Ako si vybrať kvadrokoptéru

Pri výbere kvadrokoptéry je dôležité zvážiť jej zamýšľané použitie.

obsah

 1. Ako si vybrať kvadrokoptéru: na čo sa zamerať
 2. Typy dronov
 3. Hlavné kritériá pri výbere kvadrokoptéry
 4. Vlastnosti výberu kvadrokoptéry pre dieťa
 5. Vlastnosti výberu kvadrokoptéry s kamerou
 6. Výber kvadrokoptéry s videokamerou
 7. Výber kvadrokoptéry pre začiatočníkov
 8. Zvláštnosti výberu pretekárskych kvadrokoptér
 9. Ako vybrať batériu pre kvadrokoptéru
 10. Najlepší výrobcovia kvadrokoptér

Výber kvadrokoptéry

Ako si vybrať kvadrokoptéru: na čo sa zamerať

Na trhu sú stovky modelov kvadrokoptér, ktoré sa líšia veľkosťou a účelom. Podľa druhého kritéria ich možno rozdeliť do dvoch skupín – „zábava“ a „videozáznam“.

 1. „Rekreačné“ kvadrokoptéry sú zvyčajne relatívne malé, lacné a bez funkcií. Ale aspoň lietajú a vďaka Bohu za to. Niekedy sú takéto kvadrokoptéry vybavené malou vstavanou kamerou pre väčšiu zábavu, ale jej fotografické vlastnosti majú ďaleko od dokonalosti.
 2. kvadrokoptéry „na video“ sú veľké, drahé a nemajú internú kameru. Je buď externý, alebo nie je súčasťou. Zariadenia, ktoré nie sú vybavené kamerou, môžu byť vybavené GoPro alebo podobným zariadením. Je dôležité posúdiť pripútanosť.

Existujú dva typy kvadrokoptérRTF (pripravené na let „z krabice“) a prefabrikované. S prvými sa ľahko manipuluje, ale sú drahé a je žiaduce ich kupovať v offline obchodoch: pri objednávaní zo zahraničia nemusia prepravné spoločnosti s tovarom zaobchádzať dostatočne opatrne. Zostavené kvadrokoptéry pripomínajú nábytok z IKEA: v krabici je veľa dielov, ktoré sú pripravené na zostavenie, aby bolo možné zariadenie používať. Musíte si ich tiež sami nastaviť podľa pokynov. Ale sú lacnejšie.

Toto sú dve najdôležitejšie kritériá pri výbere kvadrokoptéry. Určite si plánované použitie a pripravenosť stráviť niekoľko večerov montážou a nastavením zariadenia. Medzi ďalšie dôležité parametre patria:

 1. Typ kvadrokoptéry;
 2. Dostupnosť fotoaparátu;
 3. Letové charakteristiky: dolet, rýchlosť a čas
 4. Typ pohonu;
 5. Ďalšie funkcie a špecifikácie.
 6. Dôležitý je aj výrobca.

Typy dronov

Drony alebo bezpilotné lietadlá (UAV) sa líšia počtom použitých vrtúľ.

 1. Trikoptéry, ako naznačuje ich názov, sú vybavené tromi rotormi. Sú lacnejšie ako iné drony, ale nie sú vhodné na vonkajšie lietanie. Trikoptéry sú vo vzduchu nestabilné, takže vietor spôsobuje ich vychýlenie z kurzu alebo dokonca pád. Okrem toho je zdvih takýchto dronov nízky, takže nie sú vybavené externou kamerou. Tieto kvadrokoptéry sú veľmi obratné a bez námahy prekonávajú zložité trajektórie.
 2. Kvadrokoptéry sú najbežnejším typom bezpilotných lietadiel. Tieto drony sú vybavené štyrmi pohonmi, ktoré zabezpečujú vysokú vzletovú silu, stabilitu vo vzduchu, optimálnu manévrovateľnosť a dolet. Kvadrokoptéry sa odporúčajú pre začiatočníkov aj profesionálnych používateľov.
 3. Hexakoptéry a oktokoptéry sú vybavené šiestimi, resp. ôsmimi rotormi. Majú vysoké užitočné zaťaženie a „hornú hranicu“ letu. Tieto drony si zachovávajú schopnosť lietať aj v prípade poškodenia jednej vrtule. Hexakoptéry a oktokoptéry sú však zvyčajne drahšie ako kvadrokoptéry a trikoptéry.

Hlavné kritériá výberu kvadrokoptéry

Kritériá výberu kvadrokoptéry

Dostupnosť fotoaparátu

Dostupnosť kamery priamo určuje účel kvadrokoptéry. Ak teda potrebujete rádiom riadený dron len na zábavu, postačia vám modely, ktoré nie sú vybavené fotografickým modulom. Drony bez kamery stoja menej ako iné drony a sú vhodné napríklad na učenie sa lietať.

Drony so zabudovanou kamerou sú vhodné pre nenáročných používateľov. Tieto zariadenia majú snímač s rozlíšením 5 až 13 megapixelov, ktorý zachytáva snímky s nízkymi detailmi.

Drony s externou kamerou – riešenie pre profesionálnych operátorov. Montáž s kamerou GoPro alebo profesionálnou DLSR na snímanie videa a fotografií vo vysokom rozlíšení alebo s požadovanou optickou kvalitou. Jediná nevýhoda takýchto dronov – Drahé: kvadrokoptéry s externou kamerou sú najdrahšie možnosti.

Letové charakteristiky: dolet, rýchlosť a čas

Pri výbere kvadrokoptéry sa oplatí posúdiť možnosti jej použitia. Potom je jasné, ktorá z letových charakteristík prevláda.

Takže pre fanúšikov len zábavy sú vhodné drony s maximálnym časom vo vzduchu (od 20 minút); pre operátorov – s maximálnym rozsahom (300 metrov) a pre pretekárov – s maximálnou rýchlosťou (100 km/h).

Typ pohonu

Kvadrokoptéry sú vybavené buď kolektorovým, alebo bezkomutátorovým pohonom. Prvé sú lacné, ale pri dlhodobom používaní sa prehrievajú, a preto potrebujú pravidelnú výmenu. Kvadrokoptéry s bezkomutátorovými motormi sú odolné a majú minimálny čas štartu, ale sú drahšie a hodia sa len do veľkých dronov.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie a možnosti kvadrokoptér patria

 1. Programovateľné lety. Cestu pohybu je možné vopred nakresliť na mape alebo pomocou jednoduchého algoritmu. Túto funkciu ocenia najmä nadšenci videa, pretože automatizuje vytváranie scény;
 2. Režim „nasleduj ma. Užitočné pre športových nadšencov (napr. snowboardistov). V tomto režime kvadrokoptéra nezávisle sleduje fotografovanú osobu;
 3. Modul Wi-Fi. Kvadrokoptéru s ním možno ovládať zo smartfónu alebo iného mobilného zariadenia;
 4. Modul GPS. Užitočná funkcia na vytváranie programov alebo jednoduché sledovanie pohybu kvadrokoptéry na mape;
 5. Ochrana lopatiek. Konštrukčné riešenie, ktoré zahŕňa špeciálnu „sieťku“ na kvadrokoptére, ktorá ju chráni pred nárazmi a pádmi. Užitočné pre začiatočníkov.
 6. Nie sú to jediné možné doplnky, ale „univerzálne užitočné“.

Zvláštnosti výberu kvadrokoptéry pre dieťa

Výber kvadrokoptéry pre dieťa

Na učenie sa lietať sú najvhodnejšie kvadrokoptéry s ochranou lopatiek. „Prežijú“ náraz do steny alebo stromu.

Mini verzia je dobrou voľbou pre kvadrokoptéru pre dieťa. Tieto zariadenia sú lacné a pomáhajú vám naučiť sa pilotovať. V závislosti od záujmov vášho dieťaťa si môžete kúpiť buď verziu RTF (pripravenú na lietanie „po vybalení z krabice“), alebo prefabrikovanú verziu.

Ak vaše dieťa plánuje nahrávať video, dobrou voľbou môžu byť kvadrokoptéry so zabudovanou kamerou. A akonáhle sa s ním „naučíte pracovať“, oplatí sa kúpiť väčší model, ku ktorému môžete pripojiť GoPro alebo „zrkadlovku“.

Výber kvadrokoptéry s kamerou

Najdôležitejším parametrom kvadrokoptéry so zabudovanou kamerou je fotografický výkon súpravy snímača a objektívu. Prvá vec, na ktorú si treba dať pozor, je typ objektívu. Širokouhlé objektívy sú lepšie na fotografovanie krajiny.

Okrem toho je dôležité aj fyzické rozlíšenie snímača. Čím je vyššia, tým je obraz detailnejší. V tomto prípade extrapolované rozlíšenie (napríklad z 13 MP na snímači softvérovým spôsobom ľahko získať 4K v hotovom videu) nie je naozaj dôležité.

Video s vysokým rozlíšením (F

  l HD, 2K, 4K) zvyčajne zaberá veľa miesta na pamäťovej karte a vyžaduje externý disk s rýchlosťou 10 mbps alebo viac. Preto je dôležité, aby kvadrokoptéra podporovala MicroSDHC alebo MicroSDXC (až 64 GB, resp. až 2 TB).

  Výber kvadrokoptéry s videokamerou

  Kvadrokoptéry so zabudovanými kamerami nie sú vhodné na profesionálne fotografovanie. Kvalitný „obraz“ môžete získať len s ďalším zariadením – napríklad s pripojenou kamerou GoPro alebo digitálnou zrkadlovkou. Preto je dôležité, aby bola kvadrokoptéra vybavená vhodným upevnením.

  Dôležitá je aj zdvíhacia sila kvadrokoptéry. Aj tie najkompaktnejšie DSRL a bezzrkadlovky vážia okolo 500 gramov, ale profesionálnejšie prístroje s objektívmi môžu vážiť viac ako jeden kilogram. Pri výbere kvadrokoptéry pre používanú kameru venujte pozornosť maximálnej hmotnosti, ktorú je zariadenie schopné zdvihnúť.

  Na nahrávanie videa sú vhodné nielen kvalitné kvadrokoptéry (ako DJI Phantom 3), ale aj hexakoptéry alebo oktakoptéry. Tieto zariadenia sú vo vzduchu „bezpečnejšie“, lepšie odolávajú pôsobeniu vetra a majú aj väčšiu zdvíhaciu silu.

  Výber kvadrokoptéry pre začiatočníkov

  Prvou vecou, ktorú je potrebné zvážiť pri výbere kvadrokoptéry na školenie, je rozpočtové odvetvie. To je miesto, kde nájdete zariadenia s cenou až 10000 Euro – čo v zásade nie je veľa „zasiahlo vrecko“, ak sa zrútia v prvý deň používania.

  Nevýhodou lacných kvadrokoptér je ich nízka životnosť batérie a krátky dolet a letová výška. Výhodou je, samozrejme, aj to, že dokážu naučiť pilotovanie, teda základné zručnosti ovládania zariadenia pohybujúceho sa v trojrozmernom, dynamicky sa meniacom priestore. A potom si môžete kúpiť vlajkovú kvadrokoptéru.

  Vlastnosti výberu pretekárskej kvadrokoptéry

  pretekárska kvadrokoptéra

  Pri výbere kvadrokoptéry na preteky stojí za to venovať pozornosť „formátu“ zariadenia: mikro alebo nano (do 50, resp. 20 gramov zostavenej hmotnosti), ako aj jeho maximálnej rýchlosti. Takéto drony však majú zvyčajne krátky letový čas – rádovo niekoľko minút.

  Pri výbere plnohodnotného dronu dbajte na jeho hmotnosť (čím menej – tým lepšie) a opäť na rýchlosť letu. Zvyčajne ho uvádza výrobca priamo v špecifikáciách zariadenia.

  Ako vybrať batériu pre kvadrokoptéru

  Hlavné kritériá pri výbere batérie pre kvadrokoptéru sú:

  1. Hmotnosť a veľkosť;
  2. Počet článkov a výstupné napätie;
  3. Kapacita;
  4. Aktuálny výkon;
  5. Konektor;
  6. Parametre výpočtu.

  Hmotnosť a rozmery

  Hlavnou požiadavkou na batériu je, aby sa zmestila do priestoru pre batériu kvadrokoptéry. Rozmery sa zvyčajne uvádzajú na technických listoch oboch zariadení.

  Okrem toho by hmotnosť batérie mala byť taká, aby kvadrokoptéra s batériou a pripojenou kamerou vážila menej ako maximálna vypočítaná vzletová hmotnosť. V opačnom prípade sa naruší rovnováha zariadenia a dron jednoducho spadne.

  Počet článkov a výstupné napätie

  Lítium-polymérová batéria, ktorá je najčastejšie používanou batériou v kvadrokoptérach, je navrhnutá s niekoľkými jednotlivými batériovými článkami zapojenými do série. Tým sa dosiahne zvýšenie napätia.

  Počet článkov určuje výstupné napätie. Každý z nich „dáva“ 3.7 . V dôsledku toho 3 pripojené články poskytujú napätie 11.1V, štyri pri 14.8 V a t..

  Konštrukcia pohonov kvadrokoptér v cenovo dostupnom a strednom cenovom segmente znamená priamy nárast výkonu v závislosti od použitého výstupného napätia. Čím je vyššia, tým rýchlejšie sa lopatky otáčajú. Ak to teda hmotnosť a kapacita priestoru na batérie dovoľujú, oplatí sa vziať batériu s väčším výstupným napätím pre maximálny zdvíhací výkon.

  Zároveň majte na pamäti, že väčšina kvadrokoptér má obmedzené napätie, ktoré možno dodávať do pohonov. Nesmie sa prekročiť.

  Počet článkov v batérii je označený týmito značkami:

  1. 1S – jeden článok, 3.7 ;
  2. 2S – dva články, 7.4 ;
  3. 3S – tri články, 11.1 V atď..

  Kapacita

  Kapacita batérie má priamy vplyv na životnosť batérie kvadrokoptéry, v ktorej je nainštalovaná. Merané v miliampérhodinách. Čím vyššia kapacita, tým dlhšie zostane dron vo vzduchu.

  Aktuálny výstup

  Kvadrokoptéry sú zariadenia náročné na zdroje, preto potrebujú „spoľahlivé“ batérie. Výdrž sa zobrazuje aj priamo na batérii a meria sa ako rýchlosť prúdu.

  Optimálna rýchlosť vybíjania (výstupný prúd) je medzi 20C-100C. C je relatívna miera času, ktorý batéria potrebuje na úplné vybitie uloženej elektrickej energie bez toho, aby sa poškodila.

  Napríklad batéria s výstupným prúdom 30 C sa môže vybiť za 1/30 hodiny (alebo 2 minúty) bez zníženia kapacity, zatiaľ čo batéria s výstupným prúdom 60 C sa môže vybiť za 1/60 hodiny (alebo 1 minútu).

  Konektor

  Na zapojenie batérie do elektrického obvodu kvadrokoptéry sa používajú špeciálne konektory. Napriek jednoduchosti dizajnu medzi nimi prakticky neexistujú adaptéry (a tie, ktoré sú, môžu viesť k nadmernej spotrebe na odpor). Preto je dôležité uistiť sa, že konektor batérie zodpovedá konektoru použitému v kvadrokoptére.

  Parametre výpočtu

  Prúdový odber a kapacita batérie určuje množstvo prúdu, ktoré dokáže zvládnuť. Toto je hlavná charakteristika, ktorá udáva, či je batéria schopná „ťahať“ používané pohony.

  Napríklad kvadrokoptéra má štyri 10A pohony. Plánuje sa inštalácia 1500 mAh batérie a 10C. Vypočítame spotrebu prúdu: 4 × 10 A = 40 A. Vypočítajte prúd produkovaný batériou: 1.5 A × 10S = 15 A. Keďže hodnota 15 je výrazne nižšia ako 40, táto batéria nie je vhodná.

  Odporúčaní výrobcovia

  Medzi najlepších výrobcov batérií pre kvadrokoptéry patria:

  1. Kokam, Thunder Power. Relatívne lacné, kvalitné, vhodné pre rôzne bezpilotné lietadlá;
  2. Gens Ace. Majú vysokú kvalitu a hodnotu;
  3. Turnigy. Lacné, ale pomerne dobré;
  4. Zippy . Lacné, s optimálnou kvalitou, skvelé pre lacné kvadrokoptéry.

  Najlepší výrobcovia kvadrokoptér

  Medzi najlepšími výrobcami kvadrokoptér možno rozlíšiť:

  1. DJI. Najväčší a najznámejší výrobca kvadrokoptér. Vyrába jednoznačne vlajkové lode s bohatou funkcionalitou a vynikajúcimi letovými vlastnosťami. Jedinou nevýhodou je cena. Napríklad vlajkový model Inspire 2 sa v Slovenskách obchodoch predáva za viac ako 500 tisíc Euro;
  2. Syma. Výrobca lacných, ale veľmi kvalitných kvadrokoptér, ktoré sú skvelé pre začiatočníkov;
  3. Husban. Ďalší výrobca kvalitných, ale lacných kvadrokoptér;
  4. arrot. Vyrába drony strednej triedy s netradičným dizajnom a príjemnou funkčnosťou;

  5. Walkera. Výrobca kvalitných kvadrokoptér pre amatérskych letcov, ktorí nie sú ochotní minúť obrovské množstvo peňazí za model od DJI.
  6. Samozrejme, spoločnosť Xiaomi je pozoruhodná aj svojimi kvadrokoptérami strednej triedy, ale jej ponuka je veľmi obmedzená.

  V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať diktafón, tajomstvá výberu prehrávača MP3 a hlavné faktory pri výbere lacného telefónu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Marek

  Ahoj, potreboval by som poradiť pri výbere kvadrokoptéry. Nehľadám nič profesionálne, len zábavu pre seba a možnosť fotografovať zhora. Aké parametre kvadrokoptéry sú dôležité pri výbere? Aké máte skúsenosti s rôznymi značkami? Ďakujem za pomoc!

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: