Porovnanie pracieho prášku a gélu | Čo je lepšie?

Na pultoch moderných supermarketov nájdete pracie prostriedky rôznych typov. Tradičným pracím prostriedkom konkurujú gély, rôzne dávkovacie kapsuly. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa, čo je lepšie – prášok alebo gél? Odborníci nedali jednoznačnú odpoveď.

Prášok a gél majú svoje vlastné vlastnosti, výhody a nevýhody, odporúčania na použitie. Jedno je však isté: prášok je vhodnejší na ručné pranie, zatiaľ čo gél je účinný len pri použití v práčke. Novinári uskutočnili malé vyšetrovanie a zistili všetky podrobnosti o tom, čo je lepšie použiť na umývanie, naučili sa vlastnosti, výhody a nevýhody gélu a prášku.

Špeciálne vlastnosti a rozdiely medzi pracím prostriedkom a pracím gélom

práčovňa

Okrem toho, že prášok aj gél sú určené na pranie bielizne, každý výrobok máExistuje niekoľko špeciálnych funkcií:

 1. Gél má miernejší čistiaci účinok a nemal by sa používať na ťažko odstrániteľné nečistoty. Polotekuté pracie prostriedky sú zatiaľ skvelé na každodenné pranie.

 2. Gély zanechávajú na oblečení jemnejšiu vôňu, ale pri použití prášku môže byť oblečenie príliš vtieravé, čo sa mnohým ľuďom nepáči.

 3. Gély majú menej účinných látok, preto sa považujú za menej škodlivé. Ale manuálne ošetrenie takýmto produktom neprinesie požadovaný výsledok. Skutočnosť, že iba pranie v práčke spúšťa proces mechanoaktivácie, ktorý má požadovaný čistiaci účinok. Prášok zároveň obsahuje viac povrchovo aktívnych látok, takže je účinný aj pri umývaní rúk.

 4. Gél sa ľahko používa a priložená odmerka. Vďaka tomu nie je potrebné merať kvapalinu od oka. Na druhej strane, prací prostriedok sa zvyčajne nalieva na základe objemu zásobníka alebo vlastného zmyslu pre mieru. Prášky môžu na oblečení zanechať silný, sústružený zápach. Príliš veľa prášku môže poškodiť aj mechanizmus práčky.

 5. Správne množstvo gélu sa dá bezpečne odmerať a nedochádza ku kontaktu s pokožkou alebo inými orgánmi či sliznicami. A keď používate prášok, vďaka nevhodne umiestnenému otvoru sa často vysype na podlahu (ďalšia spotreba) a zapráši sa, čo môže podráždiť oči a dýchacie cesty.

 6. Ľahšie sa aj skladuje: naskrutkujte uzáver, viečko alebo odmerku a nerozleje sa ani nezašpiní. A väčšina výrobcov pracích prostriedkov vôbec nerieši problém skladovania. Krabica (alebo vrecko) zostane po otvorení otvorená. To spôsobuje, že prášok absorbuje vlhkosť z prostredia (v kúpeľni je vysoká vlhkosť), vysychá a nasycuje sa. Domáce zvieratá a deti môžu ľahko získať prístup k otvorenej nádobe a zneužiť ju. Môžete napríklad ochutnať pestrofarebný, chutne voňajúci prací prostriedok.

Výhodou gélu je jeho konzistencia a polotekutá forma. Tekutina sa okamžite rozpustí vo vode a začne pôsobiť na začiatku pracieho cyklu. To nie je prípad prášku.Používanie tohto výrobku sprevádzajú takéto problémy:

 1. Práškové granule sa rozpúšťajú pomaly, často počas celého pracieho cyklu.

 2. Ak sa prášok navlhčí, rozpúšťa sa ešte horšie, najmä vo vode s teplotou 30-40 stupňov. V dôsledku toho nie je nezvyčajné vidieť vo vláknach vypraného oblečenia čiastočky nerozpustených granúl. Ani dvojité opláchnutie sa problému nevyhne.

 3. Prášok sa zo zásobníka veľmi ťažko oplachuje. Zvyšky výrobku sa prilepia na plast a naň sa nalepí nová vrstva voľného výrobku. Medzi jednotlivými umývaniami všetka táto hmota stvrdne natoľko, že je veľmi ťažké zásobník vyčistiť. Nielenže je to nepríjemné, ale hostiteľka musí vynaložiť viac peňazí na nákup pracieho prostriedku, pretože časť z neho sa nepoužije, ale vyhodí do koša.

 4. Hlavnou výhodou pracieho prostriedku je jeho cena. V predaji je možné nájsť rozpočtové prostriedky za cenu od 25 Euro (10-15 grivien) voľne. Na druhej strane, gély sú umiestnené ako inovatívne pracie prostriedky, takže sú drahé. Gél sa väčšinou používa pri praní vo vode s teplotou 30-40 stupňov. Prášok sa môže používať na všetky účely, t. j. na pranie pri rôznych teplotách až do 90 stupňov. Vďaka tomu je možné prášok použiť aj na umývanie najťažších nečistôt.

Z uvedeného vyplýva, že tekuté pracie prostriedky sa ľahšie používajú a skladujú. Tekuté pracie prostriedky sú však lacnejšie, účinnejšie a poradia si aj s tou najodolnejšou špinou vrátane ručného prania. Teraz je čas pozrieť sa na obsah štandardného pracieho prostriedku a pracieho gélu.

Čo vieme o zložení syntetických detergentov?

Zloženie pracieho prostriedku

Každý prací prostriedok je založený na niekoľkých dostatočne neškodných zložkách a mnohých ďalších zdravotných rizikách. Keď sa pozriete na etiketu akéhokoľvek pracieho prostriedku, na najvyššej priečke sa nachádzajú uhličitany, zjednodušene povedané uhličitan sodný alebo jedlá sóda. Nasledujú povrchovo aktívne látky – najnebezpečnejšie – aniónové, veľmi lacné na výrobu. Najmenej znečisťujúce sú neiónové a katiónové látky. Okrem toho je v každom výrobku mnoho ďalších zložiek vrátane fosfátov, ktoré sú určené na zmäkčovanie vody, ako aj farbív, vonných látok a optických zjasňovačov. V pracích prostriedkoch sa nachádza aj chlór a ďalšie nečistoty, ktorých účinky na organizmus ešte nie sú úplne objasnené.

To všetko sú potenciálne alergény a karcinogény. Uvedomte si, že používanie fosfátov pri výrobe pracích prostriedkov je v mnohých európskych krajinách zakázané, pretože tieto látky sú silnými znečisťovateľmi vodných útvarov, do ktorých sa dostávajú z kanalizácie.

Ako vám môžu škodiť povrchovo aktívne látky, fosfáty a chlór??Pri neustálom kontakte sa hromadia v tele a prispievajú k tomu:

 1. Kašeľ, bolesti hlavy, podráždenie slizníc a kože.

 2. Narušenie integrity, funkcie buniek vnútorných orgánov.

 3. Zníženie imunitného systému a metabolické poruchy.

 4. Zmeny fyzikálnych a chemických vlastností krvi.

 5. Zvyšuje pravdepodobnosť neplodnosti.

Práškové zloženie je však oveľa agresívnejšie ako gélové zloženie. Tekuté pracie prostriedky majú nižší obsah povrchovo aktívnych látok, takže sú menej účinné, ale bezpečnejšie. Majú tiež vysoký obsah enzýmov a enzýmov, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty bohaté na bielkoviny. V horúcej vode sa tieto zložky rozkladajú, preto sa pridávajú najmä do detergentov, ktoré sa používajú pri strednej teplote. Tekuté pracie prostriedky často obsahujú extrakty, zmäkčovadlá a dezinfekčné prostriedky. Je teda zrejmé, že gély sú pre ľudí bezpečnejšie, aj keď nie tak účinné ako detergenty.

Dá sa povedať, že bezfosfátové pracie prostriedky, v ktorých sú fosfáty nahradené bezpečnými zeolitmi, možno nájsť aj. Takéto výrobky sú drahé, predávajú sa najmä v Európe. Ich výhody – šetrnosť k životnému prostrediu, vysoký bezpečnostný profil.

Väčšina tvrdení výrobcov lacných a drahých detských pracích prostriedkov, že sú bezpečnejšie, nie je nič iné ako marketingový ťah. Tu sú napríklad údaje zo štúdie, ktorá sa uskutočnila v roku 2015 v Rusku (odborníci si nie sú istí, či sa odvtedy situácia s výrobou pracích prostriedkov dramaticky zmenila). Testovalo sa šesť obľúbených značiek detského púdru. Iniciatívu nevyvíjajú aktivisti, ale spoločnosť Roskontrol. Výsledkom je, že žiadny z týchto pracích prostriedkov nemožno považovať za vhodný na pranie detského oblečenia, najmä oblečenia novorodencov a dojčiat s oslabeným zdravím.

Rodičia si musia uvedomiť, že zvyšky nezmrštených povrchovo aktívnych látok v detskom oblečení majú negatívny, dráždivý účinok na epidermu dieťaťa. To spôsobuje odlupovanie, začervenanie, dermatitídu a alergické reakcie. Aj zdravé deti sa rodia choré, nehovoriac o deťoch s alergiami. Povrchovo aktívne látky môžu mať dokonca toxický účinok na detský organizmus. Dospelí nie sú tak vystavení karcinogénnym fosfátom a povrchovo aktívnym látkam. Detská pokožka má však menej silné ochranné vlastnosti. Rovnako ako imunitný systém, ktorý je v procese formovania.

Je používanie chemikálií pri praní opodstatnené??

Bezpečnosť pracích prostriedkov

Priemyselné pracie prostriedky a gély sú chemikálie, ktoré otravujú ľudí a znečisťujú životné prostredie. Samozrejme, hovoríme o výrobkoch strednej cenovej kategórie, a nie o drahých bezpečných pracích prostriedkoch, ktoré si nemôže kúpiť každý.

Zároveň sa mnohé ženy v domácnosti radšej spoliehajú na skúsenosti svojich matiek a starých mám a na pranie používajú prírodné ingrediencie – mydlo na pranie, sódu bikarbónu, soľ, mydlový koreň (mydlokvet). A tiež pagaštan konský, jaseň, mangán a dokonca fazuľa. To nielen šetrí rodinný rozpočet a oživuje tradície, ale aj chráni zdravie blízkych.

Lifehack od skúsených žien v domácnosti – recept na výrobu účinného a bezpečného eko-gélu na pranie

Odborníci sa s novinármi podelili o recept na výrobu eko-gélov na pranie doma. Odporúčame, aby každý, komu záleží na zdraví jeho rodiny, otestoval tieto prostriedky. Sú rovnako účinné ako všetky komerčne dostupné produkty. Neobsahuje však žiadne škodlivé zložky, ktoré by mohli spôsobiť alergie alebo inak poškodiť vaše zdravie. Môže sa preto používať namiesto pracieho prášku na všetky predmety. Vrátane posteľnej bielizne, spodnej bielizne, detských plienok a oblečenia. Je úsporný, ľahko sa vyrába a môže pomôcť nielen pri praní, ale aj pri upratovaní domu.

Prísady na výrobu štyroch litrov eko-gélu sa dajú kúpiť v každom supermarkete. Toto mydlo si môžete vziať najjednoduchšie a najlacnejšie prírodné mydlo na pranie bez akýchkoľvek prísad, bielidiel, vonných látok a konzervačných látok. A jedlá sóda a fľaštička esenciálneho oleja s vôňou, ktorú máte radi.

Účinnosť výrobku

Pozrime sa, aké vlastnosti zložiek gélu ho robia účinným:

 1. Domáce mydlo 72% sa už dlho používa na umývanie rúk. Ukázalo sa, že je účinný. V poslednom čase, s príchodom a rozšírením domácich spotrebičov, ktoré uľahčujú domácnosť, sa však na ňu nezaslúžene zabudlo.

 2. Kalcinovaná sóda je hlavnou a 100% bezpečnou zložkou čistiacich prostriedkov pre domácnosť. Pri prvom praní zbavuje vlákna tkanín zvyškov chemikálií, ktoré sa nahromadili počas používania priemyselného pracieho prostriedku alebo gélu.

 3. Prírodný esenciálny olej dodá vášmu oblečeniu príjemnú vôňu. Ak použijete olej s baktericídnym účinkom, môžete veci dodatočne dezinfikovať.

 4. Na pranie by sa mala použiť jedna šálka (250 gramov) tohto gélu. Ak je oblečenie veľmi znečistené, dávku možno zvýšiť na dve alebo tri odmerky.

Ako si vyrobiť eko-gél doma

Recept na výrobu tekutého pracieho prostriedku:

 1. Vezmite polovicu mydla na pranie, detského mydla alebo iného hypoalergénneho mydla bez prísad a vôní a rozdeľte ho na 2 časti. Je pravda, že existujú rôzne tyče, takže uveďme hmotnosť kusu, ktorý potrebujeme, ktorý sa použije pri výrobe pracieho prostriedku – asi 90-100 gramov. Mydlo nastrúhajte na najjemnejšom strúhadle. Ak nemáte strúhadlo, môžete mydlo rozdrviť nožom.

 2. Na sporáku uvarte 3,5 až 4 litre vody z vodovodu. Gél bude hustejší, ak použijete 3,5 litra namiesto 4 litrov. Ak chcete, môžete použiť pramenitú alebo balenú vodu bez chlóru a iných zbytočných prísad.

 3. Keď voda začne vrieť, pridáme do nej mydlovú usadeninu. Miešanie nie je povinné, ale odporúča sa. To pomôže mydlu rýchlo sa rozpustiť a dosiahnuť homogénnu konzistenciu.

 4. Vezmeme 90 gramov (rovnaké množstvo ako na mydlo) jedlej sódy (domáca sóda, nie jedlá sóda). Je to asi tri a pol polievkovej lyžice. Pridajte do roztoku, vypnite teplo. Nakoniec obsah panvice dôkladne premiešajte a nechajte vychladnúť a stuhnúť. Ak si nie ste istí, kde kúpiť jedlú sódu, navštívte predajňu s jedlou sódou. tovar alebo trh. Tento výrobok sa často nachádza v obchodoch, kde sa predávajú pracie prostriedky.

 5. Do vychladnutého gélu pridajte kvapku alebo dve esenciálneho oleja.

Úplné stuhnutie trvá tri až tri a pol hodiny. Po dvoch hodinách však úplne vychladne a je pripravená na prelievanie do skladovacích nádob.

Ekologické pracie prostriedky

Ďalšie použitia

Okrem toho možno gél použiť aj na iné účely v domácnosti, pretože rozsah použitia tohto nástroja je veľmi široký. Je to prírodný čistiaci prostriedok, takže je ideálny na umývanie riadu, sporákov, varných dosiek a rúr. A tiež na kuchynský nábytok, kuchynské zástery, všetky povrchy vrátane podláh, okien, parapetov a okenných otvorov. Vyhnete sa tak zápachu umývacieho prostriedku, ktorý často kazí chuť a vôňu jedál, ktoré v nej varíte alebo servírujete.

Aby bol gél ešte účinnejší proti mastnote, pridajte niekoľko čajových lyžičiek horčičného prášku. Nevadí, ak po umytí stratí tekutosť alebo sa rozpadne. Najpohodlnejší spôsob použitia lieku je naplniť ho do fľaštičky s dávkovacím zariadením.

Výhody domáceho pracieho prostriedku

Výhody pracieho gélu, ktorý si môžete vyrobiť sami:

 1. Nie je to drahé – na jedno umytie potrebujete len asi 25 Euro (10 hrivien).

 2. Gél vyperie všetky škvrny bez predchádzajúceho namáčania (okrem odolnej kávy, čaju atď.)..).

 3. Výrobok je pripravený z prírodných zložiek, nespôsobuje alergické reakcie.

 4. Gél nepoškodzuje biele, farebné a čierne tkaniny a ľahko sa oplachuje (odporúčame režim extra plákania).

 5. Gél má široké spektrum použitia a môže nahradiť takmer všetky pracie prostriedky používané v domácnosti – za zlomok ceny.

 6. Príprava netrvá dlho – 20 minút na strúhanie mydla a varenie vody, 3 hodiny na stuhnutie gélu.

Recenzie tohto receptu sú mnohé, je takmer nemožné nájsť negatívny, pretože gél je naozaj účinný, lacný a bezpečný pre zdravie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: