26 najlepších pevných diskov

Trh s pevnými diskami je dnes plný najrôznejších modelov s rôznymi špecifikáciami – kapacitou, nominálnou rýchlosťou čítania/zápisu, tvarovým faktorom a ďalšími parametrami. SSD sú veľmi konkurenčným segmentom trhu s elektronikou. Spoločnosť Expertology roztriedila množstvo dostupných pevných diskov a zostavila pre vás rebríček najlepších modelov na rôzne účely.

Rebríček najlepších pevných diskov

IM. Výdrž pri zápise 320 TB.

Fyzikálne vlastnosti pohonu sú nasledovné: Rozmery sú 22.39×121.04×176.33 mm a váha 200 g. Pri prevádzke a skladovaní je odolný voči nárazom 1500 G – veľmi vysoká. Prevádzková teplota pohonu je obmedzená na 70 °C.

Hoci je disk dostatočne nenápadný pre skrinku stolného počítača, nie je estetický. Veľkoryso dimenzovaný chladič obopína modrý laserom vyrezávaný odznak s logom a na hornom spoji je ďalšie logo Plextor a osvetlený pásik LED. To všetko vytvára veľmi výrazný, dokonca hráčsky vzhľad a disk vyzerá veľmi atraktívne v otvorenom alebo priehľadnom kryte.

Výhody

 • Výkonný, vysokoúčinný regulátor;
 • pútavý dizajn;
 • Vysokokvalitné chladenie;
 • Jednoduché nastavenie, správa a aktualizácia;
 • Dostatočne vysoká rýchlosť čítania/zápisu.

Nevýhody

 • Žiadne významné nevýhody.

Corsair CSSD-N1920GBXTI

Hodnotenie: 4.8

Corsair CSSD-N1920GBXTI

Ďalší v poradí Expertology ponúka disk Corsair, ktorý samotný výrobca označuje ako herný disk. Jeho špecifikácie hovoria o jeho vhodnosti pre moderné videohry, ako aj pre náročnú grafiku. Form Factor 2.5″ umožňuje inštaláciu nielen do stolových počítačov, ale aj do mnohých notebookov.

Najvýraznejšou vlastnosťou tohto pevného disku je jeho kapacita 1920 GB. To do značnej miery prispelo k jeho viac ako nezanedbateľným nákladom. Používa pamäť MLC (dva bity na bunku), ktorá má oproti TLC, podobne ako predchádzajúci model, množstvo dôležitých výhod a minimum nevýhod.

Nominálna rýchlosť čítania je 550 MB/s a rýchlosť zápisu je rovnaká. Je to výrazne menej ako pri vyššie uvedenom modeli, ale tento údaj je realistickejší a lepšie zodpovedá šírke pásma rozhrania. Zariadenie je pripojené cez SATA 6Gbit/s. Náhodný zápis – 85 tisíc. IOPS.

Fyzické vlastnosti jednotky sú tieto. Rozmery – 70x7x100mm, hmotnosť – 55g. Odolnosť voči nárazom 500 G v statickom a prevádzkovom režime. Teplotné obmedzenie – 70 °C.

Výrobca poskytuje na tento model plnú päťročnú záruku. Adaptér pre 9 je súčasťou balenia.5 mm.

Výhody

 • Záruka 5 rokov;
 • Vysokokvalitná ochrana proti výkyvom napájania;
 • zvýšená spoľahlivosť;
 • hranie hier;
 • Vylepšené metódy opravy chýb.

Nevýhody

 • Neoznačené.

Intel SSDPED1D960GAX1

Hodnotenie: 4.8

Intel SSDPED1D960GAX1

Teraz sa v našom odbornom hodnotení pozrieme na vysoko výkonný SSD disk od „avantgardy“ mikroelektroniky – spoločnosti Intel. S polovičnou kapacitou oproti predchádzajúcemu modelu (960 GB) je zariadenie dvakrát drahšie. Z pohľadu bežného kupujúceho je to citeľná nevýhoda, ale existujú na to dobré dôvody.

Tento model využíva vysoko výkonnú a rýchlu pamäť 3D XPoint, ktorú spoločnosti Intel a Micron predstavili len „včera“ – v polovici roka 2015. Rýchlosť zápisu – 2.2k. MB/s, čítanie 2.6K. MB/s. Náhodný zápis – 550k. IOPS. Pripojenie cez PCI-E 3.0 x4. Kompatibilita so štandardom NVMe. Funkcie zabudovaného šifrovania údajov.

Fyzické údaje jednotky sú nasledovné. Rozmery – 17.2×68.9x168mm, 230g. Spotreba pri behu je v priemere približne 16.Spotreba energie 40 W. Obmedzenie bezpečnej prevádzkovej teploty – 85 °C. Odolnosť zariadenia voči nárazom je v tejto skupine najnižšia – 50 G v statickom stave a v prevádzke, ale táto hodnota je stále neporovnateľne lepšia ako pri akomkoľvek mechanickom pohone.

Inžinieri spoločnosti Intel dokonca venovali veľkú pozornosť vzhľadu disku. Elegantný a mierne krikľavý dizajn s podsvietením LED. Model je teda skvelý pre hráčov, hoci výrobca ho výslovne neoznačuje ako herný model.

Výhody

 • maximálna rýchlosť a výkon;
 • pútavý dizajn;
 • extrémna odolnosť;
 • Inovatívny typ pamäte;
 • Najvyššia rýchlosť čítania/zápisu v skupine.

Nevýhody

 • vysoká cena.

SSD disk Western Digital WD BLUE 3D NAND SATA 500 GB (WDS500G2B0A)

Hodnotenie: 4.7

SSD disk Western Digital WD BLUE 3D NAND SATA 500 GB (WDS500G2B0A)

Poslednou položkou v prvej skupine rebríčka je lacný, ale rozhodne hodnotný disk od spoločnosti Western Digital. Napriek veľmi nízkemu rozpočtu je pevný disk výrobcom prezentovaný ako herný pevný disk a celkom objektívne.

Disk má rozmery 2.5″ pevný disk, vhodný pre stolové počítače (prípadne cez adaptér) aj notebooky. Má kapacitu 500 GB a používa pamäť TLC 3D NAND. Poháňaný vysoko výkonným radičom Marvell 88SS1074. Číta rýchlosťou 560 MB/s, zapisuje rýchlosťou 530 MB/s, náhodné zápisy rýchlosťou 84k. IOPS. Pripojenie cez rozhranie SATA 6 Gbit/s. Podpora NCQ a príkazov

IM. Celková výdrž pri zápise 200 TB.

Lineárne rozmery zariadenia sú 69.85x7x100.2 mm a váži len 37 g. Obmedzenie bezpečnej prevádzkovej teploty – 70 °C. Pevný disk sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči nárazom pri statickom namáhaní a prevádzke – až do 1500 G. Pri prevádzke spotrebuje len približne 3 ppm.35 W.

Záručná doba výrobcu 36 mesiacov.

Výhody

 • hranie hier;
 • Minimálna spotreba energie;
 • výkonný ovládač;
 • prijateľná cena.

Nevýhody

 • Neoznačené.

Najlepší pevný disk pre stolný počítač

Teraz sa pozrime na tradičný typ diskov – mechanické pevné disky s reverzibilnými magnetickými platňami. Analytici spoločnosti Expertology umiestnili tri pozoruhodné modely od najznámejších svetových spoločností – Seagate, Western Digital a Toshiba.

Všetky tri pevné disky majú niektoré spoločné vlastnosti: podporu rozšíreného formátu (sektory 4K), formát 3.5″, pripojenie SATA 6 Gbit/s, externý tok dát 600 MB za sekundu.

Seagate ST4000DM004

Hodnotenie: 4.9

Seagate ST4000DM004

Otvoril tri z najlepších HDD pre PC „pevný disk“ výroby slávnej americkej spoločnosti, ktorá viac ako tucet rokov je spojená výhradne s touto triedou komponentov.

Najvyššia kapacita disku v skupine 4k. GB. Poskytuje 256 MB internej vyrovnávacej pamäte na rýchly prenos údajov.

Pevný disk je navrhnutý a vyrobený vo form factor 3.5″ formát, obsahuje dve magnetické dosky a štyri hlavy. Otáčky vretena 5400 ot/min. Nominálna prenosová rýchlosť – 190 MB/s. Pripojenie prostredníctvom štandardného rozhrania SATAIII (6 Gb/s). Podporuje hardvérové radenie príkazov (NCQ). Skutočný výkon čítania veľkých sektorov, ktorý používatelia nahlásili, plne zodpovedá špecifikáciám.

Fyzikálne parametre zariadenia sú tieto. rozmery – 101.6×20.17×146.99 mm, hmotnosť 490 g. Spotreba približne 5 W v prevádzkovom režime. Obmedzenie teploty v prevádzkovom režime – 60 °C. Maximálna deklarovaná hladina hluku je 27 dB a podľa mnohých recenzií skutočných používateľov je táto hodnota plne v súlade so skutočnosťou.

Na tento model poskytuje výrobca 24-mesačnú záruku.

Výhody

 • Dobrý pomer cena/objem;
 • ticho;
 • Minimálne teplo;
 • vysoká kapacita vyrovnávacej pamäte.

Nevýhody

 • Nízke otáčky (čiastočne kompenzované veľkou vyrovnávacou pamäťou).

Western Digital WD Blue Desktop 2 TB (WD20EZRZ)

Hodnotenie: 4.8

Western Digital WD Blue Desktop 2 TB (WD20EZRZ)

Ako ďalší v rebríčku predstavujeme ďalší dôstojný model od rovnako dôstojného výrobcu. Tento HDD má polovičnú kapacitu oproti svojmu predchodcovi – 2k. GB, ale je aj výrazne lacnejší. Okrem toho má niekoľko dôležitých výhod.

Form Factor 3 pevný disk.5″ s rozmermi 101.626.1×147 mm a váha 600 g. Nominálna inzerovaná rýchlosť čítania sa rovná rýchlosti zápisu 147 MB/s. Pridelenie 64 MB miesta na pevnom disku pre vyrovnávaciu pamäť. Otáčky vretena 5400 ot/min. Pripojenie cez port SATA III (6.0 Gb/s)

Pozoruhodné fyzické vlastnosti zariadenia sú. Spoločnosť Seagate sa nechváli svojou odolnosťou voči nárazom, ale tu je ešte lepšia – 30G pri prevádzke a 250G pri statickom ukladaní. Hlučnosť je nižšia ako 27 dB pri plnom zaťažení a 23 dB pri voľnobehu. Obmedzené na bezpečnú prevádzkovú teplotu 60 °C. Priemerná spotreba energie – 4.10W.

Pri všetkých svojich zjavných výhodách nie je tento model bez nevýhody, ktorú možno ľahko vyliečiť. V predvolenom nastavení je pevný disk príliš horlivý pri parkovaní hlavy – počet parkovaní môže ísť do tisícov za deň, čo je priama cesta k rýchlemu zlyhaniu. Preto sa odporúča upraviť toto nastavenie pomocou špeciálneho nástroja.

Výhody

 • ticho;
 • Neprehrieva sa;
 • odolné voči rozbitiu;
 • prijateľná cena.

Nevýhody

 • frekvencia parkovania hlavy.

Toshiba DT01ACA300

Hodnotenie: 4.7

Toshiba DT01ACA300

V rebríčku najlepších pevných diskov pre počítače od spoločnosti Expertology sa umiestnil pevný disk japonskej spoločnosti Toshiba, ktorá má super autoritu v oblasti elektroniky. Tu musíme spomenúť, že prezentovaný model bol vyvinutý v rámci spoločnosti Hitachi a vyrába sa na zariadení Hitachi, ktoré bolo po predaji podniku Western Digital prevedené na Toshibu. V tomto konkrétnom prípade výrobok z takéhoto „viacnásobného riešenia“ len ťažil.

Kapacita pevného disku je 3k. GB. Vyrovnávacia pamäť 54 MB. Priemerné rýchlosti čítania a zápisu sú pomerne vysoké vďaka zrýchlenej rýchlosti vretena 7200 otáčok za minútu. Veľmi dobrý indikátor rýchlosti prístupu

ack toack – 0.5 msec.

Rozmery pohonu sú 101.626.1x147mm, hmotnosť. Podobne ako predchádzajúci model sa aj tento pevný disk vyznačuje zvýšenou mechanickou odolnosťou – 70 G v prevádzkovom režime a 300 G pri statickom ukladaní. Menovitý prevádzkový hluk nepresahujúci 28 dB. Niektorí používatelia spomínajú výrazné „praskanie“ počas prevádzky, ale v tomto bode nie sú žiadne zjavné sťažnosti. Menovitý hluk pri voľnobehu je takmer rovnaký, 27 dB.

Na internete je podozrivo vysoké percento nahlásených porúch, ale hĺbková analýza ukazuje, že tieto prípady väčšinou súvisia s nesprávnym používaním zariadenia. Preto naši recenzenti túto skutočnosť nepovažovali za výslovnú nevýhodu.

Výhody

 • Cena za megabajt;
 • Dostatočne tichý;
 • vysoká rýchlosť;
 • neprehrieva sa bez externého chladenia vzduchom (ak nie je preťažený).

Nevýhody

 • Väčšia náchylnosť na výpadok napájania.

Najlepšie SSD disky pre váš notebook

Teraz náš prehľad SSD diskov vhodných na inštaláciu do notebookov a počítačov typu „všetko v jednom. Kompaktnosť je hlavnou požiadavkou na tento typ zariadenia. Preto naši odborníci vybrali najlepšie SSD disky výlučne na základe formátu 2280.

Pozrieme sa na tri modely rôznych značiek – Samsung, ADATA a Plextor. Všetky podporujú rozšírený formát (sektory 4K), sú pripojené cez M.2.

Samsung MZ-V6E500BW

Hodnotenie: 4.9

Samsung MZ-V6E500BW

Začnime SSD diskom od juhokórejského technologického giganta Samsung. Ide o najdrahší model v skupine, ale vďaka viacerým funkciám sa ho oplatí kúpiť na určité úlohy.

Kapacita média 500 GB na pamätiach TLC 3D NAND flash. Zariadenie sa vyznačuje vysokou rýchlosťou zápisu 1800 MB/s. Rýchlosť čítania je takmer dvakrát vyššia – 3200 MB/s. Náhodné nahrávanie – 330 tisíc. IOPS. Pripojenie rozhrania – vysokorýchlostný PCI-E 3.0 x4. NVMe a podporované príkazy

IM. Zabudované šifrovanie údajov.

Fyzické vlastnosti zariadenia sú tieto. Rozmery – 22×2.3x80mm, hmotnosť – 8g. Vysoká odolnosť voči nárazom – 1500 G v statickom a prevádzkovom režime. Maximálna bezpečná prevádzková teplota – 70 °C. Disk spotrebuje v priemere do 5.Výkon 4 W.

Aby disk fungoval čo najlepšie, je potrebné na viacerých modeloch notebookov vykonať zmeny v nastaveniach systému BIOS. To sa často stáva faktorom nepravdivých a nepodložených tvrdení o rýchlosti pevného disku.

Na tento model sa vzťahuje 36-mesačná záruka výrobcu.

Výhody

 • Vysoká rýchlosť čítania a zápisu;
 • Jeden z najlepších pomerov ceny a výkonu;
 • Vysoko odolné voči nárazom;
 • tím
IM.

Nevýhody

 • Režim RAPID môže byť problémom s procesormi AMD;
 • vysoké náklady.

ADATA XPG GAMMIX S11 480GB

Hodnotenie: 4.8

ADATA XPG GAMMIX S11 480GB

Teraz sa pozrime na druhú pozíciu v tejto skupine – SSD od spoločnosti ADATA (Taiwan). Známa svojimi malými rozmermi, takmer nulovou spotrebou energie a viac než slušným výkonom.

Kapacita 480 GB. Vysoká rýchlosť (1.7K. MB/sec zápisu, 3.05k. MB/s – čítanie) poskytuje inovatívna pamäť TLC 3D NAND a radič Si

 • con Motion. Náhodný zápis – 280k. IOPS. Pripojenie cez PCI-E 3.0 x4, podpora NVMe. Výdrž pri zápise 320 TB.

  Niekoľko slov o fyzických vlastnostiach jednotky. Má rozmery 22×3.5×80 mm, váha len 8 g. V priemere spotrebuje pri prevádzke veľmi málo energie – 0.33W. Pracuje pri maximálnej bezpečnej teplote 70 °C. Odolnosť voči nárazom pri statickom zaťažení a v prevádzke je 1500 G.

  Malé rozmery disku nebránili výrobcovi vytvoriť atraktívny „herný“ vzhľad a výrobca ho umiestnil ako herný disk.

  Spoločnosť ADATA poskytuje na tento model rekordnú 60-mesačnú záruku.

  Výhody

  • „herný“ výkon;
  • trvanlivosť;
  • zanedbateľný ohrev;
  • Mikroskopická spotreba energie;
  • päťročná záruka.

  Nevýhody

  • nie je označený.

  lextor PX-256S3G

  Skóre : 4.7

  Plextor PX-256S3G

  A tento rebríček skupiny Expertology uzatvára disk od slávnej taiwanskej (pôvodne japonskej) spoločnosti Plextor. Rovnako ako jeho predchodcu, aj tento SSD disk výrobca označil ako herný SSD disk.

  Disk má kapacitu 256 GB. Používa pamäť TLC (tri bity na bunku). Tok údajov riadi kontrolér Si

 • Pohyb. Táto kombinácia dosahuje rýchlosti 510/550 MB/s (sekvenčný zápis/čítanie). Náhodný zápis – 71k. IOPS.

  Viac ako priestranná 512 MB vyrovnávacia pamäť, ktorá ponúka obrovské výkonnostné výhody. Podporované príkazy

 • Technológia IM a NCQ. Pripojenie k disku prostredníctvom rozhrania SATA 6 Gbit/s. Celková výdrž pri zápise je 70 TB.

  Tento je ešte drobnejší ako predchádzajúci – 22×2.3×80 mm, váha 10 g. Maximálne bezpečné obmedzenie teploty podobne ako pri 70 °C.

  spoločnosť lextor poskytuje na tento model 3-ročnú záruku.

  Výhody

  • spoľahlivosť a životnosť;
  • zanedbateľné teplo;
  • Vysoká rýchlosť;
  • minimálna veľkosť;
  • primeraná cena.

  Nevýhody

  • Žiadne veľké nevýhody.

  Najlepšie pevné disky pre váš notebook

  Teraz sa v hodnotení Expertology pozrieme na ďalšie tri HDD pre notebooky, tentoraz však pôjde o klasické HDD s mechanikou a magnetickými platňami vo vnútri. Všetky navrhované modely podporujú rozšírený formát (sektory 4K) v kompaktnom vyhotovení 2.5″, pripája sa cez rýchle rozhranie SATA 6 Gbit/s, ponúka výnimočnú odolnosť voči nárazom 400G pri prevádzke a 1000G pri statickom ukladaní.

  Seagate ST500LM021

  Hodnotenie: 4.9

  Seagate ST500LM021

  Začnime s vysoko výkonným pevným diskom Seagate. Okrem vynikajúcich kľúčových funkcií je cenovo najdostupnejším riešením spomedzi svojich kolegov v skupine. Zariadenie patrí do série Laptop Thin HHD a samotná nomenklatúra naznačuje jeho kompaktné rozmery.

  Pevný disk má celkovú kapacitu 500 GB, pričom vyrovnávacia pamäť má kapacitu 32 MB. Hlavnou pracovnou zložkou je jeden magnetický disk a dve hlavy. Vreteno pracuje pri 7200 otáčkach za minútu a dosahuje priemernú rýchlosť prenosu dát približne 135 MB/s (nezávislé testy ukázali, že je plne kompatibilné). Priemerná latencia – približne 11 ms.

  Fyzické údaje pevného disku sú tieto. Rozmery – 70.1x7x100.55 mm, hmotnosť 95 g. Menovitá hlučnosť v prevádzke je 24 dB, pri nečinnosti je o niečo nižšia, 23 dB. V prevádzke spotrebuje približne 1.Spotreba energie 8 W.

  Spoločnosť Seagate naň poskytuje 24-mesačnú záruku.

  Výhody

  • vysoká rýchlosť;
  • štíhly;
  • tichá prevádzka;
  • atraktívna cena.

  Nevýhody

  • Isté pochybnosti o kvalite odolnosti voči nárazom.

  Western Digital WD Black 1 TB (WD10JPLX)

  Hodnotenie: 4.8

  Western Digital WD Black 1 TB (WD10JPLX)

  Ďalším v našom hodnotení je kompaktný „prenosný“ pevný disk od spoločnosti Western Digital. Má rovnaké rozmery ako predchádzajúci disk, ale je výrazne hrubší, čo spôsobuje určité obmedzenia pri jeho montáži do konkrétneho modelu notebooku.

  Kapacita pevného disku je dvojnásobná v porovnaní s prvým modelom v skupine – 1k. GB. Vyrovnávacej pamäti je pridelené podobné množstvo pamäte – 32 MB. Vreteno pracuje pri 7200 otáčkach za minútu. Neobjektívne porovnávacie testy zaznamenali 127 MB/s (zápis) a 123.5 MB/s (čítanie).

  Obsahuje vlastný algoritmus dynamického ukladania do vyrovnávacej pamäte spoločnosti Western Digital na minimalizáciu oneskorenia a optimalizáciu prideľovania vyrovnávacej pamäte medzi operáciami čítania a zápisu.

  Fyzický výkon zariadenia je. Rozmery 69.85×9.5×100.2 mm, 115 g. V pracovnom režime spotrebuje približne 1.8 wattov elektrickej energie. Menovitá hlučnosť 27 dB v prevádzke, 25 dB pri voľnobehu.

  Disk má výrazne hrubší kryt ako prvý model v skupine, takže nie je vhodný pre všetky notebooky a všetky ultrabooky.

  Výrobca poskytuje na tento model bohatú 60-mesačnú záruku.

  Výhody

  • Vysoká rýchlosť;
  • spoľahlivosť;
  • päťročná záruka.

  Nevýhody

  • výrazné emisie tepla a hluku.

  Toshiba HDWL120UZSVA

  Hodnotenie: 4.7

  Toshiba HDWL120UZSVA

  Posledným modelom v tejto skupine je kompaktný mechanický pevný disk od spoločnosti Toshiba. Ide o najobjemnejší model v skupine a podľa očakávania aj najdrahší. Zariadenie patrí do série L200, ktorú špecialisti spoločnosti Toshiba vyvinuli špeciálne pre prenosné počítače, herné konzoly a periférne zariadenia rôzneho druhu.

  Kapacita zariadenia je 2k. GB. 128 MB pamäte pridelenej pre vyrovnávaciu pamäť. Vreteno pracuje pri 5400 otáčkach za minútu. Podporuje technológiu NCQ. Priemerná latencia približne 5.56 ms. Výrobca optimalizoval všetky procesy pre vysokú kvalitu a dosiahol vysokú rýchlosť prenosu dát aj pri znížených otáčkach vretena. Neutrálnosť a hladina hluku sú obmedzené na minimum.

  Tento model má tieto fyzikálne parametre. Rozmery – 69.85×9.5×100 mm, 117 g. Približne 1 prevádzková spotreba energie.65W. Hladina hluku je obmedzená na maximálne 24 dB v prevádzke a 23 dB, keď sa nepoužíva. Prevádzková teplota obmedzená na maximálnu bezpečnú prevádzkovú teplotu 65 °C.

  Odolnosť voči nárazom 400 G v prevádzke a 1000 G pri statickom skladovaní.

  Výhody

  • kapacitu;
  • Pomerne vysoká rýchlosť prenosu údajov vďaka optimalizácii všetkých procesov;
  • Bezpečnosť údajov pri prenose (technológia nakladania na rampe).

  Nevýhody

  • nezistené.

  Najlepšie pevné disky pre server

  Prejdime teraz k hodnoteniu pevných diskov, ktorých technické vlastnosti umožňujú ich použitie v serveroch. Náš prehľad zahŕňa päť modelov vrátane troch mechanických pevných diskov od spoločností HGST, Seagate a Intel a dvoch SSD diskov od spoločností Western Digital a HGST.

  Keďže v serverových staniciach sa môžu používať celé polia pevných diskov, začína byť dôležitá aj hodnota MTBF, preto odborníci túto charakteristiku pridávajú do popisov zariadení. Všetky uvedené vzorky podporujú rozšírený formát (sektory 4K).

  HGST HUSMM3240ASS204

  Hodnotenie: 4.9

  HGST HUSMM3240ASS204

  Túto časť recenzie začneme SSD diskom americkej spoločnosti HGST (vo vlastníctve Western Digital). Priama montáž hotového výrobku sa vykonáva v Malajzii.

  Disk má kapacitu 400 GB a využíva inovatívnu pamäť MLC 3D NAND. Rýchlosť zápisu 2050 MB/s, rýchlosť čítania 2100 MB/s. Náhodný zápis – 200k. IOPS, náhodné čítanie – 400k. IOPS. Pripojenie cez rozhranie SAS. Odhadovaná MTBF 2.5 miliónov. hodiny. Zabudovaná funkcia Secure Erase. Externá prenosová rýchlosť 1200 MB/s. Žiadne zabudované šifrovanie údajov.

  Pevný disk v kompaktnom vyhotovení 2.5″. jeho rozmery sú 70.1x15x100.6 mm, hmotnosť 140 g. Odolnosť voči nárazom v pracovnom režime – 500 G, statická odolnosť pri skladovaní – 1000 G. Bezpečné obmedzenie prevádzkovej teploty na 60 °C.

  Výrobca poskytuje na tento model 60 mesiacov záruky.

  Výhody

  • spoľahlivosť;
  • vysoké rýchlosti zápisu a čítania;
  • trvanlivosť;
  • päťročná záruka.

  Nevýhody

  • predražené.

  Seagate XF1230-1A0960

  Hodnotenie: 4.8

  Seagate XF1230-1A0960

  Druhým príspevkom v dnešnom rebríčku Expertology je veľký, výkonný a relatívne lacný podnikový SSD disk od spoločnosti Seagate.

  Tento model je oveľa priestrannejší ako jeho predchodca s 960 GB. Používa pamäť typu eMLC. Rýchlosť sekvenčného zápisu 490 MB/s a čítania 560 MB/s; náhodný zápis 16800 IOPS. Pripojenie cez rozhranie SATA 6 Gbit/s. podporovaný príkaz

  Technológia IM a NCQ. Externá rýchlosť prenosu dát 600 MB/s. Odhadovaná MTBF 2 milióny hodín. hodiny.

  Formát pevného disku 2.5″ s lineárnymi rozmermi 70.1x7x100.25 mm. Hmotnosť 85 g. Priemerná spotreba energie 4.20W. Obmedzenie bezpečnej prevádzkovej teploty na 70 °C. Odolnosť voči prevádzkovým a statickým nárazom 1500G.

  Kľúčovou výhodou tohto modelu je optimálna kombinácia spoľahlivosti a výkonu s plnou možnosťou zachovania kompatibility so staršou infraštruktúrou úložísk. To umožňuje podniku ušetriť maximálne množstvo peňazí pri modernizácii serverových systémov.

  Výhody

  • Jednoduché nasadenie v staršej infraštruktúre úložísk
  • optimálne prispôsobenie výkonu IOPS na maximalizáciu rýchlosti náhodného prístupu
  • Výhodná cena za megabajt“;
  • vyššia spoľahlivosť a bezpečnosť podnikových údajov.

  Nevýhody

  • Neboli zistené žiadne významné nevýhody.

  Intel SSDSC2KI010T801

  Hodnotenie: 4.7

  Intel SSDSC2KI010T801

  Ďalším v našom rebríčku je serverový SSD disk od spoločnosti Intel „sám“. Tento model je cenovo porovnateľný s predchádzajúcim príkladom, ale je o niečo objemnejší a má niektoré ďalšie výhody.

  Kapacita pevného disku 1024 GB. Používa inovatívnu vysoko výkonnú pamäť TLC 3D NAND. Sériová rýchlosť zápisu 450 MB/s, rýchlosť čítania 550 MB/s. Pripojenie cez SATA 6Gbit/s. MTBF je odhadovaná hodnota 1.6 milimetrov. Hodiny. Zabudované šifrovanie údajov.

  Disk je vyrobený v kompaktnom tvare 2.5″ s lineárnymi rozmermi 100x70x7 mm. Váha 82 g. Nominálna spotreba energie je 2.3W. Odolnosť voči nárazom a statickým šokom 1500 G. Teplotné obmedzenie pre maximálnu prevádzkovú teplotu 70 °C.

  Spoločnosť Intel poskytuje na tento model 3-ročnú záruku.

  Výhody

  • Zvýšená spoľahlivosť;
  • výhodnú „megabajtovú cenu“;
  • Renomovaná značka;
  • trvanlivosť;
  • Zabudované šifrovanie údajov.

  Nevýhody

  • nebola zistená.

  Western Digital WD Gold 1 TB (WD1005FBYZ)

  Hodnotenie: 4.6

  Western Digital WD Gold 1 TB (WD1005FBYZ)

  Predposledným modelom v tejto hodnotiacej skupine od spoločnosti Expertology je mechanický pevný disk od spoločnosti Western Digital. Výrobca tento model jasne označil ako serverovú jednotku, ako je zrejmé z jeho špecifikácií. Vzhľadom na uvedené skutočnosti je tento model cenovo najdostupnejší v tejto skupine.

  Kapacity sú 1000 GB. Kapacita vyrovnávacej pamäte 128 MB. Rýchlosti čítania a zápisu sú rovnaké, 184 MB/s. Vreteno pracuje pri 7200 otáčkach za minútu. Pripojenie cez port SATA 6 Gbit/s. Podporuje NCQ. Odhadovaná MTBF približne 2M. hodiny.

  Pevný disk je vyrobený vo form factor 3.5″ s lineárnymi rozmermi 101.6×26.1x147mm. Váha 641 g. Počas prevádzky je priemerná spotreba energie 8.10W. Obsahuje jednu magnetickú dosku a dve hlavy. Odolnosť voči nárazom 65G v prevádzkovom režime a do 300G v statickom režime skladovania. Nominálna udávaná prevádzková hlučnosť do 28 dB, doba nečinnosti menej ako 25 dB.

  Výhody

  • Zvýšená spoľahlivosť a životnosť;
  • On technológia
  • oTesnenie;
  • najdostupnejšia cena v skupine.

  Nevýhody

  • žiadne.

  HGST HUS726040ALE614

  Hodnotenie: 4.5

  HGST HUS726040ALE614

  Päticu najlepších serverových pevných diskov podľa Expertology uzatvára ďalší disk HGST, tentoraz mechanický. Disk s najvyššou kapacitou v tejto skupine s najlepšou „cenou za megabajt.

  Kapacita pevného disku 4K. GB. Vyrovnávacia pamäť 128 MB. Priemerný čas prístupu pri čítaní 7.Čas zápisu 6 ms, čas zápisu 8 ms. Priemerný čas oneskorenia 4.16 ms. Vreteno pracuje pri 7200 otáčkach za minútu. Pripojenie cez SATA 6 Gbit/s. Odhadovaná MTBF približne 2 milióny. hodiny. Podporuje technológie Secure Erase a NCQ.

  Vyrobené vo form factor 3.5″ s rozmermi 101.6×26.1×147 mm a váži 715 g. V prevádzkovom režime spotrebuje približne 9.Spotreba energie 10 W. Odolnosť voči nárazom v prevádzke do 70 G, statická do 300 G. Hladina hluku by nemala prekročiť 36 dB pri prevádzke, 29 dB pri voľnobehu. Pracovný priestor zariadenia pozostáva z plných piatich platní a desiatich hláv.

  Na tento model sa vzťahuje 60-mesačná záruka.

  Výhody

  Výhody

  • trvanlivosť;
  • päťročná záruka;
  • spoľahlivosť;
  • veľká kapacita;
  • Primeraná cena pre kapacitu.

  Nevýhody

  • trochu hlučný.

  Najlepší externý pevný disk

  Teraz prejdeme k ďalšej dôležitej kategórii v našom hodnotení – prenosné pevné disky. Naši odborníci tu identifikovali šesť najlepších modelov, ktorých parametre sa môžu výrazne líšiť, ale každý z nich má tú či onú kľúčovú výhodu. Všetky modely obsahujú rozšírený formát so sektormi 4K.

  Samsung Por

  Nomináciasedadlonázov výrobkucena
  Najlepší SSD disk pre váš stolový počítač1Plextor PX-512M8SeY16 960€
  2Corsair CSSD-N1920GBXTI56 398€
  3Intel SSDPED1D960GAX195 850€
  4SSD disk Western Digital WD BLUE 3D NAND SATA 500 GB (WDS500G2B0A)7 590€
  Najlepší pevný disk pre váš stolný počítač1Seagate ST4000DM0047 074€
  2Western Digital WD Blue Desktop 2 TB (WD20EZRZ)4 155€
  3Toshiba DT01ACA3004 960€
  Najlepšie SSD disky pre notebooky1Samsung MZ-V6E500BW11 999€
  2ADATA XPG GAMMIX S11 480GB9 720€
  3Plextor PX-256S3G4 890€
  Najlepšie pevné disky pre váš notebook1Seagate ST500LM0212 945€
  2Western Digital WD Black 1 TB (WD10JPLX)4 450€
  3Toshiba HDWL120UZSVA5 626€
  Najlepšie serverové pevné disky1HGST HUSMM3240ASS20445 675€
  2Seagate XF1230-1A096022 307€
  3Intel SSDSC2KI010T80122 951€
  4Western Digital WD Gold 1 TB (WD1005FBYZ)5 900€
  5HGST HUS726040ALE61410 710€
  Najlepšie externé pevné disky1Samsung PorSSD T5 500 GBTS240GJDM725
  10 000€
  2
  14 080€
  3ADATA SD600 256GB5 355€
  4Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)5 218€
  5Toshiba CANVIO BASICS 500 GB3 050€
  6ADATA HV620 2TB5 600€
  Najlepšie pevné disky – hybridy HDD + SSD1Seagate ST2000LX0016 920€
  2LENOVO 4XB0M3323814 430€

  Najlepšie SSD disky pre stolný počítač

  Najskôr sa pozrime na niektoré z najlepších SSD diskov, ktoré sme videli rok čo rok a ktoré pokojne prekonali svojich mechanických predchodcov HDD. Spoločnosť Expertology identifikovala štyri významné modely od rôznych výrobcov. Všetky prezentované zariadenia podporujú rozšírený formát so sektormi 4K.

  lextor PX-512M8SeY

  Hodnotenie: 4.9

  Plextor PX-512M8SeY

  Číslo jedna v prehľade je veľmi dobrý disk od známej taiwanskej značky Plextor. Má kapacitu 512 GB, používa pamäť TLC (tri bity na bunku). Zápis dát rýchlosťou 1K., prečítajte si – 2.45K. MB/s, 175 000 IOPS náhodný zápis. Kapacita vyrovnávacej pamäte 1024 MB. Dátový tok zabezpečuje radič Marvell 88SS1083, čo je vďaka jeho výkonu a účinnosti výraznou výhodou.

  Vysokorýchlostný výkon čiastočne vďaka rýchlemu pripojeniu PCI-E 3.0 x4. Kompatibilita so štandardom NVMe, podporované príkazy

  SSD T5 500 GB

  Hodnotenie: 4.9

  Samsung Por<table></div><p>SSD T5 500GB “ src=“/wp-content/uploads/2023/08/7161666194471-6126.jpg“ title=“Samsung Por</p><table>SSD T5 500GB“><p>Začnime jednoduchým a stručným riešením od spoločnosti Samsung, ktoré si vďaka svojim pozoruhodným vlastnostiam získalo vážny dopyt na trhu. Ide o polovodičový disk, vyrábaný vo form factor 1.8″ s rozmermi 57.3×10.5×74 mm a hmotnosť 51 g. Dizajn je rovnako minimalistický ako jeho veľkosť.</p><p>Kapacita média je 500 GB. Používa vysoko výkonnú pamäť TLC 3D NAND, podporuje</p><tr>IM. Integrované zariadenia na šifrovanie údajov – táto funkcia nie je vhodná pre každého používateľa a v prípade potreby ju možno bez problémov vypnúť. Vysoká odolnosť voči nárazom 1500 G, dôležitá pre prenosné aplikácie.<p>Výrobca uvádza rýchlosť prenosu dát (zápis aj čítanie) až 540 MB/s. Recenzie skutočných používateľov potvrdzujú, že zariadenie je plne kompatibilné s jeho skutočným výkonom.</p><p>Táto jednotka pevného disku sa vyznačuje pokročilými funkciami. Dodáva sa napríklad s dvoma ďalšími káblami USB typu C a adaptérom typu C na typ A. Samotný pevný disk je optimalizovaný na pripojenie k počítaču prostredníctvom novej generácie USB 3.1 Gen 2 Type-C.</p><p>Juhokórejská spoločnosť poskytuje na tento model trojročnú záruku.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Menšie rozmery a hmotnosť;</li><li>Odolnosť voči nárazom;</li><li>integrované šifrovanie údajov;</li><li>výstrojné súpravy;</li><li>Rýchlosť prenosu údajov.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Obmedzená dĺžka kábla.</li></ul><h3>Transcend TS240GJDM725</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Transcend TS240GJDM725

  Ďalej sa v našom hodnotení pozrieme na ďalší externý SSD disk známej značky

  (Taiwan). Ide o mimoriadne zaujímavý predajný argument, pretože v skutočnosti nejde len o externý pevný disk, ale o celú funkčnú súpravu na aktualizáciu počítačov Apple. Takže sa dá používať ako externý disk alebo nainštalovať natrvalo ako interný disk.

  Kapacita 240 GB a použitá odolná pamäť MLC. Rýchlosť čítania až 570 MB/s a rýchlosť zápisu až 460 MB/s. Príkaz je podporovaný

  IM, NCQ a ECC. Zariadenie sa pripája cez USB 3.0.

  Mimoriadne kompaktná jednotka – 37.2×10.8×110.9 mm, váha iba 65 g (celá súprava váži 250 g). Tvar disku dokonale zodpovedá jeho profilu – má elegantné podlhovasté šasi v snehobielej farbe.

  Niekoľko slov o balíku. Balenie obsahuje samotný disk, externý hliníkový kryt, montážne nástroje (skrutkovače T5 a P5), kábel USB, skrutky krytu, gumový držiak, puzdro na prenášanie, kábel USB, návod na inštaláciu, dokumentáciu k zariadeniu.

  Dôraz na stopercentnú kompatibilitu s MacBookom Pro (Retina) 15″. Dodáva sa s 24-mesačnou zárukou výrobcu.

  Výhody

  • extrémna spoľahlivosť a výkon;
  • Plná kompatibilita s MacBookom Pro (Retina) 15″
  • Môže sa používať ako stacionárny systémový pohon;
  • výnimočná kompatibilita.

  Nevýhody

  • Neidentifikované.

  ADATA SD600 256GB

  Hodnotenie: 4.7

  ADATA SD600 256GB

  Na treťom mieste tejto skupiny najlepších externých diskov Expertology je veľmi zaujímavý disk od spoločnosti ADATA. Je to SSD disk a už svojím dizajnom a tvarom je pozoruhodný. Je vyrobený v neštandardnom tvare s jasným „herným“ vzhľadom.

  Kapacita 256 GB s inovatívnou vysoko výkonnou pamäťou TLC 3D NAND. Rýchlosť sériového zápisu je 430 MB/s, rýchlosť čítania je MB/s. Podpora ECC, NCQ a príkazov

  IM nie je zavedený.

  Rozmery zariadenia sú 80×15.2x80mm, hmotnosť 90g. Ponúka rovnakú vysokú odolnosť voči nárazom ako predchádzajúce modely s nosnosťou až 1500 G v prevádzke a statickej záťaži. Rozsah pracovných teplôt od 5 do 50 °C. Pripája sa k rozhraniu USB 3.1. generácia 1.

  Na disk sa vzťahuje 36-mesačná záruka výrobcu.

  Výhody

  • odolnosť voči nárazom;
  • Vysoko výkonná pamäť;
  • pútavý dizajn.

  Nevýhody

  • žiadna podpora príkazov
  IM.

  Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)

  Hodnotenie: 4.6

  Western Digital My Passport 2 TB (WDBUAX0020B)

  Pokračuje skupina špičkových externých mechanických pevných diskov od slávnej spoločnosti Western Digital. Spolu s modelom ADATA, o ktorom sa zmienime nižšie, ide o externý disk s najvyššou kapacitou v tejto skupine.

  Schopnosť podporovať 2 TB dát s 32 MB vyrovnávacej pamäte. Otáčky vretena 5 400 ot/min. Priemerné oneskorenie je 5.6 ms. Šifrovanie údajov pomocou integrovaného 256-bitového šifrovania AES.

  Pevný disk je vyrobený vo form factor 2.5″ meria 81.5×21.5×110 mm a váži 250 g. Prevádzkové časti – jedna magnetická doska a dve hlavy. Vonkajší vzhľad zariadenia si zaslúži osobitnú pochvalu – veľkolepé puzdro, vizuálne zložené z dvoch polovíc s rôznymi textúrami, vysokokvalitný plast, hlboký antracitový odtieň (k dispozícii sú aj iné svetlé farby). Súčasťou balenia je dlhá, tuhá 35 cm šnúra.

  Disk sa pripája a napája cez port USB 3.0. Šírka pásma externého prenosu dát 500 MB/s. Bezpečná prevádzková teplota je medzi 5 a 35 stupňami.

  Dodáva sa s výberom praktického proprietárneho „softvéru“ na zálohovanie, zabezpečenie, uchovávanie údajov, údržbu a ďalšie.

  Výhody

  • Brilantný a nápadný, ale zároveň praktický dizajn;
  • Zanedbateľné teplo;
  • vyššia spoľahlivosť;
  • súbor praktických prevádzkových nástrojov.

  Nevýhody

  • Môžu sa vyskytnúť prípady nerovnováhy, ktoré spôsobujú nadmerné vibrácie.

  Toshiba CANVIO BASICS 500 GB

  Skóre : 4.5

  Toshiba CANVIO BASICS 500 GB

  Predposledné miesto v rebríčku externých diskov – mechanický pevný disk od spoločnosti Toshiba. Toto riešenie v niektorých ohľadoch zaostáva za ostatnými modelmi v skupine, ale jeho dôležitou výhodou je, že je mimoriadne cenovo dostupné.

  Kapacita 500 GB. Kapacita vyrovnávacej pamäte 8 MB. Otáčky vretena 5400 ot/min. Pracovnými časťami sú jeden magnetický disk a dve hlavy. Podpora NCQ nie je zavedená. Externá prenosová rýchlosť až 500 MB/s a nominálna latencia do 12 ms. Udáva rýchlosť priameho prenosu dát až 112 MB/s. Nezávislé testy ukázali, že skutočný výkon je len mierne nižší ako štandard, takmer v rámci štatistickej chyby.

  Formát disku 2.5″ s lineárnymi rozmermi 79x15x119 mm a hmotnosťou 230 g. Hliníkový kryt s čiernou povrchovou úpravou. Minimalistický dizajn, ale elegantný a atraktívny.

  Dodáva sa s užitočným nástrojom na zálohovanie NTI Backup Now EZ.

  Výhody

  • vysoká kvalita vyhotovenia;
  • nízka hladina hluku;
  • Najvýhodnejšia cena v skupine;
  • spoľahlivosť.

  Nevýhody

  • môže nastať problém s inštaláciou jednotky ako štartovacej jednotky.

  ADATA HV620 2TB

  Hodnotenie: 4.5

  ADATA HV620 2TB

  A na záver rebríčka najlepších externých diskov sa pozrime na ďalší model od spoločnosti ADATA, tentoraz mechanický. Podobne ako vyššie uvedené riešenie Western Digital, aj tento disk má najvyššiu kapacitu v skupine.

  Kapacita až do 2 TB. Kapacita vyrovnávacej pamäte je malá a podobná ako u predchádzajúceho modelu – 8 MB. Pracovná plocha pozostáva z troch magnetických dosiek a šiestich hláv. Vreteno pracuje pri 5400 otáčkach za minútu. Prenosová rýchlosť až 500 MB/s. Kompatibilita NCQ nie je k dispozícii.

  Konštrukcia pevného disku Form Factor 2.5″ s rozmermi 78x21x115 mm a hmotnosťou 230 g. Pripojenie cez USB 3.0. Puzdro je vyrobené z kvalitného čierneho plastu. Zrkadlový povrch zvyšuje atraktivitu, ale automaticky znamená viac značiek. Dodáva sa s naším nástrojom Quick Start Guide.

  Výhody

  • Vysokokvalitné vyhotovenie;
  • Atraktívny dizajn;
  • veľká kapacita.

  Nevýhody

  • Veľmi znečistený kryt.

  Najlepšie pevné disky – hybridy HDD + SSD

  A nakoniec posledná skupina zariadení v rebríčku Expertology review. Ide o hybridné disky, ktoré kombinujú oba typy diskov – mechanické pevné disky a SSD – v jednom zariadení. Mnohí analytici sa zhodujú, že blízka budúcnosť pevných diskov je v týchto technologických riešeniach. Zo súčasnej ponuky na trhu boli vybrané dva modely spoločností Seagate a LENOVO. Obe riešenia podporujú rozšírený formát.

  Seagate ST2000LX001

  Hodnotenie: 4.9

  Seagate ST2000LX001

  Obchodníci spoločnosti Seagate uvádzajú tento hybridný disk na trh ako herný disk. Samotná myšlienka týchto hybridov bola v skutočnosti do veľkej miery vedená snahou čo najlepšie splniť požiadavky „profesionálnych“ hráčov.

  Zariadenie je vyrobené vo form factor 2.5″, takže sa dá použiť nielen pre stolové počítače, ale aj pre prenosné počítače. Rozmery sú 69.85x7x100.35 mm, hmotnosť 96 g.

  Mechanická časť sa skladá z dvoch magnetických dosiek a štyroch hláv. Kapacita mechanickej časti je 2 TB. Možnosť uloženia až 128 MB vyrovnávacej pamäte. Otáčky vretena – 5400 ot/min. Prístupnosť

  nevýhodyack – 1.5 ms. Priemerná latencia – 5.6 ms.

  Polovodičová časť zariadenia má kapacitu 8 GB a je tvorená spoľahlivým typom pamäte MLC (dva bity na bunku). Kompatibilné s NCQ.

  Zariadenie je pripojené cez rýchly port SATA 6 Gbit/s. Rýchlosť prenosu dát na porte – až 600 MB/s. Disk má veľmi dobrú „fyziku“ – vysokú odolnosť voči nárazom 400G v prevádzkovom režime a 1000G v statickom úložisku. Hlučnosť je nižšia ako 24 dB v prevádzke a 22 dB v pohotovostnom režime. Bezpečná prevádzková teplota je obmedzená na 60 °C.

  Výhody

  • Optimálne vhodné pre systém PS4 PRO;
  • Cenovo dostupné, ako pre hybrid, cena;
  • Výrazné zlepšenie výkonu v porovnaní s bežným HDD;
  • Hluk je v normálnych medziach ako pri bežných HDD.

  Nevýhody

  • Žiadna veľká nevýhoda.

  LENOVO 4XB0M33238

  Hodnotenie: 4.8

  LENOVO 4XB0M33238

  Celé hodnotenie uzatvára posledná pozícia v tejto hodnotiacej skupine. Ide o hybridný pevný disk od čínskeho výrobcu LENOVO, ktorý je známy svojou lacnou, ale kvalitnou elektronikou. Rovnako ako vyššie uvedené zariadenie, aj toto je výrobcom definované ako herný pevný disk.

  Parametre kapacity pamäte sú v tomto prípade úplne podobné predchádzajúcemu modelu – 2 GB mechanického disku a 8 GB polovodičovej časti. Výrazný rozdiel v otáčkach vretena – tu sú výrazne vyššie, 7200 otáčok za minútu. Zariadenie je pripojené cez port SATA 6 Gbit/s so šírkou pásma 600 MB/s.

  Form Factor, v ktorom je zariadenie vyrobené – 3.5″, čo naznačuje, že sa môže používať len v stolových počítačoch. Rozmery modelu – 101.6×26.1×146.99 mm.

  Výhody

  • spoľahlivosť;
  • Kvalitný servis (záručný servis);
  • zlepšený výkon.

  Nevýhody

  • Žiadne chyby hardvéru.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: