Porovnanie liekov Dufalac a Forlax | Určenie najlepšieho z nich

Preháňadlá Dufalac a Forlax majú veľa spoločného, ale účinné látky sú odlišné. Pozreli sme sa na vlastnosti týchto liekov, aby sme zistili, ktorý z nich je lepší.

Droga

Výhody

Nevýhody

Dufalac

Pôsobí na patogénne baktérie;

Vhodné na dlhodobé používanie;

Povolené od prvých dní života;

Predáva sa pripravený na použitie;

Bezpečné pre starších pacientov;

Povolené v tehotenstve

Zakázané pri cukrovke;

Riziko dehydratácie pri zvýšení dávky

Forlax

Žiadne výrazné vedľajšie účinky;

Funguje rýchlo

Kontraindikované do veku 8 rokov

Všeobecný opis Dufalac

Dufalac

Preháňadlo Dufalac je dostupné ako sirup. Obsahuje laktulózu. Výrobca – Solvay Pharma. Predáva sa v 15 ml vrecúškach a v 200 ml, 500 ml a 1000 ml fľaštičkách.

Liek má hyperosmotický laxatívny účinok. Laktulóza aktivuje pohyblivú funkciu črevných stien, čím zlepšuje vstrebávanie vápnika a fosfátov. Účinná látka sa rozkladá na organické kyseliny, čo vedie k zvýšeniu osmotického tlaku a zníženiu pH. Výsledkom je zvýšenie obsahu čriev.

Laktulóza je prebiotikum, ktoré podporuje rast prirodzene sa vyskytujúcich črevných baktérií a zároveň potláča aktivitu patogénov.

Výskum a účinnosť

Dufalac má nielen laxatívny účinok, ale pôsobí aj antagonisticky na toxické látky. Prípravok znižuje produkciu endotoxínov a ich absorpciu. Existuje mnoho indikácií na použitie lieku Dufalak. Existujú dôkazy o tom, že laktulóza sa používa na prevenciu rakoviny hrubého čreva. Látka urýchľuje prechod sekundárnych žlčových kyselín cez črevo, ktoré sú karcinogénne.

Zdroj: E.. Fedorov. „Klinické aspekty laktulózy v praxi gastroenterológa“. Ťažký pacient, Journal of Medicine, 2012.

Dufalac je bezpečný a účinný pri liečbe zápchy u starších pacientov s KV ochoreniami. Nemá vplyv na chemické zloženie krvi a je metabolicky neutrálny. Štúdie so staršími ľuďmi ukázali dobré výsledky. Už 3. deň po začatí liečby sa zmiernili príznaky chronickej zápchy, čo viedlo k celkovému zlepšeniu.

Zdroj: A.. Timofeeva. „Dufalac v liečbe zápchy u starších pacientov s CC ochoreniami“. FORLAX, 2007.

Kontraindikácie

Laktulóza nie je vhodná pre pacientov s obštrukciou čriev.

Ďalšie kontraindikácie použitia lieku Dufalac:

 1. neznášanlivosť laktulózy;

 2. Sklon k črevnému krvácaniu;

 3. cukrovka;

 4. hepatálna encefalopatia.

Liek nemá žiadne nežiaduce účinky na plod, čo umožňuje jeho používanie počas tehotenstva. Laktulóza sa nevylučuje s materským mliekom, preto je Dufalac počas dojčenia povolený.

Nežiaduce účinky

Na začiatku liečby laktulózou môže spôsobiť prirodzenú reakciu na laxatívum, t. j. zvýšenú tvorbu plynov. Po niekoľkých dňoch liečby problém zmizne. Nevoľnosť, vracanie a hnačka sú zriedkavé. Všeobecne dobre znášané.

Dávkovanie

Dufalac sa užíva perorálne. Môže sa užívať v koncentrovanej forme alebo zriedený vodou. Odporúča sa užívať liek ráno pred raňajkami. Počiatočná dávka pre dospelých je 15-45 ml denne. Po hlavnom podaní, keď sa stolica normalizuje, je potrebná udržiavacia dávka v menšom množstve.

U detí vo veku od 7 do 14 rokov 10 – 15 ml denne, od 1 do 6 rokov 5 – 10 ml denne, do jedného roka 5 ml denne. Jednorazová dávka 100-150 ml pri príprave na test.

Pre koho je vhodný?

Dufalac je vhodný pri liečbe chronickej zápchy. Reguluje rytmus vyprázdňovania. Používa sa na zmäkčenie stolice pri hemoroidoch a po operáciách. Používa sa aj pri liečbe dysbakteriózy, enteritídy, salmonelózy.

Prehľad spoločnosti Forlax

Forlax

Forlax je osmotické preháňadlo. Je k dispozícii ako prášok na prípravu roztoku. Užíva sa perorálne. Hlavná účinná látka – makrogol. Výrobca: Bofour Ipsen Industrie, Francúzsko. Predáva sa vo vrecúškach po 10 g.

Makrogol sa mieša s obsahom čriev, čím zvyšuje obsah tekutiny. Má výrazný osmotický účinok. Laxatívny účinok je okamžitý nasledujúci deň. Používa sa na zmiernenie zápchy nesystémového charakteru.

Terapeutický účinok výrobku je spôsobený jeho schopnosťou ukladať vodu v črevách, ktorá sa čerpá z tukového tkaniva plazmy a krvi. Vodíkové väzby umožňujú jeho zachovanie. Zvýšenie osmotického tlaku vedie k normálnej defekácii.

Po použití liek nemení vnútorné prostredie. Zvýšená tvorba plynu, ktorá je charakteristická pre Dufalac, je pri použití Forlaxu minimálna.

Výskum a účinnosť

Vzhľadom na vysokú účinnosť a bezpečnosť by sa mal Forlax uprednostňovať v mnohých prípadoch, najmä u starších pacientov. Použitie lieku má dlhodobý a stabilný účinok na zápchu rôzneho pôvodu.

Forlax sa môže používať ako samostatný liek pri liečbe funkčnej zápchy. Dávkovanie a trvanie liečby by mal predpísať lekár.

Pri používaní preháňadiel musíte mať na pamäti nevýhody. Dlhodobé užívanie lieku vedie k závislosti receptorov, čo znižuje jeho účinnosť.

Zdroj: O.. Minushkin. „Forlax pri liečbe chronickej zápchy. RMJ, 2006.

Kontraindikácie

Forlax nie je vhodný pre pacientov mladších ako 8 rokov.

Ďalšie kontraindikácie použitia preháňadla:

 1. Neznášanlivosť makrocieľa;

 2. megakolon so stenózou;

 3. Perforácia a hrozba perforácie čreva;

 4. bolesť brucha nejasného pôvodu;

 5. Závažné zápalové ochorenie čriev;

 6. Črevná nepriechodnosť alebo podozrenie na črevnú nepriechodnosť.

Forlax je vhodný na používanie počas tehotenstva a dojčenia. Pokusy na zvieratách nepreukázali žiadne teratogénne účinky.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky

Existuje možnosť alergických reakcií, a to dočasnej vyrážky, svrbenia, opuchu tváre, žihľavky, anafylaktického šoku, Quinckeho edému.

Ďalšie možné vedľajšie účinky:

 1. Bolesť brucha;

 2. hnačka;

 3. nevoľnosť;

 4. plynatosť;

 5. hyponatriémia, hypokaliémia;

 6. dehydratácia.

U dospelých sa môže vyskytnúť hnačka, ktorá vedie k nerovnováhe elektrolytov. Nedostatok sodíka a draslíka alebo dehydratácia.

Dávkovanie

Ráno si dajte preháňadlo, 1-2 vrecúška. Dávkovanie sa upravuje v závislosti od účinku. Viac ako 2 vrecká denne sa predpisujú veľmi zriedkavo.

Prášok by sa mal pred užitím rozpustiť v pohári vody. Účinok sa dostaví do 1-2 dní. Odporúčaná dĺžka liečby – do 3 mesiacov. Ak liečba zlyhá, je potrebné druhé vyšetrenie lekárom.

Hnačka v prípade predávkovania. Dávka lieku sa zníži, aby sa eliminovala. Pri vysokých stratách vody môže byť potrebná korekcia elektrolytov.

Kto je vhodný

Forlax je predpísaný na liečbu akútnej zápchy. Používa sa pred diagnostickými postupmi a na pozadí užívania liekov, ktoré vedú k zápche. Pomáha tiež očistiť črevá v prípade otravy.

Náklady a analógy

Droga

Náklady

Analógy

Dufalac

500 ml – od 515 Euro;

1000 ml – od 930 Euro;

15 ml #10 – od 300 Euro

Žiadne analógy

Forlax

10 g #20 – od 280 Euro

Diagnol;

Endophalc;

Diagnostin-Health;

Fortrans;

Movipret;

Casenlax;

Legcolax;

Transipeg

Ktorý liek je lepší?

Forlax sa racionálne používa, keď potrebujete rýchle prečistenie čriev. Častejšie sa vyžaduje pred vykonaním diagnostických postupov. Je tiež indikovaný pri príležitostnej zápche a pri užívaní liekov, ktoré ovplyvňujú funkciu čriev.

Dufalac je vhodnejší na dlhodobé používanie. Môže liečiť chronickú zápchu. Liek je povolený v tehotenstve a od prvých dní života. Nielenže zmierňuje zápchu, ale pôsobí aj na jej príčinu normalizáciou mikroflóry.

Sú to bezpečné laxatíva, ale majú svoje kontraindikácie a vedľajšie účinky. Pred použitím je potrebné poradiť sa s lekárom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: