Ako odstrániť vlákna zo svetra doma

Odieranie vzniká trením – spôsobené nosením odevu, praním alebo skĺznutím popruhov tašky alebo batohu. Voľné tkaniny s dlhým vlasom sú obzvlášť náchylné na žmolkovanie. Nepríťažlivé žmolky sa väčšinou vyskytujú na nekvalitných tkaninách, ale aj na flanelu a hrubo pletenej vlne. Výskyt žmolkov je okrem toho podmienený tkaninami s výrobnými chybami. Vlasové gule sú často spôsobené výrobnou chybou.

Bez ohľadu na príčinu vzniku žmolkov na svetri sa ich pravidelne zbavujte, aby vaše oblečenie vyzeralo čisto a upravene.

Rýchle spôsoby, ako sa zbaviť žmolkov na svetri

Tu je niekoľko rýchlych a účinných spôsobov, ako zbaviť sveter žmolkov a dosiahnuť, aby opäť vyzeral dobre.

Ako odstrániť vlákna zo svetra doma

Stroj na odstraňovanie žmolkov

Dnes si môžete kúpiť lacný stroj na odstránenie kaliko. Zastrihávač rýchlo a ľahko odstraňuje chumáče vlny a chlpov bez ohľadu na tkaninu. Trenie je plynulé a nepoškodzuje tkaninu. Jednoducho položte látku na rovný povrch a prejdite po nej strojom.

Aby sa látka nerozťahovala, odporúča sa pohybovať v rovnakom smere.

Pemza Calico

Výrobcovia ponúkajú špeciálne pemzy na odstraňovanie žmolkov z oblečenia. Použitie bežného kameňa sa neodporúča, pretože hrozí riziko poškodenia odevu. Sveter položte na rovný, vodorovný povrch a pemzou opatrne prechádzajte cez vlákna bez toho, aby ste ich trali. Pohyb by mal byť v jednom smere.

Používajte jemný brúsny papier

Hrubo prejdite po povrchu svetra, aby ste nepoškodili tkaninu. Nikdy výrobok nevkladajte do stroja násilím.

Spočiatku sa môže zdať, že použitie brúsneho papiera zaručene zničí tkaninu. Štruktúra brúsneho papiera však pozostáva z mnohých jemných zŕn páleného prášku. Preniká do všetkého nad hlavnou rovinou. Minimálna zrnitosť brúsneho plátna by mala byť 120.

Ak nemáte po ruke nič iné, môžete použiť aj strúhanku. Vysušený bochník chleba má veľa pórov, ktoré sa prichytávajú na vlákna a vyťahujú ich. Krúživými pohybmi jemne prechádzajte po cievkach strúhankou.

Žiletka

Žmolky uvoľní aj obyčajný holiaci strojček. Odporúča sa používať už použitý holiaci strojček, nie nový, pretože jeden neopatrný pohyb porezal látku. Rozložte prepojku na rovný povrch nad zdroj svetla. Čepeľou sa priblížte k látke, ale nedotýkajte sa jej. Výsledkom je, že odrežete vyčnievajúce hrudky vlny, ale samotný sveter zostane neporušený.

Nepoužívajte holiaci strojček, ak je sveter vyrobený z dlhovlasej tkaniny.

Kancelársky nôž

Postup je rovnaký ako pri použití holiaceho strojčeka. Musíte jemne postupovať po vláknach svetra, kým sa nedostanú čo najbližšie k povrchu. Voľné hrudky zbierajte ručne a priebežne ich vyhadzujte.

Hrebeň

Ak chcete odstrániť žmolky zo svetra pomocou hrebeňa, použite plastový hrebeň s neostrými, jemnými zubami. Sveter položte na rovnú plochu a jemne ho prečesávajte hrebeňom, pričom zachytávajte hrudky.

Páska Scotch

Metóda vhodná pre hladké prepojky, pri ktorých je problém s vláknami. V prípade vlnených svetrov vyskúšajte inú metódu. Nepoužívajte napríklad lepiacu pásku na povrch mohérového svetra: inak hrozí vytrhnutie žmolkov, čo povedie k nepríjemným medzerám.

Postup:

 1. Rozvaľkajte 10 cm lepiacej pásky;

 2. Odstrihnite pásku a nalepte ju na prepojku;

 3. Lepiacu pásku dobre vyhlaďte;

 4. Prudko zatiahnite za pásku a odtrhnite ju.

Vďaka tomu môžete rýchlo odstrániť žmolky z povrchu prepojky.

Rolka lepiacej pásky

Ako odstrániť vlákna zo svetra doma

Princíp je podobný ako pri použití obyčajnej lepiacej pásky, ale valček je oveľa pohodlnejší. Jednoducho pretrite hrebeň po povrchu svetra a ten okamžite zachytí všetky žmolky spolu s prachom, chlpmi domácich zvierat, prilepenými vlasmi atď. .

Nožnice na nechty

Táto metóda je vhodná pre drahé predmety, pretože zabezpečuje presné odstránenie žmolkov, ale zároveň je časovo náročná. Odstráňte uzly jeden po druhom.

Pozor!Ak je sveter vyrobený z prírodného hodvábu alebo iných jemných tkanín, nestriehajte nožnicami vlákna.

Vyradená zubná kefka

Ak je sveter vyrobený z materiálu s dlhým vláknom, môžete sa ho zbaviť pomocou zubnej kefky. Stačí ju opatrne viesť pozdĺž vlasu.

Tuhý flanel

Vezmite si nový, tuhý flanel a prejdite ním po vláknach svetra. Nie je potrebné ho namočiť.

Hubka na umývanie riadu

Ak máte veľa mikroskopických žmolkov, roztiahnite problémové miesta rukou a zapracujte ich pomocou tvrdej žínky.

Tekuté produkty

Existujú špecifické tekuté produkty určené na rozčesávanie žmolkov. Tieto výrobky sú označené ako výrobky na zmäkčenie textilných vlákien. Stačí ich niekoľkokrát vyprať s pracím prostriedkom bez žmolkov a žmolky sa úplne odstránia.

Chemické čistenie

Dajte si svoj drahý sveter vyčistiť v profesionálnej čistiarni. Stroj nielenže odstráni žmolky z povrchu odevu, ale môže ho aj ošetriť, aby sa podobným problémom predišlo v budúcnosti.

Ako zabrániť tvorbe žmolkov

Existuje niekoľko praktických trikov, ktoré pomôžu zabrániť vzniku žmolkov v budúcnosti:

 1. Vyperte sveter v súlade s pokynmi výrobcu na pranie uvedenými na štítku. Pred vložením do bubna otočte prepojku naruby: zabráni sa tak treniu prepojky o bubon. Zvážte tiež vloženie odevu do umývateľnej sieťoviny.
 2. Ak to tkanina umožňuje, použite kondicionér na tkaniny. Mazivo bez žmolkov zmäkčuje a uvoľňuje vlákna.
 3. Nesušte sveter v bubnovej sušičke – automatické sušenie spôsobuje trenie svetra o bubon.
 4. Ak používate kabelku, zaobstarajte si tašku so širokým, polstrovaným ramenným popruhom. Ďalšou možnosťou je nosiť tašku v ruke. Batohy a úzke popruhy môžu spôsobiť poškodenie jumpera v oblasti ramien.
 5. Ak má sveter vrecká, nedržte v nich ruky, inak sa materiál zvlní.
 6. Na škvrny na povrchu svetra použite odstraňovač škvŕn. Odev neumývajte ručne.
 7. Ak sa na svetri začnú tvoriť žmolky, nemali by ste ho namáčať do horúcej vody – takéto teploty môžu narušiť tkaninu.
 8. Kupujte len kvalitné svetre, ktoré sú náchylné na tvorbu žmolkov. skontrolujte odev pri jeho kúpe: ak sú na ňom dlhé nitky, znamená to, že odev je náchylný na tvorbu žmolkov.

Po vybratí bundy zo stroja ju nesmiete žmýkať, pretože sa tým zhorší kvalita tkaniny. Jemne vytlačte vodu a potom položte skokanský mostík na rovný povrch. Nezavesujte ho, roztiahne sa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: