15 ohromujúcich mysterióznych filmov

K mnohým filmom sa hodí popcorn. Počas sledovania vás vôbec nenútia o ničom premýšľať. Ľuďom sa to zvyčajne páči, pretože si prišli do kina oddýchnuť od svojich starostí. Niektoré filmy sú však skutočnými hlavolamami. O týchto budeme hovoriť.

15 záhadných filmov

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
15 záhadných filmov1Večný svit nepoškvrnenej mysle5.0
2Pamätajte si4.9
3Myšlienkové hry4.8
4Ostrov zatratených4.7
5Mulholland Drive4.6
6Deja Vu4.5
7Klub bitkárov4.4
8Hra4.3
9Gone4.2
10Štart4.1
11Fontána4.0
12Tajomný príbeh Benjamina Buttona3.9
13Vedľajší účinok3.8
14Zostaňte na3.7
15Pán Nikto3.6
16Záver3.5

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Večný svit nepoškvrnenej mysle
 1. Rok: 2004

 2. Hodnotenie Kinopoint: 8.0

 3. Režisér: Michel Gondry

 4. Hrajú: Jim Carrey, Kate Winslet, Elijah Wood, Jerry Robert Byrne, Mike Ruffalo

Jim Carrey sa na chvíľu rozhodol ustúpiť od svojej komediálnej postavy. Práve preto začal nakrúcať dramatické filmy. „Večný svit nepoškvrnenej mysle“ je jedným z nich. Je to tiež trochu záhada a trochu záhada.

Tento film rozpráva príbeh plachého Joela. Prežil neobyčajný život. Jedného dňa však nastúpi do vlaku úplne iným smerom. Keď Joel príde k moru, stretne dievča so svetlomodrými vlasmi. A to by bolo v poriadku, ale chlap si začne uvedomovať, že to dievča odniekiaľ pozná. Čoskoro sa ukáže, že kedysi tvorili pár. Ale ako by na to mohol zabudnúť?? V tom spočíva hlavná záhada filmu.

Pozrite si so svojou priateľkou alebo manželkou film Večný svit nepoškvrnenej mysle. Určite budete mať mokré oči, pretože film je dosť smutný. A aká je to kamera! Nie je prekvapením, že diváci a kritici udelili filmu veľmi vysoké hodnotenie. A ako dobre sa Jim Carrey zhostil svojej úlohy! A bol to Nicolas Cage, kto si to nárokoval..

Pamätajte si

Pamätajte si
 1. Rok: 2000

 2. Hodnotenie Kinopoint: 7.9

 3. Režisér: Christopher Nolan

 4. Hrajú: Guy Pearce, Carrie-Anne Mossová a Joe Pantogliano

Christopher Nolan sa vo svojej tvorbe rád hrá s časom. Preto máme v našom výbere niekoľko jeho filmov. Je to prvýkrát, čo režisér použil nezvyčajný strih vo filme „Remember“. Tu časť filmu trvá v normálnom čase, zatiaľ čo druhá časť má opačný smer. A to z dobrého dôvodu!

Príbeh je o mužovi, ktorý trpí vážnou chorobou. Každých 10 alebo 15 minút zabudne úplne všetko, čo sa mu predtým stalo. Hneď na začiatku filmu však zistí, že jeho manželka bola zavraždená. Leonard (to je meno hlavnej postavy) musí zistiť, kto stojí za vraždou. Ale vzhľadom na jeho chorobu je to veľmi ťažké, pretože ľudí okolo seba stále nespoznáva. Musíme použiť pomocné prostriedky – písanie stôp na telo a fotografovanie Polaroidom.

Nolan bol v čase vzniku tohto filmu nováčikom. Bol mu však pridelený slušný rozpočet, ktorý sa v pokladni úplne vrátil. Diváci milovali skutočnosť, že sa museli vzdať v Leonardovej koži. Koniec koncov, ani oni nevedeli, čo sa stalo s hlavným hrdinom predtým. A každých 15 minút film odpovedá na ďalšiu otázku prostredníctvom nového flashbacku.

Ak sa nad tým zamyslíte, Remember je tradičný akčný film. Ak by bol zostrihaný tradičným spôsobom, nebol by veľmi zaujímavý. Divák by si nad tým nemusel lámať hlavu a určite by nie každý mal chuť si film pozrieť znova.

Hry mysle

Myšlienkové hry
 1. Rok: 2001

 2. Hodnotenie na Kinopoint: 8.6

 3. Réžia: Ron Howard

 4. Hrajú: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly a Christopher Plummer

Jeden z najlepších mysterióznych filmov, aké boli kedy natočené. A v hlavnej úlohe s mladým Russellom Crowom, ktorý už vtedy ukázal, že je veľkým prísľubom. Príbeh je založený na skutočnej udalosti. Rozpráva príbeh Johna Forbesa Nasha, ktorý získal Nobelovu cenu za ekonómiu. Mali by sme však mať na pamäti, že niektoré udalosti vo filme sú zamlčané. V skutočnom živote napríklad matematik trpel sluchovými halucináciami.

Je o študentovi, ktorý sa nevie spojiť s ľuďmi okolo seba. Ani sa nezúčastňuje, sústredí sa na svoj vlastný výskum. Postupne sa z chlapca stane mladý vedec a začne pracovať ako učiteľ. A dokonca sa ožení s jedným zo študentov!

Hlavné udalosti sa začínajú, keď Johna osloví agent William Parcher a ponúkne mu prácu v CIA, špeciálnom oddelení CIA. Nash musí analyzovať informácie z otvorených zdrojov, aby našiel zašifrované informácie, údajne si takto nepriatelia Spojených štátov vymieňajú údaje. Čoskoro sa však ukáže, že mnohé aspekty matematikovho života nie sú skutočné – sú len výplodom jeho fantázie. A divák musí uhádnuť, ktoré to sú.

Hra mysle ukazuje, že aj so schizofréniou môžete v živote uspieť. Navyše choroba pomohla hlavnému hrdinovi urobiť dôležitý objav, za ktorý dostal prestížne ocenenie. Vďaka tomu je film nielen tajomný, ale aj inšpiratívny.

Prekliaty ostrov

Prekliaty ostrov
 1. Rok: 2009

 2. Kinopoisk Skóre: 8.5

 3. Režisér: Martin Scorcese

 4. V hlavných úlohách Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley a Max Von Sydow

Tento film má zdanlivo obyčajný dej. Dvaja exekútori sú poslaní do psychiatrickej liečebne na ostrove v Massachusetts. Predtým tu zmizol jeden z pacientov. A je to zločinec! Súdni exekútori musia vykonať vyšetrovanie, počas ktorého sa začnú odhaľovať veľmi zaujímavé okolnosti.

Hlavnú postavu tu hrá Leonardo DiCaprio. A v tejto úlohe odviedol skvelú prácu! Publikum si užíva sledovanie šerifa, ktorý sa doslova zblázni. Mimochodom, toto je prvý, ale nie posledný film Leonarda DiCapria v našom výbere.

Film „Isle of Damned“ je zaujímavý predovšetkým svojím rozuzlením. Divák si možno spočiatku ani nevšimne mystiku, ktorá sa v zábere odohráva. Ale ak je pozorný, nakoniec všetko vyjde na svetlo. Uvedomíte si, že chýbajúce sklo z pacientovej ruky tiež nie je filmový prešľap. A že množstvo vody v zábere má tiež svoj dôvod. A ak sa na film pozeráte bez dlhého premýšľania, nakoniec vám spadne čeľusť na zem – záver je taký nečakaný.

Mulholland Drive

Mulholland Drive
 1. Rok: 2001

 2. Hodnotenie Kinopoint: 7.6

 3. Režisér: David Lynch

 4. Hrajú: Naomi Watts, Laura Herring, Justin Theroux, Ann Miller

Ak chcete počas sledovania filmu stratiť prehľad o tom, čo sa deje, odporúčame vám pozrieť si dielo Davida Lyncha. Najmä jeho seriál Twin Peaks. Ale ak na to nemáte čas, môžete si pozrieť Mulholland Drive. Využíva tiež veľmi spletitú zápletku.

Film je parodickým thrillerom. Má to byť pilotná epizóda seriálu. Štúdio však naň odmietlo dať peniaze, a tak Lynch musel natočiť ďalšie scény, čím sa z jeho diela stal celovečerný film. Musím povedať, že celkom neskutočné.

Dievča menom Laura Herringová sa vo svojej limuzíne dostane do dopravnej nehody a ešte predtým ju chce niekto zabiť. Po nešťastnom údere do hlavy sa dievča vkradne do domu tmavovlasého cudzinca, kde zostane spať. Keď sa prebudí, zistí, že úplne stratila pamäť. Dokonca si ani nepamätá svoje meno. Po zvyšok filmu sa snaží spomenúť si, čo sa stalo, a cudzinka Betty sa jej snaží pomôcť.

Nemyslíte si, že film zapadá do vyššie uvedeného opisu. V skutočnosti je to oveľa zložitejšie. Dá sa interpretovať rôznymi spôsobmi. Fanúšikovia už vytvorili rôzne teórie. Niektorí z nich idú tak ďaleko, že tvrdia, že celý film je neznámy sen.

Ak sa vám film páči, strávite nad ním niekoľko nasledujúcich hodín. Možno si však budete myslieť, že sa deje niečo iné, čo nedáva zmysel. V tomto prípade by sa film mohol ľahko stať jedným z najneobľúbenejších. Presne povedané, to je dôvod, prečo Mulholland Drive nemá ani zďaleka najvyššie hodnotenie na Kinopoisku a iných podobných stránkach.

Deja Vu

Deja Vu
 1. Rok: 2006

 2. Hodnotenie na Kinopointe: 7.8

 3. Réžia: Tony Scott

 4. Hrajú: Denzel Washington, Paula Patton, Val Kilmer, James Caviezel

Chcete vidieť film, ktorý sa len snaží vyznieť inteligentne? V tom prípade si môžete pozrieť film Deja Vu s Denzelem Washingtonom v hlavnej úlohe. Tento film je o agentovi ATF Dougovi Carlinovi. Prichádza do mesta, aby vyšetril teroristický útok na trajekt v New Orleanse. Výbuch si vyžiadal mnoho obetí vrátane jeho partnerky.

Príbeh mohol byť ten najjednoduchší. Tvorcovia však do filmu zahrnuli prvok sci-fi. Zároveň sa ATF rozhodne otestovať obdobu stroja času. Neumožní vám cestovať späť v čase, ale pomôže vám vidieť ho na veľkom plátne. To, čo sa stalo pred štyrmi a pol dňami, môžete vidieť len z určitej vzdialenosti od nastavenia. Ako s takýmito obmedzeniami identifikovať páchateľa výbuchu, ktorý bol zrejme niekde mimo trajektu, takže zostal nažive?

Zápletka filmu „Deja Vu“ je zaujímavá aj tým, že Doug Carlin pozoruje udalosti posledných dní, počas ktorých sa stihne zamilovať do jednej z obetí. Snaží sa jej pomôcť, aby ju nezabili. Čo sa mimochodom už stalo! Je však reálne, aby sa to podarilo?? A mohli by sa zachrániť životy piatich stoviek ľudí, ktorí pri výbuchu zahynuli??

Je to veľmi zaujímavý príbeh, ktorý sa končí pomerne náhle. Toto je jedno z najvýraznejších diel Tonyho Scotta, ktorý zomrel o šesť rokov neskôr. Možno práve tento režisér najlepšie vedel, ako najlepšie vyzdvihnúť talent Denzela Washingtona. Nemôžete si pomôcť, ale musíte uznať, že v tomto filme to zahral takmer dokonale. A práve o tom je tento film. Denzelova postava dostáva na plátne maximum času. Kritici však neboli z filmu príliš nadšení a považovali ho len za zábavný. Ale film si obľúbili aj bežní diváci, a to je niekedy dôležitejšie.

Klub bitkárov

Klub bitkárov
 1. Píše sa rok 1999

 2. Hodnotenie 8 podľa Kinopoint.6

 3. Réžia: David Fincher

 4. Hrajú: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Jared Leto

Film režiséra Davida Finchera je jedným z najlepších filmov kariéry Brada Pitta. Musí byť známy každému čitateľovi časopisu Expertology. Ak ste si ho pozreli, môžete prejsť k opisu nasledujúceho. Ak nie, odporúčame vám, aby ste toto opomenutie čo najskôr napravili.

Film je o mužovi, ktorý trpí chronickou nespavosťou. Je to všetko dobré, ale žije veľmi nudným životom. Čo iné môžete robiť, keď pracujete v kancelárii?? Jedného dňa je hlavný hrdina, ktorého hrá Edward Norton, vyslaný na služobnú cestu. Stretáva sa v ňom s Tylerom Durdenom. Tento muž je jeho presným opakom. Je presvedčený, že sebazdokonaľovanie nie je na nič dobré. Naopak, ide o sebadeštrukciu! A zamestnanec poisťovne sa začne zapodievať touto filozofiou.

Zdá sa, že na zápletke nie je nič nezvyčajné. Kancelársky úradník a jeho nový priateľ sa rozhodnú založiť klub bitkárov, o čo ide? Áno, jeho popularita začala neustále rásť. Krása filmu však spočíva v jeho rozuzlení. Boli by ste prekvapení. Navyše si budete chcieť film pozrieť znova, aby ste zistili, či režisér niečo nepokazil. Potom si uvedomíte, že Tyler naozaj nie je tým, kým sa zdá byť, a počas celého filmu sa divákovi dostáva indícií, ktoré mu to naznačujú. Skrátka, niet divu, že tento film pravidelne obsadzuje najvyššie priečky vo všetkých druhoch hodnotení. V každom, nielen v najtajomnejších filmoch.

Hra

Hra
 1. Píše sa rok 1997

 2. Hodnotenie na Kinopoisk: 8.3

 3. Réžia: David Fincher

 4. Hrajú: Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger, James Rebhorn

Ďalší film v majstrovskej réžii Davida Finchera. A často sa umiestňuje aj v prvej desiatke. Hral v ňom Michael Douglas, ktorý bol v tom čase hercom svetového formátu. Film má veľký rozpočet. V pokladni sa však niečo pokazilo. Konkurencia aj diváci nedokázali oceniť tajomstvo filmu, čo malo za následok pomerne nízke tržby, ktoré sotva umožnili prekonať hranicu.

Hovoríme tu o Nicholasovi Van Ortonovi. Je to úspešný muž, ktorý má svoj život pod absolútnou kontrolou. Ale keď dostane lístok na vystúpenie v „Hre“. Využívam to?? Sľubuje sa, že po tejto hre dostane opäť chuť do života. Ale za akú cenu? Čoskoro sa ukáže, že život hlavnej postavy je v stávke.

Napriek vynikajúcej inscenácii má tento film isté nedostatky. Najdôležitejšou z nich je predvídateľnosť akcie. Ak ste skúsený divák, do 20. minúty budete vedieť odhadnúť, aký bude koniec. Preto tento film v žiadnom prípade neotvára naše hodnotenie. O to prekvapujúcejšie je, že kritici mu dali také vysoké hodnotenie. Je možné, že film je len trochu zastaraný – dnes sme zvyknutí na filmy s oveľa prepracovanejším dejom. Stále však riskujeme a odporúčame vám, aby ste si našli čas na sledovanie hry. Mozog si pri ňom nenamútite, ale film vás môže inšpirovať.

Chýbajúce

Chýbajúci
 1. Rok: 2014

 2. Hodnotenie Kinopoint: 7.9

 3. Režisér: David Fincher

 4. Hrajú: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris a Carrie Coon

Opäť David Fincher! Tak sa stalo, že tento režisér je jedným z mála, ktorých možno nazvať majstrami mysterióznych filmov. Pritom sa snaží využívať rôznych aktérov vo svojej práci. V tomto prípade do hlavnej úlohy obsadili Bena Afflecka, ktorý sa o niekoľko rokov pokúsi hrať Batmana. Tu je obyčajným manželom, ktorý sa chystá osláviť päť rokov manželského života. Vzniká však problém. Zmizne celebrita…

Manželka hlavného hrdinu pre neho každý rok organizuje tzv. „hľadanie pokladu“ – hru s reťazou indícií. Podobné stopy sa objavia aj v deň zmiznutia. Všetko je v poriadku, ale existuje možnosť, že jeho manželku uniesli alebo dokonca zavraždili, o čom svedčia krvavé stopy v dome, ktoré sa zjavne pokúsili zahladiť.

Film nie je len o vyšetrovaní, ale aj o spomienkach na Amy – meno manželky hlavného hrdinu. Divák postupne objavuje rad faktov, ktoré ho nútia premýšľať. Podobne ako v iných dielach Davida Finchera sa aj tu záver snaží prekvapiť. A darí sa jej celkom dobre. Nie náhodou kritici udelili filmu vysoké hodnotenia. A Rosamund Pikeová zahrala svoju úlohu tak dobre, že bola nominovaná na Oscara, hoci nakoniec nezvíťazila.

Odporúčame tento film, pretože po ňom sa David Fincher rozhodol na chvíľu odložiť svoju prácu. Začína pracovať v televízii, kde sa stáva výkonným producentom dvoch televíznych seriálov. A až v roku 2020 mal vyjsť režisérov nový celovečerný film Manc. Ale pandémia koronavírusu COVID-19 odložila vydanie na neurčito.

Začiatok

Inception
 1. Rok: 2010

 2. Hodnotenie na Kinopointe: 8.7

 3. Režisér: Christopher Nolan

 4. Hrajú: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page a Marion Cotillard

Pravdepodobne ste si všimli, že nie ste schopní spať dlhší čas? To nevyhnutne vedie k tomu, že sa okamžite prebudíte a prudko sa zachvejete. A niekedy si tiež môžete všimnúť, že ste za 10 minút spánku zažili toľko, čo by ste nezažili ani za pol hodiny. A práve tieto dve témy sú v Počiatku šikovne obsiahnuté. Zároveň nám pripomína, že v snoch je možné všetko – dokonca aj fyzikálne zákony môžu byť na vedľajšej koľaji.

Hlavnú úlohu v tomto diele Christophera Nolana hrá nenapodobiteľný Leonardo DiCaprio. Jeho postava je takzvaný „extraktor“ – človek, ktorý sa pomocou špeciálneho zariadenia napája na sny iných ľudí, aby ukradol informácie. Tentoraz má však za úlohu predstaviť myšlienku. Doteraz sa to zdalo nemožné! Aby sa to podarilo, musí sa hlavný hrdina dostať na hlbšiu úroveň spánku. Na pomoc si musí prizvať aj Ariadnu, študentku architektúry, ktorá dokáže premietať sny. Hrá ju Ellen Page.

„Počiatok nie je práve záhadný film. Ak sa pri sledovaní nenecháte rozptyľovať, všetko vyzerá celkom logicky. A len záver ponecháva oprávnenú otázku. Zostáva hlavný hrdina niekde v najhlbších vrstvách spánku? Alebo či sa mu predsa len podarilo uniknúť do reality?

Považuje sa za jedno z najlepších diel Christophera Nolana. Diváci aj kritici si ho nesmierne obľúbili. Režisér zaň získal niekoľko nominácií na Oscara (bol aj scenáristom). Získal však len sošky za kameru, zvuk, strih a vizuálne efekty. Čo je však tiež celkom dobré.

Fontána

Fontána
 1. Rok: 2006

 2. Hodnotenie 7 na Kinopointe.5

 3. Réžia: Darren Aronofsky

 4. Hrajú: Hugh Jackman, Rachel Vines, Ellen Burstyn, Stephen McHattie

Film sa stal kasovým trhákom. Ale to len preto, že štúdio ušetrilo na reklame. Preto o Fontáne počulo len veľmi málo potenciálnych divákov. Je to škoda, pretože hlavnú úlohu v tomto filme hral Hugh Jackman. A odviedol skvelú prácu!

Tento film je naozaj ohromujúci zážitok. Ide o to, že jej udalosti sa odohrávajú v prítomnosti, minulosti a dokonca aj v iluzórnom čase! Sú to tri rôzne príbehy, ale všetky spája jedna veľká láska. Hlavným hrdinom je Thomas Creo. Hľadá Strom života. Ide po šťave, ktorá mu údajne dáva večný život. Chce vyliečiť svoju smrteľne chorú manželku.

Kritika ocenila tento film zmiešanými kritikami. Samozrejme, nie je to najlepší film v kariére Hugha Jackmana, ktorého mnohí poznajú vďaka úlohe Wolverina v sérii X-Men. Ak si však chcete pozrieť netypický film, nie je to zlá voľba. Jedným slovom si dovolíme tento film odporučiť, ale nebudeme na tom trvať.

Tajomný príbeh Benjamina Buttona

Záhadný príbeh Benjamina Buttona
 1. Rok: 2008

 2. Hodnotenie na Kinopoint: 8.0

 3. Režisér: David Fincher

 4. Hrajú: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Jason Fleming

Náš výber sa nezaobišiel bez filmu s jednou z najbizarnejších sekvencií. „Záhadný príbeh Benjamina Buttona“ rozpráva príbeh muža, ktorý sa narodil starý a potom začal mladnúť. Lekári, ktorí dieťa porodili, boli ohromení. Ukázalo sa, že dieťa je podľa všetkého ekvivalentom 80-ročného muža. Zdravie dieťaťa našťastie umožnilo, aby prežilo. Navyše postupne mladne. Až do konca filmu, ktorý v skutočnosti nie je o…

Tento film je o veľkej láske, ktorú dvaja ľudia prežívajú už dlhé roky. Hlavnú úlohu skvele zahral Brad Pitt. A väčšinu filmu musel nosiť mejkap, vďaka ktorému vyzeral ako krehký starec. Film Tajomná história Benjamina Buttona zaň dokonca získal Oscara. Druhú sošku získali vizuálne efekty. A tretie miesto získal film za majstrovskú scénografiu. Pamätajte, že žijeme celý Buttonov život, od narodenia až po smrť. Počas tohto obdobia sa prostredie mnohokrát mení – autá, obytné bloky a továrne. A divák vôbec nemá pocit falošnosti – zdá sa, že tvorcovia filmu dostali stroj času a sami cestovali do polovice 20. storočia.

Napriek názvu sa nedá povedať, že by film mal nejaké tajomstvo. Hlavný hrdina má tú smolu, že dostane veľmi netypickú chorobu, ktorá sa nikdy predtým nevyskytla v žiadnej časti sveta. Ale film je určite schopný inšpirovať. A preto je v našom výbere. Samozrejme, aj vďaka skvelej produkčnej práci.

Vedľajší účinok

Vedľajší účinok
 1. Rok: 2013

 2. Hodnotenie Kinopoint: 7.0

 3. Režisér: Steven Soderbergh

 4. Hrajú: Jude Law, Rooney Mara, Catherine Zeta-Jones a Channing Tatum

Tento psychologický triler rozpráva príbeh Martina Taylora, ktorý bol prepustený z väzenia, kde si odpykával trest za prezradenie dôverných informácií. A po niekoľkých dňoch sa manželka hlavného hrdinu pokúsi spáchať samovraždu nárazom auta do steny. Potom sa jej liečby ujme psychiater, ktorý si všimne určité odchýlky v správaní pacientky. Dá jej experimentálny liek s názvom Ablixa. Bohužiaľ, odhaľuje nepríjemný vedľajší účinok. Najmä žena začne trpieť somnambulizmom. A to je len dej filmu!

Nie je to trhák. V pokladniach kín zostal prakticky bez povšimnutia. To však neznamená, že je to zlé. Kritici mu udelili vysoké hodnotenie, okrem iného za veľmi originálny dej. Preto si dovolíme odporučiť na pozretie dielo Stevena Soderbergha. Hoci niektorým ľuďom sa to bude zdať nudné. Boli sme varovaní.

Zostaňte na

Zostaňte na
 1. Rok: 2005

 2. Kinopoisk recenzia: 7.3

 3. Režisér: Marc Forster

 4. Hrajú: Ewan McGregor, Ryan Gosling, Naomi Watts, Kate Burton

Ďalší thriller v našom výbere. Ak sa pozeráte len na tržby, je to opäť neúspech. Je to úžasné, pretože medzi hercami sú niektoré z najväčších hviezd. Alebo sa to možno zdá až teraz? V roku 2005 bol Ryan Gosling mladý, hral len v romantických filmoch. Široká verejnosť ho ešte nepoznala. O to zaujímavejšie je vidieť, kde sa začala jeho kariéra.

Pobyt rozpráva príbeh Henryho Lethama, študenta na pokraji šialenstva. Jedného dňa navštívi psychiatra. V súkromnom rozhovore prezradí, že spácha samovraždu už budúcu sobotu. Lekár nechce nechať pacienta zomrieť, a tak začne robiť, čo je v jeho silách. A už nie v stiesnených priestoroch kancelárie. Vezme Henryho na výlet do mesta, aby mu ukázal krásy života. To však vedie len k tomu, že psychiater sám balansuje na hranici medzi životom a smrťou a ocitá sa v zajatí nočných môr svojho pacienta.

Mnohým ľuďom sa tento film zdá byť príliš pochmúrny a nudný. Preto sa mu od kritikov dostalo zmiešaných recenzií. Ťažko s tým polemizovať. Ale aj tak stojí za to ho vidieť. Pripravte sa však na to, že si budete lámať hlavu, pretože postupne sa začína netypický príbeh, ktorý vás vyvedie z miery, ak sa rozhodnete pozerať film napríklad pri pive.

Pán Nikto

Pán Nikto
 1. Rok: 2009

 2. Hodnotenie na Kinopoisk: 7.9

 3. Réžia: Jaco Van Dormael

 4. Hrajú: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger, Lin Dan Pam

Nikdy nepozerajte európsky film? Za nič! Medzi dielami nemeckých, francúzskych, belgických, britských a iných filmárov sa pravidelne objavujú malé majstrovské diela. Mohol by to byť napríklad názov celovečerného filmu Pán Nikto. Je to film, ktorý si na európske pomery vyžiadal veľa peňazí. A bohužiaľ, v pokladniciach to bol úplný prepadák.

Na filme pracoval Jaco van Dormael. Tento belgický režisér uprednostňuje inteligentné filmy. Môže ho voľne kombinovať s úplne inými žánrami, aby vznikli ešte nezvyčajnejšie filmy.

Film Pán Nikto rozpráva príbeh krehkého starca, ktorý sa ocitne ako posledný smrteľník v grotesknej budúcnosti. Všetci ostatní sú už nesmrteľní. Nemo Život nikoho sa mení na televízny seriál. Diváci sledujú, ako prežíva svoje posledné dni. Krátko pred jeho blížiacou sa smrťou príde za Nobodym novinár. V rozhovore mu starý muž údajne vyrozpráva príbeh svojho života. Zároveň začína skákať do paralelných životov, v ktorých sa mu dokonca podarilo niekoľkokrát zomrieť. Je to klam? Alebo novinár pred ním naozaj nie je taký, ako sa zdá?

Film o 118-ročnom mužovi je veľmi inteligentný. Je však pravda, že práve preto ju nedokáže oceniť každý. Mimochodom, hudbu k tomuto filmu zložil Pierre Van Dormael, režisérov brat, ktorý zomrel krátko pred premiérou. O to tragickejšia je táto práca.

Záver

Odporúčame vám pozrieť si všetky uvedené filmy, ak ste tak ešte neurobili. Takže môžete pochopiť, že existuje samostatná kategória filmov, ktorá núti aspoň trochu namáhať mozog. Je možné, že sa vám tento zážitok bude páčiť, a preto by ste mohli povedať, že ste na takýchto filmoch závislí.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: