10 najlepších výrobcov operačnej pamäte

Pohľad do vnútra počítačovej skrine odhaľuje množstvo komponentov, ktoré poháňajú váš počítač. Jednou z najdôležitejších je pamäť RAM. Ak nemáte žiadny funkčný disk SSD, počítač sa jednoducho nespustí! Aj tablety, smartfóny a dokonca aj inteligentné televízory vyžadujú pamäť RAM! Preto by nemalo byť prekvapením, že v súčasnosti existuje toľko výrobcov pamätí. O najlepších z nich sa dočítate v tomto článku.

Rebríček najlepších predajcov pamäte RAM

NomináciapriestorVýrobcahodnotenie
Rebríček najlepších výrobcov RAM1Corsair5.0
2Adata4.9
3Rozhodujúce4.8
4HyperX4.7
5Samsung4.6
6AMD4.5
7G.Zručnosť4.4
8Goodram4.3
9Transcend4.2
10Kingston4.1

Corsair

Hodnotenie: 5.0

Každý vie o juhokórejskej spoločnosti Samsung. Mnohí spotrebitelia si však myslia, že vyrába len televízory, smartfóny a iné podobné zariadenia. Dokonca ani notebooky Samsung nie sú známe. A napriek tomu Juhokórejčania vyrábajú aj komponenty pre osobné počítače! Najmä vytvárajú veľmi rýchlu pamäť. Nehovoríme o pevných diskoch, ale o polovodičových diskoch. Spoločnosť Samsung ako jedna z prvých znížila cenu tohto typu pamäte, vďaka čomu sú disky SSD pre mnohých používateľov počítačov dostupné za zlomok ceny. A teraz sú moduly typu M čoraz lacnejšie.2, ktorý sa môže pochváliť ešte väčšou rýchlosťou.

Pamäť RAM vyrába spoločnosť Samsung už dlhší čas. Kedysi to bola životaschopná alternatíva ku kartám DDR3 od známych konkurentov, pretože bola podstatne lacnejšia. S neúspechmi tejto produkcie sa stretávali len zriedkavo. Problém bol v štandardnej rýchlosti pamäťových modulov, Juhokórejčania sa nesnažili vyrábať čipy s vyššou frekvenciou. Mimochodom, situácia sa doteraz nezmenila. Spoločnosť prešla na typ DDR4, ale jej výtvory nemajú obzvlášť vysoké parametre. V najlepšom prípade bude mať kapacitu 8 gigabajtov a frekvenciu 2666 MHz. Netreba dodávať, že s takýmito číslami nie je spokojný žiadny hráč? Tento druh pamäte RAM je však lepšou voľbou pre kancelárske počítače. Takéto dosky nemajú ani chladič, pretože sa nezahrievajú.

Nevýhoda produktov Samsung – nedostatočný rozsah. Celá vec je doslova pár alebo tri modely. Spotrebiteľ si v skutočnosti nemá z čoho vyberať. Aj táto operačná pamäť postupne mizne z obchodov. Juhokórejčania sa zrejme rozhodli sústrediť na SSD a M.2. A samozrejme aj na pamäťové moduly pre smartfóny.

AMD

Hodnotenie: 4.5

AMD.png

Mnoho ľudí vie o spoločnosti AMD. Už dlho je úspešným konkurentom spoločnosti Intel, ktorý vyrába nemenej výkonné, ale o niečo cenovo dostupnejšie čipové sady pre PC. V skutočnosti však pamäťové čipy spoločnosti Advanced Micro Devices nie sú jedinými počítačovými procesormi.

Americký výrobca sa zrodil v roku 1969. Počítače boli v tom čase v plienkach. Nie je teda prekvapujúce, že Jerry Sanders a jeho priatelia dokázali za 100 000 dolárov rozbehnúť výrobu logických integrovaných obvodov. História spoločnosti AMD sa vlastne začala vytvorením klonu Intel 8080. V budúcnosti začala spoločnosť vyvíjať vlastné produkty. Bola neuveriteľne úspešná. V roku 2006 došlo k tomu, že spoločnosť AMD prevzala jedného zo svojich hlavných konkurentov – ATI Technologies. Približne v rovnakom čase začala spoločnosť vyrábať dvojjadrové čipové sady. V tomto momente bolo jasné, že v budúcnosti sa nebude klásť dôraz na zvyšovanie taktovacej frekvencie, ale na zvyšovanie počtu jadier.

Ako už bolo spomenuté vyššie, ponuka spoločnosti AMD sa skladá z viac ako len procesorov. Jej grafické karty ľahko nájdete na pultoch obchodov. Úspešne konkuruje produktom spoločnosti NVIDIA, ktoré sú lacnejšie a menej funkčné ako ich konkurenčné náprotivky. Približne to isté možno povedať o pamäti RAM spoločnosti AMD.

Spoločnosť stále vyrába pamäťové čipy DDR3 za veľmi nízku cenu. Zákazníci však čoraz častejšie siahajú po pamätiach DDR4. A aj tu má spoločnosť AMD čo ponúknuť. Napríklad za 1500 Euro alebo o niečo viac sa predávajú 4GB moduly s frekvenciou 2666 MHz. Takéto dosky majú chladič, ale len na zlepšenie dizajnu, pretože takýto modul sa nezahrieva. A pokročilí hráči si kupujú niečo zo série Performance. Kapacita dodaných pamäťových kariet môže byť až 16 GB a frekvencia je 3000 MHz. A takéto moduly sa, samozrejme, dajú pretaktovať.

G.Zručnosť

Hodnotenie: 4.4

G.Skill.jpg

Pamäť RAM vyrába len niekoľko krajín. Jedným z nich je Taiwan. Práve tu sa nachádza základňa G.Zručnosť. Spoločnosť bola založená v roku 1989, v čase rýchleho technologického rozvoja. Zakladatelia spoločnosti sa okamžite rozhodli, že budú vyrábať len počítačové komponenty tak či onak súvisiace s pamäťou. Žiadne grafické karty, žiadne náhlavné súpravy, žiadne webové kamery! Preto teraz na pultoch obchodov nájdete iba tieto zariadenia predávané pod značkou G.Zručnosť:

  1. Operačná pamäť – Taiwanci začali s DDR2 a postupne sa dostali k modernému vysokorýchlostnému typu DDR4;
  2. SSD si vyberajú tí, ktorí chcú výrazne zrýchliť spúšťanie operačných systémov a nainštalovaných aplikácií;
  3. Flash pamäť – spoločnosť už nejaký čas vyrába pamäťové karty MMC a SD. Karty microSD nájdete aj v niektorých obchodoch.

V roku 2015 sa taiwanská spoločnosť rozhodla vstúpiť na trh s periférnymi zariadeniami. Zrodila sa herná klávesnica a podobná počítačová myš. Nedá sa však povedať, že by spoločnosť kládla na takéto zariadenia vážny dôraz – mnohí ľudia o ich existencii ani nevedia.

Pokiaľ ide o pamäť RAM G.Skill je určený výhradne pre hráčov. Pod touto značkou sa jednoducho nepredávajú žiadne lacné moduly. Spoločnosť navyše takmer zabudla na typ DDR3, zatiaľ čo v mnohých krajinách je veľa ľudí, ktorých počítače majú základné dosky podporujúce tento typ pamäte. A títo ľudia často nezmenia svoj počítač.

Takmer všetky moduly RAM vyrobené spoločnosťou G.Zručnosť, vybavená chladičom. Tieto karty sa neboja vysokého tepla, ktoré môže spôsobiť pretaktovanie. Taiwanci sú pripravení ponúknuť moduly s frekvenciou až 4400 MHz. Ich nákup bude drahý – v Rusku bude sada dvoch 8Gb pamäťových čipov stáť viac ako 21 tisíc eur. Euro.

Goodram

Hodnotenie: 4.3

Goodram.jpg

Mnoho ľudí si myslí, že operačná pamäť sa vždy vyrábala len v dvoch alebo troch krajinách. Takíto ľudia nevedia o existencii spoločnosti Wilk Elektronik. Sídlo má v Poľsku. Na tom istom mieste sa nachádza aj závod, kde sa vyrábajú pamäťové moduly! Je to jediná továreň svojho druhu vo východnej a strednej Európe.

Poľská spoločnosť bola založená v roku 1991. V prvom desaťročí svojej existencie sa spoločnosť zaoberala len distribúciou operačnej pamäte a predávala až 70 % pamäťových modulov dodaných do Poľska. V roku 2000 chcela spoločnosť ísť ďalej. Vtedy bola postavená továreň, ktorá spustila výrobu RAM pod značkou Goodram.

Na začiatku moduly spĺňali všetky potreby používateľov počítačov. V niektorých funkciách dokonca prekonali konkurenciu! V súčasnosti však karty zodpovedajú svojmu názvu: sú jednoducho „dobrou pamäťou“ a ničím iným. A je lacný, čo nie je nepodstatné. Ľahko nájdete skromné moduly typu DDR3, ktoré sa predávajú už za 1000 Sk a niekedy aj lacnejšie. Mimochodom, majitelia veľmi starých počítačov môžu v internetových obchodoch stále nájsť operačnú pamäť Goodram typu DDR2.

A aká je najvyššia cena poľskej spoločnosti? Vyrába teraz pamäť v čoraz populárnejšom štandarde DDR4?? Áno, takéto karty sa vyrábajú, a to každý deň vo väčšom množstve. Nie sú to však produkty pre nadšencov. Hoci niektorí hráči budú s týmito vlastnosťami spokojní, pretože ich nemožno nazvať slabými. Napríklad 8Gb pamäťové karty s frekvenciou 3000 MHz sú teraz veľmi žiadané. Sada dvoch týchto modulov s modrým chladičom by stála len 6k. Euro. Spoločnosť ponúka aj 16-gigabajtové pamäťové karty, ale s o niečo nižšou pracovnou frekvenciou. Ale z hľadiska 1 GB je táto pamäť RAM oveľa lacnejšia. To z nich robí najlepšiu voľbu na inštaláciu niekde v počítačovom serveri.

Možno, že výrobky Goodram stoja za tie peniaze. Často pomerne malé, čo nemôže nepotešiť.

Transcend

Hodnotenie: 4.2

Transcend.jpg

Keď niekto počuje o značke

Najčastejšie prichádzajú do úvahy USB kľúče a pamäťové karty tohto výrobcu. Vyrába ich totiž vo veľkom množstve. V skutočnosti však táto spoločnosť vyrába serióznejšie produkty.

Transcend – taiwanský výrobca rôznej elektroniky, založený v roku 1988. Spoločnosť sídli v Tchaj-peji, v blízkosti mnohých ďalších IT gigantov. Teraz je táto značka dobre známa. Zároveň nemôžeme povedať, že výrobky distribuované v rámci nej majú nejaké nesporné výhody. Ani pamäťové karty sa nemôžu pochváliť neuveriteľnými rýchlostnými vlastnosťami. Často však dostávajú doživotnú záruku. Niektoré flash disky ju tiež majú.

Mohlo by sa zdať, že výroba pamäte RAM

Bola spustená len nedávno. Ale nie je to tak. Spoločnosť ju vyrába už viac ako rok, čo dokazuje prítomnosť modulov, ako je DDR3. V súčasnosti si však zákazníci čoraz častejšie vyberajú karty DDR4. Spoločnosť ich má tiež v ponuke, ale vo veľmi obmedzenom množstve. V skutočnosti vyrába len niekoľko modelov, ktoré sa líšia dosiahnuteľnou pracovnou frekvenciou. A žiadna z nich sa nedá nazvať vhodnou pre herný počítač.

Najčastejšie sa používajú pamäťové karty

8Gb kapacity, najmä tie, ktoré patria k typu DDR4. Čo sa týka frekvencie, tak nanajvýš taiwanský výrobca dosiahol 2666 MHz. Takúto pamäť nemožno nazvať pomalou, ale nie je ani rýchla. Nie je náhoda, že modul nemá ani chladič.

Odporúčame kúpiť pamäť RAM

Na inštaláciu do servera alebo bežného kancelárskeho počítača. V prvom prípade vás môžu zaujímať 16GB moduly, taiwanský výrobca vyrába aj. Náklady na takéto čipy – vôbec nie sú nízke, je to asi 13 tisíc . Euro.

Kingston

Hodnotenie: 4.1

Kingston.png

Náš zoznam uzatvárame ďalším americkým výrobcom pamätí. Spoločnosť Kingston Technology bola založená v roku 1987. V tom čase bol nedostatok pamäťových čipov, a tak sa John Thu a David Sun rozhodli začať ich vyrábať. Odvtedy spoločnosť predstavila celý rad zariadení. Istý čas vytvárala najmä prehrávače MP3. Pokusy o vstup do iných segmentov trhu s elektronikou však možno len ťažko označiť za úspešné. Značka Kingston sa teraz spája výlučne s počítačovými pamäťami.

Americká spoločnosť sa teraz snaží propagovať svoje vlastné pevné disky. Majú relatívne nízku cenu a slušnú kapacitu. Pokiaľ ide o pamäť RAM, máte na výber zo širokej škály možností. Niektoré moduly sú určené pre servery, niektoré sú nainštalované v notebooku, tretí si nájde miesto v kancelárii a nízkoenergetickom počítači, ale štvrtá karta by mala vyhovovať náruživým hráčom.

Pamäťové moduly rôznych veľkostí schádzajú z montážnej linky v závodoch spoločnosti Kingston. V obchodoch nájdete aj dvojgigabajtové sloty, ktoré už vyšli z módy. Takéto moduly patria k typom DDR2 a DDR3 a ich pracovná frekvencia zriedka prekračuje 1333 MHz. Pokiaľ ide o výkonnejšie riešenia, spoločnosť zrejme zabudla na hráčov. Áno, pod značkou Kingston sa predávajú 16-gigabajtové základné dosky ako DDR4, ale pracovná frekvencia 2400 MHz naznačuje, že ide stále o variant nie na hranie hier, ale na bežné počítače. Dôvodom je, že herné riešenia sa predávajú pod samostatnou značkou. Je to HyperX, značka, ktorá už bola spomenutá v našom rebríčku dodávateľov operačnej pamäte.

Napriek tomu, že spoločnosť Kingston túto recenziu uzatvára, odvážne odporúčame jej produkty na nákup. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a úplným súladom s deklarovanými vlastnosťami. Je ideálny pre váš každodenný domáci počítač, na ktorom si možno budete chcieť zahrať hru len pri zriedkavých príležitostiach.

Záver

Teraz poznáte priekopníkov operačnej pamäte RAM. Výrobky spoločností posudzované v tomto hodnotení nevyvolávajú žiadne osobitné obavy. Hoci by sme nemali zabúdať, že úplne každý výrobca pripúšťa určité percento chýb. Prejaví sa však až v prvý deň používania, takže aj tak nie je problém výrobok vrátiť. A preto sa na operačnú pamäť často poskytuje mimoriadne dlhá záruka – až desať rokov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: