Porovnávame flok a velúr | Čo je lepšie na čalúnenie pohovky

Čalúnený nábytok zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní jedinečného interiéru. Luxusná, pútavá pohovka môže byť jemným doplnkom dizajnu miestnosti. A preto musí byť jeho čalúnenie dobre zvolené. Medzi najčastejšie používané materiály na čalúnenie pohoviek patrí vločka a velúr. Ktorý z nich je však lepší?? Naši odborníci sú tu, aby vám pomohli.

Vlastnosti a výhody kŕdľa

Flock

Častejšie ako iné látky sa používa na čalúnenie pohoviek. Vzhľad materiálu je neuveriteľne podobný zamatu, vyzerá luxusne, veľmi príjemne na dotyk, ale má trochu iné vlastnosti a vyznačuje sa miernou cenou.Medzi hlavné výhody materiálu patrí:

 1. Odolnosť – flock je skutočný „obor“ medzi tkaninami – je prakticky odolný voči miernemu mechanickému namáhaniu: nebojí sa ani pazúrov domácich zvierat.

 2. Odolnosť voči vlhkosti – pohovka čalúnená flockom je vhodná aj na otvorenú terasu. Okrem toho sa dá čistiť akýmkoľvek čistiacim prostriedkom.

 3. Šetrné k životnému prostrediu – povlak je úplne hypoalergénny, čo umožňuje použiť ho na čalúnenie pohovky aj v detských izbách.

 4. Rozmanitosť dizajnu a farebných prevedení – vďaka použitiu rôznych prísad môže mať rúno rôzny vzhľad. Odtiene, v ktorých je materiál prezentovaný, majú sýte farby a na slnku nevyblednú.

 5. Demokratická cena – s pôsobivým zoznamom zásluh je tento ukazovateľ veľmi dôležitý.

Keby stádo nebolo nedokonalé, bolo by dokonalé, ale ako vieme, v skutočnosti neexistuje:

 1. Absorbuje zápach – povlak nie je vhodný na kuchynskú pohovku a v akejkoľvek inej miestnosti okamžite absorbuje silné pachy. Miestnosť, v ktorej sa nachádza pohovka čalúnená flockom, by sa mala pravidelne vetrať.

 2. Rýchlo sa opotrebováva – hoci sa vlastnosti vločky a zamatu líšia, prvý z nich je veľmi podobný druhému v jednej veci – jeho povrch sa rýchlo opotrebováva, čo vedie k potrebe častej výmeny poťahu.

Vlastnosti a výhody velúru

velúr

Velúr sa kedysi považoval za čisto prírodný materiál, ale v poslednom čase sa čoraz častejšie vyrába zo syntetických nití, ktoré sú potlačené, aby vytvorili odolný a zároveň jemný výrobok. Na jeho povrchu je možné vytvoriť nielen krásne, ale aj zložité vzory. Velúr je tuftovaný, mäkký, ale stále dostatočne praktický na používanie.

Velúr je nepochybne veľmi účinný. Dodajte svojej izbe luxusný a útulný pocit. Považuje sa za jednu z najkrajších tkanín medzi všívanými odrodami. Je však obľúbený nielen pre svoj štýlový vzhľad – významnú úlohu zohrávajú aj výkonnostné charakteristiky, a to na úrovni:

 1. Prírodné zloženie – štruktúra velúru obsahuje prírodnú vlnu a bavlnu. Je nielen príjemná na dotyk, ale aj veľmi dobre udržiava teplo.

 2. Rozmanitosť farieb – vďaka obrovskej škále farieb si môžete vybrať luxusný výrobok do takmer každého interiéru.

 3. Vysoká tuhosť – špeciálna štruktúra priadze poskytuje mäkkú, ale veľmi pevnú tkaninu s vysokým stupňom odolnosti.

 4. Trvanlivosť – pri správnej starostlivosti môže velúr vydržať mnoho rokov.

 5. jednoduchá údržba – velúr si zachováva svoj vzhľad aj pri „aktívnej“ starostlivosti: materiál ľahko odolá nielen vysávaniu, ale aj praniu a dokonca aj použitiu odstraňovačov škvŕn.

Nemali by sme zabúdať ani na niektoré zvláštnosti látky:

 1. Velúr si vyžaduje špeciálnu starostlivosť – niektoré škvrny je prakticky nemožné odstrániť (najmä škvrny od kávy, vína a omáčky). Toto čalúnenie sa teda najlepšie používa na pohovky do obývačky.

 2. Bavlnené a ľanové tkaniny majú počas používania tendenciu odierať sa, najmä velúrové tkaniny bez obsahu syntetických látok.

 3. Nie je lacný – kvôli ekologickej šetrnosti materiálu.

Čo je lepšie pre čalúnenie?

Aj keď sa môže zdať, že velúr a flok sú si podobné, do veľkej miery to tak je: niekedy sa navonok nedajú rozlíšiť, oba majú príjemný dotyk, sú hypoalergénne a nemôžu sa báť slnka. Je to zložitejšie. Po prvé, flok víťazí nad velúrom v odolnosti voči vlhkosti: netkaný materiál je kombináciou bavlny a polyesteru s prachom na vlase tkaniny (dáva „zamatový“ efekt) a vynikajúcimi vodoodpudivými vlastnosťami. Naopak, velúr je vďaka svojmu prírodnému zloženiu veľmi savý, čo do určitej miery znižuje jeho trvanlivosť.

Ktorá látka na čalúnenie pohovky je na vás?. Napriek tomu si dovolíme dať niekoľko tipov:

 1. Do obývačky je najlepšou voľbou velúr.

 2. Čalúnenie Flock je najlepšie pre detské izby.

 3. Pre tých, ktorí majú domáce zvieratá, je samozrejme vhodnejšie rúno.

 4. Pre kuchynskú pohovku sa oplatí vybrať si z ponuky syntetických velúrových tkanín.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: