11 najlepších druhov zimolezu pre strednú krajinu

*Najlepšie podľa názoru redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tieto informácie sú subjektívne, nie sú reklamou ani odporúčaním na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Jedlý zimolez je jedným z najobľúbenejších bobuľovitých kríkov medzi záhradkármi. nenáročný, odolný voči mrazu a chorobám. Bobule sú celkom chutné, zdravé, dozrievajú skôr ako ostatné ovocie v záhradách. Táto rastlina je ideálne prispôsobená podmienkam stredného pásma Ruska, dobre znáša mrazy a teplotné výkyvy. Záhradníci ho majú radi pre jeho nenáročnosť, jednoduchú starostlivosť a dekoratívnosť. Ak sa však chcete tešiť zo zimolezu s úrodou chutných plodov, musíte si vybrať správny druh. Naše hodnotenie založené na radách agronómov a spätnej väzbe od záhradkárov vám pomôže.

Zimolez sa vo voľnej prírode vyskytuje v Primorskom kraji, na Sibíri a na Ďalekom východe. Je to mrazuvzdorná rastlina; nerastie dobre v južných oblastiach. Počas teplej jesene a zimy s častým topením je možné opakované kvitnutie, čo negatívne ovplyvňuje výnos. Zimolez sa ideálne hodí do podmienok ruskej Stredozemnej oblasti. Nie všetky odrody sú však vhodné na pestovanie. Pri výbere je potrebné zvážiť niekoľko vecí.

 1. Najdôležitejšia je zimovzdornosť rastliny. Ak prežije mrazy do 40˚, nebude potrebné ju na zimu prikrývať. Dôležité je aj to, ako reagujú púčiky a kvety na jarné mrazy, pretože zimolez kvitne ako jeden z prvých na lokalite.
 2. Vybrané odrody s dobrou imunitou. Sú odolné voči väčšine bežných chorôb a škodcov. Vďaka tomu sa oň ľahko stará a zvyšuje svoju úrodu.
 3. Pre mnohých záhradkárov je vzhľad kríka dôležitý. Niektoré odrody sú okrasné. Môžu sa používať na úpravu krajiny, napr. v živých plotoch. Existujú nízke, kompaktné kríky a silné, rozrastajúce sa kríky.
 4. Zimolez sa zvyčajne pestuje na tvorbu ovocia. Výnos je teda dôležitou charakteristikou. Rôzne odrody môžu rodiť od začiatku alebo konca júna a priniesť 1,5-5 kg bobúľ.
 5. Pozornosť si zaslúži aj chuť a veľkosť ovocia. Vo voľnej prírode je zimolez plytký, kyslý a často horký. Sektárom sa však podarilo tieto nevýhody odstrániť. Väčšina moderných odrôd produkuje veľké, sladké bobule s dezertnou príchuťou.
 6. Jednoduchosť ich zberu závisí od toho, ako dobre sa dajú zbierať. Bobule môžu rásť v trsoch, jednotlivo, len na vonkajších konároch alebo ukryté vo vnútri. Po dozretí niektoré dlho visia, zatiaľ čo iné rýchlo opadávajú.

Ako sadiť a starať sa o

Zimolez je nenáročná rastlina, nepotrebuje veľa pôdy a ľahko sa prispôsobuje rôznym podmienkam. Ak však chcete získať dobrú úrodu, musíte dbať na to, kam rastlinu zasadiť, a venovať jej náležitú starostlivosť. Odborníci radia niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať.

Všetky jedlé zimolezové kríky sú samoopelivé. To znamená, že na zabezpečenie opelenia a dobrej úrodnosti je potrebné vysadiť vedľa seba viacero odrôd. Najdôležitejšie je, aby kvitli v rovnakom čase.

 1. Pred výsadbou by sa mala pripraviť jama na sadenice. Mala by mať rozmery približne 50X35 cm. Pridajte univerzálne hnojivo, humus a úrodnú pôdu. Korene nie sú príliš hlboké a výhonky by sa nemali strihať. Po vysadení je potrebné ju dobre zalievať a mulčovať.
 2. Pôda môže byť piesčitá, hlinitá, kyslá alebo zásaditá. Hlavné je, aby obsahoval dostatočné množstvo organických a minerálnych látok.
 3. Najlepšie je zasadiť ju na slnečné miesto chránené pred silným vetrom. Zimolez môže rásť aj v tieni, ale to bude mať vplyv na výnos.
 4. Väčšina odrôd neznáša sucho. Preto ich dostatočne zalievajte. Dôležité je však zabezpečiť, aby pri koreňoch nestála voda a netečie voda.
 5. Od tretieho roku po výsadbe hnojte na jar dusíkatými hnojivami, najlepšie močovinou. Na jeseň sa aplikuje fosforečné a potašové hnojivo.

Niektoré odrody, ktoré majú tendenciu prerásť výhonky, si vyžadujú prerezávanie. Zberá sa každé 2-3 roky skoro na jar alebo na jeseň.

11 najlepších odrôd zimolezu pre Midlands

Naši odborníci vybrali 11 najobľúbenejších odrôd zimolezu, ktoré sú najvhodnejšie pre strednú krajinu a nevyžadujú veľa starostlivosti.

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
11 najlepších odrôd zimolezu pre Midlands1Modré vreteno5.0
2Bakcharský obor4.9
3Nymfa4.8
4Tomichka4.7
5Leningradský obor4.6
6Obrova dcéra4.5
7Altair4.4
8Bluebird4.3
9Morena4.2
10Longiflorum4.1
11Popoluška4.0

Modré vreteno

Hodnotenie: 5.0

Modré vreteno

Prvé miesto v našom rebríčku patrí odrode Blue Spindle. Je najnenáročnejší, odolný voči väčšine chorôb, nenapadajú ho škodcovia. Rastlina sa nebojí mrazov až do -40˚, dobre znáša jarné mrazy a sucho. Chuť plodov sa však v nepriaznivých podmienkach mení: môžu byť horké, ak je príliš málo vlahy, alebo mdlé, ak sú príliš zavlažované. Z tohto dôvodu mnohí záhradníci používajú bobule len na spracovanie.

Blue Spindle je obľúbený pre svoju skorú zrelosť a vysoké výnosy. Pomenovaný podľa svojich podlhovastých vretenovitých plodov. Modrá farba s miernym voskovým nádychom. Priemerne váži 1-1,5 g a dosahuje dĺžku 2,5 cm. Jeho mäso chutí sladkokyslo. Dozrieva v prvej polovici júna, ale nie naraz. Záhradníci odporúčajú zbierať ich každé 2-3 dni, aby neopadávali. Priemerný výnos z jedného kríka 1,5-2,5 kg bobúľ. Silne sa však rozbijú a stratí sa až 15 % úrody.

Táto zimolezová černica vytvára kompaktné kríky vysoké asi 1 m. Výhonky sú rovné a štíhle. Koruna je riedka a zaoblená. Listy sú oválne, tmavozelené. Selffertile, na opelenie potrebuje iné odrody: Tomichka, Bluebird, Cinderella.

Výhody

 • odolné voči mrazu;
 • nenáročný;
 • Kompaktné kríky;
 • veľké bobule;
 • dobré výnosy;
 • Plodí do 3 rokov po výsadbe.

Nevýhody

 • Bobule dozrievajú postupne a rýchlo opadávajú;
 • Chuť závisí od podmienok pestovania.

Bakcharský obor

Hodnotenie: 4.9

Bakcharský obor

Jedna z najplodnejších odrôd v našom hodnotení. Špeciálne vyvinuté na pestovanie na Sibíri a v strednom Rusku. Nevhodné pre južné oblasti. Pri teplej jeseni je možné jedno opakované kvitnutie. Silné, vysoké, rozprestierajúce sa konáre. Zaberá veľa miesta na pozemku – minimálne 1,5 m. Až do výšky 2 m sú konáre riedke, a preto sa ľahko zbierajú. Listy sú veľké a tmavé. Ostatné odrody vyžadujú opelenie: Daughter of a giant, Azure, Silginka, Nympha.

Ide o stredne dozrievajúci zimolez. Úroda dozrieva koncom júna/začiatkom júla. 2 až 5 kg plodov na rastlinu. Keď sú zrelé, rýchlo odpadávajú. Najlepšie sa hodí na pretrepanie na handričku alebo potravinársku fóliu. Nepreháňajte to, okrem toho, že majú tendenciu odpadávať a stávajú sa mäkkými a ľahko rozdrvenými.

Bobule sú veľké, vážia 1,5-2 gramy. Valcovitý, podlhovastý tvar, dĺžka 3-5 cm. Ľahko hrboľatý, tmavomodrý povrch s voskovou kožou. Dužina jemná, šťavnatá, pevná. Chutia sladkokyslo s príchuťou horkosti. Najlepšie na čerstvú spotrebu. Vyrábajú sa z nich však vynikajúce džemy, kompóty a šťavy.

Je mrazuvzdorná, znáša teploty do -35˚, púčiky nepoškodzujú jarné mrazy. Neovplyvnený škodcami a chorobami, nenáročný na podmienky pestovania. Niektorí záhradníci si všimli, že kríky rastú pomaly. Väčšina recenzií tejto odrody je však pozitívna. Z komentára na stránke: „Bol som veľmi prekvapený, keď som vyskúšal odrodu Bakchar Giant berries. Vždy som si myslel, že zimolez je plytký a kyslý. A tieto bobule sú veľké, sladké, dobre znášané pri preprave.“.

Výhody

 • odolné voči mrazu;
 • vysoká výnosnosť;
 • Odolnosť voči chorobám a škodcom;
 • Veľké bobule;
 • dezertná príchuť;
 • ľahko sa zberá;
 • Plody od 2. roku po výsadbe
 • Tvorí objemné, vysoké kríky.

Nevýhody

 • Zrelé plody rýchlo opadávajú.

Nymfa

Hodnotenie: 4.8

Nymfa

Je to naša najobľúbenejšia odroda zimolezu medzi záhradkármi v Stredozemí. cenená pre svoje veľmi sladké netrhavé plody a odolnosť voči mrazu. Hoci jeho výnosy sú priemerné a bobule nie sú veľmi veľké. Prežije však zimné mrazy až do -50˚ a jej púčiky zvládnu mrazy až do -8˚.

Tento zimolez rastie vysoko, široko a husto. Vyzerajú krásne a hodia sa na dizajn živých plotov. Niektorí pestovatelia poznamenávajú, že výhonky rýchlo rastú. Preto je potrebné prerezávanie, aby sa uľahčil zber úrody. Listy tmavé, veľké, rovné výhonky, hnedozelené. Vyžaduje opelenie rastlinami iných odrôd: Pavlovskaya, Lazurnaya, Amfora.

Plodenie začína približne 3 roky po výsadbe. Dozrieva do konca júna. Z jedného kríka sa dá získať približne 1,5-2 kg plodov. bobule strednej veľkosti s hmotnosťou 1-1,2 g. Vretenovitý, až 3 cm dlhý. Niekedy môžu byť ohnuté alebo zubaté. Koža je pevná, modrá s belavou patinou. Dužina vláknitá, sladká, bez horkosti, s mierne kyslou príchuťou. Bobule majú silnú príjemnú vôňu. Plody sú sladšie na kríkoch, ktoré rastú na slnečnom mieste.

Výhody

 • krásne rozrastajúce sa kríky;
 • chutné, voňavé bobule;
 • plody neopadávajú, môžu dlho visieť na kríku;
 • vysoká mrazuvzdornosť;
 • jednoduchá starostlivosť;
 • odolné voči chorobám a škodcom.

Nevýhody

 • nízky výnos;
 • náchylnosť na zhrubnutie korunky.

Tomichka

Hodnotenie: 4.7

Tomichka

Je to obľúbená odroda vyšľachtená v slávnej škôlke Bakchar. Okrasný, kompaktný ker, vysoký až 1,7 m. Vetvy sú polorozvetvené, na koncoch zahnuté, končeky výhonkov môžu klesať k zemi. Svetlozelené listy. Odroda Tomichka je vhodná pre strednú krajinu a môže sa pestovať na Sibíri. Je mrazuvzdorný, odolný do -40˚, nenáročný, odolný voči chorobám. Produkuje stabilnú úrodu aj v nepriaznivých podmienkach, na chudobných pôdach. Na to, aby sa jej plody urodili, však potrebuje opeľujúce rastliny. Pavlovskaya, Popoluška, Modré vreteno odrody budú vhodné pre tento.

Bobule rastú v trsoch, ľahko sa zbierajú. Sú veľké, 2,5 cm dlhé, vážia až 1,5 g. Valcovitý tvar, trochu pripomínajúci džbán. Vrchná časť je mierne prehĺbená, povrch je nerovný. Ich farba je tmavá, takmer čierna s dymovým leskom. Chutí kyslo-sladko a šťavnato. Nie sú vôbec trpké, obsahujú veľa vitamínu C. Vhodné na diétne použitie, možno zamraziť alebo konzervovať na zimu.

Je to skorá odroda, ktorá dozrieva v polovici júna. Stabilná úroda od 4. roku po výsadbe. 2,5-3,5 kg na rastlinu. Ich koža je tenká a jemná a zle znášajú prepravu. Po dozretí rýchlo vysychá; najlepšie je zbierať ho pretrepávaním.

Výhody

 • stabilné plodenie;
 • Dobrá odolnosť voči mrazu;
 • Chuť ovocia pripomína dezert;
 • 25 % kyseliny askorbovej;
 • nenáročnosť;
 • odolné voči škodcom a chorobám.

nevýhody

 • Rýchlo sa rozpadajú;
 • Bobule zle znášajú prepravu a skladovanie;
 • stredný výnos.

Leningradský obor

Hodnotenie: 4.6

Leningradský obor

Odroda zodpovedá svojmu názvu a produkuje najväčšie bobule s hmotnosťou až 4 g. Cenená aj pre svoju sladkú chuť a odolnosť. Kríky vydržia mrazy až do 40˚C a púčiky a kvety vydržia krátke mrazy až do -7˚C. Vhodné na pestovanie v strednom pásme a v moskovskej a leningradskej oblasti. Rastie ako vysoký, rozširujúci sa ker vysoký viac ako 2 m. Výnosy už v druhom roku po výsadbe. Rovnako ako ostatné v našom rebríčku je aj tento zimolez samorodný. Potrebujete zasadiť vedľa Blue Spindle, Morena, Bluebird.

Plody dozrievajú nepravidelne, od konca júna po dobu jedného mesiaca. Zber každých pár dní. Hoci zrelé plody vydržia na kríku dlho. Nenáročný zber, strapce bobúľ. Sú veľké, podlhovasté, valcovité, mierne zvoncovité, na vrchole sploštené. Váži 2-4 gramy, je dlhý až 3 cm. Koža je hrubá a tmavá s jemným belavým povlakom. Dužina je vláknitá, voňavá, sladká, s miernou kyslosťou, úplne bez horkosti.

Záhradníci majú túto odrodu radi pre jej nenáročnosť a vysoký výnos. Z jedného kríka sa dá zozbierať 3-5 kg. Recenzie naznačujú, že ovocie je najsladšie a najchutnejšie medzi ostatnými odrodami. Preto ho často poškodzujú vtáky. Skúsení pestovatelia odporúčajú pestovať rastlinu na slnečnom mieste; v tieni je plodenie obmedzené.

Výhody

 • najväčšie bobule;
 • sladká chuť;
 • dobre znášajú prepravu;
 • odolné voči mrazu;
 • Imunita voči bežným chorobám;
 • ľahko sa vyberá;
 • ovocie sa nerozpadá;
 • vysoký výnos.

Nevýhody

 • Plody dozrievajú nerovnomerne;
 • často poškodené vtákmi.

Dcéra obra

Hodnotenie: 4.5

Dcéra obra

Najodolnejšia odroda v našom hodnotení; odoláva mrazom do 50˚ a jarným mrazom. Vyšľachtené na základe odrody Bakchar giant v roku 2009. Mnohí záhradníci ju označujú za najlepšiu pre jej nenáročnosť a odolnosť voči rôznym chorobám. Je to tiež jedna z najplodnejších a najproduktívnejších odrôd.

Dcéra obra tvorí veľký krík vysoký až 1,7 m. Koruna je oválna, kompaktná. Pomalý rast v prvých rokoch po výsadbe. Dobré výnosy až po 5-6 rokoch. Ale bude prinášať ovocie najmenej 30 rokov. Ak chcete získať ovocie, musíte zasadiť odrody Bakcharsky Giant, Vostorg.

stredne zrelá rastlina, ktorú možno zbierať v druhej polovici júna. Priemerný čas dozrievania plodov je približne jeden mesiac. Pomerne veľké bobule s hmotnosťou 1,8-3 g, niektoré dosahujú dĺžku 5-6 cm. hruškovitého tvaru, tmavo fialová s modrastou patinou. Sú sladké, bez horkosti, s miernou kyslosťou. Výnos z jedného kríka 3-4 kg. Záhradníci upozorňujú, že ovocie dobre znáša prepravu. Vhodné na diétne použitie, spracovanie. Obzvlášť chutné, keď sú zmrazené.

Výhody

 • odolné voči mrazu;
 • veľkoplodé;
 • sladké;
 • vysoký výnos;
 • Plody sa pri zbere netrieštia ani nedrobia;
 • odolné voči chorobám a škodcom.

Nevýhody

 • V prvých rokoch rastú kríky pomaly.

Altair

Hodnotenie: 4.4

Altair

Táto skoro dozrievajúca, nenáročná odroda. Vytvára nízke, kompaktné kríky s výškou do 1,4 m. Jeho konáre sú rovné a husto olistené. Rastlina prináša ovocie do 3 rokov po výsadbe. Na opelenie by sa mali vedľa seba vysádzať odrody Blue Spindle, Morena.

Dozrieva už v polovici júna. Plody môžu dlho visieť na kríku, nerozpadávajú sa. Tmavomodré bobule so silným voskovým povlakom. Sudovitý tvar, vážiaci v priemere asi 1 g. Pestovatelia majú radi ich chuť. Sú šťavnaté, mäkké a sladké, s miernou kyselinkou. majú príjemnú a osviežujúcu vôňu.

Táto odroda je cenená pre svoju nenáročnosť a jednoduchú údržbu. Záhradkári uvádzajú, že výnos je pomerne vysoký, až 2,5 kg z jedného kríka. Je stabilný, nezávisí od podmienok pestovania. Odolný voči mrazu, znáša mrazy do 30˚˚. Ľahko sa vyberá, nespadne, znáša prepravu. Vhodné pre čerstvé a spracované potraviny.

Výhody

 • Úroda dozrieva skoro;
 • Vysoká odolnosť proti mrazu;
 • sladká bobuľová chuť;
 • Ovocie sa nerozbije;
 • Kríky sú kompaktné a husté;
 • nenáročný.

Nevýhody

 • Odporúča sa prikryť počas extrémne mrazivých zím.

Bluebird

Hodnotenie: 4.3

Bluebird

Dlho známa odroda, ktorú vyšľachtili sibírski šľachtitelia v 80. rokoch 20. storočia. Určené na pestovanie v severozápadnom regióne. Vhodné pre stredný pás. Odoláva mrazom až do 30˚, ale niekedy kvitne aj na jeseň. Kríky sú odolné, nenáročné, krásne vyzerajú a sú vhodné na dekoratívne živé ploty. Sú bujné a rozľahlé, vysoké až 1,4 m. Tenké, rovné konáre spadajú do oválnej koruny. Stabilná úroda vyžaduje opeľovače: Popoluška, Kamčadalka, Modré vreteno.

Odroda je skorá a dozrieva začiatkom a v polovici júna. Výnosy sú stabilné od šiesteho roku po výsadbe, hoci prvé plody sa môžu zbierať už z trojročnej rastliny. Každoročne prináša približne 1,5 kg bobúľ z jednej rastliny. Bobule sú malé, vážia 1-1,2 g. súdkovitý, do 2 cm dlhý, s miernym hrebeňom pri vrchole. Ak sa okamžite nezoberú, rýchlo odpadnú. Koža tenká, tmavomodrá, s hustou voskovou škvrnou. Dužina je jemná, sladkokyslá, s ľahkou čučoriedkovou chuťou a príjemnou vôňou. Chuť závisí od počasia a starostlivosti; možná mierna trpkosť.

Záhradníci majú radi nenáročnosť a zimnú odolnosť zimolezu. V niektorých recenziách sa však uvádza, že kvôli tendencii kvitnúť na jeseň môže byť úroda horšia. Odporúča sa pestovať na slnečných, pred vetrom chránených miestach. Kríky milujú vlhkosť, v suchých podmienkach sa môžu rozpadnúť.

Výhody

 • odolné voči chorobám;
 • odolnosť proti mrazu;
 • skoré plodenie;
 • Sladké, aromatické bobule;
 • Vysoký obsah vitamínu C.

Nevýhody

 • Bobule sú malé;
 • Nízky výnos.

Morena

Hodnotenie: 4.2

Morena

Najskoršia skorá odroda v našom rebríčku. Bobule začínajú dozrievať začiatkom júna. Tento zimolez je nenáročný, ideálny na pestovanie v stredných oblastiach. Znášajú silné mrazy, jarné mrazy, sucho, sú odolné voči mnohým chorobám a škodcom. Vytvára krásne kompaktné kríky s guľovitou korunou vysoké až 1,7 m. Listy sú veľké a jasne zelené. Vhodné na živé ploty, záhradné dekorácie. Je to tiež samoopelivá odroda, je potrebné vysadiť v blízkosti zimolezové kríky Viola, Blue Spindle, Blue Bird a iné.

Zbiera sa od začiatku júna. Odporúča sa zbierať zrelé plody každé 2-3 dni. Výnos z jedného kríka 1,5-2 kg. Stredne veľké bobule s hmotnosťou približne 1,2 g. Sú podlhovasté, džbánkovité, až 3,5 cm dlhé. Jeho koža je tenká a modrá, s výraznou belavou patinou. Mäso jemné, sladké a kyslé, bez horkosti. Vôňa je príjemná, ale slabá. Vhodné na prepravu a dlhé skladovanie. Pripravujú chutné dezerty.

Výhody

 • Úroda dozrieva začiatkom júna;
 • bobule sú veľké;
 • príchuť dezertu;
 • dlhá trvanlivosť;
 • Krásne mohutné kríky;
 • odolnosť;
 • odolnosť voči chorobám a škodcom.

Nevýhody

 • Nie všetky plody dozrievajú v rovnakom čase.

Longiflorum

Hodnotenie: 4.1

Longiflorum

Táto odroda je obľúbená u pestovateľov zimolezu v strednej krajine a má veľké plody. Cenené pre svoju nenáročnosť a sladkú chuť. Chované na južnom Urale, takže dobre znášajú mráz. V Stredozemí sú na to ideálne podmienky s miernymi, zasneženými zimami. Kríky sú nenáročné na pôdu a nevyžadujú svetlo. V suchých podmienkach sú bobule trochu horké. A ak je jar daždivá a chladná, sú kyslé. Odrody, ktoré sa odporúčajú vysádzať vedľa seba: Čeľabinka, Čučoriedka, Morena.

Krík je kompaktný a kompaktný s nízkym vzrastom približne 1 m. Výhonky tenké, zakrivené, spodné vetvy ležia na zemi. listy sú úzke a podlhovasté, tmavozelenej farby. Bobule veľké, hrudkovité, vážiace 1-2 g. Sú tmavomodré, s miernou belavou patinou, podlhovastého tvaru. Do 3 cm dlhé, na koncoch zúžené, vrchol tupý. Dužina je šťavnatá, aromatická a má sladkokyslú chuť. Dozrieva začiatkom až v polovici júna. Ak sú prezreté, získavajú viac cukrov, kyslosť sa vytráca. Výnos z jednej rastliny sa pohybuje od 1,5 do 3 kg. Vhodné pre čerstvé alebo spracované potraviny.

Výhody

 • kríky sú kompaktné a nezaberajú veľa miesta
 • veľké plody;
 • príjemná sladká chuť a vôňa
 • takmer žiadne zrelé bobule sa neroztrieštia;
 • skoré dozrievanie;
 • vysoké výnosy;
 • nenáročný.

Nevýhody

 • prepletené a na zemi ležiace konáre sťažujú zber.

Popoluška

Hodnotenie: 4.0

Popoluška

Ide o najkratšie rastúcu odrodu v našom rebríčku. Kríky sú kompaktné, dorastajú do 70 cm. Koruna je hustá, s tenkými, zakrivenými konármi. Listy svetlozelené, malé, podlhovasté. Vyšľachtená v 70. rokoch XX. storočia a už dlho obľúbená medzi záhradkármi v strednom pásme, ako nenáročný a odolný. Rastlina dobre znáša zimné mrazy, jarné mrazy a teplotné výkyvy, je odolná voči bežným chorobám a škodcom. Vďaka svojim dekoratívnym vlastnostiam a malým rozmerom sa dá použiť na terénne úpravy.

Táto odroda je skorá, zber sa môže začať začiatkom júna. Plodenie môže trvať až mesiac. Bobule sú podlhovasté, vretenovité, až 1,5 cm dlhé. Priemerná hmotnosť od 0,6 do 1,4 g. Koža tenká, takmer čierna, so silnou modrastou patinou. Mäkká dužina, jemne jahodová vôňa, sladkokyslá chuť. Vhodné na diétne použitie, mrazenie, sušenie, konzervovanie.

Mnohí pestovatelia poznamenávajú, že táto odroda rastlín začína prinášať ovocie už 2-3 roky po výsadbe a za 7-8 rokov sa výnos zvyšuje na 3-5 kg z rastliny. Ale pre opelenie je potrebné zasadiť vedľa iných odrôd zimolezu: Tomichka, Leningradsky Giant, Lazurnaya.

Výhody

 • vysoký výnos;
 • skoré dozrievanie;
 • nenáročný;
 • lahodne aromatické bobule;
 • Kompaktné nie vysoké kríky.

Nevýhody

 • ťažko sa zberá kvôli nízkym kríkom;
 • Bobule rýchlo opadávajú.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: