Ako vybrať lyže pre svoje dieťa?

Detské lyže by sa mali vyberať podľa výšky a hmotnosti malého lyžiara, ako aj podľa materiálu, z ktorého boli vyrobené, značky a ďalších nuáns – ako vysvetľujeme v našom článku.

Obsah

 1. Najlepší výrobcovia lyží pre deti
 2. Z akého materiálu by mali byť lyže vyrobené?
 3. Ktoré klasické lyže pre vaše dieťa?
 4. Na čo sa zamerať pri výbere lyží
 5. Návrhy

Najlepšie značky lyží pre deti

Najlepšie značky lyží pre deti

Lyže by mali byť vyrobené v súlade s normami GOST a medzinárodnými normami kvality. Závisí od toho bezpečnosť a život vášho dieťaťa. Preto by ste si mali vyberať len výrobky od osvedčených značiek.

Za najlepších výrobcov detských lyží sa považujú:

 1. Fischer;
 2. Vedúci;
 3. Atomic;
 4. Salomon;
 5. Nordway.

Z akého materiálu by mali byť lyže vyrobené?

Z akého materiálu by mali byť lyže vyrobené?

Detské modely používajú jednoduchšie materiály a technológie v porovnaní s modelmi pre dospelých. To však neznamená, že sú zlé. Vaše dieťa jednoducho nedokáže oceniť výhody najnovších technológií. Okrem toho používanie vybavenia a materiálov, ktoré nie sú prispôsobené schopnostiam mladého lyžiara, zvyšuje riziko zranenia.

Väčšina detských lyží je vyrobená z plastu alebo dreva.

Plastové lyže

Sú silné a odolné. Dobre zrýchľujú a sú skvelé pre deti, ktoré vedia lyžovať. Plastové lyže nie je potrebné ošetrovať vodoodpudivou impregnáciou, t.., Na rozdiel od drevených lyží sa pri kontakte s tekutinami nenamočia ani nepoškodia.

Výhody

 • Nízka hmotnosť;
 • Na použitie pri teplotách pod bodom mrazu alebo pod bodom mrazu;
 • lyže majú dobré kĺzavé vlastnosti;
 • Dlhovekosť.

Nevýhody

 • Vysoká cena.

Drevené lyže

Drevené modely majú dobrú stabilitu. Deti sa môžu naučiť rýchlo pohybovať a udržať rovnováhu. Drevené lyže majú nižšiu rýchlosť sklzu ako plastové, preto sú vhodné pre malé deti a začínajúcich lyžiarov.

Tieto výrobky je potrebné ošetriť špeciálnymi prostriedkami na ochranu pred vlhkosťou. Ak sa drevo namočí, rýchlejšie sa znehodnotí a stane sa drsným a členitým. Drevené modely majú tiež tendenciu zachytávať mokrý sneh.

Výhody

 • Nízka cena;
 • Dobrá stabilita.

nevýhody

 • Majte malú bezpečnostnú rezervu;
 • Drevené lyže sú ťažšie ako plastové.

Ako vybrať lyže pre vaše dieťa

Je dôležité vedieť, či hľadáte bežecké alebo zjazdové lyže. Bežecké lyže sú vhodné na lyžovanie na rovine s dobrým povrchom, zatiaľ čo skialpinistické lyže sú vhodné na zjazdové lyžovanie na nespevnenom snehu a v nerovnom horskom teréne.

Ktoré bežecké lyže si vybrať

Ktoré bežecké lyže si vybrať

Prichádzajú bežecké lyže:

 1. Skate – Nevhodné pre menšie deti.. Vyžadujú si určité lyžiarske schopnosti. K pošmyknutiu dochádza vtedy, keď lyžiar podobne ako rýchlokorčuliar odtlačí vnútorný okraj výrobku od povrchu. Dôležitá je široká a dobre zhutnená trať. Korčule sú vhodné pre tínedžerov a dospelých.
 2. Klasické – Vhodné pre deti staršie ako tri roky. Ide o najjednoduchší a najbezpečnejší druh bežeckého lyžovania.
 3. Viacúčelový – Vhodné na korčuľovanie a klasické lyžovanie.

Vek a hmotnosť vášho dieťaťa určujú, aké veľké alebo malé budú lyže:

 1. 3 až 6 rokov. Dĺžka bežeckých pásov by nemala byť pre vaše dieťa príliš veľká. Pri 1 m alebo 1,1 m by mali byť 1 a 1,1 m a pri 1,15 a 1,2 m by mali byť 1,2 a 1,3 m.
 2. 6-11 rokov. Dĺžka lyží sa odvíja od výšky lyžiara, ku ktorej sa pripočíta 15 až 20 cm. Ak má vaše dieťa sedem rokov a jeho výška je napríklad 1,2 m, odporúčaná dĺžka lyží je 1,4 m.
 3. 11 rokov a viac. V tomto veku by sa mali lyže vyberať rovnako ako výrobky pre dospelých. Klasické lyže by mali byť o 20 cm väčšie ako výška dieťaťa, korčuliarske lyže o 10 cm a univerzálne lyže o 15 cm väčšie.

Na čo sa zamerať pri výbere lyží

Na čo si dať pozor pri výbere lyží

Dĺžka lyží sa určuje podľa výšky, hmotnosti a schopností dieťaťa:

 1. Ak má vaše dieťa menej ako 20 kg, lyžiarske lamely by mali byť dlhé približne 70 cm.
 2. Pri hmotnosti 21-30 kg by vaše dieťa malo mať dĺžku 90 cm a pri hmotnosti 30-40 kg jeden meter.
 3. Ak je vaše dieťa vyššie ako jeden meter, riadidlá by mali siahať až po nos dieťaťa vo vzpriamenej polohe. Ak však vaše dieťa nie je dobrým lyžiarom, bude potrebovať kratšie lyže, ktoré mu vo vzpriamenej polohe siahajú po bradu.
 4. Čím lepšie vaše dieťa lyžuje, tým dlhšie by mali byť lyže.

Výber skialpinistických lyží závisí aj od ich tvrdosti. Čím je model „mäkší“, tým je vhodnejší pre menšie a neskúsené deti. Produkty s vysokým viazaním pre pokročilejších lyžiarov.

Tipy pre váš výber

Návrhy

Pred kúpou venujte pozornosť viazaniu. Deti často používajú polstrované viazanie (kožené remienky) určené pre bežnú zimnú obuv. Môže však skĺznuť a zamotať sa. Preto je lepšie zvoliť polotuhý (kovový) spôsob fixácie. Pamätajte, že čím je vaše dieťa staršie a skúsenejšie, tým by malo byť prispôsobenie tuhšie.

Deťom vo veku 3 až 5 rokov by sa lyžiarske palice nemali kupovať. Výzvou pre deti v tomto veku je naučiť sa držať rovnováhu a stáť na lyžiach, pričom ďalšie vybavenie môže byť dokonca prekážkou.

Zvážte hliníkové lyžiarske palice. Ich dĺžka je často nastaviteľná, čo znamená dlhšiu životnosť.

Neprekračujte dĺžku lyžiarskych topánok a palíc, pretože by mohlo dôjsť k zraneniu dieťaťa.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať medzi klasickým lyžovaním a tajomstvami bežeckého lyžovania.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: