Porovnanie D-panthenolu vo forme masti a krému | Čo je lepšie

Masť a krém – ide o dve formy uvoľňovania s mnohými podobnosťami, ale ešte väčšími rozdielmi. Rozdiel je viditeľný najmä pri liekoch. Aby sme zistili, čo je lepšie, či D-panthenolová masť alebo krém, porovnali sme ich a zdôraznili výhody a nevýhody každého z nich.

D-panthenol – všeobecný opis

D-panthenol

D-panthenolová masť a krém sú dostupné v dávke 5 % a v baleniach 25 g a 50 g. Dexpantenol je hlavnou účinnou látkou. Pomocné látky v oboch prípravkoch sa líšia. Masť obsahuje parafín a vosk a krém má veľa vody. Tieto vlastnosti zloženia určujú rozdiely medzi dvoma formami uvoľňovania.

Liek sa používa na urýchlenie obnovy kože pri rôznych léziách. Pomáha pri poraneniach slizníc a kože, ako aj pri menších popáleninách.

Účinný pri liečbe zápalov, vredov a preležanín. Môže sa použiť v prípadoch podráždenia spôsobeného rádioterapiou, fototerapiou, ultrafialovým žiarením. Mladé matky používajú D-panthenol na liečbu a prevenciu popraskaných bradaviek.

Ďalšie indikácie na použitie:

 1. prevencia plienkovej dermatitídy;

 2. Dehydratácia pokožky;

 3. Análne trhliny;

 4. Ako doplnok k liečbe kortikosteroidmi;

 5. Na hojenie kožných transplantátov.

Dexpantenol sa mení na kyselinu pantoténovú. Ten je potrebný na správnu výživu epidermálnych tkanív. Liek D-panthenol kompenzuje nedostatok tejto kyseliny v koži. To stimuluje syntézu steroidov, sterolov, acetylcholínu. Zvyšuje tiež pevnosť kolagénu. To všetko urýchľuje a zlepšuje proces regenerácie a má protizápalový účinok.

D-panthenol je dermato-protektor. Má zmäkčujúci, hydratačný a vyživujúci účinok.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Liek sa nepoužíva, ak ste precitlivený na účinnú látku. Je bezpečné používať počas tehotenstva, ale so súhlasom lekára. Pri použití na popraskané bradavky opláchnite pred dojčením teplou vodou.

Predávkovanie nie je možné ani pri častej a výdatnej aplikácii. Látka v zložení je netoxická. Nežiaduce reakcie sú však možné.

Zriedkavé nežiaduce príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri D-panthenole:

 1. má reakciu z precitlivenosti;

 2. Alergická dermatitída, erytém, exantém;

 3. Sčervenanie a svrbenie kože;

 4. podráždenie kože, žihľavka.

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek nežiaduce reakcie, prestaňte liek používať a vyhľadajte lekára. Ak príznaky pretrvávajú, liek by sa mal nahradiť.

Dávkovanie a spôsob podávania

spôsob aplikácie

D-panthenol by sa mal aplikovať na poškodenú pokožku až 4-krát denne. Viac je možné, ale musí vám to predpísať lekár. Môže sa používať ako obklad. Tento spôsob aplikácie je obzvlášť užitočný v prípade popraskaných bradaviek. Pokožka sa predtým opláchne vodou.

Prípravok by sa mal aplikovať na pokožku bradaviek po každom dojčení. Na prevenciu plienkovej dermatitídy sa používa po výmene plienok a kúpaní.

Pri análnych trhlinách a ochoreniach krčka maternice sa aplikuje dvakrát denne. Priebeh liečby závisí od závažnosti ochorenia. Môže sa používať, kým sa nevylieči alebo neprejde do remisie bez poškodenia zdravia.

Hlavné rozdiely a podobnosti

Aby ste pochopili rozdiely medzi krémom a masťou s obsahom D-panthenolu, musíte poznať základné rozdiely medzi týmito dvoma liekovými formami. Hlavný rozdiel spočíva v základe krému.

Masť

Krém

Neobsahuje vodu

Obsahuje vodu

Po aplikácii vytvára skleníkový efekt

Príjemne chladivé

Má systémový účinok, pretože preniká do krvného obehu

Zostáva na horných vrstvách kože, má lokálny účinok

Zanecháva mastné zvyšky, ktoré je potrebné z pokožky odstrániť

Absorbuje sa a nezanecháva mastné zvyšky

Predstavuje len liečivé prípravky

Môže sa používať ako liek aj ako kozmetický výrobok

Masťový základ vždy obsahuje tuk, žiadnu vodu. Po aplikácii tak vzniká na postihnutej oblasti skleníkový efekt, ktorý vedie k aktívnemu a hĺbkovému vstrebávaniu liečivých zložiek. Masť má preto systémový účinok a je všeobecne kontraindikovaná, ak obsahuje toxické zložky.

Základ krému nie je tak mastný. Obsahuje vodu. Ľahká emulzia ťažko preniká do krvného obehu a jej účinok je lokálny. Okrem toho má príjemný chladivý účinok vďaka obsahu sódy bikarbóny.

Základňa tiež ovplyvňuje jednoduchosť používania. Môže sa aplikovať kedykoľvek, nie je na pokožke viditeľný a nemusí sa zmývať. Masť je mastná, nevstrebáva sa úplne a zostáva na pokožke. Po krátkom čase po aplikácii je potrebné ho umyť.

Dôležitým rozdielom je, že masť je čisto liečivý výrobok. Ak si ho kúpite, nie je pochýb o obsahu účinných látok. Je potrebné starostlivo zvážiť všetky kontraindikácie a možné vedľajšie reakcie.

Čo by ste uprednostnili?

Čo je lepšie

Krém a masť obsahujú rovnakú účinnú látku a aplikujú sa v rovnakom dávkovaní. Náklady sa tiež veľmi nelíšia. Pri povrchových poraneniach kože je lepšie použiť krém. Môže sa použiť kedykoľvek počas dňa. Pri vážnych poraneniach by sa však mala použiť masť, ktorá pôsobí na hlbšie vrstvy.

Masť je lepšia na omrzliny, omrzliny a popraskané bradavky. V prípade menších popálenín, škrabancov môžete použiť praktický krém.

Náklady a analógy D-panthenol

Cena D-panthenol krém 5% 50 g – od 450 Euro, 25 g – od 300 Euro. Cena D-panthenol 5% masti 50 g – od 445 Euro, 25 g – od 300 Euro.

Analógy liekov D-panthenol, ich cena a indikácie podľa pokynov:

 1. Bepanten – od 670 Euro za 100 gramov – liečba a prevencia suchej pokožky pri porušení integrity kože, starostlivosť o bradavky počas dojčenia, plienkové vyrážky a plienková dermatitída, mierne popáleniny, preležaniny, vredy, po transplantácii kože;

 2. Dexpanthenol – od 105 Euro za 25 g – popáleniny rôzneho pôvodu, pooperačné aseptické rany, odreniny, škrabance;

 3. Panthenol-Teva – od 305 Euro za 35 g – suchá pokožka, dermatitída, trofické vredy, preležaniny, furunkulóza, popraskané mliečne žľazy, plienkové vyrážky.

Podobné výrobky majú rovnakú účinnú látku – dexpanthenol. Je možné vybrať si lacnejší produkt, ale predtým by sa mal poradiť s lekárom.

Stanovisko odborníkov

.. Keshinyan a E.. Zástupcovia Sacharovovho vedeckého výskumného ústavu pediatrie, Ruskej akadémie lekárskych vied, Akadémie pediatrie. .E Veltischeva vo svojom článku „Skúsenosti s používaním dexpanthenolu“ vyvodzuje závery o používaní D-panthenolu v rôznych situáciách podľa svojich pozorovaní.

Stanovisko odborníkov k indikáciám a kontraindikáciám používania D-panthenolu:

 1. Prípravok nemá antimikrobiálny účinok, preto je neúčinný pri zápalových kožných léziách, najmä pri kréme;

 2. Pri závažných poruchách integrity kože má zmysel najprv vykonať patogenetickú liečbu, po ktorej sa už môže použiť D-panthenol;

 3. Krém je účinnejší pri prvých príznakoch podráždenia a vysušenia, zatiaľ čo masť je vhodnejšia pri existujúcich léziách;

 4. Krém sa môže používať ako upokojujúci a vyživujúci prostriedok na spáleniny od slnka, omrzliny, suchosť.

Krém sa najlepšie používa ako profylaktický prostriedok. Môže sa používať pre deti po každom kúpaní a výmene plienok. Profylaktické používanie masti sa podľa autorov neodporúča. Môže sa používať od prvých príznakov podráždenia až do úplného vymiznutia príznakov.

V Centre pre skorý vývoj detí Korekcia pomenovaná po Keshininovi a E. Babaevovi je cena D-panthenolovej masti 500 Euro. .. V nedávnej štúdii Dr. Veltischeva sa účinnosť D-panthenolu skúmala u 300 detí vo veku od jedného mesiaca do dvoch rokov. Viac ako polovica pacientov v tejto skupine bola predčasne narodená a 22 % z nich malo atopickú dermatitídu rôznej závažnosti. Zistilo sa, že masť je pri správnom používaní prakticky 100 % účinná. Suchosť, svrbenie, začervenanie u detí vymizli.

Záver redakcie

D-panthenol robí dobrú prácu pri liečbe detí a dospelých. Prípravok vo forme masti možno nazvať silnejším, čo znamená, že ho možno racionálne použiť pri vážnych poraneniach kože, popáleninách, odreninách. Krém je vynikajúcou prevenciou pri riziku omrzlín, omrzlín, úpalov.

D-panthenol má široké využitie. Používa sa u detí a na liečbu dospelých. Krém noste so sebou, keď je horúco a veterno, a masť majte v lekárničke na prvú pomoc a ošetrenie väčších poranení kože.

Dospeli sme k záveru, že D-panthenol krém je vynikajúcim profylaktickým prostriedkom, zatiaľ čo masť je účinná pri liečbe. Mali by ste mať na pamäti, že samoliečba môže byť nebezpečná a pred použitím lieku by ste sa mali vždy poradiť so svojím lekárom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: