7 najlepších fotoaparátov s výmennými objektívmi

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa opýtajte odborníka.

Fotoaparáty s vymeniteľnou optikou majú oveľa viac fotografických „možností“ ako fotoaparáty so zabudovanými objektívmi. Nielenže získate lepšiu kvalitu obrazu s akýmkoľvek objektívom, ale môžete si vybrať smer, ktorým sa chcete pri fotografovaní uberať. Všetky optické prvky sú v skutočnosti určené na rôzne druhy fotografie, od športovej fotografie až po makro.

Odborníci z online magazínu Expertology analyzovali súčasný trh a identifikovali 7 najpozoruhodnejších fotoaparátov s výmennými objektívmi.

Výberové kritériá

Pri hodnotení kvality a spotrebiteľských vlastností fotoaparátov sa naši odborníci riadili normami zahraničných výskumníkov Consumers Reports a Cnet. Odborníci z týchto renomovaných organizácií podrobne opisujú, ako si vybrať správny fotoaparát. Tím testovania fotoaparátov spoločnosti Cnet zverejnil výsledky testov, ktoré vykonal na fotoaparátoch, ktoré spoločnosť Expertology vzala do úvahy pri porovnávacej analýze.

Odborníci z organizácie Consumer Union of America odporúčajú pri výbere fotoaparátu tri hlavné faktory

 1. kvalita obrazu;
 2. ergonómia;
 3. Rozmery fotoaparátu.

Prvý bod je celkom zrejmý. Všetky digitálne fotoaparáty majú zabudovaný snímač, ktorý má priamy vplyv na výslednú kvalitu obrazu. Čím väčší snímač, tým lepší výkon, najmä pri slabom osvetlení. Niektoré modely s vyššou cenou môžu byť vybavené full-frame snímačom. Ak je pre vás dôležitá vysoká kvalita obrazu, oplatí sa kúpiť fotoaparát s full-frame snímačom.

Okrem toho je vhodné venovať pozornosť typu blesku. Prakticky všetky fotoaparáty majú vstavaný blesk – výrazne lepší ako blesky v smartfónoch. Na niektorých fotoaparátoch môžete nastaviť výkon blesku. Ak chcete získať dobré fotografie v slabo osvetlených miestnostiach a telo fotoaparátu má päticu, oplatí sa kúpiť externý blesk. Vďaka nemu budú vaše fotografie jasnejšie, ale nie presvetlené, pretože hlava diaľkového blesku má tendenciu otáčať sa rôznymi smermi.

Laboratóriá Cnet vykonávajú početné testy digitálnych fotoaparátov. Napríklad testy citlivosti na svetlo a hluk. Na odhad množstva šumu produkovaného kamerou výskumníci začnú zachytením obrazu cieľa nasnímaného spektrofotometrom (X-Rite Munsell ColorCheker Chart) pri použití denného svetla s vyváženým osvetlením HMI. Pri nastavovaní všetkých hodnôt ISO podporovaných fotoaparátom.

Vyváženie bielej je nastavené na manuálny alebo denný režim, podľa toho, ktorý je presnejší. Obraz sa potom analyzuje s cieľom zmerať množstvo vytvoreného farebného a jasového šumu pomocou softvéru Imatest. Snímky sú nasnímané s najnižšou dostupnou kompresiou JPEG a s najvyšším rozlíšením fotoaparátu. Predvolené nastavenia, ako je ostrosť, kontrast a sýtosť.

Hodnotenie najlepšieho fotoaparátu s výmenným objektívom

HodnotenieSpotNázovCena
Najlepšie fotoaparáty s výmennými objektívmi7Sapp EOS 4000D19 200 €
6Nikon D350029 300 €
5Olympus OM-D E-M10 Mark III44 990 €
4Sony Alpha ILCE-600045 490 €
3Fujifilm X-T3056 990 €
2

entax KP

82 990 €
1Sony Alpha ILCE-6600100 990 €

Capop EOS 4000D

Hodnotenie: 4.3

Uzáver EOS 4000D

Začnime najlacnejšou digitálnou zrkadlovkou od spoločnosti Sappo. Ide o fotoaparát základnej úrovne, ktorý by bol skvelý pre začiatočníkov alebo amatérskych používateľov. Ak si kupujete digitálnu zrkadlovku prvýkrát, súprava obsahuje okrem iného knihu s podrobnými pokynmi, ktoré vám pomôžu naučiť sa pracovať s digitálnou zrkadlovkou a pochopiť, o čo ide.

Testovaná recenzia používateľa na Yandex.Trh: „Praktický, cenovo dostupný fotoaparát pre hobbystov. Skvelý obraz, rýchle zaostrovanie, ostré snímky!“

Obvykle sa k fotoaparátom nižšej triedy dodáva objektív kit. V tomto prípade je štandardný objektív so zoomom pri ohniskovej vzdialenosti 18-55 mm a svetelnosti f/3.5-5.6. Objektív je univerzálny, pretože ho môže používať takmer každý amatérsky fotograf. Spoločný držiak fotoaparátu je vhodný pre všetky objektívy EF a EF-S.

Súčasťou fotoaparátu je batéria LP-E10, ktorá umožňuje zhotoviť približne 500 záberov bez použitia blesku alebo automatického zaostrovania. Telo fotoaparátu Copus EOS 4000D je vyrobené z plastu s matnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej sa fotoaparát nešmýka v rukách. Rukoväť je pogumovaná a pohodlne sa drží. Fotoaparát nie je príliš veľký, má rozmery 129x102x77 mm a váži len 436 g vrátane batérie.

Snímač CMOS s efektívnym počtom 18 miliónov pixelov a procesor DIGIC 4 zabudovaný v tejto zrkadlovke+. Je potrebné zdôrazniť, že nejde o full-frame snímač s orezaným faktorom 1.6, čo znamená, že fotoaparát bude rámovať pôvodný obraz. Nie je to rozhodujúce a pri fotografovaní musíte brať túto skutočnosť do úvahy.

Fázový typ automatického zaostrovania obsahuje 9 krížových zaostrovacích bodov. V porovnaní s profesionálnymi fotoaparátmi nie je počet bodov najvyšší, ale skutočnosť, že sú krížového typu, nemôže byť uspokojivejšia, pretože tento typ zaostrovania sa považuje za jeden z najpresnejších. Fotoaparát má aj pomocné osvetlenie AF, ktoré umožňuje zaostriť v zle osvetlených oblastiach. K dispozícii je aj manuálne zaostrovanie a zaostrovanie so sledovaním tváre.

Zrkadlový hľadáčik TTL pokrýva zorné pole na 95 % a ak vám používanie hľadáčika nevyhovuje, môžete ho nahradiť 2.7-palcová obrazovka LCD. Fotografie sa dajú rýchlo preniesť do smartfónu pomocou vlastnej aplikácie od spoločnosti Cope, ktorá sa k fotoaparátu pripája cez Wi-Fi.

Výhody

 • objektív je súčasťou balenia;
 • Pohodlná ergonómia;
 • Wi-Fi;
 • nízka cena;
 • presné automatické zaostrovanie;
 • Nízka hmotnosť na zrkadlovku.

Nevýhody

 • Nevýhody sú za túto cenu zanedbateľné.

Nikon D3500

Hodnotenie: 4.4

Nikon D3500

Ďalší fotoaparát v našom prehľade sa tiež zaraďuje medzi „fotoaparáty pre začiatočníkov“, ale má pokročilejšie funkcie. Fotoaparát sa dodáva so súpravou objektívov, rovnako ako vyššie uvedený model Capop EOS 4000D. Štandardný objektív so zoomom pri ohniskovej vzdialenosti 18-55 mm a svetelnosti f/3.5-5.6.

Rozšírená citlivosť až do ISO 25600, čo je pomerne vysoká hodnota, ktorá sa používa vo veľmi extrémnych prípadoch, pretože kvalita obrazu sa zhoršuje v dôsledku vysokého šumu. Maximálnu hodnotu 6400 možno považovať za pracovnú; pri tejto citlivosti ISO je šum a zhoršenie farieb zanedbateľné.

Nikon D3500 možno medzi ostatnými digitálnymi zrkadlovkami považovať za pomerne kompaktný a ľahký, jeho hmotnosť bez batérií je 365 g. Fotoaparát sa ergonomicky pohodlne drží vďaka matnému povrchu a pogumovanej rukoväti. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené v malej vzdialenosti, takže nastavenia fotoaparátu môžete upravovať jednou rukou. Fotoaparát sa dodáva s vysokokapacitnou batériou, ktorá na jedno nabitie vydrží približne 1 550 fotografií. Výdrž batérie predchádzajúceho fotoaparátu – Sapse EOS 4000D bude v tomto prípade oveľa skromnejšia.

Rýchlosť sériového snímania tu dosahuje 5 fps. Údaj, ktorý je na amatérsky fotoaparát celkom slušný. Táto digitálna zrkadlovka však môže takúto rýchlosť vykazovať len pri manuálnom zaostrovaní, inak bude tempo o niečo pomalšie. Fázový AF obsahuje 11 zaostrovacích bodov, z ktorých iba jeden je krížový, čo znamená, že ako jediný bude pri fotografovaní efektívne reagovať pri slabom osvetlení. Osvetlené automatické zaostrovanie, ktoré je užitočné pri slabom osvetlení.

Výhody

 • vysokokapacitná batéria;
 • pohodlná ergonómia;
 • Ľahký na digitálnu zrkadlovku;
 • Nie je to zlá rýchlosť sériového snímania;
 • presné automatické zaostrovanie;
 • Ostré a ostré snímky.

Nevýhody

 • Nevýhody sú za takúto cenu zanedbateľné.

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Hodnotenie: 4.5

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Systém Olympus nie full frame fotoaparát možno zaradiť do kategórie poloprofesionálnych fotoaparátov. Fotoaparát sa vyznačuje výnimočným dizajnom v retro štýle, ktorý je podobný filmovým fotoaparátom z minulého storočia. Model je stále aktuálny, hoci bol oznámený v roku 2015.

Zabudovaný snímač

 • 4/3 Four Thirds MOS (17.313.0 mm) a 16.1m. Fotoaparát má tiež výkonný štvorjadrový procesor
  uePic VIII, ktorý umožňuje pomerne rýchle spracovanie snímok. Pokiaľ ide o citlivosť ISO, pri citlivosti ISO 3200 dosahuje dobré výsledky a pri citlivosti ISO 6400 slabé. Ak pracujete pri citlivosti ISO 12800, bude viditeľná degradácia farieb a obrysov, ale snímka by mohla byť ľahko vhodná na sociálne siete alebo dokonca na tlač na papier A4.

  Bezzrkadlovka Olympus Mark III je vybavená 5-osovým maticovým stabilizátorom, ktorý umožňuje fotografovať alebo natáčať videá bez náhodného chvenia. Výrobca uvádza, že táto stabilizácia dokáže pracovať až v štyroch krokoch, a je to pravda. Pri fotografovaní z ruky s rýchlosťou uzávierky 1 sekunda môžete ľahko získať jasný záber bez akýchkoľvek chýb.

  Olympus Mark III je vybavený elektronickým hľadáčikom s plným 100 % zorným poľom a obsahuje 23.6 miliónov pixelov. 3-palcová dotyková obrazovka LCD umožňuje fotografovať a natáčať videá z viacerých uhlov vďaka 90-stupňovému sklonu smerom nahor a 45-stupňovému sklonu smerom nadol.

  Výhody

  • procesor
   uePic VIII;
  • Snímač dobre zvláda vysoké rýchlosti ISO;
  • 5-osový stabilizátor Matrix;
  • citlivé automatické zaostrovanie;
  • naklonenie a dotykový LCD displej;
  • kompaktný.

  Nevýhody

  • malá kapacita batérie.

  Sony Alpha ILCE-6000

  Hodnotenie: 4.6

  Sony Alpha ILCE-6000

  Bezzrkadlovka od spoločnosti Sony je fotoaparát kompaktnej triedy. S rozmermi 120x67x45 mm a hmotnosťou 285 g je to úctyhodný exemplár vzhľadom na možnosti, ktoré ponúka. Tento fotoaparát je ideálny pre tých, ktorí aktívne používajú sociálne siete a chcú získať vysokokvalitné fotografie.

  Z prehľadu spoločnosti Yandex.Trhovisko so statusom „Gadget Inspector“: „Zo všetkých súčasných bezzrkadloviek je to najlepší fotoaparát, ktorému konkurujú len digitálne zrkadlovky Capop.“.

  Fotoaparát má skvelú ergonómiu. Pohodlne sa drží v ruke a väčšina ovládacích prvkov je pohodlne umiestnená na pravej strane prednej časti fotoaparátu. Elektronický hľadáčik v ľavom hornom rohu obsahuje 1440000 bodov a má 100 % pokrytie zorného poľa. Hľadáčik má tiež zabudovaný snímač priblíženia, ktorý rýchlo reaguje na prepnutie z displeja. Naklápacia obrazovka LCD sa nakláňa o 90 stupňov smerom nahor a o 45 stupňov smerom nadol, takže môžete fotografovať a natáčať videá z požadovaného uhla.

  Snímač CMOS zabudovaný do tohto systémového fotoaparátu je snímač CMOS veľkosti APS-C (23 cm).515.6 mm) a 24.3 milióny. Pre fotoaparát bez full frame je takýto snímač veľký a na využitie jeho plného potenciálu by ste mali fotografovať so značkovou optikou od spoločnosti Sony.

  Vďaka veľkému počtu pixelov si kompakt vedie celkom dobre pri vysokej citlivosti na svetlo. Rozšírená rýchlosť ISO až do 25600, ako sme už spomínali, túto hodnotu je potrebné nastaviť len v najkritickejších prípadoch. ISO 6400 sa považuje za pracovné a nevykazuje prakticky žiadny šum ani zrnitosť. Ak plánujete spracovávať snímky vo fotografických editoroch, za prijateľnú možno považovať aj hodnotu ISO 12800.

  Bezzrkadlový fotoaparát Sony Alpha ILCE-6000 má funkciu vysokorýchlostného sériového snímania 11 snímok za sekundu. Napríklad profesionálne reportážne fotoaparáty Canon môžu ponúknuť takú vysokú rýchlosť. Ďalšou veľkou výhodou tohto fotoaparátu je hybridný typ automatického zaostrovania, ktorý obsahuje 179 bodov AF. Za dobrých svetelných podmienok fotoaparát zaostruje len veľmi zriedkavo.

  Výhody

  • pohodlná ergonómia;
  • Otočná obrazovka;
  • Snímač s veľkým počtom pixelov;
  • Vysokorýchlostné sériové snímanie;
  • Snímač pracuje pri vysokých citlivostiach ISO;
  • kompaktnosť;
  • Presné a citlivé automatické zaostrovanie.

  Nevýhody

  • Relatívne drahá optika pre fotoaparát.

  Fujifilm X-T30

  Hodnotenie: 4.7

  Fujifilm X-T30

  Systémový fotoaparát Fujifilm X-T30 – týka sa poloprofesionálnej techniky. Dodáva sa v troch farbách: striebornej, klasickej čiernej a sivej. Fotoaparát s batériou váži len 383 g a vďaka malým rozmerom sa ľahko zmestí do tašky alebo dokonca do vrecka. Hlavnou myšlienkou výrobcu je poskytnúť fotografovi čo najviac funkcií vlajkovej lode pri zachovaní kompaktnosti a cenovej dostupnosti fotoaparátu.

  Systémová kamera má snímač CMOS IV s 26 efektívnymi pixelmi.1m pixelov a vlastný filter X-Trans na zabránenie efektu moiré na snímkach. Moire je vlnovka, ktorá vzniká prekrývaním periodických vzorov na seba. Rovnaký snímač ako v profesionálnych fotoaparátoch značky Fujifilm, napríklad X-T4 a X-T3. Výkonný procesor X-Processor 4 umožňuje natáčanie videí v rozlíšení 4K bez orezania, ako aj vysokorýchlostné sériové snímanie rýchlosťou až 30 snímok za sekundu.

  Hybridný typ automatického zaostrovania zahŕňa až 425 zaostrovacích bodov, ktoré pokrývajú celý snímač. To znamená, že fotoaparát nebude zaostrovať len na stred záberu alebo na obmedzenú oblasť, ako to zvyčajne robia digitálne zrkadlovky. Táto bezzrkadlovka má rýchle a presné automatické zaostrovanie, ktoré zaostruje nielen na tváre, ale aj na oči.

  Elektronický hľadáčik tohto fotoaparátu je pomerne jasný s dobrým rozlíšením 2.36 MP a plné 100 % pokrytie zorného poľa. Fujifilm X-T30 je bezzrkadlový fotoaparát, čo znamená, že pri pohľade na VF môžete získať predstavu o type záberu, ktorý chcete. 3-palcový dotykový displej LCD má praktickú výklopnú konštrukciu, ktorá umožňuje fotografovať z nízkych a vysokých pozorovacích bodov. Okrem toho je monitor vybavený rýchlymi ovládacími gestami, ktorými môžete aktivovať takmer akékoľvek nastavenie alebo funkciu.

  Bezzrkadlovková konštrukcia umožňuje používať mnohé typy profesionálnej optiky z radu Fujinon pomocou špeciálneho adaptéra. Tieto objektívy majú rôzne veľkosti od kompaktného 15-45 mm objektívu so zoomom až po neuveriteľný 200 mm pevný teleobjektív.

  Výhody

  • Výkonný procesor X-Processor 4;
  • Obrazový snímač CMOS IV X-Trans;
  • Rýchle a presné automatické zaostrovanie;
  • Dotykový otočný displej;
  • Vďaka adaptéru na objektív je možné používať rôzne typy objektívov
  • Synchronizácia Wi-Fi.

  Nevýhody

  • Jeden slot na pamäťovú kartu.

  entax KP

  Hodnotenie: 4.8

  Pentax KP

  Väčšina fotoaparátov Pentax je známa svojou robustnou konštrukciou a model, na ktorý sa pozrieme, nie je výnimkou. Táto digitálna zrkadlovka je odolná voči prachu a vode a zvládne nízke teploty až do -10 stupňov. Okrem toho je telo fotoaparátu vyrobené z kovu, čo výrazne zvyšuje hmotnosť zariadenia – 699 g.

  Tento fotoaparát má snímač APS-C s 24 efektívnymi pixelmi.32 miliónov. Ide o jeden z mála snímačov, ktorý dokáže potlačiť efekt moaré v zábere bez pomoci rôznych filtrov. Snímač zavibruje tisíckrát za sekundu a procesor obnoví obraz. Snímač sa tiež môže otáčať pozdĺž optickej osi a vytvárať snímky s rovným horizontom, aj keď je fotoaparát držaný v náklone až 5 stupňov.

  Pokiaľ ide o citlivosť na svetlo, veci sa stávajú zaujímavými, pretože výrobca dal tomuto fotoaparátu fenomenálnu citlivosť na svetlo. Rozšírenie ISO na 892200. V skutočnosti možno za pracovný parameter považovať ISO 6400; v takom prípade sa farba a obrysy obrazu kriticky nepoškodia. Pri hodnote 12800 je viac šumu a obraz je vhodnejší na sociálne siete. Na snímke nasnímanej pri citlivosti ISO 892200 je zreteľne vidieť množstvo zrna, ale prekvapivo nedochádza k výraznej degradácii farieb. Tajomstvo spočíva v prídavnom vyrovnávacom koprocesore, ktorý zrýchľuje celý pracovný postup fotoaparátu a pomáha rýchlejšie a presnejšie spracovať snímky.

  Fázové automatické zaostrovanie obsahuje 27 zaostrovacích bodov a 25 z nich je krížového typu, čo umožňuje presnejšie a bezchybné zaostrenie. Fotoaparát má osvetlený autofokus, ale aj pri slabom osvetlení funguje fázový autofokus pomerne rýchlo. Fotoaparát je vybavený 5-osovým maticovým stabilizátorom, ktorý pomáha predchádzať nežiaducim vibráciám počas fotografovania a natáčania videa. Okrem toho má Pentax KR ďalší režim Astrotracer, ktorý pracuje s GPS. Takáto funkcia je určená na fotografovanie hviezd.

  Výhody

  • odolné voči peletám;
  • pokračuje v prevádzke pri nízkych teplotách;
  • 5-osová maticová stabilizácia;
  • Snímač CMOS potláča moiré vzory;
  • snímač pracuje pri vysokých nastaveniach ISO;
  • má režim Astrotracer;
  • presné automatické zaostrovanie.

  Nevýhody

  • Automatické zaostrovanie nie je dostatočne rýchle v
  • Pohľad v.

  Sony Alpha ILCE-6600

  Hodnotenie: 4.9

  Sony Alpha ILCE-6600

  Náš prehľad uzatvára kompaktný fotoaparát od spoločnosti Sony. Vlajková loď radu 6 000 fotoaparátov a zároveň vlajková loď všetkých bezzrkadloviek APS-C tejto značky. S týmto fotoaparátom môžete vďaka adaptéru LA-EA 1 používať širokú škálu objektívov zo špecializovaného sortimentu spoločnosti Sony, ako aj väčšinu iných optických zariadení.

  Z prehľadu Yandex.Trh so statusom „Gadget Inspector“: „Pohodlný grip, výkonná batéria, dobrý stabilizátor, priestorové video a najlepšie automatické zaostrovanie“ – ako uvádza používateľ služby Yandex Market so statusom „Gadget Inspector“ v recenziách tohto fotoaparátu.

  Fotoaparát má snímač CMOS s efektívnym počtom pixelov 24.2M. Snímač nie je zlý vďaka svojej vysokej citlivosti na svetlo. Tento model má navyše nižšiu citlivosť ISO až 50 a je vhodný na fotografovanie pri jasnom svetle. Rozšírenie ISO smerom nadol nezvyšuje šum, pretože nižšie nastavenie citlivosti vedie k deleniu, nie k násobeniu. A rozdiel v jase susedných pixelov sa nezvyšuje, ale skôr znižuje.

  Telo fotoaparátu je na rozdiel od predchádzajúceho 6 000. modelu o niečo väčšie. Vďaka pogumovanej rukoväti sa pohodlne drží v ruke a má integrovanú batériu NP-FZ100 s kapacitou 2 280 mAh. Fotoaparát je tiež vybavený dotykovým otočným displejom s takmer 3-palcovou uhlopriečkou a elektronickým hľadáčikom, ktorý má plný uhol záberu.

  Hybridný typ automatického zaostrovania obsahuje až 425 zaostrovacích bodov. Alpha ILCE-6600 sa môže pochváliť rýchlym sledovaním zaostrovania pri fotografovaní a nakrúcaní filmov. Automatické zaostrovanie funguje skvele pri sledovaní objektu a dokáže sledovať aj podľa očí. Je vybavený aj funkciou protisvetla a korekciou zaostrenia, ktorá vám umožní snímať s presnosťou pri slabom osvetlení a rýchlo sa pohybujúcich objektoch. Fotoaparát má zabudovaný 5-osový maticový stabilizátor, ktorý funguje vo všetkých 5 krokoch. Vďaka tejto stabilizácii sa pri natáčaní môžete vyhnúť minimálnemu chveniu rúk.

  Výhody

  • Rozsah ISO začína na hodnote 50;
  • Vysokokapacitná batéria;
  • rýchle sledovanie automatického zaostrovania;
  • 50-osová maticová stabilizácia;
  • ergonómia;
  • má konektor na slúchadlá.

  Nevýhody

  • vysoká cena.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: