15 najlepších odrôd paradajok pre skleníky

*Najlepšie papriky podľa redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je návodom na nákup. Pred kúpou si vyžadujú odborné poradenstvo.

V skleníku sa paradajky môžu zbierať po celý rok. Odporúča sa vybrať si osivo vhodné pre prevládajúce podnebie. Takto pestované paradajky sa vyznačujú týmito vlastnosťami

 1. rýchle dozrievanie;
 2. hojnú úrodu;
 3. vynikajúca predajnosť;
 4. Odolnosť voči škodcom, chorobám a zlým poveternostným podmienkam.

Pri výbere semien sa zohľadňujú aj chuťové vlastnosti, skladovateľnosť a prepraviteľnosť. Výnosy skleníkových paradajok ovplyvňuje vnútorná mikroklíma a typ kríka. Existujú 2 hlavné typy: neurčitý a určujúci.

Ktoré odrody paradajok si vybrať na výsadbu

Pri hľadaní vhodnej odrody paradajok na pestovanie v skleníku vám pomôže niekoľko rozhodujúcich faktorov.

Čo pestovať?

Praktickí záhradníci si vyberajú odrody paradajok predovšetkým podľa účelu použitia plodov:

 1. Na skladovanie čerstvých paradajok sa zvyčajne vyberajú skoré odrody, ktoré dozrievajú v júni/júli, väčšinou paradajky s mäkkou šupkou. Základom je ich dlhá skladovateľnosť, aby sa čerstvá zelenina mohla skladovať čo najdlhšie po období plodenia kríkov.
 2. Vyberajte paradajky s pevnou štruktúrou a pevnou šupkou – mali by si zachovať svoj tvar a celistvosť aj po vystavení teplu. Na konzervovanie sú vhodné rôzne odrody paradajok – ak si plody nechcú zachovať svoj tvar, možno použiť akúkoľvek odrodu.
 3. Aby sa paradajky predávali, musia mať správny tvar – okrúhly alebo slivkový. Ovocie je tiež potrebné dobre prepravovať a skladovať. Ďalším dôležitým faktorom pri komerčnom pestovaní paradajok je bohaté plodenie, aby bol výnos z kríkov čo najvýhodnejší.

V popise odrôd výrobca zvyčajne uvádza zamýšľaný spôsob konzumácie paradajok, ktorý možno použiť ako pomôcku pri výbere neznámej odrody.

Kedy zbierať úrodu?

Dôležitým faktorom je aj čas zberu. Je lepšie vysadiť niekoľko odrôd, ktoré budú prinášať ovocie v rôznych obdobiach, napríklad skoré a neskoré. Takto môžete zbierať paradajky na rôzne účely počas celého leta a začiatkom jesene bez prerušenia alebo len s malými prestávkami.

Zaručený výsledok alebo experiment?

V súčasnosti existuje mnoho odrôd paradajok pre skleník, podmienečne ich možno rozdeliť do 2 skupín:

 1. Registrované v

  Vysoké výnosy sa dosahujú pri determinantných kríkoch, pretože kefy sa tvoria po 2 listoch. Potrebujú však viac starostlivosti. Neurčité rastliny je vždy potrebné viazať a prerezávať. Existuje mnoho odrôd a hybridov. Naši odborníci vyhodnotili najlepšie z nich.

  Hodnotenie najlepších odrôd paradajok pre skleníky

  Nomináciamiestotriedeniehodnotenie
  Najlepšie determinantné odrody paradajok pre skleníky1Alfa5.0
  2Valentina4.9
  3Výbuch F14.8
  4Ajour F14.7
  5Aljaška4.6
  6Buržoázne4.5
  7Blagovest F14.4
  Najlepšie indexové odrody paradajok pre skleníky1Sprout F15.0
  2Ružový kráľ4.9
  3Star Gold F14.8
  4Zázrak Zeme4.7
  5Major F14.6
  6Callowovo srdce4.5
  7Žltá čerešňa4.4
  8Samara4.3

  Najlepšie determinantné odrody paradajok pre skleníky

  Determinanty odrôd vhodných na pestovanie vo fóliových skleníkoch. Sú to ohnuté kríky, ktoré nie je potrebné viazať ani pripevňovať. Determinantné odrody prestávajú rásť vždy po tom, ako sa na konci výhonku vytvorí vaječník s plodom.

  Alfa

  Umiestnenie: 5.0

  ALFA

  Na vrchole rebríčka je odroda Alpha. Je to skorá dozrievajúca odroda. Výška rastliny je 40-55 cm. Ich stonky sú pomerne silné a neohýbajú sa. Ich listy sú veľmi podobné zemiakom. Paradajky Alfa dobre rastú v skleníkoch alebo vonku v priaznivých podmienkach.

  Okrúhle paradajky sú malé, mierne sploštené. Majú jasne červenú farbu a hrubú dužinu. V každom rajčiaku je najviac 6 semenných buniek. Priemerná hmotnosť paradajok je približne 55 g. Zozbierané paradajky Alfa sa dlho neskladujú a sú tiež náročné na prepravu.

  Záhradníci v recenziách poznamenávajú, že keď sa pokúšate zachovať paradajky Alfa, prasknú, takže sa prednostne konzumujú čerstvé, ako aj z nich pripravujú omáčky alebo šaláty. Naši odborníci zaradili odrodu Alpha do rebríčka, pretože ide o výhodnú odrodu na pestovanie. Nepotrebujú veľa kultivácie, takže nepotrebujú veľa tepla ani svetla.

  Výhody

  • Šťavnaté, sladké a aromatické
  • skoré dozrievanie;
  • vysoký výnos;
  • Odolný voči väčšine chorôb nočných rastlín.

  Nevýhody

  • zle prepravované.

  Valentina

  Hodnotenie: 4.9

  VALENTINA

  Skorá dozrievajúca odroda paradajok Valentina je v rebríčku na druhom mieste. Táto zeleninová plodina dozrieva 102-105 dní. Krík nie je boľševník. Polovzpriamený, s niekoľkými žltozelenými, mierne zvlnenými listami.

  Paradajky visia na stonkách v trsoch. Nie sú príliš veľké (maximálna hmotnosť 90 g), ale je ich veľa. Majú oválny tvar pripomínajúci slivku. Farba sa mení od oranžovej po červenú. Pod hladkou šupkou, ktorá zvyčajne nepraská, sa nachádza mäsitá dužina. Tieto paradajky sa najčastejšie konzervujú vcelku alebo sa spracúvajú na iné zimné konzervy.

  Fanúšikovia odrody Valentina poznamenávajú, že jedinou nevýhodou týchto paradajok je potreba viazania kríka. Zaslúžene patria medzi najlepšie, pretože majú dobrý vzhľad a bezpečnosť počas prepravy a nie sú zle skladované, ak boli zozbierané nezrelé.

  Výhody

  • Krík rastie kompaktne;
  • skoré dozrievanie;
  • dobre prepravované;
  • Znáša mierne sucho.

  Nevýhody

  • Krík by mal byť zviazaný.

  Výbuch F1

  Hodnotenie: 4.8

  EXPLOZIA F1

  Na treťom mieste sa umiestnil skorý hybridný rajčiak Blast. Jeho bezkmenné kríky dosahujú výšku 45-60 cm. Sú dosť rozľahlé. Od okamihu zasadenia semienok až po úplne zrelé paradajky, ktoré sa objavia o 100-110 dní neskôr. Každý krík môže priniesť až 3 kg paradajok.

  Paradajky Blast majú okrúhly tvar, sú mierne rebrované. Plody dozrievajú na tej istej vetve v rovnakom čase. Mäkké paradajky, ale zároveň husté. Vyznačujú sa tmavočervenou farbou. Paradajky Explosion sú všestranné.

  Jeho recenzie sú prevažne pozitívne. Naši odborníci ho zaradili do hodnotenia najlepších, pretože paradajky Blast možno dlhodobo skladovať a sú vynikajúce aj na prepravu. Ich semená výborne klíčia a plody rýchlo dozrievajú. Je to nenáročná odroda s vysokou a stabilnou úrodou.

  Výhody

  • chuťový profil na vysokej úrovni;
  • Všestranné využitie ovocia;
  • dobrá odolnosť voči chorobám;
  • Dozrievanie paradajok v rovnakom čase;
  • dobrá predajnosť.

  Nevýhody

  • Nemožnosť zberu semien.

  Azhur F1

  Hodnotenie: 4.7

  AZHUR F1

  Štvrtú pozíciu v rebríčku obsadil hybrid Azhur. Je to stredne vysoký, ohnutý ker, dosahujúci výšku 60-90 cm. Môže sa pestovať v otvorenom prostredí aj v skleníku. Kvetenstvo má jednoduchú stavbu, stonka je členitá a listy sú veľké.

  Keď sú paradajky zrelé, sú mierne sploštené, červenej farby. Ich priemerná hmotnosť je 240-280 g. Dužina je mäsitá a pokrytá tvrdou kožou. Príjemne chutia a voňajú. Zrelé paradajky majú v priemere približne 4 semenné bunky.

  Záhradníci v recenziách uviedli, že odroda Ajour dobre znáša teplo a nedostatok vlhkosti. Naši odborníci zaradili tento hybrid do rebríčka, pretože je známy svojím vysokým výnosom. Pri dodržaní všetkých pravidiel poľnohospodárskeho inžinierstva a správnej voľbe hnojív môžete získať až 10-12 kg chutných paradajok na 1 m².

  Výhody

  • vysoké chuťové vlastnosti;
  • univerzálnosť použitia;
  • Odolnosť voči hlavným chorobám;
  • odolnosť voči teplu;
  • vysoký výnos.

  Nevýhody

  • Vyskytujú sa problémy s rastom rastliny.

  Aljaška

  Hodnotenie: 4.6

  ALYASKA

  Na piatom mieste v rebríčku sa umiestnil nízko rastúci, rýchlo dozrievajúci druh Aljaška. Výška rastliny nepresahuje 50 cm. Stredne veľké listy svetlozelenej farby. Kvetenstvo je jednoduché. Paradajky dozrievajú 80-100 dní. Možno ich pestovať v skleníkoch aj na otvorených záhonoch.

  Aljašské paradajky majú plochý okrúhly tvar s hladkým povrchom. Všetky plody majú približne rovnakú veľkosť, hmotnosť (približne 90 g) a zrelosť. Nezrelé paradajky majú zelenú farbu a počas dozrievania sa zmenia na červenú. Nie viac ako 3-4 zhluky semien. Vynikajúca chutnosť. Aljašské paradajky sa najčastejšie používajú do šalátov.

  Podľa recenzií v skleníkových podmienkach s jedným kríkom odstráňte až 2 kg ovocia. Odrody Aljašky sa zaslúžene objavili v rebríčku najlepších, pretože majú vysoký výnos napriek nízkemu rastu rastliny. Aj kríky týchto paradajok sú nenáročné a ľahko sa pestujú aj neskúseným záhradkárom.

  Výhody

  • skorá zrelosť;
  • Dobrá odolnosť voči chorobám;
  • Vynikajúce chuťové vlastnosti.

  Nevýhody

  • Nevhodné na konzervovanie alebo dlhodobé skladovanie.

  Buržoázne

  Hodnotenie: 4.5

  BURJUI

  Stredne zrelá hybridná odroda Bourjouille je na šiestom mieste. Od okamihu výsadby až po dosiahnutie zrelosti prvých paradajok uplynie približne 100-110 dní. Rastliny sú ohnuté, zvyčajne nepresahujú výšku 1 m. Vhodné na pestovanie vonku aj v skleníku.

  Paradajky majú okrúhly tvar. Ich mäso je pevné a mäsité. Zelené plody odrody Bourjouille rýchlo dozrievajú a červenejú. Vynikajúca chuť vďaka vyváženému pomeru kyselín a cukru. Táto zelenina je vhodná čerstvá alebo spracovaná na konzervovanie.

  Záhradníci v recenziách poznamenávajú, že paradajky Bourjouille majú dobrú imunitu, takže sa nebojí väčšiny chorôb a škodcov. Naši odborníci zaradili túto odrodu do hodnotenia najlepších, pretože pri dodržaní všetkých agronomických postupov je možné vypestovať paradajky s hmotnosťou 300-400 gramov.

  Výhody

  • chutné;
  • Paradajky dozrievajú súčasne;
  • ľahko sa prepravuje;
  • prinášať ovocie dlhý čas;
  • všestranné použitie.

  Nevýhody

  • krehkosť stonky.

  Blagovest F1

  Hodnotenie: 4.4

  BLAGOVEST F1

  Zoznam miernych odrôd paradajok uzatvára paradajka Blagovest. Je to vysoký hybrid – výška kríka dosahuje 150 cm. Tvorí ho veľké množstvo vetiev, ktoré sú pokryté pomerne malým počtom stredne veľkých sivozelených listov. Ich tvar je klasický, s lesklým ryhovaným povrchom.

  Paradajky majú zaoblený tvar a sú mierne rebrované. Na stopke je mierna priehlbina a vrchná časť je hladká. Keď sú nezrelé, sú zeleno-biele, ale keď sú úplne zrelé, sú jasne červené. Každá paradajka váži v priemere 110-120 g, ale pri špeciálnej starostlivosti môže dosiahnuť až 150 g.

  Fanúšikovia odrody Blagovest uvádzajú, že rýchlo dozrieva, poskytuje vysoké výnosy a plody vyzerajú veľmi atraktívne. Patrí medzi najlepšie, pretože paradajky sa dobre prepravujú a počas skladovania si dlho zachovávajú svoj obchodný vzhľad. Môžu sa používať univerzálne. Sú skvelé na zber vcelku.

  Výhody

  • dobrý výnos na rastlinu;
  • Bezpečné na prepravu;
  • odolné voči hlavným chorobám;
  • univerzálnosť použitia.

  Nevýhody

  • Potreba zviazať kríky a kroviny.

  Najlepšie indexové odrody paradajok pre skleníky

  Paradajka indeterminantná je vysoko rastúca zelenina, ktorá rastie dlho. Počas svojho vývoja dosahuje výška odrody viac ako 1,5 m, niektoré odrody dokonca až 6 m.

  Sprout F1

  Hodnotenie: 5.0

  SPRUT F1

  Prvé miesto v rebríčku obsadil neurčitý hybrid Osprey. Vyznačuje sa vysokou rastovou energiou. Nazýva sa paradajkový strom a dorastá do výšky až 5 m. Na kríku sa objaví veľké množstvo bočných výhonkov. veľa listov na korune a dobre vyvinutý koreňový systém.

  Nie príliš veľké paradajky (asi 100-150 g). Sú zaoblené a majú jasne červenú farbu. Ich dužina je sladká, šťavnatá a mäsitá. Zozbierané paradajky sú ideálne na skladovanie. Úspešne sa konzervujú alebo používajú na prípravu šalátov, štiav. Niektorí milovníci tejto odrody tvrdia, že dokážu zozbierať až 1,5 tony paradajok z jedného stromu.

  Záhradníci poznamenali, že plodí na všetkých výhonkoch a nepotrebuje stonku. Naši odborníci zaradili Sprout do hodnotenia, pretože ak dodržíte všetky pravidlá poľnohospodárskeho inžinierstva, môže poskytnúť rekordnú úrodu. Paradajkový ker je odolný voči škodcom a chorobám. Dobre znáša chlad alebo teplo.

  Výhody

  • môže prinášať ovocie niekoľko rokov po sebe;
  • Rýchlo rastú;
  • vysoký výnos
  • nebojí sa škodcov;
  • je veľmi náchylná na ochorenia.

  Nevýhody

  • Materiálové náklady na výrobu rekordných úrod.

  ružový cár

  Hodnotenie: 4.9

  RUŽOVÝ KRÁĽ

  Stredne dozrievajúca odroda paradajok Pink King sa umiestnila na druhom mieste v rebríčku. Priemerná výška rastliny je 150 cm. Vegetačné obdobie trvá približne 90 dní, počítané od okamihu, keď sa semenáčiky začnú objavovať. Krík je pokrytý stredne veľkým počtom listov, ktoré sú na povrchu drsné.

  Zaoblené, mierne sploštené tvary paradajok. Vyzerajú veľmi pestro. Svetloružová farba. Rozmery sú celkom pôsobivé – v dobrých podmienkach môže jedna paradajka vážiť až 300 g. Dužina je pevná, pomerne šťavnatá. Ich chuť je sladká. Paradajka Pink King sa dobre hodí do šalátov.

  Podľa recenzií je možné vybrať až 7 kg paradajok z jedného kríka. Kráľ ruží sa zaslúžene objavil v hodnotení najlepších, pretože okrem vynikajúcich chuťových vlastností má vysokú odolnosť voči bežným chorobám nočných rastlín. Táto odroda si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a poteší vysokými výnosmi.

  Výhody

  • Vynikajúce veľké ružové paradajky;
  • vysoký výnos;
  • nenáročná starostlivosť;
  • jeho všestrannosť.

  Nevýhody

  • mladé rastliny môžu byť napadnuté chrobákom zemiakovým.

  Star Gold F1

  Hodnotenie: 4.8

  STAR GOLD F1

  Na treťom mieste sa umiestnila hybridná odroda Star Gold. Sú to skoré dozrievajúce cherry paradajky. Výkonná rastúca rastlina. Stonky majú veľa listov, ktoré takmer úplne zakrývajú plody. Kríky Star Gold majú dobre vyvinutý koreňový systém. Paradajky dozrievajú v plných strapcoch a zberajú sa.

  Paradajky sú malé, veľmi voňavé, bez žiliek a jadra vo vnútri. Jasne žltá farba, jednotná veľkosť a tvar. Na kefke je až 18 cherry paradajok. Paradajky Star Gold sa dajú konzumovať čerstvé alebo konzervovať na zimu.

  Recenzie na tento hybrid sú väčšinou pozitívne. Star Gold je zaslúžene v rebríčku najlepších, pretože je nenáročná na pestovanie, stabilne plodí. Pri priemernom počte 8 stoniek možno z jednej rastliny vyprodukovať približne 3 kg paradajok. Ovocie zvyčajne nepraská.

  Výhody

  • chuťové vlastnosti;
  • dozreté a nakrájané na trsy;
  • nenáročný na starostlivosť;
  • výnosy veľmi rýchlo;
  • odolnosť voči chorobám.

  Nevýhody

  • Zber semien je nemožný.

  Zázrak zeme

  Hodnotenie: 4.7

  ZÁZRAK ZEME

  Skorá dozrievajúca odroda Miracle of the Earth je štvrtá v poradí. Rastlina dorastá do výšky minimálne 2 m. Rastlina rastie, až kým nie je vytrhnutá spolu s koreňovým systémom. Môže vyrásť 8 až 14 trsov, z ktorých každý nesie 6-8 veľkých paradajok.

  Každá paradajka váži až 500 g a má tvar srdca. Jeho steny nepraskajú pri vystavení ľahkému mechanickému tlaku. Paradajka je rovnomerne sfarbená, bez zelenej aureoly okolo stonky. Paradajky Miracle of the Earth nemajú na reze bielu škvrnu. Pod tenkou, ale pomerne tvrdou šupkou je kyslo-sladká dužina s príjemnou vôňou.

  Záhradníci chvália túto rastlinu vo svojich recenziách. Hlavnou výhodou týchto paradajok je ich veľkosť a chuť. A naši odborníci ho tiež zaradili do hodnotenia najlepších, pretože Miracle of the Earth je dobre odolný voči hlavným chorobám nočných rastlín. Navyše má dobrú odolnosť voči suchu. Niektorí ju nazývajú bezchybnou odrodou.

  Výhody

  • krásny tvar paradajok;
  • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
  • odolnosť voči suchu;
  • nepraská;
  • Dobrá odolnosť voči chorobám.

  Nevýhody

  • Musí byť starostlivo priviazaný k pevnej podpere.

  Major F1

  Hodnotenie: 4.6

  MAJOR F1

  Na piatom mieste sa umiestnila hybridná odroda Major. Krík nie je ohnutý, skôr vysoký – od 150 cm. Od výsadby po prvé paradajky neuplynie viac ako 110 dní. Pri správnej starostlivosti a výsadbe môžu priniesť až 8-12 kg na m². Jeho výnosy nie sú rekordné, ale sú stabilné.

  Okrúhle paradajky Major. Sú pomerne veľké. V plnej zrelosti sa sfarbujú do jasne karmínovej farby. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 150-300 g. Skúsení záhradníci odporúčajú, aby paradajky dozrievali priamo na kríku. Potom budú chutiť oveľa lepšie ako tie, ktoré dozrievajú na parapete alebo v krabici.

  Podľa recenzií nie sú paradajky Major konzervované ako celok, ale používajú sa na výrobu džúsov a omáčok a aktívne sa konzumujú aj čerstvé. Odroda sa zaslúžene objavila v hodnotení najlepších, pretože paradajky majú vynikajúce chuťové vlastnosti, krásny tvar, vysokú odolnosť voči chorobám a dlhé zachovanie trhových vlastností počas skladovania.

  Výhody

  • atraktívny vzhľad;
  • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
  • stabilný výnos;
  • dobrá odolnosť voči chorobám nočných plodov.

  Nevýhody

  • Vysoké nároky na zavlažovanie a hnojenie.

  Callowovo srdce

  Hodnotenie: 4.5

  JADRO ZVÄZKU

  Neskoro dozrievajúca, nehybridná, indeterminantná odroda Wolowie Heart sa v rebríčku umiestnila na šiestom mieste. V skleníku môže narásť až do výšky 2 m. Na zrelej rastline nie sú mohutné listy, ale každý strapec obsahuje až 4 – 5 plodov. 115 dní od výsadby do zberu.

  Väčšie zrelé paradajky sú ružové, sladké a majú mäsitú dužinu. Ich názov je odvodený od ich charakteristického tvaru, ktorý je zaoblený a mierne podlhovastý. Z čerstvých paradajok sú vynikajúce šaláty. Používajú sa aj na výrobu paradajkovej šťavy, cestovín, konzervovanie rôznej zeleniny.

  Záhradníci vo svojich recenziách poznamenávajú, že pri správnej starostlivosti a optimálnom zavlažovaní paradajky tejto odrody zriedkavo praskajú. Ak sa budú prevážať, budú sa zbierať trochu predčasne, pretože nie sú veľmi dobré, keď sú naskladané na seba. Zaslúži si byť v rebríčku, pretože odroda má vysoké výnosy, dobrú kvalitu plodov a odolnosť voči hlavným chorobám paradajok.

  Výhody

  • veľké, chutné plody;
  • zriedkavo sa rozbije;
  • dobrá odolnosť voči chorobám.

  Nevýhody

  • zle sa skladujú.

  Žltá čerešňa

  Hodnotenie: 4.4

  ŽLTÁ ČEREŠŇA

  Siedmu priečku v rebríčku obsadila paradajka Yellow Cherry. Kríky dosahujú výšku viac ako 150 cm. Sú polorozvetvené, s priemerným počtom malých, mierne pokrčených zelených listov a vetvičiek.

  Paradajky sú malé, majú tvar slivky. Pod hladkou žltou šupkou sa skrýva sladká a aromatická dužina. Priemerná hmotnosť každej paradajky je 15 až 20 gramov. Jedna kefa môže priniesť až 60 plodov. Cherry žlté paradajky sa môžu konzumovať čerstvé alebo konzervované vcelku.

  Podľa recenzií nie je tento druh vhodný na dlhodobé skladovanie. Naši odborníci ju označili za jednu z najlepších, pretože žlté cherry paradajky majú skvelú chuť a rýchlo dozrievajú. Sú vhodné na konzervovanie vo zväzkoch a poskytujú stálu a bohatú úrodu.

  Výhody

  • Cherry paradajky sú vynikajúce;
  • skorá zrelosť
  • dobrý výnos.

  Nevýhody

  • Náchylnosť na určité druhy chorôb.

  Samara

  Hodnotenie: 4.3

  SAMARA

  Odroda Samara uzatvára hodnotenie najlepších indexových paradajok. Krík dosahuje výšku 2-2,5 m. Silné plodenie začína 90-96 dní po výsadbe. Krík má priemerný počet vetiev. Na stonkách sa nachádza menší počet mierne zvlnených listov, ktoré sú typické pre paradajky. Majú tmavozelenú farbu a matný povrch.

  Zaoblené, takmer guľovité paradajky so slabým miestom v blízkosti stopky. Nezrelé majú svetlozelenú farbu, ale po dozretí sa zmenia na červenú s jemným leskom. Priemerný výnos z jednej rastliny – 3,5-4 kg. Každý plod v kefke má približne rovnakú hmotnosť (85-100 g). Paradajka Samara je vhodná na krájanie do šalátov a konzervovanie vcelku.

  Recenzie na túto odrodu sú prevažne pozitívne. Do zoznamu sa dostala preto, lebo paradajky majú vynikajúci vzhľad na trhu. Odroda Samara sa vyznačuje dlhou priemernou dobou plodenia a rovnomernou veľkosťou plodov na trs. Sú odolné voči väčšine chorôb nočných rastlín.

  Výhody

  • skoré dozrievanie;
  • Paradajky nepraskajú;
  • Rovnomerná veľkosť a hmotnosť plodov;
  • univerzálnosť použitia.

  Nevýhody

  • Musí byť zviazaný.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: