14 najlepších kníh o vesmíre a kozme

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je určený na predaj. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Žijeme v dobe, keď si každý môže pozrieť nádherné fotografie vzdialených galaxií, nazrieť za tajomstvá vesmíru a dozvedieť sa najnovšie informácie zo sveta astronómie. Astronómovia neustále zaznamenávajú údaje o čiernych dierach, nových planétach, gravitačných vlnách, tmavej hmote a ďalších zaujímavých záhadách vesmíru. V mnohých ohľadoch sú tieto objavy založené na ozvene teórií, ktoré v minulom storočí vytvoril Einstein. Čo sa zmenilo za viac ako 100 rokov?? Možno sme na pokraji kozmického prelomu?

Ako funguje vesmír?? Čo sú čierne diery?? Prečo nevidíme hranice z vesmíru?? Odváži sa niekto kolonizovať Mars?? Získajte podrobné odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky po prečítaní kníh o vesmíre a vesmíre z nášho najlepšieho hodnotenia.

Rebríček najlepších kníh o vesmíre a kozme

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie knihy o vesmíre a vesmíre1Einsteinov vesmír, Michio Kaku502€
2Z vesmíru nevidíte hranice, Ron Garan702€
3Medzihviezdne. Veda v zákulisí, Kip Thorne2 053€
4O vesmíre v kocke, Stephen Hawking1 284€
5Siahanie po nebi, Lisa Randall597€
6Sprievodca astronauta životom na Zemi. Čo ma naučilo 4000 hodín na obežnej dráhe, Chris Hadfield470€
7Stručná história času, Stephen Hawking588€
8Cesta ku hviezdam. Z histórie sovietskej kozmonautiky, Anatolij Aleksandrov104€
9Ako budeme žiť na Marse, Stephen Petranek120€
10Cosmos, Dmitrij Kosťukov a Zina Surová714€
11Priestor. Vývoj vesmíru, života a civilizácie, Carl Sagan413€
12Prieskum vzdialených planét, autor: Vladimír Surdin1 523€
13Veľký atlas vesmíru, Irina Pozdnyakova1 238€
14Superobjekty. Hviezdy veľkosti miest, autor: Sergej Popov517€

Einsteinov priestor, Michio Kaku

Hodnotenie: 4.9

Einsteinov priestor, Michio Kaku

Einsteinov vesmír otvára rebríček s teoretickým fyzikom, doktorom fyziky, prednášateľom na New York College a spisovateľom v jednej osobe. Michio Kaku sa ujal úlohy popularizátora vedeckých objavov o vesmíre, resp. o jeho neviditeľnej stránke. Einsteinov vesmír nie je vedeckou učebnicou s tisíckami vzorcov, ani Einsteinovým životopisom či výkladom fyzikálnej teórie. Toto je dielo pre tých, ktorí sa nepovažujú za odborníkov v exaktných vedách, ale chcú pochopiť, ako vznikajú veľké objavy a ako sa rodia epochálne teórie.

Michio Kaku odpovedá na hlavnú otázku: ako Einstein, ktorému jeho učitelia nedali šancu na minimálne vzdelanie, dokázal napriek tomu spôsobiť revolúciu v oblasti fyziky. Ako sa mu podarilo dosiahnuť všeobecné uznanie napriek tomu, že mnohí jeho súčasníci boli k osobnosti i vedeckej práci tvorcu teórie relativity dosť kritickí.

Kniha nás zavedie do atmosféry začiatku 20. storočia – do obdobia dvoch svetových vojen a vývoja atómovej bomby. Autor čitateľovi ukazuje, čo sa skrýva v zákulisí veľkých udalostí vo vede a aké, niekedy náročné, etapy musia vedci prekonať, aby nielen urobili svoj malý objav, ale ho aj predstavili širokej verejnosti. Na stránkach knihy sa stretávame s prelínaním zaujímavých faktov zo života Einsteina a jeho kolegov s opisom teórie relativity jazykom, ktorému porozumie aj dieťa. V tom spočíva tajomstvo popularity kníh Michia Kaku – píše jednoducho o zložitých. Táto kniha sa môže zdať príliš elementárna pre sofistikovanú myseľ, ale pre humanitné vedy bude živou exkurziou do doteraz nepochopiteľného sveta fyziky…

Z vesmíru nevidíte žiadne hranice, Ron Garan

Hodnotenie: 4.8

Z vesmíru nevidíte hranice, Ron Garan

Sága o vesmíre, vesmíre, mieri, zjednotení a ľudstve. Kniha Bez hraníc vo vesmíre je kniha o Zemi, nie o vesmíre. Od prvej po poslednú stranu je to výzva k jednote na záchranu ľudstva. Napísal ho Ron Garan, americký astronaut, ktorý bol počas svojho dlhého pobytu vo vesmíre ohromený krásou našej modrej planéty.

Ron verí, že ak sa odborníci 15 národností dokážu spojiť a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Dokážu spolupracovať na realizácii veľmi zložitých projektov v prospech všetkých, pracovať na vybudovaní orbitálnej stanice MIR, to isté dokážu aj ľudia na Zemi. Táto kniha nie je pre každého. Určite sa však dotkne sŕdc a myslí skutočných altruistov a všetkých, ktorým záleží na osude ľudstva. Kniha vyšla len nedávno – v roku 2015, ale už si stihla získať popularitu v USA aj mimo nich.

Medzihviezdne. Veda v zákulisí, Kip Thorne

Hodnotenie: 4.7

Interstellar. Veda v zákulisí, Kip Thorne

Interstellar zostáva na treťom mieste. Veda v zákulisí od Kipa Thorna, renomovaného teoretického fyzika, nositeľa Nobelovej ceny a konzultanta slávneho filmu Christophera Nolana Interstellar. Na stránkach knihy autor podniká svojskú vedeckú cestu do takých pojmov astrofyziky, ako sú čierne diery, gravitácia, piaty rozmer a ďalšie javy, na ktoré upozornil rovnomenný film. Kip Thorne pritom dokazuje, že neuveriteľné a niekedy prekvapivé fyzikálne udalosti, ktoré sú prvýkrát predstavené vo filme a nikdy predtým neboli vizuálne zobrazené, sú založené na skutočných fyzikálnych teóriách tej doby.

Príbeh je rozdelený na niekoľko častí. Autor na začiatku hovorí o príprave na nakrúcanie filmu. Potom pokračuje krátkym exkurzom o zákonoch vesmíru, zakrivení času a priestoru a o čiernych dierach. Potom sa ponorí hlbšie do vedeckého bádania a prísne v rámci deju filmu natočeného skôr. To všetko je doplnené fotografiami z filmu, ilustráciami, schémami a inými názornými obrázkami. Ale zďaleka to nie je nudná učebnica fyziky. Autorka hovorí o vesmírnych javoch s takým nadšením, že si knihu užijú dospelí aj tínedžeri, pretože je to skvelá príležitosť absolvovať fascinujúcu cestu do vesmíru bez toho, aby ste vstali z gauča.

O vesmíre v kocke, Stephen Hawking

Hodnotenie: 4.6

O vesmíre v kocke, Stephen Hawking

Kniha O vesmíre v kocke od svetoznámeho anglického teoretického fyzika Stephena Hawkinga je na štvrtom mieste. Hawking je známy najmä vďaka svojej práci v neprebádanej oblasti kvantovej kozmológie a popularizácii čiernych dier. V Cambridgei pôsobil na rovnakej katedre ako Isaac Newton.

Hawking vo svojich knihách používa jednoduché formulácie, zrozumiteľné aj pre neodborníkov. Vysvetľuje princípy interakcie medzi kvantovou mechanikou a fyzikou doslova na prstoch, mimochodom odhaľuje zmysel cestovania v čase, možnosť čiernych dier, čím zdôvodňuje Einsteinovu teóriu relativity a nazýva ju „teóriou všetkého“. O vesmíre v kocke rozpráva o objavoch, inováciách a nových postulátoch vo fyzike. Autor si stanovil úlohu: vyriešiť to, nad čím uvažoval Einstein: spojiť dve odlišné teórie – kvantovú mechaniku a teóriu relativity – do jednotnej teórie poľa a priniesť všeobecný zákon vesmíru. Kniha môže byť ťažko zrozumiteľná pre tých, ktorí fyziku vôbec nepoznajú, preto ju môžeme odporučiť tým, ktorí sú oboznámení aspoň s pokročilým kurzom fyziky. Kniha vyšla už pred 4 rokmi pod názvom „Svet v kocke“.

Siahanie po nebi, Lisa Randall

Hodnotenie: 4.5

Siahanie po oblohe, Lisa Randall

Kniha od populárnej autorky Lisy Randallovej sa dostáva na piate miesto. Táto vedecká práca vyniká tým, že autorka v snahe vysvetliť javy, o ktorých už mnohokrát hovorili jej kolegovia, používa čisto ženský pohľad. Podarilo sa jej zaznamenať príležitostné, ale veľmi nezvyčajné pozorovanie. Po prečítaní knihy si človek môže naozaj rozšíriť svoje vedomosti a veľa sa naučiť, najmä z oblasti fyziky elementárnych častíc. Koniec koncov, ako uvádza sám autor, aj tie najmenšie predmety nám môžu poskytnúť pohľad na to, kto sme a odkiaľ sme prišli.

Lisa Randallová, profesorka teoretickej fyziky na Harvardovej univerzite, píše o všeobecnom stave vedy z pohľadu kvantovej mechaniky. Väčšina knihy je venovaná konštrukcii, výstavbe a experimentom na Veľkom hadrónovom urýchľovači. Knihe trochu chýba živosť, humor a ľahkosť rozprávania. Pozoruhodné je, že bola napísaná ešte pred objavením Higgsovho bozónu. Autor je v očakávaní objavov, ktoré prídu po spustení urýchľovača. Celkovo je Reaching for Heaven príkladom dobrej populárno-náučnej literatúry, ale nič viac.

Sprievodca astronauta životom na Zemi. Čo ma naučilo 4000 hodín na obežnej dráhe, Chris Hadfield

Hodnotenie: 4.4

Sprievodca astronauta životom na Zemi. Čo ma naučilo 4000 hodín na obežnej dráhe, Chris Hadfield

Chris Hadfield je americký astronaut, ktorý strávil 4000 hodín na obežnej dráhe a následne napísal pozoruhodnú knihu, ktorá sa v našom zozname umiestnila na šiestom mieste. Počas pobytu vo vesmíre mohol Chris Hadfield nielen pracovať v prospech ľudstva, ale počas pobytu v blízkom vesmíre natočil množstvo videí o živote na obežnej dráhe, o práci astronautov. Počas pobytu na ISS dokonca zaspieval svoju pieseň a natočil videoklip, ktorý rýchlo obletel internet a nazbieral milióny pozretí. Po návrate z vesmíru sa Chris rozhodol vydať knihu, v ktorej sa podelí o svoju dlhú cestu do vesmíru, splnený sen a neoceniteľné skúsenosti, ktoré počas nej získal.

V prvej časti knihy sa autor delí o to, ako sa začala jeho cesta k vesmírnej kariére. Čitateľ sa dozvie o detstve, milých ľuďoch a dobrých priateľoch a o medzníkoch, ktoré predchádzali budúcim udalostiam. Druhá časť opisuje let do vesmíru a spoluprácu s Slovenskámi kozmonautmi. Najmä americký astronaut poznámky zábavné, podľa jeho názoru, „ruské tradície“ kolegovia. Záverečná časť opisuje náročnú rehabilitáciu po pristátí a koniec jeho kariéry. Hadfield si pri pozorovaní Zeme z vesmíru uvedomil, aká je naša planéta krásna. Vo svojom diele nás opakovane vyzýva, aby sme rešpektovali prírodu a pocity našich blízkych.

Stručná história času, Stephen Hawking

Hodnotenie: 4.4

Stručná história času od Stephena Hawkinga

Kniha Stephena Hawkinga „Stručná história času: Od veľkého tresku po čierne diery“ sa umiestnila na siedmom mieste. Toto rozprávanie sa zameriava na podrobné hľadanie globálnej odpovede na zložitú otázku: „Akú voľbu mal Boh pri stvorení vesmíru“, otázku, nad ktorou sa svojho času zamýšľal Einstein. Hawking zámerne odmieta uvádzať zložité vzorce a výpočty, pretože si uvedomuje, že by znížili počet ľudí ochotných kúpiť si jeho knihy. Snaží sa predstaviť myšlienky kvantovej gravitácie zrozumiteľným spôsobom. Kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1988 a rýchlo sa stala bestsellerom. Počas nasledujúcich 20 rokov sa predalo viac ako 10 miliónov výtlačkov. knihy.

Okrem prírodovedného zdôvodnenia a pojmov kniha obsahuje aj náboženské a filozofické úvahy. Stephen Hawking sa pýta, ako vznikol vesmír a kozmos? Mohla vzniknúť náhodou, alebo ju stvoril Boh?? Hoci čitateľ nenájde konečné odpovede na tieto otázky, bude sa môcť pozrieť trochu ďalej, než je zvyknutý, a ponoriť sa hlbšie do neprebádaných tajomstiev sveta okolo seba.

V roku 1991 bol natočený rovnomenný film (réžia. Errol Morria), ale príbeh nie je založený na knihe, ale na životopise vedca, jeho úspechoch vo vede. Hawkingova kniha bola citovaná v dielach ako Harry Potter, Láska v čase, Donnie Darko a ďalších.

Cesta ku hviezdam. Z histórie sovietskej kozmonautiky, autor Anatolij Alexandrov

Hodnotenie: 4.3

Cesta ku hviezdam. Z histórie sovietskej kozmonautiky, Anatolij Aleksandrov

Ako je usporiadaný život na kozmodróme? Tento príbeh rozpráva v knihe A. Alexandrovovej Cesta ku hviezdam, ktorá sa v našom vesmírnom rebríčku umiestnila na ôsmom mieste. Autor, ktorý dlhé roky pracoval v raketovom priemysle, vložil do jednej knihy stovky zaujímavých príbehov o príprave rakiet na štart, osudoch „lunárneho projektu“, osobných skúsenostiach. Zahŕňa obdobie od roku 1944 do roku 1971. Bolo to obdobie sovietskej kozmonautiky, jej začiatkov a vzniku. Od vypustenia prvej družice a prvého letu človeka do vesmíru sa uskutočnilo mnoho pokusov a omylov a vesmírny program často doslova visel na vlásku pred ukončením.

Je postavená na málo známych alebo neznámych epizódach z obdobia vesmírnych pretekov, ktoré budú určite zaujímavé aj pre skúseného čitateľa. Ponorte sa do príbehov, staňte sa tichým svedkom skutočného príbehu a rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí sú verejnosti zväčša neznámi.

Ďalšou paralelnou líniou v knihe je opis histórie raketových vojsk, hoci v iných dielach sú tieto témy oddelené od projektov mierového dobývania vesmíru. Umožňuje nám to pochopiť mnohé príčiny toho, čo sa deje, skôr z hľadiska skutočných súvislostí než vonkajšieho hodnotenia. Kniha zaujme najmä tých, ktorí sa skutočne zaujímajú o domácu kozmonautiku.

Ako budeme žiť na Marse, Stephen Petranek

Hodnotenie: 4.2

Ako budeme žiť na Marse, Stephen Petranek

Novinár, spisovateľ a šéfredaktor populárneho časopisu Discover Stephen Petranek, nakazený myšlienkou popularizácie života na Marse, vydal v roku 2015 knihu s názvom Ako budeme žiť na Marse. V našom rebríčku je na deviatom mieste.

Po úspechu svojej prednášky na TED sa Steven Petranek rozhodol vydať knihu na túto populárnu tému aj pre širokú verejnosť. 17-minútový príbeh sa rozprestiera na 128 stranách, z ktorých 32 tvoria ilustrácie. Áno, kniha je pomerne malého formátu a skôr ako rozšírený vedecký článok, ale aj tak stojí za pozornosť.

Prvá časť je určená skôr finančníkom, pretože sa zaoberá príjmami, číslami, objemami, sumami. Druhá polovica je plná faktov, myšlienok a teórií. Autor sa pokúša pozrieť na problém z viacerých uhlov pohľadu a domnieva sa, že rýchla kolonizácia Marsu otvorí nové perspektívy pre komerčnú činnosť človeka. nadšene tvrdí, že pre ľudí neexistuje iná cesta ako aktívny výskum vesmíru. No čas ukáže, či sa prvej kolónii ľudí, ktorí si kúpili rozprávkovú sumu peňazí za jediný lístok, podarí pristáť na Marse do roku 2025-2030., Ako nám sľubuje Stephen Petranek.

Vesmír, Dmitrij Kosťukov a Zina Surova

Hodnotenie: 4.1

Vesmír, Dmitrij Kosťukov a Zina Surova

O priestore pre deti! Živá, ručne ilustrovaná kniha o vesmíre sa v rebríčku umiestnila na desiatom mieste. Táto zábavná kniha s farebnými ilustráciami pre deti porozpráva o letoch do vesmíru, štruktúre ISS, hlavných kozmonautoch a slávnych konštruktéroch a dizajnéroch rakiet – Gagarin, Koroľov, Ciolkovskij, Leonov, Titov.

Malé deti sa dozvedia, ako vyzerá kozmodróm a ako je zriadený, ako vznikli prvé vesmírne rakety a kozmické lode a ako sa astronauti prispôsobujú a trénujú tesne pred letom. Kniha je založená na skutočných rozhovoroch a fotografiách z osobných archívov, ktoré zozbieral „vesmírny“ fotograf Dmitrij Kosťukov.

Napriek tomu, že náklad knihy bol len 3 000 kusov, získala množstvo ocenení: diplom Art of the Book, cenu Start-Up, cenu Bielych havranov od Mníchovskej knižnice, cenu Gagarin & Me od
Itišská rada.

Cosmos. Vývoj vesmíru, života a civilizácie, Carl Sagan

Hodnotenie: 4.0

Kozmos. Vývoj vesmíru, života a civilizácie, Carl Sagan

Kniha o vesmíre od Carla Sagana, ktorá vyšla pred viac ako 35 rokmi, ale je stále aktuálna a zaujímavá, je v hodnotení na jedenástom mieste. Táto kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1980, ale v Rusku bola preložená a vydaná až v roku 2004. Takýto obrovský rozdiel možno vysvetliť mnohými dôvodmi. A hoci sa v priebehu rokov pri skúmaní vesmíru veľa zmenilo, veľa sa objavilo a naučilo, základná koncepcia zostala rovnaká. Knihu však nemožno označiť za čisto vedeckú alebo odbornú. Je to skôr filozofia prepletená s fyzikou a kozmológiou, ktorá rozpráva príbeh zrodu civilizácie na rôznych miestach vesmíru.

Základná myšlienka knihy sa tradične zameriava na teóriu veľkého tresku, ako sa zrodil život, ako kedysi niektoré prvky explodovali a vytvorili iné prvky, ktoré dali vzniknúť životu v tretích prvkoch… Inými slovami, všetko, čo vidíme okolo seba, je dieťaťom vesmíru, ako nejaká inteligentná látka, ktorá dala vzniknúť sama sebe. Hoci nové objavy vedcov čoraz viac poukazujú na neviditeľnú ruku pri stvorení sveta, táto kniha je skvelým príkladom klasickej fyziky minulého storočia.

„Kozmos. Vývoj vesmíru, života a civilizácie bola vydaná ako doplnok k televíznemu seriálu Kozmos: Osobná cesta, takže má presne trinásť kapitol, čo je počet epizód filmu. Mimochodom, kniha, viac ako 70 týždňov bola na zozname bestsellerov a stala sa najpredávanejšou vedeckou knihou v 80. rokoch a Carl Sagan počas tejto doby získal slávu a popularitu porovnateľnú s hviezdami šoubiznisu.

Prieskum vzdialených planét, autor: Vladimír Surdin

Hodnotenie: 3.9

Prieskum vzdialených planét, autor: Vladimír Surdin

Kniha o lovcoch planét „Prieskum vzdialených planét“ od Vladimíra Surdina je dvanástym krokom v hodnotení. doktor fyziky a matematiky a vedúci výskumný pracovník Astronomického ústavu hovorí o tom, ako sa objavujú nové planéty, aké zvláštnosti, ťažkosti, cesty. Bez toho, aby sme sa nechali uniesť zložitými slovami a špecifickou terminológiou, Surdin nás privádza k myšlienke, že každý amatér môže nájsť a objaviť svoju vlastnú planétu a zanechať pozoruhodnú stopu v histórii výskumu vesmíru.

Kniha začína tým najzákladnejším – opisom planét a súhvezdí. Keď sa však čitateľ dostane k technickejším aspektom, ako je opis ďalekohľadu a tipy na výber správneho ďalekohľadu, je povzbudený, aby sa dozvedel viac. Čitateľ môže tento bod nanajvýš preskočiť a prejsť k pravidlám, podľa ktorých sa vesmírne objekty pomenúvajú, a k tomu, aké zaujímavé fakty a hypotézy tieto udalosti sprevádzajú. Najdôležitejšie je, že po prečítaní knihy pochopíte, že nielen profesionálni astronómovia môžu robiť planetárne objavy. Môžu to robiť aj amatéri s dobrou optikou.

Veľký atlas vesmíru, Irina Pozdnyakova

Hodnotenie: 4.8

Veľký atlas vesmíru, Irina Pozdnyakova

Kniha o vesmíre a jeho záhadách od Iriny Pozdnyakovej je na predposlednom, trinástom mieste. Atlas je koncentrovaným súhrnom údajov o štruktúre vesmíru. Toto je zvláštny sprievodca, ktorý krok za krokom ukazuje celú slnečnú sústavu.

Irina Pozdnyakova je amatérska astronómka, od roku 2005. Publikuje na rôznych internetových portáloch na tému vesmír a je autorom 8 kníh. Kniha Veľký atlas vesmíru vyšla v roku 2017 v darčekovej edícii. Podrobne zobrazuje hlavné objekty v našom vesmíre so zameraním na ich fyzikálnu podstatu. Na konci atlasu nájdete mapy hviezdnej oblohy a začnete spoznávať vzdialené vesmírne súhvezdia. Pre fanúšikov astronómie môže byť kniha skvelým darčekom alebo zberateľským exemplárom. Jediná nevýhoda – jeho cena, ktorá presahuje 1000 Euro.

Super predmety. Hviezdy veľkosti mesta, Sergej Popov

Hodnotenie: 4.8

Superobjekty. Hviezdy veľké ako mesto, Sergej Popov

Náš výber uzatvára kniha o fascinujúcich objektoch, ako sú neurónové hviezdy, ktoré vzrušujú myseľ mnohých vedcov. Sergej Popov, známy popularizátor vedy a astrofyzik, sa snaží rozšíriť vedomosti čitateľov o vzniku a existencii ťažkých superobjektov priamo spojených s čiernymi dierami.

Hlavná črta knihy: autor sa rozhodol povedať všetko, čo o tejto téme vie, v jednom vydaní. Väčšina informácií je určená pre školeného čitateľa, takže úplne vzdialená od témy astrofyziky čitateľom môže táto kniha niekedy pripadať nudná a rozvláčna. Hoci stránky obsahujú zábavné príklady a kontrasty, nezachráni to rozprávanie od prílišnej vedeckosti. Najmä kniha o superobjektoch zaujme tých, ktorí sa hlboko zaujímajú o nové vedecké objavy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: