Top 15 odrôd Thuja

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nepredstavuje reklamu a nie je určený ako odporúčanie na nákup. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Thuja je vždyzelená a mrazuvzdorná rastlina. Môžu to byť malé okrasné kríky alebo stromy s priemernou výškou do 3,5 m. Thuja je pomerne nenáročná a nevyžaduje si veľa starostlivosti. Väčšinou zelenej farby, ale aj so zlatými, modrými alebo žltými ihličkami.

Vetvy a ihličie ako pavučiny. Ihly majú vzpriamenú polohu. Ihlice sú väčšinou šupinaté, ale niektoré druhy majú ihlice podobné ihliciam. Pri výsadbe tují berte do úvahy, že rastlina sa bojí silného vetra. V prvých rokoch po výsadbe sa odporúča prikryť ju na zimu. Odrody sa líšia svojou rastovou silou, odolnosťou voči suchu alebo nízkym teplotám a mierou prežitia v nepriaznivých podmienkach.

Pri výbere odrody Thuja sa v prvom rade hľadí na jej okrasnú hodnotu. Pri výsadbe zohľadnite veľkosť vzrastlej rastliny a tvar koruny. Používa sa nielen na úpravu exteriéru, ale aj na dekoráciu interiéru. V tomto prehľade sa pozrieme na najlepšie tuje s pyramídovým alebo guľovitým tvarom.

Poradie najlepších druhov Thuja

NomináciamiestoRozmanitosťhodnotenie
Najlepšie pyramídové odrody Thuja1Brabant5.0
2Sunkist4.9
3Zlatý Smaragd4.8
4Columna4.7
5Fastiguata4.6
6Holmstrup4.5
7Wagneri4.4
Najlepšie guľovité druhy tují1Rheingold5.0
2Pančuchový tovar4.9
3Pán Bowlingová guľa4.8
4Tini Tim4.7
5Malý džem4.6
6Woodwardy4.5
7Myriam4.4
8Danica4.3

Najlepšie pyramídové odrody thuja

Pyramídový tuas označuje západnú odrodu tohto vždyzeleného stromu. V priaznivých podmienkach sa môžu dožiť až 100 rokov.

Brabant

Hodnotenie: 5.0

Brabant

Pyramídové dreviny Brabant môžu dorásť do výšky 3,5-5 metrov. Priemer rozvetvenej širokej časti stromu je 1,5 m. Koruna nedávno vysadených tují je pomerne hustá, ale časom sa stáva riedkou. Každý rok narastie do výšky 30 cm a do šírky 10 cm. Veľmi dobre sa jej darí v mestách, kde často vytvára živé ploty.

Brabantská tuje so šupinatými zelenými ihlicami, ktoré zostávajú celú zimu. Táto odroda vytvára na jar na konci kvitnutia malé (0,8-1,2 cm dlhé) a podlhovasté hnedé púčiky. Brabantské tuje v mladom veku by sa mali na zimu zabaliť, pretože ich ihlice sú ešte mimoriadne citlivé na nízke teploty a jarné slnko.

Odroda Brabant Thuja údajne dobre rastie na dostatočnom svetle aj v ľahkom tieni. Ale čím viac slnka sa dostane, tým dekoratívnejšie koruna vyzerá. Vhodné na pestovanie v pôdach so širokým rozsahom zloženia. Primerane reaguje na prerezávanie a tvarovanie. Táto tuje neznáša dlhšie obdobia chladného počasia s teplotnými skokmi, pretože podporuje skorý pohyb miazgy.

Výhody

 • dynamický rast;
 • Tvorí krásny živý plot;
 • Primerane reaguje na prerezávanie a orezávanie;
 • Zachováva si svoju krásnu farbu po celý rok.

Nevýhody

 • Môže trpieť dlhotrvajúcim rozmrazovaním.

Sanquiste

Hodnotenie: 4.9

Sunkist

Thuja Sunkiste je pomerne veľký kužeľovitý ker s množstvom husto nasadených vetvičiek. Maximálna výška dospelého kríka 3-4 m. Rastie pomerne pomaly a každý rok zväčší svoju výšku a priemer len o 5 cm. Táto tuje dobre rastie v nádobách a harmonicky sa začleňuje do rôznych krajinných úprav.

Táto odroda má jasne zlatožlté ihlice. Ihlice majú pri prvom kvete jasne žltú farbu a neskôr v zime sa sfarbujú do bronzova. Ak je tuje zasadená na slnečnom mieste, bude mať najlepšiu možnú farbu. A v tieni sa ihličie zazelená. Ak má Sankista nedostatok vlahy, na vetvičkách sa vytvorí veľa semien a ker sa stane menej atraktívnym.

Záhradníci poznamenávajú, že Thuja Sunkist znáša nízke teploty, pomerne silný vietor a nepriaznivé mestské podmienky. Aby bola koruna hustejšia, odporúča sa vysádzať túto rastlinu na miestach s ľahkým tieňom a dobrou pôdnou vlhkosťou. Sunkist je pomerne nenáročný na pôdu.

Výhody

 • Krásne svetlé zlaté ihličie;
 • Dospelý ker dobre znáša nízke teploty;
 • Reaguje normálne na sucho a nadmernú vlhkosť v pôde;
 • Je tolerantná k pôdnym podmienkam.

Nevýhody

 • rastový prírastok nie je rýchly.

Zlatý Smaragd

Hodnotenie: 4.8

Zlatý Smaragd

Zlatá smaragdová tuje má pravidelnú, kužeľovitú vrchnú časť. Vo veku 10 rokov meria tuje 2,5 m na výšku a 0,7 m na šírku. Rýchlosť rastu tejto rastliny je stredná. Samostatne vysadený ker vyzerá dobre. Používa sa aj na vytváranie živých plotov. Dá sa strihať a vytvárať rôzne tvary. Najlepší čas na to je začiatok marca.

Smaragdy majú šupinaté a husté ihlice. Je príjemný na dotyk. Zachováva si zlatožltú farbu po celý rok. Pri trení v rukách sa objaví živicová vôňa. Na začiatku kvitnutia majú ihlice farbu veľmi blízku oranžovej. Aby si ihlice zachovali zlatistú farbu, odporúča sa pestovať ich v polotieni alebo na dobre osvetlených miestach.

Spotrebitelia sa o thujach Golden Smaragd vyjadrili veľmi pozitívne. Konštatujú, že má dobrú adaptačnú schopnosť, nie je príliš náročná na podnože. Dospelá rastlina sa nebojí nízkych teplôt. Uprednostňuje miernu vlhkosť pôdy, ale nereaguje dobre na stagnujúcu vlhkosť, prílišné vysušenie pôdy alebo príliš znečistený vzduch. Krík dobre znáša prerezávanie.

Výhody

 • ihličie zostáva zlatožlté počas celého roka;
 • Dobrá zimovzdornosť;
 • Dobre reaguje na prerezávanie;
 • Vysoká prispôsobivosť.

Nevýhody

 • Sucho a príliš veľa vlhkosti sa netoleruje.

Thuja Columna

Hodnotenie: 4.7

Columna

Pyramídový strom arborvitae, ktorý je pomerne vysoký. Každý rok narastie asi o 20 cm. Maximálny priemer koruny 1,5 m. Je hustý a tvorí pomerne hustý krík. nenáročná, používa sa na vysoké, základové, neporušené obytné steny s výškou 5 až 8 metrov. Túto odrodu možno pestovať v skupinách alebo ako solitéru.

Ihličnaté ihlice tuje škvrnitej Kolumna. Jeho farba je tmavozelená a zostáva taká až do zimy. Ihličie sa na slnku krásne leskne. Na plnom slnku je koruna hustejšia a svetlejšia, v plnom tieni je plešatá. Táto odroda znáša prerezávanie, ktoré vytvorí požadovaný tvar. Ak sa má stromček vysadiť, potrebuje dobrú zimnú ochranu, aby na jar netrpel omrzlinami a popáleninami.

Columna je údajne najodolnejšia voči mrazu zo všetkých známych stĺpovitých thúí. Rastie na akomkoľvek zložení pôdy. Zapôsobila aj rýchlosť, s akou tento strom rastie smerom nahor. Thuja nepotrebuje hnojivo, ale jej rast bude silnejší v úrodnej a vlhkej pôde.

Výhody

 • Rýchlo rastie smerom nahor;
 • hustá, hustá koruna;
 • Veľmi dobre zvláda prerezávanie;
 • Odoláva veľmi silným mrazom.

Nevýhody

 • Neznáša sucho.

Thuja Fastiguata

Hodnotenie: 4.6

Fastiguata

Thuja Fastiguata je úzkolistá odroda. Tvar stromu pripomína cyprus. Každý rok narastie o 30 centimetrov, takže rýchlo dosiahne výšku 10 metrov. Priemer jeho koruny však nepresahuje 3 m. Jeho stonky pevne priliehajú ku kmeňu. Koruna sa skladá z mnohých vetiev. Fastiguata vyzerá dobre v skupinách alebo samostatne.

Tmavozelené ihličie zostáva takmer celú zimu rovnako sfarbené. Má jemný dotyk a hlbokú, výraznú vôňu. Šišky sú na korune prítomné, ale nie sú veľmi viditeľné. Fastiguata vyzerá dobre na dobre osvetlených alebo mierne zatienených miestach. nie je príliš náročný na zloženie pôdy, ale uprednostňuje dobre zvlhčenú pôdu.

V recenziách krajinári poznamenávajú, že táto odroda má vysokú zimnú odolnosť. Rastlina sa nepoškodí ani v obzvlášť tuhých zimách. Ak je strom vysadený v oblasti so sklonom k stagnujúcej vlhkosti, je potrebný drenážny systém. Ak je však pôda príliš suchá alebo je miesto príliš zatienené, stratí svoju silu.

Výhody

 • pripomína cyprus;
 • Pekné, výrazné ihlice;
 • Dobre reaguje na prerezávanie a zastrihávanie;
 • vysoká odolnosť voči mrazu.

Nevýhody

 • V tieni môže stratiť svoju dekoratívnu korunu.

Holmstrup

Hodnotenie: 4.5

Holmstrup

Holmstrup Thuja vyniká svojou úzkou pyramídovou korunou. Ani v zrelom veku nepresahuje výšku 2 m. Ale Holmstrup si vždy zachováva stĺpovitý tvar. Počas roka rastlina narastie do výšky 10-20 cm a do šírky 4-6 cm. Táto tuje sa organicky vyvíja, ak je vysadená samostatne. Dobre sa hodí aj do dizajnu živých plotov, nízkych alejí alebo záhradných bludísk.

Ihlice Holmstrup majú tmavozelenú farbu, ktorá zostáva taká aj počas zimy. mäkká a šupinatá na dotyk. Aj bez strihania si dlho zachováva svoj prirodzený úzky pyramídový tvar. Terminálne výhonky tejto tuje majú vzpriamenú polohu. nízko rastúca odroda nevyžaduje veľkú plochu na výsadbu a nezatieni ostatné rastliny v okolí.

Holmstrup má veľa pozitívnej spätnej väzby. Táto odroda sa považuje za veľmi nenáročnú na pestovanie. Veľmi odolný voči mrazu (odoláva teplotám do -35 °C). Thuja westerly Holmstrup darí aj v mestských oblastiach, vedľa diaľnic alebo v priemyselných zónach. Táto odroda sa vyznačuje dlhou životnosťou. Niektorí botanici tvrdia, že na jednom mieste môže žiť až 200 rokov.

Výhody

 • nezabudnuteľný vzhľad;
 • Vysoko tolerantný;
 • Nezatieňuje susedné rastliny;
 • Životnosť až 200 rokov.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Thuja Wagneri

Hodnotenie: 4.4

Wagneri

Nemecká Thuja Wagneri je vrcholový strom vajcovitého tvaru. Priemer koruny dospelej rastliny zvyčajne dosahuje 1 m a dorastá do výšky 2-3 m. Koruna tuje Wagnerovej je hustá, s množstvom vetvičiek, ale vyzerá celkom elegantne. Má úzku kužeľovitú základňu a rastie vzpriamene. Stonky sú však tenké a mierne klesajú nadol.

Ihlice tohto druhu sú dosť nezvyčajné a ich farba je modrozelená. V zime vyzerá na snehu krásne, pretože má medenú farbu. Na jar si zachováva svoju starú farbu. Wagneri Thuja sa najlepšie hodí na vonkajšie stanovištia, kde má dostatok svetla. V oblastiach s hustým tieňom sa vetvy rozvetvujú riedko a koruna je riedka.

Wagneri Thuja údajne dobre znáša silné mrazy. Mladé rastliny však chráňte pred slnečnými úpalmi skoro na jar po výsadbe. Na thuja sa položí hrubé vrece z vrecoviny. Strom vyzerá najlepšie v úrodnej, dobre zavlažovanej pôde. Samotná tuje si bez prerezávania dobre zachováva svoj dekoratívny tvar koruny.

Výhody

 • Korunka má krásny tvar;
 • farebné ihly;
 • Zaujímavý vzhľad na zasneženom pozadí;
 • Dobrá odolnosť proti mrazu.

Nevýhody

 • na tienistých miestach sa koruna stenčuje.

Najlepšie guľovité odrody tuje

Najlepšie zo všetkého: pri správnej výsadbe a správnej starostlivosti sa môže vytvoriť dokonalá, zaoblená, hustá a zdravá koruna v jednom z troch guľovitých tují. Veľkosť a farba korunky sa môže výrazne líšiť.

Thuja Rheingold

Hodnotenie: 5.0

Rheingold

Rheingold Thuja je pomaly rastúci ker. V priebehu roka sa jeho šírka a výška zväčší len o 5 cm. V mladosti má zaoblenú korunu, ale vekom sa predlžuje. Reynolds sa často pestujú v kvetináčoch na balkónoch a terasách. Táto odroda dobre zapadá do menších krajinných úprav.

Tenké, mäkké vetvy tuje majú veľké množstvo ihlicovitých listov, ktoré sa časom stávajú šupinatými. Žlté ihličie, takmer zlatožlté, v zime sa mení na bronzové. Na konároch sú malé okrúhle hnedé púčiky (0,7 cm dlhé). Táto thuja potrebuje dobré svetlo. Ak je rastlina zasadená v tieni, stratí svoje jasne sfarbené ihlice.

Záhradníci v recenziách tvrdia, že Reingold sa lepšie ukazuje na dostatočne vlhkej, úrodnej pôde. Stagnujúca vlhkosť má však na rastlinu negatívny vplyv. Dospelá rastlina sa nebojí náhleho poklesu teploty. Táto odroda thuja však s príchodom jari trpí úpalom. Rheingold môže byť napadnutý mšicami alebo roztočmi.

Výhody

 • Dodáva živým plotom farbu;
 • Ihlice sú zlaté;
 • Skvele vyzerá na balkónoch a terasách;
 • sa nebojí zimných mrazov.

Nevýhody

 • Poškodzuje sa stagnujúcou vlhkosťou.

Thuja Hoseri

Hodnotenie: 4.9

Pančuchový tovar

Poľskí šľachtitelia vyšľachtili odrodu Hoseri Thuja. Jeho počiatočný tvar je guľovitý a časom nadobúda tvar vajca. Výška kríka a priemer mohutnej koruny dosahuje až 80 cm. Táto odroda thuja vyzerá ako symetrická, objemná guľa. Vysadené samostatne alebo v skupinách s inými rastlinami. Možno ich použiť na vytvorenie kamenistých alebo vresoviskových záhrad.

Krík má mnoho prepletených výhonkov. Jeho listy majú tmavozelenú farbu a šupinaté ihlice. V zime získava bronzovú farbu a na jar sa vracia do svojej pôvodnej krásy. Aby bola koruna Hoseri radosťou na pohľad, je najlepšie vysadiť ju na voľnom priestranstve a pôda by mala byť primerane zvlhčená. Ak je oblasť silne zatienená, koruna bude redšia.

Podľa recenzií je Hoseri v zime veľmi odolný (vydrží mrazy až do -29 °C). Hoci mu nevadia silné nárazy vetra, veľmi zle znáša sucho. Tuja dobre reaguje na presádzanie alebo zriedenie/zdravotné prerezávanie. Ak je oblasť, kde rastie, náchylná na snehové záveje, mala by byť chránená špeciálnymi držiakmi.

Výhody

 • Vyzerá ako malá zelená guľa;
 • Odoláva pomerne silným mrazom;
 • Neznáša silný vietor;
 • má mnoho využití.

Nevýhody

 • V tieni je koruna tenšia.

Thuja Mister Bowling Ball

Hodnotenie: 4.8

Pán Bowlingová guľa

Thuja Mister Bowling Ball je ker v tvare gule so vzorovanou korunou. Je vysoký necelý meter. Priemer korunky je podobný. Tuja narastie za rok o 5-6 cm. Veľmi organicky takýto ker vyzerá v malých záhradách, vhodný aj na pestovanie v nádobách, ktoré zdobia dvor.

Táto odroda thuje má ihlice ako struny. Jeho farba je sivozelená. Je mäkká a veľmi jemná. S príchodom zimy získava mierne bronzový odtieň. Má prirodzene krásnu, kompaktnú, guľovitú korunu, takže strihanie je výlučne na účely rezu. Zlomené, uschnuté vetvičky sa zvyčajne odstraňujú skoro na jar.

Krajinní dizajnéri v recenziách poznamenávajú, že táto thuja je veľmi odolná voči mestskej klíme. Nemá strach zo silných mrazov, ale môže trpieť silným snežením. Táto rastlina vyzerá najlepšie na slnečných miestach, ale dobre vynikne aj v ľahkom tieni. Pestovatelia si však všimli, že ak je ker vysadený na silne zatienenom mieste, koruna bude menej hustá.

Výhody

 • Krásna ažurová korunka;
 • Dobre rastie v mestských oblastiach;
 • Nie je potrebné ho strihať;
 • dobre znáša nízke teploty.

Nevýhody

 • Snehové záveje môžu spôsobiť škody.

Tini Tim

Hodnotenie: 4.7

Teeny Tim

Odroda Thuja Tini Team je trpasličí cibuľovitý ker. Jeho koruna je riedko rozvetvená. Rastlina rastie pomaly. Podobá sa malej hore so zaobleným vrcholom. Koruna dospelého kríka má priemer 1,5 m. A jeho výška zvyčajne nepresahuje jeden meter. Tini Team možno použiť samostatne alebo ako doplnok k iným aranžmánom.

Tini Tim má šupinaté svetlozelené ihličie, ktoré na slnku krásne žiari. S príchodom zimy zhnedne. Výsadba tují na dobre osvetlených a zavlažovaných pozemkoch zaručuje ich vysokú dekoratívnosť. V tieni koruna bledne a stáva sa redšou. Táto tuje je nenáročná na pôdu. Zvyčajne znáša suchú pôdu a nadmernú vlhkosť.

Mnoho ľudí si pochvaľuje odrodu Thuja Tini Team. Páči sa im, že tento okrasný ker veľmi dobre znáša strihanie a orezávanie. Táto rastlina znáša dočasné premokrenie pôdy. Tiny Tim dobre znáša zimné mrazy. Odolnosť kríka voči suchu sa zvyšuje s vekom. Cenený v krajinárstve pre svoju guľatú korunu, pomalý rast a ľahké pestovanie.

Výhody

 • Úhľadná malá guľa;
 • nenáročná kultivácia;
 • dobre znáša tvarovanie a sanitárne ošetrenie;
 • Netrpí zimnými mrazmi.

Nevýhody

 • V tieni koruna redne a ihlice blednú.

Thuja Little Jam

Hodnotenie: 4.6

Malý džem

Thuja Little Jack má asymetrickú korunku. Dorastá do výšky necelého metra a môže mať priemer až 1,5 m. V priebehu roka pribudne 10-15 cm. Na kríku je veľa stoniek. Sú krátke a mierne pokrútené. Výhonky sa rozvetvujú rovnomerne: od stredu rastú šikmo, do strán a nahor. Thuja Little Jack je vynikajúci živý plot.

Little Jack má tmavozelené šupinaté ihlice pevne vtlačené do výhonkov. V zime mierne zhnedne. Na konároch sú tiež malé (8-12 mm), podlhovasté šišky. Keď sa objavia, sú svetlozelené a nakoniec sa zmenia na svetlohnedé. Koreňový systém tejto rastliny je povrchový. Prudko reaguje na zhutnenú pôdu.

Recenzie rastlín tiež hovoria, že Westwood Little Jam uprednostňuje otvorené lesné plochy alebo malý tieň. Ak je ker vystavený hustému tieneniu, výrazne stenčí a ihlice sa otupia. Táto odroda tuje dokáže prežiť mrazy až do -35 °C. Na druhej strane, neošetrené rastliny môžu byť napadnuté mšicami a chrastavitosťou. Tento ker tiež neznáša zamokrenie a zhutnenie pôdy.

Výhody

 • krásny trpasličí ker;
 • Dobre rastie v mestských oblastiach;
 • Zvládne prerezávanie a tvarovanie;
 • Neznáša nízke teploty.

Nevýhody

 • V tieni stráca svoje dekoratívne vlastnosti.

Woodwardy

Hodnotenie: 4.5

Woodwardy

Odroda Woodwardy Thuja bola zavedená do pestovania pred rokom 1923. Rastlina má guľovitú korunu, ktorá sa časom rozširuje. Vo veku 10 rokov je tuje vysoká 1,5 m. Výhonky sú husto vysadené, ploché, rastú rovno. Je pozoruhodné, že táto thuja si pri raste zachováva dostatočne zaoblený vajcovitý tvar.

Woodwardy má šupinaté ihlice. Jeho sfarbenie je tmavozelené. Pri otváraní má zlatistú žiaru a v zime sa sfarbuje do ligotavej zelenej farby. Na vetvičkách sa nachádzajú aj malé hnedé šišky. V dobrom svetle sa tvar koruny javí jasnejší. Dobre reaguje na prerezávanie a presádzanie. primerane reaguje na živiny, najmä keď je mladý. Neskôr už nie je potrebné.

Záhradníci tvrdia, že drevitá tuje je nenáročná na zloženie pôdy. Môže rásť takmer na akomkoľvek mieste, ale uprednostňuje dobre zavlažovanú a odvodnenú pôdu. Príliš suché a zhutnené pôdy nemá rád. Drevina znáša silné mrazy, ale ako mladá rastlina môže trpieť skorým jarným spálením ihličia slnkom.

Výhody

 • Kompaktná, guľovitá koruna;
 • Krásne ihly;
 • Nie sú veľmi náročné na zloženie pôdy;
 • Dobre sa hodí v zime.

Nevýhody

 • spálenie ihlíc na mladých rastlinách skoro na jar.

Thuja Myriam

Hodnotenie: 4.4

Myriam

Nová odroda Miriam je výsledkom mutácie Thuja Danica. Jeho hustá, guľovitá koruna. V priebehu roka thuja narastie o 5 až 10 centimetrov. Koruna tohto kríka má zvyčajne priemer menej ako 80 cm a výšku 1 meter. Pre svoju malú veľkosť sa nazýva trpasličia borovica. Miriam sa bez problémov začlení do rôznych typov krajinných dizajnov.

Táto rastlina má plytký koreňový systém. Myriam má zelené ihlice so žltkastým nádychom. Šupinatý tvar. v zime získava bronzovú farbu a s príchodom jari sa vracia k predchádzajúcemu sfarbeniu. Táto rastlina thuja má rada dobre osvetlené miesto. Ak sa vysadí v tieni, ihlice stratia svoj krásny prirodzený lesk, stanú sa voľnejšími a zlatistá farba ihlíc vybledne.

Recenzie na odrodu Miriam sú prevažne pozitívne. Krík neznáša mrazy až do -35 °C. V zime sa však odporúča korunku zviazať alebo zakryť špeciálnymi kužeľmi, aby bola chránená pred snehom. Zvládne prerezávanie a kosenie. Myriam dobre rastie v nádobách, ktoré možno umiestniť na balkóny a terasy ako dekoráciu.

Výhody

 • symetrická koruna;
 • Ihlice sú krásne vyfarbené;
 • Netrpí nízkymi teplotami;
 • Primerane reaguje na strihanie a orezávanie.

Nevýhody

 • Koruna v tieni ochabuje.

Thuja Danica

Hodnotenie: 4.3

Danica

Dánska odroda Thuja Danica je pomaly rastúca odroda. V priebehu roka prirastie do výšky a šírky len o 5 cm. Dospelá rastlina nepresahuje výšku 0,6 m. Husto vysadené výhonky krátke so svetlozeleným sfarbením. Koruna je guľovitá a pomerne hrubá. Používa sa na pestovanie v kvetináčoch na dekoráciu terás, balkónov a lodžií. Obľúbené pre domáce záhradkárstvo.

Danica má odlupujúcu sa, načervenalú kôru. Ihlice majú sýtozelenú farbu a sú mäkké na dotyk. Krásne sa leskne na svetle a v zime sa mení na hnedozelený. Malé (6 mm) šišky sú okrúhle a hnedastej farby. Rastlina dobre znáša prerezávanie a tvarovanie, po ktorom sa ešte viac zahustí a rozjasní. V polotieni alebo tieni môže stratiť svoj tvar a stať sa voľnou a „strakatou“.

Podľa správ je Thuja Danica nenáročná na pôdu a znáša sucho alebo premokrenie. Najlepšie sa jej však darí v primerane vlhkej ílovitej pôde. Silné mrazy znáša dospelý ker bez poškodenia. Mladé tuje tejto odrody však skoro na jar trpia úpalom, a preto si vyžadujú osobitné opatrenia.

Výhody

 • Krásny guľatý tvar korunky;
 • Primerane reaguje na strihanie a tvarovanie;
 • Nebojí sa zimných mrazov.

Nevýhody

 • V tieni sa stáva voľným a „hrubým“.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: