Porovnanie Ibuklinu a paracetamolu | Čo je lepšie

Ibukulín a paracetamol sú lieky zo skupiny NSAID. Nesteroidné protizápalové lieky znižujú telesnú teplotu, zmierňujú bolesť, zmierňujú zápal a zlepšujú váš celkový stav. Sú predpísané pre dospelých a deti a používajú sa počas tehotenstva a dojčenia. Je nepravdepodobné, že by tento článok čítal niekto, kto o týchto liekoch nepočul. Chcete vedieť, aký je medzi nimi rozdiel??

Odborníci z nášho časopisu vykonali porovnávací rozbor liekov proti horúčke a zistili, ako sa Paracetamol líši od Ibuklinu. Dozvedeli sme sa, že Ibuklin je kombinovaný liek. Je zložený z rovnakého paracetamolu a ibuprofénu. Táto kombinácia je rýchlejšia a lepšie potláča horúčku a bolesť, ale tiež častejšie spôsobuje závažné vedľajšie účinky.

Konečný výber lieku bude závisieť od konkrétnej klinickej situácie. V niektorých prípadoch sa bez Ibuclinu nezaobídete, v iných vám môže stačiť len Paracetamol. Nebudeme prezrádzať všetky karty – podrobnosti si prečítajte v článku.

bolesť hlavy

Zloženie a forma uvoľňovania: aký je rozdiel medzi liekmi?

Paracetamol a ibukulín patria do skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). K dispozícii vo forme tabliet. Predáva sa v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Príslušné lieky majú rôzne zloženie:

 1. Paracetamol. Názov účinnej látky je rovnaký ako obchodný názov lieku – stále je to ten istý paracetamol. Jedna tableta obsahuje 500 mg.

 2. Ibukulín sa skladá z dvoch zložiek: paracetamolu (325 mg) a ibuprofénu (400 mg).

Paracetamol – jedno z najlacnejších antipyretík. Jedno balenie liekov (20 tabliet) bude stáť 20-30 Euro. Ibuklin je drahší – 100 Euro za 10 tabliet. Cena lieku Ibuclin sa zvyšuje o ibuprofén, ktorý obsahuje.

Ako fungujú?

Nesteroidné protizápalové lieky majú trojitý účinok:

 1. antipyretikum: znižuje vysokú telesnú teplotu;

 2. Analgetikum: zmierňuje bolesť;

 3. protizápalový: potláča vznik zápalu v tkanive.

Všetky tieto účinky majú rovnaký mechanizmus vzniku – narušenie syntézy mediátorov bolesti a zápalu. Enzým COX (cyklooxygenáza) je spúšťacím bodom pre NSAID. V tele sa vytvárajú tri typy enzýmov:

 1. COX-1 – syntetizuje sa nepretržite a podieľa sa na kľúčových metabolických procesoch;

 2. COX-2 sa produkuje len počas zápalu;

 3. COX-3 sa podieľa na bolesti a horúčke, ale nemá žiadny vplyv na zápal.

Rozdiel v účinku medzi Ibuclinom a Paracetamolom je spôsobený ich zložkami. Majú rôzne účinky na syntézu COX, takže ich účinok na organizmus sa líši.

Paracetamol

Paracetamol

Mechanizmus účinku paracetamolu je stále neznámy. Nie je ako typické NSAID, ktoré blokujú produkciu COX-1 a COX-3. Existujú dôkazy, že paracetamol sa síce viaže na cyklooxygenázy, ale v inej časti molekuly – nie tam, kde sa viaže ibuprofén, melkisam alebo iné látky zo skupiny. Prehľad farmakologického výskumu uvádza len to, že paracetamol (zahraničná literatúra: paracetamol) neinhibuje produkciu COX mimo mozgu. Vedci špekulujú, ale zatiaľ nevedia, ako látka vlastne funguje, prečo zmierňuje bolesť a znižuje telesnú teplotu.

Z lekárskej literatúry vyplýva, že paracetamol inhibuje COX-3. Účinne znižuje horúčku, odstraňuje zimnicu a iné zmyslové príznaky horúčky. Je to mierne analgetikum – dokáže zmierniť bolesti hlavy pri chrípke a akútnych infekciách dýchacích ciest, ale nedokáže liečiť silné bolesti pri úrazoch, artritíde a pulpitíde. Nemá žiadny vplyv na zápal. Treba poznamenať, že COX-3 sa nachádza len v tkanivách pokusných zvierat. Existencia tohto enzýmu u ľudí zatiaľ nebola dokázaná, rovnako ako vplyv paracetamolu na jeho syntézu.

Napriek záhadnému mechanizmu účinku zostáva paracetamol najobľúbenejšou látkou zo skupiny NSAID. V databáze medicínskych článkov v anglickom jazyku PubMed je približne 22 000 publikácií o acetamiféne. Existuje viac ako 60 Cochranových prehľadov o lieku. Účinok paracetamolu bol potvrdený mnohými štúdiami:

Liek dobre účinkuje pri migréne, ale nie pri tenzných bolestiach hlavy.

Účinný v pooperačnom období – zmierňuje bolesť do 15 minút po aplikácii.

Nezvládne bolesť proti zápalu – napr. osteoartróza. Veľké štúdie ukázali, že je neúčinný aj proti akútnej bolesti chrbta.

Pozitívny účinok paracetamolu na príznaky prechladnutia bol potvrdený.

Paracetamol má prekvapivo slabé výsledky pri liečbe horúčky u detí. Cochrane review z roku 2012 tvrdí, že jeho účinnosť je porovnateľná s nefarmakologickými metódami. Štúdie sa zúčastnilo celkovo 120 detí. Pacienti sú rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina dostala paracetamol na zníženie telesnej teploty, druhá skupina dostala fyzikálne metódy chladenia (utieranie, kúpanie). Analýza ukázala, že vlhká špongiová utierka funguje rovnako dobre ako liek proti horúčke. Nenašli sa ani dôkazy, že paracetamol znižuje pravdepodobnosť febrilných záchvatov (svalové kontrakcie s vysokou telesnou teplotou).

Ibuklin

Ibuklin

Ibucline obsahuje paracetamol a ibuprofén. O paracetamole sme písali vyššie. Poďme si pohovoriť o druhej zložke.

Ibuprofén je neselektívny inhibítor COX. Blokuje súčasne enzýmy COX-1 aj COX-2. Účinne znižuje horúčku, bolesť a opuch a upokojuje zápalovú reakciu. Spolu s paracetamolom je ibuprofén na vzorovom zozname základných liekov WHO

 • st základných liekov). Okrem iných liekov sa odporúča na použitie v pediatrii.

  Cochrane Library obsahuje viac ako 100 článkov o ibuproféne. Recenzie ukazujú, že liek dobre zvláda bolesť v rôznych podmienkach. Uľavuje od bolesti po operácii, používa sa v reumatológii a ortopédii pri zápalových ochoreniach kĺbov, je účinný pri migréne a bolestiach hlavy iného pôvodu. Liek zmierňuje príznaky ochorení pohybového aparátu, zmierňuje stav pri prechladnutí a chrípke. Poznámka lekárov: v kombinácii s etiotropnou liečbou (zameranou na odstránenie príčiny) ibuprofén urýchľuje hojenie.

  Ktorý liek je účinnejší proti bolesti a horúčke?

  Klinické štúdie ukazujú, že kombinovaný liek Ibukulin plní svoju úlohu lepšie a rýchlejšie: zmierňuje bolesť, znižuje telesnú teplotu a potláča zápal. V medzinárodnej literatúre existujú dôkazy na podporu tohto tvrdenia. Kombinácia ibuprofénu a paracetamolu sa osvedčila v rôznych situáciách:

  1. Znižuje pooperačnú bolesť v 70 % prípadov (v porovnaní so 7 % v skupine s placebom).

  2. Zmierňuje stav po extrakcii zubu (6 hodín po operácii).

  3. zmierňuje akútnu bolesť rôzneho pôvodu.

  V Slovenskojazyčnej literatúre nie je opomenutá ani kombinovaná medicína. Preskúmali sme predložené lekárske posudky a zistili sme, že v kombinácii s paracetamolom sa terapeutický účinok ibuprofénu zvyšuje o 64 %. Uľavuje od akútnej bolesti do 15 minút a trvá až 9 hodín. Je to podstatne dlhšie ako v prípade izolovaného paracetamolu (40 minút a 4-6 hodín). Kombinovaný liek možno považovať za liek voľby aj pri liečbe ochorení pohybového aparátu. Štúdie ukázali, že pri plnej dennej dávke je možné dosiahnuť trvalú kontrolu stredne silnej až silnej bolesti pri osteoartróze a podobných ochoreniach.

  Mnohí autori konštatujú, že kombináciu ibuprofénu a paracetamolu možno označiť za jednu z najúspešnejších. Oba produkty majú takmer 100 % biologickú dostupnosť – takmer úplne sa vstrebávajú a veľmi rýchlo sa dostanú do miesta zápalu. Ak sa ibuprofén užíva nalačno, účinkuje po 30-40 minútach, zatiaľ čo paracetamol po 30-60 minútach. Pri spoločnom podaní však liek účinkuje rýchlejšie – maximálna koncentrácia paracetamolu v krvi sa prejaví o 10 až 15 minút skôr.

  Napriek jednoznačnému pozitívnemu účinku Ibuclinu je postoj odborníkov ku kombinovanej liečbe nejednoznačný. Mnohí výskumníci varujú: v kombinácii s ibuprofénom pôsobí paracetamol rýchlejšie a účinnejšie, ale tiež častejšie spôsobuje nežiaduce nežiaduce reakcie. Prečítajte si viac o tom, prečo nie je vždy potrebné používať silný, ale nebezpečný liek.

  Každý liek má svoj čas

  syndróm bolesti

  V návode na použitie sa uvádza, že v týchto situáciách sa predpisuje paracetamol:

  1. Bolestivý syndróm miernej až strednej intenzity vrátane bolesti hlavy, bolesti zubov, algodysmenorey (bolestivá menštruácia), neuralgie a myalgie;

  2. Horúčka – zvýšenie telesnej teploty pri infekčných a zápalových ochoreniach.

  Paracetamol preniká cez placentárnu bariéru. Počas tehotenstva sa predpisuje len pri prísnych indikáciách a väčšinou po 14 týždňoch. počas laktácie sa používa opatrne. Povolené pre deti od 6 rokov.

  Existuje viac indikácií na predpisovanie lieku Ibuklin:

  1. Symptomatická liečba infekčných a zápalových ochorení sprevádzaných horúčkou, zimnicou a bolesťou hlavy (vrátane akútnych respiračných infekcií, chrípky);

  2. syndróm bolesti z neurologických ochorení;

  3. Myalgia – bolesť svalov;

  4. bolesti chrbta pri osteochondróze a podobných stavoch;

  5. syndróm bolesti po operácii, úraz;

  6. bolesť kĺbov v dôsledku zápalových alebo degeneratívnych ochorení;

  7. Algodysmenorea;

  8. bolesť zubov.

  V pokynoch sa výslovne uvádza, že Ibuclin iba zmierňuje príznaky, ale nemá žiadny vplyv na priebeh ochorenia. Nelieči, nezabraňuje vzniku komplikácií ani neznižuje riziko recidívy.

  Ibuklin je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva – je možný predčasný pôrod. Predpisuje sa s opatrnosťou v prvom a druhom trimestri, počas laktácie. nepoužíva sa u detí mladších ako 12 rokov.

  Ako sa predpisuje?

  Ako sa predpisuje?

  Režim liečby sa líši:

  1. Paracetamol U dospelých 1 tableta (500 mg) maximálne 4-krát denne. V osobitných prípadoch sa môže dávka zvýšiť na maximálne 1 g v jednej dávke, maximálne na 4 g denne. Interval medzi jednotlivými dávkami musí byť najmenej 4 hodiny. U detí sa dávkovanie vypočíta individuálne podľa ich veku. Účinok sa dostaví do 30-60 minút, vrcholí po 2 hodinách a trvá až 4-6 hodín.

  2. Ibuklin je predpísaný pre dospelých 1 tableta 3-krát denne. Maximálna denná dávka sú 3 tablety. Účinok sa dostaví po 20-40 minútach, vrcholí po 1-2 hodinách, trvá až 8-9 hodín.

  Oba lieky sa predpisujú najviac na 3 dni ako antipyretikum a najviac na 5 dní na zmiernenie bolesti. Ak počas tohto obdobia nedôjde k zlepšeniu, vyhľadajte lekársku pomoc.

  Bezpečnostné opatrenia

  Ebuklin a paracetamol nie sú bezpečné. Ich zložky spôsobujú mnohé vedľajšie účinky, od alergií až po infarkt myokardu. Zvážte nežiaduce reakcie pre každú účinnú látku.

  Paracetamol:

  1. Narušuje tráviaci trakt: spôsobuje nevoľnosť, hnačku, bolesti brucha.

  2. Vo vysokých dávkach má hepatotoxický účinok. Klinické štúdie vykonané na začiatku storočia ukazujú, že predávkovanie vedie k zlyhaniu pečene. Je to spôsobené nadbytkom látky NAPQI, metabolického produktu paracetamolu. Pri nízkych dávkach sa neutralizuje na neškodné zložky, pri vyšších dávkach vedie k smrti pečeňových buniek.

  3. Narušuje fungovanie krvotvorného systému: vedie k zníženiu hladiny všetkých krvných buniek – červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Môže spôsobiť závažnú infekciu a krvácanie.

  Ibuprofén:

  1. Príčiny NSAID gastropatie: spôsobuje žalúdočný vred, zhoršenie chronických stavov. Môže sa objaviť nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka alebo zápcha, plynatosť.

  2. Zvyšuje riziko infarktu myokardu o 31 % (štúdia uverejnená v časopise European Heart Journal).

  3. Zasahuje do nervového systému. Užívanie ibuprofénu spôsobuje nespavosť, bolesti hlavy, úzkosť a znižuje videnie a sluch. Môže spôsobiť depresiu, halucinácie. U ľudí s autoimunitnými ochoreniami zvyšuje riziko aseptickej meningitídy.

  4. Potláča funkciu kostnej drene: spôsobuje anémiu, trombocytopéniu, agranulocytózu.

  5. Zhoršuje funkciu obličiek – spôsobuje nefrotický syndróm.

  6. Často vedie k vzniku alergickej reakcie.

  7. Negatívne ovplyvňuje zdravie mužov. Štúdia z roku 2018 naznačuje, že ibuprofén pri dlhodobom užívaní zvyšuje hladiny luteinizačného hormónu v hypofýze a znižuje koncentrácie testosterónu. Autori štúdie však neoverili, ako dlho tento účinok pretrváva a či sa testosterón po vysadení lieku vráti do normálu.

  8. Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje so zvyšovaním dávky a kombináciou účinných látok. Príznaky nežiaducich reakcií sú preto pri užívaní Ibuklinu častejšie a závažnejšie. Mnohí lekári neodporúčajú používať kombinovaný liek bez akútnej potreby, najmä v pediatrickej praxi.

  Závery

  Náš verdikt:

  1. Paracetamol a ibukulín patria do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Znižujú telesnú teplotu, zmierňujú bolesť a zmierňujú zápal.

  2. Ibukulín účinkuje rýchlejšie ako paracetamol. S Ibuklinom sa účinok začína po 15 minútach a trvá 8-9 hodín. Paracetamol pôsobí po 30-60 minútach až maximálne 4-6 hodinách.

  3. Ibuklin je účinnejší. Jeho zložky pôsobia proti bolesti, zápalu a horúčke. Paracetamol znižuje telesnú teplotu a zmierňuje miernu bolesť. Neúčinkuje pri zápale a nie je účinný pri silnej bolesti.

  4. Riziko vedľajších účinkov je vyššie pri kombinovanom lieku Ibukulin.

  Pri výbere lieku nezabudnite požiadať svojho lekára o radu. Nezabudnite, že oba lieky sú predpísané na krátky čas 3-5 dní. Dlhodobá liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi je možná len pod dohľadom odborníka.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: