7 najlepších žiaroviek pre akvária

Osvetlenie je kľúčovým faktorom pri navrhovaní akvária, ale jeho funkcia nekončí len esteticky. Správny výber žiarovky ovplyvňuje rýchlosť rastu a účinnosť fotosyntetických procesov rastlín, teplota farby sa dá využiť na reguláciu rozmnožovania rias. Expertology vám pomôže nestratiť sa v množstve variantov a nájsť tú správnu lampu pre vaše akvárium.

Ako si vybrať lampu do akvária

 1. Typ. Najlepšie a najprofesionálnejšie sú halogenidové žiarovky: sú vo všetkých ohľadoch na čele, majú dlhú životnosť a dokážu dobre osvetliť aj hlboké akváriá. Jedinou nevýhodou tohto typu je intenzívne teplo, kvôli ktorému je potrebné zavesiť ho aspoň 30 cm nad okrajom vody. Žiarivky alebo LED trubice sa zvyčajne používajú v stredne veľkých akváriách. Oba typy majú dobré vlastnosti a možno ich individuálne prispôsobiť potrebám zákazníka.
 2. Výkon lampymerané vo wattoch. Neexistuje všeobecný vzorec na výpočet správneho príkonu v každom akváriu: do úvahy treba vziať aj parametre samotnej nádrže, kvalitu vody, množstvo a typ rastlín. Pre väčšinu podmorských živočíchov je optimálna hodnota 0,5 – 0,8 W na liter vody. Pri hustej populácii rastlín v akváriu by sa mal výkon zvýšiť, ale druhy, ktoré milujú tieň, budú spokojné a pri 0,2-0,4 W/l. Všimnite si, že rôzne typy žiaroviek môžu produkovať rôzne množstvo svetla aj pri rovnakom príkone.
 3. Spektrumovplyvňuje kvalitu fotosyntézy. Tieňomilné rastliny uprednostňujú modrofialovú časť spektra, svetlomilné rastliny majú väčší úžitok z červenej časti spektra. Na prospešné osvetlenie rýb je najvhodnejšia lampa so zeleným spektrom.
 4. Teplota fariebnaznačuje, ako bude svetlo vnímané ľudským okom. Teplota 5500 Kelvinov je „biele“, prirodzené svetlo, na ktoré sme zvyknutí pri slnečnom svetle. Optimálna hodnota pre akvárium je však 7000 – 8000 Kelvinov. Pri nižších teplotách vyzerajú podvodné tvory bledo a zle, pri vyšších pôsobia umelo.

Hodnotenie najlepších lámp pre akvárium

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie fitolampy pre akvária1Osram T8 Fluora650€
2Sylvania GRO-LUX635€
Najlepšie žiarovky pre morské akvária1JBL Solar
  marin deň
1 959€
2T5 Hailea Exstra Reef462€
Najlepšia žiarovka na zvýraznenie farby rýb1JBL Solar
  tra Natur LT 39WT5-HQ 9000K
1 804€
2Hagen Flora Glo779€
Najlepšie plnospektrálne akváriové lampy1Dennerle Color Plus T52 226€

Najlepšie fitolampy pre akvária

Táto kategória zahŕňa lampy, ktoré poskytujú optimálne podmienky pre rast a fotosyntézu vodných organizmov. Ide väčšinou o žiarivkové svietidlá s akcentmi v niektorých častiach spektra.

Osram T8 Fluora

Hodnotenie: 4.9

Osram T8 Fluora

Víťazom rebríčka je fluorescenčná fitolampa, ktorá je žiadaná nielen akvaristami, ale aj milovníkmi izbových rastlín. V akváriu je tento model obzvlášť prospešný: poskytuje nielen pohodlné osvetlenie pre rastliny s dôrazom na červenú a modrú oblasť spektra, ale poskytuje aj dostatok svetla pre vaše ryby. Ďalšia užitočná vlastnosť – jednotka sa počas prevádzky nezahrieva. Príkony od 15 do 58 W v závislosti od veľkosti lampy. Výrobcom udávaná životnosť – 13 000 hodín, ale podľa spätnej väzby od zákazníkov žiarovka časom stráca svoje špecifické vlastnosti a mení sa na obyčajnú žiarovku.

Výhody

 • trvanlivosť;
 • dodáva rybám sýte sfarbenie;
 • stimuluje fotosyntézu;
 • hospodárnu spotrebu energie;

Nevýhody

 • nebola identifikovaná;

Sylvania GRO-LUX

Hodnotenie: 4.8

Sylvania GRO-LUX

Hoci sa odporúča používať túto žiarovku spolu s denným svetlom, môže fungovať aj samostatne, dokonca aj v bylinkovom akváriu. Výrobca ponúka na výber žiarovky T5 alebo T8 s rôznym výkonom, takže je ľahké nájsť tú správnu pre vaše akvárium. Teplota farieb žiaroviek je na hranici optimálneho rozsahu 8500 K, takže zvýrazňujú prirodzené farby v akváriu. Rozšírené červené a modré spektrum má pozitívny vplyv na rast vodných organizmov a fotosyntézu.

Výhody

 • Veľký výber variantov z hľadiska výkonu;
 • Zvýrazňuje farby v akváriu;
 • podporuje fotosyntézu;

Nevýhody

 • Nie vždy je k dispozícii v obchodoch so zvieratami;

Najlepšie žiarovky pre morské akvária

Keďže tento typ akvária je zvyčajne hlbší, kľúčovou požiadavkou je schopnosť efektívne osvetliť celý vodný stĺpec až po dno. s vysokými výkonovými parametrami.

JBL Solar
  najlepšie fitolampy pre akvária

Hodnotenie: 4.9

JBL Solar<ul></div><p>deň vlaku“ src=“/wp-content/uploads/2023/11/381666194081-987-.jpg“ height=“429″ title=“JBL Solar</p><ul>><p>Svetelný výkon je špičkový, takže sa nemusíte obávať chýbajúceho svetla na dne akvária. Medzi ďalšie výhody patrí vysoký index podania farieb a nízka spotreba energie: 24-80 W v závislosti od dĺžky lampy. Farebná teplota 15 000 K poskytuje studené biele svetlo, pričom zachováva plnosť emisného spektra. V týchto podmienkach sa darí najmä koralom a morským bezstavovcom. Výrobca udáva životnosť 8000-10000 hodín v priaznivých podmienkach.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Chladné svetlo, optimálne pre morské živočíchy;</li><li>dlhá životnosť;</li><li>vysoká svetelná účinnosť;</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>vysoké náklady;</li></ul><h3>T5 Hailea Exstra Reef</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=T5 Hailea Exstra Reef

Ideálne pre tých, ktorí chcú vytvoriť malý koralový útes vo svojom akváriu. Žiarivky od čínskeho výrobcu Hailea sa v našich obchodoch vyskytujú zriedkavo, ale poskytujú dobrú kvalitu za málo peňazí. Príkon sa pohybuje od 8 do 80 W úmerne veľkosti lampy. Spektrum je výrazne posunuté na modrofialovú stranu, takže svetlo z lampy vyžaruje príjemnú, sýto modrú farbu. Toto technické riešenie podporuje rast koralov, simuluje osvetlenie hlbokých útesov a celkom dobre plní estetickú funkciu.

Výhody

 • optimálne pre morské akváriá;
 • Nízka cena;
 • stimuluje rast koralov;

Nevýhody

 • Ťažko dostupné v predaji;

Najlepšia žiarovka na zlepšenie farby rýb

Jemne vyladené vyvážené vlastnosti týchto lámp umožňujú vyzdvihnúť všetky farebné odtiene akváriových rýb. Hodnotené modely naplnia vaše akvárium jasnými, prirodzenými farbami.

JBL Solar
  tra Natur LT 39WT5-HQ 9000K

Hodnotenie: 4.9

JBL Solar<ul></div><p>traatur LT 39WT5-HQ 9000K“ src=“/wp-content/uploads/2023/11/243166194081-887-.jpg“ height=“455″ title=“JBL Solar</p><ul>tra Natur LT 39WT5-HQ 9000K“> „stimuluje rast koralov;<p>Neprekonateľný jas pre ryby a rastliny v teplých, dobre osvetlených jazierkach. Ide o vynikajúcu žiarivku s výkonom 24-80 W. Poskytuje nielen výhodné svetlo obyvateľom akvária, ale vďaka svojmu plnému vyžarovaciemu spektru vytvára aj optimálne podmienky pre fotosyntézu rastlín. Teplota farieb 9000 K potláča rast rias a zachováva jasné, živé farby, ktoré nepôsobia umelo. Doba používania lampy je 8000 hodín v optimálnych podmienkach.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>optimálne svetlo pre tropických obyvateľov</li><li>Zastavuje rast rias;</li><li>jasné svetlo;</li><li>Fotosynteticky aktívne spektrum je pre rastliny prospešné;</li></ul><h4>nevýhody</h4><ul><li>vysoká cena;</li></ul><h3>Hagen Flora Glo</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Hagen FloraGlo

Žiarivka „FloraGlo“ funguje opačne ako jej konkurent: s mäkkou ružovou žiarou a teplom 2800 K. V týchto podmienkach najlepšie vyzerajú ryby modrej a zelenej farby, ako aj rastliny so špeciálnymi akcentmi v svetelnom spektre. Výsledkom je, že flóra v tomto svetle nielen dobre vyzerá, ale aj intenzívne rastie. 40W žiarovka je navrhnutá pre stredný jas a intenzitu, a preto sa odporúča na osvetlenie prednej časti akvária v kombinácii s ďalšou žiarovkou iného typu. Tento výrobok má životnosť 9000 hodín.

Výhody

 • stimuluje rast rastlín;
 • pri práci neohrieva vodu;
 • cenová dostupnosť;

Nevýhody

 • sa odporúča používať len v spojení s inými svetlami;

Najlepšia plnospektrálna akváriová lampa

Halogénové žiarovky v tejto kategórii nie sú zvýraznené v žiadnej časti spektra a poskytujú najbližšie možné priblíženie k prirodzenému svetlu.

Dennerle Color Plus T5

Hodnotenie: 4.9

Dennerle Color Plus T5

Táto žiarovka zvýrazní krásu vášho akvária: jej špeciálne spektrum zvýrazňuje červené, oranžové a modré farby v celej ich rozmanitosti, takže prirodzené sfarbenie rýb získava nové farebné odtiene a stáva sa jasnejším a živším. Lampa nevyžaruje ultrafialové svetlo, čím zbavuje osvetlenie metly každého akvária – rias – ale ponecháva rastlinám celé spektrum vhodné na fotosyntézu. Technológia

ocal Long
 • fe zabezpečuje funkčnosť lampy na 10 000 až 15 000 hodín. Tak ako u väčšiny menovitých svetelných zdrojov, aj u tohto modelu je možné zvoliť výkon v rozmedzí 24-80 W.

  Výhody

  • trvanlivosť;
  • optimálne spektrum pre fotosyntézu;
  • Zabraňuje rastu rias;
  • Žiarivé, sýte farby;

  Nevýhody

  • vysoké náklady;
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: