Porovnanie amlodipínu a bisoprololu | Čo je lepšie a aký je medzi nimi rozdiel

Väčšina svetovej populácie trpí hypertenziou. Existuje mnoho vnútorných aj vonkajších faktorov, ktoré môžu spôsobiť kardiovaskulárne abnormality. Nedávne štatistiky ukazujú, že vysoký krvný tlak má približne 60-67 % ľudí vo veku 50-52 rokov a 10 % ľudí nad 35 rokov. Tá sa v jednotlivých rokoch líši, pretože mladí ľudia majú nedostatok spánku a často sú vystavení vysokej miere stresu, nadmernej fyzickej alebo duševnej práci. Navyše na omladenie hypertenzie má vplyv nezdravá strava, t. j. rýchle občerstvenie plné GMO, vysoké množstvo konzervačných látok, soli, ako aj mnohé dlho skladované potraviny.

Zvýšený krvný tlak je kardiogénny, psychotropný (ovplyvňujúci CNS) a kombinovaný typ, s náhlym, stabilným nástupom. Na korekciu patológie sú potrebné hypotenzívne lieky. Amlodipín a bisoprolol sú najnovšou generáciou účinných liekov. Naši analytici Expertology odporúčajú zistiť, ktorý z nich je účinnejší, a to tak, že spresnia najdôležitejšie informácie: Amlodipín alebo bisoprolol: aký je medzi nimi rozdiel a ktorý je lepší.

Amlodipín

Amlodipín

Amlodipín, súčasť skupiny selektívnych hypotenzív, blokuje vápnikové kanály II. triedy. Mechanizmus účinku spočíva v uvoľnení hladkého svalstva ciev. Pod vplyvom lieku sa kapilárna sieť rozširuje. Táto reakcia vedie k zníženiu periférnej cievnej rezistencie (PURP), čo znižuje tlak v celkovom cievnom riečisku. Druhou výhodou lieku je, že reguluje srdcový tep, čím znižuje riziko reflexnej tachykardie.

Normálna funkcia srdcového svalu nevyžaduje zvýšený metabolizmus a vysokú spotrebu kyslíka, to znamená, že amlodipín vytvára normálne podmienky pre rytmickú kontrakciu myokardu a jeho primeranú výživu. Tá je spôsobená dilatáciou koronárnych tepien, ktoré poskytujú svalu určité množstvo živín a kyslíka. Aj pri ischémii myokardu pôsobí amlodipín vhodne v prospech rýchleho zotavenia ischémiou postihnutých oblastí myokardu. Tento liek, konkrétne jeho účinná látka, zabraňuje kŕčom koronárnych tepien tým, že zlepšuje prekrvenie srdca..

Farmakokinetika

Amlodipín je dostupný ako 5 mg a 10 mg tablety. Blokátory kalciových kanálov, účinná látka amlodipín besylát. Táto látka presne znižuje systolický a diastolický krvný tlak a zároveň zväčšuje priemer periférnych kapilár, ktoré zásobujú srdce. Jeho absorpcia cez gastrointestinálny trakt je pomalá, 100 %. Liečivo nie je neutralizované v gastrointestinálnom trakte ani v pečeni, je úplne viazané na bielkoviny, iba 2 % sa vylučujú neovplyvnené obličkami. Príjem potravy nemá vplyv na adsorpciu antihypertenzívnej látky. Účinná látka pôsobí na hladké svalstvo ciev a rozširuje ich. Účinná látka umožňuje cirkuláciu dostatočného množstva krvi v cievach, aby sa uspokojili výživové požiadavky tkaniva myokardu a zabránilo sa nedostatku kyslíka, ischémii. V závislosti od celkového stavu a veku pacienta sa vylučuje obličkami a pečeňou vo forme metabolitov za 48-65 hodín.

Odporúčania

Hypotenzívum + antianginózny liek sa používa výlučne pri liečbe srdcových ochorení. Štúdie našich ústavov skúmali používanie amlodipínu: 50 % subjektov alebo subjektov s diagnostikovanou stabilnou hypertenziou je liečených antihypertenzívom a sú spokojní s výsledkami.

Amlodipín sa odporúča pri:

 1. Hypertenzia všetkých typov.

 2. Angina pectoris (stabilná, nestabilná, prinzmetálna).

 3. Srdcová ischémia.

 4. Zlyhanie srdca.

Zistili sme, že nepretržité užívanie amplodipínu pri angíne pectoris (5 alebo 10 mg/deň) zabraňuje závažným záchvatom a umožňuje normálnu funkciu srdca. Výsledkom tejto akcie je: zvýšená fyzická aktivita s krátkymi intervalmi, v ktorých sa pacienti cítia fit. Navyše tlak bude 120/80 alebo 130/90 mmHg.., V závislosti od veku, kardiovaskulárneho stavu a komorbidít, ako je diabetes mellitus, reuma alebo Gravesova choroba. Ak denná dávka 5 mg nezníži krvný tlak, dávka sa môže zvýšiť na 10 mg/deň. V takomto prípade sa odporúča merať krvný tlak 3-krát denne: ráno, na obed a večer, aby sa predišlo hypertenznej alebo hypotenznej kríze. Toto je ďalšie východisko: zistite si všetko o amlodipíne alebo bisoprolole: aký je medzi nimi rozdiel a ktorý je lepší, a zmeňte svoj liek za taký, ktorý je šetrnejší a účinnejší.

Kontraindikácie

Hypotenzívum nemá žiadny špecifický zoznam kontraindikácií a je takmer ideálne na liečbu hypertenzie a vazospazmov. Naši novinári identifikovali len niekoľko prípadov, v ktorých sa amlodipín neodporúča z dôvodu určitých patologických stavov.

Kontraindikácie pre použitie amlodipínu sú:

 1. Zvýšený výskyt alergických reakcií;

 2. nízky krvný tlak alebo hypotenziu;

 3. mdloby alebo kolaps;

 4. Tehotenstvo a dojčenie;

 5. Kardiogénny šok;

 6. urolitiáza;

 7. zlyhanie obličiek.

Pri diagnóze infarktu myokardu, aortálnej stenózy, nefrolitiázy 1. – 2. stupňa, diabetu 2. – 3. typu a u pacientov so systémovými ochoreniami sa amlodipín predpisuje až po prístrojovom, laboratórnom vyšetrení.

Dôležitý bod!Hypotenzíva sa odporúčajú používať len v kombinácii s inými liekmi. Ak sa používa ako základ alebo samostatne, môže zničiť štruktúru svalových vlákien v srdci. Aby sa predišlo takýmto situáciám, je účinnejšie zistiť, aký je rozdiel medzi amlodipínom a bisoprololom a ktorý je lepší, a zmeniť lieky.

Vedľajší účinok

Amlodipín má malý zoznam nežiaducich reakcií. Závisia od celkového stavu pacienta, jeho alergického pozadia, imunity, chronických ochorení orgánov a systémov.

Po podaní lieku sa môžu v systémoch vyskytnúť neočakávané reakcie:

 1. Kardiovaskulárne: pastózne dolné končatiny, búšenie srdca, sčervenanie tváre a krku a predávkovanie môže viesť k hypotenzii, dýchavičnosti, poruchám srdcového rytmu a kolapsu;

 2. gastrointestinálne: nevoľnosť, bolesť čriev, hnačka, kolitída;

 3. CNS a sympatiková inervácia: migréna, celková slabosť, ospalosť, závraty; zmeny citlivosti určitých oblastí kože.

U ľudí, ktorí sú vysoko reaktívni na alergény, liek spôsobuje žihľavku, červené škvrny, zriedkavo anafylaktický šok. Dlhodobé užívanie lieku vedie k svalovým kŕčom v dolných a horných končatinách, ako aj k črevnej kolike, zápche, zhoršeniu proktitídy, sigmoiditídy, hemoroidom.

Bisoprolol

Bisoprolol

Produkt zo selektívnej skupiny beta-adrenoblokátorov. Ide o selektívny liek, ktorého účinná látka sa viaže na β1-adrenoreceptory, čím blokuje účinok katecholamínov, t. j. adrenalínu a noradrenalínu. Bisoprolol je základný terapeutický prostriedok zahrnutý do liečebného režimu hypertenzie akéhokoľvek typu (počiatočná, intermitentná, trvalá, kombinovaná forma) a akéhokoľvek pôvodu (kardiogénny, psychotropný, zmiešaný typ). Pri riešení úlohy pomôže podrobný opis hypotenzívneho lieku: „Amlodipín alebo bisoprolol: aký je rozdiel a ktorý je lepší?

Farmakokinetika a farmakodynamika

Bisoprolol vo forme 5 mg a 10 mg tabliet je založený na účinnej látke bisoprolol fumarát. Blokovaním katecholamínov znižuje systolický a diastolický krvný tlak, rozširuje cievy, uvoľňuje kŕče a reguluje srdcový rytmus. To znamená, že má antianginózne, antiarytmické a hypotenzívne vlastnosti. Tlak sa znižuje rozšírením ciev a znížením objemu krvi. Plný hypotenzný účinok sa pozoruje až na 3. alebo 5. deň a jeho pretrvávajúci účinok sa objavuje po 1-1,5 alebo 2 mesiacoch. Bisaprolol znižuje riziko nedostatku kyslíka a reguluje inerváciu srdca, čím eliminuje ischémiu, arytmiu a hypertenziu. Podľa našich štúdií sa hypotenzívum z 98 % absorbuje v gastrointestinálnom trakte, ďalej sa viaže na krvné bielkoviny, vylučuje sa ako metabolity obličkami a pečeňou.

Indikácie na použitie bisoprololu

Selektívny hypotenzívny liek má svoje vlastné charakteristiky: odporúča sa jednorazová ranná dávka 15 až 20 minút pred jedlom. Neodporúča sa tablety žuť, mali by sa pomaly rozpúšťať v žalúdku, a preto by sa mali vstrebávať po častiach, čo je účinnosť hypotenzie. Úplné vstrebanie môže spôsobiť nežiaduce reakcie, ako je bolesť žalúdka, závraty a náhly pokles krvného tlaku, po ktorom nasleduje prudké zvýšenie krvného tlaku.

Indikácie na použitie bisoprololu sú:

 1. Hypertenzia.

 2. Koronárna choroba srdca.

 3. Zlyhanie srdca.

Po získaní diagnostických testov prístrojovej a laboratórnej povahy lekár predpíše konkrétnu dávku, ktorá by mala byť vhodná individuálne len pre jedného pacienta. Pri počiatočnej hypertenzii je dávka presne 5 mg/deň; iné formy s vysokým indexom krvného tlaku vyžadujú zvýšenú dávku (10 mg až 20 mg). Dávkovanie by mal zvoliť len váš lekár alebo kardiológ, nie vy sami.

Kontraindikácie

Ak pacient trpí: alergiou, akútnym srdcovým zlyhaním, bradykardiou, bronchiálnou astmou alebo cukrovkou – liek je kontraindikovaný. Na zoznam kontraindikácií sa pridáva kardiogénny šok, pľúcny edém a závažná arteriálna hypotenzia. Kontraindikáciou je aj tehotenstvo a detstvo, ako aj dojčenie.

Stupeň účinnosti a rozlišovacie vlastnosti

Uvedené lieky sú kardiologické lieky, ktoré sa bežne používajú v liečebných režimoch hypertenzie akejkoľvek etiológie, angíny pektoris, arytmií a srdcového zlyhania. Lieky si vyžadujú špecifický režim podávania: ráno, ak ide o liek zo skupiny betablokátorov, ráno a večer, ak ide o liek zo skupiny inhibítorov vápnika. Účinnosť sa prejavuje po jednom mesiaci liečby. Dodržiavanie pravidiel liečby a užívanie určitej dávky pomôže pacientovi rýchlejšie sa zotaviť.

Dôležité! Samoliečba je prísne zakázaná, pretože môže viesť k infarktu alebo anafylaktickému šoku, ako aj k nezvratným a smrteľným vedľajším účinkom!

Rozdiely v hypotenzívnych liekoch:

Vlastnosti

Amlodipín

Bisoprolol

Famakokinetika

Inhibítor vápnikového kanála triedy II.

Inhibítor katecholamínov (adrenalín a noradrenalín).

Indikácie

Hypertenzia, zlyhanie srdca a ischémia myokardu.

Indikácie sú podobné ako u amlodipínu.

Kontraindikácie

Závažný diabetes mellitus, zlyhanie obličiek

Alergie, bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída, ochorenie pečene.

Spôsob podávania

Dvakrát denne: ráno a večer, bez ohľadu na čas jedla.

Len ráno, 15 až 20 minút pred jedlom.

Nežiaduce účinky

Svalové kŕče, črevné kŕče.

Predávkovanie spôsobí migrénu, nevoľnosť a kolaps.

Cievne abnormality

Odporúča.

Kontraindikované.

Účinnosť

Slabšie.

Silnejšie ako.

Návod na použitie

Ako súčasť kombinovanej liečby.

Monoterapia.

Kompatibilita s inými produktmi

90 % kompatibilný.

Kompatibilné o 2%.

Tieto lieky majú priamy vplyv na cievy a srdce. Po liečbe sa zlepší srdcová činnosť, stabilizuje sa krvný tlak, vymizne arytmia. Tieto lieky patria do skupiny najsilnejších hypotenzív, takže nie je možné povedať, či Amlodipín alebo Bisoprolol: aký je rozdiel a ktorý je lepší. Dlhodobé pozorovanie rôznych kategórií pacientov ukáže, ktorý z týchto dvoch liekov je vhodnejší. Dávkovanie predpisuje lekár a je špecifické pre každého pacienta. Po predpísaní je pacient sledovaný na lôžku alebo ambulantne. V prípade vedľajších účinkov sa liek stiahne a predpíše sa iný liek.

Zhrnutie

Hypertenzia je najčastejším ochorením na svete, preto farmakológovia vytvorili lieky na jej liečbu. Hlavným bodom terapeutickej liečby je pravidelné podávanie hypotenzív. Po dostatočnom nahromadení účinných látok sa srdcová frekvencia normalizuje, tlak dosiahne normálne parametre a cievy prečerpávajú celou sieťou dostatočné množstvo krvi obohatenej o živiny a kyslík. Pravidelné používanie znižuje riziko ischémie vedúcej k srdcovému infarktu alebo hemoragickej mŕtvici. Naši odborníci z časopisu Expertology podrobne informovali: „Amlodipín alebo bisoprolol: aký je rozdiel a ktorý je lepší a voľba je ponechaná na lekára.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: