18 najlepších filmov Charlieho Chaplina

O Charliem Chaplinovi počul každý, dokonca aj tí, ktorí nevideli žiadny z jeho filmov. Mnohí ľudia si Charlesa spájajú s čudáckym komikom v čiernej buřinke a s malými fúzikmi. Málokto však vie, že herec mal bohatý filmový život ako muž v zábere a za kamerou ako režisér. Je vhodný čas na zoznámenie sa s Chaplinovou tvorbou. Jeho práca zahŕňa veľkofilmy a pozoruhodné krátke filmy. Pripravili sme výber 18 najlepších filmov Charlieho Chaplina.

Hodnotenie najlepších filmov Charlieho Chaplina, veľkého komika a režiséra

NomináciaMiestoNázovHodnotenie
Hodnotenie najlepších filmov Charlieho Chaplina, veľkého komika a režiséra1Život psa5.0
2Baby4.9
3Tichá ulica4.8
4Imigrant4.7
5Tulák (Wanderer)4.6
6Pútnik4.5
7Svetlá veľkého mesta4.4
8Zlatá horúčka4.3
9Veľký diktátor4.2
10Nové časy4.1
11Monsieur Verdoux4.0
12Parisienne3.9
13Cirkus3.8
14Dieťa v New Yorku3.7
15Svetlá rampy3.6
16Na ramene!3.5
17Grófka z Hongkongu3.4
18Bonus: „Chaplin“3.3

Život psa

Hodnotenie: 5.0

Život psa
 1. Pes je
 2. fe
 3. Rok: 1918
 4. Žáner: komédia krátka dráma
 5. Trvanie: 00 hodín., 37 min.

Zabralo to tri kotúče filmu – na tie roky obrovské množstvo zdrojového materiálu. Chaplin sa vo filme objavuje ako režisér a herec.

Film je príbehom psieho miláčika a bezdomovca. Paralelu medzi ľudským a zvieracím životom znázorňuje červená čiara v krátkom seriáli. Hrdinovia sú nútení bojovať o prežitie v hektickom meste, zápletka sa odvíja od nečakane nájdenej peňaženky plnej peňazí. Charlie je čestný chlap, snaží sa nájsť majiteľa peňaženky, ako sa ukáže, márne. Hlad dáva o sebe vedieť a človek ide do reštaurácie, ale nemôže vstúpiť s domácimi zvieratami. Zrada najlepšieho priateľa? – Hrdina schová zviera za svoje slabiny, čo je začiatok zaujímavého a zábavného príbehu.

Babe

Hodnotenie: 4.9

Babe
 1. Dieťa
 2. Rok: 1921
 3. Žáner: komediálna dráma
 4. Trvanie: 01 h., 08 min.

Nemý celovečerný film The Kid – Chaplinov herecký a režisérsky debut. Matka hodí malé dieťa do drahého auta bohatého muža v nádeji, že mu zabezpečí lepší život. Nastanú však problémy – auto ukradnú zločinci a dieťa vyhodia na smetisko, kde ho nájde Charlie, chudobný obyvateľ slumu. Rozhodne sa, že nájdeného chlapca prijme a vychová. Hrdina naučí vaše dieťa všetko, čo vie. Ale život je plný úzkosti: nie je čo jesť, problémy s políciou, bitky s chuligánmi. Napriek tomu Charlie a dieťa žijú spolu ako skutočná rodina. Má mŕtvu matku, ale ich doklady ukazujú, že sú cudzími ľuďmi pre spoločnosť na ochranu detí ulice.

„Kid“ je silná snímka, ktorá nestráca na aktuálnosti ani dnes, pokiaľ ide o ľudské vzťahy a morálku.

Tichá ulica

Hodnotenie: 4.9

Tichá ulica
 1. Ulica Easy Street
 2. Rok: 1917
 3. Žáner: komédia
 4. Trvanie: 00 hodín., 24 min.

Nemý krátkometrážny film Tichá ulica je dobrá komédia v chaplinovskom štýle, a to aj napriek tomu, že v scenári figurujú príslušníci orgánov činných v trestnom konaní. Hrdina žije v slume na ulici, kde vládne chudoba, alkoholizmus a násilie. Obyvateľov tiež terorizuje obrovský veľký muž, miestny „úrad“. Charlie dostane šancu na dobrý život, keď sa zamestná ako policajt. Ale stane sa, že je poslaný na samotnú „Tichú ulicu“, aby nastolil poriadok. Plytký Charlie sa stretáva s autoritatívnym veľkým mužom.

Imigrant

Hodnotenie: 4.8

Imigrant
 1. Imigrant
 2. Rok: 1917
 3. Žáner: dráma
 4. Trvanie: 00 hodín., 30 minút.

Edna sa spolu s matkou plaví na veľkej lodi do New Yorku a pri večeri stretáva pútnika Charlieho. Neskôr zlodej ukradne peniaze dievčenskej matke, ale celú sumu prehrá s Charliem, ktorý sa ukáže ako vášnivý hráč. Keď Edna zistí, odkiaľ pochádza jeho výhra, vráti jej celú sumu.

Neskôr, už v meste, sa Charlie poháda s miestnym policajtom. Ide do reštaurácie, kde zbadá Ednu. Jej matka zomrela.

Imigrant je jedným z mála Chaplinových nekomediálnych filmov. Napriek tomu, že tento krátky film vznikol pred viac ako sto rokmi, je stále aktuálny z hľadiska ľudských emócií, súcitu. Herec a režisér v ňom odhaľuje novú, netypickú stránku vážneho hrdinu.

Tulák (The Wanderer)

Hodnotenie: 4.8

Tulák (The Wanderer)
 1. Stránka
  amp
 2. Rok: 1916
 3. Žáner: komédia, melodráma
 4. Trvanie: 00 hodín., 27 min.

Tulák“ alebo „The Wanderer“ (celovečerný preklad) je zásadným filmom pre Chaplinovu tvorbu v medzinárodnej kinematografii. Charles, hudobník cestujúci po svete, zachráni pred zloduchmi blonďavú robotníčku a v súlade so zákonmi tohto žánru sa do nej zamiluje. Odíde s ním a teraz putujú spolu. Dobrodružstvo netrvá dlho.

Pútnik

Hodnotenie: 4.7

Pútnik
 1. Pútnik
 2. Rok: 1923
 3. Žáner: komédia
 4. Trvanie: 00 hodín., 47 min.

Posledný krátky film Charlesa Chaplina. Utečie z väzenia, prezlečie sa za pastora a odíde do malého mestečka v Texase, ktoré paradoxne potrebuje nového duchovného – obyvatelia čakali na pastora Philipa Pyma a pomýlili si ho s utečencom. Uvedomuje si, že je to príležitosť začať nový život, a zostáva v meste. Jedného dňa Charlie stretne na ulici svojho bývalého spoluväzňa, ktorý sa neskôr vláme do domu Brownovcov, kde náš farár býval, a ukradne všetky peniaze. Hrdina nájde stratený predmet a vráti ho majiteľom, čím si obnoví svoju česť a dôstojnosť. Pokojný život vo filme preruší náhoda: miestny policajt spozná kazateľa ako zločinca a zatkne ho. Lenže nie do väzenia, ale na mexickú hranicu.

Svetlá veľkého mesta

Hodnotenie: 4.7

Svetlá veľkého mesta
 1. Mesto
 2. ghts
 3. Rok: 1931
 4. Žáner: komédia
 5. Čas trvania: 01h., 27 min.

Kritikmi oceňovaný celovečerný komediálny film Svetlá mesta. Hlavný hrdina sa potuluje ulicami, vedie osamelý život, ale čo je najdôležitejšie, je so všetkým spokojný a nechce nič meniť. Tulák sa vydáva na dobrodružnú cestu a riskuje, že skončí za mrežami, aby zachránil slepé dievča. Zápletka sa odvíja takto: hrdina chce pomôcť kvetinárke a za svoje posledné peniaze si od nej kúpi kvetinu, ale ona ho považuje za milionára, pretože je úplne slepá.

Nápad na scenár dostal Chaplin, keď sa stretol s klaunom, ktorý pri nehode oslepol. Ale umelcova dcéra bola chorá a musela otcovu chorobu všemožne skrývať. Keď sa klaun doma stále potkýnal a padal, dievčatko si myslelo, že sa s ňou otec hrá a zámerne ju rozosmieva… Aby film nebol príliš sentimentálny, Charles nahradil smutného klauna krásnou dievčinou. Práce na filme komplikuje nástup Veľkej hospodárskej krízy v Amerike. Zastavenie všetkých oblastí života mu dobre poslúžilo. Začal nakrúcať nemé filmy a získal svoj prvý zvuk! Hudbu k príbehu napísal sám Chaplin.

Zlatá horúčka

Hodnotenie: 4.7

Zlatá horúčka
 1. Zlatá horúčka
 2. Rok: 1925
 3. Žáner: komédia, dobrodružný
 4. Čas trvania: 01h., 35 min.

Časy zlatej horúčky. Tulák sa vydáva na Aljašku hľadať drahý kov. Ocitne sa v chatrči zločinca s prezývkou „Čierny Larsen“, kde nájde aj „Veľkého Jima“, ktorému sa už pošťastilo nájsť zlato. Hrdinovia sa od seba vzďaľujú, ale scenár ich opäť spojí.

Zaujímavý je príbeh filmu: na úvodnú scénu, v ktorej sa trpiaci vydávajú hľadať zlato, bolo najatých 2 500 skutočných tulákov. Nakrúcanie prebiehalo v horách v nie najlepšom počasí, navyše Chaplin bol režisérom a od hercov, vrátane neprofesionálnych, vyžadoval perfektnú hru, pričom sa uskutočnilo tucet záberov. Film využíva na svoju dobu novú metódu pozadia a prekrývajúcich sa záberov. Pred konečnou verziou bol materiál upravený 27-krát! Moderné publikum pozná práve túto verziu s novou hudbou a hlasovým komentárom.

Veľký diktátor

Hodnotenie: 4.7

Veľký diktátor
 1. Veľký diktátor
 2. Rok: 1940
 3. Žáner: komédia, satira
 4. Čas trvania: 01h., 25 min.

Veľký diktátor je začiatkom Karlovho nešťastného života. Bol podozrivý z propagácie komunizmu v Amerike a film bol akousi provokáciou, ktorá podozrenie ešte posilnila. V skutočnosti Chaplin vymyslel film dávno pred druhou svetovou vojnou, chcel zosmiešniť nacistického vodcu a inšpiroval sa Hitlerovou podobou – podľa Charlesa sa veľmi podobal na slávneho Tuláka. Autor bol tiež znepokojený prenasledovaním Židov v európskych krajinách. Film je menej komický ako zábavný a viac sa zaoberá politikou tej doby.

Židovský holič vo fiktívnej Tománii stráca pamäť po traume z vojny. Skončí v nemocnici. Zároveň sa k moci dostáva Adenoid Hitler, ktorý nenávidí Židov, hoci sám je veľmi podobný hlavnej postave. Holič sa po odchode z nemocnice snaží vrátiť do normálneho života a Adenoid sa snaží prevziať moc nad celým svetom.

Nové časy

Hodnotenie: 4.7

Nové časy
 1. Moderná doba
 2. Rok: 1936
 3. Žáner: komédia, satira
 4. Trvanie: 01 h., 27 min.

„New Times“ je fantazmagória o tvrdej práci v továrni na montážne linky. Prvý film, v ktorom Tulák rozprával a dokonca spieval. Hrdina pracuje v továrni, ale tempo výroby ho privedie k zrúteniu, skončí na liečení v psychiatrickej liečebni. Jeho život sa po prepustení zmenil k horšiemu – je bez práce, nevie, čo so sebou… Iróniou osudu sa Tulák zoznámi s dievčaťom, ktoré je mu podobné, a spoločne riešia životné problémy.

Zaujímavý prípad súvisiaci s filmom: majiteľ parížskej pobočky nemeckej filmovej spoločnosti „Tobis“ obvinil tvorcov pásky „Nové časy“ z kopírovania scenára z filmu „Sloboda nám!“Réžia: René Clair. Súd zamietol žalobu nacistického žalobcu a samotný Claire následne stiahol obvinenia.

Monsieur Verdoux

Hodnotenie: 4.6

Monsieur Verdoux
 1. Monsieur Verdoux
 2. Rok: 1947
 3. Žáner: komédia, krimi, dráma
 4. Trvanie: 02 h., 04 min.

V roku 1947 už Charles Chaplin opustil podobu Tuláka a divákom sa predstavil v úlohe inteligentného Francúza na dôchodku, ktorý zvádza mladé dievčatá, aby ich zabil. Je nezamestnaný, má postihnutú manželku a syna, ktorých musí živiť. Rozhodne sa podporovať svoju rodinu z peňazí zavraždených dievčat. Postará sa aj o detektíva, ktorý sa dostal na stopu vraha. Všetko sa zmení, keď príde o všetky svoje peniaze na burze a jeho syn a manželka sú zavraždení.

Dej filmu Monsieur Verdoux je založený na životopise francúzskeho sériového vraha Henriho Désiré Landryu, ktorý bol popravený v roku 1922.

Žena z Paríža

Hodnotenie: 4.5

Parížanka
 1. Žena z Paríža
 2. Rok: 1923
 3. Žáner: dráma, melodráma
 4. Trvanie: 02 hod., 04 min.

Psychologická dráma Parížanka nie je ako ostatné diela Charlieho Chaplina. Prvýkrát sa odklonil od svojej obvyklej línie a natočil nečakane vážny film. Diváci ho nedocenili, kritici ho však neskôr uznali a dokonca ho označili za fenomén, ktorý predbehol kinematografiu na začiatku 20. storočia.

Film o vysokej spoločnosti v Paríži. Marie Saint-Clair a Jeanne Millet sa milujú, ale rodičia z oboch strán im bránia byť spolu. V deň, keď sa hrdinovia rozhodnú utiecť do francúzskeho hlavného mesta, zomrie Jeanův otec. Stane sa, že Marie odíde sama. Čaká na ňu dobrodružstvo a na diváka skutočné, trochu naivné emócie a živé dojmy. V priebehu rokov sa ukázalo, že Chaplin nebol len najlepším komikom nemých filmov, ale jeho talent ďaleko presahoval rámec Tuláka. Film je výzvou svätuškárstvu, nemorálnosti.

Cirkus

Hodnotenie: 4.5

Cirkus
 1. Cirkus
 2. Rok: 1928
 3. Žáner: komédia, melodráma
 4. Trvanie: 01h., 12 min.

Tramp sa opäť zjavuje svetu. Ocitne sa v ďalšej šlamastike – musí utekať pred políciou a skončí v cirkuse, keď sa mu konečne podarí dostať do cirkusu. Život v cirkuse však nie je jednoduchý – riaditeľ nemá s nikým zľutovanie, je krutý dokonca aj k svojej dcére, do ktorej sa hlavný hrdina zamiluje.

Charlie je v cirkuse na turné a čaká ho nezvyčajné dobrodružstvo. Mimochodom. Pre túto úlohu si Chaplin osvojil schopnosť udržať rovnováhu, aby mohol sám vykonávať kaskadérske kúsky. Tento geniálny film získal Oscara aj mimo konkurencie a spája v sebe brilantnú réžiu, herecké výkony, scenár a geniálnu produkciu samotného Charlieho Chaplina.

Kráľ je v New Yorku

Hodnotenie: 4.5

Kráľ v New Yorku
 1. Kráľ v New Yorku
 2. Rok: 1957
 3. Žáner: komédia-dráma
 4. Trvanie: 01 hodina., 50 min.

Vládca z fiktívnej krajiny Estrovia menom Shadav utečie do New Yorku. Vo svojej vlasti predstavil plány na využitie energie atómu na mierové účely, ale členovia vládnucich kruhov s tým nesúhlasili. Hľadá slobodu. V Amerike sa zoznámi s Rupertom, synom komunistického chlapca, ktorý bol odsúdený na niekoľko rokov väzenia za urážku úradov. Shadav si uvedomuje, že žiadne slobody v USA neprichádzajú do úvahy.

Film pôvodne vznikol vo Veľkej Británii a do amerických kín sa dostal až v 70. rokoch 20. storočia. Toto je posledný film, v ktorom si komik zahral hlavnú úlohu.

Svetlá rampy

Hodnotenie: 4.5

Svetlá rampy
 1. ja
 2. ght
 3. Rok: 1952
 4. Žáner: dráma
 5. Čas trvania: 02h., 17 min.

Svetlá rampy boli posledným filmom, ktorý nakrútil v Spojených štátoch, a FBI Chaplinovi zakázala vstup do krajiny.

Culvero, starnúci klaun, zabráni mladej tanečnici spáchať samovraždu kvôli jej chorobe. Na javisku sa objavuje čoraz zriedkavejšie, ale zo všetkých síl sa snaží podporovať svoju dcéru a pomáha jej vrátiť sa k divákom.

Film je z veľkej časti autobiografický a sleduje Charlieho Chaplina a Unu O’Neil, ktorá sa stala jeho štvrtou manželkou a nevystupovala vo filme, v ktorom sa s komikom stretla počas konkurzu. Culvero sa veľmi podobá na samotného Chaplina a jeho prototypom je podľa Charlesa starnúci komik Frank Tinney. Účinkujú všetky Chaplinove deti, širšia rodina a priatelia, legendárny Buster Keaton a ďalší známi. Toto majstrovské dielo, ktoré vzniklo v Amerike, ale nebolo uvedené na trh kvôli podozreniu zo sympatií ku komunizmu, mohli americkí diváci vidieť a oceniť až o dve desaťročia neskôr.

Na ramene!

Hodnotenie: 4.5

Na rameno!
 1. Sho
   Zbrane
  • Rok: 1918
  • Žáner: komédia, vojnový film
  • Čas prevádzky: 00h., 45 min.

Rameno bolo nakrútené po skončení prvej svetovej vojny a diváci ho prijali s nadšením. Chaplin však nikdy nebol na bojisku, ale podarilo sa mu vytvoriť jeden z najlepších protivojnových filmov, aké kedy vznikli. Prekvapivo, režisér doslova zosmiešnil vojnové obdobie všeobecne, bez toho, aby urazil vojakov, nosil štylizovanú prilbu namiesto obvyklej kanvice a zdvihol karabínu, aby nahradil ochrannú známku trstiny. Charlie je zúrivý bojovník za hodnoty svetového proletariátu. Hlavný hrdina je vo výcvikovom tábore čaty nových regrútov. Keď sa ocitne vo Francúzsku, listy z domova mu prestanú chodiť, o chvíľu neskôr konečne dostane balík, v ktorom je strašidelne páchnuci syr. Charlie hodí tento syr do zákopu a zajme nepriateľských vojakov, čo je spúšťačom nových vojenských činov.

Grófka z Hongkongu

Hodnotenie: 4.4

Grófka z Hongkongu
 1. Grófka z Hongkongu
 2. Rok: 1967
 3. Žáner: komédia, melodráma
 4. Trvanie: 02 h., 00 min.

Chaplin vo filme Grófka z Hongkongu nehral, ale režíroval ho. Jedno z mála diel svojho druhu. Charles chcel nakrútiť ďalší vážny film, o ktorom by sa zamyslel. Je pravda, že po Pánovi Verdouxovi boli filmy jeden ako druhý.“ Tento je však jedinečný: vo filme hrajú Sophia Lorenová a Marlon Brando, ktorým žáner komédie veľmi nesedí, hrajú vtipy a gagy, ale aj lásku – prostredníctvom nich režisér vyjadril svoj vnútorný romantizmus.

Po dvoch svetových vojnách Hongkong zaplavili prisťahovalci. Nataša Alexandrovová sem prišla ako štrnásťročná a stala sa milenkou gangstra. Osud ju zastihol pri tom, že si tancom zarábala na chlieb. Nádej na lepšiu budúcnosť sa jej objaví, keď stretne amerického diplomata, ropného magnáta Ogdena Mearsa. Po divokej noci sa Chaplin vracia do svojho apartmánu na modrej lodi, kam sa vkradla Natasha… Mears sa ocitá v nepríjemnej situácii, ktorú ešte zhoršuje jeho vymenovanie za veľvyslanca v Arábii a blížiace sa stretnutie s manželkou.

Bonus: „Chaplin“

Hodnotenie: 4.3

Bonus:
 1. Kapitola
 2. n
 3. Rok: 1992
 4. Žáner: komédia, dráma, životopisný film
 5. Trvanie: 02 h., 24 min.

Mladý Robert Downey Jr. je veľmi realistický Charlie Chaplin. Život majstra v tomto životopisnom filme zahŕňa obdobie od jeho detstva v Londýne až po vrchol jeho slávnej kariéry, jeho problémy s podozrením z podpory komunizmu a ďalšie kľúčové udalosti v komikse. Divák uvidí, ako Charles pracoval vo vaudeville, dozvie sa o jeho nútenom odchode do Švajčiarska a návrate do Hollywoodu. Osobný život Charlieho Chaplina, vtedajšia politická situácia – tento film je kronikou Tulákovho života až do jeho konca.

Film bol taký úspešný, že bol nominovaný na niekoľko prestížnych ocenení.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: