13 Najlepšie hry ako God of War

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

God of War – silná akčná hra s prvkami hack’n’slash a neuveriteľne epickým príbehom. Konkrétne v prvých hrách série sa bojovník Kratos postavil starovekým gréckym bohom s čepeľami Chaosu a ďalšími mocnými zbraňami. Druhý diel (v čase písania tohto článku, v máji 2021) presúva dej do Škandinávie.

Hra God of War sa vyznačuje veľmi intenzívnou a rýchlou hrateľnosťou. Kratos musí čeliť silným a masívnym protivníkom, takže každý súboj vyžaduje, aby hráč využil všetky svoje schopnosti a znalosti. Nevedie to však k čistému „brúseniu“. Na všetkých súperov nemôžete použiť rovnakú techniku – musíte si premyslieť stratégiu a taktiku.

Po God of War sa bežné RPG a akčné hry zdajú byť príliš obyčajné a nudné. Chcete niečo rovnako intenzívne, silné a intenzívne. Preto sme pre vás pripravili 13 hier podobných hre God of War – s intenzívnou hrateľnosťou a epickými nepriateľmi.

Najlepší výber hier podobných hre God of War

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Najlepší výber hier podobných hre God of War1Krvou prenášané5.0
2Hellblade: Senua’s Sacrifice4.9
3Middle-Earth: Shadow of War4.8
4Nebeský meč4.7
5Devil May Cry 44.6
6The Last of Us4.5
7Nier: Automata4.4
8Uncharted 4: A Thief’s End4.3
9Dark So
  s 3
4.2
10Pre česť4.1
11Vládcovia padlých4.0
12Bayonetta4.0
13Darksiders II4.0

Krvou prenášané

Hodnotenie: 5.0

Krvou prenášané

V čom sú si podobné: Boje proti obrovským a veľmi silným bossom.

Bloodborne je hra od štúdia FromSoftware, ktoré je známe vďaka hre Dark So

  s. Preto sa vyznačuje silnou a intenzívnou hrateľnosťou zameranou na ničenie príšer – obrovských a silných bossov s rôznymi schopnosťami a zručnosťami.

  Bloodborne má klasický temný fantasy príbeh. Hlavný hrdina, nemenovaný lovec príšer, prichádza do mesta Yarnham, známeho vysokou kvalitou svojej medicíny. Miestni lekári dokážu vyliečiť akúkoľvek chorobu! Je pravda, že používajú len jednu terapeutickú techniku – transfúzie krvi. Potom je hrdina požehnaný aj prekliaty. Teraz musí Jarnam očistiť od príšer.

  Samotné príšery sa v Yarnhame objavili z určitého dôvodu. Celý miestny svet sa zastaví a očakáva príchod jedného z Veľkých, starobylého boha z inej dimenzie. Až na to, že je pravdepodobnejšie, že vymaže vesmír dočista, a to s cieľom, ktorý presahuje chápanie ľudskej mysle. A príšery sú jeho prvými poslami. Je potrebné sa nimi zaoberať.

  Na rozdiel od Dark So

   Hlavný hrdina hry Bloodborne môže ovládať nielen meč, ale aj pištoľ. Tá spôsobuje veľmi malé poškodenie, ale ak je vystrelená v správny čas, môže príšeru omráčiť alebo zaútočiť elementárnym efektom. Posledný preživší z Hellblade, Senua’s Sacrifice 9, bol požehnaný a prekliaty zároveň, takže väčšina bitiek sa odohráva v boji zblízka. Na druhej strane ho možno očarovať drahokamami, ktoré zvyšujú poškodenie alebo spôsobujú elementárne efekty.

   Hra Bloodborne sa príliš nelíši od hry Dark So

    s. Hrdina dostane ďalší rozkaz zničiť príšeru, vydá sa ulicami Yarnhamu hľadať stvorenie, cestou bojuje s rôznymi agresívne zmýšľajúcimi drobcami, po niekoľkých pokusoch o zabitie nepriateľa sa vráti na neutrálne miesto, kde sa ujme ďalšej úlohy. K dispozícii sú aj voliteľné procedurálne generované dungeony na zdokonalenie vašich skúseností a pseudomultiplayer – môžete napríklad privolať priateľov na kooperatívny boj alebo náhodne naraziť na nepriateľského hráča.

    Hellblade: Senua’s Sacrifice

    Hodnotenie: 4.9

    Hellblade: Senua's Sacrifice

    V čom je hra podobná: intenzívna hrateľnosť a prostredie škandinávskej mytológie.

    Hellblade: Senua’s Sacrifice je jednou z mála hier AAA v žánri psychologického hororu. Zápletka vychádzajúca zo škandinávskej a keltskej mytológie je odrazom posttraumatickej psychózy a vo finále – ak sa k nemu postava samozrejme dostane – dochádza ku katarzii.

    Príbeh je o bojovníkovi Senuovi, ktorý prichádza do severnej Európy, aby našiel cestu do Helheimu, sveta mŕtvych zo škandinávskej mytológie. Nenavštívila ho na turistickej návšteve. V predchádzajúcej hre zo série Hellblade zomrel Senuin milenec Dillion. Žena sa teda chystá bojovať so samotnou bohyňou smrti Hel, aby si od nej vzala ducha muža a priviedla ho späť k životu.

    Aby tak mohol urobiť, musí najprv vstúpiť do Helheimu. Cesta k nemu je posiata obrovským množstvom hádaniek. Okrem toho bránu strážia dvaja obrovskí bojovníci Surt a Valravn, ktorých treba zničiť. Musíte tiež nájsť legendárny meč, poraziť monštruóznu beštiu a nespočetné množstvo ďalších nepriateľov.

    Zaujímavým prvkom hry Hellblade: Senua’s Sacrifice je jej nepriateľský prístup k hráčovi. Dobre, úplne mu chýba rozhranie. Nie sú tu žiadne mapy, žiadne ukazovatele zdravia, žiadny inventár. Interakcia prebieha prostredníctvom sluchových halucinácií – hlasy v Senuinej hlave dávajú rady a odporúčania, ktoré nie sú vždy pravdivé. Mimochodom, vývojári použili pomerne sofistikovanú zvukovú technológiu, takže odporúčame hrať Hellblade: Senua’s Sacrifice so slúchadlami.

    Bitky v hre Hellblade: Senua’s Sacrifice však nie sú také tvrdé ako v God of War. Nebudete sa tu musieť viackrát čistiť, aby ste prešli cez jedného hlavného šéfa. Ťažkosti často spočívajú v hádankách a v tom, že na niektorých miestach je lepšie pred príšerou utiecť, ako sa s ňou pokúsiť bojovať.

    Hellblade: Senua’s Sacrifice je veľmi emotívna, dojemná a dokonca desivá hra. Treba však poznamenať, že je krátka. Celé hranie vám zaberie približne 9-12 hodín v závislosti od vašich schopností.

    Middle-Earth: Shadow of War

    Hodnotenie: 4.8

    Middle-Earth: Shadow of War

    Aké sú podobnosti: Pseudootvorený svet a bitky s veľkými a početnými protivníkmi.

    Middle-Earth: Shadow of War je epická a hardcore RPG hra založená na svete Stredozeme (Tolkienov svet). Dej sa však odohráva dávno pred Vojnou o prsteň, takže tu nie je toľko známych postáv z filmovej trilógie. Ale je tu veľa postáv z knižnej série, ktoré boli spomenuté buď náhodne, alebo v dodatkoch. Sauron je však prítomný.

    Hra Middle-Earth: Shadow of War rozpráva príbeh Taliona, ľudského hľadača ciest. Jedného dňa zomrie, ale nie úplne – duch elfského kováča Kelebrymbora ho stihne ovládnuť, čo hrdinovi udelí určitú nesmrteľnosť. Talion je teraz mocný bojovník, ktorý dokáže takmer sám bojovať s armádou orkov. Nie však na prvý pokus. Mnohí silní nepriatelia si vyžadujú viacero úmrtí, aby ste ich prešli.

    V hre Middle-Earth: Shadow of War sa nachádza systém „Nemesis“. Zahŕňa úzke prepojenie medzi konaním postavy a prostredím. Ak napríklad Talion bojuje s orkským vojvodcom a prehrá, tento protivník si vás zapamätá. Okrem toho bude stúpať po kariérnom rebríčku. Takže keď ho nabudúce uvidíte, ork si zapamätá vaše jazvy, pripraví sa na váš štýl boja a v podstate sa „nabudí“. To všetko vedie k tomu, že musíte neustále meniť stratégiu, aby ste zničili nepriateľov a snažili sa neprehrať.

    Hra Middle-Earth: Shadow of War sa však delí na dve veľké časti. Jedna – cestujte po Stredozemi a bojujte proti jednotlivým protivníkom. Druhá, ktorá sa objaví ku koncu hry – rozsiahle obliehanie mesta, kde vlastne nejde o bitky, ale dôležitá je tímová taktika.

    Middle-Earth: Shadow of War má výrazný mínus – dotáciu. Hoci je táto hra distribuovaná metódou buy-to-play s jednorazovým nákupom, musíte buď investovať trochu peňazí, alebo dlho grindovať, aby ste objavili skutočný koniec.

    Nebeský meč

    Hodnotenie: 4.7

    Nebeský meč

    Aké sú podobnosti: Bojový systém.

    Heavenly Sword je slasher zasadený do fantasy sveta. Hra bola vydaná v roku 2007 pre konzolu PlayStation 3, takže je k dispozícii až teraz pre spätnú kompatibilitu. Na svoju dobu má tento slasher mimoriadne progresívnu hrateľnosť.

    Hra Heavenly Sword je založená na bojových umeniach. Hlavný hrdina ovláda mystickú zbraň s názvom Nebeský meč. V závislosti od zvoleného štýlu boja môže mať rôzne podoby. Celkovo sú k dispozícii tri verzie:

    1. Postoj sily. Zbraň sa premení na obrovský obojručný meč, ktorý rozdáva silné údery. Útoky sú silné, ale pomalé. Vhodné predovšetkým na boj proti veľkým, nemotorným protivníkom.
    2. Vzdialené postavenie. Zbraň, ktorá sa mení na dve krátke čepele spojené dlhou reťazou. Útoky sú pomerne slabé, ale sú vzdialené a hrdinka môže zasiahnuť oblasť.
    3. Rýchloupínací stojan. Zbraň sa premení na dve dlhé, tenké čepele. Útoky sú veľmi rýchle, ale len v režime boja zblízka. Úroveň zásahu je pomerne priemerná.

    Z hľadiska hrateľnosti je Heavenly Sword klasický slasher. Na hlavnú postavu útočia rôznorodí a odlišní nepriatelia a ona s nimi aktívne bojuje. Vďaka premyslenému a rozmanitému bojovému systému je ťažké zaútočiť jediným úderom, čo od hráča vyžaduje vynaliezavosť.

    Práve to robí Heavenly Sword obzvlášť podobným hre God of War. Poukázali na to aj nezávislí kritici – napríklad americký časopis MAXIM. Ďalšou podobnosťou je veľkolepý finiš, ktorý sa realizuje prostredníctvom mechaniky QTE (Quick-Time Event). Na to, aby ste súpera dorazili, nestačí len stlačiť všetky tlačidlá na ovládači. V okamihu jeho smrti sa spustí QTE. Hráči musia stláčať určité klávesy v určitom poradí – a len tak sa s nepriateľmi definitívne a neodvolateľne, ale aj veľkolepo vysporiadajú.

    Devil May Cry 4

    Hodnotenie: 4.6

    Devil May Cry 4

    Prečo sú si podobné: Bojový systém.

    Devil May Cry 4 je štýlová vyvražďovačka s klasickými hernými mechanizmami a krásnym vizuálom. Hru vyvinula japonská spoločnosť Capcom, čo sa prejavuje takmer v každom aspekte. Hlavný hrdina napríklad používa obrovský meč Scarlet Queen so špeciálnymi schopnosťami, démonickú ruku s nadprirodzenými schopnosťami a dvojhlavňový revolver.

    Jednou z najdôležitejších – a najpríjemnejších – vlastností hry Devil May Cry 4 je, že je to veľmi epická a mimoriadne patetická hra. No, to je jediná vec, ktorú môžete očakávať od série a herného dizajnéra Johna Woo. Hrdinovia ovládajú obrovské meče a obrovské zbrane, bojujú s epickými bossmi a dej má taký rozsah, že postavy musia bojovať za osud celého sveta so starovekými (a nie veľmi) bohmi.

    Hra je jednoduchá. Hlavná postava – mimochodom, mení sa, jednu časť hry bude musieť prejsť ako Nero a druhú ako Dante – s mečom, ktorý pretína hordy nepriateľov, ale len na boj s nejakým obrovským bossom. Našťastie sú dosť rozmanité a zaujímavé. Tu je len niekoľko vecí, s ktorými sa stretnete na začiatku cesty:

    1. Beryal je ohnivý démon, ktorý vyzerá trochu ako kentaur. Máva mečom, švihá chvostom z otočky, niekedy narazí na zem – a hrdinu odfúkne tlaková vlna.
    2. Biely rytier je mohutný muž v ťažkom brnení. Väčšinu útokov zachytáva kopijou. Obzvlášť nebezpečný pri blokovaní úderov – potom vašu postavu omráči štítom a dorazí ju svojou zbraňou.
    3. Baal je obrovská ľadová žaba. Veľmi obratný a manévrovateľný. Je mimoriadne ťažké ho zničiť, pretože sa aktívne vyhýba útokom hráča a dokáže pôsobivo preskakovať polovicu lokality.
    4. Echidna – šéf, ktorý mení podobu. Niekedy v móde lietajúceho hada, niekedy ako dievča, niekedy ako strašidelný kvet. Každá forma má svoje vlastné útoky, takže budete musieť používať rôzne taktiky.

    Napriek tomu aj súboje s bežnými nepriateľmi vyzerajú mimoriadne zaujímavo. Hra vás nabáda, aby ste využívali všetky možné možnosti, a dáva vám k dispozícii rôzne druhy protivníkov – do niektorých je jednoduchšie strieľať z pištole, s niektorými sa odporúča bojovať mečom, niektorých je potrebné ťahať za démonickú ruku a dôležité je tiež využívať kombá a špeciálne pohyby – bez nich sa vám Devil May Cry 4 nepodarí prejsť.

    The Last of Us

    Hodnotenie: 4.5

    The Last of Us

    Aké sú podobnosti: Otvorený svet, atmosféra, niektoré bojové mechanizmy.

    The Last of Us je atmosférická stealth akcia s prvkami survivor-hororu v prostredí zombie apokalypsy. Príbeh sa točí okolo dvojice – pašeráka Joela a dievčaťa Ellie -, ktorí cestujú naprieč zničenou Amerikou.

    Príbeh sa začína tým, že svet zachváti pandémia. Tentoraz ide o hubu rodu cordyceps, ktorá začala infikovať ľudí a meniť ich na strašidelné bytosti so zombie správaním. Epidémia sa rýchlo šíri, vláda padá a tí, čo prežili, utekajú do bezpečných útočísk. Neexistuje však spôsob, ako vybudovať novú civilizáciu – každý sa môže stále nakaziť. Okrem Ellie, tá je z nejakého dôvodu voči cordycepsu imúnna. Preto je zaujímavá pre výskumníkov, ktorí hľadajú liek na šíriacu sa hubu.

    Okrem toho je ohrozených aj niekoľko skupín preživších. V tomto „odvážnom novom svete“ je nedostatok všetkého, od potravín až po muníciu. Preto sú americké cesty Joela a Ellie zaujímavé pre banditov, ktorí dúfajú, že z ich mŕtvol získajú užitočnú korisť.

    Vzhľadom na výrazne obmedzené zdroje sa munícia musí spotrebovávať veľmi úsporne. Takže väčšina akcie si vyžaduje použitie luku, šrotu z rúrky, baseballovej pálky, kameňov, noža a iných improvizovaných zbraní. Hra vás motivuje k tomu, aby ste hrali v skrytom režime – v mnohých prípadoch je lepšie zostať neodhalený, než sa zapojiť do otvorenej konfrontácie. Mechanizmus nazvaný „režim sluchu“ vám umožní vidieť nepriateľov za stenami a inými prekážkami. To výrazne zjednodušuje mechaniku stealth prechádzky.

    The Last of Us je hra s príbehom. Má teda „tiché“ misie – na miestach bez nepriateľov. Tieto úlohy sú lepšie na odomykanie postáv. Niektorí kritici označili hru The Last of Us za „najlepšiu hru generácie“ vďaka inteligentne prepracovanému príbehu a na portáli Metacritic získala táto stealth akčná hra 95 bodov zo 100 možných.

    Za zmienku stojí, že v roku 2020 bolo vydané pokračovanie The Last of Us: Part II. Niektoré zmeny konceptu urobili hru kontroverznejšou. Preto je hra The Last of Us aj naďalej najoceňovanejšou hrou.

    Nier: Automata

    Skóre : 4.4

    Nier: Automata

    Aké sú podobnosti: Bojový systém, otvorený svet.

    Nier: Automata je nezvyčajná a netradičná slasherová hra, ktorá sa zároveň podobá japonským hrám rovnakého žánru. Tu máte všetko, čo potrebujete pre jasný a intenzívny prechod: roztomilé protagonistov, veľké a jednoducho obrovské príšery, akrobatický bojový systém, viazaný na bitky s chladnými oceľovými zbraňami, bitky s lomom bagrom a fascinujúci príbeh.

    Takže, pozemok. Je to nepovinné, ale veľmi zaujímavé. Mimozemšťania zaútočili na Zem – to sa stalo! Obyvatelia planéty sa zľakli, ušli a hromadne sa presťahovali na Mesiac. Mimozemšťania poslali na planétu špeciálny vírus, ktorý ovládol stroje a mechanizmy a premenil ich na veľmi zvláštnu formu života.

    Ľudia na Mesiaci sa však nikdy nevzdali túžby vrátiť sa na svoju domovskú planétu. Preto začali na Zem posielať špeciálnych androidov, za ktorých sa môžete hrať. Keďže hra Nier: Automata bola vyvinutá v Japonsku, títo humanoidní roboti vyzerajú ako roztomilé a krehké dievčatá. Ale nepoľavujte – môžu bojovať s veľkými a nebezpečnými protivníkmi, ako sú chodiace, inteligentné a agresívne lomové bagre (a mimochodom, toto „špeciálne zariadenie“ je len jedným z prvých bossov).

    Bojový systém hry Nier: Automata je zameraný na boj zblízka. Postavy síce disponujú rôznymi futuristickými zbraňami, ale tie nie sú proti obrovským inteligentným strojom príliš účinné (toto nie je Horizon Zero Dawn, kde možno robotického tyranosaura zničiť niekoľkými šťastnými ranami z vysoko presného cibuľového banooku). Musíte sa teda priblížiť k nepriateľovi a používať kombináciu akrobacie a boja, vyhýbať sa úderom, využívať silu nepriateľa proti nemu a vykonávať presné útoky špeciálnymi laserovými mečmi.

    Nier: Automata má prvky RPG. Každú z postáv (v závislosti od kapitoly a misie sú tu tri androidky s názvami 2B, 9S a A2) možno vylepšovať a zdokonaľovať. Napríklad naučiť nové kombá, vylepšiť útoky, prispôsobiť si vzhľad, upraviť rôzne vlastnosti. Okrem toho je možné vylepšovať aj robotických asistentov („struky“) – podporujú postavu. Môže napríklad samostatne útočiť na nepriateľov alebo blokovať jeho výpady.

    Nier: Automata sa odohráva v otvorenom svete. Hra má tiež 26 rôznych koncov, väčšina z nich je negatívna.

    Uncharted 4: A Thief’s End

    Hodnotenie: 4.3

    Uncharted 4: A Thief's End

    Aké sú podobnosti: atmosféra, prostredie.

    Uncharted 4: A Thief’s End je akčný thriller s prvkami 3D plošinoviek. Príbeh hry sa zameriava na Nathana Drakea, lovca pokladov. Na začiatku deja však už „skončil“ s dobrodružstvom, oženil sa a rozvíja vlastný biznis. Niektoré väzby sa však jednoducho nedajú pretrhnúť.

    Jedného rána sa Nathan stretne so svojím starým priateľom Samom, o ktorom si myslel, že je už dávno mŕtvy. Ale prežil, ale cena, ktorú za to musel zaplatiť, bola dosť vysoká. Sam má niekoľko mesiacov na to, aby našiel starobylý a údajne mýtický poklad, a Nathan mu v tom má pomôcť. Potom sa začne posledné dobrodružstvo zlodeja, ktoré sa bude odohrávať v mnohých častiach sveta a odhalí niekoľko historických hádaniek.

    Uncharted 4: A Thief’s End vyvinulo štúdio Naughty Dog, známe svojimi príbehovými akčnými hrami. Bol to napríklad tvorca série The Last of Us. Ak je však The Last of Us psychologickou a osobnou drámou o tom, že násilie je zlé, potom Uncharted 4: A Thief’s End je čistokrvný hollywoodsky akčný film v duchu Indiana Jonesa, Tomb Raidera a Pokladu národa.

    Hra Uncharted 4: A Thief’s End je akčná dobrodružná hra s rôznymi hernými možnosťami. Ak teda chcete hrať v režime stealth, všetky potrebné mechaniky budú k dispozícii. Na druhej strane, ak sa chcete pustiť do otvorených konfrontácií, máte k dispozícii množstvo zbraní na efektívne ničenie nepriateľov. Okrem toho hra obsahuje aj prvky 3D plošinoviek: Nathan navštívi množstvo historických pamiatok a aktívne s nimi komunikuje. Jeho vybavenie zahŕňa mačací hák a hák na chytanie, ktoré mu umožňujú pohodlne liezť po stenách, skalách a prekonávať priepasti.

    Keďže hra Uncharted 4: A Thief’s End kladie značný dôraz na príbeh, mnohé misie majú dlhé a veľkolepé scény s prvkami QTE. Napriek tomu majú malý alebo žiadny vplyv na intenzitu hry. Strihové scény sú dobre zakomponované do príbehu a „neuvoľňujú“, ale skôr zvyšujú úroveň napätia.

    Dark So
     s 3

    Hodnotenie: 4.2

    Dark So<ul></div><p>s 3″ src=“/wp-content/uploads/2023/09/89416666197191-8813.jpg“ height=“447″ title=“Dark So</p><ul>s 3″><p>V čom sú si podobné: Ťažké súboje a obrovské príšery.</p><p>Dark So</p><ul>séria 3, slasher, ktorý je na 102 % založený na grindovaní a je tak náročný, že by ste mohli v zime ušetriť peniaze za vykurovanie bytu. Z hľadiska hrateľnosti je to vrchol evolúcie Souls. Hra je zámerne navrhnutá tak, aby v človeku, ktorý sa jej postaví, vyvolala silný pocit frustrácie.<p>Hra je dosť jednoduchá. Hlavný hrdina, ktorý opäť ožil po strete s nejakým bossom, sa vydáva naprieč miestnym svetom hľadať svojho ďalšieho nepriateľa. A práve tu je Dark So</p><ul>s 3 vyťahuje z rukáva tromf. Na rozdiel od predchádzajúcej hry v sérii vás neohrozujú len príšery, ale aj okolitý svet. Tu je len malý zoznam vecí, ktoré môžu postavu zabiť ešte predtým, ako sa dostane k nepriateľovi:<ol><li>Mimický hrudník. Zdá sa, že je to zvyčajné úložisko užitočnej koristi. Keď sa ho však pokúsite otvoriť, zmení sa na nebezpečnú príšeru, ktorá sa snaží hlavného hrdinu pohltiť.</li><li>Nesprávne umiestnený výčnelok. V každom okamihu môžete zakopnúť a spadnúť do priepasti, kde má nešťastný hlavný hrdina dve možnosti smrti – buď ho rozdrvia, alebo zjedia živí mŕtvi.</li><li>Živí mŕtvi. Samostatne nie sú nebezpečné, vždy sa potulujú vo veľkých skupinách. Ak narazíte na osamelého nemŕtveho, ktorý sa prechádza okolo, pravdepodobne vás láka na stretnutie s „priateľmi“.</li><li>Kolíkové jamy a iné pasce. Stačí jeden nevydarený ťah a do hrdinu vletí šíp, padne do pasce, zo stropu spadne niečo nezrozumiteľné, ale zjavne nepriateľské.</li></ol><p>A všetky tieto nebezpečenstvá treba prekonať, len aby ste sa mohli vrhnúť do ďalšieho boja s obrovským, silným a veľmi nebezpečným bossom. A tu sa predstavivosť vývojárov rozvinula na maximum. Sudca Gundir ovláda halapartňu a je silne obrnený, a potom predvedie všetky svoje nákazy Ohavnosti. Wardt zo Studeného údolia – zvláštna príšera, ktorá spôsobuje omrzliny pri každom útoku. Expert na krištáľové kúzla – mág, ktorého útoky je takmer nemožné zablokovať, s poltuctom kúziel v arzenáli.</p><p>Preto si pre každého šéfa musíte zvoliť vlastnú mechaniku a prístup. Arzenál hlavnej postavy je bohatý na pohyby a zbrane a bojový model v hre Dark So</p><ul>s 3 získala užitočné inovácie – postoje a umenie. Umožňujú vám spôsobiť väčšie poškodenie, hoci ich dokončenie trvá dlhšie. Alebo naopak, zasypať nepriateľa krupobitím rýchlych, ale nie veľmi silných úderov.<h3>Pre česť</h3><p>Hodnotenie: 4.1</p><div style=Pre česť

    Aké sú podobnosti: Bojový systém.

    For Honor je veľmi nezvyčajná hra, ktorá sa výrazne líši od existujúcich hier. Skutočnosť, že ide o akčnú hru pre viacerých hráčov s klasickými mechanizmami pre viacerých hráčov, ale v stredovekom prostredí. Hráč ovláda najmä rytiera, vikinga alebo samuraja. Tieto postavy sa stretávajú v bitke viacerých hráčov.

    Príbehová kampaň For Honor. Táto hra je však zameraná na multiplayer, takže režim pre jedného hráča je relatívne krátky. Potom sa môžete pustiť do hry pre viacerých hráčov, ktorá je oveľa rozmanitejšia a intenzívnejšia. K dispozícii je päť hlavných režimov (ich počet sa zvyšuje s vydávaním doplnkov a aktualizácií):

    1. Duel. 1×1 alebo 2×2 krátke zásahy. Zápas pozostáva z piatich päťminútových kôl, ale môže sa skončiť aj skôr. Cieľom každého hráča je získať tri zabitia.
    2. Zachytenie územia. Na mape sa stretávajú dva tímy po štyroch hráčoch. Prítomní sú aj ďalší nepriatelia ovládaní umelou inteligenciou. Na mape sú tiež tri aktívne body, ktoré je potrebné obsadiť a udržať. Vyhráva tím, ktorý obsadil maximum území a prežil bitku.
    3. Darčeky. Na mape sa stretávajú dva tímy po štyroch hráčoch. V lokalite sa nachádzajú aj tri artefakty, ktoré vám dávajú ďalšie schopnosti a moc (napríklad schopnosť vidieť polohu nepriateľa, ako aj zvýšenie úrovne poškodenia a obrany). Vyhráva tím, ktorý získa všetky artefakty.
    4. Smrteľný boj. Desmatch 4×4 bez schopnosti samostatného oživenia.
    5. Útok. Prvý tím sú útočníci, druhý tím sú obrancovia. Úlohou prvého je preraziť bránu a zabiť vládcu pevnosti. Obrancovia tomu musia zabrániť.

    Bojový systém je však viazaný na ovládanie stredovekých zbraní. K dispozícii sú luky a kuše, ale spôsobujú malé poškodenie. Maximálny útok dosiahnete, ak svoju postavu vyzbrojíte mečom, ale potom sa stane pomalou a nemotornou.

    Nevýhodou hry For Honor je systém distribúcie a darovania. Za samotnú hru a Combat Pass musíte zaplatiť. Platené predmety výbavy, hoci majú meniť len vzhľad, v skutočnosti vnášajú určitú nerovnováhu.

    Vládcovia padlých

    Hodnotenie: 4.0

    Vládcovia padlých

    Aké sú podobnosti: hrateľnosť, bojový systém.

    Lords of the Fallen je pochmúrna a brutálna akčná RPG hra, ktorá je dosť podobná hre Dark So

     s. V zásade to nie je prekvapujúce. Hra vyšla v roku 2014, keď boli všetky druhy „duší“ na vrchole popularity a hráči boli ochotní kúpiť akýkoľvek projekt, ktorý mal silných bossov a ponurú atmosféru.

     Hrateľnosť hry Lords of the Fallen je celkom štandardná. Hlavný hrdina, rytier Harkin, cestuje temným fantasy svetom, prechádza od jedného šéfa k druhému. Odohráva sa vo vesmíre zabudnutom a opustenom bohmi. To sa zapáčilo antagonistom, ktorí sa ju rozhodli chytiť pomocou mnohých silných príšer. A iba Harkin je dosť silný na to, aby sa postavil všetkým tým strašidelným ohnivým pekelníkom.

     Napriek takémuto zvláštnemu prostrediu však Lords of the Fallen výrazne vsádza na realizmus. Ak na svojho hrdinu nasadíte ťažké brnenie, bude sa pohybovať pomaly a ťažko. Jeho oceľové brnenie ho síce chráni pred údermi príšer, ale zmenené ťažisko znamená, že aj po menšom náraze je Harkin na chrbte. Dlhý meč spôsobuje maximálne poškodenie, ale každý úder je pomalý a oslabujúci. Krátke čepele vám umožnia pohybovať sa o niečo rýchlejšie, ale aj slabšie útočiť.

     Pred každým novým bossom si preto musíte obnoviť rovnováhu svojho vybavenia. A opakovane – zraniteľnosť mnohých príšer je úplne neintuitívna. Existuje niekoľko obrovských bossov, ktorí ľahko rozdrvia aj silné brnenie a sotva reagujú na útoky mečom, ale po jednoduchom zaklínadle sú zbavení značného množstva zdravia.

     Hra má tiež veľmi zaujímavú mechaniku: čím častejšie šetríte, tým menej skúseností získate od príšer. Ak si nevšimnete kryštál, ktorý tu funguje ako ohnisko z Dark So

      s, úrovne expo a koristi sa výrazne zvýšia. Hra Lords of the Fallen koketuje s chamtivosťou hráčov. A mnohé vzácne predmety možno získať len ignorovaním jedného alebo dvoch kryštálov (záchranných bodov).

      Jediným vážnym nedostatkom hry Lords of the Fallen je podivný, nepochopiteľný príbeh. Ak Dark So

       s naznačil, že niektoré prvky príbehu, ktoré sa zdajú byť v hre Lords of the Fallen, ponechávajú celé prostredie na hráčovej fantázii.

       Bayonetta

       Hodnotenie: 4.0

       Bayonetta

       Aké sú podobnosti: Bojový systém.

       Bayonetta je japonský slasher s veľmi rýchlou akciou. Tento opis už v zásade stačí na pochopenie deja a hrateľnosti hry. Má všetko, čo hráči milujú: nadmieru patosu, akrobatický bojový systém s kombami a špeciálnymi kopmi, neuveriteľne sexy hlavnú hrdinku so zakázanými nohami, obrovské zbrane a meče a strašné príšery z iného sveta.

       Hlavnou hrdinkou hry Bayonetta je čarodejnica menom Bayonetta. Päť storočí spala a potom sa vrátila k životu. Svet sa medzitým trochu zmenil – zaplnili ho anjeli, ktorí sú vlastne poslami pekla. Bayonetta teraz bude musieť bojovať so všetkými týmito nie príliš pozitívnymi postavami, aby obnovila poriadok a rovnováhu vo svete.

       Bojový systém v hre Bayonetta je založený na akrobacii. Hra je navrhnutá tak, aby zapôsobila. Preto na minimálnej úrovni obtiažnosti stačí stlačiť jediné tlačidlo – čarodejnica bude stále používať kombá, špeciálne zručnosti a efektívne úspechy. Samozrejme, ak z nej chcete vyťažiť čo najviac, budete musieť trochu zvýšiť úroveň obtiažnosti.

       Techniky, ktorými protagonista disponuje, možno zhruba rozdeliť do troch skupín:

       1. Akrobatické ťahy. skoky, úskoky, niektoré neuveriteľné pohyby, trhnutia, lietanie a tak ďalej.
       2. Zbrane. Bayonetta uprednostňuje používanie revolverov a podobných „zbraní“, ale v prípade potreby je ochotná vziať do ruky aj čepele.
       3. Magic. Hlavná hrdinka je predsa čarodejnica, takže niektoré kombá odhaľujú jej nadprirodzené schopnosti. Napriek tomu sú celkom originálne. Napríklad po jednom z komb sa na poli objaví portál, z ktorého vyletí Bayonettina obrovská noha v koženej topánke a jediným úderom omráči súpera. „Gilotína“ vytvorí na danom mieste gilotínu, ktorá nepriateľovi odsekne hlavu.

       Bayonetta obsahuje aj neuveriteľnú sexualizáciu hlavnej hrdinky. Bayonetta nosí obtiahnuté a odhaľujúce kostýmy, kamera zaberá pôsobivé uhly, občas sa v zábere objaví „panzushot“… Každopádne, Bayonettu radšej nehrajte na verejnom mieste (hoci bola úspešne portovaná na Nintendo Switch).

       Darksiders II

       Hodnotenie: 4.0

       Darksiders II

       Aké sú podobnosti: Bojový systém, epickosť.

       Darksiders II – výkonná a intenzívna akčná RPG slasherovka. Vyznačuje sa tiež epickosťou, čo je pochopiteľné, keďže hlavnou postavou je jeden zo štyroch jazdcov apokalypsy, Smrť. Pravda, dej je o tom, ako sa chystá oživiť ľudstvo po úspešnom konci sveta, bojuje s ešte silnejšími a nebezpečnejšími tvormi.

       Podobnosti medzi God of War a Darksiders II sú v bojovom systéme. Hra o dobrodružstvách Smrti v nadprirodzených svetoch je klasickou slasherovou hrou, ktorá vyžaduje, aby ste sa vyrovnali každému nepriateľovi, na ktorého narazíte – a najmä bossom. Medzi bitkami sa môžete hrať so schopnosťami a vybavením svojej postavy – existuje aj systém hrania rolí, ale nie je príliš hlboký.

       Mechaniky hrania rolí v hre Darksiders II sú založené na ôsmich dostupných zručnostiach. Rozdeľujú sa do dvoch skupín. Jedna – s dôrazom na boj, napríklad Smrť sa môže premeniť na tornádo a prebehnúť skupinou nepriateľov alebo náhle preletieť telom nepriateľa a ukradnúť mu časť energie. Druhá je magická (dokonca sa nazýva nekromancia). Kúzla vám umožnia porozumieť mŕtvym, strieľať čistú energiu a privolať kŕdle vrán, aby znepokojovali vašich nepriateľov.

       Darksiders II obsahuje aj čiastočne otvorené svety. Každú novú lokalitu (je ich niekoľko, od Krajiny kováčov až po Ríšu mŕtvych) môžete preskúmať zadarmo. Niektoré z ich zákutí sú však prístupné len po osvojení si určitých zručností – napríklad vytváranie portálov. To vysvetľuje čiastočnú otvorenosť.

       V každej lokalite sa nachádza nejaký obrovský šéf. A tu je miesto, kde by mal umelecký riaditeľ Darksiders II získať uznanie. Mnohé z príšer vyzerajú naozaj strašidelne, nechutne, epicky, odporne, vynaliezavo a pôsobivo zároveň. Knihovník je napríklad obrovský anjel s neuveriteľným stupňom obezity, ktorému sa v druhej fáze roztrhne brucho a vyrazí z neho dlhé, pohyblivé chápadlo.

       Napínavé hranie občas prerušujú pomerne nudné hádanky. Ak však nechcete riešiť hádanky, vždy si môžete nájsť návod – a vrátiť sa k bitkám.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: