Porovnajte Arbidol a Cykloferón | Určite ten najlepší

Imunomodulačné a antivírusové lieky používané na liečbu a prevenciu infekčných ochorení. Známymi zástupcami sú Arbidol a Cycloferon. Majú rôzne zloženie, čo vysvetľuje rozdiely v mechanizme účinku, ale majú aj veľa spoločného. Zoradili sme ich hlavné výhody a nevýhody, aby sme zistili, ktorý liek je na ktoré ochorenie najlepší.

Droga

Výhody

Nevýhody

Arbidol

Rýchlo pôsobiaci liek

Pohodlné zloženie

Liečebné a preventívne pre deti a dospelých

Môže sa používať na samoliečbu, ale neodporúča sa

Minimálne riziko vedľajších účinkov pri užívaní

Prebiehajúce štúdie ukazujú, že je bezpečný a dobre tolerovaný

Žiadna preukázaná účinnosť

Relatívne vysoké náklady

Na použitie až od 3 rokov

Cykloferón

Široká oblasť použitia

Imunomodulačný účinok, pozitívne účinky na celý organizmus

Niekoľko foriem uvoľnenia

Lacnejší priebeh liečby

Nepoužívajte pred dosiahnutím veku 4 rokov

Kontraindikované v tehotenstve

Nekontrolované používanie môže mať zlé následky

Popis lieku Arbidol

Arbidol

Arbidol je tableta na báze umifenoviru. Antivírusový účinok lieku je spôsobený účinkom látky priamo na vírusové častice. Stimuluje tiež produkciu prirodzeného interferónu.

Výrobcom lieku v Ruskej federácii je spoločnosť Pharmstandard-Leksredstva. Arbidol sa používa ako terapeutický a profylaktický prostriedok u dospelých a v pediatrii. Indikácií na použitie je pomerne veľa. Môže sa predpísať už od 3 rokov.

Údaje o účinnosti umifenoviru nie sú dostatočné, ale od roku 2010 je zaradený do usmernení WHO na liečbu pandemickej chrípky a do zoznamu základných liekov v Ruskej federácii.

Výskum a účinnosť

V dokumente Boriskina a kol. z roku 2008 sa hovorí o štúdiách o jeho účinnosti, ale WHO tvrdí, že štúdia z rokov 1993 – 2004 nespĺňala požiadavky medicíny založenej na dôkazoch a neodporúča, aby sa jej závery považovali za presné.

Klinické skúšky sa uskutočnili len v Číne, Rusku a krajinách SNŠ.

Štúdie uskutočnené od roku 2011, ktoré sponzoroval výrobca lieku Arbidol, ukázali, že liek je účinný v akútnej fáze ochorenia. Skracuje trvanie ochorenia, zmierňuje príznaky a zmierňuje závažnosť patológie. Táto viacročná štúdia má však aj mnohé nedostatky. Konečné výsledky mali byť zverejnené v roku 2017, ale v roku 2019 sa tak ešte nestalo.

Na lieku sa vykonali početné štúdie, ale jeho preukázaná účinnosť sa zatiaľ nepotvrdila. Napriek tomu sa liek široko používa na liečbu a prevenciu vírusových ochorení.

Zdroje:

 1. Y.S. Boriskin, I. A. Leneva, E.-I. Pecheur a S. J. Polyak. Arbidol: A
  Antivírusová zlúčenina, ktorá blokuje vírusovú syntézu. Curr Med Chem. 2008.

 2. Shi L, Xiong H, He J, Deng H,

 3. Q, Zhong Q, Hou W, Cheng L, Xiao H, Yang Z. „Antivírusová aktivita arbidolu proti vírusu chrípky A, respiračnému syncyciálnemu vírusu, rinovírusu, vírusu coxsackie a adenovírusu in vitro a in vivo“ Arch Virol. 2007.
 4. RCT #375 (22.09.2011). Štátny register liekov. Rosminzdrav.

Kontraindikácie

Arbidol je kontraindikovaný, ak:

 1. Má v anamnéze závažnú KVO;

 2. Precitlivenosť na prípravok;

 3. Závažné problémy s obličkami alebo pečeňou.

Liek sa nepoužíva pred dosiahnutím veku 3 rokov. Je kontraindikovaný pri liečbe tehotných a dojčiacich žien.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky

Liečba Arbidolom je dobre tolerovaná. V zriedkavých prípadoch pacienti hlásili alergické reakcie, ktoré sú charakteristické pre precitlivenosť na látky v. Môže ísť o vyrážky, svrbenie, žihľavku.

Ak sa počas liečby liekom Arbidol objavia akékoľvek nepríjemné príznaky, je potrebné vyhľadať lekára. V prípade alergie sa liečba vysadí.

Dávkovanie

Arbidol sa má užívať pred jedlom. 200 mg pre dospelých, 50 mg pre deti od 3 do 6 rokov a 100 mg pre deti od 6 do 12 rokov. Toto je odporúčaná jednorazová dávka; lekár ju môže zmeniť.

Priemerná dĺžka liečby akútnych respiračných infekcií a chrípky je 5 dní. V prípade herpesu – 5-7 dní. Na profylaxiu chrípky a ARVI – 10-14 dní. Užíva sa zvyčajne 4-krát denne, každých 6 hodín. Dávkovanie a trvanie liečby môže lekár upraviť.

Nie sú k dispozícii žiadne údaje o predávkovaní Arbidolom. V prípade predávkovania sa odporúča užiť enterosorbent a poradiť sa s lekárom.

Pre koho je vhodný

Arbidol má tieto indikácie na použitie:

 1. Liečba a prevencia akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest;

 2. Liečba rôznych kmeňov chrípky;

 3. Komplikácie bronchitídy a zápalu pľúc;

 4. sekundárne imunodeficiencie.

Okrem toho sa liek používa pri liečbe opakujúcich sa herpetických infekcií. Arbidol sa môže predpísať po operáciách na prevenciu infekcie.

Deti po 3. roku života odporúčané pre akútne črevné infekcie spôsobené rotavírusom.

Popis lieku Cykloferón

Cykloferón

Cykloferón je imunomodulátor a antivírusový liek na báze kyseliny akridonovej. K dispozícii ako tablety, masť, roztok. Výrobca – Polysan v Ruskej federácii.

Cykloferón má nepriamy antivírusový účinok. Spočiatku stimuluje produkciu interferónu, ktorý už pôsobí na vírusy. Liek má široké spektrum aktivity, má imunomodulačné, antiproliferačné, protizápalové a protinádorové účinky.

Prípravok sa používa pri liečbe chronických a akútnych bakteriálnych infekcií. Cykloferón je účinný aj pri kolagenóze, reumatických ochoreniach, pretože potláča autoimunitné reakcie, ovplyvňuje zápalový proces a má mierny analgetický účinok.

Cykloferón sa používa pri liečbe HIV a vírusovej hepatitídy. U detí po 4. roku života sa liek podáva vo forme injekcií a tabliet na herpes, črevné infekcie, na prevenciu prechladnutia.

Výskum a účinnosť

Použitie cykloferónu pri vírusových ochoreniach, komplikovanom zápale pľúc, akútnych respiračných infekciách môže zmierniť ochorenie, urýchliť zotavenie, zlepšiť celkový zdravotný stav.

Liek je dobre tolerovaný a pri správnom používaní nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie. Čím skôr sa cykloferón predpíše, tým väčší je prínos jeho používania.

Použitie lieku umožňuje nielen zlepšiť klinické parametre, ale aj obnoviť imunitnú homeostázu. Liek zlepšuje mikrocirkuláciu, predchádza komplikáciám, zlepšuje kvalitu života pacientov.

Cykloferónové tablety sa odporúčajú pri komplikovanej aj nekomplikovanej ARI. Je opodstatnený aj na núdzovú prevenciu chrípky a akútnych respiračných infekcií.

Zdroje: Účinnosť cykloferónu v liečbe a prevencii akútnych respiračných infekcií. Isakova V.. Romancov M.. Kabolová B.. MMR. 2011.

Kontraindikácie

Cykloferón je kontraindikovaný pri týchto stavoch:

 1. neznášanlivosť na zlúčeninu;

 2. Alergia na zložky;

 3. Cirhóza;

 4. Do 4 rokov – tablety a roztok, do 18 rokov – masť.

Cykloferón je kontraindikovaný aj počas tehotenstva a dojčenia.

Nežiaduce účinky

Ak sa používa cykloferón, existuje riziko alergie. Môžu sa vyskytnúť vyrážky, svrbenie, žihľavka, angioedém. Môže sa zvýšiť horúčka.

Pri použití injekčnej formy lieku sa môžu vyskytnúť lokálne reakcie v oblasti vpichu. Patrí medzi ne začervenanie, opuch, svrbenie.

Dávkovanie

Tablety sa užívajú raz denne. Dávkovanie sa upravuje podľa ochorenia. Existuje špeciálny základný liečebný režim – v deň 1, 2, 4, 6, 8, 11, 14, 17, 20, 23. Deti užívajú po 1 tablete, dospelí užívajú 2 tablety.

Predávkovanie liekom je prakticky nemožné. Ak bola použitá vyššia dávka lieku, je potrebné vypláchnuť žalúdok a v prípade výskytu vedľajších príznakov sa poradiť s lekárom.

Pre koho je vhodný?

Pre koho je vhodný?

Cykloferón má viac indikácií na predpis vrátane:

 1. Chrípka, akútne respiračné infekcie, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest;

 2. NS ochorenia vírusovej etiológie;

 3. Vírusová hepatitída, podporná liečba HIV;

 4. herpes;

 5. Črevné vírusové infekcie;

 6. Prechladnutie – jeho liečba a prevencia;

 7. Bakteriálne a plesňové infekcie.

Náklady a analógy

Produkt

Náklady

Analógy

Arbidol

Tablety 50 mg # 20 – od 300 Euro

Prášok 37 g – od 320 Euro

Neexistujú žiadne úplné analógie, náhrady:

Altabor

Amison

Arbivir

Cykloferón

Tablety 150 mg #10 – od 190 Euro

Masť 5 ml – od 200 Euro

Ampulky 2 ml č. 5 – od 330 Euro

Neexistujú žiadne úplné ekvivalenty, náhrady:

Alkonín-alfa

Amixin

Levomax

Ktorý liek je lepší?

 1. Arbidol je liek s priamym antivírusovým účinkom. Je účinný pri ochoreniach dýchacieho systému, chrípke, na prevenciu akútnych respiračných infekcií. Je k dispozícii v kapsulách a ako roztok pre deti. Liek je drahší. Jeho účinnosť nebola preukázaná.

 2. Cykloferón je stimulátor produkcie interferónu. Má široké spektrum použitia, od SARS po HIV. Okrem tabliet a roztoku je k dispozícii aj vo forme masti, ktorá je vhodná len pre dospelých.

 3. Arbidol a cykloferón sa používajú počas chrípkových epidémií na prevenciu. Indikácie zahŕňajú aj všetky ochorenia spôsobené vírusmi. Cykloferón má zložitejšiu aplikačnú schému.

 4. Arbidol má viac nevýhod, počnúc tým, že nemá preukázanú účinnosť. Predpis však musí vykonať lekár, ktorý zohľadňuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú priebeh ochorenia a obdobie zotavenia. Musí sa konzultovať s odborníkom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: