14 najlepších filmov Tima Burtona

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani predajnú ponuku. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Už čoskoro, v auguste, bude mať Tim Burton šesťdesiatdva rokov. Uznávaný hollywoodsky génius si v tom čase nevedel predstaviť, že dosiahne také výšky. Na začiatku svojej kariéry, keď pracoval v štúdiu Disney, sa často ocitol v situácii, keď ho vyhodili, ale zakaždým sa vrátil späť.

Prvý konkurz, krátky animovaný film, zlyhal, pretože ho zakázali distribuovať: štúdio sa vtedy domnievalo, že takýto formát by mohol vystrašiť mladých divákov. Nikto netušil, že o niekoľko rokov neskôr si práve Burtonovu tvorbu zamilujú milióny ľudí a stane sa kráľom vďaka svojmu jedinečnému štýlu.

Redakcia Expertology zostavuje 14 najlepších filmov režiséra, ktoré by mal vidieť každý.

Hodnotenie najlepších filmov Tima Burtona

Nominácia:miestonázovHodnotenie
Hodnotenie najlepších filmov Tima Burtona1„Nožnicovoruký Edward“5.0
2„Veľká ryba“4.9
3„Ospalá diera4.9
4„Mŕtva nevesta.“4.8
5„Sweeney Todd, démonický holič z Fleet Street.“4.8
6„Frankenweenie“4.7
7„Charlie a továreň na čokoládu4.7
8„Ed Wood.“4.7
9„Batman.“4.6
10„Batman sa vracia“4.6
11„Beetlejuice.“4.5
12„Veľké oči4.5
13„Alica v krajine zázrakov4.5
14„Dom zvláštnych detí slečny Peregrinovej“4.4

„Nožnicovoruký Edward

Hodnotenie: 5.0

 1. Fantasy, dráma, melodráma
 2. USA, 1990
 3. Trvanie: 105 minút
 4. Kinopoisk: 7.9

V hlavnej úlohe kultového filmu sa predstaví krásna Winona Ryder a obľúbený režisér Johnny Depp. Snímka získala Oscara za najlepší make-up. Povráva sa, že Burton vytvoril scenár a následne aj film, inšpirovaný vlastnou kresbou. Mimochodom, úloha Edwarda v Deppovej kariére je jednou z najzložitejších: počas celého filmu povie len sto šesťdesiatdeväť slov.

Príbeh sa začína príbehom talentovaného, ale osamelého vedca, ktorý sa už roky snaží vytvoriť tvora podobného človeku, aby mal aj city a bol inteligentný. V určitom okamihu sa pokus podarí – narodí sa Edward. Vynálezca nedokončí svoje dielo a zomrie. Edwardovi tak namiesto rúk zostáva niečo ako nožnice.

Polovičný kyborg žije v opustenom sídle na kopci. Nemá kontakt s ľuďmi a je takmer v úplnej izolácii, až kým nestretne krehké dievča, ktoré na rozdiel od ostatných, bojac sa podivného podčloveka, vidí za nezvyčajným a odpudzujúcim vzhľadom dobré srdce.

„Veľká ryba“

Hodnotenie: 4.9

 1. muzikál, fantasy, komédia
 2. USA, 2005
 3. Dĺžka: 115 min
 4. Kinopoisk: 7.5

Burtonov najnovší rozprávkový film zarobil v pokladniciach viac ako päťsto miliónov dolárov. Tento varovný príbeh o tom, že je dôležité milovať svojich blízkych, bol nominovaný na množstvo ocenení, obľúbilo si ho nespočetné množstvo ľudí a stal sa skoršou klasikou. V hlavnej úlohe opäť majstrovský kráľ premeny Johnny Depp. Hrá excentrického cukrára, trochu krutého, ale dobrosrdečného.

Chlapec Charlie Bucket žije s početnou rodinou, ktorá je nútená žiť v biede, keď nemá ani dostatok jedla. Chudoba im nebráni milovať sa navzájom a žiť v mieri a harmónii. Jedného dňa sa jeho otec vráti domov so zlou správou o znižovaní počtu zamestnancov.

V tom istom čase sa začne zvláštna lotéria, ktorú organizuje majiteľ miestnej továrne na čokoládu, známej svojou lahodnou čokoládou. Jeho cieľom je nájsť tabuľku čokolády so zlatým lístkom. Celkovo je týchto dlaždíc päť. Deti, ktoré si nájdu lístky, budú môcť navštíviť továreň a na vlastné oči vidieť zázraky, ktoré sa tam dejú. Charlie sa nejakým zázračným spôsobom dostane k vytúženej dlaždici, po ktorej sa spolu so svojím dedkom vydá na sľubnú cestu so samotným Willym Wonkom.

„Ed Wood.“

Hodnotenie: 4.7

Ed Wood
 1. Dráma, komédia, životopisné
 2. USA, 1994
 3. Trvanie: 127 min
 4. Kinopoisk: 7.5

Film by sa dal nazvať tragikomédiou. Film vznikol na základe životopisnej knihy Rudolpha Graya s názvom A Nightmare of Ecstasy. Je o šialenom režisérovi, ktorý je považovaný za najhoršieho v histórii Hollywoodu. Odporného a netalentovaného Eda Wooda hrá Burtonov obľúbený herec Johnny Depp.

Na začiatku päťdesiatych rokov sa herec, ktorý sa nikdy nepreslávil na divadelných doskách, rozhodne skúsiť to vo filmovom priemysle. Napadne ho kúpiť práva na životopis prvého muža, ktorý si zmenil pohlavie, ale aj to je odmietnuté. To Edwarda nezastaví a rozhodne sa natočiť film s názvom „Zmenil som sex“!“Film s takouto zápletkou, ale na základe vymysleného príbehu. Neskôr sa názov zmení na Glen alebo Glenda.

Neúspešný režisér, ktorý pracuje na filme, sa stretáva s populárnym hororovým hercom Bélom Lugosim a nadviažu celoživotné priateľstvo. Predstavenie sa samozrejme skončí neúspechom, ale Woodovi to neprekáža – už dozrel nový nápad.

„Batman.“

Hodnotenie: 4.6

Batman
 1. Sci-fi, akčné, thriller
 2. USA, SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO, 1989
 3. Trvanie: 126 minút
 4. Kinopoisk: 7.5

Prvý a najznámejší film so slávnym komiksovým superhrdinom je skutočne legendárny a zanechal stopu v dejinách kinematografie. Burtonove jedinečné a v tom čase inovatívne nálezy sa stále používajú v dnešných filmoch.

Príbeh rozpráva o nočnom duchovi, ktorý sa prezliekol za netopiera. Tento strážca zákona zastrašuje mafiánov a zločincov a pomáha tak gothamskej polícii, ktorá si často nevie poradiť so zločincami v uliciach.

Film je o dospievaní mladého Batmana, o jeho detstve a prvých rokoch, keď si prvýkrát vyskúšal úlohu bojovníka proti nespravodlivosti a zlu. Bruce Wayne, dedič multimiliardového impéria, vyvinul množstvo pomôcok a rôznych techník na elimináciu kriminálnych živlov. Teraz stojí proti nemilosrdnému Jokerovi, kráľovi podsvetia. Zloduchova tvár je po páde do kade s kyselinou znetvorená, takže sa musí líčiť ako klaun a maľovať škaredé grimasy. Svojou túžbou ovládnuť mesto sa nezastaví pred ničím a len Batman sa mu môže postaviť.

„Batman sa vracia.“

Hodnotenie: 4.6

Batman sa vracia
 1. Sci-fi, akčné, thriller
 2. USA, VEĽKÁ BRITÁNIA, 1992
 3. Trvanie: 126 min
 4. Kinopoisk: 7.4

Pokračovanie Burtonovej ságy o Bruceovi Waynovi sleduje jeho boj s dvoma hrozivými nepriateľmi. Fantastický komiksový film ukáže, ako Batman bojuje s krvilačným mutantom a mačacou ženou, ktorú podviedol jej zákerný šéf. Pokračovanie prináša viac akcie a zamotanú zápletku od najtalentovanejších scenáristov.

V kanalizačných katakombách slávneho Gothamu žije škaredý tučný muž a nízky Oswald Cobblepot. Po jeho narodení sa rodičia nemohli zmieriť s jeho vrodenými chybami a rozhodli sa dieťaťa zbaviť. Osvalda vychovali tučniaci, ktorí sa mu veľmi podobali. Po tridsiatich troch rokoch Tučniaka premohla túžba po pomste a nenávisť voči všetkým, ktorí žijú na povrchu, a tak sa rozhodol vrátiť do ľudského sveta.

S podporou bezohľadného magnáta Maxa Shrecka sa Oswald pokúša zorganizovať v meste masový teror. V tom istom čase sa Maxova pôvabná sekretárka Selina, obklopená mačkami, vyhodenými z okna, vráti do života oblečená v kostýme a tiež sa vydá na vojnovú dráhu, túžiac po pomste. Je to pestrá skupina, s ktorou sa Batman bude musieť vysporiadať.

„Beetlejuice.“

Hodnotenie: 4.5

Beetlejuice
 1. Fantasy, komédia
 2. USA, 1988
 3. Trvanie: 92 min
 4. Kinopoisk: 7.3

Je to Burtonov prvý veľkorozpočtový projekt a jeho druhý hollywoodsky film, ktorý sa dostane na veľké plátno. Čierna komédia dala svetu spoznať temný štýl slávneho režiséra, vďaka ktorému si ho obľúbili tisíce ľudí.

Príbeh je o mladom manželskom páre, ktorý je náhodou. Adam a Barbara žili v krásnom sídle na kopci a snívali o deťoch, na ktoré nikdy nemali čas. Rozhodnú sa dôkladnejšie zaoberať otázkou počatia a vezmú si predĺžený deň voľna, ale ich plány sa zrútia v dôsledku tragédie, ktorá má za následok ich smrť.

Keď sa do domu nasťahuje rodina Dietzovcov z New Yorku, v dome naďalej prebývajú duše novomanželov. Keď sa noví nájomníci nasťahujú, okamžite sa pustia do rekonštrukcie, čo sa Adamovi a Barbare nepáči. Duchovia chcú rodinu vystrašiť a prinútiť ju opustiť sídlo, ale ich snaha zlyhá. Vtedy dvojici duchov nezostáva nič iné, len sa obrátiť na skúseného a uznávaného exorcistu ľudí – Beetlejuice.

„Veľké oči“

Hodnotenie: 4.5

Veľké oči
 1. Dráma, melodráma, životopisné
 2. USA, Kanada, 2014
 3. Dĺžka trvania: 106 min
 4. Kinopoisk: 7.1

Snímka nie je ako väčšina Burtonových diel, čo jej však nebránilo v úspechu. Životopisná dráma rozpráva príbeh úspešnej päťdesiatničky. Margaret Keaneová je mladá a rada maľuje. Jej fotografie majú prekvapivý štýl, ktorý ich robí odlišnými od mnohých iných. Margaret maľuje deti s veľkými očami.

So ženami sa v päťdesiatych rokoch zaobchádzalo s predsudkami, takže cesta do sveta umenia, ako sa žena domnieva, je uzavretá, pretože ich nikto nekúpi. Potom však talentovanej umelkyni pomôže jej manžel, ktorý sa ponúkne, že sa na obrazy podpíše. Presvedčí Margaret, že svet takto uvidí jej umenie, a presvedčí ju, aby súhlasila.

Spočiatku ide všetko dobre, obraz je veľmi populárny, manželovo meno je propagované, peniaze tečú ako voda a umožňujú im žiť vysnívaný život. Čím sú však úspešnejší, tým je manžel odpornejší: snaží sa riadiť jej prácu, robí úpravy, mení svoj štýl, prejavuje nestriedmosť a upadá do násilia. Margaret si uvedomuje, že manželstvo ju zneužíva nielen ako ženu, ale aj ako osobu, a rozhodne sa rozviesť a vstúpiť do boja za svoje tvorivé práva.

„Alica v krajine zázrakov

Hodnotenie: 4.5

Alica v krajine zázrakov
 1. Fantasy, dobrodružstvo
 2. USA, 2010
 3. Dĺžka: 108 min
 4. Kinopoisk: 7.1

Film sa stal senzáciou dlho predtým, ako sa dostal na veľké plátna. A ak v niektorých prípadoch je dôvodom veľkoleposť projektu, alebo okázalý nápad, alebo originálna adaptácia, alebo meno režiséra, v tomto prípade sa zdá, že všetky tieto faktory sa zišli. Premietanie Lewisa Carrolla je dosť riskantný počin, ale nie pre Burtona, ktorý dokázal obrazové a alegorické dielo previesť do filmového jazyka. Vo filme účinkujú Helena Bonham Carter a Johnny Depp, ktorý je vizitkou takmer všetkých Timových filmov.

Režisérovi sa podarilo nakrútiť osobitý a živý film, ktorý je osobitým dielom a len náhradou Carrollovej knihy. Burton pritom zachoval bláznivú, v dobrom zmysle slova, atmosféru, ktorá je knihe vlastná. Divák tu uvidí tie isté postavy: Alicu, Bieleho králika, chvastúňa Soňu, šialeného Klobučníka, šibalského Cheshire Cat, húsenicu Absalom a, samozrejme, Bielu kráľovnú a jej zlú sestru Srdcovú kráľovnú.

Rozprávanie o deji nemá zmysel, pretože každý pozná príbeh Alice z detstva, ak nie z knihy, potom z karikatúr. Dodnes sa však vedú diskusie o pravosti a blízkosti maľby k originálu.

„Dom zvláštnych detí slečny Peregrinovej“

Hodnotenie: 4.4

Dom zvláštnych detí slečny Peregrinovej
 1. Fantasy, dráma, dobrodružstvo
 2. USA, Spojené kráľovstvo, Belgicko, Kanada, 2016
 3. Dĺžka: 127 min
 4. Kinopoisk: 6.8

Vo filme, ktorý vznikol na základe debutového románu amerického spisovateľa Rensoma Riggsa, účinkujú také hollywoodske hviezdy ako Samuel L. Jackson, Judi Dench, Rupert Everett a krásna Eva Green. Snímka mala úspech a umožnila Burtonovým fanúšikom znovu si zopakovať rozprávkovú atmosféru.

Chlapec Jacob, ktorý počúva čarovné príbehy svojho starého otca, im bezvýhradne verí a ignoruje posmešky svojich rovesníkov. Keď jeho starý otec zomrie, Jacob zdedí zvláštnu knihu s adresou slečny Peregrinovej, ktorá sa v detstve starala o jeho starého otca.

Chlapec začne snívať o sirotinci a presvedčí svojho otca, aby ho vzal na ostrov, kde stojí. Po príchode do sirotinca zistí, že dom bol začiatkom 40. rokov zničený nacistickým granátom. Ale pre toho, kto verí, je ľahké vrátiť čas. Jacob sa nakoniec stane jedným z obyvateľov sirotinca, medzi ktorých patria záhadné dvojčatá, neviditeľný chlapec, dievča ovládajúce vzduch, ktoré dokáže ťahať obrovské závažia. Samotná Peregrine bola nemenej výnimočná, keď sa premenila na vtáka.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: