Porovnanie ohrievačov – kremeň a infračervené žiarenie | Ktoré je lepšie

Kremeň a infračervené žiarenie sú niektoré z najmodernejších typov ohrievačov. Sú ideálne pre domácnosť alebo vidiecky dom; nerobia hluk ani neiskria; nevysušujú vzduch. Môžu sa používať v detských izbách a nerušia citlivý spánok dieťaťa. Môžete ich umiestniť do garáže a bude tam teplo, aj keď budú dvere stále otvorené.

Tieto dva typy vykurovacích zariadení sa však líšia svojou funkciou. Často sa teda rozhoduje o tom, čo je lepšie, či kremenný alebo infračervený ohrievač? Chápeme tento materiál.

Porovnanie infračervených a kremenných ohrievačov

Na základe uvedených princípov fungovania môžeme tieto dva typy ohrievačov porovnať.

PARAMETER

INFRAČERVENÝ OHRIEVAČ

QUARTZ HEATER

ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ

0.95

0.98

TEPLOTA VONKAJŠIEHO POVRCHU PLÁŠŤAALEBO VYKUROVACIE TELESO

50-60 GRADUES

90-95 GRADUES

NEBEZPEČENSTVO KONTAKTURUKY

NIE

RIZIKO POPÁLENÍN

TRVANLIVOSŤ

POŠKODENÉ MECHANICKÝM NÁRAZOM

SA NEZLOMIA, PREŽIJÚ PÁDY Z VEĽKÝCH VÝŠOK

MASSES

2 AŽ 3 KILOGRAMY V ZÁVISLOSTI OD VEĽKOSTI

OD 8-10 KG V ZÁVISLOSTI OD VEĽKOSTI, VYŽADUJE BEZPEČNÉ UPEVNENIE

POŽIARNA BEZPEČNOSŤ

NEODPORÚČA SA POUŽÍVAŤ V BLÍZKOSTI HORĽAVÝCH ALEBO VÝBUŠNÝCH PREDMETOV, JE POTREBNÉ PRAVIDELNE UTIERAŤ OD PRACHU, KTORÝ SA MÔŽE VZNIETIŤ

HIGH. NEODPORÚČA SA POUŽÍVAŤ V BLÍZKOSTI PREDMETOV, KTORÉ SA MÔŽU VZNIETIŤ ALEBO VYBUCHNÚŤ PRI TEPLOTE PRIBLIŽNE 80 STUPŇOV

POŽIADAVKY NA UPEVŇOVACÍ BOD(STENY ALEBO STROP)

NIE

STENA MUSÍ BYŤ DOSTATOČNE PEVNÁ, ABY BEZ PROBLÉMOV UNIESLA 10 KG ZÁŤAŽ; NEODPORÚČA SA ZAVESIŤ KREMENNÚ DOSKU NA TAPETU

PODPORA AUTOMATICKÉHO VYPNUTIA

NEMÁ ZMYSEL INŠTALOVAŤ AUTOMATICKÝ SYSTÉM, PRETOŽE BY SA TÝM ZNÍŽILA ÚČINNOSŤ

FULL. PODPORA TERMOSTATOV ALEBO VLASTNÝCH INTELIGENTNÝCH DOMÁCICH SYSTÉMOV VRÁTANE ROZVRHOV (VYŽADUJE SI VŠAK VHODNÉ VYBAVENIE A ZRUČNOSTI NA ICH NASTAVENIE)

ÚČINNOSŤ V OTVORENÝCH A POLOOTVORENÝCH PRIESTOROCH

VYSOKÁ, AK NIE JE PRIAMY VIETOR. ALE AK TAM JE, NÁBYTOK A OSTATNÉ VYBAVENIE BUDE PRÍJEMNÉ NA DOTYK. OBLEČENIE NA OSOBE SA TIEŽ ZAHRIEVA

NÍZKY. KONVEKČNÉ PRÚDY „ODVÁDZAJÚ“ TEPLO Z POVRCHU VYKUROVACIEHO TELESA

Nemožno teda povedať, že jeden typ ohrievača je v každom ohľade lepší ako iný. V niektorých situáciách je však infračervené žiarenie lepšie ako kremeň – a naopak.

Ako funguje kremenný ohrievač

kremenný ohrievač

Napriek tomu, že sa pod názvom „quartz heater“ vyrába obrovské množstvo zariadení, nie všetky sú skutočným quartzovým ohrievačom. Často sa nazývajú napríklad obvyklé „tepelné pištole“, v ktorých sú zabudované minerálne prvky na udržanie tepla.

„Pravý“ kremenný ohrievač je monolitický panel vyrobený zo špeciálneho minerálneho roztoku s vysokým obsahom kremeňa. Je v ňom zabudovaný klasický elektrický ohrievač s niklovou rúrkou (TEN). Keď svieti, zvyšuje teplotu kremennej dosky, ktorá následne ohrieva okolie.

Na výkone takéhoto vykurovacieho telesa preto nie je nič „fantastické“. Zvyšuje teplotu v miestnosti presne takým istým spôsobom ako klasický radiátor alebo pasívne konvekčné vykurovacie teleso. Tajomstvo popularity tohto typu zariadenia však spočíva v kremennom.

Kremeň má jedinečné fyzikálne parametre. Ohrievač sa zahreje za 20 minút a úplne vychladne za hodinu a pol! Kremenný ohrievač tak aj po vypnutí naďalej vyhrieva miestnosť. Okrem toho, keďže vykurovacie teleso (vykurovacia špirála) je ukryté vo vnútri minerálu, nespôsobuje spaľovanie kyslíka ani odvlhčovanie vzduchu.

Miestnosť s kremenným ohrievačom je ako miestnosť s krbom: teplá a útulná. Tichá a nehlučná prevádzka; žiadne spaľovanie kyslíka; žiadne odvlhčovanie vzduchu – ideálne na nepretržité vykurovanie. V tomto ohľade je oveľa lepší ako tepelné pištole, radiátory a konvektory, ktoré buď robia hluk, alebo znižujú vlhkosť, čím zhoršujú mikroklímu.

Hlavnou výhodou kremenného ohrievača je však jeho modularita. Niekoľko monolitických panelov možno spojiť do jedného vykurovacieho systému v miestnosti. Napríklad jedno zariadenie s rozmermi kremennej dosky 61 × 34 cm a výkonom 0.5 kW stačí na zvýšenie teploty na príjemných 16 metrov štvorcových v priestore s výškou 2-3 metre. Ak je miestnosť veľká, môžete zostaviť systém troch, piatich alebo ľubovoľného počtu ohrievačov.

Kremenné ohrievače sú preto ideálne pre všetky uzavreté priestory – byty, vidiecke domy, chaty, kancelárie, obchody atď.

Výhody

 • Vynikajúci výkon pri nestabilnej elektrine – ak zhasne, kremenná doska bude vydávať teplo ešte pol hodiny;

 • Atraktívny vzhľad;

 • Tichý chod, žiadne sušenie vzduchu, žiadne spaľovanie kyslíka, žiadny oxid uhoľnatý;

Nevýhody

 • Ťažké. Priemerný kremenný varič váži 10 kilogramov. Nemožno ich zavesiť na steny z tehál alebo sadrokartónu;

 • Nebezpečné. Kremenný varič sa počas prevádzky zahreje na 80-95 stupňov Celzia. Preto sa rozhodne neodporúča dotýkať sa jej holými rukami. Nie je tiež žiaduce zavesiť tento ohrievač na tapetu, pretože vysoká teplota dosky môže spôsobiť jej degradáciu alebo zuhoľnatenie. Nemôže sa vznietiť, pretože jeho vykurovacie teleso je pokryté kovom, keramikou a kameňom, ale je lepšie neriskovať a neumiestňovať ho do blízkosti horľavých a výbušných predmetov.

Odporúčame kúpiť kremenný ohrievač s termostatom. Automaticky sa vypnú, keď sa dosiahne nastavená teplota, a zapnú sa, keď sa v miestnosti ochladí. Nielenže šetrí elektrickú energiu, ale zároveň vytvára v miestnosti príjemnú mikroklímu.

Ako funguje infračervený ohrievač

infračervený ohrievač

S infračerveným ohrievačom je to však oveľa zaujímavejšie. Toto zariadenie sa nezahrieva samo, ale zohrieva teplotu okolia.

Je to v konštrukcii infračerveného ohrievača. Je vybavená špeciálnymi žiaričmi, ktoré vyžarujú infračervené žiarenie, ako je zrejmé z ich spôsobu fungovania. Tie isté lúče dopadajú na povrch okolitých predmetov (nábytku, stien a podlahy) a zohrievajú ich. Vyhrievaný nábytok potom prenáša zvýšenú teplotu do vzduchu prirodzenou konvekciou. Výsledkom je teplá, pohodlná a útulná miestnosť.

Infračervené ohrievače majú tri hlavné výhody. Po prvé, najčastejšie sú určené na montáž na strop. Ušetríte tak veľa miesta v miestnosti, a to ako vo veľkej, tak aj v malej. Uvoľňuje tiež steny, takže môžete ľahko premiestňovať nábytok bez obáv, že by bola časť vykurovacieho telesa zakrytá.

Druhou kľúčovou výhodou je, že sa sotva zahrievajú. Možno sa ich bezpečne dotýkať nechránenými rukami (hoci pri upevňovaní stropu je to samostatná úloha). Môžu byť umiestnené v detských izbách bez obáv, že sa dieťa pri hre popáli.

Napokon, infračervené ohrievače sa dobre uplatňujú v polootvorených priestoroch. Nezáleží na tom, kde sú nainštalované – na verande, terase, v altánku, garáži, prístavbe, izbe, dome alebo byte – dobre vyhrejú miestnosť.

Niekoľko infračervených vykurovacích telies sa dá skombinovať do zhluku. Je tu však jedno „ale“. Musia pracovať neustále.

Kým kremenné ohrievače môžu byť vybavené termostatom, ktorý ich pravidelne zapína a vypína, infračervené ohrievače vyžadujú na vykurovanie miestností nepretržitú prevádzku. Prerušované vypínanie spôsobuje rušenie prenosu tepla medzi predmetmi a vzduchom v miestnosti, takže nemôžete dosiahnuť príjemnú teplotu.

Výhody

 • Sú prakticky samozahrievacie a možno sa ich dotýkať holými rukami bez obáv z popálenia;

 • Môže byť inštalovaný v polootvorených miestnostiach vrátane prístavieb vo vidieckom dome;

 • Vyrábajú sa najmä v stropnej verzii, takže v miestnosti nezaberajú miesto;

 • Sú tiché, nespaľujú kyslík a neodvlhčujú vzduch v miestnosti.

Nevýhody

 • Je potrebná pravidelná údržba. Na vykurovacích telesách nesmie zostať prach, pretože sa môže vznietiť;

 • Vyžadujú neustálu prevádzku. Pri občasných vypnutiach nebudú účinné;

 • Mechanické nárazy ich ľahko poškodia a ich oprava je nákladná.

Existujú infračervené ohrievače v „neštandardnom“ prevedení – vo forme nástennej alebo stolovej podložky. Sú určené na vykurovanie malých miestností. Možno ich napríklad umiestniť do kúpeľne a slúžia ako ohrievač uterákov (ak pred ne zavesíte uteráky) alebo do detskej izby, kde lokálne zvyšujú teplotu okolo postele.

Ktorý ohrievač je lepší – kremenný alebo infračervený?

Tu je niekoľko situácií, v ktorých je jeden typ ohrievača lepší ako druhý.

Infračervené ohrievače dobre fungujú v nasledujúcich situáciách:

 1. Ak ich chcete umiestniť do starého domu alebo do „dočasného domu“;

 2. Ak je potrebné vykurovať detskú izbu alebo kúpeľňu;

 3. Ak chcete vykurovať polootvorený priestor (garáž, veranda, terasa, pergola);

 4. ak v miestnosti, ktorá sa má vykurovať, už nie je priestor na stenách; – ak v miestnosti, ktorá sa má vykurovať, už nie je priestor na stenách.

Quartzové ohrievače sú vhodné pre:

 1. Moderné domy s pevnými stenami;

 2. Vytvorenie automatického alebo automatizovaného systému vykurovania;

 3. Vytvorenie vykurovacieho systému s presnou reguláciou teploty v miestnosti;

 4. Vyhrievajú uzavreté priestory (izby, byty, vidiecke domy) bez detí, psov alebo ľudí, ktorí by sa mohli neúmyselne dotknúť vykurovacieho telesa.

Preto by ste si mali vybrať ohrievač, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a situácii, v ktorej sa nachádzate. Zámerne sme vynechali cenové hľadisko, pretože náklady na rôzne modely aj v rovnakej kategórii sa príliš líšia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: