Ako si vybrať kvalitnú panvicu – rady odborníkov

Chuť a prepečenosť palaciniek, omelety, steakov a ďalších pokrmov priamo ovplyvňuje použitá panvica. Je dôležité, aby bola panvica pevná, odolná a aby sa na ňu jedlo nepripieklo. Za pozornosť stojí aj veľkosť a druh panvice, materiál rukoväte a tela a samozrejme výrobca.

Ako si vybrať panvicu

obsah

 1. Ktorý výrobca panvíc je najlepší?
 2. Typy panvíc
 3. Kľúčové kritériá výberu panvice
 4. Akú panvicu si vybrať?
 5. Koľko stojí panvica?
 6. Video o výbere roštu

Najlepší výrobcovia panvíc – akú značku si vybrať

Dobrá panvica z kvalitného kovu, so silnou rukoväťou a hrubými stenami nemôže byť lacná. Často sa stáva, že bezohľadní výrobcovia vydávajú svoj výrobok za niečo, čo nie je. Napríklad „vysokokvalitná nepriľnavá hliníková panvica“ je vyrobená z najlacnejšieho extrudovaného hliníka, ktorý má oveľa kratšiu životnosť ako liaty hliníkový riad. A teflónový povlak sa dá natrieť. Táto panvica prirodzene pripáli jedlo a rýchlo sa deformuje.

Preto si vyberajte výrobky od overených značiek a za primerané ceny. Za najlepších výrobcov panvíc sa považujú

 1. Tefal;
 2. Gipfel;
 3. Rondell;
 4. Fissler;
 5. Ballarini;
 6. Neva- kovový riad;
 7. Biol.

Väčšina rodín v Rusku a SNŠ si vyberá svoje výrobky. A niet divu: je bezpečný, pohodlný, má dlhú životnosť a spĺňa všetky normy kvality.

Typy panvíc

Univerzálna panvica

Univerzálna panvica

Viacúčelová alebo klasická panvica sa používa na prípravu veľkého množstva potravín. Môžete na ňom piecť mäso, dusiť zeleninu alebo pripravovať palacinky. Sú vyrobené z rôznych materiálov (liatina, hliník atď.).) a môžu mať rôzny dizajn a veľkosť. Zvyčajne má zaoblený tvar a jednu alebo dve rukoväte, často odnímateľné. Väčšinu z nich je možné umývať v umývačke riadu a v rúre.

Výhody

 • Široký sortiment;
 • Odolnosť;
 • Všestrannosť;

Nevýhody

 • Keďže sa panvica často používa, najrýchlejšie sa rozkladá.
 • Univerzálne modely nemajú rôznu hĺbku, čo sťažuje prípravu niektorých jedál.

Panvica na palacinky

Panvica na palacinky

Panvice na palacinky majú nízke steny (približne 10 mm), hrubé dno, ktoré zabezpečuje rovnomerné prepečenie cesta, a dlhú rukoväť.

Za najlepšie panvice na palacinky sa považujú hliníkové alebo liatinové. Hliníkové modely sa rovnomerne prepečú a na liatinovej panvici sa pripravia najlepšie palacinky (ak ju nepoužívate na iné výrobky). Pri kúpe oceľového riadu je dôležité, aby mal nepriľnavý povrch. V opačnom prípade sa cesto zmení na hrudky.

Panvice na palacinky sa môžu predávať s odnímateľnou rukoväťou. To uľahčuje čistenie. Ak ste však majstri v príprave palaciniek a viete ich obracať za pochodu, radšej si vyberte modely s pevnou rukoväťou.

Výhody

 • Palacinky sa dajú pripraviť rýchlo a jednoducho, rovnako ako vyprážané vajíčka, lievance, kôrky atď.
 • Na plochom a hrubom dne sa cesto rovnomerne rozloží a zohreje.
 • Dlhá rukoväť minimalizuje riziko popálenia.

Nevýhody

 • Obmedzená funkčnosť.

Wok

Wok

Hlavným účelom panvice je rýchlo usmažiť veľké množstvo ingrediencií a zachovať čo najviac ich nutričných hodnôt. Panvica má tenké dno a boky, ktoré sa rýchlo zahrievajú. Pri varení je dôležité, aby bol pokrm neustále v pohybe – je potrebné neustále miešať. Vo woku môžete tiež variť, variť v pare alebo fritovať.

Priemer dna je malý a možno na ňom variť ako na klasickej vypuklej alebo plochej panvici. Ak máte vypuklé (zaoblené) dno, možno budete potrebovať špeciálny adaptér pre sporák.

Výhody

 • Všestrannosť;
 • Jedlo sa rýchlo opečie a získa kôrku, čím sa zachovajú vitamíny.
 • Na varenie je potrebné menej tuku/oleja;
 • Pojme veľké množstvo potravín;
 • Rýchle varenie;

Nevýhody

 • Potraviny sa musia neustále miešať;
 • Možno budete potrebovať špeciálny adaptér pre sporák;

Grilovacia panvica

Grilovacia panvica

Grilovacia panvica je určená na grilovanie rýb, mäsa, zeleniny a húb. Má rebrovaný povrch. Jedlo prichádza do kontaktu len s rebrami, takže máte pocit, že grilujete. Medzery medzi rebrami umožňujú odtok a odparovanie tuku, ktorý preniká do jedla a robí ho šťavnatejším.

Výhody

 • Na prípravu je potrebné malé množstvo oleja;
 • Jedlo sa neprilepí na panvicu.
 • Jedlá sú nízkotučné, šťavnaté a chutné;

Nevýhody

 • Panvica len na vyprážanie;
 • Väčšina modelov je ťažká.

Saute panvica

Mriežka

Panvica je panvica s hrubým dnom s veľkým priemerom a dvoma malými rukoväťami, ktoré umožňujú umiestnenie panvice do rúry. Môžete v ňom piecť, dusiť a piecť.

Výhody

 • Dlhá životnosť;
 • Panvica zaisťuje rovnomerné opekanie pokrmov;
 • Na panvici sa dá pripraviť jedlo pre veľkú rodinu;
 • Všestrannosť;

Nevýhody

 • Zaberá veľa miesta v kuchyni;
 • Ťažké.

Panvica na paellu

panvica na paellu

Paella – tradičné španielske jedlo pozostávajúce z ryže, korenín, morských plodov, rýb a ďalších ingrediencií. Vyžaduje si špeciálnu panvicu, ktorá umožňuje rovnomerné zohrievanie potravín a odparovanie vývaru. Jedlo je šťavnaté a aromatické a ryža je chrumkavá.

Panvica na paellu má dve malé rukoväte, ploché, široké dno a malú hĺbku. Môže mať priemer do 50 cm, ale niektoré modely majú priemer až jeden meter.

Výhody

 • Zabezpečuje rovnomerný ohrev pokrmov;
 • Vhodné pre veľké množstvá;
 • Môžete pripraviť nielen paellu, ale aj mäso, zeleninu, ryby atď..

Nevýhody

 • Extra veľká;

Panvica na omáčku

Panvica na omáčku

Panvica na vyprážanie je panvica, ktorá môže fungovať aj ako panvica. Okrem vyprážania a dusenia si tak môžete pripraviť omáčku, polievku, pilaf a dokonca aj džem.

Zapekacia misa je hlboká misa so zhrubnutým dnom a bokmi. Môže mať jednu alebo dve rukoväte.

Táto panvica sa dobre zohrieva, jedlo sa nepripáli a nemusíte ho stále miešať.

Výhody

 • Rovnomerný ohrev potravín;
 • Dokáže pripraviť veľké množstvo jedál.

Nevýhody

 • Veľká hmotnosť;
 • Vysoká cena.

Tagine

Tagine

Tagine má vysoké, kužeľovité veko, ktoré zabraňuje kondenzácii vody na surovinách. Tekutina z panvice kvapká na dno a opäť sa odparuje. Vďaka tomu je jedlo mäkké a šťavnaté.

Výhody sú

 • Dusenie jedla v tagine je pohodlné a jednoduché;
 • Nemusia sa často miešať, nepripaľujú sa a nemajú tendenciu vysychať alebo tuhnúť.

Nevýhody

 • Nevhodné na vyprážanie.

Kritériá výberu panvice

výberové kritériá

Aký priemer panvice si mám vybrať?

Veľkosť panvice je potrebné prispôsobiť počtu osôb v rodine. Pre jednu osobu stačí panvica s priemerom 18-20 cm. Približne 22 až 24 cm veľké pre zamilovaný pár alebo 26 cm pre mamu, otca a dieťa. Čím viac ľudí musíte nakŕmiť, tým väčšia bude panvica.

Pri elektrických a indukčných varičoch je dôležité, aby sa priemer základne príliš nelíšil od veľkosti horáka.

materiál plášťa

Materiál panvice má veľký vplyv na to, ako dlho sa dá používať, ako sa zahrieva a ako dobre sa dá ošetrovať. Väčšinou z liatiny, nehrdzavejúcej ocele, hliníka a medi.

 1. Liatinové panvice– najodolnejšie a najpevnejšie. Pomaly sa prehrievajú, ale zabezpečujú rovnomerné varenie všetkých zložiek a ich dlhodobé udržanie pri správnej teplote. Vhodné na vyprážanie, dusenie a varenie. Ak má panvica odnímateľnú rukoväť, možno ju použiť na pečenie v rúre.Teplota ohrevu liatinového riadu je vyššia ako teplota ohrevu hliníkového riadu. Preto je vhodnejší na vyprážanie a grilovanie. Liatinové panvice je potrebné chrániť pred koróziou.
 2. Hliníkové panvicesa vyznačujú ľahkosťou a vysokou tepelnou vodivosťou. Potraviny sa rýchlo zahrievajú a rýchlo chladnú. Panvice môžu byť vyrobené z lisovaného, kovaného alebo liateho hliníka:
 3. Lisovaný materiál– Sú najlacnejšie a majú najkratšiu životnosť (do 2 rokov). Panvica vyrobená z lisovaného hliníka sa môže pri vysokých teplotách deformovať a nepriľnavý povlak sa môže rýchlo znehodnotiť. Čím hrubšie sú steny a dno, tým dlhšie panvica vydrží.
 4. Kované panvicemajú podobné vlastnosti ako lisované hliníkové panvice, ale sú pevnejšie. Často sa používa na indukčných varičoch.
 5. Panvice z liateho hliníkadrahšie, ale kvalitnejšie. Sú hrubšie, pevnejšie a odolnejšie ako lisované hliníkové predmety a oveľa dlhšie si zachovávajú nepriľnavý povrch. Ich životnosť je približne 6-7 rokov.
 6. Medené panvice, sú zvyčajne najdrahšie. Sú odolné a majú vysokú tepelnú vodivosť. Medené panvice sa rovnomerne a rýchlo zahrievajú a chladnú, nedeformujú sa a nehrdzavejú.
 7. Panvica z nehrdzavejúcej oceleNehrdzavejú, ľahko sa čistia a nepraskajú ani sa nedeformujú. Prázdnu panvicu neprehrievajte, môže sa zafarbiť. Panvice s tenkým jednovrstvovým dnom sú náchylnejšie na deformáciu, majú kratšiu životnosť a sú menej vhodné na vyprážanie.

Obalový materiál. Výber panvice s nepriľnavým povrchom

Povlakový materiál

Používaním panvice s nepriľnavým povrchom môžete výrazne ušetriť olej alebo tuk, prípadne ich úplne odstrániť.

 1. Vo výrobe sa najčastejšie používajú tietoS teflónovým alebo teflónovým povlakom. Je dostatočne odolný, takže sa mu nič nestane ani pri pôsobení lúhov, kyselín a rozpúšťadiel. Panvice s teflónovým povlakom by sa však nemali používať pri veľmi vysokých teplotách. Povlak PTFE odoláva teplu do 200 až 250 stupňov Celzia. Ak sa prekročí stanovená teplota alebo sa naruší povrch, teflón začne uvoľňovať toxické zlúčeniny. Okrem toho by sa potraviny v týchto panviciach nemali miešať železnými špachtľami alebo inými nástrojmi, musia sa tiež umývať šetrne, bez použitia drsných čistiacich prostriedkov.
 2. Keramický krytOdolnejšie a robustnejšie ako teflón. Neuvoľňuje toxické zlúčeniny a neničia ho železné predmety ani abrazívne čistiace prostriedky. Keramické panvice však nemajú rady extrémne zmeny teploty, ktoré by mohli spôsobiť praskliny. Nemali by sa umývať v umývačke riadu.
 3. Smaltovaný povlakObzvlášť chúlostivé – pri náraze by mohli prasknúť. Má horšie nepriľnavé vlastnosti v porovnaní s inými typmi povlakov.
 4. Titánový povlakNajmenej citlivý zo všetkých náterov. Je nezničiteľný, nepodlieha deformáciám, odlomeniu a prasklinám, nemožno ho rozbiť ani poškriabať. Počas varenia by sa nemali používať ostré nože. Panvice s titánovým povrchom sa nedajú používať na indukčných varičoch a sú veľmi drahé.
 5. Mramorový povlakUdržuje jedlo rovnomerne teplé a nenecháva ho rýchlo vychladnúť. Sú odolné, ale nemajú rady, keď sú vystavené silným teplotným výkyvom alebo keď sa miešajú kovovými pomôckami, ako je nôž, vidlička alebo špachtľa.
 6. Povlak Escaliburvyrobené technikou striekania plynovou plazmou. Panvice s týmto povrchom sú pevné, odolné a vhodné na časté používanie. Nebojí sa kovových nástrojov, ale sú drahé.

Rukoväte

Rukoväte panvíc sa dajú tiež upevniť. Neodnímateľné rukoväte sú ideálne na miešanie, prehadzovanie palaciniek atď. Odnímateľné rukoväte umožňujú používať panvicu v rúre a umývať ju v umývačke riadu.

Môžu byť vyrobené z dreva, plastu alebo bakelitu, takže zle vedú teplo. Rukoväť z dreva sa môže vznietiť, ale rukoväť z plastu sa môže roztopiť. Bakelit sa nad horúcim horákom spáli.

Akú panvicu si vybrať

Pri kúpe panvice je dôležité zvážiť nielen materiál a typ povlaku, ale aj typ varnej nádoby:

 1. Väčšina typov kuchynského riadu je vhodná pre plynové sporáky.
 2. Ťažké liatinové panvice by sa nemali používať na keramických varných doskách – mohli by poškriabať sporák.
 3. Na elektrických varných doskách s radiálnymi horákmi možno používať prakticky všetky panvice, ale treba sa vyhnúť výrobkom s hrubým dnom.
 4. Indukčné varné dosky vyžadujú špeciálne hrnce s magnetickým dnom.

Výrobca spravidla uvádza, pre ktoré typy varných dosiek je panvica vhodná.

Koľko stojí panvica?

 1. Ceny klasických liatinových panvíc sa pohybujú od 350 do 14 000 eur. Prirodzene, z 350-400 Euro na 300-400 Euro za kus porcelánu. neočakávajte veľa. Čím drahšia panvica, tým vyššia kvalita, pohodlie a trvanlivosť.
 2. Grilovacie panvice môžu stáť 500-18000 Euro.
 3. Alu panvice začínajú na 200 Euro. a môže dosiahnuť 24000 RUR. Náklady sa odvíjajú od kvality hliníka. Napríklad si môžete kúpiť model vyrobený z liateho hliníka za 1000-13600 Euro., a výrobok z lisovaného hliníka za 200-2000 Euro.
 4. Ceny výrobkov z nehrdzavejúcej ocele môžu byť 200 Euro., a 25000.
 5. Za najdrahší sa považuje riad vyrobený z medi, jeho cena môže byť až 65000 Euro.

V nasledujúcich článkoch naši odborníci poradia, ako si vybrať panvicu na palacinky, aký povlak zvoliť – teflónový alebo keramický, porovnávame materiál panvíc – hliník alebo liatina, analyzujeme najlepších výrobcov panvíc.

Video o výbere panvice

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: