Porovnanie formátov WAV a MP3 | Funkcie a ktoré sú lepšie

Rozvoj digitálnej distribúcie zvuku viedol k vytvoreniu niekoľkých desiatok formátov zvukových súborov, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. Každý vývojár sa snažil vymyslieť vlastnú metódu šifrovania a šifrovacie algoritmy a potom ich spopularizovať.

Teraz, v roku 2019, je to však jasné – bitku o hudobné formáty vyhral MP3. Aj keď ju vývojári už nepodporujú, je to v poriadku. Hudbu v tomto type súboru je možné prehrávať v akomkoľvek telefóne, prehrávači, počítači, stereo systéme, televízore a dokonca aj v niektorých inteligentných hodinkách.

Keď si však kúpite vysokokvalitné zvukové vybavenie, ako sú slúchadlá a zvuková karta v hodnote jeden a pol platu, začnú sa prejavovať nedostatky MP3. Je to dobrá technika, ale hudba znie rovnako plocho a nudne. A to preto, že súbory MP3 odrezávajú časti zvukového prúdu.

A potom si chcete vybrať lepší formát. Napríklad o niečo menej bežný WAV, ktorý pomáha techniku „otvoriť“.

Ale je tento WAV tak dobrý? Poďme si porovnať tieto dva formáty – WAV a MP3 – a vybrať si ten správny!

Rozdiel medzi komprimovanými a nekomprimovanými hudobnými formátmi

Pretože WAV– je príkladom nekomprimovaného hudobného formátu a MP3 je komprimovaný formát, takže aby ste pochopili kľúčový rozdiel medzi nimi, stojí za to sa oboznámiť s komprimovanými a nekomprimovanými hudobnými formátmi. Nechoďme príliš do hĺbky, nehovorme o modulácii sigma delta, len „preskočme na vrchol“.

Nekomprimované hudobné formáty boli jedny z prvých. Majú na mysli postupné nahrávanie každého zvuku zachyteného mikrofónom v štúdiu, každej noty, každého pokusu vokalistu zahrať všetkých osem oktáv počas jednej skladby. Konečným výsledkom je neuveriteľne podrobný súbor, pretože každý zvuk je uvedený.

Existuje len niekoľko problémov. Vzhľadom na vysokú úroveň detailov je zvukový súbor obrovský. Trojminútová skladba vo formáte WAV „váži“ v priemere približne 60 megabajtov. Na gigabajtovú paletu sa tak zmestí aspoň jeden album interpreta. A v časoch, keď bol 1 GB pevný disk nedosiahnuteľným luxusom, bolo plytvanie cenným miestom na pevnom disku na skladby prinajmenšom nerozvážne.

Druhý problémje, že na dekódovanie takejto hudby potrebujete výkonný a rýchly procesor. Čip teda musí neustále prijímať digitálny signál a prevádzať ho na analógový signál, ktorý ide do reproduktorov. Na výber je množstvo digitálnych signálov – pripomeňme, že každý zvuk. Takže aj výkon čipu musí byť vysoký.

Takže inžinieri a programátori dostali za úlohu, aby fanúšik nejakého Robbieho Williamsa mal celú jeho diskografiu (14 albumov, 3 kolekcie, nespočetné množstvo singlov, 8 DVD) bez toho, aby si musel kúpiť server. A tak vznikli komprimované formáty, ktorých príkladom je MP3.

Komprimované formáty vyžadujú dodatočné prekódovanie hudby. Zvukové prúdy sa rozdelia na jednotlivé snímky, potom sa zlepia, niektoré detaily sa stratia (napríklad dva vrcholy hlasitosti sa zlepia do jedného), niektoré frekvenčné pásma sa pravdepodobne odstrihnú… A v dôsledku toho sa súbor oveľa zmenší!

Trojminútová skladba v súbore MP3 s vysokým dátovým tokom (320 kb/s) „váži“ v priemere okolo 10 megabajtov. Takže do objemu, ktorý zaberá jedna skladba vo WAV, sa „zmestí“ celé EP (minialbum) v MP3! Ak znížime dátový tok vyrezaním viacerých častí – snímok zo zvukového toku a výrazne znížime kvalitu, môžeme „napchať“ celú diskografiu dlho trpiaceho Robbieho Williamsa.

Na druhej strane, strata kvality nie je pre poslucháča príliš veľká. MP3 320 kbps poskytuje dostatočnú kvalitu na počúvanie hudby, sledovanie filmov atď.. Všetky „chýbajúce detaily“ poslucháč buď ignoruje, alebo ich „spracuje“ skôr, ako si vytvorí úplný akustický obraz.

Okrem toho kvalitu prehrávania ovplyvňuje kvalita zariadenia. Na počítačoch so slabou integrovanou zvukovou kartou a čínskymi reproduktormi bude MP3 64 kb/s, MP3320 kb/s alebo WAV znieť rovnako zle. Ale kúpte si viackanálový zvukový systém, zosilňovač, diskrétnu zvukovú kartu s DAC 192 kHz a zvuk WAV rozkvitne. Na druhej strane MP3 je príliš plochý a málo detailný.

A teraz popis formátu.

Hudobný formát je WAV

Formát WAV

Hudobný formát WAV vyvinuli spoločne inžinieri zo spoločností IBM a Microsoft. Cieľom bolo vytvoriť univerzálny kontajnerový formát, ktorý by obsahoval nekomprimovanú hudbu a ktorý by sa dal prehrávať na mnohých zariadeniach.

V skutočnosti sa im to podarilo. WAV si obľúbili používatelia (najmä vďaka natívnej podpore operačného systému Windows), ale aj hudobné štúdiá (minimálne straty, rýchle kódovanie a dekódovanie).

WAV však nestratil svoju hlavnú nevýhodu nekomprimovaných formátov – obrovskú hmotnosť súborov. Kvalita zvuku je však čo najvyššia. Ide v podstate o analógový formát, v ktorom sa zvukový tok zaznamenáva vo vlnách.

Hudobný formát MP3

Formát MP3

Hudobný formát MP3 vyvinula nemecká spoločnosť Fraunhofen IIS a pôvodne bol vytvorený na prenos zvuku vo video súboroch. Dokonca aj jeho názov znamená Moving Picture Expert Group Layer 3, čo znamená „tretia vrstva pohyblivého obrazu“. Ukázalo sa však, že tento formát je dokonale vhodný na nahrávanie akéhokoľvek zvuku a je dokonale prehrávateľný aj bez toho, aby bol zabalený do kontajnera MPEG.

Keďže úlohou vývojárov bolo znížiť dátový tok („veľkosť“) zvukovej stopy, inak by vážila ako video stopa, odvážne zosmiešnili zvukový tok. Okrem kompresie s rozdelením snímok a prelínaním špičiek odstránili aj nepočuteľné frekvencie. Počas kódovania sa teda zo zvukového prúdu odstráni všetko, čo je nižšie ako 20 Hz a vyššie ako 15 kHz. Teoreticky ho nepočujete, takže by ste nemali trpieť.

V praxi sme zistili, že pri frekvenciách pod 20 Hz sú basy hlbšie a pri frekvenciách nad 15 kHz je hlas detailnejší. Nezáleží však na tom, či vaše slúchadlá alebo reproduktory nedokážu reprodukovať frekvencie pod 20 Hz a nad 15 kHz. A to je presne ten typ vecí, ktoré low-endové zvukové zariadenia nedokážu.

Na druhej strane sú súbory MP3 ľahké a poskytujú dostatočnú kvalitu na nezávislé počúvanie. V ére digitálnej distribúcie sa vďaka týmto dvom prednostiam stal formát MP3 veľmi populárnym.

Rozdiel medzi formátmi MP3 a WAV

Hlavný rozdiel medzi formátmi WAV a MP3 je vlastne v tom, že prvý je nekomprimovaný a neuveriteľne podrobný a druhý je komprimovaný a nie je tak podrobný. Pre hudbu v prvom formáte si budete musieť kúpiť externý pevný disk, ale pre druhý formát vám bude stačiť USB kľúč.

  1. Formát WAV v roku 2019 sa zvyčajne používa v oblasti „profesionálneho zvuku“. Hudobníci v ňom nahrávajú v štúdiách. Je to miesto, kde sa skladby mixujú. Hudbu v ňom počúvajú len audiofili s vynikajúcim zvukovým hardvérom.

  2. MP3 je dnes všadeprítomný formát. Vhodné na počúvanie doma, na cestách (pomocou smartfónu alebo prehrávača), v aute cez autorádio. Na CD sa zmestí približne 50 skladieb vo vysokej kvalite alebo približne 200 skladieb v nízkej kvalite.

  3. Kvalita nie je vysoká, ale je dostatočne dobrá. A „veľkosť“ rozhoduje.

  4. V číslach je dátový tok WAV 1140 kb/s, dátový tok MP3 maximálne 320 kb/s.

WAV alebo MP3 je lepší?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Tieto formáty sú určené na rôzne účely. Porovnávaciu tabuľku nájdete nižšie:

Zariadenie, na ktorom sa bude počúvať hudba

Uprednostňovaný formát

Prečo je to tak

Vybavenie triedy Hi-End

WAV

Vysoko detailné, bez vymazávania nepočuteľných frekvencií

Cenovo výhodný hardvér

MP3

Nečakajte na vyššiu kvalitu zvuku, môžete ušetriť miesto v počítači

Telefón, prehrávač, autorádio

MP3

Zaberá minimum miesta

Keď ide o nahrávanie hudby, WAV je správna voľba. Jednoduchšia práca v budúcnosti a vyššia kvalita.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: