Ako si vybrať lacný telefón – tipy odborníkov

Pri výbere lacného telefónu by ste mali najprv zhodnotiť jeho plánované použitie.

obsah

 1. Ako si vybrať lacný telefón: na čo sa zamerať
 2. Lacné typy telefónov
 3. Čo je lepšie zvoliť?
 4. Parametre pre výber lacných telefónov
 5. Ako si vybrať lacný pevný telefón
 6. Ako si vybrať lacný smartfón
 7. Najlepšie spoločnosti s lacnými telefónmi
 8. Lacné telefóny Samsung
 9. Vyhľadávanie videí o výbere telefónu

vyberte si lacný telefón

Ako si vybrať lacný telefón: na čo sa zamerať

Hlavné technické vlastnosti, ktoré určujú výkon a možnosti lacných telefónov, sú

 1. Typ zariadenia;
 2. Form-factor;
 3. Operačný systém;
 4. Špecifikácie (obrazovka, fotoaparát atď.)..).

Zvážte aj rozdiely medzi smartfónmi a mobilnými telefónmi, pretože sú určené na používanie v rôznych situáciách.

Najlacnejší telefón

Mobilné telefóny v nižšej cenovej kategórii môžu byť telefóny aj smartfóny. Rozdiel spočíva v možných scenároch použitia.

 1. V najvšeobecnejšej podobe je smartfón zariadenie na interakciu s internetom. Ľahko si môžete prezerať stránky sociálnych sietí, používať okamžité správy, e-mail, surfovať na webe a ďalšie funkcie.. Hovory a textové správy v týchto zariadeniach sú sekundárne.
 2. Mobilný telefón je hlasom aktivované zariadenie. Je ľahké uskutočňovať hovory, je ľahké prijímať hovory… a takmer všetko. klávesnica T9 nie je vhodná na písanie textových správ a fotografie zhotovené fotoaparátom takéhoto zariadenia by boli nepríjemné aj na obrazovke samotného zariadenia.

Konštrukčné rozdiely medzi týmito triedami zariadení sa stierajú. Existujú smartfóny s tlačidlovým ovládaním (Blackberry, Nokia E a N) aj mobilné telefóny s dotykovým ovládaním (mnohé modely čínskych výrobcov). Aby sme to však zjednodušili, predpokladajme, že všetky mobilné telefóny sú tlačidlové a všetky inteligentné telefóny sú dotykové. Situácia na dnešnom trhu je viac-menej takáto.

Tlačidlové telefóny

telefón s dotykovým displejom

Lacné mobilné telefóny sú len o málo viac ako telefóny na telefonovanie – to znamená, že sú určené na prijímanie a uskutočňovanie hlasových hovorov. Iné funkcie, ako napríklad prístup na internet, sú buď úplne obmedzené, alebo sa ponúkajú vo veľmi obmedzenej forme. Vďaka absencii ďalších funkcií však majú maximálnu autonómiu.

Tieto zariadenia sú najlepším riešením pre starších ľudí alebo na použitie mimo elektrickej zásuvky (napr. pri kempovaní).

Výhody

 • Minimálna cena (niektoré modely stoja do 1000 Euro);
 • Dobrá mechanická odolnosť (nebojí sa pádov);
 • Maximálne jednoduché používanie (vhodné aj pre babičky);
 • Maximálna autonómia (niektoré modely môžu „žiť“ bez nabíjania viac ako mesiac);
 • Primeraná prevádzka s viacerými kartami SIM;

Nevýhody

 • Obmedzené funkcie (žiadny alebo veľmi obmedzený prístup na internet, nemožnosť inštalovať aplikácie tretích strán, často bez fotoaparátu alebo internej pamäte na ukladanie hudby);
 • Nepohodlné písanie na klávesnici T9.

Zmyslové

dotykové telefóny

Lacné smartfóny sú všestrannejšie a zvládnu všetko od telefonovania až po prehliadanie internetu. Nanešťastie, nízka cena vedie k vážnym funkčným obmedzeniam. Takéto smartfóny môžu mať napríklad príliš slabý procesor alebo príliš malú pamäť RAM, takže sú po chvíli v podstate nepoužiteľné, než sa vykoná reflash.

Výhody

 • Vhodné na používanie na internete;
 • Hodí sa na posielanie okamžitých správ alebo textových správ vďaka klávesnici na obrazovke s automatickou výmenou a opravou slov;
 • Je možné do nich nainštalovať ďalšie aplikácie a hry;

Nevýhody

 • Nedostatočne optimalizovaný firmvér, ktorý môže po určitom čase používania (a v niektorých prípadoch aj hneď po vybalení) spôsobiť oneskorenie, zaseknutie alebo zamrznutie zariadenia;
 • náchylnosť na pády a mechanické poškodenie;
 • Krátka výdrž batérie (menej ako 2 dni pri zapnutom internete a vo väčšine prípadov len niekoľko hodín);

Čo je lepšie zvoliť?

Výber toho najlepšieho

Ak kupujete zariadenie pre staršieho príbuzného, dieťa, ktoré je nenáročné na moderné „hry“ a messengery, turistu atď.. – mobilné telefóny sa majú brať do úvahy.

Ak je vaše zariadenie potrebné na prístup na internet, prehliadanie sociálnych sietí, chatovanie v messengeroch, prehrávanie hudby a videí – je lepšie si zaobstarať lacný smartfón. Zároveň, ak to rozpočet umožňuje, je stále lepšie venovať pozornosť zariadeniam strednej triedy. Takže od roku 2017 je väčšina rozpočtových smartfónov v cenovom rozpätí „do 10 tisíc Euro“, ale dobrý „priemer“ možno zakúpiť za 12-16 tisíc. Samozrejme, je o niečo drahší, ale takéto zariadenie sa nespomalí pri každom kýchnutí.

Parametre výberu lacných telefónov

Pri výbere lacného mobilného telefónu stačí zohľadniť len preferovaný tvarový faktor – ostatné parametre takýchto zariadení sú približne rovnaké (okrem toho, že batéria je dôležitá, ale málokto dnes chodí na túry dlhšie ako 1-2 týždne bez satelitného telefónu).

Pri výbere smartfónu je však potrebné zvážiť mnoho technických vlastností, ktoré určujú výkon zariadenia.

Faktor formy

Moderné mobilné telefóny sa vyrábajú v troch formách – monoblok, kolíska a slider. Nemá to vplyv na funkčnosť, ale hlavne na použiteľnosť.

Hlavným praktickým rozdielom medzi týmito formami je, že na ukončenie hovoru na monobloku musíte stlačiť príslušné tlačidlo, ale mušľu alebo posuvník stačí zavrieť. Aby ste sa vyhli náhodnému prehriatiu v dôsledku nesprávne prerušenej linky.

Mušle a posuvníky však majú menšiu mechanickú pevnosť a môžu sa zlomiť jedným prudkým pohybom.

Operačný systém

Prevažná väčšina moderných rozpočtových smartfónov používa operačný systém Android s úpravami rozhrania alebo bez nich (ako LG a Samsung), ako aj firmvér založený na tomto „zelenom robotovi“ (Xiaomi, Meizu, Huawei).

Operačný systém Android je vhodný na všetky „internetové operácie. Vďaka obrovskému obchodu s aplikáciami je možné nainštalovať takmer akúkoľvek aplikáciu – klientov služieb streamovania hudby, sociálnych sietí, messengerov, webových portálov, hier atď. Jediným problémom je, že tento operačný systém je roztrieštený a staršie verzie nepodporujú novšie programy. Jeho súčasná verzia telefón veľmi zaťažuje a spôsobuje jeho oneskorenie.

Najlepším riešením je kúpiť si smartfón s nasledujúcimi verziami operačného systému Android:

 1. 4.4 KitKat;
 2. 6 Marshmallow;
 3. 7 Nougat (ale bez ďalších doplnkov, ako je TouchWiz od Samsungu).

!

Čím menej doplnkov – tým lepšie. A Android 5.0 Lol

 • Obrazovka je zle optimalizovaná, a preto sa neodporúča na zakúpenie.

  Alternatívne operačné systémy – Sailfish, Nokia X OS, Nokia Asha, Samsung Tizen, Microsoft Windows Mobile – neodporúčame kupovať z dôvodu obmedzeného počtu aplikácií v príslušných obchodoch.

  Obrazovka

  obrazovka telefónu

  Pri výbere lacného telefónu je vhodné venovať pozornosť dvom parametrom obrazovky – jej uhlopriečke a rozlíšeniu.

  Uhlopriečka – fyzická veľkosť obrazovky. Meria sa v palcoch od jedného rohu k druhému (napr. zľava hore k pravému dole). Uhlopriečka určuje použiteľnosť zariadenia. Najoptimálnejšia veľkosť je 4 až 5 palcov. Zariadenia s menšou veľkosťou obrazovky obsahujú príliš málo informácií na obrazovke a s väčšou obrazovkou ju musíte ovládať dvoma rukami.

  Rozlíšenie obrazovky určuje nielen množstvo informácií na displeji, ale aj spotrebu energie. Čím viac pixelov, tým viac sa vybíja batéria. Preto sú zariadenia s F

   l HD má pomerne krátku výdrž batérie približne 4 hodiny aktívneho času na obrazovke.

   Nemalo by sa však zvoliť ani extrémne nízke rozlíšenie obrazovky. Spôsobí to, že objekty na displeji budú príliš veľké. Okrem toho samotná kvalita obrazu na obrazovke s nízkym rozlíšením pokulháva na oboch nohách.

   Optimálne rozlíšenie obrazovky:

   1. 640×960 alebo podobné – pre 4-palcové smartfóny;
   2. 720×1280 alebo podobné – pre 5-palcové smartfóny.

   Kúpa zariadenia s menšou obrazovkou alebo výrazne nižším rozlíšením sa neodporúča. Sú dobré len na telefonovanie.

   Matica

   Lacné smartfóny môžu používať matricu IPS alebo AMOLED.

   IPS má skvelý pozorovací uhol, ale aktívne spotrebúva energiu batérie. AMOLED sa môže pochváliť lepším podaním farieb (hoci má ďaleko k úrovni IGZO, ale takéto displeje sa inštalujú len do špičkových smartfónov) a nižšou spotrebou zdrojov, ale je podstatne drahší a navyše sa časom vypáli.

   Procesor

   Opísať vlastnosti procesorov používaných v smartfónoch je prinajmenšom nevďačná úloha. Výkon je tak či onak ovplyvnený počtom jadier, taktovacou frekvenciou jadra, celkovou taktovacou frekvenciou modulu, architektúrou, hovernátorom jadra operačného systému, ďalšími modulmi v SoC a množstvom ďalších charakteristík. Ale je možné konať oveľa jednoduchšie. Skontrolujte rok vydania procesora.

   !

   Čím čerstvejší procesor – tým vyšší výkon a nižšia spotreba energie. Okrem toho sú čipy od spoločnosti Qualcomm vždy „rýchlejšie“ ako čipy od spoločnosti MediaTek a majú lepší systém práce s energiou.

   .

   Preto sú vhodnejšie čipy Qualcomm Snapdragon.

   Fotoaparát

   Minimálne požadované rozlíšenie na každodenné snímanie5 megapixelov. Moduly s menším snímačom poskytnú obraz s minimom detailov, kvôli čomu sa obraz bude zdať rozmazaný.

   Tiež si všimnite, že niektorí výrobcovia neuvádzajú skutočné rozlíšenie modulu a interpolované a 13-megapixelový smartfón na kontrolu sa ukáže byť 8-megapixelový.

   Kapacita pamäte

   Smartfóny používajú dva typy pamäte – RAM a trvalú pamäť. Prvý je potrebný na spustenie operačného systému, zatiaľ čo do druhého sa ukladajú rôzne fotografie a iné dokumenty používateľa.

   Kapacita pamäte RAM

   Minimálne povolené množstvo pamäte RAM v smartfónoch v roku 2017 je 1 GB. Pri menšej hodnote tohto ukazovateľa bude zariadenie pomalé a pomalé. Optimálne je 2 GB, ak je to možné, vezmite si smartfón s 3-4 GB.

   Kapacita trvalej pamäte

   Minimálna povolená veľkosť trvalej pamäte v smartfónoch v roku 2017 je 8 GB. Pretože 2.5 GB z krabice zaberie operačný systém a zvyšok sa veľmi, veľmi rýchlo zaplní rôznymi aplikáciami.

   Lepšie je samozrejme 16 GB alebo viac.

   Taktiež je potrebné vziať do úvahy, že rozšírenie internej pamäte na úkor inštalácie flash karty nie je možné. Aplikácie sa naň v žiadnom prípade neinštalujú. Kľúč USB je vhodný na ukladanie fotografií, hudby a filmov.

   Batéria

   Čím väčšia je tyč, tým dlhšie vydrží na jedno nabitie. Minimálny rozpočet pre smartfónKapacita batérie – 1800 mAh. Zariadenia s menšou batériou nemá zmysel kupovať.

   Ako si vybrať lacný telefón

   lacný telefón s klávesnicou

   Pri výbere telefónu rozpočtovej triedy je potrebné zohľadniť nasledujúce parametre:

   1. Počet kariet SIM (dve sú viac ako dosť);
   2. Displej (čiernobiely je lepší ako farebný – lepšia čitateľnosť na slnku alebo v ťažkých podmienkach);
   3. Ergonómia (ako vám padne do ruky, ako ľahko sa stláčajú tlačidlá);
   4. Kapacita batérie (čím väčšia, tým lepšia).

   V závislosti od vlastných potrieb sa môžete pozrieť aj na dostupnosť Bluetooth, konektora pre slúchadlá alebo náhlavnú súpravu, slotu pre pamäťovú kartu a ďalších možností.

   Ako si vybrať lacný smartfón

   Ako si vybrať lacný smartfón

   Pri výbere lacného smartfónu by ste mali dbať na nasledujúce parametre:

   1. Operačný systém (najlepšie jeden z vyššie uvedených);
   2. Množstvo trvalej pamäte a pamäte RAM;
   3. Ďalšie technické špecifikácie;
   4. Kapacita batérie;
   5. Výrobca.

   Výrobca je veľmi dôležitý. Napríklad rozpočtové smartfóny Xiaomi sú odolnejšie a praktickejšie ako Doogee v podobnej cenovej kategórii.

   Najlepší výrobcovia lacných telefónov

   V roku 2017 sú najlepší výrobcovia lacných telefónov a smartfónov:

   1. Nokia, Fly, Texet (presne mobilné telefóny, nie smartfóny);
   2. Nokia;
   3. Huawei;
   4. LG;
   5. Xiaomi;
   6. Spoločnosť Sony;
   7. Meizu.

   Možno spomenúť aj spoločnosť Samsung, ktorá je však známejšia v segmente strednej triedy a vlajkových lodí. „Úspešné“ rozpočtové zariadenia od tohto výrobcu sa nevyskytujú často.

   Lacné telefóny Samsung

   Keď už hovoríme o spoločnosti Samsung, nasledujúce zariadenia možno dnes používať bez väčšieho brzdenia alebo iných ťažkostí:

   1. Séria J je ultra-rozpočtová línia, v ktorej nájdete smartfóny s cenou od niekoľkých tisíc Euro (a aby sme boli konkrétni, J1 stojí približne 5000-6000). Najlepšie modely, ktoré si môžete kúpiť, sú J1 Mini Prime, J1, J2 Prime, J3, J5 a J7;
   2. Séria A – rad zariadení v cenovo dostupnom a strednom cenovom segmente. Ktorýkoľvek zo smartfónov z tohto radu je vhodný na kúpu.

   Dokonca aj rovnaké modely smartfónov môžu mať rôzne ceny. Cenu ovplyvňuje farba tela, konfigurácia (Mini, Regular alebo Prime), množstvo trvalej pamäte a mnoho ďalších parametrov. Preto pri výbere smartfónu stojí za to venovať pozornosť technickým špecifikáciám zariadenia.

   V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať kvadrokoptéru, tajomstvá výberu prehrávača MP3 a hlavné faktory výberu rekordéra.

   Video o výbere telefónu

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: