Riedidlá: Druhy a ich vlastnosti

Mnohí z nás nepoznajú rozdiel medzi koncepciami rozpúšťadla a riedidla, ale to sú rôzne kompozície s určitými vlastnosťami a charakteristikami. Preto je dôležité poznať rozdiely medzi týmito látkami, existujúcimi typmi riedidiel a vlastnosťami ich použitia s rôznymi sfarbenými kompozíciami.

Čo to je?

Riedidlo – tekutina so špeciálnou kompozíciou určenou na miešanie s farbami rôznych typov. V závislosti od zložiek je roztok označený číslom. Niekedy sa kompozície používajú na čistenie palety alebo kefy prania z častíc farby.

Cena takýchto výrobkov je nízka, ktorá zohrala dôležitú úlohu v procese distribúcie tohto produktu. Existuje mnoho typov riedidiel, ktoré sa používajú pri práci s farbami a lakom. Každá zložka, ktorá obsahuje určitý účinok.

Rozdiel

Hovoriť o vlastnostiach špeciálneho zloženia, je dôležité určiť hlavné rozdiely v riedidle a rozpúšťadle.

Rozpúšťadlá sa používajú na odstránenie farby z povrchov alebo kože, ako aj pre jeho vypúšťanie. Ak sa zníži dobu sušenia, povlaky sú stratené vlastnosti.

Riedidlá sú základňou, rovnaká sfarbená kompozícia, ale bez pridania pigmentov a ďalších komponentov. Nástroj nemá negatívny vplyv na kvalitu dekoratívnej vrstvy. Praktické a elastické vlastnosti sa uložia.

Bez prostriedkov nerobte pri práci s príliš hrubými farbami a vytváranie špeciálnych tvorivých techník. Toto je povinný nástroj pre profesionálnych dekorátorov a umelcov. Aby ste dosiahli potrebný účinok, musíte si vybrať správne riešenie, vzhľadom na zloženie náteru a jednotlivých vlastností riedidla.

Výber a funkcie kompozícií

Hlavná sféra použitia materiálu – farby pre dekoratívny dizajn (textilná maľba, porcelán, umelecké farby). Pri pracovných majstrov je potrebné jednoznačne dodržiavať určité požiadavky na výsledok byť veľkolepé, štýlové, atraktívne a zadržané krásu na dlhú dobu. V opačnom prípade sa farby začne rýchlo strácajú jas a nasýtenie.

Vo vode rozpustné farby

Vodné emulzné farby, ktoré sa používajú v stavebnej sfére, sa môžu zriediť bežnou čistou vodou, ale ak pracujete s umeleckými kompozíciami, musíte použiť riedidlo. Práca s ním je oveľa bezpečnejšia ako s vodou, pretože je ťažké sa pohybovať s dávkou kompozície. Voda zníži jas farby, ktorá nemôže byť povolená pri vytváraní umeleckej kompozície.

Vodou dispergované farby a ich použitie

Nasledujúce kompozície zahŕňajú túto skupinu:

 • akrylové farby;
 • tempera;
 • gouš;
 • akrylový.

Najhoršia distribúcia našla poslednú možnosť. Farba sa môže pochváliť jednoduchosťou použitia, silu a farby. Môže sa používať s inými kompozíciami na báze vody.

Profesionálny umelci pri práci s farbou používajú špeciálne riedidlá potrebné na zmenu riešenia bez zhoršovania svojich technických charakteristík.

Odborníci prideľujú niekoľko odrôd riedidiel, ktoré sa odporúčajú používať pri práci s akrylovými farbami.

 • Lesklý riešenie – najobľúbenejší typ riedidla. Tento materiál sa používa na zlepšenie špeciálnych vlastností farby. Kompozícia prakticky necíti. Externe je to priesvitná tekutina, ktorá sa skladá z akrylovej disperzie.

Použitie takéhoto produktu sa nemusíte starať o zachovanie pozitívnych vlastností dekoratívnej vrstvy.

 • Tkanina. Na riedenie farby používaného na maľovanie textilnej maľby sa používa špeciálne riešenie. Jeho zložky sú vybrané takým spôsobom, aby nedošlo k poškodeniu jemného materiálu a zároveň zachovať vlastnosti farbiaceho zloženia.

Použitie prídavnej látky zlepšuje priľnavosť a zvyšuje životnosť kompozície občas.

 • Pastovitý riedidlo – Toto je špeciálna hrubá kompozícia. Je potrebné znížiť spotrebu materiálu. Môžete použiť riedidlo tohto typu spolu s gouache a teplotou. Okrem toho, pasty robí vrstvu hustou a silnou a zlepšuje svoje ďalšie pozitívne vlastnosti. Riedidlo sa používa vo forme substrátu na vytvorenie individuálnej palety.

Zloženie pre olejové farby a laky

Pred aplikáciou sa tiež zriedia laky. Pracovať s polyuretánovým alebo alkyd-olejovým lakom, špeciálnym zložením nazývaným bielym duchom. Produkt sa predáva v hotovom formulári v špecializovaných predajniach.

Klasické riedidlo Wite-Spirit sa používa aj na zriedenie oleja sfarbenie kompozícií, ako aj akrylových a alkydových farieb. Tento produkt sa získa rafinácia oleja.

Pre olejové farby

Olejové farby – špeciálny segment oblasti farbených kompozícií. Riedidlá pre tieto kompozície zohrávajú dôležitú úlohu v oblasti maľovania a umeleckej tvorivosti. V porovnaní s gouache alebo akvarelom, olejové látky nemôžu byť zmiešané s vodou. Vyvinul niekoľko špeciálnych kompozícií určených špeciálne pre prácu s olejovými výrobkami. Každý pohľad má určité vlastnosti a funkcie.

Vzhľadom na ich bohatú rozmanitosť, musíte vedieť, ako urobiť správnu voľbu.

Aby ste to urobili, mali by ste sa zaoberať sortimentom.

 • Normálny rastlinný olej. Takáto metóda bola použitá vo vzdialených časoch. Z tohto spôsobu riediace farby a dostal svoje meno, ktoré získal v storočí. Oleje takýchto rastlín sa používajú na riedenie: ľanové semená, konope semená, vlašské orechy, slnečnica, mak. K dnešnému dňu môže byť olej nahradený profesionálnymi produktmi.

 • Umelecký lak. Látka pozostávajúca z rozpúšťadla alebo živice sa používa na zriedenie farieb. Je to konštrukcia hustejšia, ktorá vytvára špeciálny efekt pri písaní obrázkov. Po úplnom sušení zostáva materiál oveľa silnejší, než pri zriedení maslom. Pridanie laku ako riedidlo robí farbu farby jasnejšie, naplnenie jej žiarivom a trblietaním.

Pri práci s olejovými farbami, jedľa, tmelu, laminátového, digitálneho alebo cédrového laku.

 • Double. Riedidlo tohto typu sa nazýva „Double“ kvôli zloženiu dvoch zložiek. Nástroj je označený číslom „2“ na štítku. Na získanie prostriedkov, olej a umelecký lak sa zmiešajú vo vhodných pomeroch: 2-3 časti oleja a 1 časť laku.
 • Tee – Toto je rovnaké riedidlo „dvojité“, len s pridaním inej zložky. Všetky tri zložky sa miešajú v rovnakom pomere. V dôsledku toho vyplýva štandardné riešenie, ideálne pre umelecké účely. Produkty sú označené termínom „TEE“ alebo zodpovedajúce číslo. Roztok sa často používa na zriedenie kovov.

 • Zloženie číslo 4. Riedidlo na číslo 4 sa tiež nazýva „pinen“. Táto kompozícia sa môže použiť na zriedenie takých látok ako alkydových farieb, lakov, olejov a pentamased farby. Výrobky sa vyznačujú vynikajúcou schopnosťou rozpúšťania, ako aj minimálnu rýchlosť odparovania. Riedidlo obsahuje produkt opravy wvičitého turbózy.

Odporúčania na výber

Čisté riedidlo sa odporúča, ak plánujete vytvoriť art zloženie alebo napísať obrázok čo najskôr. Toto zloženie schne rýchlejšie, urýchľuje proces zmrazenia farby. Tenká vrstva dostatok párov pre úplné sušenie.

Pri použití rastlinného oleja ako riedidla, buďte pripravení stráviť veľa času sušením. Približný čas sa pohybuje od 3 do 5 dní.

Riedidlá „Double“ a „Tee“ sú najuniverzálnejšie. Skúsení majstri vyrábajú takéto riešenia nezávisle, pozná zloženie a podiel. Kompozíciu môžete tiež zmeniť na dosiahnutie potrebného efektu. Optimálna doba sušenia je asi 2-4 dni.

Pri výbere čistého riedidla na prácu s olejomaľbou, získajte dychové riešenie. Náklady na takéto výrobky sú vyššie, ale je to oveľa príjemnejšie pracovať s ním a pohodlnejšie.

Populárne produkty a vlastnosti

Medzi enormnou rozmanitosťou sú obzvlášť populárne s nasledujúcimi riedidlami.

 • Ochranná známka Vika Ponúka vysoko kvalitné kovové farby riedidlo. Toto je akrylový lak s vysokým percentom suchého zvyšku. Odporúča sa používať na dvojvrstvových povlakoch. Tento prostriedok je účinný na maľovanie v krátkom čase. Kompozícia má vysoký stupeň transparentnosti. Kvôli UV absorbérom sa materiál nebojí negatívnym vplyvom ultrafialových lúčov.
 • Firma Sikkens (Holandsko) ponúka kupujúci obrovský výber riedidiel pre farby. Profesionáli ocenili rýchle riedidlá – rýchle, rozšírené zloženie plus reduktora rýchlo. Aj na predaj nájdete stredné a pomalé riedidlá. Lucky z vyššie uvedenej značky tiež vychutnať skvelú popularitu.

   Zákazníci majú možnosť vybrať si medzi produktmi domácich výrobcov. Počas nákupu sa uistite, že ste zoznámili s zložením materiálu. Nákup iba vysoko kvalitných a certifikovaných produktov, ktoré spĺňajú svetové štandardy.

   Ak po prvýkrát použijete zriediacu látku, pokúste sa s ním urobiť malé množstvo farby a používať ho na povrchu. Vyhodnoťte zmeny v procese a po úplnom sušení. Pridajte riedidlo opatrne a postupne.

   Pomocou používania riedidla pri maľovaní sa môžete naučiť z videa.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
   Zdieľať s priateľmi
   Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
   Pridať komentár