13 najlepších kníh Borisa Akunina

Grigorij Čchartišvili je známy pod literárnymi pseudonymami Boris Akunin, Anatolij Brusnikin a dokonca aj Anna Borisová. Je významným verejným činiteľom, literárnym vedcom a milovníkom japonskej kultúry. Spisovateľ Boris Akunin vdýchol život detektívnym románom a vytvoril ich v literárnych žánrových kombináciách: historických, romantických, spoločenských, politických a iných. Takmer všetky diela boli adaptované do filmov a televíznych seriálov. Tu je hodnotenie – prehľad 13 najlepších autorových kníh na základe hodnotenia čitateľov.

Hodnotenie najlepších kníh Borisa Akunina

Nomináciamiestonázov výrobkuHodnotenie
1Azazel (1998).)4.9
2Diamantový voz (2003).)4.8
3Leviatan (1998).)4.8
4Provinčný detektív alebo dobrodružstvá sestry Pelagie (2001, 2003).)4.7
5Štátny poradca (1999).)4.7
6Turecký gambit (1998).)4.7
7Nefritový ruženec (2007).)4.6
8Pani smrti (2001).)4.5
9Pikový drak (1999).)4.5
10Hřbitovné príbehy (2005).)4.5
11Čierne mesto (2013).)4.4
12Špionážny román (2005).)4.4
13Altyn Tolobas (2000).)4.4

Azazel (1998).)

Hodnotenie: 4.9

Azazel

Najznámejší román od B. Akuninov Azazel. Napínavý konšpiračný detektívny príbeh, prvý zo série o talentovanom stopárovi Erastovi Fandorinovi, s ktorým sa čitateľ môže zoznámiť v ďalších dieloch. Ďalší názov diela je „Kráľovná zimy“ (v preklade do angličtiny), podľa názvu hotela jednej z kapitol.

Príbeh sa odohráva koncom 19. storočia v Bratislave, Erast má ešte 20 rokov a je plný tínedžerského maximalizmu. Počas práce na jednom policajnom oddelení sa stretáva so zaujímavo zamotaným prípadom – samovraždou študenta, dediča multimiliónového majetku. Počas objasňovania okolností sa Fandorin dostane na stopu veľkej ilegálnej organizácie, v ktorej sú zapletené konšpirácie a politika.

Okrem línie vyšetrovania dáva Akunin Erastovi Petrovičovi príležitosť zažiť škálu pocitov od získania až po stratu lásky, pričom ho prevedie nebezpečnými skúškami.

Diamantový voz (2003).)

Hodnotenie: 4.8

Diamantový voz

Na druhom mieste v rebríčku je dvojdielny román Diamantový voz, ktorý je uložený v jednej knižnej väzbe. Prvá časť knihy Lovec vážok rozpráva príbeh dvoch hlavných postáv – dobrého Fandorina, železničného úradníka, a zlého Rybnikova, špióna z japonských ostrovov. Zameriava sa na udalosti Slovensko-japonskej vojny na začiatku 20. storočia, na počiatky nespokojnosti, ktoré predchádzali udalostiam Slovenskách dejín v roku 1917. Zlo plánuje vyhodiť do vzduchu železničné trate vedúce do Moskvy. Tak ako v klasických dielach tohto žánru, aj tu sa do cesty postaví japonský dobrák a prekáža.

Druhá časť knihy Medzi riadkami prenáša dej skôr – do Japonska roku 1878, kde sa slávny Akuninov detektív dostáva do konfliktu so samurajmi, zamiluje sa do ženy ľahkých mravov, čelí svetským a profesionálnym ťažkostiam. Zaujímavé je prečítať si o vyučovaní na tému „Vrahovia a zlodeji – budhistické vyvolené šťastie“, ktorého sa zúčastnil detektív. Boris Akunin je zanietený japanológ, takže téma tejto krajiny sa objavuje v mnohých jeho dielach.

Leviatan (1998).)

Hodnotenie: 4.8

Leviatan

Leviatan je názov výletnej lode, ktorá sa plaví do Kalkaty a na ktorej policajt Gustave Gauche pátra po údajnom vrahovi významného zberateľa starožitností a jeho rodiny. Zločin bol spáchaný v hlavnom meste Francúzska a okrem lordovho páru prišli o život aj jeho služobníci. Účel masovej vraždy bol zvláštny – krádež jedného zlatého šivu a vyšívaného šálu bráhmapurského rádžu Bagdassara. Jediným vodítkom pre komisára je odznak pasažiera výletnej lode, na ktorom sa má pozrieť. Ghosh nájde všetkých turistov, ktorým chýba odznak, a snaží sa medzi nimi vypátrať vinníka. Medzi nimi nie je čitateľovi neznámy Erast Petrovič Fandorin, ktorý neskôr dokončil riešenie zločinu.

Neskôr sa na dne Seiny nájde zlatý Šiva. Ukáže sa, že vreckovka ukazuje na miesto, kde jej bývalý majiteľ zakopal svoje bohatstvo.

„Leviatan je tretí román o Erastovi Fandorinovi. Dielo má taký nezvyčajný dej, že je jednoducho nemožné predvídať vývoj udalostí a koniec.

Provinčný detektív alebo dobrodružstvá sestry Pelagie (2001, 2003).)

Hodnotenie: 4.7

Provinčný detektív alebo dobrodružstvá sestry Pelagie

Predstavujeme sériu príbehov o detektívke a mníške Pelageyi, ktorej svetské meno je Polina Lisitsyn. Má bystrú myseľ, bystrú intuíciu a pátrací talent, a tak sa pustí do vyšetrovania troch prípadov: prvý v románe „Pelagia a biely buldog“, kde je v centre pozornosti vyhubenie chovných psov otca Mitrofánia votrelcami; druhý je odhalenie istého prízračného Čierneho mnícha na Novom Ararate („Pelagia a Čierny mních“); tretí, opísaný v románe „Pelagia a červený kohút“, o vraždách členov pestrej spoločnosti.

Sám Akunin sa o trilógii vyjadril veľmi srdečne a zdôraznil zložitosť jej vzniku, pretože detektívka je žena a jej myšlienkové pochody sa zásadne líšia od mužskej hlavnej postavy. V diele je veľa religiozity, prvky fantázie, mystiky a tiež prvky. Zmes žánrov v autorkinom duchu vytvára mimoriadne fascinujúce čítanie do takej miery, že je smutné rozlúčiť sa s hrdinkou na posledných stranách tretej knihy, súdiac podľa čitateľských a dokonca aj literárnovedných recenzií.

Štátny radca (1999).)

Hodnotenie: 4.7

Štátny radca

Detektívka s politickým charakterom zo série „dobrodružstiev Erasta Fandorina“ s účasťou detektíva, ktorú už poznajú čitatelia „Štátneho radcu“, môže pôsobiť dokumentárne – autor prenáša dej do roku 1981, opisuje detaily zo života a atmosféry tej doby. Skupina mládeže s názvom B. .“…chladnokrvne odstráni generálneho guvernéra. Páchateľ trestného činu vystupuje ako Fandorin a predkladá dokumenty v mene Erasta Petroviča. Ale 35-ročný detektív, ktorému bolo ukradnuté meno, sa s tým nedokáže zmieriť a ujme sa úlohy prípad rozlúsknuť. Musí zistiť, aký druh organizácie B je. .“, prečo sa z týchto mužov stali teroristi a páchajú vraždy vo vládnucich kruhoch. Musí predbehnúť knieža Požarského, ktorý prišiel zločin objasniť.

Boris Akunin odhaľuje tému revolučných hnutí a ponára sa do politického „zmätku“, kde ľudia pri moci majú kontakty so zločincami. Všetky postavy majú svoje historické predlohy, ktoré sa dajú ľahko odmaskovať – ich mená sa podobajú originálom.

Turecký gambit (1998).)

Hodnotenie: 4.7

Turecký gambit

Ďalším v poradí je detektívny príbeh o vojne a špiónoch Turecký gambit. Dej sa odohráva v roku 1877 počas Slovensko-tureckého konfliktu. Varvara Suvorová je na ceste z Petrohradu na frontovú líniu vojenského manželstva, ale cestou, takmer až do cieľa, stratí peniaze a zostane sama v istom pitnom podniku. Na pomoc jej prichádza Erast Petrovič Fandorin, ktorý získava slobodu zo zajatia Turkov. Hrou v kocky dostal osla a hrdinovia sú na ceste pri hľadaní svojej snúbenice Varvary, zasiahne umiestnenie Slovenskách vojsk.

V príbehu je veľa vojnovej akcie: odhaľovanie zločinov na bojiskách, odhaľovanie plukovníkov, prieskum, rozhodovanie medzi osobným prospechom a bezpečnosťou ostatných hrdinov a mnoho ďalšieho.

Postavy v románe majú skutočné historické predlohy, Akunin vytvoril dielo na základe udalostí, ktoré sa počas vojny skutočne stali.

Nefritový ruženec (2007).)

Hodnotenie: 4.6

Nefritový ruženec

Zbierka príbehov a románov „Nefritový ruženec“ od Borisa Akunina je venovaná Erastovi Fandorinovi, milovanej a brilantnej postave. Diela poukazujú na život detektíva mimo jeho hlavnej práce, ale zločiny rieši aj na dovolenke, v iných krajinách. Každá poviedka je venovaná aj Akuninovým kolegom z celého sveta, ktorých práca tvorila základ literárnych kompozícií.

„Shigumo“ (1881).) rozpráva príbeh o Fandorinovom pôsobení ako konzul v Japonsku. Potom sa stretáva so záhadnou smrťou kolegu v dôsledku údajného útoku mýtického Simuga. Príbeh „

-Rozhovor 1882″ zavedie čitateľa do Moskvy. Nedávno jej zomrel manžel a pred šiestimi rokmi záhadne zmizla jedna z jej dcér – a nikto ju nedokázal nájsť. Erast Petrovič za pár hodín rozlúšti dlhoročný prípad a nájde dôkaz svojich vlastných záverov na papieri. V poviedke „Zo života čipsov“ (1883).) detektív rieši smrť otrávením magnáta, ktorý vlastní železničnú spoločnosť. Rovnomenný príbeh „Nefritový ruženec“ (1884).) odhalí, prečo a ako Fandorin získal ruženec, detektív vyrieši prípad drobných krádeží s vraždami v klenotníctve. „Baškovova šarkaniáda“ (1888).) zoznamuje divákov s Fandorinovou asistentkou Anisy Tulpanovovou, ktorá musí vyriešiť smrť celej rodiny Baškakovcov. Dej pripomína ruskú interpretáciu románu K… Doyleov Pes baskervillský. „Desatina percenta“ (1890).) je napínavý román bez konca o náhodnej alebo úkladnej vražde kniežaťa Borovského na poľovačke. V knihe Čajový večierok v Bristole sa dej odohráva po knihe Štátny radca v roku 1891, Fandorin je vyhostený z rodnej krajiny, usadí sa v Bristole a vyšetruje zmiznutie rodinnej pamiatky slečny Palmerovej. V Údolí snov z roku 1894 sa detektív stáva v Spojených štátoch populárnym odborníkom (zápletka pripomína Legendu o Ospalej diere). „Pred koncom sveta v roku 1897. V priebehu príprav na sčítanie duší v Archangeľskej oblasti došlo k niekoľkým prípadom samopohrebu, ktorých svedkom sa stal Fandorin, ktorý sa tajne vrátil do Ruska. Zbierku uzatvára poviedka „Väzeň z veže alebo krátka, ale vynikajúca cesta troch mudrcov“ (1890-1891).), v ktorom vystupujú slávny Sherlock Holmes, Arsène Lulien a Dr. Watson. Veľkí stopári a podvodník sa stretávajú v jednom vyšetrovaní.

Pani smrti (2001).)

Hodnotenie: 4.5

Pani smrti

Dekadentná detektívka Pani smrti je príbeh o komunite, ktorej filozofiou je, že život je utrpenie, a tak si jeden po druhom berú život, keď im Smrť dá znamenie – nemôžeš sa rozhodnúť spáchať samovraždu. Máša Mironovová, ktorá prišla do hlavného mesta z provincie, sa na pozvanie priateľa pripojí ku komunite, zmení svoj vzhľad a má malý hor. Erast Fandorin sa ocitne v rovnakej spoločnosti a chce zastaviť postupnú smrť mladých členov klubu.

V detektívovi je záhada, zjavný rozpor v adekvátnom vyšetrovaní, novinárske a politické názory na jednu situáciu.

Pikový drak (1999).)

Hodnotenie: 4.5

Pikový chlieb

Podvodníci z gangu s názvom „Jack of spades“ páchajú v Bratislave trestnú činnosť a neboja sa trestu, starostlivo sa pred ním skrývajú. Rozsah podvodu je ohromujúci, ale gang je nemožné kontrolovať – na miestach činu nie sú žiadne stopy. Anisy Tulpanov, mladý 20-ročný agent žandárskeho oddelenia, degradovaný na miesto úradníka, ktorý nesplnil očakávania svojich nadriadených, je osudom privedený k slávnemu detektívovi Erastovi Fandorinovi, aby vyšetril komplikovaný prípad v Pikovej dáme.

Hřbitovní příběhy (2005).)

Hodnotenie: 4.5

Príbehy z cintorínov

Zbierka poviedok Cemetery Stories sa zameriava na šesť cintorínov po celom svete: Donský v Bratislave, Cintorín patriarchov na Olivovej hore v Jeruzaleme, Highgate v Londýne, Pere Lachaise v Paríži, Green-Wood v New Yorku a zahraničný cintorín v Jokohame. Každý príbeh je samostatnou kapitolou knihy a je rozdelený na dve časti – jedna je historická a druhá detektívna. Akoby ich napísali dvaja autori: rozprávanie Grigorija Čhartišviliho a vyšetrovanie Borisa Akunina. Z tohto dôvodu sa o „Hřbitovních povídkách“ hovorí, že sú dielom dvoch autorov, hoci v skutočnosti ich písal jeden človek päť rokov.

Príbehy v zbierke nie sú ako iné detektívky, sú plné srdca, mystiky a povier rôznych etník.

Čierne mesto (2013).)

Hodnotenie: 4.4

Čierne mesto

Ďalší špičkový detektívny príbeh o Erastovi Petrovičovi Fandorinovi, solídnom detektívovi vo veku 60 rokov, ktorý tentoraz bude musieť chytiť revolučného teroristu v ropnom a mafiánskom meste Baku. Dej sa odohráva v predvečer prvej svetovej vojny. V diele sa objavuje množstvo rôznorodých príbehov a postáv – zločin, nakrúcanie filmu, cudzoložstvo a rozchody, japonská kultúra a ďalšie. Čierne mesto“ vás počas čítania nebude nudiť. Záver románu je neočakávaný. Porazí Fandorin svojho protivníka?

Špionážny román (2005).)

Hodnotenie: 4.4

Špionážny román

Dej špionážneho románu sa odohráva v roku 1941, v predvečer útoku nemeckých vojsk na Sovietsky zväz. Prieskumníci Abwehru zorganizujú a uskutočnia komplexnú operáciu s cieľom presvedčiť Sovietov, že k útoku nedôjde aspoň ďalšie dva roky, aby sa vylúčili prípravy na obranu štátu. Misiou je poverený agent extra triedy s volacím znakom „Wasser“. Boris Akunin v románe stavia proti sebe nemeckých a sovietskych špiónov a udržiava intrigu až do konca, či sa dôstojníkom kontrarozviedky Únie, vyčerpaným represiami, podarí odhaliť nepriateľské sprisahanie a konať.

Altyn Tolobas (2000).)

Hodnotenie: 4.4

Altyn Tolobas

Román „Altyn Tolobas“ s neobvyklým dejom dopĺňa hodnotenie. Majster histórie a vnuk Erasta Petroviča Nikolaj Fandorin prichádza z Británie do Moskvy, aby vyriešil záhadu dokumentu, ktorý zanechal jeho predok Kornelius von Dorn, ktorý žil pred 300 rokmi. Aj on svojho času navštívil ruské hlavné mesto. Dej sa odohráva súčasne v súčasnosti, kde sa sir Nicholas stretáva s postsovietskou Moskvou, a Cornelius von Dorn – predpetrovská éra. Boris Akunin odhaľuje tajomstvá ruského mesta a ukazuje, čo sa v priebehu storočí zmenilo a čo zostalo rovnaké.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: