Rozpúšťadlo R-4: Vlastnosti a vlastnosti aplikácie

Použitie lakov a farieb vo výrobe a každodennom živote je často nepohodlné v dôsledku ich veľkej hustoty a viskozity. Táto nepríjemnosť ľahko odstráni rozpúšťadlo.

A tiež je potrebné odstrániť škvrny z farby, odmastiť povrch, po práci si umyte kefu. R-4 bude v poriadku so všetkými týmito problémami.

Vlastnosti a zloženie

Akékoľvek rozpúšťadlo patrí do skupiny aktívnych chemikálií, alebo je zmesou niekoľkých zložiek. Taká zmes látok organického pôvodu a je p-4.

Vyzerá to ako transparentná bezfarebná alebo žltkastá kvapalina, v ktorom neexistuje zrazenina alebo suspendované častice. Látka má ostrý charakteristický zápach.

Získal veľkú popularitu, pretože má dobré spotrebiteľské vlastnosti. Predal R-4 v akejkoľvek špecializovanom obchode za prijateľnú cenu. Okrem toho, že majú široký rozsah aplikácie, je veľmi ľahko použiteľný. Opis spôsobu použitia a kompozícia sú zvyčajne uvedené v návode na nádržiach s látkou.

Jedným z vlastností P-4 je možnosť jeho použitia na chov takmer akéhokoľvek lakového materiálu, čo je ekonomické. A tiež P-4 im dáva schopnosť rýchlejšieho sušenia a pri sušení, tvorí hladký lesklý film, ktorý zabraňuje vyblednutiu povlaku.

Potrebujete zabezpečiť, aby voda nedostala vodu počas práce v rozpúšťadle. Bude sa zmieša s acetónom, a to bude viesť k vzniku bielych škvŕn na maľovanom povrchu po vysušení.

Acetón a toluén sú povinné zložky v rozpúšťadle. V P-4 26 a 62%. Rozširujú ich rozsah. A tiež kompozícia sa pridá butylacetát, ktorý pomáha chrániť maľované povrchy od fádovania.

Tieto látky však nemôžu byť nazývané užitočné pre ľudské telo. Hoci spaľovanie rozpúšťadla nespôsobí popáleniny, dlhodobý kontakt s ním a inhaláciou výparov nebude prejsť bez stopy: otrava, závraty, kašeľ, dermatitída sa vyskytuje.

Preto by sa pri práci s rozpúšťadlom mali prijať opatrenia na ochranu dýchacích ciest. A tiež je potrebné, aby sa zabránilo vstupu do očí. Práca by sa mala vykonávať v dobre vetranej miestnosti; Nemôžeme byť rukavice alebo palčiaky.

technické údaje

R-4 rozpúšťadlom je prchavý seba-oscilát. Avšak, samohláškové nastane pri pomerne vysokej teplote – nad 500 stupňov. Toto je však horľavá látka a v obehu vyžaduje opatrnosť. V blízkosti nemusia fajčiť, neprijateľný otvorený oheň a vzhľad iskier.

Mal by sa zohľadniť tak dôležitý ukazovateľ ako svetlo. Tento termín označuje takýto indikátor teploty, v ktorom sú páry rozpúšťadiel v zmesi so dvojicami vzduchu horľavé v prítomnosti otvoreného ohňa. Pre P-4 je teplota blesku -7 stupňov s.

Počas výroby je látka balená v nádobe, ktorej steny nebudú vstúpiť do chemickej reakcie s ním. Zvyčajne je sklo alebo plastové balenie. Rozpúšťadlo musí byť uložené v tmavých izbách, kde je dobré vetranie nastavené tak, že priame slnečné svetlo a vlhkosť. Tara musí byť pevne uzavretá a neďaleko by nemali byť elektrické a vykurovacie zariadenia.

Špecifikácie rozpúšťadiel sú určené GOST. Zvyčajne sú uvedené na balení. Pre P-4 je to:

  • Číslo koagulácie – 24%;
  • Časť vody – 0,7%;
  • Volatilita – 5-15;
  • Hustota – 0,85 m3;
  • teplota zapaľovania – 550 stupňov C;
  • Teplota flash – mínus 7 stupňov.

Balenie rozpúšťadla môže byť malé a veľké. Záleží na tom, kde sa bude uplatňovať.

Pre domáce použitie vstupuje do predaja v tankoch 0,5, 1, 3, 5,10, 20 litrov. Vo fľaši s kapacitou 0,5 litra bude hmotnosť výrobku 0,4 kg. V iných nádržiach – 0,7, 2,2, 3,7, 7,2, 14 kg, resp.

Pre priemyselné použitie sa používa veľké balenie. Môže to byť 100 a 216 litrov. V ňom bude hmotnosť výrobku 72 a 165 kg, resp.

Na rôznych výrobcov sa môže líšiť objem kontajnerov a hmotnosti v ňom. Výrobcovia stanovujú záručnú lehotu na skladovanie výrobku za jeden rok od dátumu výroby.

Pôsobnosť

P-4 je mimoriadne populárny medzi ľuďmi, ktorí sa zaoberajú opravou priestorov, pretože je to prakticky univerzálne a je nevyhnutné so širokou škálou práce.

Najčastejšie sa používa na maľovanie, Vzhľadom k tomu, že je veľmi účinný pre vysoko rozpustné maľby použité pri dokončení priestorov. Bol špecificky vyvinutý pre materiály, vztiahnuté na vinylchlorid, epoxid, polyvinylchlorid a chlórované živice. To je, keď potrebujete zriediť alebo rozpustiť syntetické alebo prírodné kompozície tvoriace film.

Treba poznamenať, že použitie rozpúšťadla výrazne znižuje výdavky na opravu, pretože jeho cena je malá a spotreba farby v kvapalnej konzistencii sa výrazne zníži. Kvalita farbenia netrpí.

Hoci hlavným účelom rozpúšťadla je zriedenie lakov a farieb, môže byť použitý na čistenie a odmasťovanie povrchov. Aby to urobili, sú utierané handričkou navlhčenou rozpúšťadlom.

Znečistenie sa veľmi ľahko pohybuje a rozpúšťadlo sa rýchlo odparuje a zanechá tenký film. Výsledný film je vynikajúci ochranný povlak, ktorý bude poskytovať následné vysoko kvalitné povrchové farbenie.

Aby kefy a iné nástroje neboli pokazené, po práci musia byť umyté. Nebude to však schopní robiť s vodou a mydlom. R-4 a tu prídu na záchranu.

Odmasťovanie je tiež potrebné pre mnohé iné diela, ktoré nesúvisia s farbením. Napríklad, pre následné použitie lepidla alebo iných kompozícií pri opravách topánok, nábytku alebo nástrojov, pri lepení fragmentov. Postup odmasťovania sa môže uskutočniť pomocou p-4.

Výrobcovia

Dnes existuje mnoho výrobcov na trhu, ktoré okrem iného produkujú rozpúšťadlá.

Jeden z najväčších ruských podnikov – DMITRIVEVA.

Jeho príbeh začal pred viac ako storočím. V roku 1899, malé múzu, produkujúce kyselinu octovú a jej soľ, založil Savva Morozov. Pre dlhú cestu rozvoja sa zmenila na modernú spoločnosť, ktorá vyrába produkty pre rôzne priemyselné odvetvia. Spoločnosť naďalej vyvíja a monitoruje svoju reputáciu, ktorá vykonáva kontrolu nad kvalitou výrobku v každej fáze jej výroby. Preto mnohé výrobky, vrátane P-4, sú v dopyte nielen na domácom trhu, ale aj v 70 krajinách sveta.

Ďalší slávny významný výrobca je bieloruská továreň „Naftan“.

Je to relatívne mladý podnik, jeho stavba začala v roku 1958. Deň jeho narodenia je považovaný za 9. februára 1963, keď bol benzín vyrobený prvýkrát v Bielorusku. Spoločnosť vyvinula sedem-svetové kroky, technológie sa neustále zlepšujú, efektívnosť výrobných procesov sa zvyšuje.

Okrem výrobných zariadení má rastlina systém zásobníckych parkov, preťaženie, kde sa suroviny prijímajú a dodávajú výrobky, ako aj vyvinutá dopravná sieť spolu s železničnou cestou.

Rastlina vyrába sortimentálny rozsah výrobkov od 70 mien pre rôzne priemyselné odvetvia. Existujú rôzne stupne rozpúšťadiel v zozname výrobkov vrátane P-4. Pre domáce použitie je výrobok fľaše sklenené fľaše s kapacitou 1 a 2 litra.

Spotreba

Aby sa farba aplikovaná neskôr nespustila tracker kvôli nerovnomernej aplikácii a hrudke, malo by ležať na povrchu hladkej vrstve. Túto úlohu vyrieši pridané rozpúšťadlo.

Na určenie spotreby rozpúšťadla existujú regulačné dokumenty. Pred časom boli pohodlné použitie. V súčasnosti je však obrovská škála farieb a ich výrobcov, takže je potrebné použiť odporúčania výrobcu. Pre každý typ farby môžu byť ich nuansy. Môžu sa zohľadniť materiál maľovaného povrchu, teploty a vlhkosti životného prostredia, pohľadu a „veku“ farby, smaltu, priméru alebo laku a ich značky.

Napríklad pre PC-784 lak alebo smalt HC-124 a HC-125 budete potrebovať 50% rozpúšťadlo z hmotnosti farby alebo laku na aplikáciu pneumatickej metódy a 25-35% – bez vzduchu. Tieto výrobky sa nepoužívajú na kefu. Ak tieto smaliely aplikujete kefu, potom bude spotreba rozpúšťadla 13-15%.

Ak chcete zistiť, koľko potrebujete rozpúšťadlo, musíte najprv vypočítať požadované množstvo farby. Výrobcovia spravidla uvádzajú informácie o obaloch o veľkosti oblasti, pre ktorú bude potrebná 1 kg alebo 1 l farby. Vhodnejšie použiť indikátor spotreby materiálu o 1 m2. Typicky sa tieto ukazovatele líšia nielen pre rôzne typy farby, ale aj pre rôzne farby farby jedného typu.

Pre olejové kompozície je tiež dôležitou mierou inšpekcie. Ukazuje, čo by mala byť hrúbka vysušenej vrstvy po farbení, pri ktorej táto vrstva nebude transparentná. Všetky tieto ukazovatele zohľadňujú množstvo hotových, to znamená rozvedený, zloženie. Volanie svojej sumy, s prihliadnutím na plochu a kvalitu povrchu, môžete vypočítať, koľko potrebujete kúpiť farby a spotrebu rozpúšťadla.

Napríklad na dokončenie miestnosti potrebujete 10 l zloženie. Ak prinesiete maľovanie ekonomickým pneumatickým spôsobom (kde je potrebné 50% rozpúšťadla), potom nie tie najťažšie výpočty, určíte pomer komponentov. Vzhľadom k tomu, v tomto prípade užívate 100% náter a 50% rozpúšťadlu, potom v 10 l budú 150%. Urobte si podiel a vykonajte výpočty. Ukazuje sa, že rozpúšťadlo je potrebné asi 3,3 l a farby – 6,6 litrov.

Ak používate kefu, keď je potrebné 15% rozpúšťadlo na miešanie, potom bude musieť byť 1,3 litra a 8.7. Nezabudnite, že po práci budete musieť umyť strapce a dážď možné znečistenie.

Aby ste riadne pripravili materský materiál, je potrebné pridať malé časti rozpúšťadla, až kým sa lak alebo náter nezvyšuje vhodnú konzistenciu. To si vyžaduje neustále miešanie zloženia.

Analógy

Ak sa to stalo, že celé rozpúšťadlo je u konca, a v najbližšom obchode P-4 sa neukázal, potom je problém malý.

Môžete dokončiť prácu pomocou svojich analógov.

  • V prvom rade venujte pozornosť R-4A. Má rovnaké vlastnosti ako R-4, je to jeho najbližší analóg. Majú podobné zloženie a oblasť použitia. Z p-4 sa vyznačuje absenciou butylacetátu. Vďaka tejto skutočnosti môže byť P-4A použitý s smaltom značky HD-124.
  • Nahraďte P-4 na P-5 alebo na P-5A. Majú mierne širšiu oblasť aplikácie. Môžu byť použité pre materiály, ktoré sú založené na kaučuku, silikón, polyakrylové živice. P-5 má 40% toluén a 30% butylacetátu a acetónu.
  • A tiež „relatívny“ P-4 je rozpúšťadlový R-12. To sa líši od P-4 skutočnosťou, že vo svojom zložení neexistuje acetón, je nahradený xylénom. Má teplotu horľavosti nižšie. Je to 490 stupňov. P-12 by sa malo aplikovať opatrne, ak sa na prácu používajú iné látky. Faktom je, že miešanie s niektorým (peroxidom vodíka, kyselina octová alebo dusičná), je schopná vytvárať nebezpečné zmesi.

P-12 Vhodné na prácu s farbami farieb rôznych typov, s látkami tvoriacimi film. Nájde široké použitie v autosalóne, kde sú chované automatické e-maily. A s jeho pomocou automobilov, stará akrylová farba je odstránená. Na tento účel je farba zaklinená s produktom a počkajte 10-15 minút, a potom sa špachtľa odstráni zmäkčovanú vrstvu. P-12 sa používa v každodennom živote na čistenie nástrojov, odstránenie škvŕn. Treba poznamenať, že P-12 je agresívny pre niektoré druhy plastov.

Rozpúšťadlo R-4 môžu byť nahradené inými značkami. Tu musíte venovať pozornosť zloženiu a špecifikáciám. Ak sú kompozície výrobkov na laku a rozpúšťadlá nekompatibilné, ich komponenty môžu narušiť alebo rozmazať. Pre výber kompatibilných kompozícií je lepšie požiadať o radu špecialistu.

Nemali by sme zabúdať, že analógy P-4 sú tiež horľavé a toxické látky a je potrebné dodržiavanie bezpečnostných opatrení počas práce, a musia byť uložené za vhodných podmienok.

Prečítajte si viac o rozpúšťadle R-12 Pozri na video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: