15 najlepších externých pevných diskov

Externé pevné disky sú individuálne zariadenia, ktoré slúžia ako veľmi pohodlný prostriedok na ukladanie a prenos veľkého množstva dát. Moderný trh je bohatý na modely s rôznymi tvarovými faktormi, užitočnými objemami, typmi pripojenia a dizajnom. Spoločnosť Expertology pre vás pripravila rebríček najlepších externých pevných diskov rozdelených do skupín podľa hlavného parametra – kapacity. V tejto recenzii sme sa nezamerali na rýchlosť prenosu dát, takže sme zariadenia nezoskupovali na mechanické (HDD) a SSD.

Rebríček najlepších externých pevných diskov

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepší 500GB externý pevný disk1Samsung PorSSD T5 500 GB
7 474 €
2ADATA SD700 512G6 925 €
3TRANSCEND TS500GSJ25M34 490 €
4Toshiba CANVIO BASICS 500 GB3 372 €
Najlepší 1TB externý pevný disk1Samsung PorSSD T5 1TB
10 999 €
2Western Digital My Passport Go SSD 1 TB9 929 €
3Si
 • con Power Stream S03 1TB
 • 4 189 €
  4HDD Seagate Expansion PorDisk 1 TB
  3 499 €
  Najlepší 2TB externý pevný disk1Samsung PorSSD T5 2TB
  22 234 €
  2Transcend StoreJet 25

  2 TB

  5 699 €
  3Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)5 990 €
  4Western Digital WD Elements Por

  2 TB
  4 899 €
  5ADATA DASHDRIVE DURABLE HD710 2TB6 111 €
  Najlepšie 4TB externé pevné disky1Mobilný disk LaCie 4 TB11 655 €
  2Seagate STEA40004007 359 €

  Najlepšie 500GB externé pevné disky

  Začnime s externým „pevným diskom“ s najmenšou kapacitou – 500 GB. Samozrejme, existujú aj modely s menšou kapacitou, ale z rôznych dôvodov je zbytočné robiť o nich seriózny výskum, pretože rýchlo miznú z trhu.

  Samsung PorSSD T5 500 GB

  Hodnotenie: 4.9

  Samsung Por<table></div><p>SSD T5 500GB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/1961666193431-3615.jpg“ height=“400″ title=“Samsung Por</p><table>SSD T5 500GB“><p>SSD slávnej juhokórejskej značky otvára tento rebríček skupiny. Jeho lineárne rozmery sú 57.3×10.5×74 mm, zodpovedá form factoru 1.8″. Váha 51 g. V diskrétnom a minimalistickom dizajne.</p><p>Veľmi progresívne technologické riešenie z hľadiska inovácií. Tento model napríklad podporuje formát rozšíreného rozdelenia dátovej oblasti (sektory 4K). Jednotka podporuje aj nasledujúci príkaz</p><tr>IM – „mazanie“ nepoužívaných blokov dát, čím sa neguje jedna z hlavných nevýhod SSD diskov spojená so znížením výkonu počas používania.<p>Integrovaná funkcia šifrovania je výhodou pre používateľov, ktorým tento prístup k ochrane údajov vyhovuje. V opačnom prípade ho môžete jednoducho vypnúť.</p><p>V tomto prípade výrobca určite potešil balením – štandardne sú súčasťou balenia dva káble: USB typu C a adaptér z typu C na typ A. Samotné zariadenie je optimalizované na prevádzku na USB 3.1 Gen 2 Type-C.</p><p>Výrobcom udávaná rýchlosť čítania je 540 MB/s a spätná väzba od skutočných používateľov je s touto hodnotou veľmi porovnateľná.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>minimálna veľkosť a hmotnosť;</li><li>vysoké rýchlosti čítania a zápisu;</li><li>balík;</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>krátky kábel.</li></ul><h3>ADATA SD700 512GB</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=ADATA SD700 512G

  Taiwanská spoločnosť Adata okamžite inovovala svoj rad externých diskov, len čo bola planárna pamäť 2D NAND nahradená pamäťou 3D NAND. Výrobca sa zároveň zameral na minimalizáciu nákladov, čím získal vážnu konkurenčnú výhodu.

  Séria externých SSD diskov SD700 sa dodáva aj s atraktívnym, robustným puzdrom, ktoré je odolné voči prachu a vlhkosti. Tento model má strednú kapacitu, ale je k dispozícii aj v kapacitách 256 GB a 1 TB.

  Čo je pre tieto disky dôležitejšie, ale nie každému zrejmé zo špecifikácií, je množstvo dodatočnej pamäte použitej pre vyrovnávaciu pamäť SLC. Napríklad najmladší model s deklarovanou dostupnou kapacitou 256 GB má v skutočnosti až 288 GB.

  „Extra“ gigabajty sa používajú len na vyrovnávaciu pamäť, operácie na pozadí a opotrebovanie kompenzácie. Čím väčšia je celková kapacita disku, tým väčšia je kapacita vyrovnávacej pamäte, tým vyššia je konečná rýchlosť a tým menšie je opotrebenie. Nominálne dostupné v rôznych kapacitách, sekvenčné čítanie až 440 MB/s, zápis až 430 MB/s. V reálnych aplikáciách je však výkon iný.

  Pripojenie cez kábel typu A a typu B k USB 3.1. generácia 1. V roku 2021 už mnohým používateľom chýba pripojovacia zásuvka typu C kvôli jej širokému využitiu a všestrannosti.

  Používatelia často píšu recenzie na trhoviskách, kde chvália pomer cena/výkon, jeden z najdostupnejších SSD diskov a skutočnosť, že je odolný voči prachu a vlhkosti. Vzhľadom na rozumnú cenu mnohých zaujala aj pomerne vysoká rýchlosť čítania a zápisu.

  Z prehľadu Yandex.Trh: „Skvelý externý SDD, najlepší pomer ceny a kvality, na rozdiel od mnohých iných s primeranou rýchlosťou na úrovni SSD. Odporúčam na nákup, žiadne pripomienky k práci“.

  Výhody

  • Pamäť 3D NAND novej generácie;
  • vysoké rýchlosti čítania a zápisu za danú cenu;
  • veľká vyrovnávacia pamäť SLC;
  • tvrdý kryt odolný voči nárazom;
  • Odolnosť voči prachu a vode podľa najvyššieho štandardu IP68
  • Jeden z najlacnejších dostupných externých diskov SSD.

  Nevýhody

  • Žiadne pripojenie typu C.

  ANSCEND TS500GSJ25M3

  Hodnotenie: 4.8

  TRANSCEND TS500GSJ25M3

  Názov značky

  Spoločnosť ANSCEND ponúka množstvo rôznych diskov a tiež externých pevných diskov, konkrétne model TS500GSJ25M3, ktorý mnohí odborníci právom označujú za skutočné majstrovské dielo.

  Model TS500GSJ25M3 je známy svojou „patentovanou“ odolnosťou voči nárazom, ochranou proti pádu zo všetkých uhlov, všeobecnou absorpciou nárazov.

  Spoločnosť

  anscend predstavil svoje najnovšie dielo, prenosný pevný disk StoreJet s profesionálnou ochranou proti nárazom a pádom.

  Kompatibilita zariadení nie je problém. Zariadenie voľne komunikuje s vašou pracovnou stanicou prostredníctvom vysokorýchlostného portu USB 3.0. Externá prenosová rýchlosť až 600 Mb/s.

  Tento externý pevný disk sa vyznačuje jednoduchým používaním, ale so zabudovaným firmvérom JetFlash e

 • te s funkciami zálohovania, obnovy, ochrany proti prepísaniu, kompresie a šifrovania.

  Výhody

  • plášť odolný voči nárazom;
  • Najrýchlejší prenos údajov;
  • atraktívny dizajn;

  Nevýhody

  • sťažnosti na hluk.

  Toshiba CANVIO BASICS 500 GB

  Hodnotenie: 4.7

  Toshiba CANVIO BASICS 500 GB

  Túto skupinu hodnotení uzatvára japonský externý pevný disk Toshiba CANVIO BASICS s polovičným objemom. Priame pamäťové médium je fyzická mechanická jednotka vo formáte 2.5″. Počet diskov – 1. Rovnaký objem vyrovnávacej pamäte ako pri predchádzajúcom modeli – 8 MB. Pokiaľ ide o rýchlosť otáčania, očakáva sa, že disk stratí na stacionárne modely – je to 5400 otáčok za minútu, rovnako ako

 • TS500GSJ25M3.

  Pripojovacie rozhranie je vysokorýchlostné USB 3.0 (nachádza sa na zadnej strane) s externou prenosovou rýchlosťou 500 MB/s. Okamžitá rýchlosť čítania disku je 12 ms. Rozmery 79x15x119 mm a hmotnosť 230 g.

  Jeho dizajn je pozoruhodnou črtou celého radu. Kompaktné, ale pôsobivé hliníkové puzdro s brúseným povrchom, dodávané v pevnom priehľadnom blistri so zatavenou kartónovou škatuľou. Dodáva sa so samotným zariadením, pripojovacím káblom, manuálom a záručným listom.

  Disk obsahuje užitočný zálohovací nástroj NTI Backup Now EZ.

  Výhody

  • Vysoká kvalita vyhotovenia;
  • spoľahlivosť;
  • slávna značka;

  Nevýhody

  • krátky kábel;
  • nie je možné spustiť.

  Najlepší 1TB externý pevný disk

  V našom rebríčku pokračujú tri externé pevné disky s dvojnásobnou kapacitou 1 TB, ktoré vyrobili spoločnosti SanDisk, ADATA a Si

 • con Power.

  Samsung Por

 • SSD T5 1TB

  Hodnotenie: 4.9

  Samsung Por<table></div><p>SSD T5 1TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/34716666193431-115.jpg“ height=“410″ title=“Samsung Por</p><table>SSD T5 1TB“><p>Ďalší člen jednej z najúspešnejších sérií externých SSD od spoločnosti Samsung, Samsung T5. Koncepčne je rovnaký ako vyššie uvedená 512GB verzia, ale kvôli prehľadnosti sa na tento model pozrieme bližšie.</p><p>Predchádzajúca generácia externého pevného disku T3 sa ukázala ako komerčne veľmi úspešná, pretože v sebe spája slušnú rýchlosť čítania a zápisu, malé rozmery, takmer rekordne nízku hmotnosť a odolnosť. Táto prepracovaná séria T5 si zachováva všetky výhody zariadenia a pridáva plnohodnotné rozhranie USB 3 pre vyššiu rýchlosť čítania.1 Gen2 na mostíku ASMedia ASM235CM.</p><p>Výhody rýchlosti sa samozrejme prejavia len vtedy, ak je pripojený počítač vybavený rozhraním na úrovni aspoň. Výrobca sa postaral o to, aby sa dodával s možnosťou výberu z dvoch káblov – USB typu C – typu A a USB typu C.</p><p>Používa najnovšiu 64-vrstvovú pamäť v čase vývoja. V syntetických testoch sekvenčného čítania je výkon podľa tvrdenia – viac ako 500 MB/s. Rýchlosti čítania sú podľa očakávania nižšie – približne 320 MB/s a pre mnohých používateľov väčšinou rovnaké. Na takúto triedu externých SSD diskov je viac než v poriadku a s veľkým náskokom prekonáva konkurenciu s porovnateľnou cenou.</p><p>Práve rýchlosť čítania si väčšina používateľov veľmi pochvaľuje, pretože často naozaj dosahuje referenčné hodnoty. Chvália ho aj za výnimočnú spoľahlivosť a odolnosť, rozhranie USB typu C a väčšie pohodlie vďaka priloženému pripojovaciemu káblu.</p><p>Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Trh so statusom „IT špecialista 2. úrovne“: „Už dlho používam SSD od spoločnosti Samsung, kedysi to boli verzie pre stolové počítače, a ukázali sa ako najspoľahlivejšie a pomerne rýchle. Rozhodol sa ísť na tento model a bol veľmi spokojný! Veľmi rýchly, kompaktný, vysoká kapacita, rozumná cena.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Rýchlosť čítania/zápisu;</li><li>podpora príkazov<br /><tr>IM;</li><li>zabudované šifrovanie;</li><li>trvanlivosť;</li><li>dva pripojovacie káble pre rôzne zásuvky;</li><li>Podpora zásuvky USB typu C;</li><li>Jeden z najľahších vo svojej triede.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Žiadne systematické sťažnosti alebo zjavné nevýhody.</li></ul><h3>Western Digital My Passport Go SSD 1 TB</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Western Digital My Passport Go SSD 1 TB

  Teraz sa pozrime na externý pevný disk, ktorý si získal popularitu medzi používateľmi vďaka dobrým kľúčovým údajom, dôveryhodnej značke a viac-menej prijateľnej cene. Je výrazne lacnejší ako vyššie uvedený Samsung T5, ale stále je to SSD so všetkými výhodami rýchlosti.

  Tento model si získal dobrú povesť a odporúčanie ako najlepší na cestovanie. Mnohí ľudia sa vyjadrujú, že kryt je robustnejší a odolnejší voči poškriabaniu. Elastický nárazník na okrajoch zvyšuje odolnosť zariadenia v prípade pádu.

  Ďalší bod, ktorý je dôležitý pre maximálnu mobilitu – nie je možné stratiť alebo zabudnúť pripojovací kábel. Výrobca od začiatku vytvoril pevné pripojenie a v tomto modeli nie je možné odpojiť kábel od samotného podvozku. Ani kábel však nevisí – v puzdre je naň špeciálna priehradka.

  Zaujímavé riešenie s káblovým pripojením v tomto modeli získalo zmiešané recenzie od používateľov. Niektorí považujú tento prístup za mimoriadne praktický a úplne rieši problém zabudnutia kábla na dočasných miestach. Iní ho kritizovali. Stále je však oveľa viac používateľov, ktorí sú s touto funkciou spokojní.

  Objektívna kritika nezávislých odborníkov a používateľov sa týka len rýchlosti záznamu. Takže zatiaľ čo disk dosahuje vysoký výkon pri čítaní 400 MB/s alebo viac, výkon pri zápise bol testovaný tak, že zriedka prekročil 160 MB/s. Napriek tomu je tu použitá tá najmodernejšia pamäť – TLC 3D NAND, takže kombinácia celkového výkonu a odolnosti je viac než priaznivá.

  Z recenzie overeného používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Tier 2“: „Kompaktný, rýchly, ľahký. Výhodné je aj to, že nie je potrebné pripájať kábel USB a schovávať ho do puzdra (kábel je zabudovaný v disku, v puzdre je pohodlná drážka na jeho schovanie). Pomer ceny a kvality v prospech tohto modelu“.

  Výhody

  • pamäť TLC 3D NAND novej generácie;
  • robustný kryt s pružným lemom;
  • Nie je odnímateľný, skrýva sa vo vnútri krytu;
  • vysoká rýchlosť čítania;
  • užívateľsky prívetivý a zrozumiteľný firmvér;
  • Hodnota za peniaze.

  Nevýhody

  • priemerná (ako pri SSD) rýchlosť zápisu;
  • Nie je možné odpojiť kábel.

  Si
 • con Power Stream S03 1TB
 • Hodnotenie: 4.7

  Si<li></div><p>con Power Stream S03 1TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/6111666193431-5715.jpg“ title=“Si</p><li>con Power Stream S03 1TB“><p>A model od spoločnosti Si dopĺňa skupinu nášho hodnotenia terabajtových externých diskov</p><li>con Power. Elegantný gadget s elegantným dizajnom a farebnou schémou, ktorý trochu pripomína Apple.<p>Disk je vo form factor 2.5″. Rozmery – 122,5 x 77,5 x 13,3 mm. Hmotnosť – 145 gramov. Dve vnútorné dosky slúžia ako nosiče údajov. Rýchlosť otáčania vretena je obvyklá pre externé pevné disky 5 400 otáčok za minútu. Pridelená 8MB vyrovnávacia pamäť.</p><p>Používa rozhranie USB 3 na komunikáciu s počítačom alebo inými „staršími“ zariadeniami.0 (USB 2.0 je tiež vhodná, ale prvá z nich sa uprednostňuje kvôli výrazne vyššej prenosovej rýchlosti). Napájanie 5 V. Výrobcom udávaná teplota skladovania je v rozmedzí od -40 do +70 stupňov. Rozsah bezpečnej prevádzkovej teploty od 5 do 55 stupňov.</p><p>K zariadeniu a príslušenstvu je pripojený špecializovaný softvér od spoločnosti Si</p><li>con Power a SP Widget. Výrobca poskytuje na tento model trojročnú záruku.<h4>Výhody</h4><ul><li>vysokokvalitná konštrukcia;</li><li>elegantný dizajn;</li><li>Spoľahlivé a bezproblémové pripojenie;</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Existuje niekoľko sťažností na húževnatosť puzdra.</li></ul><h3>Pevný disk Seagate Expansion Por<table>Disk 1 TB</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=HDD Seagate Expansion Por<table></div><p>Disk 1TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/191666193431-9015.jpg“ height=“372″ title=“HDD Seagate Expansion Por</p><table>1 TB disk<p>Náš výber uzatvárame najlacnejším 1TB externým diskom od jednej z najznámejších značiek v tejto oblasti – Seagate. Aj v tomto prípade ide o mechanický HDD disk, pri ktorom nám kompromis v rýchlosti čítania a zápisu poskytuje vážnu výhodu – je niekoľkokrát lacnejší ako polovodičové SSD disky s rovnakou kapacitou.</p><p>Len krátke upozornenie pre tých, ktorí sa odvážia otvoriť puzdro a s prekvapením nájdu pevný disk s logom… Žiadne prekvapenie – v roku 2012 americká spoločnosť Seagate úplne odkúpila divíziu pevných diskov juhokórejského giganta Samsung.</p><p>Teraz technická časť. Samotný disk je typický mobilný HDD v prevedení 2.5″ a zodpovedajúce otáčky vretena 5400 ot/min. Interné pripojenie – SATA II. Externé rozhranie USB 3.0 so spätnou kompatibilitou s USB 2.0.</p><p>Čip Asmedia ASM1053 preklenuje medzeru medzi rozhraniami. Riešenie je úspešné a ponúka celkom slušné rýchlosti čítania a zápisu 111-116 MB/s cez USB 3.0. V prípade pripojenia USB 2.0 sa očakáva, že rýchlosť klesne na približne 30 MB/s v oboch smeroch. Pokiaľ ide o HDD, rýchlosti čítania a zápisu sú celkom uspokojivé.</p><p>Mnohí používatelia sa vyjadrili ku kvalite konštrukcie puzdra s pružnými prvkami, ktoré účinne tlmia vibrácie a „praskanie“ mechanických častí zariadenia. Používatelia sú väčšinou spokojní aj s tým, že ani pri veľkom zaťažení sa disk príliš nezahrieva. Veľkým plusom je veľmi dobrá a stabilná rýchlosť čítania a zápisu – rýchlosti sú takmer identické.</p><p>Z overenej recenzie nakupujúceho Yandex.IT špecialista na trhu 2. úrovne: „Rozumná cena za 1 TB kapacitu. Optimálna rýchlosť čítania a zápisu. Skvelé na každý deň aktívneho používania“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Slušné rýchlosti čítania a zápisu;</li><li>Mierne zahrievanie;</li><li>takmer úplná absencia hluku a vibrácií;</li><li>najdostupnejšia cena v sortimente.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Krátky kábel, pri pripojení k stolnému počítaču sa môže nebezpečne prehýbať.</li></ul><h2>Najlepšie 2TB externé pevné disky</h2><p>Ďalšie v rebríčku Expertology sú externé pevné disky s ešte väčšou kapacitou 2 TB. Sú to médiá od známeho výrobcu Western Digital, už preskúmaná firma ADATA a produkt od japonskej spoločnosti Toshiba.</p><h3>Samsung Por<table>SSD T5 2TB</h3><p>Hodnotenie: 4.9</p><div style=Samsung Por<table></div><p>SSD T5 2TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/1021666193431-8015.jpg“ height=“368″ title=“Samsung Por</p><table>SSD T5 2TB“><p>Opäť v našej recenzii, člen uznávaného radu T5 spoločnosti Samsung, tentoraz s kapacitou 2 GB. A tu sa dotkneme niektorých ďalších dôležitých aspektov tohto sortimentu aj tejto konkrétnej úpravy.</p><p>Je potrebné okamžite pripomenúť, že známi výrobcovia vyrábajú a v roku 2021 naďalej oznamujú nové externé SSD s veľkou kapacitou, ale len málo z nich sa môže pochváliť takou malou veľkosťou a pomerne „vzdušnou“ hmotnosťou. Tu sú tieto parametre takmer mimo konkurenciu – 74 × 57 × 11 mm pri hmotnosti 51 g. Podobné riešenia sú k dispozícii napríklad</p><tr>anscend ESD220C, ale má neporovnateľne menej úložného priestoru, menej ako 500 GB.<p>Táto verzia obsahuje dva káble: typ A-Type-C a typ C-Type-C. Externé pevné disky série T3 riešia mnohé pripomienky zákazníkov z predchádzajúcej generácie.</p><p>Pokiaľ ide o zabudované šifrovanie, objasníme, že dostupné nástroje umožňujú šifrovať obsah disku nielen v systéme Windows alebo macOS, ale aj v systéme Android. Jediný rozdiel je v tom, že v prípade stacionárnych systémov je firmvér už obsiahnutý v zariadení. V prípade mobilných gadgetov so systémom Android sa firmvér jednoducho nainštaluje z Google Play.</p><p>Z hľadiska praktického použitia môžeme vidieť očakávaný vysoký výkon. Nezávislé testy ukazujú stabilné výsledky: sekvenčný zápis a čítanie pri rýchlosti 350 – 450 MB/s; čítanie veľkých súborov pri rýchlosti približne 450 MB/s; zápis veľkých súborov pri rýchlosti približne 250 MB/s; čítanie a zápis pri rýchlosti približne 300 MB/s, pričom podľa tohto ukazovateľa je tento model na trhu bezkonkurenčný.</p><p>Používatelia sa zhodujú na tom, čo by podľa odborníkov mal byť, s takmer rekordnými rýchlosťami v rôznych režimoch v porovnaní s drvivou väčšinou konkurenčných modelov. Rovnaká veľkosť a hmotnosť záznamu. Len málo ľudí považuje šifrovanie za silnú výhodu, pretože túto funkciu používa len veľmi málo ľudí. Ale taká zdanlivá maličkosť ako prítomnosť dvoch káblov v kompletnej súprave spôsobuje takmer radosť.</p><p>Z recenzie overeného zákazníka spoločnosti Yandex.Trhovisko so statusom „Level 3 I.T.“: „Vykonáva inzerovanú rýchlosť. Veľmi kompaktný. Ak sa používa na čítanie údajov, je sotva teplý pri rýchlosti 120 až 300 MB/s. Veľmi dobré na hranie hier. Používanie ako úložisko Steam. Nie je veľa hier, ktoré by čítali rýchlejšie ako 540 MB.“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Vysoko výkonná pamäť V-NAND TLC v 64 vrstvách</li><li>jedna z najvyšších rýchlostí čítania a zápisu pre externé SSD disky;</li><li>podpora príkazov<br /><tr>im;</li><li>zabudované šifrovanie;</li><li>USB typu C;</li><li>Minimálne rozmery a hmotnosť pri kapacite 2 TB.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Žiadne veľké nevýhody na výhodách.</li></ul><h3>Transcend StoreJet 25<h3><p>2 TB</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Transcend StoreJet 25<h3></div><p>2TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/17816666193431-9915.jpg“ height=“450″ title=“Transcend StoreJet 25</p><h3><p>2TB“></p><p>Ďalší 2TB externý pevný disk v našom prehľade je mechanický pevný disk, a preto je výrazne lacnejší ako predchádzajúci. Nie je však ani zďaleka najlacnejší, ak ho porovnáte s mechanickými pevnými diskami, a nie s polovodičovými. Existujú na to objektívne dôvody, ktoré súvisia s jeho najvýraznejšími výhodami.</p><p>Najdôležitejšou výhodou tohto modelu je jeho odolnosť voči nárazom. A nezáleží len na odolnosti krytu, ale aj na maximálnej odolnosti samotného pevného disku voči nárazom.</p><p>Samotný kryt je vyrobený z tvrdého plastu. Na vrchnej strane je však uzavretý v hrubom elastickom silikónovom plášti. Povrch je príjemný na dotyk, dokonale pohlcuje hluk a vibrácie.</p><p>Skutočne výnimočná je však schopnosť disku prežiť pád. Všetko na ňom bolo „vyladené“ presne na tento účel, pričom model bol dokonca úspešne testovaný podľa noriem americkej armády MIL-STD-810F METH. 516.5 Proc.IV. Podľa normy musí pohon vydržať až 26 pádov z výšky do 122 cm.</p><p>Nezabudnite, že mechanické disky HDD sú vo všeobecnosti veľmi zraniteľné a ľahko sa rozbijú, aj keď spadnú z výšky 10 – 15 cm. Hovoríme tu o viac ako metrovej výške a nie o jedinom páde. Samozrejme, dôrazne neodporúčame experimentovať, pokiaľ to nie je účelom nákupu jednotky. Napriek tomu je to určite potešujúca funkcia pri dynamickom cestovaní.</p><p>Konkrétne prenosová rýchlosť určuje, aký druh pevného disku kupujete. Na svete je len veľmi málo výrobcov mechanických HDD a samotná spoločnosť</p><tr>Nie sú vyrobené, ale zakúpené od spoločnosti Seagate alebo Western Digital. Najbežnejšie série však vykazujú slušné výsledky rýchlosti. Napríklad v programe CrystalDiskMark 6.0.2 Sekvenčné čítanie/zápis (Q=32,T=1) približne 125 MB/s.<p>Z overenej recenzie zákazníka spoločnosti Yandex.Trh so statusom úrovne 8 a niekoľkomesačnými skúsenosťami: „Tichý, bezpečný, rýchly, chladný. Beží pod torrentom na routeri Keenetic, funguje správne už niekoľko mesiacov.“.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>nárazuvzdorné puzdro so silikónovým krytom;</li><li>takmer jedinečná odolnosť proti pádu;</li><li>masívny výkon pri čítaní a písaní;</li><li>Riadiaca jednotka Asmedia ASM1051, ktorá umožňuje monitorovanie stavu pohonu SMART;</li><li>príjemné na dotyk, dobre vyzerajúce</li><li>3 roky záruka.</li></ul><h4>nevýhody</h4><ul><li>Sťažnosti na vysokú cenu.</li></ul><h3> Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)

  Externý pevný disk My Passport od spoločnosti Western Digital je k dispozícii v rôznych farbách, ktoré zodpovedajú jeho kapacite. Dvojterabajtová „verzia“ je biela s elegantným, trochu nezvyčajným dizajnom.

  Lineárne rozmery zariadenia sú 110×81.521.5 mm. Hmotnosť miniaplikácie – 250 gramov. materiál plášťa – robustný plast.

  Spoločnosť Western Digital je svetoznámy výrobca pevných diskov s dlhou históriou. Musím povedať, že pri výrobe tohto modelu externého disku „ani nepumpoval“. Je to mechanická jednotka vo form factor 2.5″. 8 MB pridelenej vyrovnávacej pamäte. Obsahuje jednu fyzickú jednotku. Rýchlosť otáčania – 5200 otáčok za minútu. Rozsah prevádzkových teplôt od 5 do 35 stupňov Celzia. Môže sa skladovať pri teplotách okolia od -20 stupňov Celzia do +65 stupňov Celzia.

  Na externú komunikáciu používa štandardné rozhranie USB 3.5.0 so šírkou pásma 5 Gb/s. Balenie obsahuje samotnú jednotku, komunikačný kábel, záručný list a krátku príručku na inštaláciu a nastavenie.

  Zariadenie má zabudovanú ochranu heslom a automatické zálohovanie.

  Výhody

  • spoľahlivosť;
  • originálny dizajn;
  • vybavenie;

  Nevýhody

  • Mierne neoznačujúci plášť;
  • Krátka šnúra (subjektívne).

  Western Digital WD Elements Por

  2 TB

  Hodnotenie: 4.8

  Western Digital WD Elements Por<table></div><p>2 TB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/2531666193431-4515.jpg“ height=“400″ title=“Western Digital WD Elements Por</p><table>2 TB<p>Výber najlepších 2 TB externých diskov časopisu Expertology uzatvára ďalší model od renomovaného výrobcu Western Digital. Stojí za to zdôrazniť, že spoločnosť WD vyrába disky sama a nekupuje ich od tretích strán, ako to robí</p><tr>ANSCEND a mnoho ďalších výrobcov. To poskytuje výrobku a priori výhodu, pretože umožňuje lepšiu kontrolu kvality.<p>Jeden z najlacnejších diskov v ponuke, ale nie najlacnejší „2TB“ disk na trhu. V skutočnosti v používateľských recenziách často vidíte sťažnosti na vysokú cenu, ale pokiaľ ide o to najlepšie vo svojej cenovej triede, ťažko môžete očakávať, že bude stáť menej v roku 2021.</p><p>Takéto superschopnosti ako zvýšená ochrana proti nárazom, už nie je. Obyčajné plastové telo, kompaktné, s povrchovou štruktúrou, ktorá dobre skrýva odtlačky prstov. Ostatné funkcie sú celkom štandardné – štandardné pripojenie cez micro USB 3.0 b. Špičková rýchlosť pre túto triedu: sekvenčné čítanie/zápis takmer 120 MB/s; náhodné čítanie 512 KB až 40 MB/s, náhodný zápis až 50 MB/s.</p><p>Z overenej recenzie zákazníka spoločnosti Yandex.Trh ako informatik 5. úrovne s viac ako ročnou praxou: „disk nesie 140 GB knižnicu, hry, filmy, televízne programy. Celý čas je pripojený k môjmu pracovnému počítaču, cez víkend chodí so mnou domov. Funguje hladko a zostáva stále aktívny. Časté sledovanie filmov s ním. Nič nezaostáva ani sa nespomaluje. Priamo na ňom sťahujem aj torrenty. Nikdy som nemal žiadne poruchy.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>kompaktný a relatívne ľahký</li><li>hodnota za peniaze;</li><li>minimálne teplo;</li><li>Prakticky mlčí;</li><li>dobrá rýchlosť čítania a zápisu.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Nepoužiteľný skúšobný proprietárny softvér.</li></ul><h3> ADATA DASHDRIVE DURABLE HD710 2TB</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=ADATA DASHDRIVE DURABLE HD710 2TB

  Expertológia pokračuje v hodnotení dvojterabajtových externých diskov modelom od spoločnosti ADATA. Taiwanský výrobca v tomto prípade (ako aj v mnohých iných) kladie dôraz na pôsobivý dizajn, pričom nezabúda na kvalitnú „výplň“ zariadenia. Disk sa dodáva zabalený v priehľadnom obale, aby ste mohli vidieť krásu jeho vonkajšieho vzhľadu.

  Lineárne rozmery zariadenia sú 99×21.5x132mm, hmotnosť 220g. Na komunikáciu používa štandardný port USB 3.0, kábel je súčasťou dodávky, technická dokumentácia je súčasťou dodávky. Je vybavený gumovou zátkou, ktorá chráni pred vlhkosťou a prachom. Kábel presne zapadá do otvoru pozdĺž puzdra.

  Výrazný a mierne agresívny dizajn zariadenia nie je len „hádzaním prachu do očí“. Disk prešiel mnohými testami výkonu a integrity dát v náročných fyzikálnych podmienkach (vrátane vojenského štandardu MIL-STD-810G 516.6).

  Pri jeho konštrukcii inžinieri kládli dôraz aj na odolnosť voči vode – spĺňa normu IPX68 a udrží si svoj výkon aj pri úplnom ponorení do vody do hĺbky až 1 metra po dobu až pol hodiny. Pokiaľ ide o dážď alebo rozsypaný čaj – tieto účinky naň nemajú vplyv.

  Tvrdý plast s pogumovanými vložkami tvorí základ celej skrine. Tieto sú dobre odpružené pre prípad pádu.

  Meter LED na vonkajšej strane jednotky vás informuje o jej aktivite. Okrem príslušenstva a návodu obsahuje súprava aj špecializovaný softvér.

  Výhody

  • odolnosť voči nárazom;
  • pôsobivý dizajn;
  • žiadny hluk, žiadne prehrievanie;
  • odolnosť voči vlhkosti;

  Nevýhody

  • Významné percento adaptérov sata-usb vyhorí.

  Najlepšie 4TB externé pevné disky

  A na záver nášho prehľadu Expertology sa pozrime na dva modely externých pevných diskov od známych výrobcov Western Digital a Seagate. Ide o najobjemnejšie úložné zariadenia v našom hodnotení – každé s kapacitou 4 TB. Spoločná vlastnosť väčšiny modelov tejto veľkosti – „nevidia“ staré operačné systémy, ako je Windows XP. Ale to je sotva nevýhoda.

  Mobilný disk LaCie 4 TB

  Hodnotenie: 4.9

  Mobilný disk LaCie 4 TB

  Mini prehľad najlepších externých pevných diskov s kapacitou 4 TB odhaľuje veľmi výrazný „fenomén“ na trhu prenosných úložísk. Ide o výrobok francúzskej spoločnosti LaCie, ktorá sa špecializuje práve na tento druh hardvéru – pevné disky, flash disky, polia RAID. Predtým bola spoločnosť LaCie divíziou známeho amerického výrobcu elektroniky Quantum až do roku 1995, keď ju kúpila francúzska spoločnosť d2.

  Tento model je rozhodne zástupcom prémiovej triedy. Prejavuje sa to vo všetkom – vo vynikajúcom dizajne, kvalite materiálov a skutočnosti, že kryt je vyrobený z kovu. Samotné zariadenie je pomerne ťažké, váži plných 400 g. V tomto prípade to však nekazí – naopak, početné recenzie používateľov naznačujú, že takáto hmotnosť prispieva k pevnosti a akejsi „vážnosti“ zariadenia. Mimochodom, medzi 2TB verziou, ktorá váži len 174 g, je veľký rozdiel v hmotnosti.

  Pokiaľ ide o samotný pevný disk, ktorý sa nachádza vo vnútri, je tu samozrejme disk tretej strany. Najčastejšie je tento model vybavený diskom Seagate. Rýchlosti čítania a zápisu nie sú rekordné, ale ani nízke – 130 MB/s. Pre mechanický HDD je to úplne normálne.

  Príjemný prvok pre majiteľov zariadení Apple – zariadenie je hneď po vybalení z krabice výborne kompatibilné s notebookmi a stolnými počítačmi Apple – po pripojení ho operačný systém ponúka na použitie ako stroj času.

  Kompatibilita na úrovni balíka je v tomto modeli dobre premyslená. Zariadenie sa pripája cez USB-C a súčasťou balenia je symetrický kábel Type-C, čo znamená, že nie je problém pripojiť ho k MacBooku a nie sú potrebné žiadne adaptéry. Výrobca však zašiel ďalej a postaral sa o záujmy používateľov „normálnych“ notebookov pridaním kábla USB 3.0 – USB-C.

  Z overenej recenzie zákazníka spoločnosti Yandex.Trh so statusom „Level 8“: „Kvalita! V dlani je okamžite vidieť, že ide o kvalitný výrobok – ťažký kus kovu. Dodáva sa s dvoma káblami, mesačnou licenciou Adobe. Záruka 2 roky.“.

  Výhody

  • kovové puzdro;
  • prémiový dojem;
  • príjemná váha (subjektívne);
  • Dizajn v štýle Apple vrátane farebného označenia Space Gray;
  • V súprave sú dva káble pre rôzne zásuvky;
  • Úzka kompatibilita s počítačom Mac, aj na použitie ako stroj času.

  Nevýhody

  • relatívne hlučná prevádzka.

  Seagate STEA4000400

  Hodnotenie: 4.8

  Seagate STEA4000400

  Externý disk od spoločnosti Seagate dopĺňa naše hodnotenie. Je to mechanické zariadenie s jedným pevným diskom SATA vo vnútri. Vyrobené v tvarovom faktore 2.5″. Táto séria bola špeciálne navrhnutá na bežné použitie, ale je optimalizovaná na prevádzku v operačnom systéme Windows.

  Rozmery zariadenia sú 117 x 80 x 20.9 mm a váha 238 g. Elektronika a nosič sú uzavreté v odolnom čiernom plastovom puzdre so symetrickou textúrou, ktorá dobre skrýva škrabance, odtlačky prstov a iné stopy.

  Na komunikáciu sa používa rozhranie USB 3.0. Dodáva sa s komunikačným káblom (zabezpečuje aj napájanie zariadenia), návodom a záručnými dokladmi. 24-mesačná záruka výrobcu.

  Výhody

  • dobré rýchlosti čítania a zápisu;
  • Textúra puzdra zakrýva nedostatky;
  • atraktívna cena;
  • „Poctivá“ deklarovaná kapacita;
  • Je tiež celkom tichý;

  Nevýhody

  • rýchlosť môže klesnúť pri prenose veľkých súborov (1.5 GB a viac).
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: