Ako rozvíjať dieťa vo veku 3 mesiacov: aktívne hry, užitočné tipy

Prvé mesiace života vášho dieťaťa sú jedny z najdôležitejších: vaše dieťa sa aktívne učí nové informácie, získava nové zručnosti atď. Každý deň môžu šťastní rodičia pozorovať v správaní svojho dieťaťa niečo nové, ale tretí mesiac sa považuje za orientačný: dieťa si už zvyká na každodennú rutinu, uvedomuje si všetko, čo sa okolo neho deje, a o všetko sa živo zaujíma. Preto je veľmi dôležité venovať náležitú pozornosť vývoju 3-mesačného dieťaťa. Naši odborníci pre vás zhromaždili cenné informácie a užitočné tipy, ktoré vám pomôžu v tomto náročnom, ale fascinujúcom procese.

dieťa

O vývoji dieťaťa vo veku 3 mesiacov

Rozvoj dieťaťa počas prvých mesiacov života je veľmi dôležitý, ale rovnako dôležité je venovať pozornosť činnosti jeho nezávislého vývoja vrátane fyziologického.

Fyziológia a reflexy

V 3 mesiacoch je telo dieťaťa pevnejšie, bacuľatejšie a na drobných končatinách sa objavujú záhyby, čo svedčí o správnej tvorbe podkožného tuku. Dieťa dokáže držať hlavu vzpriamene (aj keď leží na bruchu) a samostatne sa otáča z chrbta na bruško.

V treťom mesiaci života si dieťa zvykne na denný režim a teší sa z jedla a pitia v rovnakom čase, čo rodičom uľahčuje život. Mimochodom, od veku 3 mesiacov sa u dieťaťa rozvíja väčší záujem o svet okolo neho (často sa to prejavuje ako túžba ochutnať všetko, čo dostane do rúk).

Venujte pozornosť hmotnosti a výške dieťaťa. Obvyklá hmotnosť od 3 do 6 kg, výška 54 až 64 cm. Tieto čísla sú priamo ovplyvnené nielen genetikou rodičov, ale aj typom potravy, ktorú dieťa konzumuje, a spôsobom kŕmenia.

POZNÁMKA.Prírastok hmotnosti a rýchlosť rastu sa výrazne líšia v závislosti od typu kŕmenia. Dojčené (pri dostatočnom množstve a kvalite mlieka) môže dieťa pribrať 0,5 až 2 kg za mesiac. Hlavnou vecou je neobmedzovať dieťa počas procesu kŕmenia (nebude jesť viac, ako môže).

Niektorí rodičia sa často obávajú pomalého rastu vlastného dieťaťa. Je dôležité si uvedomiť, že všetky deti sú odlišné a vyvíjajú sa individuálne. Hlavnou vecou vo vývoji dieťaťa je venovať pozornosť nielen rýchlosti jeho rastu, ale aj stavu jeho vlasov, nechtov, ako aj jeho chuti do jedla, fyzickej aktivite počas dňa. Ak je všetko v poriadku, nebuďte príliš emocionálni.

Niekoľko slov o reflexoch trojmesačného dieťaťa. Niektoré sa objavujú od prvých dní malého človeka, iné v priebehu vývoja dieťaťa. Pri normálnom vývoji nervového systému do troch mesiacov vekuNiekoľko reflexov by už malo byť zrejmých:

 1. Chobot – ak sa zľahka dotknete hornej pery vášho dieťaťa, urobí perami niečo podobné chobotu;

 2. Hľadanie – ak sa dotknete kútika úst dieťaťa, inštinktívne otočí hlavu smerom k vašej ruke a otvorí ústa;

 3. Babkinov reflex – ak zľahka stlačíte stred detskej dlane, dieťa zdvihne hlavu a otvorí ústa;

 4. Moreauov reflex – keď sa pokúsite položiť dieťa na chrbát alebo ho zdvihnúť nad opierku nôh, zdvihne ruky s roztiahnutými prstami.

Fyzické a emocionálne „úspechy“

vývoj dieťaťa

Vo veku 3 mesiacov je vaše dieťa už schopné malých „výkonov“, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne:

 1. S istotou leží na chrbte bez opory;

 2. Reaguje na hračky zavesené nad vami a snaží sa po nich siahnuť;

 3. Na všetky zvuky (vrátane hlasov) reaguje otočením hlavy;

 4. Samostatne sa otáča z chrbta na brucho a na bok;

 5. Ľahko sa pohybuje po povrchu postieľky (prvé základy plazenia);

 6. Aktívne prejavuje svoje emócie (usmieva sa, smeje sa, pišťá, bojí sa, plače atď.)..);

 7. Snaží sa vydávať zvuky (rodičia môžu bezpečne komunikovať so svojím dieťaťom tak, že mu spievajú pesničky a ono im odpovedá svojou detskou rečou);

 8. S radosťou prijíma hygienické úkony (bábätká vo veku 3 mesiacov sa rady kúpu a veselo špliechajú vodu);

 9. Jasnejšie vyjadruje svoje túžby – kňučí, keď zostane dlho sám, a môže začať hlasno plakať (ale ak mu dáte pár minút, rýchlo sa upokojí).

Čo zaberá dieťa: vzdelávacie hry

Všetko, čo musíte urobiť, aby ste svoje rastúce dieťa zabavili a zároveň pozitívne ovplyvnili jeho duševný a emocionálny vývoj, je z času na čas ho rozmaznávať vzdelávacími hrami.

Úvod do hudby

Vo veku troch mesiacov sa vaše dieťa už dokáže dlho sústrediť nielen na konkrétny zvuk, ale na celú melódiu. Svoje dieťa tak môžete pripraviť na hudobné dobrodružstvo tým, že ho uvediete do sveta krásy. Pravidelne hrajte detské piesne na aktívne počúvanie. Ako hudobné pozadie možno použiť zvuky prírody alebo klasickú hudbu.

Domáce pieskovisko

Do veľkej misy nasypte ovsenú múku. Pod dieťa umiestnite plastovú fóliu alebo veľkú podložku, aby sa nezašpinilo. Sadnite si na zem vedľa umývadla s dieťaťom v náručí. Jemne spusťte dieťa do provizórneho pieskoviska a vysvetľujte mu sladké pocity, ktoré zažíva, zatiaľ čo ho sprevádzate. Preosejte „múku“ cez prsty, aby vaše batoľa opakovalo po vás. Týmto spôsobom sa naučí zažívať a vychutnávať nové pocity.

Piesne s prekvapením

Nájdite niekoľko detských básničiek s neočakávaným koncom a pravidelne ich dieťaťu básnite. Keď si vaše dieťa vypočuje pieseň niekoľkokrát, už si bude pamätať, že na konci ho čaká príjemné prekvapenie. Dobrý príklad: posaďte si dieťa na kolená, podržte mu ruky na kolenách a zatraste kolenami, aby trochu poskočilo. Nezabudnite si pritom pobrukovať pieseň: „Idem po hrboľoch a hrboľoch, idem po cestách. Potom chyťte dieťa za ruky a rozklepte mu kolená od seba, aby z nich jemne skĺzlo, a spievajte: „Do diery – chlast!!“.

Hľadanie skrýš

Hrajte sa s dieťaťom na schovávačku

Rodičia môžu hrať hru sami alebo zapojiť svoje staršie deti. Zábavnou a hlavne bezpečnou alternatívou ku klasickej schovávačke je jednoduchý, ale zábavný spôsob, ako dieťa prikryť plachtou alebo dekou a potom ju rýchlo stiahnuť. Pre dieťa to bude veľká zábava.

Obraty

Najskôr je potrebné začať s rozcvičkou. Vaše dieťa sa už pravdepodobne dokáže prevrátiť zo zadu na bok. Ak nie, precvičte si nasledujúce cvičenie. Položte dieťa na prebaľovací pult a pokrčte mu kolená, potom ich otočte na stranu – dieťa sa automaticky otočí na rovnakú stranu.

Otáčanie zo strany na stranu možno ľahko stimulovať pomocou pestrofarebnej melodickej hračky. Dovoľte dieťaťu, aby si zobralo nejaký „predmet“, a nezabudnite ho pochváliť. Keď zvládnu dostatok bočných obratov, môžu prejsť k náročnejším „manévrom“ – prevráteniu na brucho. Aby sa dieťa otočilo na ľavý bok, zdvihnite mu ľavú ruku a ohnite pravé koleno doľava. To isté urobte aj na druhej strane.

Vyhľadávanie zvukov

Na posilnenie počúvania s porozumením je dobré upozorniť dieťa na rôzne zvuky v jeho okolí. Jednoducho si pustite hudobnú skrinku alebo melódiu na telefóne a nechajte predmet vo vedľajšej miestnosti. Potom vezmite svoje dieťa do náručia a povzbuďte ho, aby venovalo pozornosť zvukom vo vašej blízkosti, aby sa snažilo nájsť ich zdroj. Proces hľadania nepredlžujte, inak by to mohlo vaše dieťa jednoducho nudiť. Keď nájde zdroj zvuku/melódie, chváľte ho a tešte sa s ním. Ak sa vášmu dieťaťu hra páči, hrajte ju znova a znova.

Tanec s mamičkou

Ak si mama potrebuje na chvíľu odskočiť, ako môžete svoje dieťa zamestnať?? Samozrejme, jedna zo zábavných a hlavne vzdelávacích hračiek:

 1. Hudobný kolotoč – je dôležité, aby ste si vybrali taký, ktorý by sa vám a vášmu dieťaťu mohol páčiť, vzhľadom na rôzne možnosti (so zavesenými hračkami, meniteľnými melódiami atď.).). Hlavnou vecou je nenechávať mobil pred očami dieťaťa príliš dlho, aby ho zaujal.

 2. Zvukový príbeh je ideálny pre batoľatá, ktoré milujú rozprávky, ale nenechávajte ich príliš dlho samé, pretože niektoré deti to dráždi.

 3. Hracia podložka – textílie, zrkadlá, hrkálky – to všetko nielen zabaví, ale aj stimuluje.

 4. Hudobné hračky – môžu poskytnúť krátkodobú zábavu pre vaše dieťa, pokiaľ nemajú ostré časti.

Užitočné tipy

Užitočné tipy

Okrem rôznych vzdelávacích hier je dobré venovať dieťaťu pozornosť aj iným spôsobom. Ako na to? Je to jednoduché:

 1. Chodievajte s dieťaťom častejšie von– Malý zajačik bude určite rád spoznávať svoje okolie: počúvať hluk prechádzajúcich áut, ruch okoloidúcich ľudí, pozorovať oblohu, prelietavajúce vtáky alebo sedieť vo vašom náručí pod nádhernou korunou stromu.

 2. Pozvite hostí domov– Hostia sú dospelí s deťmi. Vaše dieťa určite rado spozná alebo aspoň sleduje druhé dieťa. Od svojich priateľov a známych sa môžete naučiť zaujímavé veci.

 3. Viac sa rozprávajte so svojím dieťaťom– Využívajte každú príležitosť na komunikáciu s dieťaťom a častejšie meňte intonáciu a hlasitosť svojho hlasu, hovorte rýchlo alebo pomaly, hlasnejšie alebo tichšie. Skúste svoje dieťa rozveseliť alebo sa ho pokúste upokojiť a upokojiť. Nechajte ho však „hovoriť“ bez prerušovania a skúste jeho bľabotanie aj zopakovať.

 4. Umiestnite pískacie hračky nad jeho postieľku– Vo veku 3 mesiacov sa dieťa už snaží „používať“ svoje fyzické schopnosti, hýbať rukami a nohami z akéhokoľvek dôvodu. Ak chcete do určitej miery vyhovieť tejto potrebe, zaveste nad detskú postieľku „aktívne“ hračky, ktoré po opakovanom kontakte s rukami/nohami dieťaťa veselo cinknú alebo sa točia (najlepšie zavesené na šnúrke).

 5. Častejšie nosenie dieťaťa v náručí– Nechajte dieťa, aby sa zapojilo do vašich každodenných činností bez toho, aby vás príliš zaťažovalo – často mu umožnite „prehliadku“ domu. Skúste držať dieťa v rôznych polohách: vzpriamene, chrbtom k vašej hrudi, na bruchu atď..

 6. Nechajte svoje dieťa, aby si to vyskúšalo na podlahe– Nechajte svoje dieťa intenzívne sa pohybovať a objavovať po celej ceste. Ale samozrejme, všetko pod dohľadom dospelého a s jeho potrebnou pomocou v ťažkých situáciách (napr. keď dieťa omylom odstrčí hračku a má problém ju dostať von).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: