5 faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť krádeže

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je návodom na nákup. Pred nákupom je nevyhnutné odborné poradenstvo.

Každý majiteľ štvorkolesového vozidla sa stará o bezpečnosť svojho vozidla, ale jeho ochrana pred vlámaním a krádežou je zvyčajne rovnako dôležitá. Žiaľ, štatistiky ukazujú, že počet krádeží áut sa každoročne neustále zvyšuje a niekedy ani najmodernejšie systémy proti krádeži nepomôžu zabrániť nočnej more majiteľa auta. Aké autá sa kradnú po celom svete? Viac informácií o tejto téme nájdete v našom rebríčku.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko krádeže

Každý majiteľ auta si pravdepodobne aspoň raz položil otázku: „Ktoré autá sa kradnú častejšie ako iné??“. Odpoveď nie je taká jednoduchá. Spravidla neexistuje jasný vzorec, ale stále existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť krádeže auta:

  1. Dostupnosť alarmov;
  2. Rok výroby;
  3. Dopyt po dieloch a obľúbenosť modelu;
  4. Zámok volantu.

Medzi najčastejšie kradnuté autá spravidla patria modely, ktoré sa ľahko „stratia v dave“ iných áut. Preto sa elitné značky zriedkavo objavujú v štatistikách krádeží. Úctyhodný vek vozidla neznamená, že by oň nemali záujem narušitelia: dopyt po dieloch z 90. a 2000. rokov, a najmä po opustených vozidlách, je neuveriteľne vysoký.

Lídri v krádežiach prémií

NomináciamiestoAutohodnotenie únosnosti
Lídri v oblasti krádeží poistného1Mercedes-Benz, Trieda C5.0
2BMW 34.9
3Infiniti radu G4.8
4Mercedes-Benz, Trieda E4.7
5Cadillac CTS4.6
Používané „obľúbené“ zneužívateľov1Toyota Land Cruiser Prado5.0
2Toyota RAV44.9
3Toyota Camry4.8
4Honda Civic4.7
5Mazda CX-74.6

Mercedes-Benz Trieda C

Hodnotenie: 5.0

Mercedes-Benz, Trieda C

Zatiaľ čo ešte pred desiatimi rokmi bol tento model vozidla pre zlodejov úplne nevhodný, v poslednom čase sa situácia radikálne zmenila: Mercedes-Benz triedy C patrí medzi obľúbené vozidlá zlodejov. Špičkové auto je obľúbené na stredoázijskom trhu, kde zvyčajne skončí krátko po krádeži.

Modely Mercedes-Benz tejto triedy sú klasické štýlové autá, ktoré sú spravidla ukradnuté na objednávku konkrétnej osoby a niekedy ani neopustia územie krajiny, v ktorej boli ukradnuté. Pomerne odvážne a často – beztrestne pre votrelcov a nového majiteľa.

MW 3

Hodnotenie: 4.9

BMW 3

Veľmi drahé a výrazne statusovo orientované vozidlo, ktoré na ceste priťahuje pozornosť. Napriek svojmu luxusnému vzhľadu, pohodliu pri jazde a vynikajúcemu zaveseniu, rozrušuje svojich majiteľov značným „apetítom“ a vysokými nákladmi na náhradné diely. Toto auto sa spravidla zriedkakedy kradne na súčiastky (čo by bolo logické): hlavným účelom je ďalší predaj.

Infiniti radu G

Hodnotenie: 4.8

Infiniti radu G

V rebríčku „pochúťok pre zlodejov“ sa samozrejme nachádza model Infiniti poslednej – štvrtej generácie. Tento kompaktný, elegantný sedan s pôsobivým motorom je darom z nebies pre každého zlodeja áut. Je pozoruhodné, že niekedy môže byť takýto model auta ukradnutý nielen majiteľovi, ale dokonca priamo pred nosom predajcu v autobazári. Vyskytli sa prípady, keď zlodeji ukradli náhradné kľúče od nových áut, potom vošli do kabíny, sadli si za volant a potichu odišli.

Mercedes-Benz, Trieda E

Hodnotenie: 4.7

Mercedes-Benz, Trieda E

Nemecký model auta bol v roku 2018 považovaný za jeden z najobľúbenejších medzi zlodejmi a stále patrí medzi najobľúbenejšie vozidlá útočníkov. Stojí za zmienku, že počet odcudzených prípadov v roku 2019 vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer o tretinu, čo je pre majiteľov vozidiel triedy E dosť smutná štatistika.

Cadillac CTS

Hodnotenie: 4.6

Cadillac CTS

Luxusný americký sedan oslovil nielen znalcov kvalitných štvorkolesových vozidiel, ale aj tých, ktorí sa do podobných áut radi „nabúrajú“, a to nie na neškodné účely. Štatistiky ukazujú, že ku krádeži auta dochádza bez ohľadu na rok jeho výroby: toto auto sa môže používať ako „zdroj“ náhradných dielov aj ako tovar na predaj. K tomu prispieva platforma vozidla s pohonom zadných kolies, vysokopevnostná a ľahká karoséria z pozinkovanej ocele a jedinečné plne nezávislé zavesenie kolies.

Obľúbené produkty zlodejov

Toyota Land Cruiser Prado

Hodnotenie: 5.0

Toyota Land Cruiser Prado

Auto, ktoré si zlodeji vyhliadli už veľmi dlho. A dôvodom je nielen jeho všadeprítomnosť, ale aj vynikajúce technické vlastnosti: klasická rámová konštrukcia, pohon všetkých kolies, dokonale navrhnutý inteligentný systém. V neposlednom rade faktor záujmu, ktorý prejavujú votrelci, a zohráva úlohu nákladov na „vypchávanie“: väčšina komponentov vozidla Toyota Land Cruiser Prado je pomerne drahá.

Stojí za zmienku, že z hľadiska skutočných krádeží automobilov sa modely rôznych rokov výroby nachádzajú na rôznych miestach v štatistikách krádeží. Hoci sa nedá povedať, že by konkrétny rok výroby mal nejaký vplyv na jeho „obľúbenosť“ medzi zlodejmi. Príklady z rôznych rokov môžu byť navonok takmer nerozoznateľné. Čo na to povedať: väčšinou ide o smolu majiteľa vozidla.

Toyota RAV4

Hodnotenie: 4.9

Toyota RAV4

Do rebríčka najčastejšie kradnutých áut na svete pribudlo ďalšie japonské SUV. Tento model je veľmi žiadaný na každom kontinente, čo ho automaticky robí veľmi obľúbeným medzi „milovníkmi“ cudzích áut. Toyota RAV4, rovnako ako predchádzajúci člen rebríčka, je často používaná útočníkmi ako zdroj náhradných dielov.

Najnovšie modely sa spravidla považujú za najmenej „prístupné“ vďaka prepracovaným systémom výrobcu proti krádeži. Na druhej strane si tá istá moderná elektronika robí z majiteľa SUV krutý žart. Faktom je, že elektronická „výplň“ vozidla v prípade vlámania je namiesto signalizácie jednoducho zablokovaná, takže niekedy zlodej ani nemusí vypnúť poplašný systém: jednoducho zmení riadiacu jednotku celého elektronického systému.

Toyota Camry

Hodnotenie: 4.8

Toyota Camry

Nanešťastie pre obdivovateľov slávnej japonskej značky, autá Toyota, ako ukazuje prax, sú najobľúbenejšie medzi zlodejmi. Camry je nepochybne „bestsellerom“ medzi všetkými modelmi tejto značky. Aj auto s dodatočne nainštalovaným systémom proti krádeži môže rýchlo zmiznúť v neznáme a nájsť si nového majiteľa alebo ísť na náhradné diely.

Honda Civic

Hodnotenie: 4.7

Honda Civic

Medzi motoristami veľmi obľúbený model auta sa automaticky dostáva na zoznam obľúbených áut zlodejov. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: bežné varianty štvorkolesových vozidiel sa v prúde mestskej motorovej dopravy ľahko stratia a šanca, že ich niekto „spozná“, je úplne mizivá. Vek auta, bohužiaľ, nehrá žiadnu úlohu: štatisticky sú autá zo začiatku aj z konca roku 2000 rovnako žiadané kvôli ich nákladnosti a naliehavosti detailov.

Pozoruhodná skutočnosť: aj keď ide o masový model vozidla, pravdepodobnosť jeho krádeže sa výrazne znižuje v prípade svetlého, exkluzívneho laku. Takéto auto sa na ceste nestratí a môžu ho ľahko identifikovať svedkovia krádeže aj zástupcovia orgánov činných v trestnom konaní

Mazda CX-7

Hodnotenie: 4.5

Mazda CX-7

Vozidlá tejto značky sú veľmi praktické, ale to nie je jediný dôvod, prečo priťahujú kupujúcich: luxusný vzhľad a výkonné špecifikácie vozidla prispievajú k tomu. Je veľmi pravdepodobné, že to isté láka zlodejov aj do tohto auta. Pokiaľ ide o situáciu s krádežami áut v Rusku, v regionálnych mestách sa častejšie kradnú lacné autá a modely ako štýlový crossover Mazda CX-7 sú obľúbené v Bratislave a v severnom hlavnom meste.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: