22 najzaujímavejších pamiatok Saratova

*Prehľad najlepších od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou sa poraďte s odborníkom.

Saratov bol vždy vnímaný ako hlavné mesto Povolžia. A napriek svojmu neoficiálnemu statusu si tento titul zaslúži na 100 %. Saratov má stále menej ako milión obyvateľov, ale stále patrí medzi dvadsať najväčších Slovenskách miest. Bol založený v roku 1590 a má veľmi bohatú históriu. Saratov má čo vidieť. Ide o kultúrne, historické a prírodné zaujímavosti. N. Kozlinski sa tu narodil a pracoval. . Černyševskij, študoval a pristál po svojom prvom lete do vesmíru Jurij Gagarin. Miestni obyvatelia sú hrdí na svojich krajanov. Najznámejšie osobnosti kultúry a umenia: O. Tabakov, O. Jankowski, E. Mironov, M. Matvejev, V. Konkin, športovci: F. Smolov, V. Khryapa, I. Zakharov, politici: In. Volodin, V. Raškin, podnikatelia: R. Abramović, G. Geifman.

Krajiny uchvacujú svojou krásou. Mesto je postavené pozdĺž rieky Volgy a tiahne sa stovky kilometrov. Prichádzajú sem turisti z rôznych krajín. Najčastejšie môžeme vidieť výlety s cestujúcimi z Nemecka, pre ktorých je Saratov tiež súčasťou histórie, pretože volžskí Nemci sú predkami mnohých z nich. Naše hodnotenie predstavuje najzaujímavejšie pamiatky mesta na Volge, ktoré odporúčame vidieť ako prvé.

Hodnotenie najzaujímavejších pamiatok v Saratove

Nomináciamiestonázov výrobkuhodnotenie
Najzaujímavejšie vojensko-patriotické atrakcie v Saratove1Park víťazstva5.0
2Pamätník žeriavov4.9
3Pamätník hrdinom frontu a domáceho frontu4.8
4Pamätník tankistov4.7
Najzaujímavejšie prírodné atrakcie Saratova1Útes Stepana Razina5.0
2Sírny prameň4.9
3Jaskyňa Kudeyarov4.8
Najzaujímavejšie náboženské pamiatky Saratova1Katedrála Najsvätejšej Trojice5.0
2Upokojte moje smútky Cirkev4.9
3Saratovská katedrálna mešita4.8
4Kláštor svätého Alexia4.7
Najzaujímavejšie kultúrne pamiatky v Saratove1Saratovské divadlo opery a baletu5.0
2Saratovské štátne konzervatórium. . Sobinova4.9
3Múzeum umenia A. S. Puškina. . Múzeum Radiščeva4.8
Najzaujímavejšie architektonické pamiatky Saratova1Pamätný komplex Gagarinovo pole5.0
2Cestný most cez Volgu4.9
3Pamätník N. . Černyševský4.8
4Pomník saratovskej harmonike4.7
Najzaujímavejšie zábavné atrakcie Saratova1Cirkus bratov Nikitinovcov5.0
2Mestský park kultúry a oddychu4.9
3Chvalinské termály4.8
4Park Kumysnaya Polyana4.7

Najzaujímavejšie vojensko-patriotické pamiatky v Saratove

Park víťazstva

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 5.0

Park víťazstva

Pamätný komplex je hlavnou dominantou Saratova a nedovoľuje potomkom zabudnúť na hrdinské činy ich dedov a pradedov, aby sa už nikdy nezopakovala tá strašná vojna. Victory Park je na čele nášho zoznamu. Nachádza sa na najvyššom bode mesta, hore Falcon. Otvorenie stránky pri príležitosti 30. výročia veľkého víťazstva nad nacistami. Pri vstupe do parku stojí na podstavci legendárne pozemné útočné lietadlo Jak-38. Na území sa nachádza Alej hrdinov, Večný plameň, Tichý zvon, pamätníky mladým vojnovým zajatcom, obetiam radiácie, krajanom zabitým v miestnych vojnách.

Tu môžete navštíviť Štátne múzeum vojenskej slávy s viac ako 180 veľkými exponátmi. Slávne Kaťuše, BM Grad, delostrelecké zbrane, tanky, lietadlá a sanitný vlak sú inštalované vonku. V múzeu sa nachádza zbierka zbraní z Veľkej vlasteneckej vojny a modernej doby.

Národná ľudová dedina bola v areáli vybudovaná pred 15 rokmi. Môžete navštíviť domy Rusov, Tatárov, Arménov, Baškirov a ďalších národností, pochutnať si na tradičných jedlách, počúvať hudbu, hrať hry a naplno zažiť pohostinnú atmosféru Saratova. Deň ľudu 9. mája sa tradične oslavuje v Parku víťazstva. Takmer všetci obyvatelia a návštevníci Saratova sa stretávajú na jednom z najzaujímavejších miest mesta.

Monumentálne žeriavy

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.9

Monumentálne žeriavy

Pomník žeriavov je súčasťou komplexu Victory Park. Zaslúži si však byť samostatným kandidátom v tomto hodnotení a obsadí druhé miesto. Pamätník stojí na 160 metrov vysokom kopci a je viditeľný takmer z každého miesta v Saratove a Engelse. „Žeriavy“ sa stali stelesnením legendárnej piesne Rasula Gamzatova. Básnik neskôr povedal, že takto si predstavoval jeho realizáciu. Súťaž vyhral architekt Yu. Menyakin a výstavba komplexu sa začala v roku 1980.

Za 2 roky sa obyvatelia a hostia Saratova dočkali majestátneho pamätníka, ktorý sa navždy stal symbolom mesta. Žeriavový klin s 12 vtákmi predstavuje duše vojakov, ktorí zahynuli v krutej vojne proti fašizmu. Smerovanie na západ nie je len pre zábavu. Práve tam sa odohrávali urputné boje a odtiaľ sa nevrátili tisíce krajanov. Pri výstavbe sa zohľadnili všetky prírodné zvláštnosti miesta. V dôsledku silných nárazov vetra sa zobáky žeriavov môžu kývať v okruhu až 1 metra.

Hviezdy v strede pylónov majú priemer 3 metre a sú pokryté plátkovým zlatom. Zodpovedajú medailám Hrdinov Sovietskeho zväzu. Vyhliadková terasa je vydláždená rovnakými dlažobnými kockami ako na Červenom námestí v Bratislave. Na úpätí pamätníka sa nachádza „Fontána sĺz“, ktorá symbolizuje smútok všetkých matiek, ktoré počas vojny stratili svoje deti. Keď vystúpite na podstavec, môžete si prečítať mená všetkých miest, za ktoré bojovali a ktoré oslobodili od útočníkov hrdinovia Saratova.

Pamätník hrdinom frontu a domáceho frontu

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.8

Pamätník hrdinom frontu a domáceho frontu

Na treťom mieste hodnotenia je pamätník postavený na počesť pracovníkov Saratovského leteckého závodu. Je to pocta tým, ktorí odišli na front, aj tým, ktorí pracovali na domácom fronte pri montáži vojnových lietadiel. Pamätník bol odhalený v roku 1977. Návrh architekta P. Tyulenevská nádrž bola okamžite schválená a bolo prijaté rozhodnutie o jej realizácii. Podstavec tvorí vysoká betónová stéla s maketou lietadla Jak-3, sovietskej stíhačky, ktorá bola prvýkrát bojovo testovaná v júli 1944.

Počas Veľkej vlasteneckej vojny zišli z montážnej linky okrem Jak-3 aj vysokorýchlostné prieskumné lietadlá R-10 a Jak-1. Hlavná časť mužskej pracovnej sily prešla na front. Nahradili ich ženy a tínedžeri. Mnohí z pracovníkov neskôr získali zaslúžené štátne ocenenia.

Pamätník sa nachádza v blízkosti bývalého areálu leteckého závodu. Stal sa symbolom Závodského okresu, kam prichádzajú novomanželia, školáci a veteráni položiť kvety a vence. Ceny sa tu udeľujú v slávnostnej atmosfére. Zahraničných hostí sem privádzajú, aby sa podelili o príbeh vojensko-patriotického života jednoduchých ľudí zo Saratova, ktorí položili svoje životy v boji proti fašizmu.

Pomník cisternových lodí

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.7

Štvrtý v našom rebríčku je pamätník postavený na počesť tankistov: tých, ktorí zostali na bojiskách navždy, a tých, ktorí sa po víťazstve nad fašizmom mohli vrátiť domov. Nachádza sa na ulici Tankistov. Každý rok 9. mája sa tu stretávajú veteráni a ich potomkovia. Ale v iných termínoch občania Saratova nezabúdajú na výkony svojich krajanov. Na podstavci sú vždy čerstvé kvety a prichádzajú sem turisti z celého Ruska.

Tank T-34 inštalovaný na pamätníku má svoju zaujímavú históriu. Zakúpila ho z osobných prostriedkov matka veliteľa gardového Mechkorpuzu V. V. Kozlova a používal sa ako symbol Zavodského okresu Saratova. Orlova. Počas vojny pod vedením P. Lomonosova, veterána a aktivistu zo Sovietskeho zväzu. . Kašnikovov tím zničil 17 nepriateľských vozidiel. Všetci členovia posádky tanku zahynuli tesne pred víťazstvom. Tank bol opravený a poslaný do múzea vo vojenskom tábore vo východnom Nemecku. Najskôr stála vedľa basreliéfu M. Kozlovky. Orlova a stéla s nápismi všetkých padlých vojakov, ktorým bol udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

Po stiahnutí sovietskych vojsk bol tank presunutý do Samarskej oblasti. V novembri 1998 bol kompletne obnovený stroj nainštalovaný v Saratove. Je pozoruhodné, že na začiatku vojny bol na veži nápis „Matka vlasť“. Dnes ho všetci obyvatelia mesta vnímajú inak: „Motherland“.

Najzaujímavejšie prírodné pamiatky Saratova

Útes Stepana Razina

Hodnotenie pamiatky (Saratov): 5.0

Stepan Razin útes

Lídrom v tomto hodnotení je prírodná lokalita, ktorá priťahuje turistov z iných regiónov krajiny. Nachádza sa na hranici s Volgogradskou oblasťou. Skaly sú tvorené viac ako 100 mil. pred rokmi. Útes je rozdelený hlbokou roklinou, ktorá sa ľudovo nazýva „Otrok“. Neďaleko sa nachádzajú jaskyne Durmanova hora a Starí veriaci, ktoré boli kedysi prepojené tunelmi. Útes je uznanou archeologickou prírodnou pamiatkou a má veľký vedecký význam.

Podľa legendy tu bol zriadený tábor Stepana Razina. Pod jeho vedením boli obchodné lode, ktoré sa plavili pozdĺž Volgy, prepadnuté. Zajatci boli držaní v neďalekej rokline. Do vôd Volgy tu vraj bola hodená princezná zo známej ľudovej piesne. Od prvej archeologickej expedície v roku 1907 sa na útese našli predmety dennej potreby, zbrane a staroveké mince.

Moderní turisti často narážajú aj na zaujímavé nálezy. Predpokladá sa, že na týchto miestach sú pochované poklady ukoristené atamanovým vojskom. Mnohí veria v legendu, že duch popraveného rebela sa stále potuluje po útesoch. Miestni obyvatelia na začiatku 20. storočia tvrdili, že často vídali pocestného, ktorý sa podobal Razinovi. Verte alebo nie, záleží na každom. Pri návšteve útesu sa môžete presvedčiť, či je legenda pravdivá.

Hydrosírny prameň

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.9

Druhé miesto v hodnotení patrí jedinečnej prírodnej lokalite, ktorá sa nachádza v Engelsskom okrese Saratovskej oblasti. Bola objavená pri vŕtaní studne a dnes je považovaná za jedno z najzaujímavejších miest na zlepšenie celkového zdravia, posilnenie imunity a relaxáciu. Je to bazén s priemerom 35 m, uprostred ktorého sa nachádza termálna fontána so sírovodíkom. Bahno, ktoré sa tvorí na brehoch, je liečivé.

Keď sa blížite k prameňu, môžete pozorovať malých i veľkých odpočívajúcich ľudí, štedro potretých užitočným bahnom. Mnohí Saratovčania sem chodia nielen sami, ale privádzajú sem aj svojich hostí. Teplota vody v zime neklesá pod 21 °C, takže aj v krstných mrazoch je tu vždy veľa ľudí, ktorí si chcú zlepšiť zdravie a starať sa o seba.

Silná vôňa nikomu neprekáža. Tí, ktorí boli pri prameňoch v kaukazských Minerálnych vodách, vedia, že presne takto by malo voňať prírodné liečivé bahno a voda. V blízkosti bazéna sú lavičky a kabíny na prezliekanie. V altánku si môžete dať obed alebo si urobiť prestávku medzi vodnými procedúrami. Malý Slovenská kúpeľ pomáha uvoľniť sa a odstrániť únavu.

Jaskyňa Kudejarov

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.8

Hodnotená prírodná pamiatka sa nachádza v Novoburaskom okrese Saratovskej oblasti. Turisti si vychutnávajú malebné výhľady, cestujú 80 km. Cesta k jaskyni vedie cez dubové háje, borovicový les, pramene a jazerá. Každý môže obdivovať starý vodný mlyn z 19. storočia, lesovňu, pravoslávny kostol postavený v roku 1872.

Jaskyňu tvoria úzke chodby s rozšíreniami vysokými 1,5 metra a širokými 2 metre. Voľný priechod siaha až do 30 metrov. Potom choďte na miesta neprístupné človeku. Na klenbe jaskyne a pozdĺž stien sa hromadí množstvo drobných kondenzačných kvapiek. Na niektorých miestach sú malé kríky. Legenda hovorí, že v 16. storočí tu žila polomýtická postava Kudejára lúpežníka. Stal sa najpopulárnejším ľudovým hrdinom predrevolučných čias. Podľa druhej legendy je jaskyňa útočiskom ohnivého hada. Opis tejto bytosti možno nájsť v mnohých príbehoch a legendách.

Na prítomnosť jaskyne pôvodne upozorňoval len malý okrúhly otvor na vrchole hory. Neskôr sa na západnej strane našiel vchod, ktorý dodnes odkrýva cestovateľom úžasné archeologické nálezisko v Saratove.

Najzaujímavejšie náboženské pamiatky v Saratove

Katedrála Najsvätejšej Trojice

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 5.0

Katedrála Najsvätejšej Trojice

Najstarší kostol v Saratove je na čele zoznamu. Výstavba katedrály sa začala v roku 1674 a skončila o dve desaťročia neskôr. V roku 1701 sa na západnej strane svätyne našla zázračná ikona. Katedrála otvára svoje dvere všetkým veriacim. Dnes je nielen mestskou pamiatkou, ale je aj zaradená do zoznamu kultúrneho dedičstva krajiny. Architektúra patrí k moskovskému baroku. Chrám je postavený na spôsob lode, pričom strohé tvary sa v hornej časti stavby zjemňujú.

Hlavná uctievaná svätyňa – obraz Spasiteľa, ktorý nebol vytvorený rukami. Legenda hovorí, že ikonu priniesli Z Bratislavy vojaci Strelcov v čase, keď bol založený Saratov. Počas poslednej obnovy to potvrdili odborníci. Kvôli zázračným uzdraveniam prichádzali ľudia k zázračnej ikone s prosbami o pomoc a potom s ďakovnými modlitbami.

Na začiatku 20. rokov minulého storočia ikonu skonfiškovali sovietske úrady. Ikona bola uložená v Miestnom historickom múzeu až do roku 1942, keď bola vrátená do katedrály. Napriek tomu, že ikona bola v zlom stave, podarilo sa im vrátiť jej pôvodnú slávu. Veľkú hodnotu má aj unikátny relikviár, ktorý obsahuje 132 svätostánkov. Katedrála prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala pozlátenie kupol, obnovu mozaikovej podlahy a inštaláciu nového oplotenia.

Cirkev „Upokojte moje trápenia

Hodnotenie pamiatok v Saratove: 4.9

Cirkev

Na druhom mieste rebríčka je saratovská pamiatka a náboženské miesto. Kostolík v centre mesta je historickým dedičstvom. Tento rok dovŕšila 113 rokov. Podľa tradície si vladyka Hermogenes objednal hlavnú ikonu zo Svätej hory Athos. Popularita pomenovala kresťanskú kaplnku „Upokoj moje bolesti. Takto je známy dodnes. V roku 1993 biskup Pimen posvätil oltár na počesť ikony Presvätej Bohorodičky.

Kostol mal šťastie – nebol zničený počas sovietskej moci, a tak si plne zachoval svoju pôvodnú podobu. V roku 1990 po oficiálnom odovzdaní budovy diecéze sa v nej obnovili bohoslužby. Postupne sa opravil interiér a fasáda, priviezli sa ikony a postavila sa zvonica. V roku 2004 bol kláštor zrekonštruovaný. Prebehla rozsiahla rekonštrukcia.

V chráme funguje rozsiahla knižnica s 8500 knihami, nedeľná škola, pútnická služba. Architektonický súbor úspešne zapadá do obrazu starého mesta. Hlavný stan kamenného kostola je obklopený pestrofarebnými kupolami a pripomína moskovský Chrám svätého Bazila. S nimi kontrastujú snehobiele steny fasády, ktoré dodávajú budove zvláštne čaro.

Saratovská katedrálna mešita

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.8

Saratovská katedrálna mešita

Tretím v poradí je náboženský medzník, ktorý spája moslimov Saratova. Islam sa začal šíriť už v 17. storočí, keď sa na územiach pri Volge začali objavovať prvé osady. Prvá mešita bola otvorená v roku 1836. Neskôr bol prestavaný a používal sa až do roku 1930. Na príkaz Sovietov bol zatvorený a postupne chátral. Koncom 90. rokov 20. storočia bola budova vrátená veriacim. Z dôvodu nemožnosti rekonštrukcie bolo rozhodnuté budovu zbúrať a začať stavať novú.

Nová mešita kopíruje architektúru starej mešity. Má dve kupoly, 46 metrov vysoký minaret, červené a biele tehly, ktoré sa striedajú. Modlitebňa má rozlohu 500 km2. . V budove sídli Duchovná rada moslimov regiónu, veľká knižnica a medresa.

Dvere mešity sú otvorené nielen pre moslimov. Ľudia iných náboženstiev sem môžu prísť obdivovať architektúru a výzdobu interiéru, klásť otázky a kúpiť si suveníry a teologické výrobky. Na území sa nachádza niekoľko stravovacích zariadení, kde sa podávajú tatárske národné jedlá.

Kláštor svätého Alexia

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.7

Kláštor svätého Alexia

Ďalej v našom zozname bola nábožensko-historická budova, ktorá bola postavená v roku 1848. Pôvodne patril Spassko-Preobraženskému kláštoru. V roku 1918 mal dve kupoly. Budova bola čiastočne zničená a obyvatelia pustovne zahynuli v pivnici kostola. V priebehu niekoľkých desaťročí v budove sídlila klinika pre detskú tuberkulózu, očná klinika a domov dôchodcov. Po dlhých úvahách a vďaka podpore miestnych obyvateľov bola budova nakoniec odovzdaná Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Kláštor bol v roku 1997 premenený na kláštor. Dnes v ňom sídlia a vzdelávajú sa žiaci diecéznej školy precentorov. V blízkosti kláštora sa nachádza detský sirotinec. Kňažky pomáhajú všetkým, ktorí to potrebujú, a ponúkajú duchovnú a materiálnu podporu mnohodetným rodinám, ľuďom s postihnutím a sirotám. Zlepšovanie budovy a areálu pokračuje bez prerušenia. Bol vybudovaný bazén a priechod k prameňu. Rôzne kluby v nedeľnej škole.

V monastieri sa uchovávajú rôzne posvätné predmety: ikony s relikviami ctihodnej Anny Kašinskej, Serafima Sarovského, Antipasa Valašského, úlomky plášťa svätého Ignáca, úlomky rúcha Jóba Pochajevského.

Najzaujímavejšie kultúrne atrakcie Saratova

Saratovské divadlo opery a baletu

Hodnotenie vyhliadkovej atrakcie (Saratov): 5.0

Saratovské divadlo opery a baletu

Na čele rebríčka tejto kategórie je slávne ruské divadlo, ktoré bolo založené pred takmer jeden a pol storočím. Prvé predstavenia opery si diváci mohli vypočuť v roku 1875. Profesionálny súbor vznikol v roku 1928 a na repertoári sa začali objavovať baletné predstavenia. Počas Veľkej vlasteneckej vojny tu vystupovali herci Veľkého divadla evakuovaní Z Bratislavy. Stálym vedúcim divadla je od roku 1975 dirigent, ľudový umelec Jurij Kočnev.

Divadlo nie je len kultúrnou atrakciou, ale aj architektonickou pamiatkou. Pri vchode vítajú publikum majestátne stĺpy. Hala je luxusne zariadená. Krištáľový luster vytvára kaskádu svetla a pred začiatkom akcie jemne stmieva, čím vytvára vhodnú náladu pre divákov.

Od roku 1986 sa v divadle koná Sobinovský hudobný festival a od roku 2003 Svetový festival baletných hviezd. Saratovské talenty vrelo vítané na najlepších svetových scénach. Do Saratova prichádzajú na zájazdy operetné, operné a baletné hviezdy z iných regiónov Ruska i zo zahraničia. Plná kapacita – 903 osôb. Na žiadnom podujatí nie je sála prázdna. Vstupenky na premiéry sa vypredajú v prvých hodinách predaja.

Saratovské konzervatórium. . Sobinov

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.9

Konzervatórium L.V. Sobinova

Na druhom mieste v tejto kategórii sa umiestnilo kultúrne zariadenie, ktoré bolo otvorené v roku 1912. Dnes je to vysokoškolská inštitúcia, ktorá vychováva renomovaných hudobníkov, spevákov a umelcov. Saratovské konzervatórium bolo pôvodne pomenované podľa kniežaťa Alexeja Alexejeviča. Po znárodnení získala štatút štátnej inštitúcie. V roku 1935 bol pomenovaný po Leonidovi Vitalijevičovi Sobinovi, jednom z najznámejších predstaviteľov ruskej vokálnej školy.

V roku 1985 bol vo veľkej sále inštalovaný organ vyrobený v Nemecku. Každý si môže vypočuť jeho majestátny zvuk. V Malej sále sa konajú vystúpenia študentov a koncerty komornej hudby. V divadelnej sále si môžete pozrieť predstavenia študentov rovnomennej fakulty. Konzervatórium má dychový orchester, symfonický orchester, komorný orchester, akademický zbor, ľudový zbor a študentskú filharmóniu.

Architektonický súbor je ozdobou a pýchou Saratova. Konzervatórium sa nachádza na historickej pešej zóne. Turisti sa tešia nielen z návštevy podujatí, ale obdivujú aj krásu gotického exteriéru budovy.

Múzeum umenia A. Radiščeva. . Radischeva

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.8

Múzeum umenia Radishchev

Múzeum, ktoré sa umiestnilo na treťom mieste, bolo založené v roku 1885. Je na zozname najvýznamnejších kultúrnych pamiatok krajiny. Radiščevov vnuk Alexej P. Bogoľubov vytvoril prvé verejné múzeum v Slovenskom impériu. Významnou súčasťou úvodnej výstavy bola jeho zbierka obrazov a iných umeleckých diel, ktoré zozbieral. Stavba sa urýchlila a po otvorení začali pribúdať nové exponáty.

Budúci cisár Alexander III. sa aktívne podieľal a daroval veľký počet obrazov zo svojej galérie. Dnes sú v múzeu vystavené diela slávnych sochárov a umelcov, ako napríklad A. Bogoljubov, V. Surikov, K. Bryullov, A. Benoit, A. Šiškin, K. Petrov-Vodkin, P. Kuznecov, V. Borisov-Musatov, I. Repin, I. Aivazovsky, N. Guschin, B. Fomičev, V. Perova a mnohých ďalších významných ľudí, ktorí preslávili našu krajinu po celom svete.

V roku 2012 toto miesto navštívil V. . Putina a stretol sa so zástupcami významných múzeí, prezrel si zbierku obrazov a ikon. Dnes toto miesto navštevujú školáci s exkurziami, turisti aj bežní občania, ktorí chcú vstúpiť do sveta krásy.

Najzaujímavejšie pamiatky Saratova

Pamätný komplex Gagarinových polí

Hodnotenie pohľadu (Saratov): 5.0

Pamätný komplex Gagarinovo pole

Jedna z najdôležitejších pamiatok nielen pre občanov Saratova, ale aj pre všetkých Rusov, je na vrchole zoznamu v tejto kategórii. Komplex sa nachádza presne na mieste, kde sa uskutočnil prvý let do vesmíru s ľudskou posádkou. Pôvodne sa uvádzali iné súradnice v okolí Volgogradu, ale stalo sa to v oblasti Engelssky pri obci Smelovka.

Pre mnohých ľudí je symbolické, že táto významná udalosť sa odohrala v Saratovskej oblasti, kde Jurij Gagarin prvýkrát vzlietol na oblohe na YAK-18 a s vyznamenaním absolvoval priemyselnú školu, ktorá bola neskôr pomenovaná po ňom. Gagarin sám vždy považoval Saratov za svoju vlasť, hoci sa narodil v inom meste. Aj miestni obyvatelia sú hrdí na svojho krajana.

Okamžite po pristátí bola vyvesená značka „Nedotýkajte sa“. 12.04.1961 10 . 55 .“. V roku 1965 tu bol postavený obelisk v podobe rakety letiacej nahor a socha Jurija Gagarina. Neskôr pribudli reliéfy slávnych sovietskych vedcov, ktorí sa významne podieľali na dobývaní vesmíru, a vesmírna loď Foton. Každý rok 12. apríla sem prichádzajú tisíce ľudí z mnohých krajín, aby vzdali hold prvému mužovi, ktorý preslávil náš národ po celom svete…

Cestný most cez Volgu

Hodnotenie vyhliadkovej atrakcie (Saratov): 4.9

Motorový most cez Volgu

Druhá najvyššie hodnotená lokalita bola otvorená v roku 1965. Bola to najambicióznejšia stavba tých rokov. Spájala dve mestá Saratov a Engels, pričom komunikácia medzi nimi prebiehala výlučne po vode. Tento jedinečný projekt bol donedávna považovaný za najdlhší most v Európe. Počas jeho výstavby sa natáčal celovečerný film „A most sa stavia“. V januári 1965 bola po spisovateľovi pomenovaná Saratovská ulica, ktorá sa stala najdlhšou a najkrajšou ulicou v meste. Jurij Gagarin navštívil miesto a ocenil rozsah zariadenia. Jeho dĺžka je 2 825 m. Stojí na 39 železobetónových pilieroch. Vtáčie mostíky sa stali symbolom mesta.

Štyri jazdné pruhy pre autá, dva pre chodcov. Cez most najprv viedla trolejbusová trať, ale v roku 2004 bola kvôli hustej premávke zrušená. V roku 2009. Most uzavretý pre rekonštrukciu. Po nej sa objavili nové moderné stĺpy a zábrany a vymenil sa asfaltový povrch. Dnes si všetci obyvatelia a návštevníci Saratova môžu večer a v noci vychutnať nádherný pohľad na most – most je osvetlený rôznofarebnými svetlami a je ho vidieť z rôznych miest Saratova.

Hoci bol v roku 2000 otvorený nový most, starý je stále hlavným dopravným spojením medzi oboma mestami a nepochybnou pýchou Saratovčanov.

Pamätník N. . Černyševský

Hodnotenie pamiatky (Saratov): 4.8

Pomník N. Černyševského

Pamiatky, ktoré priťahujú všetkých turistov prichádzajúcich do Saratova, sú na treťom mieste v hodnotení. Pamätník sa nachádza oproti parku „Lipki“ na hlavnej pešej zóne mesta – Kirovovej ulici. Prvá sochárska kompozícia bola inštalovaná v roku 1918. V roku 1953. Pri oslavách 125. výročia spisovateľovho narodenia ho nahradil nový pamätník, ktorého autorom je A. K. Kučerenko, zakladateľ Sovietskeho zväzu. Kibalnikova.

Je pozoruhodné, že projekt schválil Jozef Stalin a nariadil odstránenie dlhých vlasov, ale všetko bolo zachované podľa autorovej koncepcie. Boli odpílené pílkou na železo, ale sochár zo strachu odrezané časti položil na hromadu plechu. Nikolaj Černyševskij sa narodil v Saratove v roku 1828, vyštudoval seminár, pracoval ako učiteľ na strednej škole, spoznal tu svoju manželku a zomrel v roku 1889 po návrate z ťažkých prác.

Výlet do mesta na Volge sa nezaobíde bez návštevy pamätníka veľkého spisovateľa. Preto je súčasťou všetkých turistických programov. Miestni obyvatelia si uctili pamiatku svojho rodáka – revolucionára, vedca a publicistu. Prinášajú kvety, schádzajú sa tu na oslavy. Po spisovateľovi je pomenovaná jedna z najkrajších a najdlhších ulíc mesta. Saratov State University nesie jeho meno.

Pamätník saratovského akordeónu

Hodnotenie pamiatky (Saratov): 4.7

Pomník saratovskej harmonike

Štvrté miesto získal pamätník inštalovaný v centrálnej časti Kirovovej triedy, ktorá sa ľudovo nazýva „Saratovský arbat“. Harmonium je symbolom mesta, takže jeho vzhľad potešil miestnych obyvateľov a vyvolal skutočný záujem turistov prechádzajúcich sa po historickej pešej zóne. Saratovská odroda harmoniky má jasnejší zvuk a výraznú farbu, ktorá vyniká medzi ostatnými hudobnými predstaviteľmi.

Pomník je odliaty z bronzu. Pôvodne existovalo niekoľko variantov projektu. Ale najúspešnejší je statočný kozák, ktorý sedí na lavičke a hrá na harmonike. Slávnostne ho otvorili v septembri 2009. Zúčastnili sa na ňom známe folklórne skupiny mesta. Výška pomníka je 3,4 m. Váži 750 kg. Dnes sa každý môže odfotiť s harmonikárom a oddýchnuť si na lavičke vedľa neho. Mnohí ľudia veria, že keď si natrú koleno alebo nos, splní sa im želanie.

Zaujímavý detail: po určitom čase sa prehráva zvukový záznam skladieb miestnej harmonikárskej skupiny. Hudobný nástroj sa v meste teší mimoriadnej úcte. je tu múzeum saratovskej harmoniky, v ktorom sú zhromaždené najlepšie exempláre z čias jej výroby.

Najzaujímavejšie miesta v Saratove

Cirkus bratov Nikitinovcov

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 5.0

Cirkus pomenovaný po bratoch Nikitinovcoch

Nepochybný líder v rebríčku je zábavnou atrakciou, kde sa dobre zabavia deti aj dospelí. Cirkus založili v roku 1876 traja bratia Nikitinovci, rodáci zo Saratovskej gubernie. Stal sa druhým stálym miestom v krajine, ktoré nahradilo putovné stánky (prvý cirkus v Penze tiež otvorili Nikitinovi). O 52 rokov neskôr ho zbúrali a o tri roky neskôr postavili nový cirkus s drevenou kupolou. V roku 1962. bola postavená stavba so šupinatou strechou, ktorá je charakteristickým znakom saratovského cirkusu.

V roku 1998 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia. V saratovskej aréne vystupovali mnohí slávni umelci: bratia Durovovci a Zapašnie, Oleg Popov, Igor Kio, Jurij Nikulin, Michail Rumjancev. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou cirkusu je fontána pri vstupe, ktorá bola nainštalovaná v roku 1971 a funguje dodnes, ale s postavami medveďov, levov a slonov, ktoré pribudli o 27 rokov neskôr.

Cirkus získal mnoho ocenení a jeho súbor zvíťazil na medzinárodných súťažiach. V roku 2017. Začala sa rozsiahla rekonštrukcia. Dnes sa všetci obyvatelia mesta tešia na otvorenie obnoveného cirkusu, ktorý čoskoro pustí do mesta všetkých záujemcov.

Mestský park kultúry a oddychu

Hodnotenie vyhliadkovej atrakcie (Saratov): 4.9

Mestský park kultúry a oddychu

Strieborný víťaz hodnotenia – mestský park, ktorý sa stal hlavným miestom oddychu pre všetkých obyvateľov Saratova. Bol postavený v roku 1808. Pôvodne to bol malý lesík na sídlisku. Po skončení vojny v roku 1812. Mesto začalo aktívne využívať prácu francúzskych zajatcov, ktorí sadili duby, stavali priehrady a čistili rokliny. V roku 1935 cirkus založili bratia Nikitinovci zo Saratovskej oblasti. bola slávnostne otvorená jedna z najzaujímavejších pamiatok mesta.

Duby vysadené pred viac ako 200 rokmi a dosahujúce výšku 25 metrov sa vďaka starostlivému pestovaniu zachovali dodnes a vytvorili malebnú prírodnú oblasť v centre Saratova. Park navštívi ročne až 1 500 000 ľudí. Polovicu územia tvoria zelené plochy. Rastie tu jedľa, ale aj dub, vŕba, brest, javor, agát, šeřík, čerešňa a hloh. 1/3 parku tvoria rybníky, v ktorých plávajú labute a kačice.

Park je maximálne upravený. Kľukaté aleje, farebné kvetinové záhony, krajinné kompozície – to všetko lahodí oku. Nachádza sa tu najväčší zábavný park v meste, kde sa výborne zabavia dospelí aj deti. Pravidelne sa organizujú verejné podujatia. Konajú sa tu vystúpenia známych hudobníkov, súťaže, majstrovské kurzy, sledovanie retro filmov pod holým nebom, tanec atď.

Chvalinské termály

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.8

Chvalinské kúpele

Tretí v poradí je jedinečný komplex nachádzajúci sa na malebnom mieste v Saratovskej oblasti. Je to jediný termálny bazén naplnený pramenitou vodou z miestnych prameňov. Vykurovací systém umožňuje príjemný odpočinok aj pri mínusových teplotách. Pri procese čistenia sa nepoužíva chlór. Rozloha bazéna je 300 km2. . Nachádza sa na vyvýšenom mieste s panoramatickým výhľadom na rieku Volgu, viacročné borovicové lesy a kriedové hory.

Komplex zahŕňa kúpele, Slovenská kúpeľ, fínsku saunu, turecký hammam. Hostia sú ubytovaní v pohodlných hotelových izbách alebo samostatne stojacich zruboch. „Chvalinské kúpele sú optimálnou kombináciou rekreačných a zábavných aktivít. Čistý vzduch pomáha liečiť mnohé choroby. Pramenitá voda má priaznivé účinky na zdravie. Prichádzajú sem celé rodiny. Je to zábavné a zaujímavé pre dospelých aj deti.

Miesto je obľúbené v každom ročnom období. Lyžiarsky svah, ktorý sa tu nachádza, je považovaný za jeden z najlepších nielen v Saratove, ale v celom regióne Volgy. Do oblasti sa schádzajú ľudia z celej krajiny, organizujú turistické podujatia, konferencie a festivaly.

Park Kumysna Glade

Hodnotenie pamiatok (Saratov): 4.7

Park Kumysnaya Polyana

Štvrté miesto je miestom, kde obyvatelia mesta trávia víkendy, aktívne oddychujú a zabávajú sa. „Kumysnaya Polyana je národný prírodný park s rozlohou 4400 ha. Park bol oficiálne otvorený v roku 1991, ale už mnoho rokov predtým sem chodili rodiny na pikniky, školáci oslavovali vysvedčenia a užívali si čerstvý vzduch a krásnu zelenú scenériu.

V parku možno vidieť srny, zajace, líšky, množstvo vtákov a hmyzu. Malinový, Tatársky a Serebrijský prameň sú zdrojmi čistej chladnej vody. Dnes je tu všetko zariadené pre pohodlný odpočinok a maximálne zachovanie ekologickej prírodnej zóny. Na území fungujú detské tábory a strediská. Obyvatelia Saratova si môžu oddýchnuť v altánku, ktorý sa nachádza v parku a na vyhliadkovej terase, odkiaľ je vidieť celé mesto a rieku Volga.

V zime sa v parku lyžuje, v lete bicykluje a chodí nordic walking. Na tento účel sú určené špeciálne jazdné pruhy. Deti aj dospelí si môžu zvýšiť adrenalín v lanovom meste, jazdiť na štvorkolkách, hrať paintball alebo sa len tak nadýchať vzduchu a zdravo si oddýchnuť od prašných mestských ulíc a každodenného zhonu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: