Ako si vybrať telefón

Pri výbere telefónu sa oplatí zvážiť jeho autonómiu, ako aj niektoré ďalšie technické a výkonnostné vlastnosti.

obsah

 1. Ako si vybrať telefón: Na čo sa zamerať
 2. Kľúčové kritériá výberu vreckového telefónu
 3. Ako si vybrať telefón s dvoma kartami SIM
 4. Ako si vybrať telefón s dobrou batériou
 5. Najlepší výrobcovia
Výber telefónu

Ako si vybrať telefón: Na čo si dať pozor

Pri výbere mobilného telefónu by ste mali zohľadniť nasledujúce kritériá:

 1. Počet kariet SIM;
 2. Špecifikácie displeja;
 3. Formálny faktor;
 4. Autonómia a kapacita batérie;
 5. Multimediálne funkcie – podpora mobilného internetu, prítomnosť Bluetooth, prítomnosť Wi-Fi, prítomnosť slotu na pamäťovú kartu, prítomnosť MP3 prehrávača, prítomnosť FM rádia, prítomnosť fotoaparátu;
 6. Špeciálne vlastnosti – tvrdené puzdro, dizajn pre starších ľudí.
 7. Dôležitý je aj výrobca zariadenia.

Kľúčové kritériá výberu telefónov

Pri výbere mobilného telefónu sa oplatí zvážiť jeho zamýšľané použitie. Ak ide o „pohotovostné zariadenie“ určené len na hovory, mali by ste venovať pozornosť najjednoduchším modelom s vysokou kapacitou batérie. Ak plánujete telefón aktívne používať, môžete zvážiť zariadenie s fotoaparátom, podporou prehrávača MP3, mobilným internetom alebo dokonca Wi-Fi.

Počet kariet SIM

Drvivá väčšina moderných telefónov má dve SIM karty. Vyskytujú sa však aj modely s tromi modulmi – vyrábajú ich najmä „typicky čínski“ výrobcovia ako Texet alebo ZTE. Mobilné telefóny s 1 kartou SIM postupne vymierajú ako trieda.

Počet kariet SIM však priamo určuje výdrž batérie zariadenia. Telefón musí byť predsa neustále pripojený k sieťam! A z batérie si berie energiu.

Ak teda chcete maximálnu výdrž batérie – až 1-2 týždne prevádzky bez nabíjania – zvážte mobilný telefón s jednou kartou SIM. Na mestské použitie sú však vhodnejšie riešenia s dvoma alebo tromi modulmi.

Vlastnosti obrazovky

obrazovka

Vlastnosti, ako je veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie a farba, určujú nielen praktické vlastnosti telefónu, ale aj jeho autonómiu a použiteľnosť.

 1. Pre mobilné telefóny určené len na hovory je vhodnejšia čiernobiela (monochromatická) obrazovka. Takýto displej sa vyznačuje vysokým kontrastom, takže informácie na ňom môžu čítať aj zrakovo postihnutí alebo starší ľudia. Okrem toho monochromatické displeje spotrebúvajú vo všeobecnosti o niečo menej prúdu ako farebné displeje, čo ďalej zvyšuje výdrž batérie telefónu.
 2. Farba displejov mobilných telefónov je veľmi relatívny pojem. Sýtosť farieb zvyčajne prakticky neexistuje, takže obraz sa „rozmazáva“ a „zlieva“, čo ešte viac sťažuje jeho čitateľnosť – najmä pri jasnom slnečnom svetle. Takmer všetci výrobcovia mobilných telefónov však v súčasnosti vyrábajú zariadenia s farebným displejom a je ťažké nájsť zariadenie s monochromatickou obrazovkou.
 3. Veľkosť uhlopriečky obrazovky určuje množstvo informácií, ktoré sa zmestia na displej. Čím je vyššia, tým viac informácií sa môže zobraziť naraz (alebo čím viac položiek sa zobrazí). Mobilné telefóny v skutočnosti nepotrebujú veľkú obrazovku, takže 1-2 palce sú štandardom.
 4. Rozlíšenie obrazovky určuje autonómiu zariadenia. Čím vyššia je, tým viac energie displej spotrebuje (ale aj tým kvalitnejší je obraz). Štandardné rozlíšenie obrazovky mobilných telefónov je od 160 × 128 do 320 × 240 pixelov. Zariadenia, ktoré sú vybavené displejom s vyšším alebo nižším rozlíšením, sa neodporúča kupovať.

Faktor tvaru

Prevažná väčšina moderných mobilných telefónov sa dodáva v jednom z dvoch tvarových faktorov – monoblok a škrupina. V čínskych internetových obchodoch môžete nájsť aj rôzne „posuvníky“, ale v roku 2017 sú raritou.

 1. Monoblok je najbežnejším tvarovým faktorom. Zariadenia v ňom vyrobené sú veľmi robustné, spoľahlivé a odolné voči mechanickému namáhaniu.
 2. „Kolíska je navrhnutá pre lepší vzhľad a pocit. Okrem toho takmer všetky modely telefónov s týmto tvarovým faktorom podporujú prerušenie hovoru pri zatváraní veka. Preto je takmer nemožné nechať hovor „na počkanie“. Bohužiaľ, telefóny typu clamshell majú menšiu mechanickú pevnosť a odolnosť ako monobloky.

Autonómia a kapacita batérie

Kapacita batérie

Kapacita batérie – parameter, ktorý určuje autonómiu zariadenia. Ale nie priamo. Napriek priamej úmernosti „čím vyššia kapacita batérie, tým dlhšia životnosť mobilného telefónu“ je skutočná „životnosť“ na jedno nabitie ovplyvnená ďalšími javmi, medzi ktoré patrí počet slotov na SIM karty, kvalita pokrytia mobilnou sieťou a scenáre aktívneho používania.

Preto je najrealistickejším ukazovateľom autonómie zariadenia čas prevádzky v režime hovoru. Batéria spotrebúva najviac energie počas hovorov, podobne ako pri počúvaní hudby alebo rádia FM, fotografovaní alebo pri nastavovaní budíka.

Ak teda potrebujete mobilný telefón s maximálnou výdržou batérie, je vhodné vybrať si modely, ktoré ponúkajú čo najdlhší čas hovoru. Na jedno nabitie potom môžu „prežiť“ až niekoľko dní, a to aj v oblastiach s veľmi slabým pokrytím mobilnou sieťou alebo pri počúvaní hudby.

Multimediálne funkcie

Medzi multimediálne funkcie, ktoré určujú praktické vlastnosti mobilného telefónu, patria:

 1. Podpora mobilného internetu. V skutočnosti táto funkcia nie je veľmi užitočná, pretože malá obrazovka telefónu stále neumožňuje zobrazovať webové stránky, e-maily ani správy zo sociálnych sietí;
 2. Bluetooth umožňuje odosielať a prijímať súbory, ako aj používať bezdrôtovú náhlavnú súpravu alebo systém Hands-Free do auta;
 3. Wi-Fi umožňuje aj prístup na internet z mobilného telefónu. Podobne ako v prípade 2G/3G je však praktická užitočnosť tejto funkcie pomerne sporná;
 4. Slot na pamäťovú kartu je užitočná funkcia pre tých, ktorí plánujú telefón používať ako multimediálny prehrávač. Na túto pamäťovú kartu môžete ukladať hudobné súbory, videá a ďalší obsah;
 5. Prehrávač MP3 – softvérová funkcia, ktorá premení telefón na prenosný prehrávač. Hudba musí byť vopred nahraná na kľúči USB alebo vo vnútornej pamäti zariadenia (možno ju však načítať cez Bluetooth);
 6. Rádio FM umožňuje počúvať rozhlasové stanice FM so slúchadlami alebo bez nich. Je užitočná, ale ak je aktívna, vybíja batériu;
 7. Prítomnosť fotoaparátu, ktorá je samozrejmosťou, vám umožňuje fotografovať. Treba si však uvedomiť, že mobilné telefóny zvyčajne nemajú žiadny fotografický modul, takže ich snímky sú buď veľmi rozmazané a nejasné, alebo nemajú dostatočnú sýtosť, prípadne všetky tieto vlastnosti naraz;
 8. Baterka – veľmi užitočná funkcia. Môže sa na to použiť blesk fotoaparátu alebo samostatná LED dióda. V druhom prípade je baterka „silnejšia“ a jasnejšia ako v prvom prípade.

Multimediálne funkcie mobilného telefónu by ste si mali vybrať podľa svojich potrieb.

Špeciálne funkcie

Špeciálne funkcie zahŕňajú:

 1. Chránené puzdro – gumové podložky, kovové vložky a iné konštrukčné riešenia, ktoré zabezpečujú odolnosť telefónu proti nárazom, pádom a utopeniu. Užitočná funkcia pre ľudí, ktorí pracujú na stavbách alebo sa často dostávajú do extrémnych podmienok;
 2. Dizajn pre starších ľudí – veľké kontrastné znaky na displeji, veľké tlačidlá, špeciálne funkcie rýchlej voľby pre niektoré kontakty. Užitočné, ak sa telefón kupuje pre starších príbuzných.
 3. V prípade potreby sa oplatí zvoliť špeciálne funkcie, ako aj multimediálne funkcie.

Ako si vybrať telefón s dvoma kartami SIM

Venujte pozornosť prevádzkovému času v režime hovoru a režimu prevádzky dvoch kariet SIM – súčasne, v pohotovostnom režime alebo striedavo.

Simultánne – môžete prijímať hovory na oboch kartách SIM súčasne. Čakajúci hovor – ak je hovor uskutočnený na jednej SIM karte, volajúci na druhej SIM karte si vypočuje príslušnú správu. Prepínanie – keď jedna karta SIM uskutoční hovor, druhá karta SIM sa stane nedostupnou.

Ako si vybrať telefón s dobrou batériou

Venujte pozornosť prevádzkovému času zariadenia v režime hovoru. Čím menej multimediálnych funkcií, tým lepšie. A tiež sa odporúča kupovať zariadenia bez mobilného internetu.

Najlepšie výrobné spoločnosti

výrobcovia tlačidlových telefónov

Medzi najlepších výrobcov mobilných telefónov patria:

 1. Nokia, Samsung – stále vyrábajú skvelé mobilné telefóny;
 2. Just5 sú roztomilé mobilné telefóny pre starších ľudí a hipsterov;
 3. Irbis, Texet, Dexp, Keneksi – čínske spoločnosti vyrábajúce ultra lacné mobilné telefóny.
 4. K dispozícii sú aj zariadenia Philips a CAT. Prvé vyrábajú mobilné telefóny s maximálnou výdržou batérie, zatiaľ čo druhé vyrábajú zariadenia, ktoré sú chránené najnovšími, vrátane vojenských štandardov.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci povedia, ako si vybrať batériu pre svoj smartfón a tajomstvá výberu telefónu pre internet.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: