9 najprínosnejších druhov rýb pre ľudské zdravie

Nie každá potravina v našej strave sa môže porovnávať s rybami a morskými plodmi, pokiaľ ide o jemnosť štruktúry, chuť a výhody. Čerstvé kvalitné ryby – cenný zdroj minerálov, vitamínov a esenciálnych aminokyselín (vrátane omega-3,6). Dnes budeme diskutovať o tých naj: tu je zoznam najzdravších rýb pre ľudí.

Ako si vybrať kvalitnú rybu?

Predtým, ako začneme náš rebríček, podelíme sa s vami o niekoľko cenných rád, ako si vybrať chutné a hlavne čerstvé ryby:

Ryby nesmú mať nepríjemný zápach – ten je známkou nekvalitného výrobku. V ideálnom prípade by mal čuch cítiť len jemnú vôňu mora (samozrejme, ak hovoríme o morských druhoch).

  1. Mäso by malo byť pevné – ak ho stlačíte, bude mierne pružiť.
  2. Oči ryby musia byť čisté a lesklé – zakalené alebo zapadnuté znamenajú, že výrobok začína hniť (toto pravidlo neplatí vždy pre niektoré druhy lososov, ktoré majú malé oči).
  3. Šupiny musia pevne priliehať ku koži – zakalenie, poškodenie a uvoľnené šupiny sú neprípustné.
  4. Balené rybie filé nesmie obsahovať veľké množstvo tekutiny.
  5. Ak je mäso červenej ryby jasne červené a jej plutvy vyzerajú malé, znamená to, že bola kŕmená farbivami a stimulátormi rastu.

Chutné a zdravé jedlo: hodnotenie najzdravších rýb pre ľudí

NomináciamiestoNázovporadie
Cenné morské odrody5Notothenia4.6
4Treska4.5
3Halibut4.8
2Sardinky4.9
1Losos5.0
CENNÉ RIEČNE ODRODY4Ostriež4.7
3Pike4.8
2Sumec4.9
1SUDAK5.0

Cenné morské odrody

Notothenia

Hodnotenie: 4.6

Notothenia

Táto bohatá a chutná ryba obýva vody Tichého a Atlantického oceánu. Plejtvák obrovský antarktický dosahuje dĺžku až 0,8 m a váži 250 g až 1 kg (niektoré veľryby môžu vážiť až 9 kg). Telo tohto morského živočícha je pretiahnuté, s niekoľkými pruhmi na bokoch a výraznou chvostovou plutvou. Notothenia sa často zamieňa s treskou atlantickou pre svoju vizuálnu podobnosť.

Na celom svete bolo zaznamenaných približne 60 druhov nototénií. Každý z nich má husté, ale stále pomerne jemné a šťavnaté mäso bez malých kostí. Pred polstoročím bola populácia morských rýb taká veľká, že ich húfy bolo často možné pozorovať z paluby veľrybárskej alebo výskumnej lode. Komerčné úlovky nototénie dosiahli kritickú úroveň v 70. rokoch 20. storočia, keď sa ročne ulovilo viac ako 400 000 ton. Od roku 1985 je komerčný rybolov nototénie zakázaný.

Zaujímavý fakt. Nototénia sa považuje za ekologickú rybu, pretože žije ďaleko od oblastí s rozvinutým priemyslom.

Ottenia je bohatá na esenciálne aminokyseliny pre ľudský organizmus(lyzín, arginín atď.).), čím sa rovná hovädziemu mäsu. Okrem toho obsahuje cenné minerály (horčík, vápnik, zinok, jód, fosfor, draslík atď.) a mnoho ďalších minerálov.) a vitamíny (skupina B a D, C, PP). Jedným z najdôležitejších ukazovateľov zdravia rýb je ich tuk. Nototénia je jedinečná tým, že jej tuk sa skladá až z 85 % z polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sú najdôležitejšou aminokyselinou v ľudskom tele. Nototénia je ideálna pre detskú výživu vďaka pôsobivému množstvu ľahko stráviteľných bielkovín a vápnika.

Čo variť? Vďaka vynikajúcej chuti, miernemu obsahu tuku a absencii malých kostí možno nototéniu považovať za univerzálnu rybu. Môže sa variť, smažiť, dusiť, variť v pare, marinovať a variť. Pripravuje sa z neho bohatá a aromatická polievka, vynikajúce rezne, predjedlá, občerstvenie a dokonca aj hranolky. Ryby sa výborne kombinujú s bielym polosladkým a suchým vínom.

Treska

Hodnotenie: 4.7

Treska

Národné jedlo Portugalska (pečená treska), súčasť erbu Murmanska, najobľúbenejšia komerčná ryba a jedna z najdlhšie lovených rýb: prvá treska bola ulovená približne pred 1000 rokmi. Rodina tresky sa vyskytuje v miernych vodách Atlantického oceánu a tlačí sa až do Grónska.

Tento dravec uprednostňuje pobrežie a len zriedkavo sa vyskytuje vo väčších hĺbkach. Ryba je jedinečne sfarbená: jej brucho je biele a boky majú zelenohnedý nádych. Každý druh tresky má 5 charakteristických plutiev: 3 pozdĺž chrbta a 2 okolo chvosta.

V prirodzených podmienkach môže treska dorásť do dĺžky 1,8 m a dožíva sa až 35 rokov, ale často sa stáva, že ryby ulovené do sietí nie sú staršie ako 10 rokov a nie sú väčšie ako 0,8 m.

Treska – nízkokalorický výrobok, Takže je to dobré pre ľudí na diéte alebo zdravotnej diéte. Treska je bohatá na fosfor, selén, vitamíny skupiny B a samozrejme cenné minerály. Obsahujú zdravé omega-3 kyseliny, ktoré poskytujú silnú podporu nervovému a kardiovaskulárnemu systému a stimulujú imunitný systém.

Čo variť? Treska má úžasnú chuť a všestrannosť, vďaka čomu je mimoriadne obľúbená u kuchárov na celom svete. Treska je ideálna na dusenie, varenie a dusenie. Môže sa vyprážať, piecť, podávať ako občerstvenie alebo ako hlavné jedlo.

Halibut

Hodnotenie: 4.8

Halibut

Jedna z najchutnejších, najzdravších a najdrahších rybích pochúťok v našom zozname. Čo je však na halibute také cenné, že je taký drahý?? Samozrejme, jeho zloženie mäsa. Zástupca radu platesy môžu dorásť do dĺžky 4,5 m. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 7 do 300 kilogramov. Je to ďalší zástupca morských vôd Tichého a Atlantického oceánu (uprednostňuje ich severnú časť). Jeden druh halibuta (atlantický) sa považuje za ohrozený druh. Dôvodom je, že halibut sa tradične považuje za komerčnú rybu, ale je to pomaly rastúca ryba. Aktívny „lov“ rýb viedol k poklesu ich populácie.

Považuje sa za hlbokomorskú rybu, vykostenú, podlhovastú, po stranách sploštenú. Mäso halibuta obsahuje biele aj tmavé časti bez ohľadu na druh, ale tuChemické zloženie mäsa sa môže značne líšiť. Napríklad halibut čierny obsahuje až 16 % tuku, halibut šípový približne 20 %, halibut biely len 5 % a v tejto rybe nie sú vôbec žiadne sacharidy. Halibut – obsahuje úctyhodné množstvo bielkovín, vitamínov skupiny B, vitamínov D, E, A, vápnika, železa, kyseliny fosforečnej a kyselín omega-3.

Za zmienku stojí nielen omega-3, ale aj významné množstvo bielkovín: normalizuje hladinu hemoglobínu v krvi, udržiava hormonálnu rovnováhu, zlepšuje svalové tkanivo a stimuluje jeho rast. Užitočné aminokyseliny v halibute zabraňujú vzniku aterosklerózy, porúch nervového systému, podporujú srdce, odstraňujú toxíny z tela atď.

Čo variť? Husté a jemné mäso halibuta má sladkú chuť, a preto sa považuje za delikatesu. Halibut môže byť varený, vyprážaný (v akejkoľvek variante, či už vyprážaný, grilovaný, zapekaný), dusený, marinovaný, údený. Vhodné na varenie bez kože: jeho mäso je pomerne hrubé a počas varenia si dokonale zachováva svoj tvar.

Halibut je ideálny na prípravu chutnej polievky, pretože z jeho kostí sa vytvára želé. Je to chutná náplň do koláčov. Kaviár z halibuta sa používa aj ako potravina: je takmer rovnako chutný ako červený a čierny kaviár a stojí oveľa menej.

Sardinky

Hodnotenie: 4.9

Sardinky

Tento druh sleďa sa považuje za komerčnú rybu. Sardinky sú pomerne malé: málokedy sú dlhšie ako 25 cm, ale ich telo je väčšie ako telo tradičného sleďa. Telo sardinky je pokryté striebornými šupinami, je dlhé a hlava je pomerne veľká. Vďaka tejto štruktúre sa sardinky považujú za rýchlych plavcov. Táto ryba má rozsiahly biotop: sardinky sa vyskytujú prakticky vo všetkých moriach planéty.

Sardinky sú bohaté na cenné minerálne látky, ako je železo, chróm, zinok, vápnik, vitamíny D, PP, skupiny B a nasýtené tuky. Osobitne treba spomenúť užitočné kyseliny omega-3 a omega-6 obsiahnuté v rybách. Je to veľmi silná kombinácia, ktorá má celkovo pozitívne účinky na organizmus: udržiava normálny stav kostí, chráni srdcový sval, stimuluje imunitný systém atď.

Podľa výskumu, že pravidelná konzumácia sardiniek pomáha znižovať frekvenciu astmatických záchvatov, urýchľuje regeneráciu všetkých telesných tkanív, zlepšuje fungovanie mozgu, udržuje normálny zrak, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu atď.

Čo variť? Varené sardinky sú obzvlášť užitočné, pretože si zachovávajú všetky živiny. Kulinárski odborníci sa však neobmedzujú len na varenie: sardinky sa často smažia (grilované a fritované), údia, pečú, konzervujú a varia. Z tejto ryby sa pripravuje vynikajúci rybí vývar a hamburgery. Konzervované sardinky sú veľmi obľúbené: sardinky vo vlastnej šťave, v oleji, v paradajkách sú veľmi žiadané na celom svete. Nepostrádateľná zložka mnohých šalátov a sendvičov.

Losos

Hodnotenie: 5.0

Losos

Tento severoatlantický a tichomorský ostrovan je považovaný za delikatesu, ale aj za veľmi dostupný produkt. Lososy sa často liahnu v sladkej vode, potom vyplávajú do oceánu a vracajú sa do sladkej vody, aby sa neresili. Lososy sú pomerne veľké, niekedy až 1,5 m dlhé a vážia 30 kg. Farba lososieho mäsa sa mení od oranžovej po jasne červenú v závislosti od viacerých faktorov – stravy, biotopu atď.

Je to jedna z najcennejších a najužitočnejších komerčných rýb. Losos je jazerný druh, ktorý žije vo vodných nádržiach Ruska (polostrov Kola, Karélia), Európy – Švédska, Fínska, Nórska atď. Losos je predmetom umelej reprodukcie. V Spojených štátoch bol v roku 2015 schválený na predaj geneticky modifikovaný losos atlantický. V Rusku bol losos na základe nariadenia Ministerstva prírodných zdrojov a životného prostredia navrhnutý na zaradenie do ruského Červeného zoznamu ohrozených druhov.

Lososie mäso je bohaté naJazerá sú bohaté na fosfor, draslík, chróm, vitamíny PP a B1. Pravidelná konzumácia rýb pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi, normalizuje nervový a tráviaci systém, zlepšuje stav pokožky, slizníc. Losos sa považuje za silný antioxidant. Kyseliny omega-3 v mäse lososa (v nezanedbateľnom množstve) spomaľujú proces starnutia a udržiavajú mozgové bunky životaschopné.

Čo variť? Mäso z lososa má jemnú, veľmi jemnú chuť a je vhodné na prípravu rôznych jedál rôznymi spôsobmi: losos je vyprážaný (vrátane grilovaného so zeleninou), dusený, grilovaný losos je vynikajúci. Ryby sa hodia do šalátov so syrom, olivami, čerstvou zeleninou, krevetami, vajcami atď.

Vysokohodnotné riečne druhy

Ostriež

Hodnotenie: 4.7

Ostriež

Malý sladkovodný sumec uprednostňuje čisté vodné plochy, najlepšie s malým prúdom, strednou hĺbkou a prítomnosťou podvodnej vegetácie. Šťukovec sa cíti dobre v sladkých aj mierne slaných vodách.

Tento dravec žije nepretržite, často sa zhromažďuje v malých kŕdľoch a je nenásytný a zje takmer všetko, čo mu príde do cesty: mreny, mäkkýše, kôrovce, hmyz, mreny, patentky, mladé karasy, šťuky atď. V dôsledku tejto činnosti tvoria ostrieže často leví podiel na úlovkoch rybárov.

Zábavný fakt. Niekedy ostriež za svoju dravosť zaplatí príliš vysokú cenu: pri prenasledovaní koristi sú niektoré (najmä mladé) často vyhodené na breh, alebo môžu v zúrivosti zaútočiť, často upustia návnadu a chytajú ju, až kým nie sú nakoniec chytené. Ostriež je veľmi chutná ryba. Z tohto dôvodu sa v poslednom čase presadzuje umelý chov, hoci je pomerne plodný.

Ostriež sa považuje za zdravú diétnu rybu, Mäso je bohaté na draslík, železo, zinok, vápnik, rekordné množstvo jódu, kyselinu fosforečnú. Ten je veľmi dôležitý pre bunky tela: práve z fosfátových solí sa skladá ľudská kostra. Ostriež obsahuje aj horčík, síru, chróm, molybdén, vitamíny C, E, D, A, skupiny B a ďalšie.

Čo variť? Mäso z ostrieža má vynikajúcu chuť a nízku viskozitu. Keďže však na jatočnom tele nie je veľa mäsa, ostriež by sa mal variť opatrne. Ak sa smaží, tak na veľkom množstve oleja; ak sa varí, tak je najlepšia polievka. Okrem toho má ostriež vynikajúcu chuť v sušenej a pečenej forme. Vyrábajú sa z nej vynikajúce rybie konzervy. Ostriež je ideálnym kandidátom na aromatickú rybiu polievku. Jedným z najlepších spôsobov prípravy tejto ryby je však stále údenie za tepla na rôznych druhoch dreva (hrab, buk, dub, javor, ovocné stromy atď.).).

Pike

Hodnotenie: 4.8

Pike

Tento sladkovodný obyvateľ nemá v agresivite konkurenciu: šťuka sa považuje za najdravejšiu zo všetkých sladkovodných rýb. Jeho vonkajší vzhľad je presvedčivý: veľká, pretiahnutá hlava a pôsobivé ústa so zubami ostrými ako britva. Tvar ich tela pripomína torpédo; ich farba sa mení v závislosti od veku, potravy, prítomnosti a množstva vegetácie: šťuky môžu byť sivé so žltozeleným alebo hnedastým nádychom, so žltkastými škvrnami na bokoch. Strieborné exempláre sa môžu vyskytovať aj. Šťuka sa dožíva pomerne vysokého veku: niektoré exempláre sa môžu dožiť až 30 rokov.

Šťuka je neuveriteľne nenásytná ryba (prekonal ju snáď len ostriež). Ostatné druhy rýb (plotica, ostriež atď.) tvoria základ potravy šťuky.). Ryby sú bežné na severnej pologuli. Nachádzajú sa v povodiach väčšiny morí. Šťuka sa niekedy vyskytuje v odsoľovanej morskej vode: napríklad vo Fínskom zálive v Baltskom mori alebo v Taganrogskom zálive v Azovskom mori.

Šťuka sa považuje za diétnu potravinu, Hypoalergénny výrobok bohatý na fosfor, draslík, kobalt (rekord), horčík, síru, jód, chróm a vitamíny A, E, B atď. Mäso šťuky obsahuje prírodné antiseptiká, ktoré pomáhajú v boji proti bakteriálnym infekciám a podporujú imunitný systém. Šťuka je užitočná pre pokožku, reguluje hladinu cukru v krvi, metabolizmus, podporuje štítnu žľazu a srdcový sval.

Čo variť?Šťuka je mäsitá, ale chudá ryba, preto je lepšie ju použiť ako prísadu do iných jedál. Z tohto dravca sa pripravujú vynikajúce kotlety, hamburgery a závitky. Pečená šťuka alebo pečená šťuka s omáčkou by nechutili zle. Výborne sa hodí na nakladanie a chutí aj sušená.

Sumec

Hodnotenie: 4.9

Sumec

Sumec obyčajný sa považuje za jednu z najväčších rýb na svete. Ryby, ktoré dosahujú skutočne gigantické rozmery, môžu niekedy zaútočiť aj na človeka, ak sa nachádza vo vode v blízkosti biotopu tohto dravca. Sumec má predĺžené telo, veľkú hlavu a ústa, ako aj veľa ostrých zubov a fúzy na hornej čeľusti. Sfarbenie môže byť od čierneho po svetložlté, vzácne sú aj albíni. Priemerná hmotnosť sumca je 60-80 kg, ale niekedy sa môžete stretnúť so skutočnými gigantmi s hmotnosťou až 300 kg a dĺžkou 5 m.

Sumec žije v sladkovodných vodách v Európe. Výnimkou je povodie Severného ľadového oceánu. Častým omylom je, že sumec je mrchožrút. V skutočnosti sa najradšej živí kôrovcami, plôdikom, mäkkýšmi, malými sladkovodnými živočíchmi. Veľké jedince tohto druhu niekedy útočia na malé domáce zvieratá a vodné vtáctvo.

Sumec je dôležitou komerčnou rybou v povodí Azovského mora a Volgy, čo nie je prekvapujúce, pretože táto pôsobivá ryba má mnoho výhod: žiadne šupiny na koži a kosti v mäse.Sumec je cenným zdrojom skupinových vitamínovB, ako aj C, E, najdôležitejšie stopové prvky – horčík, železo, kobalt, draslík atď. Okrem toho sumčie mäso obsahuje bielkoviny a cenné aminokyseliny vrátane lyzínu, ktorý tvorí bielkoviny.

Ak sa tento dravec pravidelne konzumuje, zlepšuje sa obranný systém organizmu, pokožka, vlasy, nechty, tráviaci systém a nervový systém.

Čo variť?Mäso sumca má jemnú, mierne sladkú chuť, pre ktorú ho oceňujú aj špičkoví kuchári. Najtučnejšia časť sumca (chvost) sa používa na prípravu chleba z balzy a ako chutná náplň do koláčov. Hlavnú časť tela možno použiť na prípravu kebabu, kotliet atď. Ani hlava nepríde nazmar: je z nej veľmi dobrá polievka.

Sumec

Skóre : 5.0

Šťukovec

Tento člen čeľade sumcovitých je známy svojimi dravými spôsobmi, charakteristickými tesákmi a pôsobivou chrbtovou plutvou. Šťuka rastie veľmi rýchlo a každý rok priberie 1 kg. Vo voľnej prírode sa niekedy vyskytujú exempláre s veľkosťou viac ako 1 m a dosahujúce 15 kg živej hmotnosti (rekordná hodnota je 20 kg). Sandač je zelenošedý, so sivými škvrnami na bokoch (8-10 kusov). Ryby uprednostňujú život vo vodných nádržiach s obsahom kyslíka, majú rady miesta s ílovitým alebo piesčitým dnom.

  1. Zábavný fakt. Ostriež sa považuje za pomerne agresívnu rybu: v tomto smere je takmer rovnako silný ako šťuka a ostriež. niekedy sa správa dosť násilne, dokonca aj voči mladším príslušníkom svojho druhu.
  2. Areál rozšírenia šťuky je veľký: vyskytuje sa vo vodných nádržiach východnej Európy (v jazerách Issyk-Kul, Balchaš, v riekach Čierneho mora, Kaspického mora, Azovského mora, Aralského mora a Baltského mora).
  3. Sudak je veľmi zdravý:Obsahuje značné množstvo ľahko stráviteľných bielkovín, približne 20 aminokyselín, dôležité minerály (vápnik, fosfor, horčík, chlór, jód, zinok, meď, kobalt) a samozrejme vitamíny (A, E, PP, skupina B atď.).). Sudak sa odporúča ako prvý príkrm pre jednoročné deti.
  4. Čo variť?Mäso šťuky sa považuje za chudé, ale je nemenej hodnotné a chutné: ryba má jemnú chuť a nemá malé kosti. Šťukovec sa veľmi ľahko pripravuje a hodí sa na veľké množstvo jedál: je pečený, dusený s omáčkami, varený v polievke a kapustnici, varené z neho rezne, zrazy. Údené, sušené a solené šťuky majú vynikajúcu chuť.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: