Prehľad Sumamedu a azitromycínu | Ktorý je lepší

Antibakteriálne prostriedky sa stali súčasťou moderného života. Je ťažké uvažovať o liečbe závažnej bakteriálnej infekcie bez liekov na odstránenie príčiny. Ničením patogénnych baktérií antibiotiká potláčajú aktivitu zápalového procesu, zmierňujú príznaky ochorenia a zlepšujú stav pacienta.

Antibakteriálnych liekov je veľa a výber medzi nimi nie je ľahká úloha. V súčasnosti sa lekári čoraz viac zameriavajú na antibiotiká zo skupiny makrolidov. Tieto lieky sú účinné pri kontrole bakteriálnych infekcií, pri ktorých iné lieky neúčinkujú. Vďaka rýchlemu účinku a dobrej znášanlivosti sú makrolidy liekmi voľby na liečbu akútnych respiračných a iných infekcií u detí a dospelých.

Sumamed a azitromycín – lieky zo skupiny makrolidov. Antibiotiká majú podobné zloženie a zloženie, podobné indikácie a kontraindikácie. Sumamed je však pôvodný liek, ktorý výrobca vydal na základe patentu. Azitromycín je generická verzia tohto lieku s rovnakým zložením, ale s odlišnými vlastnosťami. Viac informácií o jednotlivých liekoch nájdete v tomto článku.

Dôležité si zapamätať: Antibakteriálne lieky sú dostupné výlučne na lekársky predpis a len na lekársky predpis. Samoliečba antibiotikami predstavuje riziko komplikácií!

Čo je vo vnútri: zloženie a formulácia

zloženie a lieková forma

Porovnanie týchto liekov je uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Droga

Sumamed

Azitromycín

Farmakologická skupina

Antibakteriálne látky makrolidového typu

Antibakteriálne lieky – makrolidy

účinná látka

Azitromycín

Azitromycín

Forma výrobku a dávkovanie

125 a 500 mg obalené tablety;

250 mg kapsuly;

Prášok na prípravu perorálnej suspenzie 100 mg/ 5 ml

125 a 500 mg obalené tablety;

250 mg kapsuly

Výdaj v lekárni

Predpis

Predpis

Výrobca

Teva (Izrael)

„Vertex (Slovensko)

Náklady

300-1000 Euro

50-300 Euro

Sumamed a azitromycín patria do rovnakej skupiny antibiotík a majú rovnakú účinnú látku. Jediný rozdiel je v cene: izraelský liek je niekoľkokrát drahší. Rozdiel je spôsobený tým, že Sumamed je originálny, patentovaný produkt, zatiaľ čo azitromycín je len generický liek.

Ako fungujú makrolidové antibiotiká

Azitromycín, účinná látka v oboch liekoch, má široké spektrum účinku. Antibiotikum zo skupiny makrolid-azalidov účinné proti veľkému počtu bežných pôvodcov nebezpečných infekcií:

 1. Aeróbne grampozitívne baktérie: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes;

 2. Aeróbne gramnegatívne baktérie: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Legionella pneumophila, Moraxella catarrha

 3. s, Pasteurella m
   Tocida, Neisseria gonorrhoeae;
  • Anaeróbne baktérie: Clostridium perfringens, Fusobacterium spp., Prevotella spp., Porphyromonas spp.;

  • Iné baktérie: Chlamýdie

   Achomatis, Chlamydia pneumoniae, Chlamydia psittaci, Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma hominis, Borre
  • a burgdorfer.

Azitromycín dobre pôsobí proti týmto členom mikrobiálneho sveta – in vitro a v reálnej klinickej praxi zaručene eliminuje ochorenie. V nízkej alebo strednej dávke je baktericídny – nezabíja, ale len brzdí rast a vývoj týchto baktérií. Viaže sa na 50S podjednotku ribozómov mikrobiálnych buniek, inhibuje produkciu enzýmu peptidovej translokázy a inhibuje syntézu proteínov – hlavného stavebného prvku membrány. Baktérie nemôžu ďalej existovať, prestanú rásť a deliť sa, produkujú toxíny – a zomrú.

Vo vysokých koncentráciách má azitromycín baktericídny účinok. Ničí patogénne baktérie a úplne blokuje ďalšiu infekciu. Táto vlastnosť antibiotika sa využíva v klinickej praxi. Lekár zvolí dávkovanie lieku na základe diagnostikovanej patológie a očakávanej reakcie organizmu.

Niektoré baktérie – napríklad Enterococcus faeca – sú rezistentné na azitromycín

 • si a Bacteroides fragi
 • s. Niekedy iné mikroorganizmy získajú schopnosť odolávať antibiotiku. To sa dá určiť kultiváciou materiálu (krv, moč, CSF) na živnom médiu a reakciou so špecifickým liečivom. Azitromycín sa nepoužíva proti rezistentným kmeňom baktérií – nemá účinok. Lekár predpíše iný liek na základe citlivosti mikroorganizmov.

  Na okraj:

  1. V klinickej praxi nie je vždy možné predpísať antibiotikum po vyšetrení. Dlhé čakanie na výsledky bakteriologickej kultivácie – najmenej 7 dní. Celý tento čas bude osoba chorá a baktérie sa budú množiť. Aby sa zabránilo progresii ochorenia a komplikáciám, lekár môže predpísať antibiotiká bez toho, aby vyšetril pravdepodobné pôvodcov ochorenia. Ak sa však po troch dňoch nedostaví žiadny účinok, liek sa musí zmeniť. To znamená, že zvolený liek nebol úspešný a baktérie sú voči liečbe rezistentné.

  2. Po perorálnom podaní sa azitromycín rýchlo absorbuje a vrchol v krvnom obehu dosahuje po 2 – 3 hodinách. Liečivo má 37 % biologickú dostupnosť v dôsledku prechodu pečeňou. Liek ľahko preniká cez prirodzené bariéry a dostáva sa do tkanív. Koncentrácia antibiotík v tkanive je 10-50-krát vyššia ako v krvnej plazme.

  3. Doba vylučovania azitromycínu je veľmi dlhá a trvá 30-50 hodín. Terapeutický účinok lieku trvá 5 až 7 dní po užití poslednej tablety. Väčšinou sa vylučuje do čriev, čiastočne obličkami.

  Hodnotenie účinnosti liekov

  Hodnotenie účinnosti liekov

  Účinná látka v oboch liekoch (azitromycín) je pomerne dobre známe antibiotikum. Je to najobľúbenejšia liečba zo skupiny makrolidov. V databáze PubMed je viac ako 8 tisíc vedeckých prác o azitromycíne. Nie všetci z nás majú záujem – väčšina výskumu sa uskutočnila v laboratórnych podmienkach (in vitro), ale existujú aj skutočné klinické štúdie:

  1. Jeden článok ukazuje, že skupina vedcov: azitromycín zabraňuje bronchopulmonálnej dysplázii u predčasne narodených detí. Včasná liečba môže zabrániť vzniku komplikácií.

  2. V ďalšom článku sa píše: Azitromycín zabraňuje relapsu chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Autori odporúčajú predpísať antibiotikum pri dlhotrvajúcom, závažnom ochorení.

  3. Azitromycín preukázateľne zmierňuje prieduškovú astmu. Nemá priamy vplyv na frekvenciu záchvatov, ale znižuje pravdepodobnosť bakteriálnych komplikácií.

  4. Na používanie azitromycínu v urológii a gynekológii by sa nemalo zabúdať. V prehľadovom článku Cochrane Library sa uvádza: Antibiotikum je účinné proti urogenitálnym infekciám u mužov a žien. Recenzenti odporúčajú azitromycín v tehotenstve. Prípravok spoľahlivo potláča bakteriálne infekcie, je dobre znášaný a nenarušuje vývoj plodu.

  5. V Slovenskojazyčných zdrojoch sa Sumamed uvádza ako liek voľby pri liečbe akútnych respiračných ochorení u detí. Zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky a rýchlo pôsobí proti bakteriálnej infekcii.

  Pôvodný alebo generický: aký je medzi nimi rozdiel??

  Sumamed je pôvodný liek. Spoločnosť Teva má patent na jeho výrobu. Náklady na liek zahŕňajú nielen náklady na jeho výrobu a predaj, ale aj náklady na vykonanie plnohodnotnej klinickej štúdie. Preto sú originálne produkty takmer vždy preukázateľne účinné, ale sú drahé a pre mnohých pacientov nedostupné.

  Azitromycín je generikum, teda analóg pôvodného lieku. Predpokladom uvedenia generických liekov na trh je preukázaná farmaceutická, biologická a terapeutická rovnocennosť. Generikum musí mať rovnaké zloženie ako originál a rovnaký účinok na telo.

  Generické lieky sa objavujú na farmaceutickom trhu po vypršaní platnosti patentu na originálne lieky – po 5 alebo viac rokoch. Po uplynutí tejto lehoty môže ktorákoľvek spoločnosť vyrobiť ekvivalent, ale pod iným názvom. Generikum je vždy lacnejšie, pretože nie je v klinických štúdiách a náklady na jeho výrobu sú oveľa nižšie.

  Svetová zdravotnícka organizácia podporuje generickú výrobu, pretože vďaka nej je zdravotná starostlivosť dostupnejšia. Nie každý si môže dovoliť liečiť sa originálnym Sumamedom za 500-1000 Euro, zatiaľ čo Slovenská generický azitromycín je k dispozícii takmer každému – nestojí viac ako 300 Euro za balenie. V praxi sa však ukazuje, že lacný liek nie je vždy účinný a niekedy neplní svoju úlohu. Preto je potrebné nahradiť originál generickým liekom opatrne a len na odporúčanie lekára.

  Vedci z Ústavu farmakológie na Štátnej lekárskej univerzite v Petrohrade n.a. R.E. Evdokimov vyvinuli niekoľko nových liekov. akademik I. . Štúdia, ktorú vykonal Dr. Pavlov na Ukrajine, porovnáva účinnosť makrolidov: originálnej a generickej verzie. Autori štúdie venovali osobitnú pozornosť azitromycínu. Zistili:

  1. 70 % generík sa rozpúšťa pomalšie ako originálny liek, čo má vplyv na biologickú dostupnosť. Čím vyššia je biologická dostupnosť lieku, tým viac účinnej látky sa dostane do tkanív – a tým lepší je účinok.

  2. generikum má vždy viac nečistôt, od 2 % do 32 %. Celkové množstvo nečistôt v generickom azitromycíne je 3-5-krát vyššie ako v originálnom lieku.

  3. Mnohé štúdie preukázali vyššiu klinickú účinnosť Sumamedu v porovnaní s generickým azitromycínom.

  4. Na záver autori plánujú pokračovať vo výskume v tejto oblasti a hľadať ďalšie údaje na porovnanie generík a originálov.

  Vzory používania

  Vzory používania

  Sumamed a azitromycín majú rovnaké indikácie. Predpisujú sa pri infekciách spôsobených baktériami citlivými na liek:

  1. Infekcie horných dýchacích ciest: faryngitída, sinusitída;

  2. ORL infekcie;

  3. Infekcie dolných dýchacích ciest: bronchitída, pneumónia;

  4. infekcie močových a pohlavných ciest;

  5. Infekcie kože a mäkkých tkanív;

  6. Lymská borelióza v počiatočných štádiách.

  Nepredpisujú sa žiadne makrolidy:

  1. Pri infekciách spôsobených baktériami necitlivými na liek;

  2. Pri plesňových infekciách;

  3. Pri vírusovej infekcii.

  Dávkovací režim lieku určuje lekár. Vypočíta dávkovanie podľa závažnosti stavu pacienta, diagnostikovanej patológie, prítomnosti sprievodných ochorení. Tablety a kapsuly sa majú užívať 1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle, bez žuvania a s vodou. Suspenzia sa podáva deťom, potrebný objem lieku sa odmeria pomocou injekčnej striekačky.

  Dôležité aspekty antibiotickej liečby:

  1. Antibiotiká sa majú užívať v presnej dávke predpísanej lekárom. Nemožno znížiť – viedlo by to k rozvoju rezistencie na lieky. Nadmerné dávkovanie je tiež nebezpečné a môže viesť ku komplikáciám.

  2. Liečba sa musí dokončiť. Ak sa liečba preruší, baktérie sa stanú rezistentnými na azitromycín a liečba infekcie je oveľa ťažšia.

  Bezpečnostné opatrenia

  Dôležité fakty

  Vedľajšie účinky Sumamedu a azitromycínu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke. Nie je známe, ktoré liečivo má väčšiu pravdepodobnosť nežiaducich reakcií – neboli vykonané žiadne klinické štúdie.

  Orgány a systémy

  Veľmi časté (10 %) a časté (1-10 %)

  Zriedkavé (0,1-1 %) a vzácne (0,01-0,1 %)

  Neznáma frekvencia (nedostatočné údaje na vyhodnotenie)

  Infekčné choroby

  Infekcia Candida

  Pseudomembranózna kolitída

  Krv a lymfa

  Leukopénia, eozinofília, trombocytopénia, hemolytická anémia

  Metabolizmus

  Anorexia

  Alergické reakcie

  Angioneurotický edém

  Anafylaktická reakcia

  Nervový systém

  Bolesť hlavy

  Závraty, ospalosť, nespavosť, parestézia, agitovanosť

  Úzkosť, mdloby, záchvaty, strata čuchu

  Vizuálny orgán

  Vizuálne poruchy

  Sluchový orgán

  Porucha sluchu

  Kardiovaskulárny systém

  Búšenie srdca, sčervenanie tváre

  Zníženie arteriálneho tlaku

  Tráviaci trakt

  Hnačka, nevoľnosť, vracanie, bolesť žalúdka

  Meteorizmus, zápcha, grganie, nadúvanie brucha, poruchy funkcie pečene

  Koža a podkožné tkanivo

  Vyrážka, svrbenie, dermatitída, potenie

  Stevensov-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza, multiformný erytém

  Pohybový aparát

  Bolesť svalov

  Bolesť kĺbov

  Obličky a močové cesty

  Dyzúria

  Pohlavné orgány

  krvácanie z maternice

  Iné

  Asténia, edém tváre a periférny edém

  Zdroj:Sumamed a azitromycín oficiálne pokyny.

  Kontraindikácie

  Kontraindikácie:

  1. Individuálna neznášanlivosť lieku;

  2. závažná porucha funkcie pečene.

  Azitromycín sa počas tehotenstva podáva opatrne a len vtedy, ak nie je iná možnosť. Zakázané počas dojčenia.

  Záver

  Zhrnieme to:

  1. Sumamed a azitromycín sú makrolidové antibiotiká. Predpisujú sa na liečbu bakteriálnych infekcií dýchacích ciest, močových ciest, pohlavných orgánov a kože.

  2. Sumamed je pôvodný liek. Jeho účinnosť bola potvrdená klinickými skúškami.

  3. Azitromycín – generikum. Štandardne by mal mať podobné zloženie a rovnakú terapeutickú účinnosť.

  4. Sumamed a azitromycín sú dobre tolerované. Nežiaduce reakcie sú zriedkavé, ak sa dodržiava dávkovanie a spôsob podávania.

  Antibiotiká sú v lekárni dostupné len na lekársky predpis. Samoliečba je pre vaše zdravie nebezpečná!

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: