Čo si vybrať: smartfón alebo tablet

Vďaka veľkej obrazovke majú teraz smartfóny približne rovnakú veľkosť ako tablety.

Ktorý smartfón alebo tablet si vybrať. Scenáre používania

smartfón alebo tablet

Podobne ako akákoľvek iná elektronika, aj smartfóny (alebo tablety) by sa mali vyberať podľa zamýšľaného scenára použitia. V tomto prípade sú najpravdepodobnejšie tieto „prípady“:

 1. Komunikácia (hlasová aj online);
 2. Prehliadanie webu, používanie sociálnych sietí;
 3. Čítanie kníh;
 4. Úprava dokumentov, práca s e-mailami;
 5. Hry;
 6. Sledovanie videí;
 7. Počúvanie hudby;
 8. Fotografovanie.

Vo všetkých týchto scenároch používania sa tablety a smartfóny správajú odlišne. To je však väčšinou subjektívne hodnotenie. Technické špecifikácie – procesor, množstvo pamäte RAM a trvalej pamäte, rozlíšenie displeja a špecifikácie fotoaparátu sa používajú na objektívne. Ich výkon sa však líši aj v závislosti od scenára používania.

Komunikácia (hlas a posol)

Komunikácia

Na hlasovú komunikáciu – hovory v mobilnej sieti a cez internetovú telefóniu – má smartfón väčší zmysel. Tablet, ktorý je veľký, je trochu nepohodlné držať pri hlave – musíte používať káblové alebo bezdrôtové slúchadlá.

Podobne je to aj s textovou komunikáciou prostredníctvom internetových messengerov. Kompaktné rozmery smartfónu umožňujú písať správy jednou rukou, a to aj priamo na cestách.

Tablet sa veľmi dobre ukazuje pri videokonferenciách. Na veľkej obrazovke vidíte tváre všetkých, s ktorými hovoríte.

Ak si plánujete kúpiť tablet na komunikáciu, mali by ste venovať pozornosť modelom, ktoré sú vybavené modulom GSM a podporujú mobilný internet (napríklad 3G alebo 4G). Modely s pripojením Wi-Fi nie sú vhodné na hlasové telefonovanie a ich jednoduché používanie v službách messenger je dosť otázne.

Prechádzanie webových stránok, sociálne siete

prehliadanie webových stránok

Hoci je väčšina dnešných webových stránok prispôsobená na prehliadanie v smartfóne, nemá zmysel kupovať si takéto zariadenie na surfovanie po internete. Používanie tabletu je oveľa pohodlnejšie. Vďaka veľkej obrazovke sa v ňom dá ľahko pohybovať a vypĺňať formuláre.

Ak je však hlavným účelom kúpy zariadenia používanie sociálnych médií, smartfón je pohodlnejší ako tablet. Takmer všetky takéto portály majú totiž špeciálnych klientov, ktorí umožňujú čo najpohodlnejšie zobrazovanie obsahu, reagovanie naň a komunikáciu.

Okrem toho by bolo najlepším riešením na surfovanie na internete kúpiť si phablet – veľký smartfón s uhlopriečkou 5.5 až 7 palcov.

Vaše pohodlie na webe nie je obmedzené len veľkosťou obrazovky, ale aj veľkosťou pamäte RAM. Ak to nestačí, stránky uložené v medzipamäti sa zrušia a musíte ich stiahnuť znova. Minimálna požadovaná pamäť RAM pre zariadenie so systémom Android na surfovanie na internete je 2 GB.

Čítajte knihy

Čítanie kníh na tablete

Veľká obrazovka tabletu je na čítanie elektronických kníh vhodnejšia ako relatívne malý displej smartfónu. Páči sa najmä ľuďom so zrakovým postihnutím – môžete si nastaviť ľubovoľnú veľkosť znakov a na jednej stránke je dostatok informácií.

Smartfón je však podstatne mobilnejší a ľahší. Preto je pohodlnejší na hodiny čítania. Tablety kvôli svojej veľkej hmotnosti vedú k únave rúk pri ich držaní. Smartfóny spôsobujú tento nepríjemný pocit oveľa menej často.

Na čítanie kníh doma a na krátke cesty je však tablet stále lepšou voľbou.

Úprava dokumentov, vybavovanie e-mailov a iné kancelárske činnosti

Na kancelársku prácu je tablet vhodnejší ako smartfón. Nástroje na úpravu dokumentov, prezeranie e-mailov atď. na väčšej obrazovke zabezpečujú lepší používateľský zážitok.. Na väčšej obrazovke je používateľský zážitok lepší ako na menšej. V rámci jednej kancelárie ponúka tablet väčšiu mobilitu ako smartfón. A môže sa použiť ako papierová alternatíva, ak chcete jednoducho niečo ukázať svojim kolegom alebo vedeniu.

Hranie hier

hry na tablete a smartfóne

Na prvý pohľad by mal tablet poskytovať lepší herný zážitok. Ale nie je to celkom tak.

Tablet poskytuje dobrý používateľský zážitok, pokiaľ ide o nekomplikované, nenáročné hry. Dôvodom je to, že ovládacie prvky a rozhrania sú často roztrúsené po obrazovke a dosahovať ich prstami môže byť trochu nepohodlné. Ale pre hry v žánri puzzle, logické, ťahové a niektoré stratégie typu RT je tablet dostatočne pohodlný.

pre hry s vysokou dynamikou – strieľačky, simulátory jazdy, RPG, intenzívne RTS – je vhodnejší smartfón. Na menšej obrazovke sa ľahšie dostanete k potrebným ovládacím prvkom, čo prináša lepší používateľský zážitok.

A možnosť hrať hry na akomkoľvek zariadení, ktoré je „zodpovedné“ za procesor so zabudovaným grafickým akcelerátorom. Čím „čerstvejší“ je model čipu, tým vyšší výkon vykazuje. A to je dôvod, prečo vlajkové procesory ako Qualcomm Snapdragon 800 alebo MediaTek He

 • o x-range, poskytujú maximálnu kompatibilitu s modernými hrami.

  Sledovanie videí

  prezeranie videa

  Bez ohľadu na rozlíšenie displeja je tablet vhodnejší na sledovanie videí a filmov ako smartfón. Na väčšej obrazovke uvidíte viac detailov ako na menšej.

  Konečnú kvalitu „obrazu“ však ovplyvňuje rozlíšenie obrazovky. Čím vyššia je, tým lepšie. Optimálne rozlíšenie obrazovky pre zariadenie určené na sledovanie filmov a videí je F

   l HD – 1920 × 1080 pixelov. Viac je možné, ale batéria sa vybije rýchlejšie.

   Pokiaľ ide o konkrétne technológie obrazoviek – IPS, TFT, AMOLED – všetky poskytujú približne rovnaký obraz. Mení sa len farebné podanie a celkový farebný tón obrazovky. Najlepšie zo všetkého je možno AMOLED – ale to je pre tablety pomerne zriedkavé.

   Okrem toho je tu ďalšia technológia obrazovky – Retina. Nájdete ho v tabletoch Apple. Tieto obrazovky poskytujú vynikajúce podanie farieb a maximálnu „hladkosť“ obrazu.

   Počúvanie hudby

   počúvanie hudby

   Smartfóny aj tablety sú rovnako vhodné na počúvanie hudby. V roku 2017 sú však samostatné zvukové čipy, ktoré poskytujú najlepšiu kvalitu zvuku, vybavené predovšetkým smartfónmi. Tablety s DAC alebo podobnými modulmi sú takmer neslýchané.

   Medzi smartfóny, ktoré sú najvhodnejšie na počúvanie hudby, patria:

   1. LG G5 so samostatným DAC a G6 so vstavaným;
   2. ZTE Axon 7;
   3. Marshall London;
   4. HTC U11;
   5. Huawei P10;
   6. Sony Xperia XZ.

   Fotografujte

   fotoaparát

   V roku 2017 majú najlepšie fotoaparáty práve vlajkové smartfóny. Pri kúpe zariadenia na mobilné fotografovanie sa preto radšej zamerajte na kompaktné zariadenia. Najlepšiu kvalitu obrazu poskytujú napríklad tieto modely smartfónov:

   1. Apple iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X;
   2. Google Pixel, Pixel XL;
   3. Samsung Galaxy S8, S8 Plus;
   4. Sony Xperia XZ.

   Na mobilné úpravy fotografií sú však lepšie tablety. Po prvé, vďaka veľkej obrazovke vám poskytnú detailný pohľad. A po druhé, špecializované aplikácie na úpravu fotografií pre tablety ponúkajú viac funkcií a jednoduchšie používanie.

   Medzi tablety vhodné na úpravu fotografií patria Apple iPad a Microsoft Surface Pro 4. Podporujú vstup stylusom, majú displeje s vynikajúcim rozlíšením a reprodukciou farieb a používajú softvér profesionálnej úrovne, ktorý vám umožní podrobne upravovať obrázky pred publikovaním.

   V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať elektronickú knihu a tajomstvá výberu inteligentných hodiniek.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: