30 najlepších pamiatok Feodosie

Medzi krymskými letoviskami vyniká najmä Feodosia. Zaujímavosťou je, že more sa začína otepľovať začiatkom júna, takže kúpacia sezóna trvá o niečo dlhšie ako v iných častiach polostrova. Tento rezort sa nachádza na dlhej piesočnatej pláži, ktorá pojme veľké množstvo turistov. A počtom atrakcií mesto prekonáva dokonca aj Sevastopol a ďalšie ikonické dediny v regióne. Nachádza sa tu starobylá pevnosť postavená Janovčanmi, ako aj niekoľko malebných kaštieľov z 19. a 20. storočia. Naši odborníci zostavili rebríček najlepších pamiatok v meste Feodosia.

Najlepšie atrakcie v meste Feodosia

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky v meste Feodosia1Janovská pevnosť5.0
2Veža svätého Konštantína. Konstantin4.9
3Dacha Milos4.8
4Iljinský maják4.7
5Stamboli dacha4.6
6Dacha Florus4.5
7Železničná stanica Feodosia4.4
8Veža Clement Tower4.3
9Biely bazén4.2
10Victoria Dacha4.1
Najlepšie pamiatky Feodosie1Aivazovského pamätník5.0
2Aivazovská fontána4.9
3Nikitinov pamätník4.8
4Fontána pre dobrého génia4.7
Najlepšie prírodné atrakcie Feodosie1Feodosia Dolphinarium5.0
2Rezerva Kara Dag4.9
3Nábrežie Čierneho mora4.8
Najlepšie náboženské atrakcie v meste Feodosia1Kostol svätej Kataríny5.0
2Kostol Iviron4.9
3Kazanská katedrála4.8
4Chrám svätého Sarkisa4.7
5Mešita Mufti Jum4.6
6Prezentačný kostol4.5
Najlepšie kultúrne pamiatky v meste Feodosia1Galéria umenia Aivazovsky5.0
2Múzeum starožitností Feodosia4.9
3Múzeum A. Múzeum starožitností Theodosia4.8
4Múzeum peňazí4.7
5Múzeum Viery Muchinovej4.6
6Rodinné múzeum Cvetajevovcov4.5
7Múzeum podmorskej archeológie4.4

Najlepšie architektonické pamiatky v meste Feodosia

Janovská pevnosť

Hodnotenie: 5.0

Janovská pevnosť

Medzi historickými a architektonickými pamiatkami Teodózie vyniká stredoveké opevnenie zo 14. storočia. V tom čase Krym ešte nebol obsadený Tatármi a jeho južnú časť okupovali Janovčania. V pevnosti sa predtým nachádzala biskupská rezidencia, ako aj niekoľko ďalších administratívnych budov vrátane konzulárneho dvora a niekoľkých hospodárskych budov.

Bohužiaľ sa nezachovali, pretože boli v 19. storočí demontované. Zostala len veža, niekoľko mostov, malý arménsky kostol a turecké kúpele, ktoré boli postavené o niečo neskôr, medzi odchodom Talianov a príchodom Slovenskách vojsk v bitke v rokoch 1787-1791. Toto je najlepší príklad opevnenia na obranu proti nájazdom.

Veža svätej Kataríny. Constantine

Hodnotenie: 4.9

Veža svätého Konštantína

Druhú pozíciu zaberá antická veža, ktorá slúžila na ochranu Theodosie pred útokmi z mora. Pre turistov môže byť táto atrakcia zaujímavá predovšetkým tým, že vyniká už pri vstupe do mesta. Štylizovaný obraz veže je na erbe Feodosie. Pomenovaný bol po byzantskom cisárovi Konštantínovi, ktorý ako prvý prijal kresťanstvo.

Bol postavený v roku 1338, ale o niekoľko mesiacov neskôr bol prestavaný a posilnený. Hlavným znakom tejto konštrukcie je absencia zadnej steny, čo z nej robí neúplný obdĺžnik. Na stavbu sa použil vápenec a hrúbka muriva dosiahla takmer 2 metre, čo mu umožnilo odolať aj streľbe. Dostanete sa k nemu verejnou dopravou a nachádza sa na ulici Gorkého.

Chata Milos

Hodnotenie: 4.8

Dacha Milos

Treťou v kategórii architektonických pamiatok je Elegantná rezidencia, ktorá je považovaná za vynikajúceho predstaviteľa antického štýlu. Bol postavený v roku 1911 pre úspešného veľkoobchodníka I. Vlasova.. Teologické múzeum Krymského polostrova je odvtedy zaslúžene považované za významnú pamiatku architektúry v kúpeľnom meste. Stavba zahŕňa prvky rímskej a helénskej architektúry zároveň.

Budova bola pomenovaná podľa rotundy so sochou Venuše Miloskej, v ktorej sa zbiehajú viaceré parapety. Na vnútorné nádvorie vedie niekoľko portikov, ktoré sú podopreté karyatidami. Milošov palác sa nachádza na Aivazovskej triede, jednej z hlavných trás Feodosie. Dostanete sa tam mestskou hromadnou dopravou zo zastávky na Puškinovej ulici.

Iljinský maják

Hodnotenie: 4.7

Iljinský maják

Na štvrtom mieste sa nachádza významná lokalita z konca 19. storočia. Stavbu financovala Jevdokija Rukavišnikovová, členka slávnej kupeckej rodiny, ktorej syn sa zotavil z ťažkej choroby. Po desiatich rokoch však namiesto poškodenej drevenej nory vyrástla pestrá budova vo svetlých farbách. Počas obliehania mesta Theodosia počas druhej svetovej vojny však bola stavba vážne poškodená.

Maják bol v priebehu rokov niekoľkokrát rekonštruovaný, vďaka čomu sa zachoval. V súčasnosti tu stojí 15 metrov vysoká budova z bieleho kameňa, ktorá slúži ako maják. A z vyhliadkovej plošiny na vrchole môžete vidieť mestský záliv. Nachádza sa na Eliášovom myse, podľa ktorého má aj svoje meno. Nachádza sa v blízkosti centrálnej nemocnice Feodosia, ku ktorej často premáva verejná doprava.

Stamboli dacha

Hodnotenie: 4.6

Stamboli Dacha

Ďalšie veľké a nádherné sídlo, ktoré možno prirovnať k palácu arabského šacha, sa nachádza v blízkosti vily Milos. Nachádza sa tiež na Aivazovskom prospekte, na križovatke s Listovničeskou ulicou. Stamboliho dača pochádza z roku 1914 a patrí rodine prosperujúcich pestovateľov tabaku. Asymetria sa považuje za jeho hlavný architektonický prvok. Z hľadiska smeru je rezidencia reprezentatívna pre maurský štýl, ktorý sa často vyskytuje v južnom Španielsku.

Existujú minarety, ktoré sa kombinujú s kupolami. Súbor dotvárajú veľké vzdušné galérie a balkóny so sériou balustrád. Vnútri sú vybudované kamenné schody a kupoly na streche sú viditeľné takmer z každej časti Feodosie. Táto pozoruhodná pamiatka je zaujímavá najmä svojimi vnútornými maľbami.

Dacha Florus

Hodnotenie: 4.5

Dacha Flora

Ďalšou významnou architektonickou pamiatkou v meste Feodosia, ktorá sa nachádza na Aivazovskej triede, je Dacha Flora. Bol postavený tesne pred prvou svetovou vojnou pre známeho štátneho úradníka a skúseného právnika T. Gillespieho.. Abramova. K tejto atrakcii sa môžete dostať verejnou dopravou a nachádza sa hneď oproti už spomínanej chate Milos.

V súčasnosti sa tam nachádza sanatórium „Volna“. Architektonický štýl je zmesou klasicistického a maurského štýlu, ktorý zaujme dizajnérov a ďalších kreatívnych turistov. Je to viditeľné najmä na balkónovej galérii a na prízemí. Prednú plochu zdobia benátske okná.

Železničná stanica Feodosia

Hodnotenie: 4.4

Železničná stanica Feodosia

Významnou technickou a architektonickou pamiatkou Feodosie je budova železničnej stanice postavená v roku 1956. Autorom projektu bol slávny architekt M.. Zaraisky. A samotná cesta, ktorá vedie pozdĺž morského pobrežia, umožňuje návštevníkom robiť skvelé fotografie a obdivovať krásu, keď sa blížia k mestu. Nachádza sa na Aivazovskej triede, 2.

Železničné spojenie vzniklo aj vďaka námorníkovi, ktorý zariadil, aby do Feodosie premávali vlaky. A jedna z jeho slávnych malieb zobrazuje jazdu prvého vozidla v meste. Budova je zmesou stalinského empíru a neoklasicistického štýlu.

Veža Clement Tower

Hodnotenie: 4.3

Veža Clement Tower

Táto stavba je ochranná stavba, ktorá bola postavená na počesť pápeža Klementa V. Požehnal stavbu opevnenia na obranu Kafy (starý názov Feodosie) pred vpádom Kipčakov. Bol dokončený veľmi rýchlo, v roku 1348, a nachádza sa v janovskej pevnosti. Bola umiestnená tak, aby presahovala múry a spevňovala brehy.

Samotná veža je sv. Bazén Clementa má obdĺžnikový tvar s 3 poschodiami. Do dolnej sa dalo dostať len zo stien, ale zo zeme bola úplne zablokovaná. Predtým tam boli rôzne predmety pre domácnosť. Značný počet medzier v pieskovcovej budove veľmi sťažoval útočníkom obliehanie. A otvorený priestor na vrchu umožňuje vidieť takmer celé okolité územie.

Biely bazén

Hodnotenie: 4.2

Biely bazén

Veľká a snehobiela vodná veža, ktorá je jednou z najvyšších stavieb na území Feodosie, dostala takéto zvláštne meno. Ťažko preceňovať náročnosť získavania tekutín z mesta, ktoré stojí v stepi obklopenej morom. Nie je teda vôbec prekvapujúce, že sa veža stala významným orientačným bodom a pamiatkou architektúry a techniky.

Nachádza sa na území pustatiny Sarigol a pochádza z konca 19. storočia. Vtedy mesto potrebovalo najsilnejší zdroj vody. V tom čase bol na území Feodosie otvorený námorný prístav a železničná stanica a začali sem prichádzať obchodníci a obyvatelia iných krajín, aby sa tu natrvalo usadili. A vďaka šťastnému umiestneniu je táto masívna veža čo najkrehkejšia, takmer pôvabná. V tomto ohľade sa jasne líši od tradičných pamiatok.

Dacha Victoria

Hodnotenie: 4.1

Victoria Dacha

Na ďalšom mieste sa nachádza komplex pamiatok, ktorý má dôležitý historický význam. Zahŕňa celý palác a niekoľko hosťovských usadlostí, veľký plot a malé množstvo drobných architektonických foriem. Dacha Viktória, ako aj množstvo ďalších zaujímavých miest, bola postavená v roku 1914 a patrila Solomonovi Krymovi, členovi veľmi významnej rodiny.

Podobne ako mnohé iné dachy na území Feodosie, aj táto pamiatka patrí k maurskému architektonickému štýlu. Jeho typickým znakom je značné množstvo kamenných alebo omietkových ornamentov. Budova však veľmi utrpela. Victoria Dacha sa nachádza neďaleko ďalších rezidencií Feodosia, na Aivazovskej ulici.

Najlepšie pamiatky Feodosie

Pomník Aivazovského

Hodnotenie: 5.0

Aivazovského pamätník

Feodosia je rodiskom slávneho maliara Ivana Aivazovského. Veľký umelec je považovaný za najvýznamnejšiu kultúrnu osobnosť, takže jedna z najznámejších pamiatok sa môže pokojne nazývať jeho pamätník. Nachádza sa pred mestskou galériou umenia, kde sú vystavené jeho diela. Pre obyvateľov Feodosie je tento maliar známy ako mecenáš umenia, ktorý svojím časom a energiou prispel k rozvoju mesta.

Pamätník pochádza z roku 1930. Sochárom bol Ilja Ginzburg, ktorý osobne poznal prototyp pamätníka. Preto sa zachovala vysoká presnosť mimiky a všetky vrásky na tvári. Umelec je zobrazený ako maľuje svoje dielo s pohľadom na more, ktoré sa stalo hlavným objektom jeho tvorby.

Aivazovská fontána

Hodnotenie: 4.9

Aivazovská fontána

Do zoznamu pamiatok Feodosie sa dostal ešte jeden pamätník venovaný slávnemu marinistovi. Je to elegantná stavba, ktorú dal postaviť na vlastné náklady Ivan Aivazovskij. Keďže sa mesto nachádza v ťažko prístupnej stepnej oblasti, kde prakticky nie sú zdroje sladkej vody, turisti a obyvatelia sa často sťažovali na smäd.

Preto maliar z vlastných prostriedkov vybudoval potrubie medzi Subash Basin, ktoré sa nachádza na jeho pozemku, a centrom mesta. Vďaka nemu bolo možné získať značné množstvo čerstvej vody na varenie. Nad prameňom bola postavená čerpacia stanica s obrovským baldachýnom. V dôsledku toho možno pamiatku prirovnať k pagode. Nachádza sa v areáli Jubilejného parku.

Nikitinov pamätník

Hodnotenie: 4.8

Nikitinov pamätník

Pamätník venovaný Afanasijovi Nikitinovi, slávnemu priekopníkovi, ktorý navštívil Indiu dávno pred Vasco da Gama, je na treťom mieste. Feodóziu navštívil niekoľkokrát a napísal tu aj jeden zo svojich najznámejších cestovných denníkov s názvom „Prechádzka cez tri moria“. Tieto knihy boli zostavené v čase, keď sa Feodosia ešte nazývala Cafa.

Samotný pamätník sa nachádza v janovskej pevnosti. Bola venovaná v roku 2008 mužovi, ktorý sa zaslúžil o rozvoj geografie a ďalších vied. Bronzová socha slávneho cestovateľa stojí na veľkom podstavci a hlavná postava oblečená v tradičnom kupeckom kaftane kráča smerom k neznámemu.

Fontána pre dobrého génia

Hodnotenie: 4.7

Fontána pre dobrého génia

Ďalšia fontána, ktorá bola postavená na počesť rodiny Aivazovských, bola zaradená do zoznamu atrakcií Feodosie. Lokalita pochádza z roku 1890. V tom čase boli v meste už len tri fontány a umelec sa rozhodol darovať 50-tisíc Euro, aby pomohol miestnym obyvateľom uhasiť smäd v horúcom počasí. denne vedrá vody z fontány, ktorá patrí jeho manželke.

Pri výrobe orientačného bodu bol zvolený zložitý tvar v podobe antickej bohyne, ktorá drží v rukách mušľu. Z nej voda tečie do veľkej kamennej misy. Tvár sochy bola vytvorená tak, aby čo najviac pripomínala Annu Nikitičnú, manželku marinistu. A v 30. rokoch 20. storočia bol vyrobený v 30. rokoch 20. storočia. Fontána bola čiastočne demontovaná a socha bola premiestnená do mestskej záhrady. V súčasnosti je však stará socha stratená a nahradil ju bronzový pamätník, ktorý bol odhalený v roku 2004.

Najlepšie prírodné pamiatky Feodosie

Delfinárium v meste Feodosia

Hodnotenie: 5.0

Delfinárium Feodosia

Medzi miesta, ktoré môžete navštíviť so svojím dieťaťom v meste Feodosia, patrí delfinárium „Nemo“, ktoré sa nachádza v blízkosti zlatej pláže. Dostanete sa tam aj z iných miest na polostrove vrátane Kerču. Za hlavnú dominantu tejto oblasti sa považuje veľká populácia delfínov, ktorí sa takmer každý deň naplno predvádzajú.

Okrem sledovania predstavenia je tu možnosť zaplávať si v bazéne a urobiť si niekoľko spomienkových fotografií s delfínom. Každý môže v zariadení absolvovať špeciálnu terapiu. Toto ošetrenie je vhodné pre deti so špeciálnymi potrebami

Rezerva Kara-Dag

Hodnotenie: 4.9

Rezerva Kara-Dag

Druhú pozíciu v kategórii prírodných zaujímavostí Teodózie obsadila rezervácia Kara-Dag. Nachádza sa asi 33 kilometrov od mesta a je to veľká sopečná plošina, ktorá vznikla asi pred 150 miliónmi rokov. Napriek malej rozlohe, len 2,9 hektára, má toto miesto jedinečný ekosystém, ktorý sa miestnym úradom a zamestnancom darí zachovať. Na území rezervácie rastie viac ako 79 taxonomických jednotiek.

Žije tu približne 125 druhov živočíchov. Hlavnou atrakciou chránenej oblasti sú zložité skalné útvary, ktoré majú mimoriadne bizarný tvar. Niektoré z nich majú vlastné mená. Exkurzia vám umožní navštíviť ich všetky. Okrem toho sa tu nachádza malý múzejný komplex, v ktorom sú vystavené fotografie.

Čiernomorské nábrežie

Hodnotenie: 4.8

Nábrežie Čierneho mora

Pláže na nábreží sú hlavnou časťou mesta a sú tým, čím je Theodosia. Tento orientačný bod sa tiahne cez celý záliv a nachádzajú sa tu takmer všetky reštaurácie, pláže a hotely. Vďaka dokonale rozvinutej infraštruktúre je nábrežie Feodosie veľmi obľúbenou pamiatkou. Architektúra je zmesou úplne protikladných štýlov.

Neďaleko sa nachádzajú pozostatky ropného terminálu. Takmer každá budova tu však pochádza zo sovietskej éry. Nazvať ich pobrežnou výzdobou je nadnesené, preto sú mimoriadne zaujímavým miestom pre každého turistu.

Najlepšie náboženské pamiatky v meste Feodosia

Kostol svätej Kataríny

Hodnotenie: 5.0

Kostol svätej Kataríny

Na prvom mieste medzi sakrálnymi pamiatkami Feodosie je kostol Panny Márie od Najsvätejšej Trojice. Katarína Veľká. Je to tradičný päťklenbový chrám z konca 19. storočia, ktorý sa považuje za architektonickú pamiatku Feodosie. Exteriér budovy dopĺňajú krásne dekoratívne prvky. Steny majú tradičné pre ruskú a byzantskú architektúru prvky.

Hlavné miesto zahŕňa úrovne kokoshniki, rovnako ako počet stĺpov a pásov, panelov a výklenky. O kúsok ďalej stojí veža, ktorá je zakončená valbovou strechou s tradičnou kupolou. Mnohí turisti ho prirovnávajú k moskovskému kniežatstvu. Nachádza sa v blízkosti autobusovej stanice Feodosia.

Iverský chrám

Hodnotenie: 4.9

Kostol Iveron

Na druhom mieste sa nachádza veľmi známy chrám Feodosia. Táto oblasť bola považovaná za svätú už v XIII. storočí. Podľa archívnych dokumentov bol postavený v XIV. storočí a na jeho stavbu bol použitý najmä divoký kameň. Podľa niektorých historikov však môže byť vek tohto miesta ešte vyšší. Tieto teórie sú spôsobené architektonickými prvkami kostola. Pozostáva z primitívneho kamenného základu s malou budovou a hlavnú časť tvorí tradičný chrám z neskorého stredoveku.

V kostole sa nachádza množstvo starobylých malieb vrátane obrazov Ježiša, apoštolov, svätých a mučeníkov. A sprievod je zdobený prepracovanými rezbami. Počas revolúcie a druhej svetovej vojny však bolo toto miesto značne poškodené. V chráme sa pravidelne konajú bohoslužby.

Kazanská katedrála

Hodnotenie: 4.8

Kazanská katedrála

Na treťom mieste sa nachádza starobylá katedrála z roku 1911. Je súčasťou Toplovského kláštora a významnou miestnou pamiatkou. Počas revolúcie a občianskej vojny bol vyplienený a obnovený bol až v roku 1944. Bohoslužby sa v jeho priestoroch konajú od 60. rokov 20. storočia. Začalo sa napĺňanie a rekonštrukcia kostola. Má skutočne jedinečnú históriu, pretože bola prakticky nedotknutá rôznymi sankciami.

Exteriér katedrály je veľmi elegantný. Veľké polkruhové prvky na kupole a vysoké stĺpy ju robia neporovnateľnou so žiadnou inou inštitúciou vo Feodózii. Strecha je tradičným príkladom byzantskej architektúry, preto sa kompozícia často prirovnáva k prilbe bojovníka. Interiér je vo výbornom stave. Kazanská katedrála sa nachádza na ulici Karla Marxa.

Chrám Surb Sargis

Hodnotenie: 4.7

Chrám Surb Sargis

Na štvrtom mieste sa nachádza najstaršia sakrálna stavba v Teodózii, ktorá pochádza z raného stredoveku, približne z roku 1330. Odvtedy sa táto inštitúcia v meste stala pre arménsku komunitu veľmi dôležitou. V jeho múroch začali kázať slávni teozofi a mnohí historici a spisovatelia. Interiér je veľmi jednoduchý.

Hlavnou ozdobou fasády budovy sú veľké kachkáre, ktoré sú vyrobené z mramoru a vápenca. Chrám je najstarší v meste a je súčasťou všetkých výletov. Chrám svätého Sarkisa sa nachádza na arménskej ulici na samom začiatku Feodosie.

Mešita Mufti-Jam

Hodnotenie: 4.6

Mešita Mufti-Jam

Na piatom mieste v rebríčku náboženských pamiatok je stavba, ktorú postavili tureckí architekti počas osmanskej nadvlády a ktorá sa zachovala dodnes. Výstavba mešity Mufti-Džam, ktorá je plne v súlade s islamskými kánonmi, trvala 7 rokov.

Z architektonického hľadiska ide o kubickú stavbu zastrešenú dvanásťbokou kupolou a osemuholníkovým minaretom. Stavba náboženského komplexu bola dokončená v roku 1630 a po pripojení polostrova k ruskému štátu počas jednej z tureckých vojen patrila budova arménskej cirkvi. Sunnitskej diecéze bola vrátená až v roku 1988. V súčasnosti je kostol vo výbornom stave.

Vvedenský kostol

Hodnotenie: 4.5

Kostol Vvedenskaja

Na poslednom mieste je Vvedenský kostol, ktorý je najstaršou sakrálnou stavbou v meste. Prvá budova bola postavená približne v IX. storočí a po viacerých prestavbách sa čiastočne zachovala. Vzhľad budovy sa však výrazne zmenil. Po revolúcii bol chrám zatvorený a slúžil ako gymnázium.

Bohužiaľ, nie je možné obnoviť predchádzajúci exteriér, pretože sa nezachovali žiadne informácie o pôvodnom vzhľade. Z tohto dôvodu interiér nenadväzuje na tradičný štýl byzantských kostolov. V centrálnej časti sa však stále nachádza murivo. Oltár Vvedenského kostola nezničil ani čas, ani vojna.

Najlepšie kultúrne pamiatky Feodosie

Galéria umenia Aivazovsky

Hodnotenie: 5.0

Galéria umenia Aivazovsky

V centre Feodosie, na ulici Galereynaya, sa nachádza kultúrna inštitúcia, ktorú založil Ivan Aivazovsky. Otvorenie sa datuje do roku 1845, keď slávny maliar usporiadal v kaštieli celú výstavu námorných obrazov. Všetky predstavujú dôležité etapy jeho života. A práve o 35 rokov neskôr bola galéria otvorená v novej budove. Sám maliar pôsobil ako mecenáš umenia.

V súčasnosti zbierka obsahuje 417 pláten z maliarskeho štetca a dokonca aj slávne bojové scény. Obsahuje aj množstvo umelcových osobných vecí vrátane nábytku a nástrojov, s ktorými pracoval. Existuje aj značný počet listov, ktoré autor poslal alebo dostal.

Múzeum starožitností Feodosia

Hodnotenie: 4.9

Múzeum starožitností Feodosia

Druhú pozíciu obsadila významná pamiatka celej Ruskej federácie. Múzeum starožitností bolo otvorené vo Feodózii v roku 1811 a je najstarším múzeom na polostrove. V súčasnosti sa tu nachádza zbierka viac ako 70 tisíc exponátov. Možno ich datovať od staroveku až po súčasnosť. Nachádza sa tu helénska a skýtska keramika, ako aj tradičné zbrane.

Okrem toho sú tu exponáty z čias, keď Krym patril Tatárom a Janovčanom. Sú tu aj miestnosti zamerané na prírodu štátu. Pre znalcov môže byť veľmi zaujímavá zbierka minerálov a stôp dávnych zvierat.

Múzeum Alexandra Grina. Spisovateľ žil v meste nejaký čas

Hodnotenie: 4.8

Múzeum A. Greena

Na treťom mieste v rebríčku kultúrnych atrakcií Feodosie sa nachádza múzejný komplex venovaný dielam Alexandra Grina. Spisovateľ žil v meste nejaký čas. Počas týchto piatich rokov napísal tri romány, z ktorých najznámejší je „Beh na vlnách“.

Na stene budovy je veľký panel zobrazujúci zadnú časť lode. A takmer všetky výstavné haly sú zariadené ako kabíny a malé klenby. Návštevníci sa budú môcť ponoriť do atmosféry spisovateľových príbehov, ktoré sa dostali na zoznam najlepších literárnych diel na svete. Hoci je budova pomerne malá, lacný lístok a výhodná poloha (dostanete sa sem verejnou dopravou) lákajú mnohých návštevníkov.

Múzeum peňazí

Hodnotenie: 4.7

Múzeum peňazí

Ďalšou atrakciou je veľmi blízke miesto A. Grónsky komplex, ktorý je venovaný peniazom. Ak sa tam chcete dostať, zastavte sa pri obchode s elektrospotrebičmi a prejdite na ulicu Kuybisheva. V prvom rade bude zaujímavý pre numizmatikov, pretože vo výstavných priestoroch sa nachádza viac ako 30-tisíc artefaktov pochádzajúcich z čias II. storočia pred Kristom. Sú medzi nimi mince Zlatej hordy, Ruska a iných politických útvarov.

Táto výstava zahŕňa niekoľko oddelení, ktoré sa zameriavajú na peniaze v určitom historickom období. Skúsení sprievodcovia vám radi porozprávajú o peniazoch toho či onoho štátu a jeho charakteristických črtách. Je tu možnosť študovať vývoj peňazí od ich vzniku v regióne.

Múzeum Viery Muchinovej

Hodnotenie: 4.6

Múzeum Viery Muchinovej

Tento múzejný komplex je venovaný dielu slávneho sochára a nachádza sa v areáli domu rodiny Muchinovcov. Nachádza sa na ulici Generála Gorbačova a dostanete sa sem verejnou dopravou. Hlavnú fasádu budovy zdobí povrch budovy, v ktorej slávny umelec býval. Počas výstavby sa rozhodli starú budovu nerozoberať, ale začleniť ju do múzea.

V samotnom múzeu sa nachádza kompletná zbierka diel Very Muchinovej a časť jej pracoviska. A hlavnú kompozíciu tvoria veci, ktoré pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Jedným z vrcholov múzea je model autorovej najznámejšej sochy: „Robotník a žena z kolektívu farmárov“. Známa je najmä svojou účasťou na parížskom veľtrhu.

Múzeum rodiny Cvetajevovcov

Hodnotenie: 4.5

Rodinné múzeum Cvetajevovcov

Na predposlednom mieste v hodnotení kultúrnych atrakcií Feodosie sa nachádza komplex múzeí, ktorý bol otvorený v roku 2009. Je venovaná príchodu poetky strieborného veku ruskej literatúry do Feodosie. Rodina Cvetajevovcov si túto oblasť obľúbila, pretože podnebie bolo pre tento región veľmi priaznivé. Dojmy sú opísané vo veršoch a próze.

Komplex múzea sa nachádza na Korobkovej ulici. Nachádza sa v malej budove, ktorá má len 2 izby a miniatúrnu chodbu. Naraz ho môže navštíviť maximálne 5 osôb. Medzi exponátmi je značný počet fotografií, ako aj predmetov dennej potreby, ktoré sa používali v XX. storočí. Sprievodcovia vám vždy porozprávajú množstvo zaujímavých príbehov o vašej návšteve regiónu.

Múzeum podmorskej archeológie

Hodnotenie: 4.4

Múzeum podmorskej archeológie

Poslednou z kultúrnych atrakcií v meste Feodosia je múzeum venované podmorskej archeológii. Táto jedinečná pamiatka je jedinou svojho druhu v Ruskej federácii. Bol otvorený v roku 2013 a nachádza sa v jednej z chát Stamboli. Zbierka pozostáva najmä z rôznych predmetov nájdených počas podmorských expedícií.

Medzi nimi sú artefakty vyzdvihnuté z potopeného gréckeho mesta Akko, časti lodí a zariadení a množstvo mincí. Múzeum často organizuje špeciálne tematické výstavy a vďaka svojej polohe na hlavnej triede Feodosia je veľmi ľahko dostupné.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: