Ako si vybrať vysokozdvižný vozík

Vysokozdvižný vozík je kompaktné motorové zariadenie, ktoré sa používa v priemysle na prepravu a skladovanie objemných nákladov s hmotnosťou jednej tony alebo viac. Ovláda ho vodič, ktorý má v strede kabíny špeciálne sedadlo, na ktorom sú umiestnené všetky ramená a páky určené na manipuláciu s ťažkými bremenami, ako aj volant a prevodovka, ktoré sa používajú na ovládanie.

Vyberte si svoj vysokozdvižný vozík

Najlepší výrobcovia vysokozdvižných vozíkov

Pri výbere vysokozdvižného vozíka pre priemyselné použitie by sa mali uprednostniť spoločnosti, ktoré vyrábajú rôzne typy montážnych zariadení a stavebných strojov:

 1. Mitsubishi;
 2. Cashima;
 3. Spoločnosť Komatsu;
 4. Caterpillar;
 5. Volvo;
 6. On
 7. ;

Uvedené stroje sa používajú na stavebných a priemyselných stavbách, ktoré sa od seba veľmi líšia. Najlepšie je vybrať si model, ktorého vlastnosti sú vhodné pre dané úlohy, s prihliadnutím na technické vlastnosti, ako aj na spätnú väzbu používateľov na internete.

Typy vysokozdvižných vozíkov

Všetky kolesové nakladače sa delia na dva typy v závislosti od charakteru prevádzky.

Nakladače s lyžicou

Nakladače s lyžicou

Stroje používané na manipuláciu s rôznymi druhmi voľne loženého tovaru. Predstavujú podvozok nákladného vozidla namontovaný na kolesách a poháňaný motorom. Na konci teleskopického výložníka je špeciálna lyžica určená na prácu s pieskom, štrkom a inými sypkými materiálmi.

Výhody

 • Jednoduchý dizajn;
 • Umožňuje inštalovať ďalšie vybavenie namiesto vedra;
 • V závislosti od ich nosnosti môžu pracovať s hmotnosťami od 1 do 11-13 ton;
 • Vysoká priechodnosť;
 • Umožňujú pracovať za všetkých podmienok;
 • Všestrannosť;

Nevýhody

 • Vyžaduje kvalitný servis a údržbu;
 • Nie je vhodný na palety, paletovaný a iný objemný tovar;
 • Dlhodobé opravy v prípade poruchy;
 • Drahé;

Vysokozdvižné vozíky

Vysokozdvižné vozíky

Kontajnery určené na prepravu jednodielnych veľkých predmetov naložených na paletách alebo podvaloch. Môže zdvíhať palety a kontajnery do 1.5 až 2 metre a možno ich stohovať. Kompaktné a malé modely, úsporné na používanie a jednoduchú údržbu.

Výhody

 • Malé rozmery;
 • Mobilný a manévrovateľný;
 • Nosnosť do 3-3.5 ton;

Nevýhody

 • Drahá cena;
 • Nie je vhodný pre sypké materiály;
 • Vyžaduje si kvalifikovanú údržbu;

Výber vysokozdvižného vozíka

kritériá výberu nakladača

Po rozhodnutí o podmienkach používania a type vysokozdvižného vozíka je potrebné sa bližšie pozrieť na kritériá, ktoré majú priamy vplyv na pracovný proces:

Maximálne užitočné zaťaženie

parameter definujúci schopnosť zariadenia zdvihnúť určitú hmotnosť. Čím väčšie užitočné zaťaženie – tým väčšie a pevnejšie zariadenie a tým vyššia je jeho cena. Z tohto dôvodu je potrebné pred výberom nákladného vozidla definovať pracovné podmienky a hmotnosti prepravovaného nákladu, pripočítať k získanému číslu 10 – 15 % a toto číslo použiť ako referenčný bod;

Výška zdvihu

Konštrukcia využíva teleskopický výložník, ktorý umožňuje nastaviť výšku výťahu a meniť ju v širokom rozsahu. Tým sa zvyšuje funkčnosť a prevádzkový rozsah vysokozdvižného vozíka. V predaji nájdete modely, ktoré dokážu zdvíhať ťažké bremená do výšky 2-2.5 metrov;

Typ motora vysokozdvižného vozíka

Rovnako ako v prípade automobilov možno motory, ktoré možno inštalovať, rozdeliť na 4 typy:

 1. Benzínový pohon;
 2. Diesel;
 3. Plynové motory;
 4. elektrické;

Životnosť zariadenia sa neurčuje podľa počtu najazdených kilometrov, ale podľa motohodín – času nepretržitej prevádzky motora. Po určitom čase sa nákladné vozidlo pošle do plánovanej opravy a motor sa pošle do „generálnej opravy“. Nakladače sa líšia aj kapacitou – v predaji nájdete zariadenia, ktorých výkon začína 15-20 a končí v bode 80-100 koní;

voliteľné príslušenstvo pre netradičné aplikácie

Mnohí výrobcovia vyrábajú rôzne príslušenstvo, ktoré sa inštaluje na výložník alebo vidlice nakladača pomocou špeciálnych rýchloupínacích svoriek. Môžu výrazne zvýšiť kapacitu zariadenia;

Typ namontovanej prevodovky

V súčasnosti sa najčastejšie používajú prevodovky s klasickou mechanikou, hydrostatické manuálne prevodovky a ich automatické náprotivky. Druhá možnosť je z prevádzkového hľadiska najvýhodnejšia, ale je aj najkomplikovanejšia z hľadiska návrhu. Manuálna prevodovka sa vzhľadom na svoju špecifickosť montuje pomerne zriedkavo, najčastejšie do modelov rozpočtovej cenovej kategórie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: