Vodné disperzné farby pre vonkajšie a vnútorné práce

Vodné disperzné farby na farbenie rôznych povrchov sú stále populárnejšie. Používajú sa nielen v interiéri, ale aj pre externú prácu. Farba sa vyznačuje ekologickým zložením, efektívnosťou a vysokými schopnosťami, ktoré prispievajú k rozšíreniu jeho uplatňovania.

Čo to je?

Vodovodná disperzia je multicomponent zmes pre farbenie povrchov z rôznych materiálov. Charakteristickým znakom takýchto farieb je, že voda je riedidlom farbiacich látok.

Disperzné farby môžu zahŕňať iný počet komponentov, ale základ je nasledovné:

 • Látky, ktoré tvoria polymérny film na povrchu a viažuci všetky zložky (polyméry: styrén, akryl, latex);
 • Pigmentové látky, vďaka ktorej sa získa požadovaná farba;
 • syntetické alebo prírodné plnivá, ktoré pripájajú základné vlastnosti farbiacej kompozície (minerály: mastenec, kalcit, sľuda, krieda, mramorový prášok);
 • Špeciálne technologické prísady na zlepšenie textúry a skladovania zmesi. Pridanie etylénglykolu prispieva k populácii odolnosti proti mrazu. Kompozícia zahŕňa konzervačné látky, antiseptiká, emulgátory a zahusťovadlá.

Vodná dispergovaná farba predávaná vo forme cestoviny inej konzistencie. Čisté vody sa pridá čistú vodu v množstve potrebnej na aplikáciu valčeka, kefy alebo farby na maľovanú plochu. Keď sa pridaná voda sušia, odparuje sa z povrchu, v dôsledku čoho je vytvorená stabilná ochranná fólia.

Výhody a nevýhody

Ak si chcete vybrať akúkoľvek budovu a dokončovacie materiály, zvážte výhody a nevýhody pri aplikácii a prevádzke.

Výhody miešacích zmesí disperzie vody zahŕňajú nasledovné:

 • Neexistuje žiadny ostrý chemický zápach;
 • ekologický;
 • ohňovzdorné;
 • Nízky čas schnutia, keď sa aplikuje na povrch;
 • Práca s maľbou;

 • Parry permeabilita maľovaných stien a fasád;
 • pevnosť a odolnosť voči oderu;
 • Životnosť maľovaného povlaku je od 5 do 15 rokov;
 • vysoký stupeň priľnavosti pri maľovaní;
 • Farby sú v kategórii Dostupná cena;
 • Značky odolné voči vlhkosti poskytujú vysoko kvalitný ochranný povlak z vody;
 • Veľká farba gama. Samofarebáreň môže byť poskytnutá pomocou Kolacher.

Veľký počet pozitívnych vlastností disperzie vody presahuje chyby. Mínus je strata kvalitných charakteristík počas skladovania a prepravy pri veľmi nízkych teplotách. Disperzná farba sa nedá ochladiť a zmraziť. To znamená, že farbenie je nemožné pri nízkych teplotách. Ak chcete maľovať vonkajšie návrhy, musíte si vybrať čas, kedy neexistuje žiadne zrážky, teplota bude prijateľná a poveternostné podmienky vám umožnia začať pracovať, poďme úplne vysušte vrstvu farby. Pred maľovaním opatrne pripravte pracovný priestor, pretože vodou disperzné formulácie nemôžu skryť viditeľné nezrovnalosti a nevýhody povrchu.

Typy a charakteristiky

Vyrába sa mnoho druhov vodných dispergovaných farieb, takže oblasť ich používania je veľmi široká. Z hľadiska odolnosti voči vlhkosti sa vodou disperzné roztoky rozdeľujú do umývateľnej, nestabilnej na vlhkosť a vlhkosť.

Disperzná zmes sa rozdelí hlavnou zložkou polymérnej zložky:

 • polyvinila acetát;
 • akrylát;
 • Latex alebo butadién-styrén;
 • silikón;
 • Silikát disperzie.

Zložka v zmesiach PVA vykonáva polyvinylacetát, ktorý netoleruje vlhkosť a je ľahko umytá. Takéto lacné zmesi sú vhodné na farbenie stropov suchých miestností alebo spálňových stien. Akrylátové disperzie obsahujú akryl, ktorý je charakterizovaný odolnosťou voči vlhkosti, pevnosťou na mechanické účinky, odolnosť voči slnečnému žiareniu bez zmeny farby. Na rozdiel od PVA sú tieto materiály drahé.

Zmes s akrylom je klasifikovaná podľa zamýšľaného:

 • interiér.
 • Fasáda.

Akrylové kompozície sú univerzálne používané. To znamená, že sa používajú na vnútorný a vonkajší lak. Typ interiéru Maľované steny a stropy obytných priestorov, kancelárií. Pre externú konečnú úpravu zariadení používajú fasádne zlúčeniny, ktoré majú vlastnosti odolné voči atmosférickým.

Akrylová farba môže byť umývanie, ako aj podrobiť suché mechanické čistenie. Podľa typu lakovaných povrchov, kompozícií na omietku, drevo alebo kov.

Latexová farba podobná jeho vlastnosti s akrylskou kompozíciou. Rozdiel je, že latex sa zmení na žlto pod vplyvom ultrafialového materiálu, takže sa nepoužíva na farbenie vonkajších detailov štruktúry a priestorov, kde priame slnečné svetlo preniká. Typ latexových zmesí je gumová farba so zvýšeným obsahom latexu, ktorý má vlastnosti gumy, keď sa aplikuje v 2-3 vrstvách. Vytvára elastickú odolnú vrstvu, ktorá sa nebojí o oderu, vody, vysokých a nízkych teplotách.

Používa sa ako ochrana pred atmosférickým zrážaním železných strechy, antíriny, bridlice, betónu. Materiál sa dokonale prejavil ako fasáda dekorácie betónových stavieb, drevených stavieb, plotov.

Na trhu lakovne výrobky sa nedávno objavili latexové zmesi s pridaním vinyl-VersATATAT. Táto látka poskytuje trvalo udržateľné požiarne vlastnosti. Na svojom základe sa vyrábajú maliarske materiály spomaľujúce horenia. Medziľahlým prepojením medzi akrylovými a latexovými kompozíciami je akrylátový latex. Miešanie latexov a styrénu vám umožňuje zmeniť konečnú cenu produktu a zlepšiť kvalitu. Cena takýchto zmesí je nižšia v porovnaní s čisto akrylovým materiálom.

Silikónová farba dispergovaná voda so silikónovými živicami môže maľovať akýkoľvek materiál, Pretože silikónové maskuje chyby povlaku. Je možné aplikovať na mokrý povrch: takže vysoko kvalitné charakteristiky umožňujú lakovacie miestnosti s vysokou úrovňou vlhkosti, vyrábajúcou externú výzdobu budov. Funkcia silikónovej farby je jeho schopnosť neabsortovať nečistoty a prach, čistotu počas prevádzky. Silikátové zlúčeniny sa pripravia s pridaním kvapalného skla, takže získavajú najmä silné vlastnosti. Ideálne pre farbenie fasád, čím sa vytvorí ochranný povlak s vysokou hustotou. Krab môže byť len minerálne povrchy: betón, hlinka, omietka, sadry.

Všetky výroby zmesí vody disperzie je regulované GOST.

Pri výbere výrobkov sa tieto technické charakteristiky vyhodnotia:

 • Farba. Farebná charakteristika má dôležitú dekoračnú hodnotu. Spočiatku má zmes bielej farby vďaka oxidu titaničitého pigmentu. Požadovaný odtieň sa dosahuje vytvorením podrážky. Ako biela biela disperzia, bohatšie dostať tú správnu farbu.
 • Jednotnosť. V zriedenom roztoku by nemali byť žiadne zrazeniny a pevné častice. Pri aplikácii by mali tvoriť elegantnú vrstvu.
 • Odolnosť proti opotrebeniu. Táto operačná charakteristika závisí od pevnosti hotovej vrstvy
 • Spotreba prietoku. Dôležitým parametrom, ktorý závisí nielen na povrchu povrchu, ale aj na kvalitu suroviny, od hustoty roztoku. Dobrá prísaha je zvyčajne odlišné riešenia, ktoré s objemom jedného litra vážia pol kilogram. Stredný tok disperzných kompozícií – 130-180 g / kV. M. Približný tok označuje štítok.

 • Vlhkosť. Stupeň odolnosti vlhkosti závisí od toho, ktoré formulácie môžu byť aplikované za rôznych podmienok vlhkosti.
 • Odolnosť voči svetlu. Vzhľad povlaku závisí od odolnosti svetla. Odolnosť voči ultrafialu je určená komponentmi zloženia. Akrylová a polyvinylacetátová dobre tolerujú účinok svetla, nebudú horí.
 • Odolnosť proti mrazu. Parameter rezistencie na nízke teploty je určené počtom cyklov mrazenia.

Výrobcovia

Na domácom stavebnom trhu sú vodné disperzné farby reprezentované ruskými a zahraničnými výrobcami. Medzi zahraničnými spoločnosťami zaoberajúcimi sa výrobou rozptýlených emulzií, nemeckých spoločností DUFA a Caparol, Turecká spoločnosť Marshall, najstaršia fínska spoločnosť Tikkurila, slovinský výrobca BELINKA, poľská firma „Snehová guľa“, britský ICI obavy, vyrábajúcu značku DULUX. Aj luxusná značka, navrhnutá spoločnosťou LERUA MERLEN, má mnoho pozitívnej spätnej väzby. Ponúkajú vysoko kvalitné maliarske materiály, ako aj širokú škálu ďalších produktov. Dulux, Caparol a Dufa Farby patria do segmentu prémiového cien.

Materiály zahraničných výrobcov nie sú vždy lepšie, pretože často v domácej výrobe využívajú európske suroviny na výrobu disperzných emulzií. Napríklad nemecký záujem DUFA vytvoril výrobu farieb v Rusku podľa značky Trend Farbe, ktorý znížil náklady bez straty nemeckej kvality. Ak hovoríme o hodnotení, potom sa zahraničné analógy oceňujú nad rusky.

Medzi ruskými výrobcami, výrobky „TEX“, AQUA, LAKRA, KRAFORA, OLEET, KRAKOFF sú široko zastúpené. Maliarske materiály pod značkou „Tex“ zaberajú vedúcu pozíciu na trhu, pretože produkujú produkty prijateľnej kvality za prijateľnú cenu. „Leningradové farby“ predstavujú ekonomický segment trhu. Spoločnosť Krasooff Pro vyrába širokú škálu farbiacich materiálov pre rôzne typy povrchov. Empils vyrába oleet a newtone na základe akrylového, latexu a silikónu.

Spoločnosť „CONCORD“, vyrábajúca ochranná známka „ecopol“, vyrába profesionálne vodné disperzné pasty na výstavbu a dokončovanie. Okrem známych výrobcov, ktorí realizujú výrobky na ruskom trhu, existuje veľký počet menších výrobcov zameraných na regionálny trh. Napríklad sur maľovanie podnikovej skupiny vyrába grafické a svetlitsa disperzné emulzie, ktoré sú v nízkej cenovej kategórii.

Ako si vybrať?

Akú farbu vyzdvihnutie farbenia závisí od samotnej miestnosti a podmienkach prevádzky povrchu.

Pri výbere vodných dispers dávajte pozor na takéto kritériá:

 • pohľad na maľovaný povrch;
 • výrobca;
 • Popularity značky;
 • Podmienky prevádzky hotového povlaku: účinky teplôt, vlhkosti, svetla;
 • osvedčenie o zhode kvality;
 • Čas použiteľnosti;
 • Dodržiavanie podmienok skladovania a dopravy.

Disperzné zmesi sú vybrané s prihliadnutím na typ povrchu. Predávať riešenia pre spracovanie dreva, kovové, betónu. Zahŕňajú prísady, ktoré zlepšujú priľnavosť s konkrétnym typom materiálu. Tieto informácie sú uvedené na balíku. Kompozícia pre drevo je vhodná na farbenie drevených dverí, okien, obloženia, fasády dosiek, chrániť kôru stromov z hlodavcov. Zmesi na betón Vyberte pre minerálne povlaky: omietené steny, betónové panely, tehly. Farbenie Riešenia pre kov Vytvorte ochrannú vrstvu na kovové konštrukcie a časti. Vodné disperzné farby môžu byť aplikované na smaltovanie z akrylu.

Veľkého významu pri výbere farieb a lakov sú uvedené výrobcovi a sláve obchodnej značky. Kvalita ruských výrobcov je nižšia ako cudzia, v dôsledku štandardov kvality. Stojí za to študovať recenzie spotrebiteľov av budúcnosti uprednostniť ochranné známky preukázané z pozitívnej strany.

Pre vnútorné práce sa používajú všetky typy vodohospodárskych kompozícií. Pre izby, ktorých okná prejdite na severnú stranu, vyberte Latexovú farbu. Je vhodný na farbenie stien koridorov a chodieb. Pre ľahké, často navštevované izby alebo kuchynské a jedálenské priestory vyzdvihnúť kompozíciu s akrylom. Stropy stojí za maľovanie v lacnej zmesi polyvinily acetátu.

Pri farbení vonkajších vzorov, výber kvapiek na akrylové fasádne farby. Má potrebné prevádzkové vlastnosti, odolné voči negatívnym atmosférickým javom. Kompozícia sa aplikuje v niekoľkých vrstvách na dosiahnutie potrebných ochranných funkcií. Gumová farba má vysoký stupeň ochrany, čím sa vytvára elastický kryt priepustný pre pary. Silikónové a silikátové kompozície sú drahé, ale plne odôvodňujú ich náklady, oplotenie povrchu od vody a predčasného zničenia.

Podľa stupňov lesku je vybratá lesklá alebo matná farba. Voľba sa vykonáva v závislosti od interiéru a funkcie miestnosti. Lesklý povrch je náročný návrhu povrchovej úpravy, pretože všetky chyby sú na tom viditeľné, ale lesk je horší špinavý a jednoduchší. Glitter dáva špeciálnu atmosféru. Matte Solutions majú lepší kolaps, dajte nasýtenú farbu.

Na banke alebo vedre s farbou je potrebné nájsť informácie o dátume výroby a uchovávania. Nie je možné kúpiť oneskorený produkt. Nie je vhodný na použitie. Veľké obchodné body majú schopnosť skladovať výrobky v správnych teplotných podmienkach. V menších stavebných oddeleniach stojí za zmienku o podmienkach v sklade. Ak je slobodné zmrazenie kompozície, bude to lenivé. Chudobných skóre povrchu.

Niekedy je rozhodujúce kritérium cena. V tomto prípade venujte pozornosť lacným značkám domácich výrobcov. Môžete si vybrať zmes založenú na styrénu s pridaním latexu, ktorý zníži cenu, ktorá nie je na úkor odolných voči opotrebeniu a svetelne odolné charakteristiky. Voľba môže byť vykonaná nezávisle na základe študovaných informácií. Vždy je možné získať odporúčania od konzultanta v oddelení stavebníctva.

V ďalšom videu sa dostanete z hľadiska revízie disperzie Simphony Water a tipov na ich výber.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: