Porovnanie syntetickej žuly a syntetického mramoru | Čo je lepšie?

Umelá žula a mramor sú materiály, ktoré sa používajú na výrobu malých architektonických foriem, interiérov a exteriérov budov, pracovných dosiek, pultov, kuchynských drezov, parapetov atď.. Naši odborníci vypracovali porovnávaciu analýzu vlastností týchto materiálov, ich výhod a nevýhod, ktorá vám pomôže v prípade ťažkostí pri výbere výrobku z konkrétneho materiálu.

Upozorňujeme, že budeme porovnávať materiály, ktoré sú odliate zo zmesi, v ktorej úlohu spojiva zohrávajú polymérne živice. Existujú totiž aj iné materiály, nazývané umelý mramor, ktoré sa vyrábajú inými spôsobmi. Takéto druhy umelého kameňa majú iné vlastnosti ako vstrekovaná žula a mramor a majú iné oblasti použitia, preto ich nebudeme porovnávať, ale nižšie popíšeme vlastnosti podobných materiálov.

mramor

Tabuľka porovnávajúca vlastnosti liatej žuly a mramoru

Charakteristika

Odlievaná žula

Liatý mramor

Trvanlivosť

Prekonáva silu svojho prírodného náprotivku

Svojou pevnosťou prekonáva svoj prírodný náprotivok

Odolnosť proti oderu

0,15 g/cm3

Trikrát vyššia ako u žuly – 0,45 g/cm3

Pórovitosť

Má tendenciu k nule

Má tendenciu k nule

Absorpcia vody

0,05 % celkovej hmotnosti

0,15 – 0,7 % celkovej hmotnosti

Odolnosť voči teplotným zmenám

Môže sa používať v teplotnom rozsahu od -50˚C do +80˚C. Vysoká odolnosť voči teplotným výkyvom, ale vyhnite sa náhlemu ochladeniu alebo zahriatiu

Odolnosť voči mrazu až do 300 cyklov zmrazovania a rozmrazovania. Na tmelený povrch neumiestňujte horúce predmety, pretože môžu zanechať biele stopy

Trvanlivosť

Životnosť sa môže počítať na desiatky rokov

Životnosť sa môže počítať na desiatky rokov

Vynikajúca odolnosť voči agresívnym chemikáliám

Nestráca svoje vlastnosti pri pôsobení kyselín, lúhov a iných agresívnych látok

Žiadna strata kvality pri pôsobení kyselín, zásad alebo iných agresívnych látok

Hygienické

nepodlieha vplyvu patogénnych mikroorganizmov, nevylučuje toxické látky

Nie je ovplyvnený patogénnymi mikroorganizmami, nevylučuje toxické látky

jednoduchá starostlivosť

Ľahko sa čistí čistiacimi prostriedkami pre domácnosť

Jednoduché čistenie bežnými domácimi prostriedkami

Odolnosť voči slnečnému žiareniu UV

Nevybledne ani nestratí svoju kvalitu pri vystavení ultrafialovému slnečnému žiareniu

Nemôže vyblednúť ani stratiť svoju kvalitu pod vplyvom ultrafialového slnečného žiarenia

Šetrnosť k životnému prostrediu

Na rozdiel od prírodného kameňa neexistuje žiadne rádioaktívne pozadie

Na rozdiel od prírodného kameňa nemá rádioaktívne pozadie

Vzhľad

Môže byť natretý akoukoľvek farbou, nielen prírodným kameňom

Môže byť zafarbený na akúkoľvek farbu, nielen na prírodný kameň

Nevýhody liatej žuly a mramoru

Medzi bežné nevýhody výrobkov z liateho kameňa patria:

  1. Môže sa poškodiť abrazívnymi čistiacimi prostriedkami, poškriabaním ostrými predmetmi, ako sú kovové kefy, odštiepením pri páde ťažkých predmetov

  2. Relatívne vysoké náklady v porovnaní s inými materiálmi. Pri výrobe drezov sa používa napríklad aj nerezová oceľ, ktorá je oveľa lacnejšia;

  3. vysoká hmotnosť, ktorá si vyžaduje, napríklad v prípade pracovných dosiek, pultov alebo drezov, silné nosné konštrukcie.

Ako je zrejmé z tabuľky, vlastnosti týchto materiálov prakticky opisujú ich výhody a väčšina vlastností vrátane nedostatkov je pre oba druhy rovnaká. Jediné menšie rozdiely sa týkajú odolnosti proti oderu, ktorá je vyššia v prípade mramoru, a vplyvu vysokej teploty na oba materiály.

Záver:Injekčný mramor a žula sú si podobné svojimi vlastnosťami, existujú len malé rozdiely v prospech umelej žuly, takže výber jedného z dvoch materiálov – vecou osobného vkusu.

Technológia výroby výrobkov z umelej žuly

Odlievaná žula sa vyrába zo surovej zmesi, ktorá obsahuje: akrylovú živicu ako spojivo, kamennú drvinu z prírodnej žuly, kremenný piesok, urýchľovače a pigment, ktorý hotovým výrobkom dodáva farbu prírodného žulového kameňa. v ktorých minerálne kamenivo tvorí približne 80 % objemu a zvyšných 20 % tvoria polymérne spojivá a iné prísady.

Technológia výroby produkcie zo vstrekovaného granitu spočíva v postupnom vykonávaní nasledujúcich operácií: príprava, dávkovanie a miešanie zložiek surovej hmoty, pridávanie tvrdidla a plnenie foriem. Po naplnení formy dochádza vplyvom prísady k chemickej polymerizačnej reakcii, ktorá výrobok spevní. Niektoré zložité tvary, ako sú umývadlá alebo drezy, sú vystužené tkaninami zo sklených vlákien. Po konečnom vytvrdnutí počas jedného dňa sa hotový výrobok uvoľní z formy a vyleští.

Technológia výrobkov z vápencového mramoru

Technológia výroby vstrekovaného mramoru je takmer totožná s technológiou výroby žuly. Jediný rozdiel je, že namiesto žulovej drte sa používa mramorová drť rôznych frakcií a ako spojivo polyesterová živica namiesto akrylovej. Možno použiť aj pigmenty rôznych farieb, ktoré prispievajú k vzhľadu prírodného kameňa. Niektoré výrobky, najmä drezy a umývadlá, sú vyrobené z tekutého skla, ktoré na povrchu výrobku vytvára hydroizolačnú vrstvu.

Iné druhy umelého mramoru

Kamienkový mramor

Umelý mramor zo sadry alebo inak – štrkopieskový kameň, sa vyrába na báze sadrového spojiva. Do východiskového materiálu sa pridá lepidlo mozdra, voda a pigmenty, výrobky sa premiešajú a vytvarujú a po vytvrdnutí sa rozomelú. Prvky zariadenia a výzdoby interiérov, ako sú obruby, sokle, rímsy, basreliéfy, rozety, obkladové dosky atď., sú vyrobené z vrúbkovaného kameňa.. Rôzne pigmenty v rôznych farbách poskytujú farby, ktoré imitujú vzhľad rôznych druhov prírodného kameňa.

Umelý mramor na báze cementu

Výrobky z umelého kameňa na báze cementu sa vyrábajú zo surovej zmesi, ktorá obsahuje: portlandský cement, hasené vápno, drvinu prírodného kameňa, kremenný piesok a vodu. Takto získaná betónová zmes sa používa na výrobu predmetov, ktoré sa používajú v krajinnej architektúre ako malé architektonické formy – vázy, lavičky, fontány, urny, parkové sochy atď.. Betónový umelý mramor sa používa aj na pokrytie podláh a schodov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: