20 najlepších kníh o postapokalypse

Postapokalyptika je dnes jedným z najpopulárnejších žánrov. Vedecká fantastika zobrazuje obavy moderných ľudí a zahŕňa rôzne témy, či už ide o povstanie strojov, útok zombie alebo šírenie smrtiaceho vírusu. Fanúšikovia takejto literatúry by si určite mali pozrieť rebríček najlepších kníh o postapokalypse, ktorý zostavili naši odborníci na základe recenzií čitateľov a názorov kritikov.

Rebríček najlepších postapokalyptických kníh

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Najlepšie knihy o postapokalypse zahraničných spisovateľov1Bunker Hugha Howieho. Ilúzia.“5.0
2Richard Matheson: Som legenda4.9
3Konfrontácia Stephena Kinga4.8
4Cormac McCarthy: Cesta4.7
5Mira Grant „Kŕmenie“4.6
6Matthew Mather „Cyberstorm“4.5
7Atlas mrakov Davida Mitchella4.5
8Max Brooks „Svetová vojna Z“4.5
9Marťanské kroniky Raya Bradburyho4.5
10John Wyndham: Deň trifidov4.5
Najlepšie knihy Slovenskách spisovateľov o postapokalypse1Dmitrij Gluchovský Metro 20335.0
2Andre Cruz Vek mŕtvych4.9
3Bratia Strugackí „Piknik pri ceste“4.8
4Jana Wagner „Živí ľudia“4.7
5Boris Gromov „Privateers of the Apocalypse“4.7
6The Legacy Cycle, No. 1 by Sergei Tarmashev4.5
7Alexander Shakilov „Vek zombie“4.5
8Kainozoi Kwazi cyklus, č. 2 Sergej Lukjanenko4.5
9Alexander Kontorovič, „Utečenec“4.4
10Artem Michurin „Potraviny a munícia“4.4

Najlepšie postapokalyptické knihy zahraničných spisovateľov

Táto nominácia je určená pre fanúšikov Stephena Kinga a tých, ktorí sa chcú pozrieť na známe veci z netradičného uhla. Literatúra zahraničných autorov približuje čitateľom strašidelné svety, fantastických mimozemšťanov a odvážnych hrdinov, ktorí prežívajú v neľudských podmienkach.

Bunker Hugha Howieho. Ilúzia.“

Hodnotenie: 5.0

BUNKER HUGHA HOWA. ILLUSION.jpg

Tvorba Hugha Howieho otvára rebríček. Mnohí literárni kritici ju označili za kráľa postapokalypsy. Podstatou knihy je, že po strašnej kataklizme žijú zvyšní ľudia vo veľkom bunkri v podzemí. Dodržiavajú prísne pravidlá, ktoré sú potrebné na zachovanie bezpečnosti. Jedného dňa šerif Holston porušil hlavný stav a vyšiel na povrch.

Čitatelia sa vyjadrujú o ľahkom čítaní a zapamätateľných postavách. Niektorí ľudia považovali dej za nekomplikovaný. Po synopse knihy čitatelia dúfali vo viac. V príbehu sa však skrývajú intrigy, vďaka ktorým sa odhaľuje jedna záhada za druhou.

Richard Matheson „Som legenda“

Hodnotenie: 4.9

RICHARD MATESON I AM A LEGEND.jpg

Hlavný hrdina je jedinou osobou, ktorú obávaný vírus neporazil. Žije v dome so špeciálnou ochranou a nepretržite hľadá liek na chorobu, ktorá mení ľudí na upírov. Každú noc sa preživší pripravuje na boj s desivými bytosťami.

Jedinečnosť diela spočíva v jeho štruktúrovaných kapitolách a originálnom podaní príbehov z minulosti. Záver knihy je ohromujúci a trochu frustrujúci. Čitatelia sú s dielom spokojní a hovoria, že vás núti zamyslieť sa nad súčasnými reáliami a zmyslom existencie. Text je napísaný príjemne prístupnou slabikou. Na základe tejto knihy bol natočený film s Willom Smithom v hlavnej úlohe. Na divákov urobila nezmazateľný dojem. Stojí za zmienku, že kniha získala viac chvály ako film.

Konfrontácia Stephena Kinga

Hodnotenie: 4.8

STEVEN KING'S DEATH.jpg

Ďalšia v poradí je jedna z najväčších a najrozsiahlejších kníh Stephena Kinga. Pre bežných čitateľov to spôsobuje zmätok, ale fanúšikovia amerického spisovateľa – divoká radosť. „Konfrontácia“ vás núti čítať ju znova a znova. Zápletka sa na prvý pohľad zdá banálna. Z uzavretého vojenského zariadenia unikol vírus. Ľudstvo sa nakoniec zmenšilo o viac ako 90 percent. Tí, ktorí prežili, sa rozdelili na dva tábory. Samotná konfrontácia sa uskutoční v druhej časti knihy.

Samotný rozsah diela môže odradiť tých, ktorí nepoznajú spisovateľovo dielo. Takže odporúčam „Konfrontáciu“ fanúšikom žánru a špecifických príbehov s náboženským smerovaním, nepríjemnými postavami.

„Cesta“ od Cormaca McCarthyho

Hodnotenie: 4.7

MCCARTHY'S BACKGROUND.jpg

V príbehu otec a jeho syn cestujú cez ruiny, ktoré zostali z planéty po globálnej kataklizme. Niektorí ľudia nemohli vystáť mesto a začali jesť svoj vlastný druh. Chlapec a muž sa nekŕmia ľuďmi. Snažia sa zostať dobrými ľuďmi v púšti.

Kniha je veľmi vážna, ťažká a zaujímavá napriek nedostatku dynamiky ako takej. Dielo sa ukázalo ako atmosférické. Prekvapuje slabikou, ktorá načrtáva najmenšie detaily. Čitatelia tvrdia, že pri čítaní im naskakuje husia koža a zanecháva hlboký dojem. Filmová adaptácia príbehu s názvom Cesta si vyslúžila mnohé ocenenia.

Kniha Mira Granta The Fodder (Krmivo)

Hodnotenie: 4.6

MIRA GRANT CORD.jpg

Podľa deja knihy ľudstvo zvíťazilo nad rakovinou, ale strašnú chorobu nahradila nová infekcia. Šíri sa ako lesný požiar a zasahuje telo i dušu. O niekoľko desaťročí neskôr katastrofa pominula. Známi blogeri sa odvážili zistiť, kto stojí za obludným sprisahaním a šírením smrtiaceho vírusu.

V knihe nie sú žiadne krvavé scény násilia. Zombíci sa objavujú skôr ako komparz v pozadí. V knihe sú podrobné opisy, ale stále existuje veľa otázok. Napriek drobným nedostatkom je príbeh zábavné čítať. „Feed“ odporúča väčšina čitateľov. Kniha je povinnou výbavou pre všetkých fanúšikov dystopií.

Matthew Mather „Cyberstorm“

Hodnotenie: 4.5

matthew mather

Katastrofa sa podľa deja odohráva v dvoch svetoch naraz – virtuálnom a reálnom. Sen a skutočnosť, vnímanie a hmota sa prelínajú. New York sa mení na obrovský cintorín. Kniha osloví fanúšikov konšpirácií. Vojna sa bude viesť pomocou zbraní hromadného ničenia a špičkových technológií.

Čitatelia sa radi oboznamovali s autorovými myšlienkami, ktoré predstavovali proces prežitia, napísaný živo a zaujímavo. Dielo bolo označené za thriller o technickej a prírodnej katastrofe. Jeho finále naznačuje pokračovanie. Recenzie Cyberstorm sú rozporuplné. Napriek tomu sa kniha často umiestňuje na popredných miestach v hodnoteniach ľudí.

David Mitchell „Atlas mrakov“

Hodnotenie: 4.4

DAVID MITCHELL OVERALL ATLAS.jpg

Mnohí čitatelia boli ohromení knihou Davida Mitchella Atlas mrakov. Je tu veľa ľahkých myšlienok, veľa bodov, o ktorých sa hovorí. Ide o neskrátenú prácu, ktorá obsahuje šesť nesúvisiacich príbehov. Každá z postáv odhaľuje nečakanú stránku. Autorov pokus o opis večnosti je fascinujúci. Všetky postavy žijú vo svojom časovom období, od 19. storočia až po postapokalyptickú budúcnosť planéty. Spája ich duša, ktorá prechádza z jedného tela do druhého. Stojí za zmienku, že spisovateľ bol zaradený medzi najvplyvnejších ľudí na planéte a získal obrovské množstvo literárnych ocenení.

Čitatelia komentujú náročné časti knihy a niekoľko nudných momentov. Toto je kniha pre ľudí, ktorí môžu a chcú premýšľať. Fanúšikovia romantických románov a klasických detektívok si ju pravdepodobne neužijú.

Max Brooks‘ ‚Svetová vojna Z‘

Hodnotenie: 4.5

Max Brooks Svetová vojna Z

Na konci rebríčka nominácií je kniha, ktorá pripomína politický triler. Max Brooks v jednom diele podáva ucelený obraz katastrofy na Zemi. Spočíva v boji proti živým mŕtvym. Obyvateľstvo Zeme čaká séria veľkých porážok. Je ťažké si uvedomiť, že nie každý môže byť zachránený a niektorí budú musieť byť zámerne obetovaní. Žiadny šťastný koniec, na ktorý by ste sa mohli tešiť.

Čitatelia si obľúbili štýl, ktorý je v tomto druhu literatúry zriedkavý a napodobňuje dokumentárny štýl. Rozsah tejto veľkej tragédie je šokujúci. Podľa knihy bol natočený film s Bradom Pittom v hlavnej úlohe a podľa rovnomenného filmu.

Marťanské kroniky Raya Bradburyho

Hodnotenie: 4.5

Marťanské kroniky Raya Bradburyho

Jednou z najlepších kníh o postapokalypse je román Marťanské kroniky, napísaný vo forme kapitol, ktoré zachytávajú jednotlivé príbehy chronologicky rozťahané od roku 1999 do roku 2019. Napísaná v roku 1950, takže autor sa snažil vidieť do budúcnosti a moderný čitateľ má možnosť vidieť, nakoľko sa Rayovi Bradburymu podarilo predvídať udalosti. Kniha začína príbehom odletu prvej expedície na Mars. Ľudia sa snažia znovu osídliť planétu, aby mohli v budúcnosti opustiť Zem. Marťania však ničia pozemské lode a členov posádky expedíciu za expedíciou. Cudzinci používajú rôzne metódy na ochranu svojho územia pred inváziou. Ovládnutie červenej planéty je pre ľudí kľúčové – čoskoro na Zemi vypukne jadrová vojna. Len málo z nich prežije, ale práve oni majú za úlohu zachovať ľudskú rasu.

John Wyndham: Deň trifidov

Hodnotenie: 4.5

John Wyndham: Deň trifidov

Neobvyklý zelený dážď hviezd rozžiari oblohu nad zemskými mestami a pripraví o zrak tých, ktorí ho videli. Tí, ktorým sa podarí zachovať si schopnosť vidieť, sa dostanú k moci a získajú kontrolu nad nahromadenými zdrojmi. K tomu všetkému sa na Zemi objavia trifidy – rastliny s dravými návykmi a vzdelanou mysľou, ktoré sa dokážu pohybovať a loviť ľudí. Pôvodne sa chovali na farmách na získavanie obzvlášť cenného oleja, pričom bezpečnostné opatrenia, ako napríklad strihanie žihadiel, používanie ochranných masiek. Jedného dňa sa však rastliny oslobodia a začnú konať pomocou kolektívnej inteligencie.

Ľudia, ktorí ešte vidia, sa spojili. Prežiť vo svete, ktorý ovládli krvilační trifidi, s použitím rôznych taktík. Neskôr sa ukáže, že rastliny zámerne lovia ľudí a napádajú aj celé komunity. V meste, kde sa dej odohráva, zároveň vypukne morová epidémia.

Najlepšie postapokalyptické knihy Slovenskách spisovateľov

Pre obdivovateľov domácej literatúry naši odborníci vybrali niekoľko závažných diel, ktoré zaujmú realistickým vykreslením atmosféry, nádherným súvislým jazykom a originalitou zápletiek.

Dmitrij Gluchovský Metro 2033

Hodnotenie: 5.0

DMITRY GLUKHOVSKY METRO 2033.jpg

Do roku 2033 je ľudstvo takmer vyhubené. Hlavné mesto sa stalo mestom duchov, v ktorom strašia príšery. Tí, ktorí prežili, sa skrývajú v podzemí. Podzemné tunely sú temné a plné strachu. Aby Artem zachránil jednu zo staníc pred nebezpečenstvom, musí prejsť všetkými vetvami metra. Od jeho činov závisia životy ľudí..

Mnohí čitatelia majú otázky týkajúce sa existencie jednotlivcov v oblasti vedy a techniky. Nie je teda úplne jasné, odkiaľ núdzové lampy čerpali energiu, kde postavy získali svoje náboje. Ak nepôjdete do takých detailov, môžete sa ponoriť do drsného postapokalyptického sveta Moskvy. Toto je voľba pre fanúšikov sci-fi a hororu. Jej písanie je veľmi dobre zostavené. Mnohí čitatelia vyjadrujú svoju vďačnosť za zaujímavý čas strávený s knihou.

Andrei Cruz Vek mŕtvych

Hodnotenie: 4.9

ANDREW CRUZ Jedenásty z mŕtvych.jpg

V súkromnom laboratóriu v hlavnom meste vypukne desivý vírus, ktorý núti umierajúcich ľudí vstávať z mŕtvych a loviť svojich živých príbuzných. Postgraduálny študent laboratória vytvorí protilátku a pokúsi sa ju doručiť do mesta Gorky-16. V tom mu pomáhajú verní kamaráti a jeho skúsenosti z armády. Celkovo sú to tri knihy. Celú cestu postáv možno sledovať na mape skutočného sveta.

Čitatelia milujú spôsob, akým Cruise opisuje postavy, ich podlosť, úprimnosť, ľstivosť a naivitu. Všetky tvrdenia sú pravdivé a vecné. Podľa recenzií si trilógia zaslúži solídne hodnotenie A. Osloví najmä tých, ktorí dávajú prednosť zombie príbehom a očakávajú, že dielo bude fascinujúcim, zaujímavým čítaním.

Piknik pri ceste bratov Strugackých

Hodnotenie: 4.8

STRUGATSKI bratia PIKNIKE na prechádzke.jpg

Ďalším v poradí je hlboké dielo, ktoré nie každý pochopí. Príbeh bol napísaný v roku 1972. Scenár Tarkovského filmu Stalker. Podľa tohto príbehu pristáli v blízkosti mesta Harmont mimozemskí návštevníci. Táto oblasť už nie je vhodná na obývanie ľuďmi. Je uložená na policiach a strážená. Sú ľudia, ktorí sa vkrádajú na územie a kradnú artefakty na predaj. Nazývajú sa stalkeri.

Jazyk textu je živý a nápaditý, vyžaduje si dôkladné premýšľanie. Kniha sa nedá čítať roztržito ani po riadkoch. Dielo si zaslúžene vyžaduje pozornosť. Ohlasy čitateľov sú prevažne priaznivé. Kniha je odporúčaným čítaním pre všetkých fanúšikov fantasy.

Jana Wagnerová: Živí ľudia

Hodnotenie: 4.7

JANA WAGNER ŽIJÚCI ĽUDIA.jpg

Ďalším účastníkom rebríčka je pokračovanie knihy Vongozero. V knihe Živí ľudia spisovateľ s ľahkosťou píše o vážnych veciach. Akcia sa rozvíja od stránky k stránke. Kniha sa dotýka viacerých tém a prináša nové myšlienky a úvahy. Čitateľ premýšľa o tom, ako by sa zachoval v tej či onej situácii. Pri čítaní sa stáva fascinujúce, strašidelné a desivé.

Postavy v knihe sa snažia prežiť v divočine po epidémii. Hľadajú si potravu a sú odrezaní od okolitého sveta na ostrove. Až do samého konca je čitateľ ponechaný s nádejou na záchranu ľudí. Postavy sú veľmi realistické. Autor presviedča o pravosti príbehu. Vytvára dojem, že sledujete film. Odporúčame všetkým, ktorí majú radi dobrodružné thrillery, príbehy o prežití v extrémnych podmienkach.

Boris Gromov „Privateers of the Apocalypse“

Hodnotenie: 4.7

BORIS GROMOV ROZSAH APOKALYPSY.jpg

Známy svet sa zbláznil, realita sa mení na brutalitu a krvavé násilie, mŕtvi vstávajú z mŕtvych, aby živili živých… Toto je kniha Borisa Gromova, ktorého postavy prežívajú, ako sa len dá – získavajú zbrane a dopravné prostriedky, hľadajú jedlo a prístrešie. Snímka je prezentovaná očami vojaka špeciálnej poriadkovej jednotky.

Napriek otrepanosti témy sa spisovateľovi podarilo udržať záujem čitateľa. Súdiac podľa recenzií, štýl písania je veľmi príjemný, dej fascinujúci. Autor všetko opisuje veľmi podrobne, nie sú tam žiadne milostné a dramatické scény. Fanúšikovia fantasy a postapokalyptiky ocenia dielo.

Cyklus „Odkaz“, č. 1 Sergey Tarmashev

Hodnotenie: 4.6

Cyklus

Napínavý román Sergeja Tarmaševa zavedie čitateľa do sveta po obludnej genetickej katastrofe. V priebehu niekoľkých rokov sa planéta Zem stane toxickou pustatinou, neobývateľnou, a spoločnosť a sociálne štruktúry upadnú do chaosu. V ovzduší sa vznášajú karcinogény, smrtiaci peľ, táto ekológia zmenila svetovú populáciu na invalidov a mnohých zabila. Ľudstvo má stále nádej – tajomný „Odkaz“, ktorý sa ešte musí dostať cez pustatinu a najrôznejšie prekážky znetvoreného sveta, vrátane tvorov, ktorí nemôžu tolerovať „geneticky čistých“ ľudí. Aby bola expedícia do „Odkazu“ úspešná, ľudia sa starostlivo pripravujú.

Kritici chvália romány série „Odkaz“ za ich zásluhy, pričom si všímajú autorov tvrdý štýl, ktorý zvyšuje význam diela. Napínavý dej, množstvo vedeckých informácií a aktuálnosť témy robia z románu populárne a zaujímavé čítanie.

Alexander Shakilov „Vek zombie“

Hodnotenie: 4.5

ALEXANDER ŠAKILOV ZOMBIE AGE.jpg

Ďalšou v poradí je prvá kniha zvláštnej trilógie, ktorá čitateľa vrhá do sveta zombíkov. Je to o mŕtvych mestách, krvilačných príšerách, prestrelkách. Hlavný hrdina sa presúva z Ukrajiny do Ruskej federácie, aby našiel svojho otca a odhalil príčinu chaosu na Zemi.

Čitateľov poteší nečakaný dejový zvrat a nepredvídateľné rozuzlenie. Spisovateľ nemá zľutovanie s postavami, „zabíja“ ich zľava i sprava. Kľúčom k úspechu je prekonať prvé kapitoly, ktoré sa zdajú byť nudné. Celkovo je celá trilógia prekvapujúca a trochu šokujúca. Niektorým čitateľom stále chýbal zvrat a zastavili sa pri prvej knihe.

Kainozoi Kvazi Cycle, No. 2 by Sergei Lukyanenko

Hodnotenie: 4.4

Kinozoi Séria

V sérii zombie románov je to záverečné dielo, ale na čitateľov urobilo najväčší dojem. Dej sa odohráva v Petrohrade po katastrofe. V súčasnosti tvoria Kwaziovia väčšinu obyvateľov mesta. Major Denis Simonov a jeho syn Naidan na žiadosť vyšetrovateľa „kvázi stopára“ cestujú do severného hlavného mesta. Hrdinovia sú poslaní vlakom do mesta, kde sa odohrávajú opísané udalosti. Cestou v tom istom vlaku sú cestujúci jedného z vagónov takmer úplne vyvraždení a kadeti ponorky zorganizujú vzburu. Aby sa zastavili nepokoje na ceste, chuligáni sú izolovaní v jednom z vozňov a Denis dohliada na poriadok, pričom eliminuje jedného z najagresívnejších rebelov. Prípad sa považuje za bizarný, pretože takéto správanie rebelov nezodpovedá právnemu kódexu „Kwazi“.

Ako sa neskôr ukáže, v meste sa už vyskytli prípady kvázi útokov na ľudí, hoci ich strava neobsahuje živočíšnu potravu. Agresivita a iracionálne správanie sú však pre niektorých členov vzbury charakteristické. Na základe týchto odhalených skutočností bude musieť hlavný hrdina zistiť, prečo vo vlaku zomreli ľudia.

Alexander Kontorovič, „Utečenec“

Hodnotenie: 4.4

ALEXANDER KONTOROVIČ BEGLETS.jpg

Ukončenie hodnotenia je kniha, ktorá sa dá prečítať na jedno posedenie. Bol to strhujúci a dynamický. Napriek fantastickému prostrediu je dej veľmi realistický. Kniha je o samotárovi, ktorý hľadá cestu von z mesta ovládaného bojujúcimi frakciami. Problémom je, že obvod strážia vojaci a nie je na ňom nič posvätné.

Recenzie knihy sú zmiešané. Niektorí si želajú, aby sa z toho dal natočiť film. Iným vadí nedostatok logiky vo filme a množstvo nepochopiteľných momentov. Odporúča sa prečítať si úryvok, aby ste zistili, či je literatúra vhodná na ďalšie zoznámenie alebo nie.

Artem Mičurin, „Potraviny a munícia“

Hodnotenie: 4.4

Artem Mičurin,

V roku 2012 sa vedenie USA rozhodlo uskutočniť „varovný“ raketový úder proti Rusku bez obáv z reakcie ruskej armády. Američania si robili nádeje na systém protiraketovej obrany, ale veľmi ho precenili, Zem sa ponorila do pekla. Stala sa strašná vec – mestá boli zničené, väčšina svetovej populácie zahynula, ľudský druh bol na pokraji vyhynutia, pretože prežilo len zopár ľudí. Tí, ktorí prežili, sa museli ukryť v hlbokých brlohoch a prečkať chaos. Po 70 rokoch sa začala pomalá, ale istá obnova civilizácie tými, ktorí prežili Armagedon, ale svet už nikdy nemohol byť rovnaký. Vytvorené mestské časti sa stali pevnosťami a mestá bojovali o zdroje a moc.

Dej sa odohráva v postapokalyptickom období. Stasa, ktorý vie výborne narábať so strelnými zbraňami, pošlú na front, aby s potenciálnym zamestnávateľom prediskutoval podmienky svojej novej práce – pomáhať ľuďom z istého gangu. To, čo sa v opísanom čase javí ako všedný podnik, sa zmení na pútavý príbeh, ktorý by mohol zmeniť život hlavného hrdinu aj svet.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: