Porovnanie papierovej knihy s elektronickou knihou | Identifikácia najlepšej

Rozmanitosť a funkčnosť elektronických zariadení viedla k postupnému vytláčaniu tradičných papierových kníh. Odborníci predpovedajú postupný „zánik“ tlačiarenského priemyslu. Je to naozaj tak? Ak chcete odpovedať na túto otázku, oplatí sa pozrieť na vlastnosti oboch produktov a zistiť, ktorý je lepší: elektronická alebo papierová kniha? Naši odborníci zistili, že.

Estetika a výhody papierových kníh

kniha

S príchodom elektronických zariadení na čítanie sa papierové knihy postupne stali minulosťou, pretože je oveľa jednoduchšie stiahnuť si desiatky diel do jedného zariadenia a vychutnať si literárne dielo kdekoľvek. Papierová kniha je však viac ako len zdroj informácií. To je niečo, čo fascinuje. Väčšina používateľov uznáva, že obyčajné papierové knihy majú svoje čaro, estetiku, ktorá spríjemňuje zážitok z čítania.

Odborníci tvrdia, že informácie získané z papierových kníh sa absorbujú oveľa lepšie ako z elektronických kníh. Všetko je to o povahe ľudského vnímania: mozog dostáva každý deň veľa nových informácií a používa rôzne „kotvy“ na ich fixáciu.

hmatateľné faktory, ako je obal, šuchot stránok, poznámky na okraji atď., sú kotvami papierovej knihy. Elektronické zariadenie je v podstate len súbor symbolov bez tváre. Čas strávený čítaním elektronickej verzie sa nedá porovnať s potešením z vlastníctva knihy z papiera.

Výhody

 • estetický vzhľad;

 • Vysoká zapamätateľnosť informácií;

 • Môžete si vytvoriť vlastnú zbierku kníh;

 • Nie je potrebné dobíjať.

Nevýhody

 • Vysoké náklady;

 • Nepraktickosť (veľké rozmery a hmotnosť);

 • Nepohodlné čítanie pri slabom osvetlení;

 • Kácanie stromov na výrobu kníh.

Pohodlie a funkčnosť elektronických kníh

elektronická kniha

Elektronický formát bol kedysi takmer senzáciou a na knižný vydavateľský priemysel sa nepremietol dobre, pretože mnohí spotrebitelia sa okamžite rozhodli pre prvý. Áno, praktickosť a pohodlie elektronických kníh sa nedá vyvrátiť. Môžete si ju ľahko vziať so sebou na služobnú cestu alebo si jednoducho prečítať zaujímavé dielo cestou do práce.

Okrem toho je dôležitá možnosť čítať viacero kníh súčasne (beletriu, zdokonaľovať sa v zručnostiach, rozširovať si vedomosti o svete atď.).): stačí si stiahnuť elektronickú verziu knihy v akomkoľvek formáte a čítať za každého počasia, na akomkoľvek mieste a v akomkoľvek čase. Neexistujú žiadne svetelné podmienky atď., ktoré by mohli ovplyvniť vaše pohodlie pri čítaní.

Elektronické knihy sa vyznačujú kompaktnými rozmermi, nízkou hmotnosťou a prítomnosťou ďalších možností, ktoré pomáhajú zvýšiť komfort čítania (napr. špeciálne písmo, podsvietenie obrazovky atď.)..).

Výhody

 • Nezaberajú veľa miesta;

 • Vhodné na čítanie na slabo osvetlených miestach (aj v úplnej tme);

 • Možnosť bezplatného stiahnutia takmer akejkoľvek knihy;

 • Ich používanie je jednoduché (všetky potrebné značky a záložky je možné vytvoriť bez použitia praktických nástrojov).

nevýhody

 • Z času na čas je potrebné ich dobiť;

 • V prípade poruchy nebude oprava lacná;

 • Reklamy a vyskakovacie správy môžu byť rušivé.

Porovnávacia charakteristika

porovnávacia charakteristika

Elektronické zariadenia však, žiaľ, postupne nahrádzajú klasickú tlač. Naši odborníci porovnali tieto dva produkty na základe niekoľkých kľúčových kritérií, aby zistili, či sú elektronické knihy naozaj lepšie ako papierové.

Dostupnosť

E-knihy sú určite dostupnejšie a praktickejšie. Znalci kvalitného čítania vedia z počutia o vysokých nákladoch na papierové knihy, pretože cena jednotlivých kópií môže dosiahnuť niekoľko tisíc Euro. Elektronické zariadenie vám však dáva možnosť čítať mnohé diela úplne zadarmo: stačí ich stiahnuť z internetu. Navyše jeho cena nie je taká vysoká. A pri pravidelnom čítaní (v porovnaní s cenou papierových verzií) sa nákup zariadenia vráti za pár mesiacov.

Prístupnosť by sa nemala zanedbávať. Mnohé elektronické čítačky vám umožňujú nielen čítať, ale aj počúvať knihy v audio režime, čo je veľmi užitočné v prípade, že máte plné ruky práce, napríklad pri varení, a chcete si vychutnať dobré čítanie, alebo v prípade, že potrebujete ísť do práce alebo študovať a získať rýchly prístup k ďalším materiálom.

POZNÁMKA.Pri výbere e-knihy je potrebné venovať pozornosť dvom veciam: rýchlosti vybíjania zariadenia (dôležitý faktor pre tých, ktorí veľa čítajú) a podporovaným formátom (niektorí používatelia sú po kúpe nepríjemne prekvapení, keď sa dozvedia, že zariadenie nerozoznáva niektoré formáty).

Bezpečnosť

Vplyv knihy na zrak je dôležitým faktorom, pretože pôžitok z čítania sa nedá porovnať so zhoršením zdravia. Z hľadiska bezpečnosti sú papierová aj elektronická verzia identické. Digitalizovaný text sa zobrazuje na tlmenej LCD obrazovke, často s antireflexným efektom, aby sa znížilo namáhanie očí pri čítaní.

POZNÁMKA. pri kúpe elektronického zariadenia je dôležité venovať pozornosť typu displeja: na rozdiel od LED obrazovky nemá E-Ink obrazovka negatívny vplyv na oči. A pri výbere knihy stojí za to zvážiť zvláštnosti jej vône, pretože u niektorých ľudí spôsobuje kýchanie alebo alergie (je dôležité venovať tomu pozornosť, keď držíte polygrafický výrobok v rukách).

Šetrné k životnému prostrediu

Keďže je známe, že drevo sa používa na tlač, mnohí v snahe chrániť prírodné zdroje prechádzajú na digitálne alternatívy. Na druhej strane sa pri výrobe digitalizovaných výrobkov používajú plasty, čo nie je dobré pre životné prostredie, pretože množstvo celkovo vyrobených plastových výrobkov dosahuje každoročne kolosálne rozmery.

Jednoduchosť používania

Pokiaľ ide o použiteľnosť, digitalizované verzie sú samozrejme bezkonkurenčné. Najmä pri dlhých cestách v práci alebo na cestách: nemusíte baliť niekoľko kníh, zaťažovať svoje veci a brať často objemný výrobok do ruky.

Elektronické knihy sú praktickejšie:

 1. Kompaktné – ľahké a ľahké, na rozdiel od papierových elektronických kníh sa potreba nabíjania ľahko vyrieši zakúpením nabíjateľnej batérie.

 2. Rôzne – pri výbere vhodného výrobku si môžete vybrať ten, ktorý vyhovuje vášmu vkusu: nielen veľkosť, ale aj dizajn, farba atď. A pridaním štýlového obalu k nákupu môžete svojmu zariadeniu dodať nádherný vzhľad ako obálka tlačenej publikácie.

 3. Ergonomické – nemusíte tráviť čas otáčaním stránok – stačí ľahký dotyk s obrazovkou.

 4. Nezávislosť na dennom svetle – nepostrádateľná pri cestovaní, kde nie je možné zabezpečiť svetlo (napr. vo vlaku alebo na dovolenke v lese). Ak vaše zariadenie nemá podsvietenie, baterka PocketBook môže tento problém ľahko vyriešiť.

Individuálne faktory

Hovoríme o momentoch, ktoré sú pre väčšinu ľudí nedôležité, ale pre niektorých veľmi dôležité. Môže to byť pohodlie pri používaní konkrétneho výrobku. Niektorí spotrebitelia napríklad radi čítajú „živé“ stránky a vôňu papiera a nič to nemôže nahradiť. Iní uprednostňujú praktickosť elektronického zariadenia; niektorí ho nemajú radi pre nepríjemnú vlastnosť, že ak sa súbor omylom vymaže (najmä dôležitý), nemožno ho obnoviť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: