12 najlepších kníh Arkadija a Borisa Strugackých

Bratia Strugackí, Arkadij a Boris, sú klasikmi žánru sociálnej fantasy. Ich diela sú známe v mnohých krajinách – texty boli preložené do 50 jazykov, poviedky a romány boli sfilmované a stali sa klasikou. Prispievatelia sú prví v literárnom svete, ktorí zaviedli skratku pre začiatočné písmená mena a priezviska ABC ako podpis pod svoje diela, potom sa rovnakým spôsobom začali označovať aj ich diela. Predstavujeme naše hodnotenie, ktoré obsahuje 10 najlepších kníh Arkadija a Borisa Strugackých podľa názoru odborníkov a čitateľov.

Rebríček najlepších kníh Arkadija a Borisa Strugackých

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Rebríček najlepších kníh Arkadija a Borisa Strugackých1Ťažko byť bohom (1964).)5.0
2Piknik pri ceste (1972).)4.9
3Pondelok začína v sobotu (1965).)4.8
4Odsúdené mesto4.7
5Obydlený ostrov (1969).)4.7
6Slimák na svahu (1965).)4.7
7Chrobák v mravenisku (1979).)4.6
8Vlny kopú vietor (1984).)4.5
9Miliarda rokov pred koncom sveta (1977).)4.5
10Krajina karmínových oblakov (1959).)4.5
11Anticídne veci storočia (1965).)4.4
12Dieťa (1971).)4.4

Je ťažké byť Bohom (1964).)

Hodnotenie: 5.0

TARDEN BYŤ BOHOM (1964).webp

Absolútnym lídrom hodnotenia je fantasy román „Je ťažké byť Bohom“, ktorý bol pôvodne koncipovaný ako ľahký dobrodružný príbeh, ale ukázal sa ako hlboký, dotýkajúci sa sociálnych problémov spoločnosti z neobvyklého uhla pohľadu. Dielo o pokusoch zmeniť spoločnosť a povahu jej obyvateľov, pričom dej sa prenáša zo Zeme na inú planétu, do vzdialenej budúcnosti. Civilizácia sa zasekla vo vývoji, vedci sa ju snažia vytiahnuť na vyššiu úroveň bez toho, aby sa zamysleli nad etikou používaných metód. Ktorý pocit zvíťazí – ľudský alebo sociálny – keď s istotou viete, že zachrániť všetkých, obyčajných ľudí aj tých, ktorých máte najradšej, bude nemožné?

Román čiastočne formoval predstavu bratskej pomoci podobnej tej, ktorú ZSSR poskytoval svojim susedom, ale Strugacký tento názor nezdieľal. Mimochodom, jednu z kľúčových úloh v príbehu hrá žena, čo je u autorov veľmi zriedkavé. Kniha „Ťažko byť Bohom“ sa dočkala niekoľkých vysokorozpočtových filmových adaptácií, ktoré však bohužiaľ neboli také úspešné ako novela.

Piknik pri ceste (1972).)

Hodnotenie: 4.9

PIKNIK NA PLÁŽI (1972).webp

Druhá snímka, Piknik pri ceste, bola taká rezonujúca, že sa ju Andrej Tarkovskij rozhodol spracovať do dvojdielneho filmu Stalker. Film sa zaradil do zlatého fondu domácej kinematografie, ale nie celkom zodpovedá obsahu príbehu, preto dielo stále odporúčame prečítať, aby ste sa nedostali do problémov pri búraní medzery medzi generáciami spisovateľov.

Fantasy román Piknik pri boku je príbehom o ľudskom šťastí a jeho neľahkej ceste. V oblasti planéty Zem sa po invázii mimozemšťanov nachádza odľahlá zóna, kde fyzikálne zákony nefungujú v bežnom zmysle. Mnohí ľudia tam chcú ísť, aby získali cenné vedecké údaje a artefakty, ale je to prakticky nemožné a životu nebezpečné, takže je to zakázané. Hlavný hrdina však nájde spôsob, ako preniknúť do Zóny, získať artefakty a predať ich na čiernom trhu.

Piknik pri ceste patrí medzi obľúbené diela fanúšikov ABC, pravdepodobne preto, že obsahuje veľkú dávku ľudskosti, tajomstva a napätia. Avšak fanúšikovia S. T. A. L. K. E.R.“Nerobte si veľké nádeje, je tu veľká šanca na sklamanie.

Pondelok začína v sobotu (1965).)

Hodnotenie: 4.8

PONDELOK začína v nedeľu (1965).webp

Ďalší príbeh hodný pozornosti je Pondelok začína v sobotu, napísaný v roku 1965. Komiksová rozprávka ABS, ktorú žartovne nazvali „rozprávkou pre mladých akademikov“, je o ľuďoch, ktorí majú svoju prácu skutočne radi. Tento konkrétny prístup je ideálnym liekom na depresívne poruchy. Príbeh stelesňuje rozkvet vedy a techniky v ZSSR v 60. rokoch 20. storočia, je hymnou vtedajších nadšených vedcov, ktorí sa snažili odhaliť tajomstvá vesmíru.

Dej pozostáva z troch blokov: „Márnosť márností“ uvádza čitateľa, druhý „Márnosť márností“ je trochu satirický, napísaný v žánri polemiky, ale najzaujímavejší a najživší je tretí „Márnosť márností“, ktorý odhaľuje tvorivý a vedecký charakter výskumného procesu, v ktorom kľúčovú úlohu zohráva fantázia a nezvyčajné myslenie.

Krupobitie skazy

Hodnotenie: 4.7

Stupne OBITAIN.webp

Román „Odsúdené mesto“ bol napísaný v roku 1972, ale vyšiel až v rokoch 1988-1989. Dielo je plné hlbokého významu a epických momentov, ale dnes už trochu stratilo na aktuálnosti kvôli minulej ére komunizmu, nie všetci dnešní čitatelia mu rozumejú a práve jej text. „Odsúdené mesto“ dlho nebolo publikované práve kvôli svojej ústrednej myšlienke – reakcii na komunistický systém, ktorý sa v Sovietskom zväze tak vytrvalo stával.

Odohráva sa v meste, ktoré v našom čase a priestore neexistuje. Jeho obyvatelia sú ľudia z rôznych svetov a epoch, ktorí sa dostali do reality, aby sa podrobili experimentu, pri ktorom nie sú poskytnuté žiadne základné informácie, takže účastníci konajú podľa svojich predstáv a riadia sa len naznačenými udalosťami.

Dej je plný nepochopiteľných vsuviek a udalostí, typických pre Strugackých, najmä v snahe vytvoriť filozofické dielo „Krupobitie“.

Obydlený ostrov (1969).)

Hodnotenie: 4.7

PODVODNÝ OSTROV (1969).webp

Román Obydlený ostrov od ABC je súčasťou Kammererovej literárnej trilógie a je jediným, v ktorom sa rozpráva v tretej osobe. Dielo je venované mladému mužovi zo Zeme, žijúcemu v XXII. storočí, ktorý sa ocitne na cudzej planéte Sarakša kvôli havárii vesmírnej lode počas letu. Ocitá sa v nepriateľskom svete plnom apokalyptickej brutality, nepochopiteľnom, odlišnom od pozemského. Napriek ťažkostiam, keď čelí zradám, lžiam a chamtivosti, sa hrdinovi podarí nielen prispôsobiť sa novej realite, ale aj nájsť si priateľov.

Román „Obydlený ostrov“ sfilmoval Fiodor Bondarčuk, na jeho základe sa hrali divadelné hry, vznikla počítačová hra.

slimák na svahu (1965).)

Hodnotenie: 4.7

Klinec na svahu (1965).webp

Ďalším v poradí je nie ľahko zrozumiteľný román „Slimák na svahu“ – text je plný skrytých významov a myšlienok, ktoré sa pri každom ďalšom stretnutí s knihou znovu objavujú. Dielo má dve dejové línie – jedna sa odohráva na Úrade pre lesné hospodárstvo, kde sa hlavný hrdina vyberie na návštevu lesa, ale stane sa rukojemníkom zložitých byrokratických štruktúr a chodieb.

Druhá línia sa odohráva v samotnom lese, kde sa zase stratí pracovník biologickej stanice a chce sa dostať von do mesta, ale les ho nepustí a vtiahne ho do svojho srdca. Unites 2 pozemky všeobecný pokrok, nie je jasné, ale vyvíja, napriek všetkému. Večný únik z prostredia a nemožnosť ukryť sa pred ním je základným posolstvom autorov.

Príbeh „Slimák na svahu“ bol zlomovým bodom v tvorbe bratov Strugackých, ktorí týmto dielom prešli od vedy 60. rokov k opisu budúcnosti. Mimochodom, práve ABS vo svojich textoch naznačili, že fantazijný, ľudskou rukou nakreslený obraz budúcnosti pravdepodobne nebude pravdivý.

Chrobák v mravenisku (1979).)

Hodnotenie: 4.6

Chrobák v mravenisku (1979).webp

Chrobák v mravenisku je súčasťou trilógie o Maksimovi Kammererovi, ale významovo nesúvisí s prvou knihou. V práci autori ukázali experiment, pozorovanie spravodajských služieb v neznámej budúcnosti. Hlavný hrdina, 40-ročný Maxim Kammerer, policajný dôstojník, dostane za úlohu pátrať po profesorovi Levovi Abalkinovi, ktorý zmizol neznámym smerom. Ako sa neskôr ukáže, Lev – nie pozemský človek, ale výplod zárodku mimozemskej civilizácie. Fenomén takto narodených detí skúmali vedci a profesor zistil tajomstvo jeho narodenia, ktoré spôsobilo jeho náhle zmiznutie.

Ako červená niť sa dielom Strugackého tiahne charakter mocenských štruktúr – ich konanie nie vždy berie do úvahy hodnotu ľudského života, neraz vedie k utrpeniu a dokonca k ničeniu nevinných ľudí.

Vlny kopú vietor (1984).)

Hodnotenie: 4.5

Vlny tlmia vietor

Fantasy román bratov Strugackých „Vlny plynúce vetrom“ uzatvára cyklus o utopickom svete Poludnie, v ktorom sú už vyriešené ekonomické, sociálne problémy a základné environmentálne otázky. Jedinečné filozofické dielo vo forme denníka spomienok Maxima Kammerera, ktorý mal v tom čase už 89 rokov. Spomína na svoju prácu s Glumovom – časť príbehu je vyrozprávaná formou príbehu, časť formou správ, inštrukcií a listov. Dielo zaujme netriviálnym dejom, živými postavami a ľudskosťou postáv. Čitatelia komentujú príjemnú, pretrvávajúcu pachuť po prečítaní.

Miliarda rokov pred koncom sveta (1977).)

Hodnotenie: 4.5

Za miliardu rokov pred koncom sveta (1977).webp

Príbeh „Miliarda rokov do konca sveta“ je prvým, ktorý sa zaoberá otázkami vesmíru, a nie sociálnej sféry, čo je pre diela ABC netypické. Príbeh sa odohráva v Leningrade, kde Dmitrij Maljanov, astrofyzik, ani na dovolenke neprestáva byť vedcom. Témou, ktorej sa venuje, je interakcia hviezd a hmoty v galaxii. Ale len čo sa vedec dostane k podstate veci, život mu kladie rôzne prekážky a fyzik pochopí, že všetko má svoj dôvod, akoby sa samotný vesmír snažil zastaviť proces.

Na Maljanov sa obracajú jeho „vedeckí“ kolegovia, ktorí majú podobný problém: nové poznatky získal aj v matematike, biológii a iných vedných odboroch, ale akási sila mu bráni, aby na nich pracoval. Priatelia nachádzajú v prebiehajúcich udalostiach určité zákonitosti, ale nie príčinu – udalosti sa nepodobajú udalostiam, ktoré organizujú konkurenti alebo škodcovia. Pravdepodobne za to môže samotný vesmír.

Môže skupina vedcov čeliť sile univerzálnych rozmerov?

Krajina karmínových oblakov (1959).)

Hodnotenie: 4.5

KRAJINA BÁGORA VEKU (1959).webp

Fantasy román „Krajina karmínových oblakov“ otvára problém dobra spoločnosti a individuálnych ľudských potrieb. Príbeh je paralelou technologického pokroku a ovládnutia vesmíru človekom.

Príbeh je zaujímavý svojím nepredvídateľným dejom a detailmi – je zaujímavé pozorovať fantáziu autorov, ktorí sa snažia nahliadnuť do budúcnosti.

Dravé veci storočia (1965).)

Hodnotenie: 4.4

PREDCHÁDZAJÚCA EKONOMIKA (1965).webp

Na záver hodnotenia odborníci prezentujú Strugackého poviedku „Dravé veci storočia“, ktorá sa zaoberá problémom nízkych morálnych a etických hodnôt človeka. Hlavným omylom ľudstva je porovnávanie materiálneho a duchovného blahobytu, ktoré si väčšinou nezodpovedajú. ABS predvídal moderné konzumné tendencie bohatých ľudí a celého sveta.

Bývalý vesmírny pilot Žilin sa ocitne v meste so silne vyhraneným buržoáznym postojom: málo práce, veľa zábavy, veľa služieb spolu s nízkou úrovňou duchovného rozvoja. Úlohou hrdinu je nájsť cestu k výrobcom najnovšej drogy, o ktorej sa takmer nič nevie. Po zložitom pátraní Žilin zistí, že nebezpečná látka nie je až taká tajná, recept na jej prípravu majú mnohí obyvatelia mesta a šírenie tohto hnusu je jednoducho spontánne. Hlavným a jediným spôsobom, ako bojovať proti spotrebe, je zmeniť pohľad obyvateľstva a znížiť konzumný spôsob života. Dá sa to urobiť? Hrdina zostáva v meste, po odstúpení zo služby, aby našiel medzi obyvateľmi rovnako zmýšľajúcich ľudí a spoločne porazili spontánnu drogovú závislosť.

Dieťa (1971).)

Hodnotenie: 4.4

Babe

Román The Kid je súčasťou knižnej série Poludňajší svet a patrí do žánru science fiction. Na planéte Pantha hrozí globálna katastrofa a pozemšťania sa rozhodnú presídliť Panteáncov na nerozvinutú planétu Archa. Tím prieskumníkov pristane na tejto planéte a objaví z neznámych dôvodov havarovanú vesmírnu loď skupiny Free Search Group. Alexander a Maria Semenovci zahynú pri havárii, ale ich dieťa Pierre prežije a vychovávajú ho domorodci. Prichádzajúci tím nadviaže kontakt s kmeňom, ale dochádza ku konfliktu záujmov – vodca skupiny Komov chce využiť Kida ako kľúč k založeniu novej civilizácie na Arche, zatiaľ čo Mayovia, naopak, bránia zasahovaniu do osudu svojho učňa.

Pokusy nadviazať kontakt s kmeňom sú márne a potom sa ukáže, že loď skupiny bola zostrelená umelým satelitom planéty. Plán premiestnenia archy v ohrození.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: