Porovnanie DirectX 9 a Direct 11 | dôležité rozdiely

Dokonca aj počítače, ktoré si kúpite „na štúdium“, sa čas od času používajú na hranie hier. Vývojári operačného systému Windows si to dobre uvedomujú a priamo do kódu jadra integrujú knižnice a mechanizmy interakcie s grafickou kartou. A DirectX je práve takýmto nástrojom.

Všeobecne platí, že DirectX – súbor aplikačných programových rozhraní, ktoré sú určené na interakciu aplikácií so „železnou. Napríklad balík Graphics algorithm je potrebný na prácu s grafickou kartou a DirectMusic na prácu so zvukovou kartou. Celkovo je k dispozícii deväť balíkov rozhraní určených na prehrávanie a výstup rôzneho multimediálneho obsahu.

DirectX sa vyvíjal spolu s operačným systémom Windows. Každé 1 až 3 roky sa vydávajú nové verzie DX9, ktoré zlepšujú funkcie periférií. A tak mnohým začínajúcim hráčom nemusí byť jasné, ako sa jedna iterácia líši od druhej.

Pochopme rozdiel medzi Direct 9 a DirectX 11 a ostatnými verziami.

Hra

DirectX 9

Rozhranie DirectX 9 bolo predstavené súčasne s operačným systémom Windows Server 2003 a je zahrnuté ako primárne rozhranie API na interakciu s grafickým a zvukovým hardvérom.

Hlavnou výhodou rozhrania je podpora shaderov. Shadery sú špeciálne podprogramy, ktoré sú potrebné na definovanie geometrických vlastností objektu. Takže vďaka nim môžu objekty v hrách vrhať realistické tiene, môžu sa v nich odrážať iné veci atď. Vďaka shaderom vyzerajú hry krajšie a filmovejšie, virtuálne svety pôsobia prirodzenejšie.

Nie som si istý, prečo sa spoločnosť Microsoft rozhodla implementovať DX9.0 v serverovom operačnom systéme. V roku 2004 však vydala aj systém Windows XP SP2 a toto rozhranie API bolo zahrnuté. Takto sa začal vývoj DX9.0 medzi domácimi používateľmi.

Všetky hry vydané v rokoch 2004 až 2009 sú orientované na DirectX 9. To isté platí aj pre grafické karty. Na prácu s týmto rozhraním sú navrhnuté aplikácie pre počítače aj mobilné zariadenia (notebooky).

Výhody

 • Podpora shaderov;

 • Zvýšený výkon na veľmi starých počítačoch.

Nevýhody

 • Pomerne úzka distribúcia (natívne integrovaná len v systéme Windows XP SP2);

 • Obmedzený výkon v dôsledku nesprávneho spracovania viacvláknového systému.

Mimochodom!Človek by sa čudoval, kam sa podel DirectX 10? Nikam neodchádza, je tam. Desiata verzia rozhrania bola vydaná v roku 2006 spolu so systémom Windows Vista. Prostredie však bolo také „pomalé“ a „zabugované“, že naň tvorcovia a vývojári hier rýchlo zabudli.

DirectX 11

Rozhranie DirectX 11 bolo predstavené v roku 2009 so systémom Windows 7 a okamžite ho prijali výrobcovia grafických kariet aj vývojári hier. Dôvod tejto popularity je veľmi jednoduchý – viacvláknové.

Jedenásta generácia priniesla rozšírenú podporu viacvláknových výpočtov. Videodáta boli teraz rozdelené do niekoľkých samostatných vlákien, z ktorých každé bolo spracované v samostatnom jadre. Poskytuje oveľa lepšiu spoluprácu s viacjadrovými grafickými kartami.

Viacjadrové grafické karty sa stali bežnejšími a aktívnejšími po zavedení tohto rozhrania. Napríklad v najnovších grafických akcelerátoroch spoločnosti NVIDIA môže výpočtová jednotka pozostávať z 3 až 4 tisíc jadier CUDA! Vďaka tomu sa rýchlosť spracovania vizuálnych informácií mnohonásobne zvyšuje.

Celkovo sú hlavnými výhodami jedenástej verzie rozhrania:

 1. Podpora viacvláknového spracovania na viacjadrových grafických akcelerátoroch;

 2. Zvýšená účinnosť jednojadrových a starších grafických kariet;

 3. Znížené zahrievanie grafického akcelerátora.

Okrem toho toto rozhranie API prinieslo natívnu podporu pre rozťahovacie monitory 16:9. Operačný systém a najmä pracovná plocha vyzerali oveľa krajšie. Ikony sa neprekrývajú!

DX11 si však vyžaduje viac prostriedkov na prevádzku. Preto v niektorých prípadoch staršie hry budú mať nižší výkon s DX11 ako s DX9 – samozrejme, za predpokladu, že hra umožňuje vybrať si rozhranie, cez ktoré sa bude komunikovať.

Výhody

 • Zvýšený výkon pri používaní viacjadrových grafických kariet;

 • Vylepšená účinnosť pri používaní starých a slabých grafických akcelerátorov

 • Podpora nových vizuálnych efektov.

Nevýhody

 • Zvýšená spotreba zdrojov počítača, ktoré nesúvisia s grafickým subsystémom – napríklad CPU alebo RAM;

 • Žiadna spätná kompatibilita – predchádzajúce verzie systému „Windows“ nepodporujú jedenástu generáciu ani po inštalácii distribuovaného balíka.

Nástupcom DX11 je DirectX 12. Toto rozhranie bolo zavedené s operačným systémom Windows 10 v roku 2005 a prinieslo podporu pre Shader Model 5.1, ktorý poskytol ešte realistickejšie zobrazenie textúr, tieňov a žiary.

Rozdiely medzi DirectX 9 a DirectX 11 – a ktorý si vybrať

Hlavným rozdielom medzi DX9 a DX11 je podpora viacvláknového spracovania. Tým sa však rozdiel nekončí.

Parameter

DirectX 9

DirectX 11

Podpora hlavného operačného systému

Windows XP SP2

Windows 7

Podpora shaderov

Áno

Áno

Model shadera

2.0

5.0

Optimalizácia pre viacvláknové výpočty

Slabé

Silný

Výsledkom je, že DX11 dosahuje lepšie vizuálne výsledky a vyšší výkon na moderných grafických kartách.

Čo si vybrať?

Ak nainštalovaná počítačová hra umožňuje vybrať si API na prepojenie s hardvérom (je to povolené vo WoT a niektorých ďalších projektoch), malo by sa o tom rozhodnúť na základe niekoľkých parametrov:

 1. Nainštalovaný operačný systém. V systéme Windows 7 je DX11 natívne, DX9 je podporovaný, ale musí byť nainštalovaný samostatne. V systéme Windows XP SP2 je natívna verzia DX9, ale DX11 nie je vôbec podporovaná;

 2. Nainštalovaná grafická karta. Ak je grafický akcelerátor určený na prácu s DX11 – oplatí sa vybrať DX11;

 3. Túžba po pôsobivých vizuáloch. Ak ho máte, je lepšie používať DX11.

Vo všeobecnosti platí, že od apríla 2019, keď bol tento článok napísaný, je aj DX11 zastaraným rozhraním. Lepšie je zvoliť DX12, pretože podporuje najnovší model shaderov a dokonca dokáže ray tracing – technológiu, ktorej hardvérová implementácia bola predstavená v roku 2018 a vďaka ktorej sú hry neuveriteľne realistické vďaka odrazom, odleskom a dlhým tieňom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: