Porovnanie Mestamidinu a Miramistinu | Určenie najlepšieho

Miramistín a mestamidín sú dobré antibakteriálne látky používané na liečbu infekcií vírusového a bakteriálneho pôvodu. Aby sme pochopili, ktorý liek je lepší, tieto lieky sme rozdelili a porovnali rôznymi spôsobmi.

Droga

Výhody

Nevýhody

Miramistine

Neobsahuje žiadne pomocné látky, čo vylučuje alergie a reakcie z precitlivenosti;

Je vhodný pre deti a tehotné ženy;

Používa sa na výplach močovej trubice;

Môže sa podávať vaginálne;

Žiadne kontraindikácie

Neuskutočnila sa žiadna dvojito zaslepená randomizovaná štúdia;

Niektorí lekári sú skeptickí, pokiaľ ide o jeho účinnosť pri prevencii pohlavných chorôb

Mestamidín

Široké spektrum účinku;

Rýchly nástup účinku;

Používa sa od narodenia;

Funguje 24 hodín

Nie je vhodný na výplach močovej trubice;

K dispozícii len ako sprej;

Obsahuje pomocné látky, ktoré zvyšujú riziko alergie

Popis Miramistine

Miramistine

Miramistín je antiseptikum, liek, ktorý má protizápalové, antimikrobiálne a imunoadjuvantné účinky. Je účinný proti väčšine vírusov, baktérií, húb. Používa sa v rôznych oblastiach medicíny.

Účinnou látkou je myrmistín. Pomocnou zložkou je voda. K dispozícii v niekoľkých formách – 0,01% roztok, sprej, kvapky, masť, náplasť.

Niektoré vlastnosti lieku Miramistine

 1. Stimuluje imunitu na bunkovej úrovni a urýchľuje regeneráciu pokožky;

 2. Aktivuje obranné reakcie v oblasti aplikácie;

 3. Zastavuje zápalový proces;

 4. Pomáha vytvárať chrasty a absorbuje hnis;

 5. nedráždi.

Pri lokálnej aplikácii má lokálny účinok a nevstrebáva sa do krvného obehu. Od Mestamidinu sa líši tým, že sa môže aplikovať nielen na kožu, ale aj na sliznice a genitálie pri liečbe urologických a gynekologických ochorení.

Výrobok sa široko používa v takých oblastiach, ako je gynekológia, urológia, stomatológia, dermatológia, venerológia. Vďaka svojej koncentrácii sa môže používať v pediatrii.

Antiseptikum má tieto vlastnosti: je to bezfarebná kvapalina. Koncentrácia na lokálnu aplikáciu je 0,01 %.

Výskum a účinnosť

Pôsobenie lieku sa skúmalo v mnohých výskumných ústavoch v Rusku vrátane Ivanovského ústavu virológie. Štúdie lieku preukázali jeho účinnosť pri liečbe pohlavných chorôb. Teraz sa testuje ako profylaktický prostriedok.

V rokoch 1994 až 1999 sa uskutočnili štúdie účinnosti v otolaryngológii, gastroenterológii, urológii a iných oblastiach.

Použitie miramistínu opísali profesori S.. Smirnov, L.. Loginov, M.. Shahmalov. Vo Výskumnom ústave N. N. Blokhina na základe experimentálnej skupiny Ruskej akadémie lekárskych vied.. Štúdia účinku lieku pri hnisaní popálenín sa uskutočnila v Sklifosovskom vedeckovýskumnom ústave traumatológie a ortopédie. Väčšina pacientov úspešne dosiahla primárne hojenie za 7-9 dní. Jeho používanie umožnilo zabrániť hnisaniu a zlepšiť hojenie kože.

Výroba Miramistinu ako samostatného lieku sa začala v roku 1995. Niekoľko Slovenskách spoločností je v súčasnosti držiteľmi licencií na ťažbu.

Kontraindikácie

Myramistin má len jednu kontraindikáciu – neznášanlivosť na zložku. Nemá systémový účinok a môže sa používať počas tehotenstva a dojčenia.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky

Miramistín je dobre tolerovaný u detí a dospelých. Vedľajšie účinky sa vyskytujú len vo výnimočných prípadoch. Zvyčajne trvá krátko a zmizne do jednej minúty. Nie je potrebné stiahnutie.

Možné nežiaduce príznaky:

 1. pocit pálenia;

 2. svrbenie;

 3. začervenanie;

 4. suchosť.

Tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú, ak ste precitlivený na účinnú látku. Prechádzajú bez akýchkoľvek nepriaznivých zdravotných následkov.

Dávkovanie je

Miramistín sa predáva pripravený na lokálne použitie.

Použitie pri rôznych ochoreniach:

 1. Traumatológia. Na prevenciu alebo liečbu infekcií, zavlažovanie a tamponizáciu rán. Ošetrenie sa vykonáva dvakrát počas maximálne 5 dní. Za dobrú techniku sa považuje drenáž až 1 litrom antiseptika.

 2. Gynekológia. Vaginálne irigácie a intravaginálne tampóny. Vytvrdzovanie 2 hodiny až 5 dní.

 3. Dermatológia. Na ošetrenie slizníc a kože sa irigácia vykonáva až 4-krát. Používa sa striekacia dýza.

 4. Venológia. Na prevenciu pohlavne prenosných chorôb sa odporúča aplikovať prípravok 2 hodiny po pohlavnom styku. Prípravok sa podáva do močovej trubice. Vykonáva sa aj ošetrenie vonkajších genitálií a vaginálnej oblasti.

 5. Otolaryngológia. Irigácia čeľustnej dutiny 10 ml prípravku. Pri laryngitíde a tonzilitíde sa predpisujú výplachy úst a hrdla až 8-krát denne počas 1-2 týždňov.

Pred použitím uretrálnej liečby je potrebné vyprázdniť močový mechúr a 2 hodiny po liečbe sa zdržať močenia.

Kto je vhodný

Mestamistín je osvedčený na prevenciu pohlavne prenosných chorôb. Na tento účel je vynikajúci, ale mestamidín sa na tento účel nepoužíva. Miramistín je tiež vynikajúci na dezinfekciu a rýchle hojenie rán na slizniciach, na čo sa široko používa v zubnom lekárstve.

Miramistín vhodný u detí a dospelých pri rôznych poraneniach na prevenciu komplikácií a urýchlenie rekonvalescencie. Jeho veľkou výhodou je vysoká bezpečnosť a absencia závažných kontraindikácií.

Opis mestamidínu

Mestamidín

Mestamidín je antiseptikum novej generácie s rýchlym účinkom. Obsahuje 2 zložky – oktenidín 0,1 % a fenoxyetanol 2 %. K dispozícii ako kvapalina na lokálne použitie v 50 ml a 100 ml fľaštičkách. Fľaštička má praktický rozprašovač. Pôsobí prakticky okamžite, do jednej minúty po aplikácii.

Vlastnosti lieku Mestamidín:

 1. Vykazuje antimikrobiálnu aktivitu;

 2. Má predĺžený účinok;

 3. Účinné už do minúty po aplikácii

 4. Účinný proti MRSA a iným rezistentným patogénom;

 5. Podporuje hojenie rán.

Antiseptikum Mestamidín je vhodný od útleho veku a je bezpečný v tehotenstve. Podobne ako miramistín nemá systémový účinok. Vedľajšie účinky sú zriedkavé a rýchlo pominú.

Mestamidín sa vyrába v závode Solopharm v Petrohrade. Dostupný len ako roztok, čím sa odlišuje od miramistínu, ktorý má niekoľko liekových foriem.

Výskum a účinnosť

Vo vedeckom článku „Control of Microbial Resistance to Antibiotics“ z roku 2014 sa uvádza, že prípravky obsahujúce fenoxyetanol a oktenidín majú širšie spektrum účinku proti bakteriálnym pôvodcom ako iné populárne antiseptiká, napríklad chlórhexidín a miramistín. Napríklad A. Baumannii rezistentné voči všetkým prípravkom okrem tých, ktoré obsahujú kombináciu dvoch zložiek.

Pacienti na klinike St. Gallen vo Švajčiarsku boli v roku 1993 sledovaní pomocou kombinácie látky oktenidín a fenoxyetanol. V skupine 25 detí vo veku od 7 mesiacov do 12 rokov neboli hlásené žiadne nežiaduce reakcie.

Kontraindikácie

Mestamidín sa nepoužíva, ak ste precitlivený na zložky v. Nepoužíva sa ani na instiláciu do močového mechúra alebo na zavlažovanie brušnej dutiny.

Vedľajšie účinky

Výhodou Mestamidinu je jeho bezpečnosť. Je dobre znášaný v rôznych vekových kategóriách. Antiseptikum možno použiť aj na ošetrenie jemnej pokožky dojčiat. Používajú ho tehotné a dojčiace ženy.

Zriedkavé vedľajšie účinky zahŕňajú pocit pálenia. Po vypláchnutí úst je chvíľu cítiť horkú chuť. Pri vyšších odporúčaných dávkach stačí vypláchnuť ústa čistou vodou.

Dávkovanie

Postihnuté miesto sa ošetrí postriekaním antiseptickým. Na umytie rany sa vatový tampón navlhčí v roztoku a priloží sa na pokožku.

Vhodné pre koho

aplikácia

Antiseptikum Mestamidín sa používa na tieto indikácie:

 1. plesňové lézie;

 2. herpes;

 3. stomatitída;

 4. Ošetrenie rán pred chirurgickými zákrokmi;

 5. rany a popáleniny;

 6. Profylaxia infekcií;

 7. Bakteriálne infekcie vrátane stafylokoka.

Môže sa použiť pri víruse imunodeficiencie, ak je zvýšené riziko hnisavých komplikácií v ranách. Antiseptikum je užitočné aj pri vírusovej hepatitíde B.

Náklady a analógy

Droga

Náklady

Analógy

Miramistine

500 ml – od 760 Euro;

150 ml – od 360 Euro

Celistvosť;

Desmistine;

Miramidez

Mestamidín

150 ml – od 270 Euro;

50 ml – od 165 Euro

Octenisept

Ktoré antiseptikum je najlepšie?

 1. Oba lieky sú dezinfekčné prostriedky a dobre plnia svoju úlohu. Rozdiel spočíva v prítomnosti pomocných látok a spôsobe podávania. Mestamidín má vo svojom zložení ďalšie zložky, ktoré zvyšujú riziko alergií. Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, antiseptikum by sa malo zlikvidovať.

 2. Mestamidín nie je vhodný na zavedenie do močovej trubice, preto sa na prevenciu pohlavne prenosných chorôb po pohlavnom styku používa miramistín. Je tiež vhodnejší na liečbu zápalových ochorení ústnej sliznice, pretože nemá nepríjemnú chuť. Mestamidín je horký a deti ho nemajú rady.

 3. Miramistín sa odporúča pri ťažších zápaloch. Výborne sa hodí na výplach ústnej dutiny a na ošetrenie reprodukčného traktu, aby sa predišlo infekciám. Mestamidín je vhodnejší na rany a popáleniny, pretože začína pôsobiť takmer okamžite.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: