12 najlepších batérií pre autá

*Výhercovia ceny Editor’s Choice. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred nákupom je nevyhnutná konzultácia s odborníkom.

Batéria je popri motore alebo prevodovke jedným z najdôležitejších prvkov vnútornej konštrukcie moderného automobilu. Zabezpečuje napájanie všetkej periférnej elektroniky a palubných systémov, ako aj schopnosť naštartovať motor – hlavnú jednotku pohonného ústrojenstva vozidla.

V automobilovom priemysle tradične vyrába batérie viac ako 50 spoločností na celom svete, ale len malá časť z nich si zaslúži dôveru spotrebiteľov. Preto redakcia Expertology uskutočnila nezávislú štúdiu, v rámci ktorej zostavila rebríček najlepších batérií pre automobily v dvoch tematických kategóriách. Kritériá výberu výrobkov do konečného zoznamu sú:

 1. spätná väzba od spotrebiteľov (ich všeobecná podstata a konštruovateľnosť);
 2. znalecké posudky;
 3. porovnanie technických a prevádzkových charakteristík;
 4. úroveň nákladov a ich vzťah k dostupným funkciám.

Ako vybrať batériu do auta

Ak chcete správne vybrať batériu pre svoje vozidlo, zamerajte sa na tri kľúčové aspekty:

Typ batérie.Veľmi dôležitá charakteristika, ktorá priamo ovplyvňuje cenu budúceho nákupu aj prejav silných a slabých stránok. Všetky vyrábané batérie sú rozdelené do troch skupín:

 1. Olovené batérie . Mimoriadne primitívny a zastaraný typ batérie, pozostávajúci zo šiestich izolovaných nádob (plechoviek) s kyselinou sírovou, v každej z nich je vložená olovená doska. Sú lacné, všeobecne servisovateľné (ak môžete odskrutkovať zátky na doplnenie elektrolytu) a sú vynikajúce na prebíjanie. V prípade úplného vybitia však môžu ľahko stratiť celú svoju kapacitu a jednoducho sa prestanú nabíjať.
 2. Gél. Najnovší typ batérie, v ktorej je tekutý elektrolyt nahradený gélovým elektrolytom. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako olovené batérie, pretože gél netečie a zabraňuje odfarbeniu olovených dosiek. Sú tiež necitlivé na hlboké vybitie, ale majú pomerne prísne požiadavky na proces nabíjania a cenu, ktorá je trikrát (alebo dokonca päťkrát) vyššia.
 3. AGM. Kombinovaný typ batérie, ktorý kombinuje princípy oboch vyššie uvedených variantov. Kvapalný elektrolyt tu pôsobí ako impregnácia pre vláknitý materiál, ktorý rámuje dosky a tiež zabraňuje ich zafarbeniu. Tieto batérie majú vysokú energetickú účinnosť, ale sú mimoriadne citlivé na proces nabíjania aj hlbokého vybitia. Cena je dvakrát vyššia ako pri olovených modeloch.

Rozbehový prúd.Povinná vlastnosť, ktorá je uvedená v sprievodnej dokumentácii a na štítku batérie. Dá sa merať tromi rôznymi spôsobmi:

 1. SK – prúd meraný pri teplote -18 stupňov Celzia a minimálnom napätí 7,5 V počas 10 sekúnd. Konečná hodnota sa považuje za najvyššiu možnú hodnotu.
 2. DIN – pri podobných teplotách okolia a minimálne 9 voltoch trvá meranie 30 sekúnd. Toto je najťažší spôsob nastavenia zapínacieho prúdu.
 3. SAE – napájacie napätie 7,2 V, konštantná teplota. Indikácia maximálnej úrovne prúdu za 30 sekúnd.

Štartovací prúd je kľúčovým problémom, ak sa má batéria používať v chladnejšom podnebí. V takom prípade je vhodnejšie použiť vyšší prúd – je väčšia šanca na studený štart.

Polarita. Mimoriadne dôležitý a „zákerný“ aspekt výberu, ktorý zničil nervy každého nepozorného majiteľa auta. Prevažná väčšina automobilov má spravidla krátke svorky na pripojenie batérie, ktoré sa nedajú nastaviť v prípade jej „nesprávneho“ usporiadania (akási ochrana proti hlupákom, ktorí by mohli nepozornosťou zasunúť svorky do nesprávnych svoriek). Je to jednoduché pravidlo, ktoré si treba zapamätať: pri póloch batérie otočených smerom k vám je plusová strana vľavo pri polarite dopredu a vpravo pri polarite dozadu. Domáce a európske usporiadanie.

Ktorá batéria je lepšia: gélová alebo olovená?

Typ batérie

Výhody

Nevýhody

Olovený akumulátor

+ Relatívne lacný typ batérie

+ Jednoduchá manipulácia

+ Nízke samovybíjanie (3 až 20 %) za mesiac

+ Nenáročné na údržbu – nevyžadujú dopĺňanie a nemajú pamäťový efekt

+ Schopnosť vysokého prúdu

– Nevydrží skladovanie vo vybitom stave

– Všeobecne citlivé na zmeny teploty

– Nízky vplyv na životné prostredie – elektrolyty a olovo sú znečisťujúce látky

– Podporuje prísne obmedzený počet nabíjacích/vybíjacích cyklov

– Väčšinou „naživo“ 2-3 roky

Gél

+ Vysoko šetrný k životnému prostrediu – gél je netekutý a zabraňuje rozkladu olovených dosiek tým, že ich obalí

+ Môže sa uviesť do úplne vybitého stavu

+ Môže vydržať až 7 rokov

– Vysoká cena (3x vyššia ako pri olovených batériách)

– Vysoká citlivosť na prepätie

– Dostatočne prísne obmedzenie nabíjacieho prúdu

– Nevydrží chladné počasie, preto sa neodporúča pre chladné oblasti

Rebríček najlepších autobatérií

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepší olovený akumulátor1VARTA Blue dynamic8 924€
2Meda
 • st Štandard CMF 56077
 • 4 700€
  3Mutlu Calcium Silver 604 595€
  4TAB Polar B60HV5 195€
  5Batéria Tyumen Premium 6ST-644 300€
  6Exide Premium6 248€
  7„Beštia 6ST-60 L3U4 350€
  Najlepšie batérie AGM1VARTA D52 Silver Dynamic AGM10 355€
  2Bosch AGM S514 480€
  3Banner Running B
   l
  12 580€
  4Optima Red Top16 880€
  5Tudor AGM9 750€

  Najlepšie olovené batérie

  VARTA Blue dynamic

  hodnotenie: 4.9

  VARTA Blue dynamic

  Rad batérií s veľmi dlhou a slávnou históriou, ktorý sa neustále zaraďuje medzi najlepšie batérie vôbec. VARTA Blue dynamic možno považovať za referenčnú batériu: má veľmi dlhú životnosť, dobré hodnoty prúdu a dokonca aj rezervnú kapacitu. Posúďte sami: pri 60 ampérhodinách je tu štartovací prúd 540 ampérov (norma EN), čo je podstatne viac ako u niektorých priamych konkurentov.

  Áno, v istej fáze sa vyskytla chyba v nemeckom výrobnom stroji a v istom čase sa používatelia všetci do jedného sťažovali na rozsiahlu poruchu VARTA Blue dynamic – a to až po pol roku prevádzky. To všetko sa stalo v rokoch 2014-15. Teraz je D59 takmer najlepším variantom pre inštaláciu v aute, nevníma mráz a dokáže „prežiť“ aj po niekoľkých sezónach v stave polovičného vybitia. Túto premenu umožnila integrácia kedysi špičkovej mriežky PowerFrame, ktorá je prekážkou mechanického (a zrejme aj chemického) ničenia olovených dosiek. Objektívne sa na model nemôžete ani rozčúliť: cenovka je v dnešnej realite viac ako spravodlivá, kvalita bola preukázaná v odborných testoch a priemernými používateľmi a nedostatok indikátora nabíjania sa sotva považuje za vážnu nevýhodu.

  Výhody

  • najlepší pomer ceny a kvality;
  • dobrý výkon;
  • dostupnosť rezervnej kapacity a vysoký štartovací prúd pri štarte motora;
  • jednoduchá, ale robustná konštrukcia interiéru.

  Nedostatky

  • nenájdené.

  Meda
 • st Štandard CMF 56077
 • Hodnotenie: 4.8

  Meda<li></div><p>st Standard CMF 56077″ src=“/wp-content/uploads/2023/08/75516666196251-212.jpg“ height=“450″ title=“Meda</p><li>st Standard CMF 56077″><p>O krok späť od prvého miesta v rebríčku sa umiestnila Meda</p><li>st Standard CMF 56077 je olovená batéria, ktorá sa len nedávno vrátila na Slovenská trh. Dôvodom jeho odchodu bol rozpor so záujmami spoločnosti: všetko smerovalo k Mede<li>st opustí segment. Návrat bol však veľkou škodou pre ekonomiku, keďže predaj v Rusku tvoril približne 20-30 % celkového.<p>Pokiaľ ide o samotnú batériu, pri kapacite 60 ampérhodín bola hodnota prúdu 560 ampérov. Aj v porovnaní s domácimi batériami (Tyumen alebo Beast) to nie je veľa, ale nárast hmotnosti je veľmi výrazný (tu je to 13,5 kg). Nie je ľahké predpovedať, čo sa bude diať ďalej, ale zdá sa, že nová politika Meda</p><li>Nevedie to k ničomu dobrému. Po druhom príchode na trh výrobca zvýšil cenu svojho výrobku, čo spôsobilo, že sa od neho odvrátila viac ako tretina bývalých zákazníkov. A hoci je štandardná batéria CMF 56077 veľmi slušná, cena sa stále zdá byť neprimeraná obsahu.<h4>Výhody</h4><ul><li>Stabilné hodnoty nábehového prúdu;</li><li>životnosť je 5 rokov;</li><li>solídnu kapacitnú rezervu;</li><li>Vhodné na použitie v chladných oblastiach Ruska.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>relatívne vysoké náklady.</li></ul><h3>Mutlu Calcium Silver 60</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Mutlu Calcium Silver 60

  Aktéri kategórie sa z roka na rok nemenia. Mutlu Calcium Silver 60 – nezmenený člen všetkých druhov hodnotení a vrcholov, získal obrovskú popularitu medzi používateľmi vďaka skutočnej udržiavateľnosti a vysokej stabilite práce počas celého predpísaného obdobia prevádzky. Tento aspekt tiež ťaží z obnovenej technológie legovania striebra, ktorá výrazne predĺžila životnosť vápnikových batérií o 40-60 %. Okrem toho dosky prešli zmenou – zdokonalená technológia odlievania zvyšuje rovnomernosť vlastností a bezprostredné zlepšenie kvality.

  Pri 60 ampérhodinách vyvinie Mutlu Calcium Silver 60 až 540 ampérov, čo je na vápnikovú batériu dobrá hodnota. Nakoniec je tu otázka udržiavateľnosti. Myslíme tým možnosť kontroly hustoty v každej nádobe, ktorá je možná po odstránení viečka a prístupu k zátkam. Dopĺňaním elektrolytu je možné do značnej miery upraviť životnosť batérie, a tým ju predĺžiť na dlhé roky.

  Výhody

  • optimálnu úroveň nákladov;
  • možnosť čiastočnej demontáže batérie pre vlastnú obsluhu (najmä na doplnenie elektrolytu a kontrolu hustoty)
  • vysoký štartovací prúd;
  • Dobré spracovanie (legovanie striebrom, technológia kontinuálneho odlievania).

  Nevýhody

  • Nízka pohotovostná kapacita.

  Polar B60HV TAB

  Hodnotenie: 4.6

  Polar B60HV TAB

  Veľmi dobrá olovená batéria strednej triedy, ktorá sa nedostala do prvej trojky kvôli notoricky známemu nedostatku rezervnej kapacity a o niečo nižšej popularite ako Mutlu. Áno, pri rovnakých podmienkach zohrávajú svoju úlohu preferencie používateľov: Polar B60HV TAB bol často vynechávaný ako produkt s medzerou. Pravdepodobne márne, pretože pri 60 ampérhodinách má štartovací prúd až 600 ampérov a v praxi nebol zaznamenaný žiadny pokles. To je oveľa viac, ako dokáže poskytnúť VARTA Blue Dynamic, a hodnota, s ktorou sa oplatí počítať.

  Predovšetkým TAB Polar B60HV sa vyhlásil za dobrú batériu na zimu, pretože žiadny „strach“ z mrazu a nízkych teplôt ani v podmienkach Sibíri nebol zaznamenaný. Cena modelu na trhu je vo všeobecnosti v súlade s kvalitatívnymi vlastnosťami a životnosť batérie je spravodlivá, aby fungovala v riadnom čase (5 rokov). Vzhľadom na éru falšovania čohokoľvek a všetkého možno túto batériu považovať za jednu z najlepších a bez veľkého váhania ju používať.

  Výhody

  • optimálny pomer ceny a výkonu;
  • úplne primeraná prevádzka pri teplotách pod bodom mrazu;
  • Prúd až 600 A na kapacitu 60 Ah;
  • monitorovanie elektrolytu cez zátky.

  Nevýhody

  • nízka rezervná kapacita;
  • nízka popularita (v porovnaní s batériami prvých troch).

  Batéria Tyumen Premium 6ST-64

  Hodnotenie: 4.5

  Batéria Tyumen Premium 6ST-64

  Ak by sa podľa cenovej úrovne dalo na „Brute“ 6ST-60 L3U predložiť veľa nárokov, batéria Tyumen Battery Premium 6ST-64 stoicky odoláva všetkým útokom a dokonca poráža mnohých zahraničných konkurentov. V mnohých interných testoch je táto batéria najlepšia svojho druhu, hoci objemná je vždy prítomná ako symbol nejakého „prízemného“.

  Pri kapacite 64 ampérhodín je deklarovaný prúd 59 ampérov – mierny rozdiel hodnôt, ktorý používateľov neprivádza do útlmu. Len tak zo žartu, ale odborníci takmer všetci uprednostnili Tyumen Battery Premium 6ST-64, čím klesli dokonca aj pod produkt VARTA. Miestne víťazstvo v takejto kompaktnej súťaži je určite niečo a konečné poradie môžu ovplyvniť len používatelia. Je jedno, ako to je, ale táto batéria je jasným predstaviteľom domácej výroby, ktorá neodolá ani chladu, ani veku.

  Výhody

  • Veľmi vysoká kvalita výroby;
  • nízka cena
  • dostatočne veľký a stabilný výkon;
  • líder v rebríčku expertov.

  Nevýhody

  • objemný (hmotnosť 17,2 kg).

  Exide Premium

  Hodnotenie: 4.4

  Exide Premium

  Ako to už býva, spoločnosť Exide Premium sa stala rukojemníkom najdivokejšej nerovnováhy, pod ktorú sa „podpísali“ americkí výrobcovia. Stručne povedané, batéria má krátku, ale plnú životnosť, so štartovacím prúdom 640 ampérov na 60-ampérovú kapacitu, čo je najvyššia hodnota zo všetkých batérií tohto druhu. Prirodzene, pri takejto návratnosti investície nemožno dúfať v dlhú životnosť batérie, a už vôbec nie v jej neopraviteľnosť.

  Maximálna životnosť Exide Premium zriedkakedy trvá aj tri roky, čo možno vysvetliť extrémne rýchlou životnosťou katódy a anódy. V podstate záleží na svedomí používateľa: ako umiernený je jeho štýl jazdy, ako často auto používa a v akých klimatických podmienkach. Našťastie cena modelu nie je najvyššia na trhu. Ak by sa zvýšila aj cena, všetko by bolo veľmi smutné.

  Výhody

  • primeraná cena;
  • veľmi vysoké hodnoty štartovacieho prúdu;
  • dobre znáša zaťaženie pri práci v chladných oblastiach.

  Nevýhody

  • extrémne nízka „životnosť“: maximálna životnosť výrobku sotva presiahne tri roky.

  „The Beast 6-60 L3U

  Hodnotenie: 4.4

  „Beast“ 6-60 L3U je určite obeťou predsudkov zo strany používateľov, ktorí považujú požadovanú cenu za produkt vyvinutý v Rusku za príliš vysokú. Batéria poctivo dosahuje všetky svoje deklarované parametre: napríklad pri rovnakej kapacite 60 ampérhodín môže dodávať až 600 ampérov prúdu. vynikajúci výkon, a to aj v porovnaní so zahraničnými zástupcami.

  „Beast“ 6ST-60 L3U sa nebojí Slovenskách mrazov, pre ktoré bol v skutočnosti vyvinutý: štartovacie prúdy umožňujú ľahké štartovanie benzínového aj naftového motora. Zvyčajne vydrží štyri roky, ale niektorým používateľom sa ju podarí „vysušiť“ za jednu sezónu. Jedinou kritikou konštrukčného výkonu „Beast“ je jeho veľká hmotnosť: 16,4 kg, zatiaľ čo jeho zahraničné analógy vážia o 2-3 kg menej pri rovnakom výkone. Z toho vyplýva, že naše batérie síce môžu svojimi parametrami konkurovať zahraničným, ale ich konštrukcia nie je taká dobrá.

  Výhody

  • dobré štartovacie prúdy;
  • prispôsobené zimným podmienkam;
  • rozšírenosť v maloobchodných predajniach;
  • vysoká kvalita vyhotovenia.

  Nevýhoda

  • vysoká cena za domáci výrobok;
  • Objemnosť.

  Najlepšie batérie AGM

  VARTA D52 Silver Dynamic AGM

  Hodnotenie: 4.9

  VARTA D52 Silver Dynamic AGM

  Je to vôľa ľudí, ktorá vedie v rebríčku naozaj dobrých batérií Varta, ktoré sú vždy umiestnené ako drahšia (a kvalitnejšia) alternatíva k už spomínanej batérii Bosch S5 AGM. D52 Silver Dynamic AGM v podstate plne kopíruje svojho konkurenta S5 z hľadiska funkcií, líši sa len v bodovo nepodstatných parametroch. Ale táto batéria má plne implementovaný systém štart/stop: na rozdiel od príležitostného zásahu Bosch na samotnom mieste tu bol nasadený zámerne.

  A aj napriek zvýšenému opotrebovaniu v takomto režime VARTA D52 Silver Dynamic AGM pokojne odbehne dve sezóny a prenechá právo ďalšieho osudu samotnému spotrebiteľovi. Je pravda, že jeho cena je o štvrtinu nižšia ako cena modelu Bosch S5. Dovoľte nám dať malú nápovedu: takáto výmena za všetkých podmienok sa ukáže ako úspešná, pretože batéria sa správa dobre nielen v autách s implementovaným „tvrdým“ systémom (tu si môžem spomenúť na Tudor AGM), ale aj pri použití v štandardných konfiguráciách, ktoré tak chýbajú večným súperom v kategórii.

  Výhody

  • Dobrý pomer štartovacieho prúdu k menovitej kapacite (680A až 60Ah a t..);
  • vynikajúca spracovateľnosť v podmienkach „štart/stop“;
  • dlhé udržanie nabitia a rýchle dobíjanie;
  • dobrý pomer ceny a výkonu.

  Nevýhody

  • žiadne.

  Bosch AGM S5

  Hodnotenie: 4.8

  Bosch AGM S5

  Klasická batéria Bosch z radu „premium“ len mierne zaostáva za lídrom, ktorého hlavnou pozitívnou vlastnosťou je perfektné pracovné vyváženie – oveľa výraznejšie ako pri Banner Running B

   l. Opäť: existuje množstvo modelov s rôznymi parametrami kapacity a štartovacieho prúdu a na niektorých miestach je prevaha nad predchádzajúcim zástupcom hodnotenia veľmi výrazná. Uveďme jednoduchý príklad: v prípade série S5 sa pri kapacite 60 ampérhodín vyrobí takmer 700 (presne 680) ampérov. To nie je zlý výsledok ani na pomery gélových batérií.

   Na druhom mieste by mala byť pridelená dobrá rezervná kapacita, ako aj vysoká rýchlosť akumulácie poplatkov, čo je obzvlášť užitočné pri používaní vozidla v pomerne tvrdom „štarte / zastavení“. Na batériu Bosch AGM S5 nemá mráz žiadny vplyv a vydrží fungovať minimálne dve sezóny – v ostatných prípadoch je dĺžka používania úplne na vás. A hoci aj mimoriadne pozitívne recenzie dali priechod výčitke „veľká cenovka“, povedzme, že k tejto línii nemáme žiadne výhrady…

   Výhody

   • vysoké štartovacie prúdy pri menovitej kapacite;
   • vynikajúca „schopnosť prežiť“ v chladných podmienkach;
   • možnosť rýchlej akumulácie nálože;
   • K dispozícii je kapacitná rezerva (pre extrémne prípady);
   • optimálny pomer ceny a výkonu.

   Nevýhody

   • nenájdené.

   Hodnotenie: 4.7

   Banner Running B<ul></div><p>l“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/76516666196251-7912.jpg“ height=“426″ title=“Banner Running B</p><ul>l“><p>Banner Running B</p><ul>l je model, ktorý spája pojem rovnováhy z hľadiska jej hlavných výkonnostných znakov. Na trhu je k dispozícii široká škála kapacitných parametrov a zodpovedajúcich štartovacích prúdov, vďaka čomu je veľmi obľúbená, ale hlavne v teplých klimatických podmienkach. V skutočnosti je výkon týchto batérií veľmi blízky priemerným gélovým batériám: napríklad pri kapacite 70 ampérhodín je možné dosiahnuť štartovací prúd 700-720 ampérov. Inými slovami, má dostatočný výkon na štartovanie veľkých benzínových a naftových motorov.<p>Takmer všetci spotrebitelia sa však jednohlasne zhodujú, že Banner Running B</p><ul>l nedostatočná klimatizácia pre chladné podmienky – batéria veľmi rýchlo zlyháva. To spôsobuje ďalšie problémy s jeho odstránením na uskladnenie na teplom mieste, pretože nikto nechce preplácať za rýchlu „smrť“ už aj tak drahého napájacieho článku.<h4>Výhody</h4><ul><li>široký sortiment batérií z hľadiska kapacity;</li><li>vysoký štartovací prúd, čo umožňuje spárovanie batérie s dieselovými aj benzínovými motormi;</li><li>vysoká životnosť v teplom podnebí alebo pri správnej údržbe v chladnejšom podnebí.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>pomerne vysoká cena za celý sortiment;</li><li>slabý výkon v chladnom podnebí.</li></ul><h3>Optima Red Top</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Optima Red Top

   Gélová batéria Optima Red Top je o niečo menej ako tri najlepšie batérie, čo má dva dobré dôvody: veľmi vysokú cenu (ako je to pri všetkých gélových batériách) a pomerne nízku kapacitu – len 55 ampérhodín. Z týchto dôvodov existuje v skutočnosti veľa prekážok širokého predaja, pretože niektorí spotrebitelia sú v rozpakoch z nízkeho rozsahu kapacity a ostatní si nemôžu dovoliť venovať príliš veľkú pozornosť vnútornej „chamtivosti“ a majú jednoduchší výber.

   Samozrejme, keby bola situácia taká zlá, Optima Red Top by sa do rebríčka nikdy nedostala. Situáciu zachraňuje vynikajúci výkon batérie v chladnom počasí, čo znamená, že ju možno dlho používať na Sibíri. Druhým pozitívnym aspektom je extrémne vysoký štartovací prúd 815 ampérov, ktorý výrazne kontrastuje s kapacitnými charakteristikami. Áno, je neopraviteľná (ako všetky moderné modely batérií), ale môže vydržať až 5 rokov – v závislosti od toho, ako často vozidlo používate, ako jazdíte a koľko máte elektroniky.

   Výhody

   • moderná technológia gélových batérií;
   • Veľmi vysoký štartovací prúd (815 A);
   • dlhá životnosť;
   • vynikajúci zimný výkon.

   Nevýhody

   • nízka kapacita batérie (55 Ah);
   • veľmi vysoká cena.

   Tudor AGM

   Hodnotenie: 4.6

   Tudor AGM

   Spoločnosť Exide Technologies (vlastník obchodnej značky Tudor) začala vyvíjať batérie AGM len nedávno, ale už stihla vo svetovej komunite motoristov urobiť poriadny rozruch. Nová kompaktná jednotka je zjavením medzi všetkými kompaktnými modelmi batérií, ktorá dodáva až 680 ampérov do záťaže 60 ampérhodín. Výsledok je vynikajúci, najmä ak je prispôsobený vozidlám so systémom štart-stop a objemovým motorom (od 2 litrov). Umožňuje rýchlu akceptáciu nabíjania a vysoký prúdový náraz, čo je užitočné najmä počas zimnej prevádzky vozidla v mestskom cykle.

   Ako poznamenávajú používatelia, napriek veľmi vážnym zásluhám je Tudor AGM veľmi nelojálny k vozidlám bez vhodnej voľby a s malým motorom (1,5 – 1,8 litra), a to aj pri pravidelných odstávkach pre zbytočné. Súvisí to so skutočnosťou, že zrýchlený výstupný prúd vyvolá rýchle vybíjanie batérie, preto je veľká pravdepodobnosť, že po krátkom čase bude potrebné ju vybrať a nabiť zo zariadenia. Okrem toho vysoké náklady nie sú pre priemerného používateľa dobré. Preto je v našom hodnotení na piatom mieste, pretože má prísne obmedzené použitie.

   Výhody

   • Dostatočne výkonná súčiastka na dodávanie veľkého množstva prúdu v krátkom čase;
   • Rýchlo sa nabíja, čo je dobré pre vozidlá so systémom štart-stop;
   • kompaktné rozmery.

   Nevýhody

   • Kapacita pri zaťažení klesá ešte rýchlejšie;
   • vysoká cena.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: