Objektív 2.8 mm alebo 3.6 mm – aký je rozdiel

Ohnisková vzdialenosť, zvyčajne v milimetroch, je najdôležitejšou charakteristikou každého objektívu. Je to rozdiel v detailoch, v tom, koľko objektov je vidieť, a v kvalite samotného obrazu. 2.8 mm a 3.6 mm je ohnisková vzdialenosť objektívu.

V tomto článku sa pozrieme na funkcie, ktoré objektív 2 ponúka.8 mm a 3.6 mm – a aký je rozdiel.

objektív

Trochu teórie: čo je to ohnisková vzdialenosť a prečo ju potrebujete?

Každý fotoaparát sa skladá z dvoch prvkov – snímača a objektívu. Prvý je potrebný na zachytenie obrazu, druhý na zaostrenie svetla. Bez objektívu by snímač „videl“ len malú oblasť a bol by úplne zbytočný.

Samotný objektív je jedna alebo viac šošoviek. V prvom prípade sa hovorí o objektíve s pevným ohniskom. Ak má objektív niekoľko šošoviek pohybujúcich sa voči sebe – ide o variofokálne riešenie.

Šošovky v objektíve sú konvexné alebo konkávne priehľadné pologule. Ich úlohou je určitým spôsobom deformovať (zaostriť) obraz tak, aby snímač vytlačil presný obraz, ktorý je zároveň ostrý, detailný a spĺňa požiadavky fotografa.

Dobrým príkladom práce objektívov s ohniskovou vzdialenosťou je ďalekohľad. Objekty, ktoré sú tak ďaleko, že sú voľným okom neviditeľné, je možné vidieť. Ďalekohľady majú veľmi dlhú ohniskovú vzdialenosť – napríklad amatérske modely majú ohniskovú vzdialenosť 30-50 cm. Preto sa dá použiť na pozorovanie aj tých najvzdialenejších objektov zblízka.

Ale čím dlhšia je ohnisková vzdialenosť, tým menšie je zorné pole. Pomocou ďalekohľadu môžete vidieť napríklad vtáka na druhej strane rieky. Ale konár, na ktorom sedí vták, sa nezmestí do záberu. Musíte nakloniť ďalekohľad alebo otočiť hlavu.

Pri veľkom zornom poli – približne 110 stupňov, ako má človek – sa však vzdialené objekty jednoducho stanú neviditeľnými. Presnejšie, vidíme, že niekde tam, na druhej strane rieky, je strom a na ňom je bodka, ako vták. Ale aby ste ju videli, potrebujete menšie zorné pole a dlhšiu ohniskovú vzdialenosť. Samozrejme, s ďalekohľadom.

Takže čím vyššia je ohnisková vzdialenosť objektívu, tým lepšie vidíte vzdialené objekty a tým užšie je zorné pole. Ako to možno uplatniť v každodennom živote?

Aký je rozdiel medzi objektívmi 2.8 mm a 3.6 mm

Aký je rozdiel medzi objektívmi

Najčastejšie sa používa 2 mm objektív.8 mm a 3.6 mm sa používajú v monitorovacích kamerách. Preto sa tu a nižšie pozrieme na tieto zariadenia ako na príklad.

Každá kamera CCTV má svoj vlastný účel. A to neurčuje výrobca, ale priamo používateľ. Niekto chce monitorovať nádvorie a iné veľké plochy, bez veľkých detailov. Niektorí ľudia chcú, aby ich kamery zobrazovali aj tie najmenšie detaily – napríklad črty tváre ľudí, ktorých natáčajú, alebo predmety, ktoré držia.

Objektív 2.8 mm

Objektív s priemerom 2,8 mm má relatívne krátku ohniskovú vzdialenosť, a teda pomerne široké zorné pole. Vhodné na pozorovanie dvorov, parkovísk, príjazdových ciest a iných veľkých plôch. Podrobnosti o filme však budú pomerne chudobné.

Takéto zábery by mohli zobrazovať najmä farby a obrázky na oblečení, niektoré veľké detaily alebo len zaznamenať prítomnosť osoby. Nemôžete však vidieť črty tváre, poznávacie značky ani predmety v ruke.

Objektív 3.6 mm

3,6 mm objektív má relatívne dlhú ohniskovú vzdialenosť, a teda relatívne úzke zorné pole. Vhodné na monitorovanie chodieb, priechodov, vchodov a východov. 3.6 mm kamery sa často používajú v obchodoch, skladoch a bezpečnostných priestoroch.

Na záberoch zhotovených týmto objektívom môžete vidieť črty tváre, poznávacie značky, predmety v rukách ľudí, v niektorých prípadoch dokonca aj občianske preukazy. Kamera má však úzke zorné pole – čo znamená veľa mŕtvych uhlov. Inštalácia si vyžaduje umiestnenie zariadenia tak, aby „videlo“ na čo najväčšiu plochu, inak hrozí riziko vniknutia alebo odstránenia.

Porovnanie objektívov 2.8 mm a 3.6 mm

Vypracovali sme malú analýzu a porovnávaciu tabuľku, ktorá vám pomôže vybrať si to správne zariadenie:

Ohnisková vzdialenosť objektívu

2.8 mm

3.6 mm

Zorné pole

Zvyčajne široký, širší ako človek

Zvyčajne úzke

Detail objektu

Menšie, nemusíte byť schopní vidieť črty tváre (v závislosti od miesta, kde ste namontovaní)

Výrazné črty tváre (v závislosti od miesta montáže)

Slepé miesta

Malé alebo nie

Je tu

Rozsah použitia

Sledovanie veľkých oblastí s cieľom zaznamenať prítomnosť

Sledovanie malých oblastí s cieľom identifikovať prítomné osoby

Ak je hlavnou úlohou fotoaparátu jasne identifikovať prítomnú osobu, rozpoznať črty tváre, čítať odznaky atď., potom je lepšie venovať pozornosť objektívom s dlhou ohniskovou vzdialenosťou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: