Porovnanie Cypru a Turecka | Zistite to najlepšie

Turecko a Cyprus sú dve rovnako rozvinuté dovolenkové destinácie. Krajiny si v ničom nezadajú v kráse prírody a úrovni infraštruktúry. Ale ktorý smer si vybrať?? Naši odborníci zhromaždili základné fakty a vypracovali podrobnú analýzu. Výber je na vás.

Podnebie a pláže

Podnebie a pláže

Obe krajiny majú s Tureckom podobnú prírodu, ale keďže Turecko má väčšiu rozlohu, jeho pestrosť farieb je pôsobivejšia: viac zelene, rozmanitejšie letoviská a moria. Hory si zaslúžia osobitnú zmienku: obe krajiny sa môžu pochváliť pôsobivou hornatou krajinou.

Mimochodom, Cyprus aj Turecko obmýva niekoľko morí: obe krajiny sa líšia rozmanitosťou pláží a rôznou teplotou morskej vody. Napríklad v Turecku sa dovolenková sezóna začína v máji a končí v októbri.

Krajina má prístup k Stredozemnému, Egejskému, Čiernemu a Marmarskému moru. To druhé sa teší najteplejším teplotám, pretože je plytké a v skutočnosti spája Čierne a Stredozemné more. Okrem príjemných teplôt je marmarské pobrežie aj bohaté – žiadne rozbúrené more, veľa termálnych prameňov. Pre deti je tu dovolenka skutočným potešením.

Egejské more je najteplejšie, takže turistická sezóna sa začína o niekoľko týždňov neskôr ako v iných letoviskách. Počasie je krásne a slnečné (priemerné letné teploty okolo +30 stupňov) 0). Pláže sú však plné kamienkov a balvanov, takže odpočívať môžete len na ležadlách. Niektoré hotely majú pláže s dovezeným pieskom.

Čiernomorské pobrežie, ktoré sa tiahne od Istanbulu až po gruzínske hranice, je pravdepodobne najchladnejšie. Príroda je tu najkrajšia a pláže sú plné kamienkov. A napokon, najobľúbenejšie pobrežie Stredozemného mora ponúka turistom všetko, čo potrebujú pre kvalitnú dovolenku: plytký vstup do vody, príjemnú teplotu na kúpanie, rozmanité pláže (piesočnaté a štrkové).

Cyprus obmývajú tri moria:Kilicia (sever), Levanta (východ), Cyprus (juhozápad). Tá je najteplejšia. Pokiaľ ide o pláže, letoviská na Cypre sú takmer výlučne piesočné. Napríklad Larnaka a Ayia Napa ponúkajú najčistejšie pobrežie s jemným pieskom, Limassol má vulkanický piesok (sivý) a Pafos je takmer celý kamenistý. Mimochodom, práve preto tu nie je veľa ľudí: je to ideálne pre pokojnú a relaxačnú dovolenku. Plážová sezóna na Cypre sa začína približne v polovici júna a končí v polovici októbra.

Turistická infraštruktúra

Turecko nie je prvým rokom maximálnych investícií do cestovného ruchu, takže tu každý nájde všetko, čo potrebuje pre pohodlný a kvalitný odpočinok. Práve Turecko bolo kedysi priekopníkom v oblasti stravovania a zábavného programu all inclusive. Odvtedy je to ochranná známka krajiny. Prakticky všetky 4-5* hotely ponúkajú svojim hosťom maximálne množstvo zábavy a najmenší návštevníci stredísk zažijú neuveriteľné dobrodružstvá.

Cyprus sa, samozrejme, nemôže pochváliť all inclusive stravou, ale ponúka turistom aj dobrú dovolenku. Vynikajúce hotely, dobre vybavené pláže, vynikajúca kuchyňa (väčšinou stredomorská) – to je Cyprus.

Dovolenka s deťmi

Krocan a dovolenka s deťmi sú vlastne to isté. Ak plánujete vziať so sebou do tejto nádhernej krajiny aj svoje deti, nemusíte sa obávať, že by sa im tam páčilo. Hotely v Turecku ponúkajú takmer všetky možné služby: stráženie detí, vysoké stoličky, detské menu, bazény, animácie, diskotéky (pre tínedžerov) atď.

Na Cypre to tak nie je vždy. Ak však budete potrebovať akékoľvek služby týkajúce sa detí, budú vám poskytnuté okamžite, hoci za príplatok.

Zaujímavosti

Obe krajiny sú bohaté na kultúrne a historické pamiatky, čo vzhľadom na ich bohatú minulosť nie je prekvapujúce. Jedinou otázkou je, či ich na Cypre môžete navštíviť oveľa viac vzhľadom na malé územie ostrova.

Čo vidieť na Cypre? Tu je len niekoľko z mnohých pozoruhodných stránok:

  1. Afroditina svätyňa a kúpalisko;

  2. Dedina Asina;

  3. Kláštor Kikkos;

  4. Kláštor svätého Mikuláša atď.

Čo vidieť v Turecku? Určite stojí za to vidieť:

  1. Akékoľvek väčšie mesto v krajine;

  2. Staroveké zrúcaniny (Efez, Fazelis, Trója atď.).);

  3. Pamukkale;

  4. Kapadócia atď.

Kuchyňa

Turecko a Cyprus majú podobný prístup ku kuchyni: obe krajiny ponúkajú širokú škálu európskych jedál s jemnou obmenou tradičnej kuchyne. V Turecku je veľmi obľúbených niekoľko miestnych jedál: pilaw (pilaf so sušeným ovocím a baraninou), dolma (niečo ako kapustové závitky, ale s hroznom v listoch), manti atď. Netreba zabúdať na orientálne sladkosti, širokú škálu ovocia a, samozrejme, detské menu….

Cyperská kuchyňa je akousi symbiózou tureckej a európskej kuchyne… Občerstvenie so syrom, humusom, polievky, extra veľké olivy, šaláty s morskými plodmi atď. sú tu v hojnom počte.. Detské menu však nie je zaručene dostupné všade. Hoci sa hotely postupne prispôsobujú rodinnej dovolenke a ponúkajú rôzne jedlá pre najmenších, napríklad detské kaše, džúsy a ovocie…

Ceny

Ak hovoríme o zájazdoch, Cyprus sa od Turecka líši vyššími cenami: dovolenka v kvalitnom hoteli kategórie 4 * bude stáť takmer 2-krát viac. Zábava je na Cypre aj v Turecku bohatá, ale keďže Cyprus je viac orientovaný na Európu, miestne ceny sú o niečo vyššie a musíte si pripraviť hotovosť. Ak si vyberiete all inclusive hotel na Cypre, všetko závisí od toho, ako aktívna bude vaša dovolenka.

Stručné zhrnutie

Ako vidíte, Turecko aj Cyprus – skutočná „perla“ v mori turistických destinácií. Ktorý z nich je lepší?? Naši odborníci urobili stručný záver a ukázalo sa, že je to tak:

Kritérium hodnotenia

Turecko

Cyprus

Turistická sezóna

máj – začiatok októbra

Od polovice júna do polovice októbra

Hotelová základňa

Dokonale rozvinutá infraštruktúra s prevahou hotelov strednej a vyššej triedy (4* a 5*)

Veľmi dobre rozvinutá infraštruktúra s hotelmi vysokej a strednej triedy (4* a 5*)

Pláže

Piesočnatá/štrková, všetky pláže sú súkromné (samostatná kategória – 3* hotely)

Prevaha piesočnatých pláží

Zaujímavosti

Veľká rozmanitosť kultúrnych, historických a prírodných pamiatok

Veľká rozmanitosť kultúrnych, historických a prírodných pamiatok

Dovolenka s deťmi

Vynikajúce vybavenie pre deti: animácie, strava, služby

nedostatočne rozvinuté zariadenia pre deti (len niektoré hotely)

Ceny

Stredná až vysoká

Stredná až vysoká

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: