Prehľad liekov Augmentin alebo Sumamed | Čo si vybrať

Antibakteriálna liečba je z roka na rok ťažšia kvôli rezistencii mikroorganizmov. Na trh bolo uvedených mnoho nových liekov, ktoré majú široké spektrum antibakteriálneho účinku, t. j. sú schopné pôsobiť na väčšinu známych patogénov. Práve táto vlastnosť odlišuje lieky od seba navzájom a je kritériom pre výber medzi rôznymi antibiotikami. Lekár predpíše antibiotikum podľa citlivosti. Preto je bezmyšlienkovitá samoliečba úplne nežiaduca a môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Antibiotiká sú lieky, ktoré by sa mali užívať len na lekársky predpis. Lekárska komunita sa postarala o to, aby boli tieto lieky dostupné len v lekárňach na lekársky predpis. Odborní novinári poskytujú zaujímavé informácie a spoľahlivé fakty o Augmentine alebo Sumamede: porovnanie prostriedkov a čo je lepšie, čo pomôže pri liečbe rôznych ochorení.

Augmentin

Augmentin

Liek patrí do skupiny penicilínov, ktorého základom je amoxicilín. Penicilín je často používané antibiotikum, preto si väčšina baktérií vyvinula trvalú rezistenciu na tento typ antibiotika. Kyselina klavulónová sa používa na zvýšenie odolnosti. Amoxicilín je umelé antibiotikum, ktoré má široké spektrum účinku na široké spektrum pôvodcov infekcií anaeróbneho aj aeróbneho typu. Kyselina klavulónová zabraňuje baktériám beta-laktamázu zničiť antibiotikum. Tým sa liek stáva odolným, čo mu umožňuje napadnúť mikrobiálnu ochrannú membránu.

Inštrukcie

Dostupné vo forme tabliet na perorálne podanie, injekčné na intravenózne a intramuskulárne podanie v práškovej forme, balené vo fľaštičkách. Na rozpustenie prášku sa používajú špeciálne kvapaliny, ako je destilovaná voda, fyziologický roztok alebo novokaín. Dávky lieku sa môžu líšiť v závislosti od veku, typu infekčného zápalového procesu, štádia ochorenia + prítomnosti sprievodných ochorení.

Mechanizmus účinku

Vysoko priepustné, bleskurýchle vstrebávanie z gastrointestinálneho traktu, svalového tkaniva + krvného obehu. Tablety sa rozpúšťajú v žalúdku a účinná látka sa rýchlo vstrebáva a dostáva do krvného obehu. V ohnisku infekcie interaguje s patogénnymi činiteľmi akejkoľvek etiológie, pričom inhibuje syntézu mukopeptidov bakteriálnej steny. Kyselina klavulónová neutralizuje účinok beta-laktamázy a iných bakteriálnych enzýmov, čím odstraňuje ich prirodzenú obranu proti antibiotikám.

Pracovná schéma Augmentinu

Kyselina klavulónová má vysokú aktivitu proti plazmatickým laktamázam, ktoré vytvárajú rezistenciu na lieky, ale je menej účinná proti chromozomálnym laktamázam typu 1. Táto reakcia výrazne rozširuje rozsah antibakteriálneho účinku amoxicilínu.

Princíp lieku Augmentin je:

  1. Rozpúšťanie a vstrebávanie v tráviacom systéme.

  2. Rovnomerná distribúcia v tkanivách: prostredníctvom krvného obehu sa rýchlo distribuuje do tkanív, najmä do intersticiálneho priestoru. Je to možné, pretože liek sa takmer nikdy neviaže na plazmatické bunky. Nehromadí sa v orgánoch a tkanivách.

  3. Vysoká priepustnosť: preniká placentárnou a hematoencefalickou bariérou. Z tohto dôvodu sa používa na liečbu infekcií spojených s vnútromaternicovými infekciami alebo infekciami mozgu. Vzhľadom na negatívny vplyv na plod sa však tehotným a dojčiacim ženám neodporúča bez okamžitého a život zachraňujúceho lekárskeho poradenstva. Tehotné ženy by mal lekár liečiť len vo výnimočných prípadoch a pri prísnych indikáciách. Augmentin môže spôsobiť nekrózu v tráviacom systéme dieťaťa. Dieťa môže mať závažnú drozdovitosť (kandidózu).

  4. Liek sa rýchlo a ľahko vylučuje obličkami. Po 12 hodinách zostáva len málo metabolitov. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať aspoň 2-krát denne, aby sa udržali normálne terapeutické hladiny. Z tohto dôvodu je Augmentin indikovaný v prípadoch flóry rezistentnej na penicilín alebo cefalosporínové série.

Dôležité!Naši odborníci z Expertology zistili dôležitý bod: tablety Augmentin sa odporúčajú užívať pred jedlom, nie zmiešané s jedlom, pretože až 15 % účinnej látky sa deaktivuje, čo znižuje dávku lieku v krvi. V dôsledku toho klesá potrebná dávka požadovaného účinku antibiotika. To môže byť obzvlášť nebezpečné pri liečbe závažných infekcií.

Častejšie sa liek podáva intramuskulárne. To umožňuje rýchlejšie dosiahnuť vysoké terapeutické dávky potrebné na zastavenie infekcie v tele. Príliš vysoká dávka má však toxické účinky, preto by sa mala prísne dávkovať podľa hmotnosti pacienta.

Oblasti použitia

Augmentin je účinný proti väčšine grampozitívnych baktérií a niektorým aeróbnym gramnegatívnym baktériám. Tento typ antibiotík sa široko používa v terapii, gynekológii, chirurgii, dermatológii, urológii, proktológii a na liečbu infekčných ochorení.

Hlavné použitie lieku

infekcie

Typy infekcií

Choroby

Streptokokové infekcie

Jeden z najčastejších patogénov, ktoré spôsobujú ochorenia kože a priľahlých tkanív. Dermatitída, furunkulóza, karbunkuly, abscesy, streptokokové ochorenie ďasien.

Reumatické infekcie orgánov.

Infekčné lézie dýchacích ciest, sluchových orgánov

Rôzne angíny. Sinusitída, otitis media, bronchitída a pneumónia až po deštrukciu pľúc a pyogénne lézie. Hlavnými pôvodcami sú Str. zápal pľúc, Str.pyogenes.

Infekcie vyvolané zlatým stafylokokom

Zápal pohybového aparátu.

Rôzne zápalové zmeny kože.

Infekcie urogenitálneho systému. Cystitída, infekcie ženských alebo mužských pohlavných orgánov.

Zmiešané a odontogénne infekcie

Ide o kombináciu niekoľkých bakteriálnych agensov, ktoré môžu spôsobiť závažné infekcie, ako je sepsa, peritonitída, meningitída a iné.

Jedným z hlavných použití prípravku je prevencia hnisavých komplikácií počas operácií, endoprotéz a zubných extrakcií. Liek sa často používa pri liečbe hnisavej adnexitídy, endometritídy, proktitídy a hemoroidov.

Kontraindikácie

Neodporúča sa pri zneužívaní drog a alkoholu. Môže spôsobiť alergie až anafylaktický šok. Nemožno používať počas tehotenstva, dojčenia.

Nežiaduce účinky

Často spôsobuje alergie vo forme žihľavky až po anafylaktický šok. Predávkovanie môže spôsobiť závraty, nevoľnosť a vracanie. Augmentin je vysoko účinné antibiotikum s vysokou úrovňou farmakologickej aktivity proti hlavným typom patogénov spôsobujúcich infekcie. Dobre znášaný s malým počtom vedľajších účinkov. Odporúča sa na liečbu dospelých a detí. Aplikujte prísne podľa lekárskeho predpisu.

Sumamed

Sumamed

Antibiotikum poslednej generácie so silným účinkom na mnohé mikroorganizmy, nielen na baktérie, ale aj na vnútrobunkové parazity, ako sú chlamýdie a ureaplazmy. Ide o polosyntetický derivát makrolidového radu, najmä erytromycínu. K dispozícii ako tablety a prášok na injekciu v injekčných liekovkách.

Mechanizmus účinku

Farmakologický účinok spočíva v inhibícii rastu a rozmnožovania baktérií. Pôsobí na grampozitívnu aj gramnegatívnu flóru, klostrídie, ureaplazmy, chlamýdie, legionely, Haemophilus influenzae a iné patogény.

Liek sa rýchlo vstrebáva cez črevo a dostáva sa do krvného obehu.

Má vysokú schopnosť prenikania do tkanív.

Úplne sa vylúči z tela do 5-7 dní. Hlavnou cestou vylučovania sú obličky a koža, pričom metabolity sa vylučujú potením.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky zhodné s predchádzajúcim liekom. Pri užívaní raz denne sa terapeutický účinok dosiahne rýchlo. Mal by sa predpisovať len na základe odporúčania lekára.

Čo majú Augmentin a Sumamed spoločné

Obe sú antibakteriálne látky novej generácie so širokým spektrom účinku. Spektrum je podobné u niektorých hlavných kmeňov. Odolnosť voči škodlivým účinkom patogénov. Hlavné použitie – ochorenia kože, dýchacích ciest, močovo-pohlavného systému. Pri správnom používaní pacientom dobre znášaný. Minimum vedľajších účinkov a kontraindikácií. Výskyt dysbakteriózy a drozdov počas liečby.

Hlavné rozdiely sú.

Napriek podobnostiam majú tieto lieky mnoho rozdielov, a to:

  1. Podľa mechanizmu účinku – Augmentin ničí bakteriálnu stenu, čím ich usmrcuje, Sumamed inhibuje ich rast a rozmnožovanie.

  2. Podľa spektra účinku – Augmentin má širšie spektrum účinku, ale Sumamed pôsobí na chlamýdie, legionely a borélie.

  3. Agmentin je náchylnejší na alergické reakcie ako Sumamed. Je to spôsobené beta-laktámovým kruhom.

  4. Kontraindikácie a vedľajšie účinky. Sumamed má viac nežiaducich účinkov na sluchové, zrakové a podporné systémy. Ovplyvňuje aj kardiovaskulárny systém.

  5. Obdobie polroka. Je to čas, za ktorý sa liek vylúči obličkami. Agmentin pôsobí rýchlo, zatiaľ čo Sumamed je kumulatívny a jeho vylučovanie trvá dlho.

Charakteristiky tela súvisiace s vekom majú veľký význam. Augmentin sa môže užívať aj u veľmi malých detí vo veku od 3 mesiacov pri patologických stavoch zmiešaného typu. Sumamed sa predpisuje od 6 mesiacov veku

Podmienky predaja v lekárni

K dispozícii len na lekársky predpis. Dávkovanie závisí od veku a hmotnosti pacienta a vypočíta ho lekár. Tieto lieky sa nemajú používať samostatne, ide o závažné lieky, ktoré si vyžadujú aktívne monitorovanie a závažné vyšetrenia.

Ktorý je lepší ako Augmentin alebo Sumamed

Čo je lepšie?

Ide o lieky, ktoré sa používajú pri rôznych ochoreniach. Ich účinnosť závisí od mnohých individuálnych faktorov: veku, patológie, pohlavia, reakcie organizmu na liek, komorbidít, stupňa zanedbania patologického procesu.

Pre dieťa

Oba lieky sú schválené pre deti, ale Augmentin od troch mesiacov, Sumamed od šiestich mesiacov. Pre deti je k dispozícii špeciálna forma v prášku na prípravu suspenzie. Dávkovanie pomocou špeciálnej odmerky.

Na bronchitídu

Augmentíny sa podávajú častejšie – s výnimkou bakteriálnej flóry citlivej na Sumamedu.

V prípade angíny pectoris

Výber antibiotika závisí od flóry, ktorá spôsobila bolesť hrdla. Na tento účel sa odoberie výter z hltana na zistenie citlivosti na antibiotiká. Augmentin sa najčastejšie predpisuje na začiatku, ale neskôr sa môže zmeniť na Sumamed kvôli nedostatočnému účinku.

Pre vašu informáciu! Samoliečba angíny by sa nemala vykonávať, pretože môžete vynechať také závažné ochorenie, ako je záškrt. Aj obyčajná bolesť hrdla môže viesť ku komplikáciám, ako je glomerulonefritída alebo reumatizmus. Z tohto dôvodu sú všetci pacienti s bolesťou hrdla registrovaní na následnú starostlivosť.

Pohlavne prenosné choroby

Liečená lekárom pre pohlavne prenosné infekcie (STI) pod prísnym dohľadom. Na identifikáciu patogénov sa odoberajú krvné nátery, vzorky venóznej krvi. Liečba závisí od patogénnej flóry. Ak je indikovaná chlamýdia, ureaplazmóza, Sumamed. Pri syfilise môže Augmentin alebo Sumamed vymazať charakteristické príznaky, ale ochorenie nevylieči.

Sinusitída a zápal stredného ucha

Príčiny zápalu prínosových dutín a zápalov uší sú zvyčajne spôsobené bežnou bakteriálnou flórou – streptokokom alebo zlatým stafylokokom, ktoré sú veľmi citlivé na Augmentin. Sumamed je liekom druhej voľby, ak z nejakého dôvodu nie je možné predpísať Augmentin.

Spodný riadok

Tieto lieky majú rôzne farmakologické zloženie a princíp účinku. Existuje špecifický algoritmus predpisovania antibiotík. Žiadny Augmentin, ak je v anamnéze alergia na penicilínové série. Tu je liekom voľby Sumamed. Pri alergii na azitromycín alebo erytromycín je indikovaný Augmentin. Pri borrelióze, ureaplazmóze alebo zmiešaných infekciách je indikovaný Sumamed. Pôsobí aj proti legionelám. V tomto prípade by predpísanie Augmentinu pacientovi len uškodilo. V počiatočných štádiách je častejší rozsah penicilínu, ale nedostatočný účinok si môže vynútiť liečbu inou skupinou. Dôvodom môže byť mikrobiálna rezistencia. Ak bol pacient liečený penicilínovými antibiotikami často a neselektívne bez úplného preliečenia, flóra sa stáva necitlivou na antibiotiká. Možno bude potrebné predpísať silnejšie lieky, napríklad azitromycín.

Nezabudnite, že samoliečba môže viesť k závažným komplikáciám. Samostatné užívanie antibakteriálnych prípravkov môže byť smrteľné. Iba lekár môže predpísať správne dávkovanie a vybrať najúčinnejší liek na liečbu. V mnohých prípadoch nie sú potrebné žiadne antibiotiká. Telo sa s problémom dokáže vyrovnať samo. Neužívajte antibiotiká okamžite, ak máte vírusové ochorenie. Nemôžu bojovať proti vírusom, ale môžu oslabiť váš imunitný systém a vy môžete ochorieť alebo sa u vás môžu objaviť komplikácie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: